Natrag   Forum.hr > Društvo > Lijepa naša > Zagreb

Zagreb Dan i noć u metropoli

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.12.2010., 13:05   #921
Mda...
Zakaj većina slastičarnica koje su spomena vrijedne ima taj sistem "uzmi kolač i bježi!!"?
Ili im je prostorčić takav da ti neugodno se razbaškarit i guštat,nego na brzaka pojedeš i tutanj.
Amelie je dobar,ali rijedak suprotan primjer - vrlo ugodan prostor i solidni do jako dobri kolači.
Dlapek is offline  
Old 14.12.2010., 13:50   #922
zakaj?

zato jer su pametni. razmisljaju trzisno.
a to znaci: zasto da im netko sjedi pola dana i cucla jednu kavu i eventualno kolac te otjera druge koji navrate i vide da nema mjesta, kada mogu imati jasnu politiku - dodjes, kupis, nosis.

slicno ti je i kod svih pametnih ugostitelja; pogledj npr. srbina - neudobni stolci, nema priloga, samo meso i salat i kruh. odlicna hrana, prostor u kojem se zelis cim manje zadrzavati.

sve ti je to= minimalan input, maksimalan output.
u danasnje vrijeme mozes jedino tako opstati.
__________________
A census taker once tried to test me. I ate his liver with some fava beans and a nice Chianti.
Laa Laa is offline  
Old 14.12.2010., 14:17   #923
Mislim da to nema veze s filozofijom nego s lovom. Veći lokal više košta. Vincek je na početku imao tako mali prostor da su mu stolci bili sklopivi da bi mogli stati.
Emericzy is offline  
Old 14.12.2010., 15:38   #924
pa nisam ja ni rekla da je to filozofija, nego - trzisno razmisljanje.
i, da, naravno da se radi o ustedi para. pa to sam gore i napisal: minimalni ulog, a maksimalna dobit.
__________________
A census taker once tried to test me. I ate his liver with some fava beans and a nice Chianti.
Laa Laa is offline  
Old 14.12.2010., 16:45   #925
Dok vas čovjek čita rekao bi : pa kak to onda da postoje tolike silne slastičarne po svijetu?
Možda zato da se uživa,da se proda i kava i čaj i kolač i ...priča.
Dok slastičarnice budu mjesta za odnošenje kolača,a ne za gušt - niš od slastičarstva.
A o kvaliteti hrane u Mitnici i u Maksimiru dao bi se napisati roman s tezom.
Dlapek is offline  
Old 14.12.2010., 16:45   #926
Quote:
Emericzy kaže: Pogledaj post
Mislim da to nema veze s filozofijom nego s lovom. Veći lokal više košta. Vincek je na početku imao tako mali prostor da su mu stolci bili sklopivi da bi mogli stati.
Ne znatno više.
Dlapek is offline  
Old 14.12.2010., 17:54   #927
Quote:
dlap1307 kaže: Pogledaj post
Dok vas čovjek čita rekao bi : pa kak to onda da postoje tolike silne slastičarne po svijetu?
Možda zato da se uživa,da se proda i kava i čaj i kolač i ...priča.
Dok slastičarnice budu mjesta za odnošenje kolača,a ne za gušt - niš od slastičarstva.
S tim da u Italiji, primjerice, isto tako potiču "to go" opciju (kako u kafićima, tako i slastičarnama- kod nas je taj slučaj npr. s Ivicom i Maricom), nižom cijenom kolača- ako su "za van".

Malo smo se udaljili od teme (koja je slast. u Zagrebu), no zanimljivo je baciti paralelu s drugim zemljama. Kako je u Beču, primjerice (tamo sam jeo tek onako usput kolače, nažalost)?
U Budimpešti sam bio u... uuuu... (kako se zove ona pri centru, najpoznatija)- bilo je to daaavno. Kolači koštajuuuu. Kavana je- ali je fino.
Deedy is offline  
Old 14.12.2010., 18:28   #928
U Parizu kod večine najpoznatijih slastičara možessamo uzet sa sobom kolače..Pierre Herme, Sadaharu Aoki, Gerard Mulot, Carl Marletti.......

Quote:
dlap1307 kaže: Pogledaj post
Dok vas čovjek čita rekao bi : pa kak to onda da postoje tolike silne slastičarne po svijetu?
Možda zato da se uživa,da se proda i kava i čaj i kolač i ...priča.
Dok slastičarnice budu mjesta za odnošenje kolača,a ne za gušt - niš od slastičarstva.
A o kvaliteti hrane u Mitnici i u Maksimiru dao bi se napisati roman s tezom.
afoodie is offline  
Old 14.12.2010., 20:54   #929
Quote:
rokolina kaže: Pogledaj post
Meni je dobra njihova orehnjaca (a i makovnjaca). Kak bake vise nema a mamu ne zelim jos i time opterecivati, uvijek ju tamo kupim. Zbilja ne skrtare na orasima, a nije ni preslatka. Ak me netko moze savjetovati za neku bolju rado cu poslusati.

A nis drugo tamo ne kupujem, jer mislim da zbilja ne valja.
Probaj kod nas, u Slastičarnici Šime!
__________________
Bope
bope is offline  
Old 14.12.2010., 21:03   #930
potpisujem gore za Amelie!
mmz<3 is offline  
Old 14.12.2010., 21:29   #931
Quote:
dlap1307 kaže: Pogledaj post
Dok vas čovjek čita rekao bi : pa kak to onda da postoje tolike silne slastičarne po svijetu?
Možda zato da se uživa,da se proda i kava i čaj i kolač i ...priča.
Dok slastičarnice budu mjesta za odnošenje kolača,a ne za gušt - niš od slastičarstva.A o kvaliteti hrane u Mitnici i u Maksimiru dao bi se napisati roman s tezom.
Ova tvrdnja ne vrijedi prvo za mene. Meni je kolač isključivo desert i nisam ga nikada pojeo ako sam gladan, ili onako usput, a kada jedem u restoranu očekujem da u istom mogu pojesti i dobar kolač. Kada kuham doma, često mi treba desert kojeg ne stignem napraviti i tada želim moći kupiti neki vrhunski. Sama šetnja gradom uz kolač mi je nepoznata kao i običaj nekih mojih frendova da nakon dobrog ručka napravljenog doma, izađu vani u slastičarnu.

E, vidi što si napravila. Sada kopkam komad Glamurke iz tipkovnice.
Pellaprat is offline  
Old 14.12.2010., 22:23   #932
Quote:
dlap1307 kaže: Pogledaj post
Ne znatno više.
S obzirom na to da sam pred par dana pregovarao i dva moguća lokala na udaljenosti od 100 m od istog vlasnika (a nisu prvi o kojima sam razgovarao), imam ponešto i svježeg iskustva. "Ne znatno više" točno odgovara broju kvadrata. I onda, kad ti kao nepoznatom slastičaru početniku, koji je upravo investirao jedva-jedvice smognutih četrdesetak tisuća eura u opremu (za koje nema pojma kako će ih vratiti) alternativa bude, recimo, između 600 i 900 eura mjesečnog najma, onda se tvoje "neznatno" lako pretvori u razliku između preživljavanja i propasti.
Emericzy is offline  
Old 15.12.2010., 00:12   #933
Quote:
Emericzy kaže: Pogledaj post
S obzirom na to da sam pred par dana pregovarao i dva moguća lokala na udaljenosti od 100 m od istog vlasnika (a nisu prvi o kojima sam razgovarao), imam ponešto i svježeg iskustva. "Ne znatno više" točno odgovara broju kvadrata. I onda, kad ti kao nepoznatom slastičaru početniku, koji je upravo investirao jedva-jedvice smognutih četrdesetak tisuća eura u opremu (za koje nema pojma kako će ih vratiti) alternativa bude, recimo, između 600 i 900 eura mjesečnog najma, onda se tvoje "neznatno" lako pretvori u razliku između preživljavanja i propasti.
I ovo potpisujem i totalno razumjem.
mmz<3 is offline  
Old 15.12.2010., 10:23   #934
Quote:
Emericzy kaže: Pogledaj post
S obzirom na to da sam pred par dana pregovarao i dva moguća lokala na udaljenosti od 100 m od istog vlasnika (a nisu prvi o kojima sam razgovarao), imam ponešto i svježeg iskustva. "Ne znatno više" točno odgovara broju kvadrata. I onda, kad ti kao nepoznatom slastičaru početniku, koji je upravo investirao jedva-jedvice smognutih četrdesetak tisuća eura u opremu (za koje nema pojma kako će ih vratiti) alternativa bude, recimo, između 600 i 900 eura mjesečnog najma, onda se tvoje "neznatno" lako pretvori u razliku između preživljavanja i propasti.

Načelno se ne slažem,ali ima nešto u tom strahu od propasti koji nikako nije dobar start.
Kad god sam razgovarala s nekim tko je uspio u poslu vezanom za hranu dobila sam isti odgovor: što manje kompromisa od početne ideje- više izgleda za uspjeh.
Naravno,za to treba imati hrabrosti,ludila i sreće.
Da ja pokrećem slastičarnu bila bi najmanje kao Amelie ili je ne bi bilo.
Zato je i nema.
hehehe
Dlapek is offline  
Old 15.12.2010., 13:32   #935
Quote:
dlap1307 kaže: Pogledaj post
Načelno se ne slažem,ali ima nešto u tom strahu od propasti koji nikako nije dobar start.
Kad god sam razgovarala s nekim tko je uspio u poslu vezanom za hranu dobila sam isti odgovor: što manje kompromisa od početne ideje- više izgleda za uspjeh.
Naravno,za to treba imati hrabrosti,ludila i sreće.
Da ja pokrećem slastičarnu bila bi najmanje kao Amelie ili je ne bi bilo.
Zato je i nema.
hehehe
Ali, ne razumijem zašto to smatraš kompromisom? U svijetu je normalno da se kolači nose doma. I u Zagrebu je to sigurno polovica prometa viđenijih slastičarni i to im je osnova poslovnog uspjeha.

Karamel tri četvrtine svojih kolača proda u trgovinama, a ne u svojoj slastičarni. Slastičarna im uopće ne donosi dobit. Da ne prodaju u trgovinama, davno bi bili zatvorili vrata.

Stvarno ne želim biti zloguki prorok, ali hajde da vidimo koliko će dugo Amelie opstati.
Emericzy is offline  
Old 15.12.2010., 13:46   #936
Quote:
Emericzy kaže: Pogledaj post
Ali, ne razumijem zašto to smatraš kompromisom? U svijetu je normalno da se kolači nose doma. I u Zagrebu je to sigurno polovica prometa viđenijih slastičarni i to im je osnova poslovnog uspjeha.

Karamel tri četvrtine svojih kolača proda u trgovinama, a ne u svojoj slastičarni. Slastičarna im uopće ne donosi dobit. Da ne prodaju u trgovinama, davno bi bili zatvorili vrata.

Stvarno ne želim biti zloguki prorok, ali hajde da vidimo koliko će dugo Amelie opstati.
U načinu na koji razmišljam o lokalu sa slasticama - prostor bez sjedenja i guštanja na licu mjesta bio bi kompromis.

Amelie je stalno puna.Nije da ima 20 stolova,ali onih nekoliko su uglavnom zauzeti.
Kad god prođem lokal je pun.
Prodaja po dućanima je nešto drugo,dio slastičarskog biznisa koji ulazi u industriju i ne zanima me ni kao koncept,ni kao izazov.
Da imam vremena i novaca slastičarstvom bih se pokušala baviti na način koji gradu nedostaje.
I ljudima se sviđa.
Dlapek is offline  
Old 15.12.2010., 13:50   #937
Quote:
Emericzy kaže: Pogledaj post
Ali, ne razumijem zašto to smatraš kompromisom? U svijetu je normalno da se kolači nose doma. I u Zagrebu je to sigurno polovica prometa viđenijih slastičarni i to im je osnova poslovnog uspjeha.

Karamel tri četvrtine svojih kolača proda u trgovinama, a ne u svojoj slastičarni. Slastičarna im uopće ne donosi dobit. Da ne prodaju u trgovinama, davno bi bili zatvorili vrata.

Stvarno ne želim biti zloguki prorok, ali hajde da vidimo koliko će dugo Amelie opstati.
Po kojim trgovinama Karamel prodaje svoje torte? Oni su mi zapravo sasvim solidni i da...unatoč tomu što imaju stolove redovito nikoga nema unutra
Loopy is offline  
Old 15.12.2010., 13:57   #938
Quote:
lopyx kaže: Pogledaj post
Po kojim trgovinama Karamel prodaje svoje torte? Oni su mi zapravo sasvim solidni i da...unatoč tomu što imaju stolove redovito nikoga nema unutra
U Mercatoru,recimo.
Malo su preskupi,kolači su okej.
Nekidan sam jela šnitu s datuljama.
Bila je preslatka s premasnom kremom.Bolja je kocka sa šumskim voćem.
Dlapek is offline  
Old 15.12.2010., 18:42   #939
Quote:
Emericzy kaže: Pogledaj post
S obzirom na to da sam pred par dana pregovarao i dva moguća lokala na udaljenosti od 100 m od istog vlasnika (a nisu prvi o kojima sam razgovarao), imam ponešto i svježeg iskustva. "Ne znatno više" točno odgovara broju kvadrata. I onda, kad ti kao nepoznatom slastičaru početniku, koji je upravo investirao jedva-jedvice smognutih četrdesetak tisuća eura u opremu (za koje nema pojma kako će ih vratiti) alternativa bude, recimo, između 600 i 900 eura mjesečnog najma, onda se tvoje "neznatno" lako pretvori u razliku između preživljavanja i propasti.
he he dalo bi se tu teoriju razvit,
danas tko se bavi s ugostiteljstvom je lud
ako nema svoj prostor i para da trpi gubitak s tim da mora biti na lokaciji.
morino is offline  
Old 15.12.2010., 19:19   #940
Quote:
dlap1307 kaže: Pogledaj post
U Mercatoru,recimo.
Malo su preskupi,kolači su okej.
Nekidan sam jela šnitu s datuljama.
Bila je preslatka s premasnom kremom.Bolja je kocka sa šumskim voćem.
Ja mislio da su u Mercatoru kolači iz "Piece of cake".
Loopy is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:47.