Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.03.2013., 11:42   #1
Posao knjigovođe

molim da mi pomognete.....koliko je komplicirano raditi kao knjigovođa?znam da je pitanje malo "nekonkretno" ali sve više razmišljam da pokušam naći posao u knjigovodstvu a ne znam od kuda da krenem, pa molim da mi pomognete...inače sam ekonomist po struci,a do sada sam bila u turizmu najviše - tu ne vidim nekog pomaka ni s plaćom ni s ničim drugim...radila sam i kao asistentica vod. komercijale, administrativne poslove....hvala
krjesnica1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2013., 21:34   #2
Quote:
krjesnica1 kaže: Pogledaj post
molim da mi pomognete.....koliko je komplicirano raditi kao knjigovođa?znam da je pitanje malo "nekonkretno" ali sve više razmišljam da pokušam naći posao u knjigovodstvu a ne znam od kuda da krenem, pa molim da mi pomognete...inače sam ekonomist po struci,a do sada sam bila u turizmu najviše - tu ne vidim nekog pomaka ni s plaćom ni s ničim drugim...radila sam i kao asistentica vod. komercijale, administrativne poslove....hvala

šta nitko mi neće barem malo pomoć
krjesnica1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2013., 05:24   #3
he who dares wins rekao bi del boy trotter
lealea2706 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2013., 15:28   #4
za nekog tko do sada nije radio u knjigovodstvu mislim da ti to ne bi preporučila. osloniti se samo na znanje iz srednje škole (ako sam dobro skužila) i nije preporučljivo. savjetujem ti neku praksu kod nekog iskusnog knjigovođe barem tri mjeseca kako bi imala točnu sliku toga u što misliš ulaziti. napominjem, sve je savladivo, samo ovisi o tome koliko imaš volje za učenje, nije to neka velika stvar, jednom kad uhvatiš ritam i skužiš kako šta klapa, kasnije je lako, princip rada je isti, ali treba konstantno pratiti propise i zakone.
Mimix is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2013., 15:03   #5
Quote:
Mimix kaže: Pogledaj post
za nekog tko do sada nije radio u knjigovodstvu mislim da ti to ne bi preporučila. osloniti se samo na znanje iz srednje škole (ako sam dobro skužila) i nije preporučljivo. savjetujem ti neku praksu kod nekog iskusnog knjigovođe barem tri mjeseca kako bi imala točnu sliku toga u što misliš ulaziti. napominjem, sve je savladivo, samo ovisi o tome koliko imaš volje za učenje, nije to neka velika stvar, jednom kad uhvatiš ritam i skužiš kako šta klapa, kasnije je lako, princip rada je isti, ali treba konstantno pratiti propise i zakone.
hvala, ma tražim firmu naravno gdje ću volontirati kako bih naučila, al mi je to skroz novo pa zato malo pitam, šta mogu očekivat i koliko prostora tu ima za učenje, napredovanje...jer turizam se sve više svodi na sezone.....
kolike su plaće prosječne u knjigovodstvima?
krjesnica1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2013., 19:16   #6
moje mišljenje ti je da je to dosadan posao, bez uvrede ikome. na moju sreću, osim knjigovodstva radim još neke stvari u firmi tako da mi to ne predstavlja neki davež, ali da je to nešto što bi htjela raditi - ne. kao što sam već navela, to nije jedino što radim tako da ti ne mogu dati realnu cijenu takvog rada, znam da se traže knjigovođe, ali oni s iskustvom, ako razmišljaš o vlastitom knjigovodstvenom servisu trebaš nać klijente, što je danas dosta teško. također, dosta ti toga i ovisi o programu u kojem misliš raditi. kod mene ti je dosta toga automatika, naravno, sva je knjiženja jednom trebalo postaviti, a kasnije samo radiš izmjene ako ih imaš. što se tiće napredovanja, ne znam na kakvo napredovanje misliš?

ili moje iskustvo, ako te zanima, ako ne onda prestani čitati
završila ekonomsku, nisam radila nikada taj posao, prije godinu i pol sam morala naučiti . uglavnom, imam ti jednu iskusnu gospođu koja ima knjigovodstveni servis, koja je do prije par mjeseci dolazila i radila knjigovodstvo, uz nju sam naučila što i kako treba (sve se piše u tekicu), naravno ako mi gdje zapne još uvijek je pitam. uglavnom, jedan mjesec je došla faktura na cca.5.000,00 kn i meni se upalila lampica da zašto to ne bi ja radila.
što ne radim, ne radim statistička izvješća i godišnji obračun, što se nadam sad naučit jer se mora predati u ovom mj..
tako da, s mog gledišta, sve se može naučiti i to relativno brzo, sve ovisi o učitelju i volji za učenjem. uglavnom, gospođa dođe jednom mjesečno da vidi ako što treba i da li je sve ok, moja provjera, i za to ispostavi fakturu ispod 400,00 kn s uključenim pdv-om.

Zadnje uređivanje Mimix : 02.04.2013. at 19:36.
Mimix is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2013., 19:12   #7
Quote:
Mimix kaže: Pogledaj post
moje mišljenje ti je da je to dosadan posao, bez uvrede ikome. na moju sreću, osim knjigovodstva radim još neke stvari u firmi tako da mi to ne predstavlja neki davež, ali da je to nešto što bi htjela raditi - ne. kao što sam već navela, to nije jedino što radim tako da ti ne mogu dati realnu cijenu takvog rada, znam da se traže knjigovođe, ali oni s iskustvom, ako razmišljaš o vlastitom knjigovodstvenom servisu trebaš nać klijente, što je danas dosta teško. također, dosta ti toga i ovisi o programu u kojem misliš raditi. kod mene ti je dosta toga automatika, naravno, sva je knjiženja jednom trebalo postaviti, a kasnije samo radiš izmjene ako ih imaš. što se tiće napredovanja, ne znam na kakvo napredovanje misliš?

ili moje iskustvo, ako te zanima, ako ne onda prestani čitati
završila ekonomsku, nisam radila nikada taj posao, prije godinu i pol sam morala naučiti . uglavnom, imam ti jednu iskusnu gospođu koja ima knjigovodstveni servis, koja je do prije par mjeseci dolazila i radila knjigovodstvo, uz nju sam naučila što i kako treba (sve se piše u tekicu), naravno ako mi gdje zapne još uvijek je pitam. uglavnom, jedan mjesec je došla faktura na cca.5.000,00 kn i meni se upalila lampica da zašto to ne bi ja radila.
što ne radim, ne radim statistička izvješća i godišnji obračun, što se nadam sad naučit jer se mora predati u ovom mj..
tako da, s mog gledišta, sve se može naučiti i to relativno brzo, sve ovisi o učitelju i volji za učenjem. uglavnom, gospođa dođe jednom mjesečno da vidi ako što treba i da li je sve ok, moja provjera, i za to ispostavi fakturu ispod 400,00 kn s uključenim pdv-om.
hvala!evo dogovorila sam početak učenja kroz 10-ak dananadam se...sve ću znat ubrzo...volila bi krenut učit, vodim se s "lampicom"kao što je i tebi došlo...jer se može to spojit s ovim što radim..napredovanje -u smislu učenja

Zadnje uređivanje krjesnica1 : 03.04.2013. at 19:33.
krjesnica1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2013., 19:19   #8
Quote:
krjesnica1 kaže: Pogledaj post
hvala!evo dogovorila sam početak učenja kroz 10-ak dananadam se...sve ću znat ubrzo...volila bi krenut učit, vodim se s "lampicom"kao što je i tebi došlo...jer se može to spojit s ovim što radim..

Uzmi knjigu Računovodstvo poduzetnika i malo listaj, ja sam tako počela.
vlovrec is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2013., 19:31   #9
Quote:
vlovrec kaže: Pogledaj post
Uzmi knjigu Računovodstvo poduzetnika i malo listaj, ja sam tako počela.
ok!jel ti znaš koje su plaće prosječne?jel tebi bilo komplicirano naučit?
krjesnica1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2013., 20:07   #10
Quote:
krjesnica1 kaže: Pogledaj post
ok!jel ti znaš koje su plaće prosječne?jel tebi bilo komplicirano naučit?
Posudi il se pretplati na RRiF... Nije tesko, mislim nemam prakse, ali znam kako funkcionira, jednom kad naucis imas sve u malom prstu
Htjela sam uz faks raditi knjigovodstvo...Place su tad bile lose ispod 2,500, 3000, koma, ajde necu sad cjepidlacit, ali koma, ono 10h radis, ma....uz faks se nije isplatilo. Radje si otvoris sam/sama knjigovodstveni servis kad naucis i ako ustedis
Ricarda Gasquet is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2013., 20:53   #11
Quote:
krjesnica1 kaže: Pogledaj post
ok!jel ti znaš koje su plaće prosječne?jel tebi bilo komplicirano naučit?
Misliš na prosječnu plaću u knjigovodstvu? Ovisi, u Zagrebu vjerujem da je cca 5.000kn, ostatak Hrvatske cca 3.000kn. Sad ako si neki voditelj / direktor ili nešto tako možeš imati i 10.000kn. O neto pričam.

Nije mi bilo baš strašno komplicirano jer sam išla u ekonomsku školu pa sam osnove već znala. Ali nije ti ništa teško, kad skužiš princip sve ide lako jer je sve smisleno i možeš s vremenom zaključiti sam. A cake naučiš kroz praksu.
vlovrec is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2013., 00:37   #12
Quote:
vlovrec kaže: Pogledaj post
Misliš na prosječnu plaću u knjigovodstvu? Ovisi, u Zagrebu vjerujem da je cca 5.000kn, ostatak Hrvatske cca 3.000kn. Sad ako si neki voditelj / direktor ili nešto tako možeš imati i 10.000kn. O neto pričam.

Nije mi bilo baš strašno komplicirano jer sam išla u ekonomsku školu pa sam osnove već znala. Ali nije ti ništa teško, kad skužiš princip sve ide lako jer je sve smisleno i možeš s vremenom zaključiti sam. A cake naučiš kroz praksu.
gle to je bilo prije za sss knjigovodstvo bez iskustva! a kak ces bit voditelj/direktor bez faksa? i ja pricam o neto
Ricarda Gasquet is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2013., 08:29   #13
jako odgovoran posao,iskoreno ja jedva čekam da se prebacim u neku drugu branšu...
dalmatinka26 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2019., 18:01   #14
Pozdrav svima,

Da malo dignem temu.
Razmisljam o prekvalifikaciji za knjigovodju.
Imam ekonomski faks, al drugog usmjerenja.
Zavrsila bih poslovnu skolu za knjigovodju, upise mi se u radnu knjizicu, i onda trazila posao.
Voljela bih raditi u nekoj srednjoj ili vecoj firmi u racunovodstvu i financijama. Ne bas u knjig. servisu.
Sto mislite, drzi li moj plan vodu? Imam dosta poslovnog iskustva, al ne u tim vodama. Kolike su sanse da se zaposlim? Kolike su place cca?

Hvala svima na odgovorima!
fleur amour is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2019., 19:38   #15
Quote:
fleur amour kaže: Pogledaj post
Pozdrav svima,

Da malo dignem temu.
Razmisljam o prekvalifikaciji za knjigovodju.
Imam ekonomski faks, al drugog usmjerenja.
Zavrsila bih poslovnu skolu za knjigovodju, upise mi se u radnu knjizicu, i onda trazila posao.
Voljela bih raditi u nekoj srednjoj ili vecoj firmi u racunovodstvu i financijama. Ne bas u knjig. servisu.
Sto mislite, drzi li moj plan vodu? Imam dosta poslovnog iskustva, al ne u tim vodama. Kolike su sanse da se zaposlim? Kolike su place cca?

Hvala svima na odgovorima!
U knjigovodstvenim servisima nekakvih 4.500 - 8.000 bih rekao da je raspon. Iako se na oglasima zna vidjeti plaća do 10.000 kn, ali lažu. To je za zamišljenog "idealnog" kandidata koji će odraditi nemogući posao i vlasniku donijeti imaginarnu zaradu koju ne bi donio da radiš 18 sati dnevno x 7 dana tjedno. Prosjek je vjerojatno nekakvih 6.500 za nekog tko ima kompletno znanje.

U firmama - kako koja.. one koje općenito loše posluju, loše plaće i u računovodstvu, one koje bolje posluju, bolje plaće u računovodstvu (nije neka mudrost). Za običnog računovođu u internom računovodstvu mislim da se isto kreće nekakvih 5.000 - 8.000 raspon. Za voditelje od 9 - 15.000 ovisno o firmi.

Knjigovodstvene servise ne bi preporučio nikome, vjerojatno jedan od najgorih poslova uopće. Više manje - ološ od klijenata (sitni probisvijeti s firmicama koji nosom paraju nebo, malo kulture, još manje mozga) i s njima ćeš morati većinu dana komunicirati - pravo veselje. Plus barem duplo više posla od internog računovođe - prekovremeni sigurno. Plus nećeš moći odraditi svoj posao kvalitetno, jer je cilj kvantiteta, a ne kvaliteta = ti pod većim pritiskom od grešaka i nisi ni sam zadovoljan svojim poslom ako si perfekcionist. Plus još pritisak od tvog vlasnika i to sve za plaću malo veću od sobarice koja nema niti brige niti pameti. Nema puno gorih poslova. Ako ti je to plan, nemoj se kvalificirati za to.

A interno računovodstvo ako nađeš stabilnu, profitabilnu firmu s normalnim međuljudskim odnosima i voliš taj posao, može biti sasvim ok posao.
google1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2019., 19:49   #16
Kod knjigovodstvenih servisa stanje je loše zbog vlasničke strukture. 90%+ vlasnika knjigovodstvenih servisa su u prosjeku nekakve SSS (prekvalificirane tečajem) / VŠS babuskare ili sl. koje su drugi izrabljivali, pa sad misle da je došlo vrijeme i da imaju nekakvo znanje (nemaju uglavnom nikakvo) da one malo izrabljuju druge. Takav te neće platiti adekvatno, rađe bi umro, on samo zbraja kako sebi dići kat na kući, pa novi auto, pa vikendica, pa djeci osigurati itd. A to nije baš pretjerano profitabilan posao, odnosno je - jedino preko tvojih leđa, što se tebe više gazi, to je profitabilniji. Bježi od toga, čim dalje, to bolje.

Moj savjet, nevezano uz struku i posao - uvijek gledaj pronaći firmu, gdje je prije svega vlasnik "namiren". Zavrtio je već par desetaka milijuna eura, firma posluje dobro, profitabilna grana, takav će platiti i ljude da firma nastavi dobro poslovati, ovi gore opisani "gladuši" - nema teoretske šanse.
google1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2019., 20:21   #17
Quote:
fleur amour kaže: Pogledaj post
Imam dosta poslovnog iskustva, al ne u tim vodama. Kolike su sanse da se zaposlim? Kolike su place cca?
Ima šanse da se zaposliš, zanimanje je deficitarno, mislim da u svakom trenutku ima bar 30-40 aktivnih oglasa za posao i nedostaje ljudi. Odnosno sa završenim Ekonomskim fakultetom zaposlit ćeš se sigurno. Jedino što tu prijašnje "poslovno iskustvo" baš ne igra ulogu. Opet ćeš krenuti s plaćom u najnižem rangu u firmi i trebat će ti barem 3 godine dok ne poloviš stvari i ne budeš mogla naplatiti barem donekle trud.

Općenito, to je više "zanatski" posao, obično što više iskustva, to više vrijediš. Nitko baš ne bi da ga operira netko tko to nije radio. Tako i ovo, hrpa je tu propisa, zakona, pravila, a o hvatanja "krivina", treba vremena da se posao nauči. S druge strane za većinu drugih korporativnih poslova to ne vrijedi, i ako nikad nisi radio u prodaji, možda si prirodni talent, pa pometeš sve ostale koji imaju godine iskustva u prodaji i brzo napreduješ, i ako nikad nisi bio voditelj ljudskih potencijala, možda možeš biti ok voditelj, marketing, administracija, nabava i sl. sve su to funkcije gdje se može i bez konkretnog iskustva. U računovodstvu za to nema baš šanse, bez 4-5 godina iskustva baš u računovodstvu, skoro pa je nemoguće do pozicije voditelja. Nema prečaca.. ali zato je i relativno siguran posao u usporedbi s drugim strukama i relativno se lako mijenja firma. Posla uvijek ima, kad naučiš što treba, doslovno svaka firma to treba, na tebi je onda samo da se prodaš u što bolju firmu.

A u knjigovodstvene servise nemoj ići.
google1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2019., 13:35   #18
Hvala ti google1 na iscrpnom izvještaju
Puno si mi pomogao.

Definitivno neću aplicirati za knjigovodstvene servise, imala sam i sama dojam da to nije to.

Ono što želim je imati struku i znanje u svojim rukama, i zaposliti se u respektabilnoj firmi.

Ono što me malo brine je slijedeće:


Quote:
google1 kaže: Pogledaj post
Ima šanse da se zaposliš, zanimanje je deficitarno, mislim da u svakom trenutku ima bar 30-40 aktivnih oglasa za posao i nedostaje ljudi.
Mislim da su većina tih oglasa za servise, i da svi koji traže posao žele u firme kojima to nije primarna djelatnost. Tako je i konkurencija veća, pa se pitam koliku šansu imam ja bez radnog iskustva i 'samo' s diplomom poslovne škole. Naravno, trebao bi me netko uvesti u posao.

Mislim, treba biti optimističan i misliti pozitivno, ali ne bih se htjela pitati za godinu dana gdje sam potrošila vrijeme i novac.
fleur amour is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2019., 22:30   #19
Pozdrav ekipa, radim na poslovima knjigovođe, trenutno na stručnom osposobljavanju uz kolegu koji kroz koju godinu ide u mirovinu. Riječ je o proračunskom računovodstvu (JLS). Odakle krenuti, koji je najbolji način da pohvatam sve ono što moram znati? Naravno da mi kolega u tome pomaže, ali na koji način je najbolje samostalno se educirati? Prelazim trenutno zakone i pravilnike koji me se najviše tiču (proračun, pravilnici o izvještajima itd.), ali proračunsko računovodstvo je kao takvo malo specifično, pa me zanima postoji li posebna literatura za početnike vezana baš uz to?
wawrinka1 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:12.