Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 15.09.2014., 17:27   #61
Quote:
devilgirl kaže: Pogledaj post
Ako misliš naplaćivati i u gotovini, onda ti treba ta knjiga, ako će ti klijenti uplaćivati direktno na žiro račun onda ti ne treba, možeš sam raditi račune u wordu, excelu i sl., samo račun mora imati sve potrebne elemente.
Da, mislio sam da naplaćujem u gotovini. Ta informacija je slična onoj koju sam dobio na poreznoj, samo što ne mogu pronaći uporište u zakonu kako bi objasnio knjigovođi.
U biltenu o slobodnim zanimanjima, o ovome piše sljedeće:

Kakve su obveze obveznika fiskalizacije koji obavljaju promet u gotovini?
Osim već nabrojanih obveza što su propisane za sve obveznike fiskalizacije oni su dužni i slijedeće:
1. Ako to već ranije nisu učinili, od Financijske agencije nabaviti aplikativni certifikat za elektroničko potpisivanje elemenata računa i za identifikaciju prilikom elektroničke razmjene podataka s Poreznom upravom. Obveznik fiskalizacije, ovisno o modelu povezivanja, samostalno odlučuje o potrebi broja aplikativnih digitalnih certifikata za provedbu postupka fiskalizacije izdavanja računa

2. Prije početka provedbe postupka fiskalizacije izdavanja računa prilagoditi postojeće ili nabaviti elektroničke naplatne uređaje s programom koji omogućuje elektroničko potpisivanje elemenata računa i elektroničku razmjenu podataka s Poreznom upravom.
Iznimno, obveznik fiskalizacije koji obavlja djelatnost na području na kojemu nije moguće uspostaviti internet vezu za razmjenu podataka s Poreznom upravom provodi pojednostavljeni postupak fiskalizacije, kao i mali obveznici fiskalizacije. Taj obveznik potvrdom HAKOM-a dokazuje nemogućnost uspostave internetske veze

3. Prije početka provedbe postupka fiskalizacije izdavanja računa Poreznoj upravi elektroničkim putem dostaviti podatke o poslovnom prostoru u kojemu obavljaju djelatnost, a ti su podaci prethodno propisani internim aktom. Ako obveznik fiskalizacije ima više poslovnih prostora obvezan je dostaviti podatke za svaki poslovni prostor.
Poslovni prostori se označavaju istim oznakama što se navode u dijelu broja računa.
Ako se promjeni neki od podataka, a osobito ako se u poslovnom prostoru djelatnost prestane obavljati, ili obveznik fiskalizacije po~inje obavljati djelatnost u novom poslovnom prostoru, obveznik fiskalizacije dužan je prije početka primjene promijenjenih podataka Poreznoj upravi putem elektroničke veze dostaviti podatke o promjenama

4. Za obavljeni promet u gotovini ispostavljati ra~une s propisanim sadr`ajem putem naplatnih ure|aja koji omogućuju elektroni~ko potpisivanje elemenata računa i internet vezu za elektroničku razmjenu podataka s Poreznom upravom.
Prilikom izdavanja svakog računa obveznik elektronički potpisuje elemente računa, te ih putem internetske veze dostavlja Poreznoj upravi. Porezna uprava provjerava jesu li dostavljeni svi propisani dijelovi računa, te je li račun potpisan ispravnim aplikativnim


Po ovome kako sam razumio, knjiga uvezanih računa se može koristiti isključivo ako nema internetskog signala, što znači da bi trebao izdavati klasične račune preko fisklane elektronske blagajne? Ili možda postoji nešto što ja ne znam?
mark80 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2014., 01:34   #62
Quote:
mark80 kaže: Pogledaj post
Da, mislio sam da naplaćujem u gotovini. Ta informacija je slična onoj koju sam dobio na poreznoj, samo što ne mogu pronaći uporište u zakonu kako bi objasnio knjigovođi.
Ako si baš prijavljivao samostalnu djelatnost onda ne možeš biti paušalac, jedino ako si išao na sporedno zanimanje....

Paušalci imaju tu knjigu, a ostali u slučaju nemogućnosti spajanja (loš signal, nestanak struje i sl.), ostali idu preko fiskalne blagajne.

A zašto si kompliciraš, ja imam nekoliko inž. što rade energ.certifikate i legalizacije i naplaćuju sve preko žirca.

Zadnje uređivanje devilgirl : 16.09.2014. at 01:42.
devilgirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2014., 18:12   #63
Quote:
devilgirl kaže: Pogledaj post
Ako si baš prijavljivao samostalnu djelatnost onda ne možeš biti paušalac, jedino ako si išao na sporedno zanimanje....

Paušalci imaju tu knjigu, a ostali u slučaju nemogućnosti spajanja (loš signal, nestanak struje i sl.), ostali idu preko fiskalne blagajne.

A zašto si kompliciraš, ja imam nekoliko inž. što rade energ.certifikate i legalizacije i naplaćuju sve preko žirca.
Hvala na informacijama, sad kad sam malo više ušao u ovu problematiku, to se čini kao najbolje rješenje. Ovi u splitskoj poreznoj kao da su s marsa pali.
mark80 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2014., 17:18   #64
Quote:
portal kaže: Pogledaj post
Otvorio sam ured ovlaštenog inženjera, koji spada u samostalnu djelatnost slobodnog zanimanja.

Ja sam već zaposlen u jednoj firmi na puno radno vrijeme. Moja komora me je prijavila na porezno, mirovinsko i zdravstveno. Nisam dobio nikakve druge informacije šta bi još trebao napraviti. Još nemam otvoren žiro račun, a neznam da li i treba. Dobio sam informacije od nekih da trebam raditi preko svojeg osobnog žiro računa jer nisam pravna osoba, dok drugi kažu da se mora otvoriti poslovni. Koji bi sada bili koraci, jer se trebam još javljati poreznoj (npr. kad otvorim račun). Neznam točno kako bi ja trebao sad plaćati doprinose, čuo sam da neki rade preko dobiti, a ne preko doprinosa. Da li mi treba knjigovođa, ako treba da li neko ima preporuku za nekog povoljnog, a koji se razumije u slobodna zanimanja.

Hvala.
Poštovani kolega,

Ja sam također nedavno otvorio Ured ovlaštenog inženjera, uz stalno zaposlenje u firmi na puno radno vrijeme. Komora me takodjer prijavila na poreznu, mirovinsko i zdravstveno. Iz Porezne su mi rekli kad sam ih zvao da su zaprimili Rjesenje o otvaranju ureda od Komore i da su me po tom rjesenju upisali u Registar poreznih obveznika. Savjetnik na poreznoj mi je rekao da je time sve rijeseno, da se nemoram javljat na mirovinsko i zdravstveno jer Porezna po godisnoj prijavi poreza (koju sam duzan napraviti) obracunavaju moje obveze prema poreznoj, ali i doprinose za mirovinsko i zdravstveno. Da je na meni samo da radim svoj posao i ne brinem.

Koliko sam imao razumjeti od kolega, potrebno je samo voditi Knjigu primitaka i izdataka, a racune izdavati sukladno Zakonu o fiskalizaciji. S obzirom da ne planiram raditi s gotovinom to se svodi na uplate preko transakcijskog racuna, a kako vec imam otvoren osobni ziro racun, mislim koristiti njega.

Sto se tice izdataka, mi smo po Zakonu o porezu na dohodak prakticki izjednaceni sa obrtnicima, tako da je moguce u izdatke stavljati recimo gorivo i sl.

Planiram sam voditi knjige i predavati poreznu prijavu, jer necu imati veliki broj racuna mjesecno, a nije zakonom propisano da moram imati knjigovodju.

Ipak, plan mi je konzultirati se sa kvalitetnim knjigovodjom oko vodjenja te knjige primitaka i izdataka i izrade godisnje porezne prijave, jer koliko sam cuo treba jos neke obrasce ispuniti koji sumiraju ono sto pise u knjizi prihoda i izdataka (ako sam dobro shvatio).

Uskoro planiram kupiti auto, pa mi nije jasno da li ga moram kupiti na Ured, ako mislim koristiti u poslovne svrhe? Da li znate nesto o tome?
jakojako is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2014., 19:29   #65
Quote:
jakojako kaže: Pogledaj post
Poštovani kolega,

Ja sam također nedavno otvorio Ured ovlaštenog inženjera, uz stalno zaposlenje u firmi na puno radno vrijeme. Komora me takodjer prijavila na poreznu, mirovinsko i zdravstveno. Iz Porezne su mi rekli kad sam ih zvao da su zaprimili Rjesenje o otvaranju ureda od Komore i da su me po tom rjesenju upisali u Registar poreznih obveznika. Savjetnik na poreznoj mi je rekao da je time sve rijeseno, da se nemoram javljat na mirovinsko i zdravstveno jer Porezna po godisnoj prijavi poreza (koju sam duzan napraviti) obracunavaju moje obveze prema poreznoj, ali i doprinose za mirovinsko i zdravstveno. Da je na meni samo da radim svoj posao i ne brinem.

Koliko sam imao razumjeti od kolega, potrebno je samo voditi Knjigu primitaka i izdataka, a racune izdavati sukladno Zakonu o fiskalizaciji. S obzirom da ne planiram raditi s gotovinom to se svodi na uplate preko transakcijskog racuna, a kako vec imam otvoren osobni ziro racun, mislim koristiti njega.

Sto se tice izdataka, mi smo po Zakonu o porezu na dohodak prakticki izjednaceni sa obrtnicima, tako da je moguce u izdatke stavljati recimo gorivo i sl.

Planiram sam voditi knjige i predavati poreznu prijavu, jer necu imati veliki broj racuna mjesecno, a nije zakonom propisano da moram imati knjigovodju.

Ipak, plan mi je konzultirati se sa kvalitetnim knjigovodjom oko vodjenja te knjige primitaka i izdataka i izrade godisnje porezne prijave, jer koliko sam cuo treba jos neke obrasce ispuniti koji sumiraju ono sto pise u knjizi prihoda i izdataka (ako sam dobro shvatio).

Uskoro planiram kupiti auto, pa mi nije jasno da li ga moram kupiti na Ured, ako mislim koristiti u poslovne svrhe? Da li znate nesto o tome?
Znači moguće je biti zaposlen u na puno radno vrime u firmi, di ti poslodavac uplaćuje mirovinsko i zdravstveno i sve sto je potrebno u radnom odnosu na puno radno vrijeme i u slobodno vrijeme malo raditi u svome uredu.. Da li možete pečetirati projekte i u firmi i u korist svog ureda? Znam da više nema obveze rada "stalno i stvarno" i da na pečatu ne stoji više ime firme, međutim priča se o nekom novom Zakonu o inženjerskoj djelatnosti kojim će nam sadašnja povlastica biti onemogućena.
joker2407 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2014., 00:19   #66
Quote:
jakojako kaže: Pogledaj post
Poštovani kolega,

Ja sam također nedavno otvorio Ured ovlaštenog inženjera, uz stalno zaposlenje u firmi na puno radno vrijeme. Komora me takodjer prijavila na poreznu, mirovinsko i zdravstveno. Iz Porezne su mi rekli kad sam ih zvao da su zaprimili Rjesenje o otvaranju ureda od Komore i da su me po tom rjesenju upisali u Registar poreznih obveznika. Savjetnik na poreznoj mi je rekao da je time sve rijeseno, da se nemoram javljat na mirovinsko i zdravstveno jer Porezna po godisnoj prijavi poreza (koju sam duzan napraviti) obracunavaju moje obveze prema poreznoj, ali i doprinose za mirovinsko i zdravstveno. Da je na meni samo da radim svoj posao i ne brinem.

Koliko sam imao razumjeti od kolega, potrebno je samo voditi Knjigu primitaka i izdataka, a racune izdavati sukladno Zakonu o fiskalizaciji. S obzirom da ne planiram raditi s gotovinom to se svodi na uplate preko transakcijskog racuna, a kako vec imam otvoren osobni ziro racun, mislim koristiti njega.

Sto se tice izdataka, mi smo po Zakonu o porezu na dohodak prakticki izjednaceni sa obrtnicima, tako da je moguce u izdatke stavljati recimo gorivo i sl.

Planiram sam voditi knjige i predavati poreznu prijavu, jer necu imati veliki broj racuna mjesecno, a nije zakonom propisano da moram imati knjigovodju.

Ipak, plan mi je konzultirati se sa kvalitetnim knjigovodjom oko vodjenja te knjige primitaka i izdataka i izrade godisnje porezne prijave, jer koliko sam cuo treba jos neke obrasce ispuniti koji sumiraju ono sto pise u knjizi prihoda i izdataka (ako sam dobro shvatio).

Uskoro planiram kupiti auto, pa mi nije jasno da li ga moram kupiti na Ured, ako mislim koristiti u poslovne svrhe? Da li znate nesto o tome?
Jedna napomena, gorivo ti nije izdatak, osim ako imaš vozilo na Uredu, u popisu dugotrajne imovine, ali imaš pravo pisati putne naloge i loko vožnju te koristiti mogućnost neoporezivih isplata, 2 kn/km.

U izdatke ti ide samo ono što je usko vezano uz djelatnost, npr. registratori, papiri, olovke, crtaći pribor, fotoaparat - treba za legalizacije, pa računalo, printer, toneri i slično.
devilgirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2014., 14:36   #67
Quote:
devilgirl kaže: Pogledaj post
Može i ne treba obrt, komora te prijavi, napraviš pečat, prijaviš se u RPO u Poreznoj i radiš kao slobodno zanimanje preko žiro računa.

Molim te, pojasni ovu situaciju u istoj se situaciji nalazim. Znači ne otvaraš nikakav obrt, dakle mozes se prijaviti na adresi stanovanja i ne triba ti nikakav ugovor o najmu ili slično. Kako u tom slučaju plaćaš poreze, izdajes račune ako nemas obrt?
joker2407 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2014., 20:33   #68
Ovako:

član sam ULUPUH-a (Udruge likovnih umjetnka primijenjenih umjetnosti) i obavljam poslove ilustriranja, animacije, slikanja pozadina i sl. preko autorskog ugovora i umjetničke potvrde strukovne udruge, kao jedinu/osnovnu djelatnost, a poreze za mene uplaćuje izdavatelj primitka (kako je propisano zakonom, mislim)...trenutno imam (doplaćeno) 15 godina staža jer sam ranije bio u radnom odnosu te imam zdravstveno po toj osnovi (tj ne uplaćujem doprinos za zdravstveno, već samo dopunsko)

čitajući brošure stekao sam dojam da mogu prijaviti samostalnu djelatnost u svrhu ostvarivanja prava na nastavak uplaćivanja u staž za "stare dane" :-) - premda to, izgleda, trenutno zakonski ne moram...

pitanja su:

1) spominje se da, ako prilikom registracije u RPO izjavim da će poreze uplaćivati isplatitelj primitka, ne moram voditi knjige niti uplaćivati paušal poreza...istina??? može li mi tko to pojasniti? cilj mi je da ostane status quo što se tiče dodatnog angažmana oko papirologije i, ne daj Bože, uplaćivanja paušalne akontacije poreza na nešto što još nisam zaradio

2) po kojem razredu će mi se razrezati doprinosi tj da li prema koefcijentu 1.1, 0.65 ili 1 na osnovicu? tj u koju skupinu samostalnih djelatnika bih ja uopće spadao, jer mi se ne čini poštenim da jedan fizioterapeut ili novinar plaća manje doprinose od umjetnika koji ima daleko manje šanse za zaradu

3) hoću li svakomjesečnom uplatom 15% u prvi stup i 5% u drugi stup ostvariti veću mirovinu od trenutne ostvarene s 15 godina staža (vjerojatno minimalna)?

4) čitam također da se u nekim slučajevima doprinosi razrezuju na osnovi mjesečnih primanja te da u nekim slučajevima porezna rješenjem razrezuje doprinose (po kojem kriteriju?) i je li to dvoje direktno povezano?

hvala...

Zadnje uređivanje MytByte : 16.11.2014. at 20:50.
MytByte is online now  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2015., 07:23   #69
Energetsko certificiranje - kako naplatiti

Pozdrav svima,

Razmisljam o polaganju modula 1 i dobivanju ovlaštenja za izdavanje energetskih certifikata. Sve uvjete za dobijanje ovlaštenja imam tako da mi to nije upitno. Ono sto nikako ne uspjevam izgatati je kako kao fizicka osoba naplatiti to izdavanje certifikata.

Sto se tiče da to izvedem preko ugovora o djelu sa drugom fizičkom osobpm rekli su mi iz porezne da to ne moze proci tj. da energetski certifikat nije autorsko djelo te ga zbog tog ne mogu naplatiti preko ugovora o djelu između dvije fizicke osobe tj. mene i naručitelja.

Sto se tiče sporednog zanimanja tj. kućne radinosti to spada pod neku vrstu obrta tj. s tim upravlja tako reci ministarstvo obrta. Kada sam nazvao u ured koji je u mom prebaduzen za dodjeljivanje statusa slobodne djelatnosti odamh su mi rekli da su dobili uputu iz ministarsta da energetsko certificiranje ne spada pod slobodnu djelatnost i da ne mogu preko toga vrsiti naplatu.

Kako ostali to rade nije mi jasno. Da li postoji neki zakonit nacin na koji mogu kao fizicka osoba izvesti naplatu energetskog certifikata. Znam da je moguce sklopiti ugovor o djelu sa firmom koja u opisu djelatnosti ima certificiranje pa onda se tako naplatiti a firma naplati od narucitelja. Ali ovo povlaci otvaranje d.o.o. tj j.d.o.o. Ideja mi je da mogu raditi zakonito ali da nemam neke fikse troskove jer bi certificiranje radio isklucivo kao drugi dohodak jer sam stalno zaposle na neodredeno vrijeme.

Evo pogubio sam se u bespucima hrvatskog zakonodavstva pa ako mi netko moze pomoci da nadem izlaz.

HVALA
__________________
Do zadnjeg koraka, do zadnjeg daha, do kraja, do pobjede ili smrti jer predaja nije opcija
osmicadu is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2015., 13:22   #70
Quote:
osmicadu kaže: Pogledaj post
Pozdrav svima,

Razmisljam o polaganju modula 1 i dobivanju ovlaštenja za izdavanje energetskih certifikata. Sve uvjete za dobijanje ovlaštenja imam tako da mi to nije upitno. Ono sto nikako ne uspjevam izgatati je kako kao fizicka osoba naplatiti to izdavanje certifikata.

Sto se tiče da to izvedem preko ugovora o djelu sa drugom fizičkom osobpm rekli su mi iz porezne da to ne moze proci tj. da energetski certifikat nije autorsko djelo te ga zbog tog ne mogu naplatiti preko ugovora o djelu između dvije fizicke osobe tj. mene i naručitelja.

Sto se tiče sporednog zanimanja tj. kućne radinosti to spada pod neku vrstu obrta tj. s tim upravlja tako reci ministarstvo obrta. Kada sam nazvao u ured koji je u mom prebaduzen za dodjeljivanje statusa slobodne djelatnosti odamh su mi rekli da su dobili uputu iz ministarsta da energetsko certificiranje ne spada pod slobodnu djelatnost i da ne mogu preko toga vrsiti naplatu.

Kako ostali to rade nije mi jasno. Da li postoji neki zakonit nacin na koji mogu kao fizicka osoba izvesti naplatu energetskog certifikata. Znam da je moguce sklopiti ugovor o djelu sa firmom koja u opisu djelatnosti ima certificiranje pa onda se tako naplatiti a firma naplati od narucitelja. Ali ovo povlaci otvaranje d.o.o. tj j.d.o.o. Ideja mi je da mogu raditi zakonito ali da nemam neke fikse troskove jer bi certificiranje radio isklucivo kao drugi dohodak jer sam stalno zaposle na neodredeno vrijeme.

Evo pogubio sam se u bespucima hrvatskog zakonodavstva pa ako mi netko moze pomoci da nadem izlaz.

HVALA
Mislim da možeš otvoriti paušalni obrt, imaš posebnu temu za to.
joker2407 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2015., 19:49   #71
Mislim da ne moze pod pausalni obrt jer su mi uredu koji je u mom prebivalistu zaduzen za kucnu radinost, sporednu djelatnost ili bilo kakav obrt rekli da su dobili eksplicitno da energetsko certificiranje ne spada pod nista pod ministarstvom obrta. Ima li netko da ovo vec radi kao fizicka osoba i kako to radi?
__________________
Do zadnjeg koraka, do zadnjeg daha, do kraja, do pobjede ili smrti jer predaja nije opcija
osmicadu is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2015., 00:12   #72
Quote:
osmicadu kaže: Pogledaj post
Mislim da ne moze pod pausalni obrt jer su mi uredu koji je u mom prebivalistu zaduzen za kucnu radinost, sporednu djelatnost ili bilo kakav obrt rekli da su dobili eksplicitno da energetsko certificiranje ne spada pod nista pod ministarstvom obrta. Ima li netko da ovo vec radi kao fizicka osoba i kako to radi?
Ja imam klijenta koji to radi, ali on je član komore građevinara, te je otvorio ured - slobodno zanimanje preko kojeg to radi uz legalizacije i ostalo.

Ako si inženjer nečega onda ti moraju dati prijaviti slobodno zanimanje...idi na poreznu.
devilgirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2015., 07:01   #73
Ma jesam ja sam dipl.ing.el. ali kada sam pitao na poreznoj kako bi se mogao naplatiti jedino sto su mi rekli je otvaranje d.o.o. tj. j.d.o.o.

Kolika su mi davanja tj. porez prirez, mirovinsko i da li trebam plaćati zdravstveno osiguranje jer sam zaposlen na neodređeno u drugoj firmi i ovo bi mi bila zarada sastrane ako uspijem shvatiti točno kako što i izvesti da mi se isplati.

Koliko su mi mjesecni troskovi odrzavanja na zivotu tog slobodnog zanimanja ako recimo u tom mjesecu nemam nikakvog posla?


Koliko od naplaćenih 1000 kn ja na kraju dobijem ako izbjem sve sto se treba platiti od gore navedenog. - Kod mene je prirez 10%.

Hvala velika na informacijama
__________________
Do zadnjeg koraka, do zadnjeg daha, do kraja, do pobjede ili smrti jer predaja nije opcija
osmicadu is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2015., 11:22   #74
Naplatio sam prvi certifikat preko ugovora o djelu (ne autorskog). Davanja su preko 50%. Ovlašten sam kao fizička osoba. Druga fizička osoba za koju radim mi uplati bruto 2 iznos, a ja nakon toga uplatim davanja za mio 1 i 2 stup, zdravstveno i porez+prirez. U roku 24 sata na poreznu treba dostaviti joppd obrazac, popunjen ispravno. Tu bi se trebao posavjetovati sa nekim računovođom. Kad sam to dostavio na poreznu, žene su samo zinule, kao to prvi puta tako vide. I da budu me zvale ako nešto nije u redu. Nisu zvale Savjetovali smo se sa RRif, oni su nas tako uputili. E sad, po meni energetski certifikat bi se mogao naplatiti i po ugovoru o autorskom djelu, jer se autorskim djelom smatraju i "prikaz tehničke prirode kao što su tablice". Ta opcija bi bila povoljnija od ugovora o djelu.

EDIT: da napomenem, razmišljao sam o otvaranju obrta, ali su mi u uredu rekli da su dobili naputak da se takvi obrti ne otvaraju. Citiram PRAVILNIK O UVJETIMA I MJERILIMA ZA OSOBE KOJE PROVODE ENERGETSKE PREGLEDE GRAĐEVINA I ENERGETSKO CERTIFICIRANJE ZGRADA čl.8, st9: "Ovlaštena fizička osoba poslove obavlja temeljem ugovora o djelu, a ovlašteni arhitekt odnosno ovlašteni inženjer koji obavlja poslove projektiranja i/ili stručnog nadzora građenja samostalno u vlastitom uredu poslove iz ovog članka može obavljati putem tog ureda ovlaštenog arhitekta odnosno ovlaštenog inženjera". Sve piše Mene je zbunio neki dan jedan natječaj fonda za zaštitu okoliša, u kojem navode autorski ugovor kao dokaz visine naplate energetskog certifikata (u svrhu subvenciranja energetskih pregleda i certifikata, nebitno sad...). Dakle, ipak može autorski ugovor?!

Zadnje uređivanje bran1 : 25.03.2015. at 11:34.
bran1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2015., 06:47   #75
Pa ne mogu vjerovati ovo sto mi kazes u pm. Ja sam iskreno i mislio da tako funkcionira točno kako si opisao jer sam to procitao u pravilniku MGIPU. Ali kada sam pitao svi redom su mi rekli da tako ne moze tj. da ja kao fizicka osoba ne mogu sklopiti ugovor o djelu sa drugom fizickom osobom i tako naplatiti ene. certifikat. Sto je najgore zvao sam dva-tri računovodstvena servisa - svi redom ne moze, zatim sam zvao u HUEC misleci da oni tamo imaju neke informacije kako sto - zena mi je rekla da je velik problem kako to naplatiti kao fizicka osoba i da je neizvedivo preko ugovora o djelu, jos nisam odustao pa sam zvao poreznu i tamo im objasnio točno što me zanima i zena rekla provjeriti ce pa mi se javi i javila mi se i dakako odgovor je bio da ne mogu ja raditi ugovor o djelu sa drugom fizickom osobom sa ciljem naplate energetskog certifikata i da mi ona takav ugovor ne bi prhvatila da ga dodem predati. PA TKO JE TU LUD.
__________________
Do zadnjeg koraka, do zadnjeg daha, do kraja, do pobjede ili smrti jer predaja nije opcija
osmicadu is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2015., 09:01   #76
Može se izgleda. Nazovi poreznu upravu u županiji u kojoj se nalaziš i traži savjetnika/cu za porez na dohodak, te joj sve objasni. Tebi se uplati bruto iznos na žiro račun, ti platiš davanja isti dan po uplati, te u roku 24 sata predaš joppd obrazac na poreznu. Ja sam zvao savjetnicu u Krapini i ona mi je rekla da je to u redu, jer fizička osoba (građanin) za kojeg radiš certifikat nije dužan znati popuniti joppd obrazac i uplatiti doprinose. A ti kao ovlaštena fizička osoba to trebaš znati. E sad....
Velim, čak se fond za zaštitu okoliša i en. uč. poziva na ugovor o djelu i to autorski
bran1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2015., 23:26   #77
"Ovlaštena fizička osoba poslove obavlja temeljem ugovora o djelu, a ovlašteni arhitekt odnosno ovlašteni inženjer koji obavlja poslove projektiranja i/ili stručnog nadzora građenja samostalno u vlastitom uredu poslove iz ovog članka može obavljati putem tog ureda ovlaštenog arhitekta odnosno ovlaštenog inženjera"

Ti si inženjer i možeš otvoriti ured, slobodno zanimanje.

Doprinose plaćaš godišnje na ostvareni dohodak (primici - izdaci), mirovinsko i zdravstveno.

Porez prema godišnjoj prijavi - prijavljuju se svi dohotci - plaća + dohodak od ureda, i onda koliko ti ispadne obveza.

Imam i ing.el. koji je preko komore inženjera elektrotehnike otvorio ured za samostalno obavljanje poslova projektiranja i/ili stručnog nadzora građenja...ako si član komore pitaj njih pa vidi što će ti reći...
devilgirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2015., 10:33   #78
Nisam član komore (još) i ne mogu otvoriti ured ovl. inž. Jasno piše u zakonu, ugovor o djelu za ovlaštene fizičke osobe, sad samo treba vidjeti sa poreznom. Ja sam postupio kako sam gore naveo (#76), izgleda da je to tako ok. Buni me pozivanje gore navedenog fonda na autorski ugovor kao vjerodostojni dokaz o visini naplate certificiranja i energetskog pregleda. Jer ako se to može raditi na autorski ugovor, to je daleko povoljnija opcija. Plača se samo porez na dohodak+prirez.
bran1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2015., 00:26   #79
Nisam mislila na tebe već na osmicadu...on je napisao da je ing.el., pa ako je član komore onda može otvoriti ured, jer ako radi drugdje onda mu je to povoljnija varijanta, i nema zezancije s JOPPDom za svaku uplatu,
devilgirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2015., 14:01   #80
Quote:
devilgirl kaže: Pogledaj post
Nisam mislila na tebe već na osmicadu...on je napisao da je ing.el., pa ako je član komore onda može otvoriti ured, jer ako radi drugdje onda mu je to povoljnija varijanta, i nema zezancije s JOPPDom za svaku uplatu,
Poštovana,

kratko pitanje: ako ovlašteni ing.el. pored stalnog zaposlenja u firmi nekog poslodavca otvori ured ovlaštenog inženjera (samo za sebe), mora li plaćati mirovinsko i zdravstveno za sebe u sklopu tog ureda obzirom da mu poslodavac u firmi u kojoj radi to uplaćuje?

Ukoliko ne, koji su uopće stalni troškovi ureda ovlaštenog inženjera? Pitam za slučaj da ured nema posla, koji su mu konstantni izdaci koje mora podmirivati?

Hvala.
mate1811 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:26.