Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.02.2017., 14:15   #1
Zajednički obrt i ovrha

Imam pitanje u vezi otvaranja, odnosno funkcioniranja obrta.
Prilikom otvaranja obrta, vlasnik obrta otvara žiro-račun za poslovanje obrta (BTW: da li je to njegov osobni žiro-račun ili se otvara posebni žiro na ime obrta?)
Kakva je situacija kod zajedničkog obavljanja obrta? Da li i tada obrt ima jedan zajednički žiro-račun ili svaki suvlasnik (kompanjon – ortak) ima svoj vlastiti žiro?

Kakva je situacija kad jedan od suvlasnika zajedničkog obrta dobije ovrhu (nevezano za poslovanje obrta)? Naime, kada se ovršuje vlasnika obrta (jedan vlasnik) onda se ovršuje i račun obrta. Kakva je situacija kod zajedničkog obavljanja obrta kada jedan od vlasnika dođe pod ovrhu?
__________________
Ako te nitko ne mrzi - radiš nešto pogrešno.
.: Dr. House :.
Astar is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2017., 12:06   #2
Quote:
Astar kaže: Pogledaj post
Imam pitanje u vezi otvaranja, odnosno funkcioniranja obrta.
Prilikom otvaranja obrta, vlasnik obrta otvara žiro-račun za poslovanje obrta (BTW: da li je to njegov osobni žiro-račun ili se otvara posebni žiro na ime obrta?)
Kakva je situacija kod zajedničkog obavljanja obrta? Da li i tada obrt ima jedan zajednički žiro-račun ili svaki suvlasnik (kompanjon – ortak) ima svoj vlastiti žiro?

Kakva je situacija kad jedan od suvlasnika zajedničkog obrta dobije ovrhu (nevezano za poslovanje obrta)? Naime, kada se ovršuje vlasnika obrta (jedan vlasnik) onda se ovršuje i račun obrta. Kakva je situacija kod zajedničkog obavljanja obrta kada jedan od vlasnika dođe pod ovrhu?
1. to je poslovni žiro račun na ime obrta ali i obrtnika
2. Kod zajedničkog obavljanja obrta jedan od supoduzetnika mora biti nositelj pa se obrt vodi pod njegovim OIB-om i žiro račun se otvori na njegov OIB. U slučaju ovrhe ako je vlasnik obrta ujedno i nositelj obrta (njegov OIB) doći će do ovrhe i poslovnog računa.
lady G is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2017., 16:46   #3
Hvala lady G na odgovoru!
Ako sam dobro shvatio ja kao nositelj zajedničkog obrta ne moram brinuti oko eventualne ovrhe nad kompanjonom koja nije proizašla iz poslovanja našeg obrta
__________________
Ako te nitko ne mrzi - radiš nešto pogrešno.
.: Dr. House :.
Astar is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:16.