Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 25.01.2014., 12:43   #41
Quote:
krena kaže: Pogledaj post
Ja mislim da zakonodavstvo ne pokriva takvu radnju, da netko posluje cijelu godinu od pozajmica i da će mu to biti uzeto kao kažnjivo djelo.
Jer teoretski svatko može imati obrt i ništa ne raditi, nego samo plaćati redovito doprinose. Zakonodavstvo ne može pokriti sve pravne cake i cakice.
Recimo da je netkome otkrivena multipleks skreloza i ona zna da za godinu-dvije neće biti više sposoban za rad. A čovjek ima nešto ušteđevine i odluči je investirati na neobičan način: otvaranjem obrta za čišćenje, ali da nikad ništa ne čisti. Ali je njegova računica takva da će on nakon nekoliko mjeseci otvoriti bolovanje i vući se pobolovanju do kraja života.
Te će nakon 4-5 godina u invalidsku mirovinu.
Dakle on je fiktivno otvorio obrt da bi "unovčio" svoju bolest
Tako će netko otvoriti obrt i uzeti poticaje a da neće ništa raditi. Jer mu treba godinu dana staža da bi ukupno imao 15 godina, pa da bi mogao kada mu stignu godine - imati mirovinu. Nije neka mirovina (oko 1000 kuna, ali svaka mala vrijedi)
Ne kužim što si mene citirao ? Nisam nigdje spomenula bilo kakvo kažnjivo djelo... ili je ovo boldano tvoje pitanje ?
devilgirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2014., 12:48   #42
Quote:
devilgirl kaže: Pogledaj post
Da ne citiram sad sve koji ste pisali...možda sam se loše izrazila s tom rečenicom "pravilo je..." nisam htjela reći da HZZ uvjetuje da moraš zaraditi toliko već da logika to govori jer moraš toliko zaraditi da bi pokrio plaću.Ako ne pokriješ plaće, vraćaš lovu s kamatama.

Naravno da možeš raditi pozajmice, ali to nije smisao pokretanja posla da ulažeš svoj novac da bi si isplatio plaću i pritom ostao bez dijela koji pojede država,

Cruiser računica ti stoji ako se prijaviš na 1 sat dnevno, ali već sam napisala ranije ako ideš na poticaje moraš se prijaviti na puno radno vrijeme, i na osnovicu koja se određuje temeljem iznosa poticaja.
Npr. ako dobiješ tih cca 29.000 kn (za SSS) prijava ide na cca 5.000 kn bruto1, a isplata ide u 4 rate.
S tim da su počeli štekat s isplatama, sad su mi kasnili jednom klijentu mjesec dana...
devil, e upravo ti i ja govorim. on ocito misli uloziti svojih cca 3 tisuce kn za placu, a drzava mu podmiruje doprinose. i onda bi on htio svaki mjesec tih 3 tisuce vrtiti unutra van (u stilu pozajmice).

na taj nacin misli dobiti godinu dana staza pa onda u mirovinu ili na burzu. no ja tumacim da sljedecih godinu do dvije se ne moze prijaviti na burzu. to znam iz povjerljivih izvora jer mi frendica radi na burzi.

ne vidim smisao toga. mislim ako vec nesto ides pokretati daj se bar potrudi napraviti biznis iz toga.. ne znam
__________________
"Lakoća kojom određena mišljenja postaju opća, proizlazi iz nesposobnosti većine ljudi da stvore vlastito mišljenje osnovano na vlastitom razmišljanju".
bitchy-as-usual is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2014., 16:53   #43
Quote:
devilgirl kaže: Pogledaj post
Ne kužim što si mene citirao ? Nisam nigdje spomenula bilo kakvo kažnjivo djelo... ili je ovo boldano tvoje pitanje ?
Malo sam se krivo izrazio. Meni su inače blokirali ovu temu na pravu. Jer da je to legalna pljačka. Da je dajem pravni savjet kako muljati. To jeste muljanje.

Ali je po zakonu !!

( kao i naša privatizacija )
krena is online now  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2017., 20:07   #44
Vjerujem da je to ova tema. Odlično je naslovljena.

Ja sam dakle kao obrtnik dobio potporu za samozapošljavanje prošle godine u točno određenom danu.

Potpora za samozapošljavanje ima svoju neku proceduru za dobiti ju. To je bitno zbog problema kojeg sam dobio. Postoji plan i troškovnik koji se ispunjavaju kako bi se dobila potpora. Ovaj troškovnik je planirani troškovnik i on označuje vaš plan kakvi bi vam trebali biti troškovi poslovanja. Opet ističem planirani troškovi npr: netko je u prošlosti možda planirao da Hrvatska postane samostalna država, no dogodilo se da je Hrvatska danas u stvarnosti kriminalna i mafijaška država. - karikiram.

I nakon što se prijavite za potporu, ispunite plan i troškovnik, ušli ste u krug potencijalnih ljudi koji bi mogli dobiti potporu. U zavodu za zapošljavanje sam dobio info da bih trebao dobiti potporu ( a to je vjerojatno iz razloga zbog toga što je bilo dosta novca iz sredstava EU pa i veća mogućnost za dobiti potporu. Ja sam otvorio obrt, aplicirao kao obrtnik za te novce i čekao da li ću dobiti iste. Bilo mi je sasvim svejedno, ali sam novac dobio.

Potpisuje se ugovor koji ima neke obveze. Ja sam sve obveze ugovora ispunio ALI danas dobijam poziv od HZZ-a da mi ne žele priznati dio izvješća kojeg sam na vrijeme dostavio o troškovima. Pozivaju se na planirani troškovnik (koji nema veze sa stvarnosti i stvarnim troškovima koji su nastupili) i na troškove koje sam ja prikazao na izvješću, i sad ovi HZZ politički lopovi idu u takav apsurd i ne žele mi priznati troškove iz izvješća jer nisu u korelaciji sa troškovima iz planiranog troškovnika.

Kakav bolesni nonsens, to je kao kad u kršćanskim državama, kreacionistima (kretencionistima) idete objasniti da to što u Bibliji piše da Bog postoji, ne znači da Bog postoji, već da bi se proglasila istinitost nečega i postojanost moraju postojati relevantni dokazi a ne samo natpis koji tvrdi da je to tako. Bolesno... društvo.... nacija.

Dakle ja sam 6 mjeseci prije početka rada planirao da će mi troškovi za opremu poslovnog prostora biti 5000 kn (jer vi ne možete znati koliki će oni točno biti i to je samo planirani troškovnik za dobiti novac) ali oni tvrde da s obzirom da sam u izvješću prikazao troškove za opremu prostora 10 000 kn, a da sam planirao i napisao u planiranom troškovniku iznos duplo manji (koji je napisan 3 mjeseca prije početka rada obrta) i da je po njima tu RAZLIKA OGROMNA od duplog iznosa. Ne žele mi priznati to izvješće i sad bi htjeli očito te novce nazad.

Bolesnici, lopovi, kriminalci iz Hrvatskih političkih kriminalnih organizacija. Upravo zbog ovoga je dijelom započeo građanski rat 1991 godine i ljudi su se međusobno poubijali. Dabogda im SVE novce koje zarade, ukradu, pokradu ili dobiju na bilo koje druge načine potrošili na liječenje bolesti djece, potomaka, borbu i ratove. Ovako nešto poput Todorića, neka završe pod Ruskom čizmom.

Da apsurd bude veći ja znam što me slijedi, na temelju Ugovora i zadužnice, blokirat će me da bi došli do para, koje sam ja pošteno dobio, pošteno utrošio i na vrijeme dostavio svu dokumentaciju. A kasnije me čeka sudska tužba koju ću ja morati pokrenuti jer se kriminalci iz političkih vrhova a koji rade u državnim upravama, žele domoć na raznorazne načine do novca i onda to rade OČITO, sa kriminalnom organizacijom EU protiv siromašnijeg dijela stanovništva. No, kako je Hitler dobio po repu 40ih, tako će svijeća izgorjeti i ovim "suvremenijim" Europskim fašistima.
__________________
" Stupid people do stupid things. Smart people outsmart each other, then themselves." - " The more wisdom you attain and the more conscious you become the crazier you will appear to others. "
Usuditi se je cijena napretka.
john newman is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2017., 21:51   #45
Majstore to ti je praktički prvi i osnovno iz tog ugovora, da novac potpore mora biti utrošen na stvari iz troškovnika koji je jedan od važniji dijelova poslovnog plana (OK,ne mora npr bit ista marka printera, al mora biti printer, i ak si reko printer 1000kn ne mozes na kraju potrosit 10000 na njega), jer na temelju tog poslovnog plana si i dobio potporu... To ti je ko da se cudis da ti osporavaju sredstva jer si se ti sjetio otvorit obrt za prevodilacke usluge a u planu si se htio bavit slasticarstvom - dobor nije baš isto al slično.

ALi da taj HZZ totalno ide na jetra to je tocno. Najcesce imam osjecaj da je citava njihova svrha statisticki umanjiti broj nezaposlenih. Ja sam kao nezaposlena osoba od njih primao takvu smotanu, nekvalitetnu, uslugu, da to nije normalno, ko iz crtića A je to. Preopširno bi bilo da to sve opisujem ovdje, ali svtarno je žalostno kako su oni tamo nesposobni (najgore je recimo kad spicakaju 5-15.000 kuna za neku edukaciju, za neki inf. certifikat otprilike, a izaberu certifikat koji se u hrvatskoj nigdje ali bas nigdje ne traze, kojeg poslodavci niti ga cijene niti ga traže, ali eto, neko je ocito pokupio proviziju, ili je netko nevjerojatno ali bas nevjerojatno nesposoban). Pa kad zovu invalida, karikiram primjer, da radi kao plesni animator. Pa kad bez kakve provjere i mogucnosti feedbacka spajaju ljude s dokazano lovskim poslodavcima. ne znam kad ce se tamo napravit nekog reda. Vjerojatno isto kad i u hrvatskom obrazovanju ...

Ali kad treba slijedit one njihove birokratske procedure za izbacivanje s HZZ-a, e tu su stručni.
goranbo is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2017., 21:54   #46
Quote:
krena kaže: Pogledaj post
Ali mene nešto zanima !

Recimo da ja imam 14 godina staža i 64 godine života. Sa 65 godina bih mogao u neku malu mirovinu, ali mi fali još godina staža. I ja preko biroa otvaram obrt "ručni iskopi". Dobijem 19 000 kuna i stime platim staž i doprinose za godinu dana. Normalno, ja ionako ne mislim ništa nikome kopati. Nego i dalje lovim lignje i zaradim dostatno za preživljavanje.
Dakle, meni je obrt APSOLUTNO FIKTIVAN ! Biro nije briga da sam imao NULA prihoda za godinu dana. Ali me zanima da li postoji neki drugi zakon koji se ovdje krši !!!!????

O tome sam na pravu bio otvorio temu: https://www.forum.hr/showthread.php?t=723633


Fiktivno zaposlenje, ali u cilju dobivanje državnih subvencija

Muška osoba stara 58 godina te ima 14 godina radnog staža i na birou je za nezaposlene jako dugo. Njoj nedostaje 1 godina staža da bi jednog dana sa 65 godina dobila nekakvu mirovinu. Ovaj se čovjek misli fiktivno zaposliti kod prijatelja , obrtnika, ali tako da poslodavac dobije subvencije od države.
Zanima me, ako to netko otkrije da je ovaj zaposlio neku osobu fiktivno i da je za to dobio novce od države, da li taj može dati prijavu nekoj državnoj službi. Odnosno da li ovakvo fiktivno zaposlenje krši neki zakon za koji se mogu imati sankcije ?


https://www.forum.hr/showpost.php?p=39726126&postcount=3

A plaća ? Ona je ionako fiktivna i vrti se cijelo vrijeme u krug. Uplatim 3000 kuna za prvu plaću sa novcem iz jastuka na žiro račun obrta kao pozajmicu. I ta novac umanjen za 100-200 kuna poreza na dohodak opet legne na moj tekući rakun. I tako do kraje 12 mjeseci.
Nisi također uračuno da ti dobivena sredstva moraš potrošiti na stvari koje si naveo u troškovniku, a ne na doprinose.
goranbo is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2017., 10:36   #47
john,kako si mogao otvoriti obrt kao nezaposlen pa čekati hoćeš li dobiti novce? ja sam aplicirala ove godine i NE SMIJEM otvoriti obrt dok ne dobijem njihovo rješenje...kada ga dobijem imam rok od 30dn za otvaranje obrta...

e sad mene zanima da li je moguće da ja taj rok probijem i da li će imati razumijevanja za činjenicu da polažem ispite koje mogu pasti te da su mi popravni rokovi u svibnju ...(kad položim dobijam licencu bez koje ne mogu otvoriti obrt) za nagodit sve je nemoguće jer njima za odluku treba od mjesec do dva...napisala sam im to već u planu ali sve mi se čini da ću morat zvat nekog u Zg i molit ako se kojim slučajem požure sa rješenjem...

što se tiče troškova,meni je to normalno,ja sam im za sve priložila točne ponude i iznosi će mi biti u lipu...OK,da sam nešto gađala okvirno (jer je nemoguće znati točno), sve i da stvarni troškovi ispadnu veći po meni normalno da tu razliku ja podmirim....ali u startu bi onda namjerno stavila obilat iznos pa da imam lufta...
Dubrovcanka_25 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2017., 13:20   #48
Quote:
Dubrovcanka_25 kaže: Pogledaj post
john,kako si mogao otvoriti obrt kao nezaposlen pa čekati hoćeš li dobiti novce? ja sam aplicirala ove godine i NE SMIJEM otvoriti obrt dok ne dobijem njihovo rješenje...kada ga dobijem imam rok od 30dn za otvaranje obrta...
Ako se dobro sjećam, prijašnjih godina se to moglo, nedavno sam nešto tražio na tu temu, pa nigdje, čini mi se, eksplicitno ne piše da se može otvoriti obrt prije odobrenja sredstava.
randomuser3588 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2017., 14:17   #49
ma nije se moglo ni lani,na radionici sam bila dok je na snazi bio prošlogodišnji pravilnik,isto su mi rekli...novina od ove god je da su doprinosi povećani sa plaćenih 5 na 11mj, malo su izmjenili popis prihvatljivih troškova (makli mobitel ) i to je manje više to...
prije je bio onaj uvjet koliko vremenski moraš bit na burzi da bi se mogao aplicirat, toga više nema...
Dubrovcanka_25 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:02.