Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nekretnine

Nekretnine Vlasništvo, posjed, gruntovnica, porezi i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.01.2010., 21:21   #121
evo pitanje.

djed oce baki prepisati svoju polovicu kuce (posto se vodi na njih oboje kuca), te auto. sada proceduru za nekretnine sam skuzio (darovni ugovor, domovnica, javni biljeznik, gruntovnica), ali sta je potrebno za auto (javni biljeznik? ili jos nesto?).

i da li podlijezu oni placanju poreza (posto sam vidio da porez ne placaju jedino pretci/potomci, a za bracne drugove ne pise nista) nekretnina i pokretnina?
robihr is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2010., 08:41   #122
Angry

evo pitanja-važno mi je:


da li postoji vremenska zastara darovnih ugovora koji mogu ući u ostavinsku masu?

znači da li nešto što je poklonjeno - darovamo darovnim ugovorom prije 25-30 godina može ući u ostavinsku masu?
lana74 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2010., 10:48   #123
Ono što je darovano ulazi u nužni nasljedni dio nakon smrti darivatelja
ema007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2010., 11:06   #124
Ovisi kome je darovanje ucinjeno.

Uračunavanje darova zakonskom nasljedniku
Članak 89.
(1) Svakom se zakonskom nasljedniku prigodom diobe na zahtjev uračunava u nasljedni dio vrijednost svega što je dobio na dar od ostavitelja na bilo koji način.
(2) Vrijednost plodova i drugih koristi koje je nasljednik imao od darovane stvari sve do smrti ostaviteljeve ne uračunava se.
(3) Vrijednost dara ne uračunava se ako je ostavitelj izjavio u vrijeme darovanja ili kasnije, ili u oporuci, da se dar ne uračuna u nasljedni dio, ili se iz okolnosti može zaključiti da je to bila volja ostaviteljeva.
(4) Pri uračunavanju vrijede odredbe o nužnom dijelu, s time da se nužnom nasljedniku uvijek u vrijednost njegova nužnog dijela uračunavaju darovi koje je dobio.
Katrin is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2010., 12:01   #125
Quote:
ema007 kaže: Pogledaj post
Ono što je darovano ulazi u nužni nasljedni dio nakon smrti darivatelja
Quote:
Katrin kaže: Pogledaj post
Ovisi kome je darovanje ucinjeno.

Uračunavanje darova zakonskom nasljedniku
Članak 89.
(1) Svakom se zakonskom nasljedniku prigodom diobe na zahtjev uračunava u nasljedni dio vrijednost svega što je dobio na dar od ostavitelja na bilo koji način.
(2) Vrijednost plodova i drugih koristi koje je nasljednik imao od darovane stvari sve do smrti ostaviteljeve ne uračunava se.
(3) Vrijednost dara ne uračunava se ako je ostavitelj izjavio u vrijeme darovanja ili kasnije, ili u oporuci, da se dar ne uračuna u nasljedni dio, ili se iz okolnosti može zaključiti da je to bila volja ostaviteljeva.
(4) Pri uračunavanju vrijede odredbe o nužnom dijelu, s time da se nužnom nasljedniku uvijek u vrijednost njegova nužnog dijela uračunavaju darovi koje je dobio.
sve mi je ovo jasno a jel postoji neki vremenski rok?
znači osoba je umrla nedavno. sada je ostavinska rasprava. za života (točnije prije nekih 25-30 godina prije smrti) nužnom nasljedniku je darovala nešto. da li to ulazi u ostavinsku masu s obzirom da je to bilo prije toliko vremena? neko mi je nabacio da možda postoji neko vremensko ograničenje od nekih 30 godina
lana74 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2010., 12:10   #126
Nema vremenskog ogranicenja.
Katrin is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2010., 12:12   #127
hvala puno
lana74 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2010., 13:08   #128
evo mog problema!
moj otac vlasnik je 2200 m građevinskog zemljišta, na jednom djelu nalazi se i kuća u kojoj on živi.
Otac mi želi darovati drugi dio zemljišta(1000m) na kome nema nikakvog objekta i nalazi se izvan ograđenog dijela.
U zemljišnim knjigama sve je to zajedno jedna parcela. Što trebam učiniti da mi otac daruje taj dio!!
hvala
__________________
blallin izlog ♥Dominik
blalla is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2010., 13:15   #129
Pretpostavljam da nećete raditi parcelaciju i formirati novu česticu.

Trebate napisati darovni ugovor u kojem će otac darovati 1/2 zemljišta i neka se unutra opiše koji dio nekretnine daruje.
Brazil is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2010., 14:38   #130
Brazil, ako je tako jednostavno, onda moram reći da si mi uljepšao/la dan.
Svi nam govore da moramo parcelirati,napraviti projekt za idejno rješenje..... platit komunalije....i tek kad dobije svoj broj može mi darovati.
__________________
blallin izlog ♥Dominik
blalla is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2010., 20:07   #131
Normalno da je tako jednostavno. Parcelacija nije obvezna.
Nitko vam ne brani da budete suvlasnici, ako to vama odgovara
File is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2010., 20:19   #132
moja isprika, ne da mi se sad čitati cijelu temu

samo vas molim odgovor DA ili NE.....ako djeci darujem nekretninu, plaća li netko porez na taj ugovor?


hvala
__________________
Tko uvijek govori istinu, taj sebi može priuštiti loše pamćenje. (Theodor Heuss)
Smrt fašizmu! (by McOzy)
Kladi is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2010., 20:37   #133
ne plaća.
File is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2010., 13:59   #134
hvala još jednom!
__________________
Tko uvijek govori istinu, taj sebi može priuštiti loše pamćenje. (Theodor Heuss)
Smrt fašizmu! (by McOzy)
Kladi is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2010., 15:10   #135
Post Darovni ugovor

Pozdrav svima,

molim onoga tko ima iskustva da mi da odgovor ,,

evo ovako ; otac mi je prepisao automobil darovnim ugovorom i mi smo se usmeno dogovorili da ću mu ja taj auto otplaćivati mjesečnim ratama,
naime nakon godinu dana izbila je svađa i dosta me je uvrijedio te sam ja odlucio da mu vise niti kune ne dam za taj auto ,,on je kako mi kaze
odlucio sudskim putem vratiti taj auto !!! neka mi netko kaze dali je to moguce ?, mi nismo nigdje ovjerili nikakav dokument da cu ja njemu otplaćivati taj auto ..znaci bio je dogovor i zbog izbijene svađe odlucio sam da mu vise neplaćam !

thx
rukfaš is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2010., 15:22   #136
Može dokazivat da mu nisi isplatio cijenu. Što piše u ugovoru?

I pomiri se sa tatom. Čak i da nije u pravu, ne možeš se tako ponašat prema roditeljima.
Brazil is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2010., 16:07   #137
E sad, ako postoji cijena onda nema darovanja.
Očito je ovdje u pitanju klasičan ugovor o darovanju (nema naknade), uz naknadni usmeni dogovor o isplati određenog iznosa za automobil.
__________________
Vratite nam krvopiju!!!
palj is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2010., 17:14   #138
Quote:
palj kaže: Pogledaj post
E sad, ako postoji cijena onda nema darovanja.

Da, u pravu si, previdio sam da se radi o darovnom ugovoru. Može se pobijati iz zakonom predviđenih razloga.
Brazil is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2010., 23:21   #139
Quote:
Brazil kaže: Pogledaj post
Može dokazivat da mu nisi isplatio cijenu. Što piše u ugovoru?

I pomiri se sa tatom. Čak i da nije u pravu, ne možeš se tako ponašat prema roditeljima.
gledaj ... molim da mi se ne govori kako da se ja ponašam prema svojem roditelju, jer to što sam ja doživio od svog oca to je malo tko doživio i molim da preskočimo temu roditelja te da se vratimo na ono prvobitno !

u darovnom ugovoru piše samo kolika je tržišna vrijednost toga auta i nista vise...
rukfaš is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2010., 18:57   #140
stan je kupljen prije koju godinu, u ugovoru smo navedeni nas troje braće da kupujemo stan- sada ja živim u stanu, i braća su suglasna da se stan prepiše na mene;
1.da li oni trebaju pisati darovni ugovor da mi daruju svoju trećinu ili je dovoljna ovjerena izjava da se odriču svoje trećine u moju korist?

2.Kako smo bili maloljetni, jedna osoba je to rješavala, a kako ne mogu doći do nje, mogu li negdje na net-u (ili negdje već) provjeriti da li je stan uknjižen u gruntovnici i da li nas je uspjela osloboditi plaćanja poreza ili me to tek čeka? Imam kupoprodajni ugovor jedino u sebe.
Rain_3 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:54.