Natrag   Forum.hr > Društvo > Duhovnost

Duhovnost Slobodnim stilom...

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 31.12.2008., 21:05   #1
Smile Tantra

Quote:
Beljki kaže: Pogledaj post
... Osho i njegova knjiga koju si spomenula imaju sa tantrom veze ko ja sa baletom, lijepe nacifrane flafi pricice za zapadne curice, al nije tantra. Tantra je konkretna filozofija i konkretna metodologija (ukljucujuci i ovu lijevu), a ne bauljanje po prostorima pateticnih duhovnih izjava o ljubavi i seksu ...
Malo sam guglala tu tantru pa me sad boli glava. Ovi preporučuju jednu knjigu ovi drugu. Te ova sranje te ova nije.

Onako čini mi se da dosta ljudi koristi tantru da bi poboljšali svoju tehniku, i da bi ševili što više ženski. Ne znam koliko sam u pravu.

Jel ima ta tantra veze sa promiskuitetom? Mislim, jel nužno imati više partnera u isto vrijeme ili kako? Na nekom sajtu sam vidjela da se povezuje s poliamorijom...

Priznam da sam mali debil po tom pitanju, pa jel ima netko da mi preporuči baš dobru knjigu.
lilith131 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.01.2009., 12:44   #2
Tantra nema veze sa promiskuitetom, ako ti netko to pokuša prodati onda je sigurno samo da je siroče koji ne zna na drugačiji način doći do seksa.

Neki vid seksualnih aktivnosti se upražnjava u Tantri ali to se po mogućnosti radi sa stalnim partnerom/partnerima pošto se jedino tako (ne isključujem mogućnost da možda postoje tantrici koji mogu raditi i sa početnicima ali ne bih rekao da takvih ima puno u ovom dijelu europe) može taj seksualni čin pretvoriti u nešto drugo osim dahtanja, znoja i viška tekućina

Preporučujem knjigu :

"Duhovne tajne Tantre, Mudrost Božica" : David Frawley

Prevedena je na hrvatski i nije skupa.
__________________
"Make up your mind. Is Death a friend? Then go joyfully to hunt with it, as I did. If it's an enemy, then fight it. But don't sag here like a wounded cow waiting for predators to finish it off. You are not prey, nor I! If we must die, let us die as wolves!”- Nighteyes
Baphomet is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.01.2009., 13:16   #3
Di se može kupiti ta knjiga? Imam namjeru kupiti nešto na tu temu, a ne bih htjela fulati, pošto nisam baš informirana o tantri.. Ne želim kupiti neku limunadu.
__________________
Ja uopće ne tražim sreću, samo neki sklad isprekidan ekstazama. (FB)
Bruna is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.01.2009., 13:26   #4
ja sam je naručio internetom na www.superknjizara.hr, cijena je 90 kuna, sitnica
__________________
"Make up your mind. Is Death a friend? Then go joyfully to hunt with it, as I did. If it's an enemy, then fight it. But don't sag here like a wounded cow waiting for predators to finish it off. You are not prey, nor I! If we must die, let us die as wolves!”- Nighteyes
Baphomet is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.01.2009., 13:32   #5
THNX Mogu se i prošetati do te knjižare u Zg-u. Stvarno nije skupa knjiga.
__________________
Ja uopće ne tražim sreću, samo neki sklad isprekidan ekstazama. (FB)
Bruna is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.01.2009., 13:48   #6
Quote:
lilith131 kaže: Pogledaj post
Jel ima ta tantra veze sa promiskuitetom? Mislim, jel nužno imati više partnera u isto vrijeme ili kako? Na nekom sajtu sam vidjela da se povezuje s poliamorijom...
Koliko ja znam, seks je samo jedan dio tantre, a kako sama spomen na seksualnu praksu 'pojede' čitavu filozofiju, o čemu god da se radi, tako se i tantra pogrešno povezuje samo sa seksualnošću. Tantra je način života, filozofija življenja na kvalitetnijim razinama, prožetim duhovnošću. Tako i seks nije puki čin zadovoljavanja tjelesne želje, nego se stvara i počinje puno prije fizičkog dodira.
__________________
Ja uopće ne tražim sreću, samo neki sklad isprekidan ekstazama. (FB)
Bruna is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.01.2009., 14:52   #7
Quote:
Baphomet kaže: Pogledaj post
Preporučujem knjigu :

"Duhovne tajne Tantre, Mudrost Božica" : David Frawley

Prevedena je na hrvatski i nije skupa.
Hvala, budem si pogledala.
lilith131 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.01.2009., 18:56   #8
Tantra Tibetanskog Buddhizma ili bilo kojeg drugog Budhizma je nešto sasvim drugo nego što se propagira kroz new age. Ona je vrlo visoki stupanj duhovne prakse, posebno anutaratantra yoga, koji moze, a i ne mora, nakon podosta rada na sebi ukljucivati i partnera u yab yumu, no tada taj seksualni odnos nadilazi strast i prijanjanje i ima potpuno drugaciju svrhu.
Ovo sto prodaju zapadnjaci zapadnjacima je poprilicno opasno jer produbljuje upravo ono sto vas veze za samsaru. Tako da je samo po sebi kontraproduktivno.
spider jerusalem is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.01.2009., 20:09   #9
mnogi brkaju kama sutru sa tantrom, tantrički seks je duhovna disciplina, dok je kama sutra uputa za kšatriye kako što bolje seksualno uživati.
Innocent is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.01.2009., 20:22   #10
Tantrički seks je dio Tantre koji je na zapadu napuhan kao da se radi o jedinom aspektu Tantre jer se jedino tako može dobro prodati. A čim se radi o seksu povezanim sa duhovnim disciplinama onda su manipulacije i iskorištavanja jako brojna.
__________________
"Make up your mind. Is Death a friend? Then go joyfully to hunt with it, as I did. If it's an enemy, then fight it. But don't sag here like a wounded cow waiting for predators to finish it off. You are not prey, nor I! If we must die, let us die as wolves!”- Nighteyes
Baphomet is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.01.2009., 20:25   #11
točno. sex sells
Innocent is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2009., 13:55   #12
Telema!
Mislim da možda malo previše kompliciramo&mistificiramo stvari kada pričamo o upotrebi seksualnosti u cilju duhovnog samorazvoja, pogotovo ako se iz pretjeranog poštovanja ili straha ne ufamo da je upotrijebimo;ili ako pretjeranim idealističkim zahtijevima prema sebi ili svojim partnerima postavimo letvicu koji metar previsoko.

Pokušaću stvari pojednostaviti a da se pri tome ne izgubi bit.

Svaki seksualni čin je magički čin, i to u najuzvišenijem smislu te riječi; bili mi toga svjesni ili ne.
Rezultat svakog seksualnog čina je stvaranje neke vrste svijesti, koja obitava ne nekoj od razina postojanja; bili mi toga svjesni ili ne.
Svaki seksualni čin, bili mi toga svjesni ili ne, uspostavlja neizbježni magički-energetski link između svih učesnika (kao i između njih i onoga što je njihova aktivnost stvorila); izrazito se lako stvara, moćan je; opire se vremenu&teško ga je razoriti.
Misli,osjećaji, mentalne slike&vizualizacije koje prolaze našom sviješću za vrijeme seksualnog sjedinjenja; uvijek se otijelotvore na jednoj ili drugoj razini postojanja; bili mi toga svjesni ili ne.
Učestalim ponavljanjem, moć&kvaliteta magičkog linka, kao i onoga što je putem njega stvoreno, eksponencijalno raste.

Ovo su magički aksiomi, u praksi ih je lako provjeriti primjenom budnosti i vođenjem magičkog dnevnika.

Ljudska duša posjeduje težnju, ili bolje rečeno nagon, za sjedinjenjem sa Bogom ili Svetim Anđelom Čuvarom.

Pošto su sve razine postojanja međusobno korespodentne, i to od najčišćeg duha pa sve do najčvršće materije, svaka naredna razina postojanja je samo veo prethodne, slika slike ili ogledalo ogledala.

Stoga je naš nagon za seksom, naša potraga za ljubavlju, prijateljstvom i idealnim partnerom zapravo vapaj naše duše koja se želi sjediniti sa svojim gospodarom/gospodaricom, božanskim ljubavnikom/ljubavnicom, Bogom ili Svetim Anđelom Čuvarom.

To je povratak kući, uspostavljanje izgubljenog jedinstva i cjelovitosti:

"...On je u meni-ja u njemu-jedno smo..."

0=2=8=69

Sve ljudske ljubavi&strasti samo su odraz te JEDNE ljubavi&strasti.

Što je ono što nas vezuje uz Boga ili SAČ-a; što nas tjera da iz dana u dan ustrajemo u svojim praksama&vježbama, uglavnom pred zbunjenim&prestrašenim pogledima naših susjeda&rodbine?

LJUBAV!

Spremni smo učiniti čuda zbog ljubavi, odbaciti sve zbog ljubavi; ako smo na sve to spremni samo zbog ljubavi druge osobe;što li smo onda sve spremni učiniti za ljubav Boga ili našeg Anđela?

No, tu leži greška u mišljenju, to nisu različite ljubavi, to je sve JEDNA LJUBAV; i na toj spoznaji leži ideja koja je temelj svekolike seksualne magike, a to je da su seksualni nagon i religiozni nagon jedan te isti nagon.

Pokušaj da se taj jedan nagon razdvoji na dva prividno dijametralno suprotna nagona; uzrokovao je gadnu ranu na svijesti&srcu čovječanstva;što je dovelo do profanizacije&degradacije Svetinje nad Svetinjama;a to se najbolje vidi u seksualnom devijantnom ponašanju bolesnog Svećenstva postepeno umirućeg Vatikana.

Činjenica je da je seksualna magika najkraći put do ljubavi&boga za većinu čovječanstva; pogotovo onog djela čovječanstva koje svoje kulturne&civilizacijske korijene ima duboko ukopane na Zapadu.

Zapadnjaci nisu skloni izolaciji,pustinjaštvu,celibatu; kao ni tome da žive od zraka, sunca i vode.

Prakticiranje seksualnog akta, čovjeka, htio on to ili ne, prije ili kasnije dovodi do ljubavi; a ljubav, jednom tako probuđena, dovodi do pojačanja nagona.

Taj svojevrsni perpetuum mobile, ako nije podložan zloupotrebi, čini osnovicu božanske zaprege čiji je cilj dosezanje nebeskih visina.

Stoga je očito da će ljubav, ili barem neki oblik međusobne privlačnosti, biti neophodan preduvjet za ovu vrstu magičke operacije.

Ljubav, strast, seksualni nagon; samo su različiti oblici manifestacije iste siline, KUNDALINI.

Ako i ljubav nije prisutna na početku magičke operacije; ona će se sasvim sigurno pojaviti, i kao neophodan nusprodukt i kao sam rezultat.

Zapravo, prava seksualna magika započinje tek sa pojavom ljubavi kao neophodnog temelja djela; do toga trenutka sve su bile samo pripreme.

A ljubav, kada se jednom pojavi, lako će proždrijeti sve stvari; ljubav prema partneru vrlo lako eskalira u ljubav prema djeci, čovječanstvu, planeti zemlji, bogu...

Bila su postavljena pitanja o promiskuitetu&poligamiji, kao i o monogamiji; odgovor je - to je zapravo nebitno; ta vrsta izbora prvenstveno ovisi o karakteru&ustroju samih praktikanata.

Magička je činjenica da konstantno opetovana upotreba jednog te istog predmeta; razvija umješnost maga u baratanju tim predmetom; kao što i taj predmet čini energetski posvećenim samom magu.

U tome leži odgovor zašto neki ljudi nikada ne posuđuju svoju olovku, auto, bicikl, krevet, muža ili ženu; dečka ili djevojku.

Da bi mogao letjeti, prvo moraš naučiti trčati; da bi trčao, prvo moraš hodati; ali ništa od hodanja ako nisi naučio puzati...

Svaka čast izuzecima&genijalcima...

Tu se prvenstveno radi o pitanju veličine srca - "...ima li u vašem srcu mjesta za svakoga?..."; kao i o stupnju duhovnog samorazvoja - "...svi su ljudi braća&sestre...,...svi smo jedno...".

Poligamiju&orgije kao magičke prakse možemo razumjeti ako na njih gledamo kroz gore navedeno spoznaju o univerzalnosti života&svejednosti - kap mora kao dio oceana - iskra kao dio zvjezdanih nuklearnih reakcija itd.

Magički rituali takvog tipa proizvode ogromne količine moći te čvrsto vezuju sve učesnike; stoga su oni pogodni za magičare koji su sposobni u svakom živom biću vidjeti Boga ili svoga SAČ-a,i koji doživljavaju cijelo čovječanstvo kao jednu veliku obitelj.

Za početnike je bolje da izbjegavaju prakse toga tipa; u suprotnom bi im provale ljubomore, posesivnosti, sujete i egoizma mogle uništiti život i ozbiljno narušiti zdravlje; a da i ne govorimo o šteti koja može biti nanesena drugim magičarima; pogotovo u današnje vrijeme u kojem je crna loža Vatikana još uvijek jaka, a susjedi i rodbina potencijalni robovi Matrice.

Sada još ostaje pitanje prakse, ona je zapravo vrlo jednostavna.
Cilj je produžiti vrijeme trajanja sjedinjenja što je više moguće, pri tome svoga partnera vizualiziramo kao boga ili SAČ-a, a naša su osjetila svećenici ekstaze;vidimo, dodirujemo,kušamo, čujemo i mirišemo ništa drugo do li samog boga...

Sada je pravi trenutak da se prisjetimo praksi iz tečajeva yoge; onih praksi u kojima nam se kaže da zamislimo okus čokolade, miris ljubičica, zvuk vodopada, dodir svile...

Seks je zapravo proces transformacije ljubavi&nagona prema materiji, u ljubav&nagon prema duhu; kao i spuštanje duhovne inspiracije na materijalnu razinu - hranjenje tijela&duše partnera sa ljubavlju, s tim da pri tome stvaramo ono što je najbolje u oba svijeta, te uspostavljamo savršenu ravnotežu, kako vertikalno, tako i horizontalno; uravnotežena ekspanzija kroz sva četiri kraka križa.

Kako produžiti vrijeme trajanja sjedinjenja?

Uobičajeni je način usporiti kretnje kako bi se senzacije stišale, no, osim toga, postoje i dodatne tehnike pomoći.

Jedna od njih, koja je vjerojatno i najstarija, je vježba Jelen.

Ta vježba dolazi iz Kine, iz škole Taoizma; lako primjenjiva, izrazito efikasna, a posjeduje i izrazito kvalitetne nuspojave:

- uravnoteženo uzdiže energiju kroz sušumnu od Muladare do Sahasrare,čisteći i otvarajući meridijane&nadije

- usisava životnu energiju iz ejakulata i njome ispunjava sve stanice fizičkog tijela; nakon cca. 10 odgođenih orgazama; praktikant može slobodno ejakulirati uz minimalni gubitak životne energije

- ojačava mišiće maternice, rektuma i prostate, te pomlađuje&iscjeljuje fizičko tijelo

- žena može po volji pokrenuti ili prekinuti mjesečnicu, te moćno razviti vaginalne mišiće (takvu ljubavnicu nitko ne napušta)

-vrijeme trajanja sjedinjenja za muškarca je također neograničeno (san svake žene), te spašava prostatu i čuva muškarčevu vitalnost

-postepeno otvaranje duhovnih centara, pojava duhovnih spoznaja&uvida

Vježba Jelen detaljno je opisana u TAO LJUBAVI od Dr. Stephen T. Changa, kao i u TAOISTIČKIM UNUTRAŠNJIM VJEŽBAMA od istog autora.

Ji-Đing se je od devnih vremena koristio za određivanje pogodnog trenutka za Magiku Seksa, o tome više u istoimenoj knjizi od T. Cullinga (ako nekoga zanima pošaljem mu je).

Pošto se ovdje radi o vrhovnom umijeću alkemije i kraljevskom vjenčanju; neka sve bude na dostojnom nivou.

Prostorija neka bude primjereno očišćena, posvećena i blagoslovljena, kao i sve što se nalazi u njoj.

Na isti način se treba odnositi i prema svome fizičkom tijelu, koje je hram svetog duha, blagoslovljeno oruđe ovog umijeća.

Ako ste u mogućnosti, ne štedite na bogatstvu i obilju; odjeća od svile&plemenitih tkanina, nakit vrhunske kvalitete; neka duhovna&materijalna vrijednost&kvaliteta budu na istom nivou.

To pomaže, ali nije neophodno, bitna je moć vaše vizualizacije i postizanje primjerenog ushićenja i ekstaze.

Slobodno možete svoj duh&tijelo pripremiti putem droga&alkohola, ako znate sa njima primjereno baratati.

Bitno je da ne žurite niti žudite za rezultatom; bitno je da uživate jedno u drugome&da se volite.

Postoje ljudi koji su postigli značajne pomake u svome duhovnom samorazvoju; činom same ljubavi&privrženosti prema svome bračnom partneru, bez da su ikada čuli za ovu "tajnu" ili se bavili bilo kakvim drugim duhovnim praksama...

Agape!

Zadnje uređivanje LJUBAWOLJA : 02.01.2009. at 15:07.
LJUBAWOLJA is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2009., 14:25   #13
Quote:
LJUBAWOLJA kaže:
- žena može po volji pokrenuti ili prekinuti mjesečnicu
Ja bi to. To onda znači i da može kontrolirati ovulaciju svojom voljom, odnosno može odlučiti da li želi začeti ili ne?

Quote:
Postoje ljudi koji su postigli značajne pomake u svome duhovnom samorazvoju; činom same ljubavi&privrženosti prema svome bračnom partneru, bez da su ikada čuli za ovu "tajnu" ili se bavili bilo kakvim drugim duhovnim praksama...
Zašto je tomu tako? Oni su duhovniji od drugih pa im to ne treba ili kako?
lilith131 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2009., 15:35   #14
Telema!

Quote:
lilith131 kaže: Pogledaj post
Ja bi to. To onda znači i da može kontrolirati ovulaciju svojom voljom, odnosno može odlučiti da li želi začeti ili ne?
Upravo tako. Dakle, ako vježbu jelen provodiš sa partnerom kojega dobro poznaješ(što znači da nema straha od side&raznih spolnih bolesti),nema potrebe za korištenjem kondoma.

Također, ako je i partner upućen u vježbu jelen, on tada savršeno vlada trenutkom ejakulacije; tako da i u tome slučaju nije poteban kondom, ali samo uz uvjet da je siguran da njegova partnerica nije zaražena nekom spolnom bolešću.

To je jedna od prednosti posvećenog odnosa, siguran/sigurna si od side i drugih boleština.

Kada odlučiš zanjeti, na neko vrijeme prestaneš vježbati, i menstruacija se ponovo vraća.

Menstruacija je glavni uzrok starenja&gubitka životne sile kod žena; stoga žena zadržava onaj izgled svoje biološke dobi koju je imala u trenutku kada je po prvi put u potpunosti ovladala vježbom, i svojevoljno zaustavila menstruaciju.


Quote:
Zašto je tomu tako? Oni su duhovniji od drugih pa im to ne treba ili kako?
Razlog tome je što žanju rezultate magike seksa bez da su toga uopće svjesni, tj. nesvjesno poštuju temeljne postulate uspješne seksualne magike.

1. vole svoje partnere (ljubav kao temelj djela)
2. idealiziraju svoje partnere, ne vide mane (vizualizacija željenih osobina)
3. željene osobine postaju stvarnost,partner uzvraća istom mjerom
4. čist&posvećen odnos - nema "preljubništva", nema neke "treće" energije koja može profanirati zavjet
5. prostorija&posteljina koju samo oni koriste,opetovano&kumulativno se puni magičkom energijom njihovih "priziva"

Ljudi kada se vole, često jedan drugome znaju reći "Anđele"; to je nesvjesno-podsvjesno znanje da njihov partner fizički nosioc njihovog vlastitog SAČ-a...

Agape!
LJUBAWOLJA is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2009., 16:41   #15
Quote:
LJUBAWOLJA kaže: Pogledaj post
Svaki seksualni čin je magički čin, i to u najuzvišenijem smislu te riječi; bili mi toga svjesni ili ne.
Rezultat svakog seksualnog čina je stvaranje neke vrste svijesti, koja obitava na nekoj od razina postojanja; bili mi toga svjesni ili ne.
....
Iza svakodnevnog života u svakom trenutku se krije magija koje većina ljudi nije svjesna. Dosizanje jedinstva, sjedinjenje nije moguće putem sexualnog čina pošto materija pruža otpor, to je mala ali slatka energetska zamka. Moguće je kratkotrajno iskustvo, i zato ljudi teže ponavljanju gradiva.
__________________
Anđele moj mili, svojom snagom me zakrili.

Zadnje uređivanje Bruna : 02.01.2009. at 16:43. Reason: predugo kvotanje
albaharija is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2009., 17:27   #16
Quote:
albaharija kaže: Pogledaj post
Iza svakodnevnog života u svakom trenutku se krije magija koje većina ljudi nije svjesna. Dosizanje jedinstva, sjedinjenje nije moguće putem sexualnog čina pošto materija pruža otpor, to je mala ali slatka energetska zamka. Moguće je kratkotrajno iskustvo, i zato ljudi teže ponavljanju gradiva.
Telema!
Ne slažem se sa tobom, materija je živa, sljedi stremljenje duha, prima otisak volje, volja je oblikuje; naša fizička tijela nisu istog reda postojanja kao i kamen;ona su odjeća, alat, vozilo našeg duha.

Sa tobom bi se složio samo u slučaju da pokušaš voditi ljubav sa stijenom...

Agape!
LJUBAWOLJA is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2009., 17:55   #17
Quote:
LJUBAWOLJA kaže: Pogledaj post
Telema!
Ne slažem se sa tobom, materija je živa, sljedi stremljenje duha, prima otisak volje, volja je oblikuje; naša fizička tijela nisu istog reda postojanja kao i kamen;ona su odjeća, alat, vozilo našeg duha.

Sa tobom bi se složio samo u slučaju da pokušaš voditi ljubav sa stijenom...

Agape!
Tijelo ne uči Ljubav iz iskustva, tijelo prirodno zna kako voditi ljubav, ali ono što se danas podmeće pod vođenje ljubavi je projiciranje ljubavi radi vlastite zaštite, iz straha od povređivanja, od potpunog otvaranja. Možda jedino oni koji naginju tantri naziru smisao odnosa u potpunom povjerenju i prepuštanju, bez straha i predrasuda dati voljenoj osobi sve, upravo sada , ovog trenutka. Najveća sreća i zadovoljstvo žene je biti u odnosu s muškarcem koji je toga svjestan, a reci iskreno koliko je muških na ovom planetu svjesno toga?
__________________
Anđele moj mili, svojom snagom me zakrili.
albaharija is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2009., 01:30   #18
Quote:
albaharija kaže: Pogledaj post
Tijelo ne uči Ljubav iz iskustva, tijelo prirodno zna kako voditi ljubav, ali ono što se danas podmeće pod vođenje ljubavi je projiciranje ljubavi radi vlastite zaštite, iz straha od povređivanja, od potpunog otvaranja. Možda jedino oni koji naginju tantri naziru smisao odnosa u potpunom povjerenju i prepuštanju, bez straha i predrasuda dati voljenoj osobi sve, upravo sada , ovog trenutka. Najveća sreća i zadovoljstvo žene je biti u odnosu s muškarcem koji je toga svjestan, a reci iskreno koliko je muških na ovom planetu svjesno toga?
Telema!
Iskreno, ne bi znao; ali zato su žene, koje su toga svjesne, u mogućnosti da ih poduče...
Agape!
LJUBAWOLJA is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2009., 16:41   #19
Posto se pojavilo pitanje o razlucivanju predmeta ovog topica i topica seksualnost u duhovnosti i posto se spider jerusalem izgleda mnogo iznervirao sto mi "trkeljamo" (a sam nije puno napisao), mozda nije lose za osnovu o prici o tantri uzeti clanak sa stare dobre Wikipedije - Tantrism (na zalost na hrvatskoj wiki nema nista; btw Mano je linkovao nekoliko dobrih knjiga na tu temu).

Za tantru se tvrdi, da je sistem razvoja, prilagodjen ovom nasem "mracnom" dobu.
Pored budizma, spada u neortodoksne sisteme (ne priznaju autoritet veda; sto nama vecinom antiautoritativcima odgovara ).
Glavno pitanje, po meni, koje nas ovde moze zanimati je - u kojoj meri je moguce prilagoditi taj sistem zapadnom nacinu zivota, a da to jos uvek ostane jedan ozbiljni sistem samorazvoja.
Koliko god je istina da je tantricko ucenje posebno na zapadu krivo shvaceno, vulgarizovano i povrsno svedeno na seksanje, toliko mi je strano i misljenje, da sve treba ostati u potpunosti onako kako je bilo pre nekoliko tisuca godina i da je samo originalno tantricko nasledje jedino ispravno.
Dragan is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2009., 21:55   #20
Pa evo 'relevantne' literature:
Reginald A. Rey: SECRET OF THE VAJRA WORLD
Jamgon Kongtrul: SYSTEMS OF BUDDHIST TANTRA
Jamgon Kongtrul: THE ELEMENTS OF TANTRIC PRACTICE
Jamgon Kongtrul: ESOTHERIC INSTRUCTIONS
Patrul Rinpoche: DEITY, MANTRA AND WISDOM
bilo koja Dzogchen, Mahamudra ili Chod knjiga (ima ih gomila, no izbjegavajte zapadnjacke autore ako je moguce)
...

za dalji spisak mozete me kontaktirati na pm
spider jerusalem is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:01.