Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika > Blisko politici

Blisko politici Teme povezane s politikom koje ne spadaju pod ostale podforume

Pogledaj rezultate ankete: Hrvati kajkavci i čakavci & hrvatski književni jezik
Postavljač teme je srpski provokator & idiot 1 3.45%
Zanimljivo, no kao dijagnoza za srpsku ideologiju 3 10.34%
Nebuloza, sve su to hrvatska narječja 19 65.52%
Žulja me jer govorim unekoliko strani idiom 0 0%
Užas ! Nametnuli nam strani jezik ! 6 20.69%
Glasovatelji: 29. Ne možete glasovati u ovoj anketi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.02.2017., 00:06   #241
To je ona priča da su svi novoštokavski jekavci Srbi.
A Srba novoštokavskih jekavaca ima 1 milijun, do ovog grada nijedan veći grad nije bio srpski, a da je pričao tim dijalektom, a Hrvata novoštokavskih jekavaca ima 2 milijuna i gro gradova, od Dubrovnika do Daruvara.
__________________
Hold Infinity in the palm of your hand
And Eternity in an hour
Wikiceha is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2017., 13:16   #242
Quote:
Hroboatos kaže: Pogledaj post
Rekoh (kao njetko tko izvorno govori hrvatski standardni jezik, a ne nikakav dijalekt), hajde da napravim poluhumornu anketu za Hrvate kajakvce i čakavce. Hrvati štokavci i "standardni" neka se drže podalje
__________________
Vidim, "standardni" štokavci se drže podalje

Pisat ću štokavski da me razumiju pripadnici svih balkanskih plemena.
Pročitao sam nekoliko postova ove teme i mogu se samo pridružiti "srbadijskoj" tezi da su štokavci/štakavci jedan, a kajkavci i čakavci drugi svijet/živalj.
Čakavski nije ničiji dijalekt, već jezik i pogled na svijet, teritorijalno definiran i tu ništa ne mogu promijeniti nategnute i svojevoljne povijesne interpretacije.

Če sen sen, česen nis.
Krepat, ma ne molat!
__________________
Better to remain silent and be thought a fool than to speak out and remove all doubt
2nice is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2017., 19:52   #243
Quote:
2nice kaže: Pogledaj post
Vidim, "standardni" štokavci se drže podalje
Pisat ću štokavski da me razumiju pripadnici svih balkanskih plemena.
Pročitao sam nekoliko postova ove teme i mogu se samo pridružiti "srbadijskoj" tezi da su štokavci/štakavci jedan, a kajkavci i čakavci drugi svijet/živalj.
Čakavski nije ničiji dijalekt, već jezik i pogled na svijet, teritorijalno definiran i tu ništa ne mogu promijeniti nategnute i svojevoljne povijesne interpretacije.
Če sen sen, česen nis.
Krepat, ma ne molat!
Po čemu ?
Južnočakavski su "poluštokavski", srednjočakavski su "polukajkavski", a i sjevernokajkavski imaju dosta kajkavizama...
S druge strane svi rubni kajkavski (oni uz slovensku granicu do Zagorja) su "polučakavski", istočni kajkavski su "poluštokavski", a JZ su nekoć imali i prijelaz prema čakavizmima. SZ su više prema Slovencima, iako su tu granični slovenski (danas) originalno hrvatski (dakle kajkavski)...
Od štokavskih, sjeverni (slavonski) je originalno polukajkavski, istočni je njegov nastavak prema jugu (s viškom arhaičnih "čakavizama"), a južni i zapadni (još prije nego kaj su se novoštokavizirali) su bili čakavski nastavak prema istoku.
Općenito, razlike između narječja nisu baš bile velike, a po Ivi Lukežić, čakavski i zapadnoštokavski su dio istog naglasnog sustava iz kojeg su se prvo izdvojili kajkavski.
__________________
Hold Infinity in the palm of your hand
And Eternity in an hour
Wikiceha is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2017., 17:39   #244
forza CHA CHA!
__________________
Don’t be a follower be a student!
osaki ni douzo!-ie ie douzo osaki ni!
rokurota is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2017., 15:52   #245
Quote:
2nice kaže: Pogledaj post
Vidim, "standardni" štokavci se drže podalje

Pisat ću štokavski da me razumiju pripadnici svih balkanskih plemena.
Pročitao sam nekoliko postova ove teme i mogu se samo pridružiti "srbadijskoj" tezi da su štokavci/štakavci jedan, a kajkavci i čakavci drugi svijet/živalj.
Čakavski nije ničiji dijalekt, već jezik i pogled na svijet, teritorijalno definiran i tu ništa ne mogu promijeniti nategnute i svojevoljne povijesne interpretacije.

Če sen sen, česen nis.
Krepat, ma ne molat!
Podebljao ja.
Čakavski nije nikakva cjelina za se, pogotovo ne samosvojan "pogled na svijet". Čakavci sebe nikad nisu smatrali nečim različitim od štokavaca, niti su štokavci takvima doživljavali njih. Bolje su međusobno razumljivi i srodniji su govori pojedinih čakavaca i njima susjednih štokavaca, nego razne inačice čakavštine između sebe. U Dalmaciji primorski štokavci žive na isti način kao i primorski čakavci, jednako tako je i kod štokavaca i čakavaca u Lici. Zatim, primjerice, jugozapadni istarski govor je čakavizirani štokavski, "ča" je tu gotovo jedino što bi ga činilo čakavskim. Itd, itd...
Ne postoji "čakavski pogled na svijet", odnosno čakavski način života.
Cinkuši (bend) vole reći da vode i promiču "kajkavski način života". To je nebuloza istovrsna ovoj prvoj.
__________________
Tko drugom revoluciju farba, Soroš i Antifa mu postanu i teta i barba!
ramiro is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:22.