Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Domovinski rat

Domovinski rat Domovinski rat bez politike

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.10.2015., 21:09   #3061
Quote:
dobrinja 92 kaže: Pogledaj post
Ja mislim da jeste.Mi smo zvali "so-da-so hemija"
Pa na toj strani jeste jer rijeka Bosna im je desno,al Botajica bi bila preblizu jer nasi su tada drzali jos Jakes.Al tu je negdje,mozda Dugo Polje??

Ota baburina u pozadini kokodace ko neka kvocka,samo ponavlja ko papagaj.a i "deda" bi iso na Odzak.he he he..
Na Anteni su mu dosta "maticevaca" odnjeli gace na stapu..
Ovdje bakica baca bombe,ali slična stvar,ali sa drugačijim rezultatom je bila u Drvaru kad je jedan čiča priča samo neka dođu ustaše,ja ih čekam,par dana kasnije ušli smo u Drvar ali čiču nismo našli,jedan naš zagorac je stalno pričao moramo se čuvati sigurno je čiča negdje kao stari partizan sakkriven i čeka nas negdje u zasjedi,no ubrzo smo otišli dalje ali čiču nismo dočekali kao ni on nas na svu sreću,tko zna šta bi nam stari radio.
ledenobrzi is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2015., 22:21   #3062
Quote:
Dobor kula kaže: Pogledaj post
14. sep. 2015. - NEKADAŠNjI komandant Srpske vojske Krajine general Mile Novaković preminuo je u ponedeljak ujutru u 65. godini od infarkta

Nazalost otisao je a nije odgovaro za svoja zlodjela pocinjena u Bos.Posavini 92
Za one koji mozda neznaju vodio je TG-2 na proboju koridora,direktno odgovoran za zlocine na Odzackom ratistu.
Navescu samo, mnoga granatiranja dusevne bolnice u Jakesu.Pobijeni su mnogi bolesnici granatiranjem i takode pri samim ulaskom u mjesto.Granatiranje kolone civila na mostu prilikom izvlacenja iz Modrice.
Taj snimak ima na internetu gdje se vidi da direktno izdaje zapovjed da se tuce po koloni na mostu.(ako moze da ga neko zakaci,nisam bas vican)Mnogi zlocini ucinjeni nad civilnim stanovnistvom na Odzackoj opcini ucinjeni su pod njegovom komandom.
Nažalost nije jedini,glupo mi je uopće pisati jer je sb 323ar u više navrata stavljao spisak stradalih po selima,a to se nije moglo napraviti a da nadređeni nisu znali jer ne radi se o jednom dva čovjeka nego o puno većem broju.
Vrijeme i nadređene institucije rade za takve nažalost,jedino se nadam da direktni izvršioci barem ponekad nemaju miran san.
ledenobrzi is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2015., 21:42   #3063
Quote:
dobrinja 92 kaže: Pogledaj post
Ja mislim da jeste.Mi smo zvali "so-da-so hemija"
Pa na toj strani jeste jer rijeka Bosna im je desno,al Botajica bi bila preblizu jer nasi su tada drzali jos Jakes.Al tu je negdje,mozda Dugo Polje??

Ota baburina u pozadini kokodace ko neka kvocka,samo ponavlja ko papagaj.a i "deda" bi iso na Odzak.he he he..
Na Anteni su mu dosta "maticevaca" odnjeli gace na stapu..
Ne sjecam se da li sam vec pisao o tome, pa se ispricavam ako se ponavljam.
Ja sam jedan od sretnika koji je uspio ziv i zdrav preci most. Valjda Jovo iz videa vec dosta popio, pa nije bas brzo reagirao..

To popodne je moja smjena imala slobodan dan,i nas dvojica smo se vrtili oko nasih kuca, gledali kako preostali civili odlaze..Kasno po podne, mozda oko 5 sati cuje se jaka pucnjava iz smjera Garevca,poljoprivrednog dobra, sto je bilo iznenadjujuce, nisam otuda pucnjavu ocekivao.Sad mislim da znam odnosno pretpostavljam da je to bila grupa srpske vojske koja je usla izmedju Garevca i kanala, pokraj Zivkova polja, pa su krenuli u pravcu uljeva kanala u Bosnu..Na brzinu smo pokupili ruksake i krenuli prema centru grada. Tamo sve prazno.Susrecemo jednog prijatelja koji kaze da se upravo spustio sa solitera i da je vidio da se sva vojna tehnika povlaci iz Garevca.

Krenuli smo nas dva pjesice prema Islam varosi, nikoga nismo sreli na putu.
Kad smo dosli na mozda 200 m od Hemije, granatiranje je postalo vrlo intezivno da smo se morali u neki podrum skloniti.
Ni tu nismo ostali dugo, smrad i dim od Hemije su bili vrlo neugodni. pa kad smo ocijenili da je intezitet granatiranja postao slabiji izasli smo na ulicu, i raspravljali kako preci preko Bosne.

U to pokraj nas staje auto, cini mi se fiat poljak kako smo ih nazivali, potpuno izresetan, bez pola stakala..U njemu covjek kojeg nikad ni prije ni poslije nisam vidio, u maskirnoj uniformi , vunenoj kapi, zutom bradicom i brcicima.
Kaze "decki, ja idem preko, ako hocete sa mnom upadajte"..Mislim da nismo vise nista ni pricali..Usao sam na zadnja vrata, a na zadnjem sjedistu je bilo puno zolja, pa sam nekako polegao po njima..Tih 200 tinjak metara do mosta, i sam prelazak preko mosta su mi se totalno izbrisali..Ne sjecam se ni kad smo izasli iz auta, jesmo li se covjeku zahvalili. SB323 mi jednom napisa da pretpostavlja tko je to mogao biti i da je poslije poginuo na rodskom ratistu, pa ako je tako jos jednom mu hvala i pokoj vjecni.

Prvo cega se sjecam nakon prelaska je da sam vidio jednog poznanika, nikad bljedjeg covjeka nisam vidio, i ja se sjecam nase rasprave od prije 8-9 mjeseci gdje on tvrdi da ustase s osjecke katedrale pucaju, pa vojska mora uzvracati..Ja ga tad pitam sto je tako blijed, "da nisu opet ustase s katedrale napale""..Jebiga barem malo zadovoljstine u toj svoj nesreci.

Brzo shvacamo da je masa svijeta oko mosta i da iznad kruze i avioni, pa odlazimo u pravcu Modrickog Luga..
Maska is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2015., 08:28   #3064
Quote:
Maska kaže: Pogledaj post
Ne sjecam se da li sam vec pisao o tome, pa se ispricavam ako se ponavljam.
Ja sam jedan od sretnika koji je uspio ziv i zdrav preci most. Valjda Jovo iz videa vec dosta popio, pa nije bas brzo reagirao..

To popodne je moja smjena imala slobodan dan,i nas dvojica smo se vrtili oko nasih kuca, gledali kako preostali civili odlaze..Kasno po podne, mozda oko 5 sati cuje se jaka pucnjava iz smjera Garevca,poljoprivrednog dobra, sto je bilo iznenadjujuce, nisam otuda pucnjavu ocekivao.Sad mislim da znam odnosno pretpostavljam da je to bila grupa srpske vojske koja je usla izmedju Garevca i kanala, pokraj Zivkova polja, pa su krenuli u pravcu uljeva kanala u Bosnu..Na brzinu smo pokupili ruksake i krenuli prema centru grada. Tamo sve prazno.Susrecemo jednog prijatelja koji kaze da se upravo spustio sa solitera i da je vidio da se sva vojna tehnika povlaci iz Garevca.

Krenuli smo nas dva pjesice prema Islam varosi, nikoga nismo sreli na putu.
Kad smo dosli na mozda 200 m od Hemije, granatiranje je postalo vrlo intezivno da smo se morali u neki podrum skloniti.
Ni tu nismo ostali dugo, smrad i dim od Hemije su bili vrlo neugodni. pa kad smo ocijenili da je intezitet granatiranja postao slabiji izasli smo na ulicu, i raspravljali kako preci preko Bosne.

U to pokraj nas staje auto, cini mi se fiat poljak kako smo ih nazivali, potpuno izresetan, bez pola stakala..U njemu covjek kojeg nikad ni prije ni poslije nisam vidio, u maskirnoj uniformi , vunenoj kapi, zutom bradicom i brcicima.
Kaze "decki, ja idem preko, ako hocete sa mnom upadajte"..Mislim da nismo vise nista ni pricali..Usao sam na zadnja vrata, a na zadnjem sjedistu je bilo puno zolja, pa sam nekako polegao po njima..Tih 200 tinjak metara do mosta, i sam prelazak preko mosta su mi se totalno izbrisali..Ne sjecam se ni kad smo izasli iz auta, jesmo li se covjeku zahvalili. SB323 mi jednom napisa da pretpostavlja tko je to mogao biti i da je poslije poginuo na rodskom ratistu, pa ako je tako jos jednom mu hvala i pokoj vjecni.

Prvo cega se sjecam nakon prelaska je da sam vidio jednog poznanika, nikad bljedjeg covjeka nisam vidio, i ja se sjecam nase rasprave od prije 8-9 mjeseci gdje on tvrdi da ustase s osjecke katedrale pucaju, pa vojska mora uzvracati..Ja ga tad pitam sto je tako blijed, "da nisu opet ustase s katedrale napale""..Jebiga barem malo zadovoljstine u toj svoj nesreci.

Brzo shvacamo da je masa svijeta oko mosta i da iznad kruze i avioni, pa odlazimo u pravcu Modrickog Luga..
Pozdrav Maska, kako vidim ti si jedini ovde da je boravio bas u gradu tih dana izmedju dolaska HV i pada. Ovo oko pada je spominjano da su na Bosnu prvo izbili bas tu negdje izmedju asfaltne baze i danasnje pumpe ROX. Ostavio sam ti PP
avayan is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2015., 15:31   #3065
Maska, odakle su tacno onda Srbi dosli do modrickog kanala i Bosne?
Iz pravca Milosevca ili Skugrica?
__________________
Ko sme taj i moze, ko ne zna za strah taj ide dalje...
husky011 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2015., 23:33   #3066
Quote:
dobrinja 92 kaže: Pogledaj post
Sve pusto i napusteno..ima par kuca sto su naseljene a ostalo je napusteno..
Sam grad su "tvoji"dosta rasirili(naseljavanje ljudi iz drugih krajeva),tako da je sada sve to sraslo sa okolnim selima:G.Kladari,Garevac..A neka mjesta su dobila i nova imena...

Dobro si prosao he he,jbg kad volis cackati svugdje..
a Dobrinja, Oteža, Riječani, Kužnjača,....nego, znašli ti priču o ekipi koja je ostala u Dobrinji nakon što je prvi puta okupitana?
dominik01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2015., 19:48   #3067
Quote:
dominik01 kaže: Pogledaj post
a Dobrinja, Oteža, Riječani, Kužnjača,....nego, znašli ti priču o ekipi koja je ostala u Dobrinji nakon što je prvi puta okupitana?
Znam,dosta dobro i u sitne detalje...i ekipa nije ostala,nego se nakon par dana ponovo ubacila.

Nerazumijem te ovo "Dobrinja,Oteza,Rijecani,Kuznjaca" mislis da su razoreni ili naseljeni???
dobrinja 92 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2015., 22:29   #3068
Quote:
dobrinja 92 kaže: Pogledaj post
Znam,dosta dobro i u sitne detalje...i ekipa nije ostala,nego se nakon par dana ponovo ubacila.

Nerazumijem te ovo "Dobrinja,Oteza,Rijecani,Kuznjaca" mislis da su razoreni ili naseljeni???
da, to sam mislio. u dobrinji nekoliko Hrvata, Kužnjači ne znam iko, u Riječanima nikoga....znam dosta dobrinjaca, i u zagrebu, njemačkoj, slavoniji sam ih sretao. često sam dolazio na Graorišće igrati se
dominik01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2015., 22:46   #3069
Quote:
husky011 kaže: Pogledaj post
Maska, odakle su tacno onda Srbi dosli do modrickog kanala i Bosne?
Iz pravca Milosevca ili Skugrica?
Koliko sam ja mogao sklopiti film od svega sto sam cuo i procitao, to je bila takticka grupa koja je nakon konacnog povlacenja HOSovaca i par domacih iz Zivkova polja usla u selo i onda otisla lijevo prema Bosni izmedju Garevca i rafinerije...
Maska is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2015., 17:24   #3070
Quote:
dominik01 kaže: Pogledaj post
da, to sam mislio. u dobrinji nekoliko Hrvata, Kužnjači ne znam iko, u Riječanima nikoga....znam dosta dobrinjaca, i u zagrebu, njemačkoj, slavoniji sam ih sretao. često sam dolazio na Graorišće igrati se
Poz.dominik01
evo nekoga i "bliznjeg"
pa ako znas za Graorisce onda si negdje iz blizine,a mozda se i poznamo..

da tuzna je ta slika sada,za Kuznjacu i Otezu neznam al D.Rijecani su ja mislim najvise stradali tj.poruseni.
dobrinja 92 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2015., 23:01   #3071
Quote:
dobrinja 92 kaže: Pogledaj post
Poz.dominik01
evo nekoga i "bliznjeg"
pa ako znas za Graorisce onda si negdje iz blizine,a mozda se i poznamo..

da tuzna je ta slika sada,za Kuznjacu i Otezu neznam al D.Rijecani su ja mislim najvise stradali tj.poruseni.
pozdrav dobrinja! mislim da sam malo stariji, jesam iz blizine, iz modričke općine i često u Modriči bio, rado u Dobrinju dolazio. Koliko trešanja se tamo najeo , a ljudi sami zvali ne da bi nekome branili...čuo sam da u D. Riječanima bilo 270 domaćinstava 260 potpuno uništeno, niti jedno obnovljeno, nitko se vratio nije. Ma,...ljut sam, tužan,...bio sam u Dobrinji prije možda 5 god. Nisam poznao Graorišće. Kada sam u Modriči skoknem do groblja i ne idem dalje
dominik01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2015., 17:26   #3072
Quote:
Maska kaže: Pogledaj post
Koliko sam ja mogao sklopiti film od svega sto sam cuo i procitao, to je bila takticka grupa koja je nakon konacnog povlacenja HOSovaca i par domacih iz Zivkova polja usla u selo i onda otisla lijevo prema Bosni izmedju Garevca i rafinerije...
Ovdje si dosta pogodio,citao sam na jednom njihovom forumu, ima jedan post koji dosta detaljno opisuje dogadjaje tih dana.

...kada su se sastali sa "posavskom brigadom" neki su krenuli prema garevcu trazeci direktan kontakt s nasim(ali nasi su vec na veliko bili u povlacenju) a jedna njihova grupa prema glavnom putu modrica-samac.tako da im je sam grad ostao lijevo od njihovog kretanja i izbili kod benzinske stanice Rox na glavni put.nakon nekog zadrzavanja su nastavili prema obali Bosne.Tamo su imali jednog poginulog od naseg snajpera,sto bi se uklapalo u pricu sto je ovdje davno opisao hijena o sukobu na obali Bosne u blizini M.Luga.
dobrinja 92 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2015., 14:33   #3073
Quote:
Dimitrije kaže: Pogledaj post
Radio sam u jednom gradu u Posavini neposredno pred sam rat. Ne bih da sada pisem istoriju ali kada se hoce bar pokusati prici istini onda se osim pitanja drugima, u ovom slucaju srbima pita i sta su radili pripadnici Hrvatske regularne vojske na tlu BiH. Dakle, psiholoski posmatrano niko ne zna sta bi bilo da su ti ljudi iz N.grada od strane ljudi iz Odzaka pusteni da odu. Vi bi dobili poen za otvoren i posten odnos i to svakako ne bi trebalo izazvati revolt srba prema hrvatima. Ovako, kada vi zarobljene srbe zatvorite i onda silujete zenu i djecu logicno je da druge budale dodju i isto to urade nad onim ljudima za koje, bar trenutno, nema zakonske sankcije... Biti covjek je za sve nas zadatak broj jedan a to misljenje da je onaj drugi kriv najbolje govori o tome da s nekima od nas nesto nije u redu.
spriječavali četnike da ubijaju hrvatsku djecu po Slavonskom Brodu
juanpablom is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2015., 02:43   #3074
sta ste "sprijecavali" u sijekovcu?
dudidudi is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2015., 13:18   #3075
Quote:
dudidudi kaže: Pogledaj post
sta ste "sprijecavali" u sijekovcu?
ako aludiraš na potencijalne zločine osuđujem ih.
juanpablom is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2015., 13:08   #3076
Quote:
juanpablom kaže: Pogledaj post
spriječavali četnike da ubijaju hrvatsku djecu po Slavonskom Brodu
Vjeruješ li sam sebi? Jesi nekad pokušao sagledavati događaje o kojim raspravljaš hronološkim redom? Znam za civilne žrtve u Slavonskom Brodu (na žalost i za djecu) kao posljedice srpskog (našeg-bespotrebnog-sramnog) granatiranja. Jesi izvještaje o tim nastradalim civilima pokušao nekad uporediti sa datumima početka angažovanja HV-a u BiH? imaš li imalo dvojbi o uzročno-posljedičnim vezama? Jedan od najvećih idiotluka koji se provlači ovim forumom je da sporazum Izetbegovića i Tuđmana iz 94. daje legitimitet angažovanju HV-a u BiH 1992. Onako retroaktivno. Seksi. Drugi sličan idiotluk (tako često pominjan ovdje) je da kao država ima pravo ući do xy km u susjednu državu ako su tamo "nemiri" da se zaštiti. Naravno, niko od zagovarača ove idiotarije ne bi palo na pamet isto pravo primjeniti na Srbiju i recimo Vukovar.
Onaj što ti je postavio pitanje o Sijekovcu nije mislio na "potencijalne" zločine nego veoma konkretne, dokumentovane, sa tačno dokumentovanim žrtvama (sa svim pripadajućim generalijama), počiniteljima, svjedocima i tokom događanja.
Tebi su potencijalni jer nemaš ih čim demantovati a lakše je nepovjerovati i ne pokušavati doznati šta se tamo dešavalo jer je nekako ljepše vjerovati u neukaljane heroje.
Egzekucija 20-ak muškaraca pred suprugama/majkama/sestrama je jbn konkretan zločin i nazivati ga potencijalnim je besčutni idiotizam.
Haj uzdravlje,
Zgembo Admislic is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2015., 21:55   #3077
Koji se zločin desio prije - onaj u Gornjim Kolibama i Vinskoj ili Sjekovac?
__________________
Kakva novogradnja? Tražite muslimanske kuće sa zapadne strane Neretve i kupujte to. Bliže su centru od bilo kojeg stana u međuprostoru između Mostara i Širokog. Zar je toliki problem preuzeti par muslimanskih kvartova koji neugodno strše na našoj strani grada i osigurati stolni grad? (Tomislav Diablo)
spiritual beggar is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2015., 10:34   #3078
Quote:
Zgembo Admislic kaže: Pogledaj post
Vjeruješ li sam sebi? Jesi nekad pokušao sagledavati događaje o kojim raspravljaš hronološkim redom? Znam za civilne žrtve u Slavonskom Brodu (na žalost i za djecu) kao posljedice srpskog (našeg-bespotrebnog-sramnog) granatiranja. Jesi izvještaje o tim nastradalim civilima pokušao nekad uporediti sa datumima početka angažovanja HV-a u BiH?
o čemu ti to?pa rat u Slavonskom Brodu je počeo 1991. a ne 1992.

Quote:
imaš li imalo dvojbi o uzročno-posljedičnim vezama? Jedan od najvećih idiotluka koji se provlači ovim forumom je da sporazum Izetbegovića i Tuđmana iz 94. daje legitimitet angažovanju HV-a u BiH 1992. Onako retroaktivno. Seksi.
Hrvatska ima pravo po međunarodnom pravu ući u drugu državu kad se iste države vode operacije protiv Hrvatske

Quote:
Drugi sličan idiotluk (tako često pominjan ovdje) je da kao država ima pravo ući do xy km u susjednu državu ako su tamo "nemiri" da se zaštiti. Naravno, niko od zagovarača ove idiotarije ne bi palo na pamet isto pravo primjeniti na Srbiju i recimo Vukovar.
glupost. Srbiji nije prijetila nikakva opasnost od Vukovara, nego je ona slala svoje emisare u Hrvatsku da rade sranja i potpaljuju vatru

Quote:
Onaj što ti je postavio pitanje o Sijekovcu nije mislio na "potencijalne" zločine nego veoma konkretne, dokumentovane, sa tačno dokumentovanim žrtvama (sa svim pripadajućim generalijama), počiniteljima, svjedocima i tokom događanja.
i tko je odgovoran za te žrtve? koliko ih je ubijeno?


Quote:
Tebi su potencijalni jer nemaš ih čim demantovati a lakše je nepovjerovati i ne pokušavati doznati šta se tamo dešavalo jer je nekako ljepše vjerovati u neukaljane heroje.
Egzekucija 20-ak muškaraca pred suprugama/majkama/sestrama je jbn konkretan zločin i nazivati ga potencijalnim je besčutni idiotizam.
Haj uzdravlje,
tko su izvršitelji?
juanpablom is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2015., 12:53   #3079
Quote:
spiritual beggar kaže: Pogledaj post
Koji se zločin desio prije - onaj u Gornjim Kolibama i Vinskoj ili Sjekovac?
Niko normalan ne može jedan zločin opravdati drugim, al informacije radi, Sijekovac 26.03., Kolibe 16.04.
Zgembo Admislic is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2015., 13:11   #3080
Quote:
juanpablom kaže: Pogledaj post
o čemu ti to?pa rat u Slavonskom Brodu je počeo 1991. a ne 1992.
Ako misliš na napad na kasarnu JNA u gradu od strane ZNG 15. ili 16.10.1991., (ne pamtim datume a mrsko mi guglat), sa par sati razmjene artiljerijske vatre i predajom svih 20-ak branitelja kasarne, uključujuči i civilna lica na službi tamo, naravno rat počeo i završio u oktobru 1991. Možda pisci ratnih memoara kojim to nije dovoljno upotpunjuju to sa presretanjem četnika na biciklima na mostu koji su i dalje iz BiH pokušavali stići na posao u ĐĐ ili drugdje u SB, ili pretresanje srpskih stanova po gradu u potrazi za radio stanicama, snajperistima i dojčmarkama. O kom ratu tačno pričaš osim ovog puškaranja oko kasarne? Koliko je bilo žrtava u prepucavanju preko Save u periodu Oktobar 91.-Mart 92.? Na desnoj obali Save jedna, u ciglani u Klakaru, imaš li podatke za SB iz tog perioda?

Hrvatska ima pravo po međunarodnom pravu ući u drugu državu kad se iste države vode operacije protiv Hrvatske
Istom logikom sam i ja imao pravo ući u Hrvatsku 1992.

glupost. Srbiji nije prijetila nikakva opasnost od Vukovara, nego je ona slala svoje emisare u Hrvatsku da rade sranja i potpaljuju vatru
I da opkole kasarnu i tamo... Još jedan idiotizam.

i tko je odgovoran za te žrtve? koliko ih je ubijeno?

U jednom danu u jednom šoru 19. Da ne širimo u naredne dane i cijeli Sijekovac, ovih 19 može se gledati kao jedan incident.

tko su izvršitelji?
Veseli dečki iz Sijekovačkog interventnog, sa veselim dečkima slavonskobrodskog kralja sevdaha Ante Prkačina.

Zadnje uređivanje Zgembo Admislic : 10.11.2015. at 13:13. Reason: dd
Zgembo Admislic is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:10.