Natrag   Forum.hr > Društvo > Filozofija

Filozofija Misaone teme lišene dogme

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.03.2017., 02:22   #1381
Quote:
Sigmund kaže: Pogledaj post
Quote:
medonaodmoru kaže:
Ne, u mojoj glavi nije u kontradikciji. U tvojoj jest što lijepo pokazuje da sve glave ne rade jednako.
A i to što kažeš...Što jest, jest.




/Morat ću se preimenovat u Cheerleadersica )
__________________
"Vrijednost ideje se može odrediti kvalitetom onih koji je zastupaju" (A. Hemon)
Nea-- is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2017., 02:55   #1382
@ Parsifal

Meni je svejedno hoćeš li reći "jesam" ili "postojim". Ako bilo što saopćavaš nekome i ako želiš da netko shvati što si htio reći onda to jest pojam.

Quote:
parsifal kaže: Pogledaj post
JEDINO U ŠTO SAM POSVE SIGURAN JE TO DA JESAM.
I ja sam posve siguran da ti jesi.

Zadnje uređivanje Jednostavko : 19.03.2017. at 03:06.
Jednostavko is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2017., 03:17   #1383
Quote:
Jednostavko kaže: Pogledaj post
Ako bilo što saopćavaš nekome i ako želiš da netko shvati što si htio reći onda to jest pojam.
Pa čak i ako ti sam želiš shvatiti - ne možeš nego pomoću pojma.
Svaka intuicija, predosjećaj i bilo koja druga neodređenost, da bi se od nje imalo koristi tj da bi ona izvršila svoju funkciju i obavijestila čovjeka o nečemu, potrebno je da bude prenesena/uobličena u pojam.


Quote:
Može li se onda reći da je umjetnički izraz znanje?
Ovo i mene zanima
__________________
"Vrijednost ideje se može odrediti kvalitetom onih koji je zastupaju" (A. Hemon)
Nea-- is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2017., 03:29   #1384
Quote:
Nea-- kaže: Pogledaj post
Pa čak i ako ti sam želiš shvatiti - ne možeš nego pomoću pojma.
Svaka intuicija, predosjećaj i bilo koja druga neodređenost, da bi se od nje imalo koristi tj da bi ona izvršila svoju funkciju i obavijestila čovjeka o nečemu, potrebno je da bude prenesena/uobličena u pojam.
Tako je. Ali meni je zanimljiv primjer glazbe. Ako slušam neku pjesmu onda intuitivnu spoznaju ljepote ne mogu izraziti pojmovima. Mogu reći da je lijepa ili nešto slično, ali to nije identično doživljaju. Za mnoge pjesme mogu reći to isto, ali one se ipak razlikuju. Ali ako pretpostavimo da pojmove nije nužno izražavati riječima, onda bismo možda mogli reći da je svaka pjesma izraz nekog pojma.
Jednostavko is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2017., 09:53   #1385
Quote:
Sigmund kaže: Pogledaj post
Intuitivna spoznaja je spoznaja neke individualne cjeline. Croce o tome govori u svojoj Estetici. Vidi više ovdje:
http://www.enciklopedija.hr/natuknica.aspx?id=12833

...ali intuitivna spoznaja je isto što i umjetnički izraz:
Zanimljivo je povezati intuitivnu spoznaju kao spoznaju neke individualne cjeline i intuitivnu spoznaju kao umjetnički izraz kad nije u pitanju ono što čovjek sam stvara. U tom slučaju bi se moglo reći da je svaka individualna cjelina koju zapažamo u prirodi umjetnički izraz nje same, ljepota nije nešto što smo mi dodali prirodi, nego nešto što istinski postoji u njoj. Ali ako je umjetnički izraz nužno izraz duha, onda je i priroda duh.
Jednostavko is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2017., 10:16   #1386
Quote:
Jednostavko kaže: Pogledaj post
@ Parsifal

Meni je svejedno hoćeš li reći "jesam" ili "postojim". Ako bilo što saopćavaš nekome i ako želiš da netko shvati što si htio reći onda to jest pojam.
Tako uvjetovano je samo truizam i ništa više.
Ti si pitao postoji li neko znanje koje ne ovisi o pojmovima.
Ja sam odgovorio -samo ovo i to - JESAM

Možda nesporazum leži u dualnoj prirodi jezika.

1) Prije svega JESAM nije znanje. Ne znam što je znanje u filozofskom smislu ali JESAM tj svjesnost možemo nazvati fundamentalnom osnovom tj nešto u što ne mogu sumnjati. zapanjujuće je da samo JESAM može to reći za sebe i ništa drugo.

2) Kada kažem ja sam ovo ili ja sam ono to je za mene znanje ali u to već mogu sumnjati. Kada kažem ja sam čovjek to su ti tvoji pojmovi ali nitko nema pojma što je to čovjek ali svak POSTOJI !!

Npr ja se ne sjećam da sam rođen
Mudraci kažu da nikada nisam rođen niti ću ikada umrijeti .
Naravno moje tijelo će se raspasti ali pošto je očevidno da nisam moje tijelo onda tu leži misterij u mogućnosti da zapanjujuća hipoteza kako nitko od nas nije rođen i nikada neće umrijeti jest istinita samo je svak treba doživjeti.



Quote:
I ja sam posve siguran da ti jesi.
E pa sada ako idemo filozofski cjepidlačiti možeš samo biti siguran da ti postojiš. Ja tebi nikako ne mogu dokazati ''svoju'' svjesnost tj ''osjećaj'' postojanja.
Ja pretpostavljam i VJERUJEM da nas povezuje JEDNA TE ISTA SVIJEST
jer ničega drugog ni nema doli svijesti i tu se slažem sa Ljubom.
Ali to je tako kontraintuitivna spoznaja koju treba teoretski shvatiti što je teško i treba je praktično realizirati što je još teže .
__________________
Najvažnija filozofska spoznaja svih vremena! Bolje je usred sunčanoga ljeta kupati se u moru, nego zimi raditi u mračnom uredu. Bela Hamvaš
parsifal is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2017., 11:14   #1387
Quote:
Jednostavko kaže: Pogledaj post
Tako je. Ali meni je zanimljiv primjer glazbe. Ako slušam neku pjesmu onda intuitivnu spoznaju ljepote ne mogu izraziti pojmovima. Mogu reći da je lijepa ili nešto slično, ali to nije identično doživljaju. Za mnoge pjesme mogu reći to isto, ali one se ipak razlikuju. Ali ako pretpostavimo da pojmove nije nužno izražavati riječima, onda bismo možda mogli reći da je svaka pjesma izraz nekog pojma.
Možda zato što je bit glazbe u tome što je osjećamo, odnosno glazbu pojmimo emocijama a ne raciom?

S tim da su ljudi različito *baždareni* na glazbu, odnosno nekome će slušanje pjesama Miše Kovača pružiti užitak dok kod mene izaziva želju da pobjegnem što dalje.
mravac8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2017., 11:58   #1388
Quote:
Sigmund kaže: Pogledaj post
Naravno da "ja" nije moguće bez "determinanata". "Ja" je supstancija, koja nije moguća bez akcidenata. Forma nije moguća bez sadržaja. Samosvijest mora imati neke partikularnosti u sebi, neki sadržaj. Ali samosvijest kao samo-identitet može umjesto ove partikularnosti postaviti onu, može uzeti ovu i promijeniti ju, itd. Nadalje, ja sam "ja", ti si "ja", svi smo mi neko "ja" - "ja" je dakle univerzalnost koja se nužno manifestira kroz partikularnosti, točnije kroz jedinstvo univerzalnog i partikularnog (koje zovemo "individualnost").
Neznam baš da samosvijest "mora imati neke partikularnosti" već ista prema tome mora imati partikularnosti općenito. Partikularnosti koje su joj ujedno i determinante. A to koliko samosvijest umjesto jedne partikularnosti može postaviti drugu ovisi upravo o tim determinantama tako da samosvijest po sebi baš i nema neku preizdašnu autonomiju.
Quote:
Ali, ako je pojam "samo" tvorevina uma, to implicira dualizam mišljenja i realnosti, te implicira da iz nužnih relacija između pojmova (tj. iz logike) ne možemo zaključivati o nužnim relacijama između vanjskih stvari na koje primjenjujemo te pojmove.
Možda sam se neprecizno izrazio. Nisam mislio da pojam nije refleksija stvarnosti izvan nas, no upitno je koliko je to vjerna refleksija tj koliko su te posredne univerzalije referentne, ne za svakodnevni život već za transcendenciju, poimanje bitka odnosno metafiziku općenito. Normalno da jedino pojmovima možemo baratati u dijalektici i logici ali problem je taj što se i ta univerzalija kroz subjektivnost poimanja iskrivljuje.
Quote:
A ako je svijet postavljen iz konceptualne, racionalne nužnosti i ako ga se može adekvatno razumjeti samo konceptualno nužnim mišljenjem, onda potpuno samo-razumijevanje duha, što je isto kao i naše potpuno adekvatno razumijevanje svijeta, mora biti vizija konceptualne nužnosti.
Sve to stoji samo to konceptualno nužno mišljenje je malo varijabilno od čovjeka do čovjeka. U protivnom bi isto došlo do svoje granice ili spoznaje ne samo kod npr Hegela već i ostalih filozofa i to puno prije njega a ne da se još uvijek muka muči s jednostavnim pitanjem da li bitak jest ili nije.
La Baba yaga is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2017., 12:49   #1389
Vidim kruzi pitanje postoji li nesto sto pojmiti ne mozemo ..

Parsifal je na dobrom putu kao i inace samo mu se vozilo nesto raspada kao i inace

Postoji sve i sto poimit nismo ni pokusali jos a najteze je poimiti beskonacnost uistinu a to smo i mi tj. taj momenat "jesam".. stoga kazu da smo ovde kako bi upoznali sami sebe tj beskonacnost

Je i znanje je sve..

Kako Ljubo navodi da je moralo postojati pre svega znanje o kretanju uopste pa i to je znanje naravno..samo kretanje.. kamoli kad se to kretanje koristi u prirodno harmonicnim "talasima" tj. emocijama.
__________________
end
iormas is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2017., 13:36   #1390
PRIOR TO CONSCIOUSNESS

Quote:
Sigmund kaže: Pogledaj post

. Samosvijest mora imati neke partikularnosti u sebi, neki sadržaj.
Moram na ovo reagirati jer je navedena rečenica provjerljivo netočna odnosno neprecizna.
Ključna riječ koja čini pogrešku je ''mora''.
Lako je shvatljivo i svakom znano što je Sigmund htio reći.
Pa svi znamo da svi svaki čas nešto mislimo, vrtimo, hoćemo, sjećamo se, osjećamo....
To je ta partikularnost i sadržaj koji opisuje Sigmundova rečenica.

Ali empirijski je pogrešno ustvrditi da u svijesti svakog od nas MORA CIJELO VRIJEME biti neki sadržaj tj misli, namjere, emocije, sjećanja...

Svatko onaj koji je meditirao i zadubio se u ''prostor iznutra'' zna da postoji stanje tzv ''čiste svijesti'' odnosno 'awareness watching awareness '' kada postoji samo svjesnost (postojim ) ALI BEZ SADRŽAJA

dakle tada nema misli, emocija, namjere ,sjećanja.
Postoji samo ''postojim'' bez ikakovih sadržaja.

Ako Sigmund nominalno inzistira da je to ipak (neki) sadržaj onda ga podsjećam na ovo-
čista svijest nije neki sadržaj nego ''svijest sama sebi'' i to je ono u što se jedino na ovom svijetu ne može sumnjati jer sumnjanje potvrđuje tu istu svijest u koju eto 150smsovac sumnja.

Ako Sigmund inzistira da je univerzalna svijest sadržaj sama po sebi onda ja tu ne mogu ništa ,ali on to nije htio reći.
Htio je reći da ''u svijesti'' uvijek postoji i MORA POSTOJATI neki sadržaj tj misli ili želje ili namjere ili sjećanja o Hegelu ili o djevici i golubici ili o gravitonu.
A ja sam to osporio.


Inače za njegovu informaciju .

99,999% ljudi prebiva u tom stanju koji vi zovete da mora biti i da je sa sadržajem. to je tzv ego svijest ili ''neprobuđeno stanje''

Više stanje svijesti je ono koje se naziva ''čista svijest'' ili ''jesam'' ili awareness watching awareness.

E postoji i iza toga dalje moj dragi Sigmunde .Odnosno stanje PRIOR TO CONSCIOUSNESS .

Postoji ''experience of no self'' u kojem su prebivali
Buddha , Ramana Maharshi , Nisargadatta Maharaj i u kojem prebiva još uvijek živa i dostupna
kršćanska mističarka, majka 4 djece Bernadette Roberts(rođ 1931 ) glasovita autorica glasovite knjige Experience of no self koja mi je nedavno OSOBNO poslala jednu svoju skriptu i potpisala s posvetom a što čuvam kao dragi talisman.

Više o njoj ovdikarce https://www.forum.hr/showthread.php?t=110736

i kod kuće http://bernadetteroberts.blogspot.hr/

i zadnji nastupi na seminarima znanosti i nondualnosti
https://www.scienceandnonduality.com...dette-roberts/

Uvijek sam s prezirom gledao na bilo koji nakit ili ogrlice ili slike svetaca i križeve i slične vaginarije , jer nemam i ne nosim ništa na sebi .
ali toliko je moje poštovanje prema djelu i životnom putu ove žene da knjigu s njenim potpisom i kuvertom sve skupa čuvam kao dragocjenost.
==

Ono što je Einstein za fiziku ,ili Hegel za filozofiju ,mislim da je ova žena za duhovnost.
Nadam se da će njen rad i djelo postati poznatiji iako su to stvari za koje 99,9999% ljudi ne mari.

Potpisujem sljedeće mišljenje o njoj:

Thank you, Conference organizers, for inviting Bernadette! Whatever credibility a doctorate in religious studies affords me, I see Bernadette’s writing on the Real Christ the most complete and profound in whole history of mystical literature. There is, simply, nothing like it.

===

I surely share the view of Dr. Peter Haas, a Yale scholar of religion, who writes of Bernadette’s work:

“The Real Christ is
simply the E=MC2 of theology
, unfolding the deepest mysteries of the Trinity with such profound clarity that every question I have ever had regarding the nature, history and purpose of the Trinity and Christ was answered.”

I do hope many attend Bernadette’s talks at the conference. Unlike most speakers at Conference, she infrequently gives public presentations– so this is a rare opportunity to hear Bernadette speak and perhaps ask questions, as the format allows.
__________________
Najvažnija filozofska spoznaja svih vremena! Bolje je usred sunčanoga ljeta kupati se u moru, nego zimi raditi u mračnom uredu. Bela Hamvaš

Zadnje uređivanje parsifal : 19.03.2017. at 14:02.
parsifal is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2017., 13:44   #1391
Quote:
Jednostavko kaže: Pogledaj post
Može li se onda reći da je umjetnički izraz znanje?
Ne. Barem ne u uobičajenom značenju te riječi. Umjetnički izraz spada u estetsku spoznaju, a ne u intelektualnu (pojmovnu). Ali to ipak ne znači da su te dvije stvari strogo odvojene. Izraz i intuicija su jedno te isto. Croce kaže da ono što se ne objektivira u izraz, nije intuicija nego osjet. A intuitivna djelatnost intuira onoliko koliko izražava. Umjetnost je pak isto što i intuitivna spoznaja. Da je intuicija spoznaja individualnog (a ne univerzalnog), dakle neke pojedinačne cjeline, vidi se po tome što je svako umjetničko djelo jedinstveno i nedjeljivo.
__________________
"Tko izgubi dobitak, dobije gubitak."
Sigmund is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2017., 13:48   #1392
Quote:
mravac8 kaže: Pogledaj post
Možda zato što je bit glazbe u tome što je osjećamo, odnosno glazbu pojmimo emocijama a ne raciom?
Pa ne baš. Emocije nemaju esencijalne veze niti s logičkom niti s estetičkom djelatnošću, premda ih mogu pratiti..
__________________
"Tko izgubi dobitak, dobije gubitak."
Sigmund is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2017., 13:57   #1393
Quote:
parsifal kaže: Pogledaj post
Moram na ovo reagirati jer je navedena rečenica provjerljivo netočna odnosno neprecizna.
Ključna riječ koja čini pogrešku je ''mora''.
Lako je shvatljivo i svakom znano što je Sigmund htio reći.
Pa svi znamo da svi svaki čas nešto mislimo, vrtimo, hoćemo, sjećamo se, osjećamo....
To je ta partikularnost i sadržaj koji opisuje Sigmundova rečenica.

Ali empirijski je pogrešno ustvrditi da u svijesti svakog od nas MORA CIJELO VRIJEME biti neki sadržaj tj misli, namjere, emocije, sjećanja...

Svatko onaj koji je meditirao i zadubio se u ''prostor iznutra'' zna da postoji stanje tzv ''čiste svijesti'' odnosno 'awareness watching awareness '' kada postoji samo svjesnost (postojim ) ALI BEZ SADRŽAJA

dakle tada nema misli, emocija, namjere ,sjećanja.
Postoji samo ''postojim'' bez ikakovih sadržaja.

Ako Sigmund nominalno inzistira da je to ipak (neki) sadržaj onda ga podsjećam na to čista svijest nije neki sadržaj nego ''svijest sama sebi''.
Ako on inzistira da je univerzalna svijest sadržaj sama po sebi onda ja tu ne mogu ništa ,ali on to nije htio reći.
Htio je reći da ''u svijesti'' uvijek postoji i MORA POSTOJATI neki sadržaj tj misli ili želje ili namjere ili sjećanja o Hegelu ili o djevici i golubici ili o gravitonu.
A ja sam to osporio.


Inače za njegovu informaciju .

99,999% ljudi prebiva u tom stanju koji vi zovete da mora biti i da je sa sadržajem. to je tzv ego svijest ili ''neprobuđeno stanje''

Više stanje svijesti je ono koje sam ja nazvao ''čista svijest'' ili ''jesam'' ili awareness watching awareness.

ws.
I svijest o sebi je neki jbn sadrzaj. Osim ako zelis reci da si si ovako malo bezsadrzajan. A postovi ti posljedicno bezpredmetni. I nisi ti nista nazvao cista svijest barisicu vec si to prepisao od drugih. Nego sta je s tarotom?
La Baba yaga is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2017., 14:02   #1394
Quote:
parsifal kaže: Pogledaj post
Ali empirijski je pogrešno ustvrditi da u svijesti svakog od nas MORA CIJELO VRIJEME biti neki sadržaj tj misli, namjere, emocije, sjećanja...
Naprotiv, empirijski je nepobitno da je svijest uvijek svijest o nečemu (intencionalnost). Ako svijest nije svjesna ničega, onda nema ni svijesti. Drugim riječima, u tom slučaju se radi o nesvijesti (ili besvijesti, kao u onoj čuvenoj temi na ovom pdf-u "O svijesti do besvjesti"). Nema "čiste svijesti", baš kao što nema ni "čistog bitka", baš kao što nema supstancije bez akcidenata ili forme bez sadržaja. To su puste tlapnje.
__________________
"Tko izgubi dobitak, dobije gubitak."
Sigmund is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2017., 14:12   #1395
Quote:
La Baba yaga kaže: Pogledaj post
Možda sam se neprecizno izrazio. Nisam mislio da pojam nije refleksija stvarnosti izvan nas, no upitno je koliko je to vjerna refleksija tj koliko su te posredne univerzalije referentne, ne za svakodnevni život već za transcendenciju, poimanje bitka odnosno metafiziku općenito. Normalno da jedino pojmovima možemo baratati u dijalektici i logici ali problem je taj što se i ta univerzalija kroz subjektivnost poimanja iskrivljuje.
Naravno, subjektivno i objektivno imaju određeno značenje u metafizici, koje je obično različito od kolokvijalnog značenja, gdje subjektivno često znači neistinito, a objektivno istinito. Mislim da je jasno da te riječi nisam upotrebljavao u spomenutom značenju. Nadalje, govorio sam s univerzalnog aspekta, a ne s aspekta pojedinačnog čovjeka, za kojeg je uvijek upitno kolike su mu mogućnosti shvaćanja, kakve su mu predrasude, nije li pogrešno protumačio to što je vidio, itd. (kao ovaj forumski kolega koji je ustvrdio da u njegovoj glavi nema nikakvih kontradikcija, a u mojoj ima, pa je to onda, je li subjektivno...). Metafizika se, dakako, ne bavi tim stvarima. Eventualno psihologija. Dakle, u svjetlu tog pojašnjenja, jasno je da pojam ili reflektira stvarnost, točnije leži u podlozi iste, ili pak ne. Ako netko tvrdi da ne, onda je u logičkoj kontradikciji.
__________________
"Tko izgubi dobitak, dobije gubitak."
Sigmund is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2017., 14:13   #1396
Quote:
Sigmund kaže: Pogledaj post
To su puste tlapnje.
naprotiv ,to je svakom provjerljiva realizacija odnosno iskustvo u laboratoriju vlastitog bića.

Osim toga nedopustivo je da svijest uvaljujete u filozofsku prokurstovu postelju koju zovete forma.

ne možete temelj onog što jeste i po čemu jeste ograničiti
nekim slovima koje arbitrarno pišete F-O-R-M-A i za koju ste UMISLILI (u toj istoj svijesti) neka tobože pravila koja ste autokratski sami oktroirali.

To je kao da tvrdite da pas zato postoji jer ste vi napisali P-A-S
i da je pas ustvari pas i postoji jer ste mu eto velikodušno nadjenuli slova pas.
__________________
Najvažnija filozofska spoznaja svih vremena! Bolje je usred sunčanoga ljeta kupati se u moru, nego zimi raditi u mračnom uredu. Bela Hamvaš
parsifal is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2017., 14:19   #1397
Quote:
parsifal kaže: Pogledaj post
naprotiv ,to je svakom provjerljiva realizacija odnosno iskustvo u laboratoriju vlastitog bića.
S tim se slažem.

Quote:
parsifal kaže: Pogledaj post
Osim toga nedopustivo je da svijest uvaljujete u filozofsku prokurstovu postelju koju zovete forma.

ne možete temelj onog što jeste i po čemu jeste ograničiti
nekim slovima koje arbitrarno pišete F-O-R-M-A i za koju ste UMISLILI (u toj istoj svijesti) neka tobože pravila koja ste autokratski sami oktroirali.
Nisam ja ništa oktroirao, nego je praktički aksiomatski to da sve što postoji na realan način ima i formu i sadržaj, a nikada samo formu ili samo sadržaj. Vi biste naprotiv htjeli oktroirati tvrdnju da je svijest jedini poznati realni entitet koji se može riješiti vlastitog sadržaja, a da pri tome ne izgubi identitet. Neće ići, gosn. Parsifale.
__________________
"Tko izgubi dobitak, dobije gubitak."
Sigmund is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2017., 14:35   #1398
Quote:
Sigmund kaže: Pogledaj post

Vi biste naprotiv htjeli oktroirati tvrdnju da je svijest jedini poznati realni entitet koji se može riješiti vlastitog sadržaja, a da pri tome ne izgubi identitet. Neće ići, gosn. Parsifale.

Vi ste to preformulirali i ja to tako nisam rekao.
Neću ulaziti u cjepidlačenje vaše preformulacije.
Ostat ću kod svoje pozitivne tvrdnje:

Tvrdim da postoji transpersonalno stanje svijesti odnosno experience of no self i to stanje je dokaz sam po sebi kao što sam ja vlastiti dokaz da znam dobro engleski jezik.

Da postoji Experience of no self tvrde gospon Buddha , i gospoda Ramana Maharši i Nisaragadtta Maharaj i gospođa Bernadette Roberts. Njihova realizacija u različitim vremenima i tradicijama zatvoren je krug indicija da je tome tako i da je to moguće !
ne samo da tvrde nego kažu da su to realizirali u praksi i STALNO TAKO ŽIVE

Moja neznatnost povremeno bude u stanju koje zove ''awareness watching awareness'' u kojem nema sadržaja nego samo svjesnost ili kako je zgodno reći ''svjedočenje'' ..ali to traje kratko ...

nemojte mi molim kao onaj 150znakova smsovac reći da oni nisu stručnjaci za svijest.

Pri tom ne daje informaciju koje on to ima vjerodajnice i tko je to stručnjak za svijest.

Bilo kako bilo, čudi me da vi koji niste meditirali tvrdite da je nešto nemoguće ako niste to pokušali i istražili taj vaš ''UNUTRAŠNJI PROSTOR''

To je kao da tvrdite da Bog ne postoji a dokaz za to je taj što vam nije ponudio nikakove dokaze, a što je tvrdio i lord Russell.

Ja na to mogu samo reći da nedostatak dokaza nije dokaz nedostatka.

Ili podbosti Pascalom:
Htio bi dokaz?
Pa koji si kua ti umislio da si važan da bi tebi netko a la carte predočavao dokaze.

Kažeš da priznaješ da nisi baš važan i ne zaslužuješ dokaze?
E pa oke,sam si to rekao - Nisi važan pa ti se neće ništa ni ponuditi !

===
Hebiga,
Bill Gatesa možeš ugledati samo slučajno na slapovima krke,ako si ljubitelj prirode a ne dijalektike , ali nikako na tvoj a la carte zahtjev
__________________
Najvažnija filozofska spoznaja svih vremena! Bolje je usred sunčanoga ljeta kupati se u moru, nego zimi raditi u mračnom uredu. Bela Hamvaš

Zadnje uređivanje parsifal : 19.03.2017. at 14:49.
parsifal is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2017., 16:24   #1399
Quote:
Sigmund kaže: Pogledaj post
Ne. Barem ne u uobičajenom značenju te riječi. Umjetnički izraz spada u estetsku spoznaju, a ne u intelektualnu (pojmovnu). Ali to ipak ne znači da su te dvije stvari strogo odvojene.
Jasno da postoji razlika, ali sam mislio da svaka spoznaja nečega ujedno znači i znanje o tome.

Quote:
Izraz i intuicija su jedno te isto. Croce kaže da ono što se ne objektivira u izraz, nije intuicija nego osjet. A intuitivna djelatnost intuira onoliko koliko izražava. Umjetnost je pak isto što i intuitivna spoznaja.
Sad mi nije baš jasno. Odnosi li se intuitivna spoznaja samo na onoga tko se izražava (umjetnika) kroz umjetničko djelo ili i na onoga tko ga "doživljava", tko "prepoznaje" taj izraz?

Quote:
Da je intuicija spoznaja individualnog (a ne univerzalnog), dakle neke pojedinačne cjeline, vidi se po tome što je svako umjetničko djelo jedinstveno i nedjeljivo.
Slažem se. Ali i svako živo biće je isto tako jedinstveno i nedjeljivo. Čini se da je neprikladno pristupati umjetnosti sa stanovišta univerzalnih pojmova, ali onda je jednako tako neprikladno pristupati znanstveno (biologistički, psihologistički) živim bićima.
Jednostavko is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2017., 18:11   #1400
Quote:
Sigmund kaže: Pogledaj post
Nadalje, govorio sam s univerzalnog aspekta, a ne s aspekta pojedinačnog čovjeka, za kojeg je uvijek upitno kolike su mu mogućnosti shvaćanja, kakve su mu predrasude, nije li pogrešno protumačio to što je vidio, itd. (kao ovaj forumski kolega koji je ustvrdio da u njegovoj glavi nema nikakvih kontradikcija, a u mojoj ima, pa je to onda, je li subjektivno...).
kako sad s "univerzalnog aspekta" a ne aspekta pojedinačnog čovjeka?......mislim jesi li ti pojedinačni čovjek ili čarobnjak iz oza?
Quote:
jasno je da pojam ili reflektira stvarnost, točnije leži u podlozi iste, ili pak ne. Ako netko tvrdi da ne, onda je u logičkoj kontradikciji.
nisam tvrdio da pojmovi ne reflektiraju stvarnost već da su malčice distrordirani...osim toga nije li sunyata u podlozi stvarnosti?
La Baba yaga is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:32.