Natrag   Forum.hr > Društvo > Prirodne znanosti

Prirodne znanosti Čista znanost za jako pametne i one koji takvima žele postati
Podforum: Armstrong Station - Astronomija i astrofizika

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 06.06.2003., 13:21   #1
Smile Što Vi kažete: Evolucionizam ili Kreacionizam?

Evolucija ili kreacionizam? U posljednjih desetak godina u Sjedinjenim Državama je pravi znanstveni rat između evolucionista i kreacionista.

Na žalost, u Hrvatskoj se gotovo i ne osjeti ništa od tog korisnog znanstvenog rata! Jer se kroz znanstvenu borbu nove stvari saznaju, razotkrivaju i novi putovi uočavaju.

U nas mnogi i ne znaju što je to kreacionizam?

Znate li vi?

I podržavate li evolucionistički ili kreacionistički pogled na prirodu postanka našeg planeta i svjeta?


Da bi ste donijeli kvalitetniji sud i promišljaj, pomoći će vam i ova stranica:



www.kreacionizam.com


A onda: neka bitka otpočne!

Konačno i u Hrvatskoj!
I.L is offline  
Old 06.06.2003., 13:39   #2
evolucija mi se desava pred ocima svaki dan...

Quote:
I.L kaže:

1. Evolucija ili kreacionizam? U posljednjih desetak godina u Sjedinjenim Državama je pravi znanstveni rat između evolucionista i kreacionista.

2. Na žalost, u Hrvatskoj se gotovo i ne osjeti ništa od tog korisnog znanstvenog rata! Jer se kroz znanstvenu borbu nove stvari saznaju, razotkrivaju i novi putovi uočavaju.

3. U nas mnogi i ne znaju što je to kreacionizam?

Znate li vi?

4. I podržavate li evolucionistički ili kreacionistički pogled na prirodu postanka našeg planeta i svjeta?


5. Da bi ste donijeli kvalitetniji sud i promišljaj, pomoći će vam i ova stranica:



www.kreacionizam.com


A onda: neka bitka otpočne!

Konačno i u Hrvatskoj!
1. samo deset godina?! mene su ucili da to (ne rat, nego odredjena frakcija koja i dalje u skolama poucava kreacionizam) traje vec desetljicima, tj. od kad se i pocelo sumnjati u kreacionizam.

2. niti u Europi nema nikakvog "rata". debate su dobro dosle, tako se pinpoint stvari koje nisu bas dobro dokazane ni ja ne volim sto sve ljudi rade od pojma evolucije... danas za svaku glupost cujes da je "selekcija i prezivljenje jaceg"...

3. nas su ucili u skoli. isto kao sto su nas ucili o prePasteur-ovom dobu...

4. osobno pitanje na koje nemam potrebu odgovoriti.

5. ako netko zeli donijeti dobar sud, nadam se da nece ici bas na ovu stranicu. imaju li americki kreacionisti neke bolje stranice? neke koje bi barem mogle izazvati sumnju u evoluciju? (nije da nema indikacija da danas najrasirenija teorija evolucije ima rupa, ali ih nisam nikad vidjela na kreacionistickim stranicama).

btw, koliko ljudi koji oprvgavaju evoluciju znaju stvarno nesto o njoj?
luca is offline  
Old 06.06.2003., 13:57   #3
Smile Evolucija ili... revolucija... pitanje je sad... :-D

Quote:
luca kaže:
1. samo deset godina?! mene su ucili da to (ne rat, nego odredjena frakcija koja i dalje u skolama poucava kreacionizam) traje vec desetljicima, tj. od kad se i pocelo sumnjati u kreacionizam.

2. niti u Europi nema nikakvog "rata". debate su dobro dosle, tako se pinpoint stvari koje nisu bas dobro dokazane ni ja ne volim sto sve ljudi rade od pojma evolucije... danas za svaku glupost cujes da je "selekcija i prezivljenje jaceg"...

3. nas su ucili u skoli. isto kao sto su nas ucili o prePasteur-ovom dobu...

4. osobno pitanje na koje nemam potrebu odgovoriti.

5. ako netko zeli donijeti dobar sud, nadam se da nece ici bas na ovu stranicu. imaju li americki kreacionisti neke bolje stranice? neke koje bi barem mogle izazvati sumnju u evoluciju? (nije da nema indikacija da danas najrasirenija teorija evolucije ima rupa, ali ih nisam nikad vidjela na kreacionistickim stranicama).

btw, koliko ljudi koji oprvgavaju evoluciju znaju stvarno nesto o njoj?

U pravu si glede duljine rajanja sukoba. samo sam naglasio zadnjih desetak godina kao intenzivne u tom sukobu!

Pojedine škole u SAD uče kreacionističku doktrinu, točno!

Ali nije sukob počeo zbog sumnji u kreacionističku doktrinu, nego obratno!


Quote:
2. niti u Europi nema nikakvog "rata". debate su dobro dosle, tako se pinpoint stvari koje nisu bas dobro dokazane ni ja ne volim sto sve ljudi rade od pojma evolucije... danas za svaku glupost cujes da je "selekcija i prezivljenje jaceg"...

U Europi se osjeti američki val, ali ovdje je to sve, malo 'utegnutije' i malo na... višem nivou, bez toliko osobnih stratsi i emocija. Da, to je duh stare Europe!

Ali... to pitanje se ne može izbjeći(kreacionizam i evolucionizam).


Jer 'iskrasvaju' novi znanstveni i fosilni dokazi!

Točno, postoji još stranica kreacionističkih, stavit ću linkove, uskoro ovdje. Ima vrlo snažnih, velikih stranica, s fascinantnim dokazima, fotografijama itd.

Pozdrav
I.L is offline  
Old 06.06.2003., 14:02   #4
Re: Evolucija ili... revolucija... pitanje je sad... :-D

Quote:
I.L kaže:
Točno, postoji još stranica kreacionističkih, stavit ću linkove, uskoro ovdje. Ima vrlo snažnih, velikih stranica, s fascinantnim dokazima, fotografijama itd.
da, samo stavi. ako treba diskutirati, dobro je imati konkretne stvari pred ocima i pricati o konkretnom primjeru inace se diskusija razleti...

pozdrav!
luca is offline  
Old 06.06.2003., 14:03   #5
Zašto ili ili ?! ?! ?!
Nije mi jasno zašto bi evolucija eliminirala Boga?! Kao da život nije dovoljno kompliciran i da nema dovoljno 'slučajnosti' koje nitko ne može objasniti.

Zašto je tako nepojmljivo da je Bog stvorio svemir, zadao pravila i pokrenuo ga nek se razvija?
Vjerujem da evolucija objašnjava dobar dio nastanka vrsta, no još uvijek ne daje sve odgovore.

Ne vidim kako je evolucija u suprotnosti s Knjigom postanka. Niti jedna judeokršćanska vjera (osim možda Jehovinih svjedoka) ne smatra da je svijet stvoren u šest dana po 24 sata. Isto tako ako Knjiga postanka kaže "stvoren je od zemlje" ili "stvoren je prema liku Božjem" to mi još uvijek ne isključuje močućnost Evolucije.
Osim toga, mislim da će ti se brzo nać' neko da ovo premjesti u Filozofiju... Nije da sam zloguki prorok....
__________________
Warning: place_sig(): Appending signature file for user nologo385 failed on line 01

This sig is too long and it will be trunc
nologo385 is offline  
Old 06.06.2003., 14:03   #6
Smile

Evo, malo posjetite:


http://www.nap.edu/html/creationism/preface.html
I.L is offline  
Old 06.06.2003., 14:11   #7
Smile

Evo još malo teksta na temu.


www.creationism.com/

Da dadne ognja raspravi!
I.L is offline  
Old 06.06.2003., 14:19   #8
Smile

Quote:
nologo385 kaže:
Zašto ili ili ?! ?! ?!
Nije mi jasno zašto bi evolucija eliminirala Boga?! Kao da život nije dovoljno kompliciran i da nema dovoljno 'slučajnosti' koje nitko ne može objasniti.

Zašto je tako nepojmljivo da je Bog stvorio svemir, zadao pravila i pokrenuo ga nek se razvija?
Vjerujem da evolucija objašnjava dobar dio nastanka vrsta, no još uvijek ne daje sve odgovore.

Ne vidim kako je evolucija u suprotnosti s Knjigom postanka. Niti jedna judeokršćanska vjera (osim možda Jehovinih svjedoka) ne smatra da je svijet stvoren u šest dana po 24 sata. Isto tako ako Knjiga postanka kaže "stvoren je od zemlje" ili "stvoren je prema liku Božjem" to mi još uvijek ne isključuje močućnost Evolucije.
Osim toga, mislim da će ti se brzo nać' neko da ovo premjesti u Filozofiju... Nije da sam zloguki prorok....

Zašto na filozofiju?

Od kad je to znanost - filozofija!

Upravu o tome i jest bit sukoba, znanstvenog... u Sjedinjenim Državama. Što evolucionisti, na svaki spomen Biblije urlaju kao opsjednuti "to nije znanost, to nije znanost"! Ohoooo!

A tko to ODREĐUJE što je znanost?

Možda bi to oni željeli odlučiti?

Pa gospodo, i kreacionistički znanstvenici se pozivaju na znanost, ali kao temelj uzimaju - knjigu Postanak iz Biblije, a ne samostvaranje i samorazvoj života. I kreacionistički znanstvenici se pozivaju na fosile. Na mjerenja starosti... i doći ćemo do toga.


Svaki dan, stijene doista sve glasnije svjedoče... e sad, za koga i PROTIV koga... oko toga je bitka!

A stijena mnogo...


Quote:
Zašto je tako nepojmljivo da je Bog stvorio svemir, zadao pravila i pokrenuo ga nek se razvija?
OK. evolucija objašnjava, ali ono što je bilo poslije POČETKA! Sam početak ne može objasniti!

U početku, stvoreno je bića... po svojim rodovima i razredima. Sva bića se kroz vrijeme mijenjaju, usavršavaju, pa čak i križaju. Naravno, primjer - psi. Stvorena je samo jedna vrsta psa. Ali u njemu su već bili upisani svi mogući pravci - mijenjanja, razvoja, evolucije te vrste.


Ali šta bijaše u POČETKU?
I.L is offline  
Old 06.06.2003., 14:31   #9
Re: Što Vi kažete: Evolucionizam ili Kreacionizam?

Quote:
I.L kaže:
Evolucija ili kreacionizam? U posljednjih desetak godina u Sjedinjenim Državama je pravi znanstveni rat između evolucionista i kreacionista.

Na žalost, u Hrvatskoj se gotovo i ne osjeti ništa od tog korisnog znanstvenog rata! Jer se kroz znanstvenu borbu nove stvari saznaju, razotkrivaju i novi putovi uočavaju.

U nas mnogi i ne znaju što je to kreacionizam?

Znate li vi?

I podržavate li evolucionistički ili kreacionistički pogled na prirodu postanka našeg planeta i svjeta?


Da bi ste donijeli kvalitetniji sud i promišljaj, pomoći će vam i ova stranica:



www.kreacionizam.com


A onda: neka bitka otpočne!

Konačno i u Hrvatskoj!


Na zalost u Hrvata je tako jasno stanje da nemaju pojma... sto je to uopce kreacionizam i sto ta rijec znaci.

Zaista normalnom i razumnom covjeku je neshvatljivo - da je zivot, nastao tek SLUCAJNO!

Netko je morao pokrenuti "proizvodnju", jer nista samo od sebe ne moze biti. Zaista moze li neki eksperiment u laboratoriju, da se napravi sam od sebe, ako ga ne pokrene naucnik - znanstvenik.

Bez ikakve sumnje je da je proces nastajanja naseg svijeta i svega zivog i nezivog - pokrenuto od Kreatora.
maleni is offline  
Old 06.06.2003., 14:36   #10
No postoji i pregrst dokaza o nastajanju nasega svijeta, te o posljedicama Velikog potopa - sirom kugle zemaljske.

Na sto darwinisti nemaju odgovora... jer cak ne znaju odgovor, ma niti priblizno - zasto su na jednoj rijeci u Texasu nadjeni tragovi i dinosaura i covjeka na istom mjestu. Te nalazi starosti toga krecnjaka ne premasuje vise od 10. 000 godina.
maleni is offline  
Old 06.06.2003., 15:04   #11
Smile

Evo još malo materijala za 'vatreniju' raspravu!


http://www.talkorigins.org/faqs/wic.html
I.L is offline  
Old 06.06.2003., 15:12   #12
Quote:
maleni kaže:
No postoji i pregrst dokaza o nastajanju nasega svijeta, te o posljedicama Velikog potopa - sirom kugle zemaljske.

Na sto darwinisti nemaju odgovora... jer cak ne znaju odgovor, ma niti priblizno - zasto su na jednoj rijeci u Texasu nadjeni tragovi i dinosaura i covjeka na istom mjestu. Te nalazi starosti toga krecnjaka ne premasuje vise od 10. 000 godina.
Imaš neki link za to?
__________________
Warning: place_sig(): Appending signature file for user nologo385 failed on line 01

This sig is too long and it will be trunc
nologo385 is offline  
Old 06.06.2003., 15:25   #13
Smile

Quote:
nologo385 kaže:
Imaš neki link za to?

Ta rijeka u texasu jest - Poloxy i postoje fotografije tih tragova, od prije 50-tak godina. Da postoje linkovi i fotografije.

Bit će sve... naj se brinuti, ne žuriti!


tek ćeš zinuti od čuda...

U kakvoj si zemlji 'čuda' živio i kad shvatiš "koliko je duboka zečja rupa..."!
I.L is offline  
Old 06.06.2003., 15:34   #14
Posto je jedan mod ovdje fizicar i po defaultu mu ide religija na jetru onda ovakva tema zivi opasno. Ali ipak sam prelijen za micanje dok se drzi normalne diskusije. I molim cisto znanstven tip diskusije. Tj izbjegavanje citiranja biblije i vjerovanja. Ako imate dokaze pokazite ako ne onda molim da samo citate.

Nadalje ovo je pitanje samo za IL:a:
Ako postanje ludarija od topica jel da selim na religiju ili da se vatim metle??


Sto se tice pitanja :
Moje misljenje je da je evolucija u principu tocna. Naravno ko i Big Bang teorija ima rupa i nedostataka ali na njima se radi.

Od druge strane jos nisam vidio ni jedan malo bolji argument (od u bibliji pise i sl divota) protiv.
__________________
Knowledge is power but ignorance is bliss
BOINC - Seti@Home - BOINC - LHC@Home - BOINC - Einstein@Home - BOINC - SIMAP - BOINC - Orbit@Home
IMF - Šah [AxMi-24 - Axhind]
AxMi-24 is offline  
Old 06.06.2003., 15:37   #15
Quote:
I.L kaže:
tek ćeš zinuti od čuda...

U kakvoj si zemlji 'čuda' živio i kad shvatiš "koliko je duboka zečja rupa..."!
WTF?!

-----------------------------------------------------
Inače upravo googlam. Rijeka se zove "Paluxy"
__________________
Warning: place_sig(): Appending signature file for user nologo385 failed on line 01

This sig is too long and it will be trunc
nologo385 is offline  
Old 06.06.2003., 15:40   #16
Re: Re: Što Vi kažete: Evolucionizam ili Kreacionizam?

Quote:
maleni kaže:
Na zalost u Hrvata je tako jasno stanje da nemaju pojma... sto je to uopce kreacionizam i sto ta rijec znaci.

Zaista normalnom i razumnom covjeku je neshvatljivo - da je zivot, nastao tek SLUCAJNO!

Netko je morao pokrenuti "proizvodnju", jer nista samo od sebe ne moze biti. Zaista moze li neki eksperiment u laboratoriju, da se napravi sam od sebe, ako ga ne pokrene naucnik - znanstvenik.

Bez ikakve sumnje je da je proces nastajanja naseg svijeta i svega zivog i nezivog - pokrenuto od Kreatora.
Kao prvo mislim da u Europi jednostavno nemas toliko religoznih fanatika ko u americi. I to je glavni razlog zasto oni nemaju dovoljno potiska u politici da pocnu raditi gluposti.

Ko kaze slucajno??? Na nasoj planeti je ispunjen niz jako usko definiranih parametara koji su omogucili nastanak zivota i evoluciju.

Posto vidim da si cuo za taj eksperiment onda stoji malo objasnjenje. On REPRODUCIRA situaciju koja je bila na nasoj planeti prije par milijardi (oko 3- 4) godina. A onaj ko je to pokrenuo je svemir. Tj njegov razvoj.

Molim bez ikakvih sumnji da se ostavi van ovoga jer NISTA nije izvan svake sumnje.
Kad smo vec tu to je vec prvi pokazatelj zasto kreacionizam nije znanost. U pravoj znanosti NISTA nije sigurno. Nesto moze imati vecu ili manju vjerojatnost ali sigurno nije niti ikada moze biti.
__________________
Knowledge is power but ignorance is bliss
BOINC - Seti@Home - BOINC - LHC@Home - BOINC - Einstein@Home - BOINC - SIMAP - BOINC - Orbit@Home
IMF - Šah [AxMi-24 - Axhind]
AxMi-24 is offline  
Old 06.06.2003., 15:42   #17
Quote:
maleni kaže:
No postoji i pregrst dokaza o nastajanju nasega svijeta, te o posljedicama Velikog potopa - sirom kugle zemaljske.

Na sto darwinisti nemaju odgovora... jer cak ne znaju odgovor, ma niti priblizno - zasto su na jednoj rijeci u Texasu nadjeni tragovi i dinosaura i covjeka na istom mjestu. Te nalazi starosti toga krecnjaka ne premasuje vise od 10. 000 godina.
Ako hoces mogu ja sad napraviti tragove dinosaurusa i covjeka u betonu. Pa sta ce to biti dokaz da su dionosi i danas zivi ili??? Tragovi su ok ali definitivno nikakav dokaz. To da je nadjen dio dinosaurusa i covjeka i oba jednako stara onda bi vec i imao ozbiljan dokaz ovako moze biti sta god hoces. I kako znas da je SAMO dino mogo taj otisak napravit??
__________________
Knowledge is power but ignorance is bliss
BOINC - Seti@Home - BOINC - LHC@Home - BOINC - Einstein@Home - BOINC - SIMAP - BOINC - Orbit@Home
IMF - Šah [AxMi-24 - Axhind]
AxMi-24 is offline  
Old 06.06.2003., 15:47   #18
Unhappy

Quote:
AxMi-24 kaže:
Posto je jedan mod ovdje fizicar i po defaultu mu ide religija na jetru onda ovakva tema zivi opasno. Ali ipak sam prelijen za micanje dok se drzi normalne diskusije. I molim cisto znanstven tip diskusije. Tj izbjegavanje citiranja biblije i vjerovanja. Ako imate dokaze pokazite ako ne onda molim da samo citate.

Nadalje ovo je pitanje samo za IL:a:
Ako postanje ludarija od topica jel da selim na religiju ili da se vatim metle??


Sto se tice pitanja :
Moje misljenje je da je evolucija u principu tocna. Naravno ko i Big Bang teorija ima rupa i nedostataka ali na njima se radi.

Od druge strane jos nisam vidio ni jedan malo bolji argument (od u bibliji pise i sl divota) protiv.


Upravo oko tih pitanja i jest borba i u Sjedinjenim Državama!

Od kuda pravo jendoj grupi znanstvenika, optuživati drugu grupu znanstvenika, da su im dokazi "neznanstveni" a sami nemaju dokaze, osim - teorija! OK. tako s emože reći za obe grupe da nemaju dokaze, nego smao teorije.

Pa zašto se onda pokušava nasilno i kroz medije jednu teoriju pokazti "istinitom" a drugu lažnom, ako su obe i samo TEORIJE?


Ili to jedna grupa znanstvenika pokušava napraviti tzv. "znanstvenu crkvu" i uvesti "obvezujuće dogme" za umlaćivanje razuma!

Ova pitanja postavljaju i kreacionisti u Sjedinjenim Državama? I to ne bezveznjaci, nego učeni ljudi, stručni... Zašto to - dokazi - koje kreacionisti iznose za svoju teoriju, "nisu znanstveni" (a na iste se fosile pozivaju, stjenje, mjerenja, iskopine) a dokazi evolucionista su kao "znanstveni"? Nije li to ono što na sva tri foruma sam ovdje pisao: dio znanstvenika želi SVOJ pogled na znanost proglasiti DOGMOM i napraviti katedralu od svojih pretpostavki i crkvu od svojih želja!

Takav duh netolerancije, kakav vlada u evolucionista, odgovara upravo nekoj fanatiziranoj sekti. To su točno primjetili i mnogi drugi znanstvenici u svijetu. Evolucionisti kao da se boje... ponašaju se kao rimokatolički svećenici u vrijeme Inkvizicije: "Poreci, poreci prokleti heretiče - ili UMRI"! To je sve što oni imaju reći! Kakva je to "znanost" kakva je to "tolerancija" na koncu, kakav je to "humanistički" duh?


Slično se ovdje događalo i oko toga da li su Amerikanci bili na Mjesecu!

Čovječe... koje ludilo. Kao da svi ljudi moraju vjerovati u neku dogmu, ili će biti brisani! (da, u cyber prostoru, u stvarnom bi bili - spaljeni)


Sve više i više se razotkriva kakav je duh u koga!

Uostalom, imaš i linkova gore. A ako je malo, stavit ću još! Eto, tamo stručni ljudi iznose za i protiv. Pa zašto ti želiš NA SILU spriječiti sudionike podforuma Znanost da čitaju i odmjeravaju dokaze. jednih i drugih? Ili odmah u startu nisu svi jednaki? Aha... to se zove "tolerancija"!


Pozdrav
I.L is offline  
Old 06.06.2003., 15:51   #19
Ok. Ja odguglao. Pročitao sam čak pola ekrana i naišao na tekst koji još 1992. piše sljedeće:
However, initial critical work in the early 1970's,[1] and more intensive scientific studies in recent years, have convincingly refuted the "man track" claims, and led to their abandonment even by most creationists.
http://www.talkorigins.org/faqs/paluxy/mantrack.html
Ako su kreacionisti još prije više od 11 godina uvidjeli da slučaj Paluxy ne drži vodu, misli li I.L. biti veći papa od Pape?!
__________________
Warning: place_sig(): Appending signature file for user nologo385 failed on line 01

This sig is too long and it will be trunc
nologo385 is offline  
Old 06.06.2003., 16:00   #20
Quote:
nologo385 kaže:
Imaš neki link za to?

Sa prostora ex JU - http://users.net.yu/~creation/index.html

kako nema, pa evo mada nije sa naseg podrucja a i ujednjo cijela knjiga Islamskog autora koji je razvalio sektu dawinisticku. - http://www.harunyahya.com/evolution_specialpreface.php
maleni is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:57.