Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nekretnine

Nekretnine Vlasništvo, posjed, gruntovnica, porezi i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 09.03.2010., 20:02   #141
Quote:
Rain_3 kaže: Pogledaj post
stan je kupljen prije koju godinu, u ugovoru smo navedeni nas troje braće da kupujemo stan- sada ja živim u stanu, i braća su suglasna da se stan prepiše na mene;
1.da li oni trebaju pisati darovni ugovor da mi daruju svoju trećinu ili je dovoljna ovjerena izjava da se odriču svoje trećine u moju korist?

2.Kako smo bili maloljetni, jedna osoba je to rješavala, a kako ne mogu doći do nje, mogu li negdje na net-u (ili negdje već) provjeriti da li je stan uknjižen u gruntovnici i da li nas je uspjela osloboditi plaćanja poreza ili me to tek čeka? Imam kupoprodajni ugovor jedino u sebe.
1. Morate sastaviti darovni ugovor

2. http://e-izvadak.pravosudje.hr/mpweb...nu/menusud.jsp - potrebno je znati broj čestice
__________________
Vratite nam krvopiju!!!
palj is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2010., 22:23   #142
Darovni ugovor i stambeni kredit

pozdrav,
Nadam se da će biti netko pametniji od mene da prenesem ljudima savjet.

Situacija je slijedeća…
Na jednog gospodina (čitaj oca) glasi vikend kuća na zemljištu 9x32m. Prije 4 godine zona na kojoj je zemljište, postala je građevinska zona (prije je bila vikend zona).
Otac bi zemljište i vikend kuću darovao sinu darovnim ugovorom, te bi sin podigao stambeni kredit, investirao u vikend kuću i od nje napravio kuću za život – zemlja je uz prometnicu, ima sve komunalne priključke (dakle, zadovoljava sve kriterije).
1. Da li se plača kakav porez ukoliko se spomenuta zemlja i objekt prenesu na sina?
2. Da li može biti problema kod podizanja stambenog kredita zato što je zemljište darovanom, a ne kupljeno od prijašnjeg vlasnika.

Zahvaljujem.
__________________
A wise man can hear profit in the wind.
dinkudis is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2010., 22:29   #143
1. Ne.
2. Ne.
Brazil is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2010., 17:16   #144
pitanje: udajem se u šestom mjesecu, useljavam na novu adresu najvjerovatnije u devetom.
Imam darovni ugovor od mame kojim mi poklanja stan potpisan prošli mjesec.
e sad, prezime i adresa su zasada isti osobna-darovni ugovor. Udajom mijenjam prezime, kasnije mijenjam adresu. Ako netko zna, molim savjet odakle krenuti sa uknjižbom vlasništva, da li da počnem sada sa starim prezimenom ili kasnije sa novim???
nis0508 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2010., 17:41   #145
Quote:
nis0508 kaže: Pogledaj post
pitanje: udajem se u šestom mjesecu, useljavam na novu adresu najvjerovatnije u devetom.
Imam darovni ugovor od mame kojim mi poklanja stan potpisan prošli mjesec.
e sad, prezime i adresa su zasada isti osobna-darovni ugovor. Udajom mijenjam prezime, kasnije mijenjam adresu. Ako netko zna, molim savjet odakle krenuti sa uknjižbom vlasništva, da li da počnem sada sa starim prezimenom ili kasnije sa novim???

Kako god želiš, možeš sada i uz zahtjev za upis plaćaš 250 kn a kasnije nakon udaje priložiš im vjenčani list, uvjerenje o prebivalištu i jednim prijedlogom uz 50 kn biljega zatražiš promjenu prezimena i adrese stanovanja.
pistacija is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2010., 18:45   #146
Quote:
nis0508 kaže: Pogledaj post
pitanje: udajem se u šestom mjesecu, useljavam na novu adresu najvjerovatnije u devetom.
Imam darovni ugovor od mame kojim mi poklanja stan potpisan prošli mjesec.
e sad, prezime i adresa su zasada isti osobna-darovni ugovor. Udajom mijenjam prezime, kasnije mijenjam adresu. Ako netko zna, molim savjet odakle krenuti sa uknjižbom vlasništva, da li da počnem sada sa starim prezimenom ili kasnije sa novim???


Sada. Pravo vlasništva stječeš u trenutku uknjižbe pa to obavi odmah, a prezime promjeni kasnije.
Brazil is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2010., 09:28   #147
hvala vam
nis0508 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2010., 10:31   #148
Quote:
BundyBoy kaže: Pogledaj post
Bok,

znam sve pojedinosti ugovora, nego mene zanima koliko traje taj
proces promjene vlasništva. znači meni majka daruje kuću..
mi ovjerimo ugovor i predamo ga u zemljišno knjižni odjel...
Koliko će tada trajati proces da se promjeni vlasništvo na mene ?
Te dali se može dati kakava molba za ubrzani proces ?


Hvala
ako govorimo o gruntovnici, onda moze trajat i godinama, al samim ugovorom o darivanju, ti ionako postajes vlasnikom kuce, tako da tu upisivanje u gruntovnicu i nije toliko vazno, ja npr ni ne znam dal je stan uknjizen na mene nakon sto mi ga je otac darovao, koji je, nazalost, vec pokojni...
__________________
I don't hate pople...I just feel better when they're not around." — Charles Bukowski (The Movie: Barfly)
yaya is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2010., 10:33   #149
Quote:
nis0508 kaže: Pogledaj post
pitanje: udajem se u šestom mjesecu, useljavam na novu adresu najvjerovatnije u devetom.
Imam darovni ugovor od mame kojim mi poklanja stan potpisan prošli mjesec.
e sad, prezime i adresa su zasada isti osobna-darovni ugovor. Udajom mijenjam prezime, kasnije mijenjam adresu. Ako netko zna, molim savjet odakle krenuti sa uknjižbom vlasništva, da li da počnem sada sa starim prezimenom ili kasnije sa novim???
osim toga, nakon udaje bi to postalo zajednicko vlasnistvo, pretpostavljam, ili mozda nije, al preporucila bih, ipak ti pocni sa starim prezimenom....
__________________
I don't hate pople...I just feel better when they're not around." — Charles Bukowski (The Movie: Barfly)
yaya is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2010., 10:55   #150
Quote:
yaya kaže: Pogledaj post
ako govorimo o gruntovnici, onda moze trajat i godinama, al samim ugovorom o darivanju, ti ionako postajes vlasnikom kuce, tako da tu upisivanje u gruntovnicu i nije toliko vazno, ja npr ni ne znam dal je stan uknjizen na mene nakon sto mi ga je otac darovao, koji je, nazalost, vec pokojni...
1. Odgovaraš na stari post
2. Jako "dobar" nonšalantni pristup. Upis u gruntovnicu nije toliko važan i baš te briga jesi li ili nisi upisana
Neki s takvim pristupom se na kraju iznenade, kad vide pravo stanje u gruntovnici. Pa ti maši s darovnim ugovorom nekom tamo trećem vlasniku, koji je uredno kupio nekretninu. Ne kažem da se takve stvari baš često događaju, ali su moguće i vrlo životne. Naravno, ovo sve pod uvjetom da je nonšalantnost tih razmjera, da se ugovor o darovanju nije ni predao na gruntovnicu, što vjerujem ipak nije slučaj.

Quote:
yaya kaže: Pogledaj post
osim toga, nakon udaje bi to postalo zajednicko vlasnistvo, pretpostavljam, ili mozda nije, al preporucila bih, ipak ti pocni sa starim prezimenom....
Nije točno. Za tako stečeno vlasništvo nije bitno u kojem je trenutku ostvareno (prije ili nakon stupanja u brak).
__________________
Vratite nam krvopiju!!!
palj is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2010., 12:05   #151

zbunj??
a što nije ako je nešto dobiveno prije braka da to ne ulazi u bračnu stečevinu?
Mislim ako se mi rastanemo, i to dijelimo popola ili ne jer je potpisano prije braka???
nis0508 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2010., 12:43   #152
Obiteljski zakon

1. Bračna stečevina i vlastita imovina

Članak 248.

Bračna stečevina je imovina koju su bračni drugovi stekli radom za vrijeme trajanja bračne zajednice ili potječe iz te imovine.

Članak 249.

(1) Bračni drugovi su u jednakim dijelovima suvlasnici u bračnoj stečevini, ako nisu drukčije ugovorili.

(2) Nevjesta i ženik, odnosno bračni drugovi mogu bračnim ugovorom drukčije urediti svoje odnose glede bračne stečevine.

Članak 250.

Na bračnu stečevinu primjenjuju se odredbe stvarnog i obveznog prava, ako ovim Zakonom nije drukčije određeno.

Članak 251.

Za poslove redovite uprave smatra se da je drugi bračni drug dao svoj pristanak ako se ne dokaže suprotno. Nepostojanje pristanka ne utječe na prava i obveze poštene treće osobe.

Članak 252.

Dobitak od igara na sreću bračna je stečevina.

Članak 253.

(1) Imovina koju bračni drug ima u trenutku sklapanja braka, ostaje njegova vlastita imovina.

(2) Vlastita imovina je i imovina koju je bračni drug stekao tijekom bračne zajednice na pravnom temelju različitom od navedenoga u članku 248. ovoga Zakona (nasljeđivanje, darovanje i sl.).

Članak 254.

(1) Autorsko djelo je vlastita imovina onoga bračnog druga koji ga je stvorio.

(2) Imovinska korist od autorskog prava i autorskom pravu srodnih prava ostvarena tijekom bračne zajednice bračna je stečevina.



Jel sada jasnije? Nemaš brige oko toga. Darovano ostaje tvoja imovina, bez obzira kad ju prepisala na tebe.
__________________
Vratite nam krvopiju!!!
palj is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2010., 16:14   #153
joj je, hvala hvala, sve više mi se sviđa ovaj forum, saznaš sve čim počneš kuckati
hvala hvala
nis0508 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2010., 22:00   #154
Quote:
dinkudis kaže: Pogledaj post
pozdrav,
Nadam se da će biti netko pametniji od mene da prenesem ljudima savjet.

Situacija je slijedeća…
Na jednog gospodina (čitaj oca) glasi vikend kuća na zemljištu 9x32m. Prije 4 godine zona na kojoj je zemljište, postala je građevinska zona (prije je bila vikend zona).
Otac bi zemljište i vikend kuću darovao sinu darovnim ugovorom, te bi sin podigao stambeni kredit, investirao u vikend kuću i od nje napravio kuću za život – zemlja je uz prometnicu, ima sve komunalne priključke (dakle, zadovoljava sve kriterije).
1. Da li se plača kakav porez ukoliko se spomenuta zemlja i objekt prenesu na sina?
2. Da li može biti problema kod podizanja stambenog kredita zato što je zemljište darovanom, a ne kupljeno od prijašnjeg vlasnika.

Zahvaljujem.

1. Ne treba platiti nikakav porez, eventualno ces platiti troskove sacinjavanje ugovora.
2. Kod poklona se radi o tome da darivaoc predaje u vlasnistvo darovniku (lice koje prima dar) odredjenu stvar a to znaci, da ces ti postati vlasnikom vikend kuce i možes podignuti stambeni kredit.

Zadnje uređivanje Suey : 31.03.2010. at 22:33. Reason: ubačen quote da se vidi na što se referira (premještena tema)
avoccato is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2010., 20:21   #155
Smrću sina roditelji nasljeđuju automobil,koji odmah po nasljeđivanju darovnim ugovorom potpisanim od oba roditelja daruju drugom sinu. Međutim, prijepis vlasništva nikad nije napravljen iz razloga što je zbog uštede ostavljeno je auto na ocu, radi popusta na osiguranje. Od toga je prošlo 4 godine, sad sin želi prepisati auto na sebe, pa bi molila brzi odgovor tko se razumije. Dali mu vrijedi darovni ugovor od prije 4 godine, s tim da su oba roditelja potpisana, a auto glasi na oca!!! Unaprijed se zahvaljujem na odgovoru. Hvala

Zadnje uređivanje File : 11.04.2010. at 20:44.
LUNA000 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2010., 20:46   #156
Quote:
LUNA000 kaže: Pogledaj post
Dali mu vrijedi darovni ugovor od prije 4 godine, s tim da su oba roditelja potpisana, a auto glasi na oca!!! Unaprijed se zahvaljujem na odgovoru. Hvala
Iz ovoga što si napisala, ne vidim zašto nebi vrijedio.
File is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2010., 22:29   #157
Bok ljudi, imam pitanje u vezi darovnih ugovora kojima bi baka i stric darovali dionice mojoj kćerki. Postoji li kakva špranca darovnog ugovora ili ga mora sastaviti pravnik? Tko sve mora ići kod javnog bilježnika na ovjeru potpisa? Plaća li moja kći kakav porez na to? Unaprijed hvala na odgovoru.
__________________
Be yourself, no matter what they say.
arna is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2010., 22:37   #158
Postoji obrazac za kupiti u Narodnim Novinama.
Nije obaveza da ga sastavi pravnik, ali može bit korisno.
Ugovor trebaju potpisati i svoje potpise ovjeriti i darovatelj i daroprimatelji.
File is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2010., 23:03   #159
Hvala.
A plaća li se kakav porez na te darovne ugovore?
__________________
Be yourself, no matter what they say.
arna is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2010., 09:59   #160
mama mi je darovnim ugovorom darovala nekretninu, papirnato je sve riješeno, no u međuvremenu su se moji odlučili rastati i sad otac želi polovicu te nekretnine, ima li na to pravo i može li mi osporiti darovni ugovor.
__________________
BUTIGA
kangaroooo is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:04.