Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.01.2013., 18:09   #1
Izdavanje računa od strane fizičke osobe?

Dobar dan,

firma iz inozemstva želi od mene kupiti nekoliko fotografija. Međutim, inzistiraju da im izdam račun da bi mogli platiti (pretpostavljam da je to normalna stvar). No, budući da ja tu nastupam kao fizička osoba, kako mogu izdati valjani račun?

Svaki savjet je dobrodošao, hvala.
coldplug is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2013., 18:14   #2
ah, malo je zajebano
fizička osoba ne može izdati račun, jedino ako imaš registriranu djelatnost ili nekakvo sezonsko rješenje za rad onda imaš mogućnost za izdavanje računa, ali i onda bi se i ddalje vodio ka fizička osoba.
nebraaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2013., 18:16   #3
Pretpostavio sam tako nešto. Ima li još koje zaobilazno rješenje? Ako ne onda pretpostavljam da ne postoji legalan način da pravna osoba kupi nešto od fizičke osobe?! Ili nešto ne shvaćam dobro?
coldplug is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2013., 18:25   #4
može se, provjeri zakon o obveznim odnosima. Nemoj me držati za riječ, mislim da možeš registrirati djelatnost ( ne firmu) i da bi se i dalje vodio kao fizička osoba.
to ti je sigurno, ali da ti samo kao fizička osoba prodaš firmi.........
ima rješenje, sada mi pala ideja na pamet
ako te oni uzmu za honorarca, ti im prodaš kaj treba, onda neka oni vode u svojoj evidenciji da su ti platili za posao, a u biti si im prodao stvar. Naravno to za honorarca je na papiru.
nebraaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2013., 18:29   #5
kupoprodajni ugovor
nedica is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2013., 18:33   #6
i to je rješenje
od silnog mudrovanja promaknulo mi je jednostavno rješenje.
nebraaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2013., 18:46   #7
Nema potrebe komplicirat. Ako koristiš PayPal jednostavno ispuni PayPal Invoice i pošalji kupcu.

Inače, možeš na običan papir (ili Word dokument) napisati obavezne elemente računa i ispostaviti kupcu. On tako pravda svoj trošak.
Bizdo is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2013., 18:58   #8
OK hvala svima na savjetima, paypal invoice mi se čini kao najbolje rješenje!

Hvala, pozdrav!
coldplug is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2013., 18:45   #9
Što mislite, je li moguće na ovaj način izdati račun hrvatskoj firmi?

Znači, firma plati proizvod ili uslugu preko paypala a ti joj izdaš račun pomoću Paypal Invoice-a?
__________________
"A bank is a place that will lend you money if you can prove that you don't need it." - Bob Hope
"Ubij čovjeka i ubojica si. Ubij milijune i osvajač si. Ubij sve i bog si." - Jean Rostand
"Real men don't dance. They sit, sweat and curse." - Bill Hicks
chameleon is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.08.2017., 22:32   #10
Malo da oživim temu, pošto je starija pa su se možda neka pravila izmijenila u međuvremenu.

Slična situacija. Radi se o tome da sam jednoj EU tvrtki kao fizička osoba programirao neke uređaje u vlastitom domu. Uređaji su u vlasništvu te iste tvrtke.

Recimo da kompletan posao bih želio naplatiti 2000€.

Što i kako? Dali je dovoljno izdati neku fakturu, napisanu u Wordu ili nečem trećem, i ta ista firma, na osnovi te fakture plati traženi iznos na moj bankovni žiro račun?
Ili nešto treće?

Što se tiče Paypal Invoice (nikad koristio), koliko paypal uzima proviziju u tom slučaju?

Zahvaljujem svima na odgovoru.


Quote:
Bizdo kaže: Pogledaj post
Nema potrebe komplicirat. Ako koristiš PayPal jednostavno ispuni PayPal Invoice i pošalji kupcu.

Inače, možeš na običan papir (ili Word dokument) napisati obavezne elemente računa i ispostaviti kupcu. On tako pravda svoj trošak.
Bizdo, koji su to obavezni elementi računa? Jel ima nekakav primjer gdje bi se moglo vidjeti?
kalui5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.08.2017., 09:07   #11
Quote:
kalui5 kaže: Pogledaj post
Dali je dovoljno izdati neku fakturu, napisanu u Wordu ili nečem trećem, i ta ista firma, na osnovi te fakture plati traženi iznos na moj bankovni žiro račun?
Ne, nego s firmom sklopiš ugovor, i ona te po obavljenom poslou plati. Ti potom u HR prijaviš dohodak iz inozemstva i platiš sve dadžbine (doprinosi, porez, prirez).
__________________
Putopisi: Island Egipat Kuba Južna Amerika Turska | Silba Smještaj
Putnik92 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.08.2017., 22:16   #12
Quote:
Putnik92 kaže: Pogledaj post
Ne, nego s firmom sklopiš ugovor, i ona te po obavljenom poslou plati. Ti potom u HR prijaviš dohodak iz inozemstva i platiš sve dadžbine (doprinosi, porez, prirez).
Ok, pls. možeš objasniti o kakvom ugovoru se radi?
kalui5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.08.2017., 08:11   #13
Quote:
kalui5 kaže: Pogledaj post
Ok, pls. možeš objasniti o kakvom ugovoru se radi?
Takvom u kojem piše da ti ćeš ti nešto nekom napraviti, a da će taj netko to zatim i platiti ... €. Forma ugovora je nebitna.
__________________
Putopisi: Island Egipat Kuba Južna Amerika Turska | Silba Smještaj
Putnik92 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:36.