Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 28.12.2016., 23:34   #1
Exclamation Izmjena Općeg poreznog zakona?

Izmjena Općeg poreznog zakona kojom se nameće obveza bankama da Poreznoj upravi dostavljaju podatke o prometu svih kunskih i deviznih računa građana. Dosad su poreznici raspolagali podacima o prometima na žiroračunu građana, a po novome imat će uvid i u transakcije na tekućim i štednim računima u zemlji i inozemstvu.

1) Banke su dužne Ministarstvu financija dostavljati podatke o prometu svih kunskih i deviznih računa pravnih osoba, fizičkih osoba koje obavljaju registriranu djelatnost obrta i slobodnih zanimanja i građana, uključivo i podatke o prometu tekućih računa i štednih uloga.

(2) Podatke iz stavka 1. ovoga članka banke su dužne dostavljati putem raspoloživih informacijskih tehnologija mjesečno ili tromjesečno, kumulativno za razdoblje od 1. siječnja do posljednjeg dana izvještajnog razdoblja.

(3) Na poseban zahtjev Ministarstva financija banke su dužne za pojedine osobe podatke iz stavka 1. ovoga članka dostaviti i u drugim rokovima osim onih propisanih stavkom 2. ovoga članka te podatke o prometima svih ostalih računa.


Što kažete?

Zadnje uređivanje quest11 : 28.12.2016. at 23:53.
quest11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2016., 23:55   #2
STASI.
munjeviti.juric is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2016., 13:19   #3
Big brother, kontrola.

hoce li porezna imati uvid i u promet po prepaid karticama?
Lindelia is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2016., 16:21   #4
Porezna će imati uvid u sve račune na koje sjedaju uplate.
Za legalne uplate porezna već i sada zna iz JOPPD obrazaca koje šalju isplatitelji (poslodavci, banke, studentski centri, institucije razne, isplatitelji stipendija i slično) , ili ih oni, koji su u obvezi, sami podnose.

Ono što poreznu jako zanima su učestale uplate po računima za koje nema JOPPD obrazaca, a dotična osoba nema registriran niti jedan oblik djelatnosti (paušalni obrt, obrt, ugovor o djelu, honorare i slično).
Nije frka ako roditelj sa svog računa, preseli novce na račun djeteta jer tu postoji trag i zna se da je to džeparac.

Ali, ako nekome konstanto stižu uplate od različitih uplatitelja (fizičkih osoba npr), onda će porezna itekako posumnjat u neki oblik neregistrirane trgovine.
S tim da nemate frku ako prodajete osobne stvari (stari tv, ps ili tak nekaj) pa vam sjedne lova npr 2x godišnje (a i dokazat možete da ste prodali svoju osobnu imovinu) , al ak non stop primate uplate onda ćete vjerovatno morat dokazivat i netko će pitat od kud novci i čime se to bavite.

Prečeste uplate na jedan račun s različitih strana, a bez registrirane djelatnosti, garant će im bit sumnjive.
Vjerovatno neće odmah skakat na takve stvari, al kad budu obrađivali poreznu 2017. godinu, vjerovatno će reagirat.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2017., 18:03   #5
Quote:
Darsey kaže: Pogledaj post
Ali, ako nekome konstanto stižu uplate od različitih uplatitelja (fizičkih osoba npr), onda će porezna itekako posumnjat u neki oblik neregistrirane trgovine.
S tim da nemate frku ako prodajete osobne stvari (stari tv, ps ili tak nekaj) pa vam sjedne lova npr 2x godišnje (a i dokazat možete da ste prodali svoju osobnu imovinu) , al ak non stop primate uplate onda ćete vjerovatno morat dokazivat i netko će pitat od kud novci i čime se to bavite.

Prečeste uplate na jedan račun s različitih strana, a bez registrirane djelatnosti, garant će im bit sumnjive.
.
Ok... ajmo sad ovako... netko proda 2 stvari, svaku za 700kn... i nikome ništa... A ja preko Foruma (ili "Krpica", svejedno) prodam 15 puta neku sitnicu - kremu, ruž, puder ili parfem ( možda i napola potrošen, kupljena kriva nijansa, dobila na nagradnoj igri..) i 15 puta tijekom godine mi je uplaćeno između 30 i 100kn... to će onda biti problem???

A daj me nemoj...

Zadnje uređivanje tessaa : 02.01.2017. at 18:16.
tessaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2017., 19:43   #6
Quote:
tessaa kaže: Pogledaj post
Ok... ajmo sad ovako... netko proda 2 stvari, svaku za 700kn... i nikome ništa... A ja preko Foruma (ili "Krpica", svejedno) prodam 15 puta neku sitnicu - kremu, ruž, puder ili parfem ( možda i napola potrošen, kupljena kriva nijansa, dobila na nagradnoj igri..) i 15 puta tijekom godine mi je uplaćeno između 30 i 100kn... to će onda biti problem???

A daj me nemoj...
To, o čemu ti pričaš je sitna lova, to im neće zapet za oko.
Jer nema njih u poreznoj baš toliko da svaku sitnu lovu gledaju.

Gledat će se ono što odskače na bilo koji način.
Onaj tko nigdje nije zaposlen, tko ne prima naknadu za nezaposlene, a svaki mjesec prima uplate sa milijun strana... taj će biti sumnjiv.

Teško da netko 15 puta dobije na nagradnoj igri, da baš 15 krivih ruževa, 15 prevelikih majci i jakni kupi.
Budimo malo realni.

Neki primici uopće nisu oporezivi. Uopće porezna to ne gleda.
Inače, bi siroti mladenci prvi bili na listi za kontrolu kad dobiju dar na svadbi

Tražit će i kontrolirati neregistrirane oblike trgovine.
Ak prodaš 10-tak stvari u godini to nije trgovina, al ak ih prodaš 300 , onda vjerovatno je neki oblik trgovine.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2017., 09:33   #7
Quote:
Darsey kaže: Pogledaj post

Teško da netko 15 puta dobije na nagradnoj igri, da baš 15 krivih ruževa, 15 prevelikih majci i jakni kupi.
Budimo malo realni....

.

Čekaj malo... ti to ozbiljno... misliš da se ne može dobiti 15 puta godišnje na nagradnoj igri...?? Pa imamo temu na Forumu, pa upravo jedan javlja da je prošle godine dobio 40-ak nagrada i da igra "sve i svašta"... ja sam osobno dobila 10-ak nagrada ove godine... jedne godine 29... Mislim, ljudi igraju i da, ljudi od tih nagrada i dosta prodaju, znam iz pričanja... prema tome...

Isto tako imamo i temu o prodaji kozmetike ovdje, pa vidi koliko se toga " krivog kupi"... i prodaje...

Budimo realni... ljudi se snalaze... prodaju sve i svašta...
__________________
Prije nego odgovorite na moj post, pokušajte prvo pročitati ga s razumijevanjem. Hvala.
Lillyrosee is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2017., 09:41   #8
Joj ljudi, dajte prestanite s tim nebulozama oko tekućeg računa
Nije njima cilj hvatati ljude koji prodajom neke stare stvari zarade 500 kuna na godišnjoj razini niti penziće koji igraju nagradne igre u 24 sata.
Cilj je razotkriti ljude koji nemaju prijavljen radni odnos ni bilo kakvu osnovu osiguranja,a rade na crno za malo veće iznose. Ne stvarajte paniku gdje ne treba
__________________
I'm an accountant... What's your super power? :D
mala-vidra is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2017., 10:16   #9
a kako s uplatama npr za prodaju oriflame, farmasi, avon i sl.? dosta po fejsu prodaje jer tako ima širi raspon potencijalnih kupaca... hoće nadrapati i oni?

i hoće li gledati i prošlu godinu ili samo 2017.?
Lindelia is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2017., 10:17   #10
Quote:
Darsey kaže: Pogledaj post
Porezna će imati uvid u sve račune na koje sjedaju uplate.
Za legalne uplate porezna već i sada zna iz JOPPD obrazaca koje šalju isplatitelji (poslodavci, banke, studentski centri, institucije razne, isplatitelji stipendija i slično) , ili ih oni, koji su u obvezi, sami podnose.

Ono što poreznu jako zanima su učestale uplate po računima za koje nema JOPPD obrazaca, a dotična osoba nema registriran niti jedan oblik djelatnosti (paušalni obrt, obrt, ugovor o djelu, honorare i slično).
Nije frka ako roditelj sa svog računa, preseli novce na račun djeteta jer tu postoji trag i zna se da je to džeparac.

Ali, ako nekome konstanto stižu uplate od različitih uplatitelja (fizičkih osoba npr), onda će porezna itekako posumnjat u neki oblik neregistrirane trgovine.
S tim da nemate frku ako prodajete osobne stvari (stari tv, ps ili tak nekaj) pa vam sjedne lova npr 2x godišnje (a i dokazat možete da ste prodali svoju osobnu imovinu) , al ak non stop primate uplate onda ćete vjerovatno morat dokazivat i netko će pitat od kud novci i čime se to bavite.

Prečeste uplate na jedan račun s različitih strana, a bez registrirane djelatnosti, garant će im bit sumnjive.
Vjerovatno neće odmah skakat na takve stvari, al kad budu obrađivali poreznu 2017. godinu, vjerovatno će reagirat.
Ja mislim da će itekako biti frke!

Kako će to ljudi dokazivati da su recimo prodali neku stvar koja je stara 5 godina i vjerojatno su zagubili negdje papire, ili naročito kod prodaje mobitela, jako puno ljudi često mijenja mobitele i to na godišnjoj razini nije baš mali novac a porijeklo nije baš lako dokazati.

Što sad recimo ove godine promjenim 4 mobitela, na kraju godine dobijem pitanja i sad se ja državi moram opravdavat, umiješat one od kojih sam kupio i one kojima sam prodao - cijela zafrkancija dok istovremeno ljudi koji su pronevjerili milijune su čisti?!

Mislim da cijela stvar neće stati samo na ovome već ako ljudi ne dignu glas, ići će dalje po pitanju privatnosti i slobode.

Za početak je rješenje da se jednostavno bojkotira način prodaje putem tekućeg računa, tj da vam poštar doma donosi novac, što se prije uglavnom i radilo.

Pretpostavljam da će uvesti i neki zakon kojima će pokušati i poštanski promet kontrolirati, no ne znam jel postoji zakonsko uporište i za to?

Sjetimo se samo uvođenja OIBa u oglasnike, i što se time promjenilo?

Ništa značajno, ljudi se snalaze i prodaju sve i svašta.

No ova mjera bi mogla pogoditi i oglasnike jer će se preko tekućih računa moći dokazati da omogućuju i dopuštaju obavljanje neregistrirane djelatnosti, a kazne nisu male.

Zadnje uređivanje deckozgslavonac : 03.01.2017. at 10:31.
deckozgslavonac is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2017., 12:34   #11
poštanski promet (novcima) se nekako već prati, no ne znam točno kako, to mi je netko rekao nedavno. možda netko zna detalje pa se javi ovdje
Lindelia is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2017., 14:44   #12
Quote:
lilarose001 kaže: Pogledaj post
Čekaj malo... ti to ozbiljno... misliš da se ne može dobiti 15 puta godišnje na nagradnoj igri...?? Pa imamo temu na Forumu, pa upravo jedan javlja da je prošle godine dobio 40-ak nagrada i da igra "sve i svašta"... ja sam osobno dobila 10-ak nagrada ove godine... jedne godine 29... Mislim, ljudi igraju i da, ljudi od tih nagrada i dosta prodaju, znam iz pričanja... prema tome...

Isto tako imamo i temu o prodaji kozmetike ovdje, pa vidi koliko se toga " krivog kupi"... i prodaje...

Budimo realni... ljudi se snalaze... prodaju sve i svašta...
I u čemu je tu problem ? Pa imaš dokaz neki da si dobila na nagradnoj igri, i to si prodala...ja stvarno ne razumijem čemu takva strka, i slažem se s malom vidrom...ako ne radite ništa nelegalno nitko vas neće dirati..
devilgirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2017., 14:52   #13
Quote:
devilgirl kaže: Pogledaj post
I u čemu je tu problem ? Pa imaš dokaz neki da si dobila na nagradnoj igri, i to si prodala...ja stvarno ne razumijem čemu takva strka, i slažem se s malom vidrom...ako ne radite ništa nelegalno nitko vas neće dirati..
Slazem se, mislim bezveze je to sto rade i totalno je big brother, ali ne mislim da ces za prodavanje stvari ili dobitak na nagradnim igrama (kaj bas sve prodate sto osvojite?) biti kaznjen niti ispitan.
Jedno je da prodas i 100 ruzeva raznih cijena, kaj sad, drugo je ako ti na racun sjeda svaki mjesec tocno 5000 kn s istog racuna, a nisi prijavljen kao zaposlen ili kao drugi legalni dohodak...
Quistis is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2017., 12:27   #14
pitanje: svekrva bi digla u banci nekih 20 tisucica da decko i ja napokon malo uredimo stan da pristojno izgleda. lovu bi uplatila na moj racun. e sad, mozda sam tupava, ali hoce li me porezna zvati radi toga?
Cvrcak i Mrav is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2017., 14:24   #15
Quote:
Cvrcak i Mrav kaže: Pogledaj post
pitanje: svekrva bi digla u banci nekih 20 tisucica da decko i ja napokon malo uredimo stan da pristojno izgleda. lovu bi uplatila na moj racun. e sad, mozda sam tupava, ali hoce li me porezna zvati radi toga?
Čisto sumnjam,ali i da nazovu tražit će pismeno obrazloženje u vezi te love i niš više. Nemate brige ako ne radite nekaj nelegalno. Znači,postoji porijeklo tih novaca, može se dokazati da vam je svekrva uplatila te novce i nemate se čega pribojavati.
konto12345 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2017., 15:11   #16
ma naravno da postoji porijeklo, imam manju pozajmicu pa nisam mogla ja dignuti. pa je uskocila ona jer moze, pa me isprepadalo ovo s novim zakonom
Cvrcak i Mrav is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2017., 09:26   #17
Quote:
Cvrcak i Mrav kaže: Pogledaj post
ma naravno da postoji porijeklo, imam manju pozajmicu pa nisam mogla ja dignuti. pa je uskocila ona jer moze, pa me isprepadalo ovo s novim zakonom
Zato i kažem,nemate brige jer Zakon nije napravljen da bi svakog građanina ganjali za svaku transakciju nego zato da mogu imati mogućnost provjere sumnjivih transakcija,pogotovo onih stalnih i čestih kod istih osoba (kao npr. nigdje ne radite,nitko za vas ne plaća poreze,a svaki mjesec vam od nekud kapa neka lova)... njih takve stvari zanimaju.
konto12345 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:33.