Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Prekršajno i kazneno pravo

Prekršajno i kazneno pravo Prometni prekršaji, istrage, pretrage i pregledi, zatvor, novčane kazne i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 15.12.2009., 16:17   #2001
imala sam prmetnu nesreću, sletjela sam u grabu, nismo zvali policiju, vozili su me na hitnu gdje sam rekla šta mi je bilo, i tjedan dana poslije mi je došla prekršajna prijava na ne znam koliko tisućakuna i bez vozačke bum,, to mi je sve bzvz jer šteta je samo naša, auto nije zaustavio promet niti ništ, bilo je izvan grada, u biti uopće nemaju neke dokaze i to mi nema smisla, jer oni ne znaju ništ u biti, niko me nije vidio tijekom događaja

Hitna nije ništ prijavila niti doktor
__________________
Will I die if I blush my cheeks with an eyeshadow brush?

Zadnje uređivanje Katrin : 15.12.2009. at 17:34.
nutrizone is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2009., 12:13   #2002
Quote:
Roy kaže: Pogledaj post
Nažalost nisi u pravu, on će platiti kaznu za vožnju u alkoholiziranom stanju ali kako se već nalazio na prometnici a ti si se tek namjeravao uključiti neće ga se smatrati krivim za nezgodu.

Jasno mi je što želiš reći ali to je bila logika zakonodavca, policajac je samo odradio svoj posao.
Nisam baš siguran u ovaj odgovor. Ja znam za slučaj kada se je moj prijatelj sa parkinga odparkiravao na glavnu cestu i u njega je udario auto koji je vozio toliko velikom brzinom da ga moj prijatelj nije mogao vidjeti. Uviđaj (tragovi kočenja) je pokazao da je vozio 90 km/h na cesti gdje je dozvoljeno 40 km/h i policajci su odradili svoj posao i moj prijatelj nije dobio nikakvu kaznu.
bb78 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2009., 19:12   #2003
Quote:
niqa kaže: Pogledaj post
Daj mi samo reci na koji broj da se žalim pošto ima gore broj od 4 znamenke kroz 08 naravno, a dolje je naveden broj policije kao tužitelja na koji sam prije slala prigovore dok sam se žalila na policijski nalog a ovo je sudski pa mi je kao neš novo da ne bih zbrljavila budući da nema vidno istaknuto broj pa datum...
Ako se žališ na presudu, na dobar broj ciljaš. To je broj pod kojim je presuda zavedena.


Quote:
user100 kaže: Pogledaj post
Zanima me vaše mišljenje jesam li ja stvarno u krivu ili i vama ovo nema nikakve logike ????
Napiši prigovor. Ništa ne gubiš. Objasni da nisi moga vidit auto koji nailazi, da je očito vozio brže od dozvoljenog (valjda su policajci napisali zapisnik iz kojeg se to da iščitat..il ti to tvrdiš onako organoleptički?)

A ako na sudu bude tvoja protiv njegove, alkotest bi moga bit presudan. Virujem da je jasno kome će sud virovat.

Quote:
Bozo kaže: Pogledaj post
Zanima me bi li podnošenje žalbe barem smanjilo novčanu kaznu s obzirom da do sada nemam prekršaja a i činjenice da u kvartu nije osiguran dovoljan i adekvatan broj parkirnih mjesta.
Je li moguće da se zbog ovakve gluposti kazna penje do 1300kn?
Da u kvartu nije osiguran dovoljan broj mista za parkiranje nije izlika, al 1300 kn je stvarno previše. Napiši žalbu.
Objasni da ti je to prevelika svota i zamoli da ti je smanje.
__________________
Nema pravde ni nasuprot
spyker22 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2009., 02:58   #2004
Danas sam dobio pismeni odgovor od suda u vezi prometnog prekršaja,kazna je bila 300kn,uložio sam žalbu napisao da sam kriv i da uzmu u obzir da nisam kažnjavan bla bla.U odgovoru stoji kao da su uvažili sve ali da moram platit 100kn sudskih troškova,prekršajni postupak.Sad me zanima na koju foru su oni došli do tih 100kn troškova,što su mi dvaput poslali poštu sa suda? To nije ni 10kn,a taj prekršajni postupak,pa plaćeni su za posao koji rade,na koju foru 100kn?
cross_that_line is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2009., 10:13   #2005
Sudski troškovi su ti u svakoj kazni koja dođe do suda koliko sam skužio. Od toga se sud financira. Plati tih 100 kuna i gotovo. Ne kužim šta se buniš, kriv si, žalio si se i smanjilo ti je kaznu drastično. Da si recimo kada te je policajac zaustavio tražio opomenu (a mogao si ju dobiti budući da je to bio neki mali prekršaj), onda ne bi imao sudskih troškova.
bb78 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2009., 16:40   #2006
prometno prekrsaj - prolazak kroz crveno

Daklem, nedavno me ulovilo kako sam prosao kroz crveno. Bilo je doduse zuto, policajac tvrdi crveno, standardna prica

Policajac mi je rekao da me ocekuje 2000 kuna + 3 mjeseca zabrane voznje. Pretpostavljam i nesto kaznenih bodova, ali nije spomenuo.

Zanima me sljedece:
Koliko u praksi protekne vremena do primanja kazne?

Ima li smisla zaliti se na kaznu?
Nemam namjeru raspravljati se oko toga koje je svjetlo bilo. Ako policajac (a bilo ih je dvoje) tvrdi jedno, a ja drugo, pretpostavljam da ce sud vjerovati njima.
Ono sto me zanima je kolike su sanse, da na racun toga sto sam zadnji put pocinio prometni prekrsaj prije tri godine (nepropisno parkiranje) nakon zalbe, ako skruseno priznam prekrsaj i pokajem se, dobim nesto blazu kaznu, barem sto se tice ovog dijela oko zabrane voznje?
Kakva su vasa iskustva?

Unaprijed hvala
zderopero is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2009., 19:38   #2007
Quote:
zderopero kaže: Pogledaj post
Ima li smisla zaliti se na kaznu?
Od kažnjavanja do dolaska plave kuverte prođe i par miseci.

Ako si siguran da si proša na žuto i ako ne muljaš, nema razloga da se ne žališ. U pravu si da će sud prije virovat njima, al zato daj dobre argumente pa možda i dobro prođeš.
Na kraju krajeva može se dogodit da se policajac ne odazove na sud, ne dođe na ročište pa tako bude i na sljedećem ročištu...to mi se jednom dogodilo pa na kraju nisam kažnjen.

Inače, ima sam takva dva (žuto)crvena i za oba su prošle žalbe
__________________
Nema pravde ni nasuprot
spyker22 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2009., 19:48   #2008
Quote:
spyker22 kaže: Pogledaj post
Od kažnjavanja do dolaska plave kuverte prođe i par miseci.
Nekad i manje od mjesec dana.

Quote:
spyker22 kaže: Pogledaj post
Inače, ima sam takva dva (žuto)crvena i za oba su prošle žalbe
Ukoliko to nisu bile neke velike muljaze, slobodno podijeli s nama sadrzaj bit ce korisno i zbog forme.
Katrin is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2009., 20:32   #2009
koliko prođe vremena od trenutka kad ti uruče riješenje o kazni visokog prekršajnog suda do trenutka kad te počnu naganjati za odlazak u zatvor,naravno u slučaju da ne platiš i kolike su i dali teku nekakve kamate od trenutka uručenja " čestitke" za Božić?
btw čestitku sam dobio ravno 9 mjeseci nakon donošenja odluke o čemu nisam imao pojma poradovši se da je nastupila zastara ali banana...
i činjenica da mi je prošli mjesec istekao ugovor u firmi i da sam se priključio vojsci od 300 tisuća nezaposlenih mi sada ne pomaže ili sam u krivu?
schtakor is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2009., 22:29   #2010
Quote:
Katrin kaže: Pogledaj post
Nekad i manje od mjesec dana.
Nisam ima takvih iskustava. Virujem da da.

Quote:
Katrin kaže: Pogledaj post
Ukoliko to nisu bile neke velike muljaze, slobodno podijeli s nama sadrzaj bit ce korisno i zbog forme.
A kad ne smin. Opet ćeš mi žutka bubnit
__________________
Nema pravde ni nasuprot
spyker22 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2009., 15:41   #2011
Quote:
spyker22 kaže: Pogledaj post
Od kažnjavanja do dolaska plave kuverte prođe i par miseci.

Ako si siguran da si proša na žuto i ako ne muljaš, nema razloga da se ne žališ. U pravu si da će sud prije virovat njima, al zato daj dobre argumente pa možda i dobro prođeš.
Na kraju krajeva može se dogodit da se policajac ne odazove na sud, ne dođe na ročište pa tako bude i na sljedećem ročištu...to mi se jednom dogodilo pa na kraju nisam kažnjen.

Inače, ima sam takva dva (žuto)crvena i za oba su prošle žalbe
Pa ne vidim puno prostora za raspravu o boji svjetla. Ja tvrdim zuto, policija crveno. Ne ide mi u prilog sto je njih bilo dvoje, a ja sam.

Tako da razmisljam vise o pristupu skrusenog kajanja i molbe da me postede posto je rijec o prvom prekrsaju u tri godine.

Cisto da znam odvagnuti rizik - ako se zalim i sud ostane pri odluci policije koliko cu jos morati platiti sudskih troskova?
zderopero is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2009., 19:28   #2012
Quote:
zderopero kaže: Pogledaj post
Cisto da znam odvagnuti rizik - ako se zalim i sud ostane pri odluci policije koliko cu jos morati platiti sudskih troskova?
Pametno razmišljaš - sve to stoji.

Al eto, kažem, proba sam, uspio..kaznu nisam platio. Ne kažem da sam ja sastavio prigovor vrhunski..to je bilo prije zadnje izmjene ZOSP-a, al upalilo je... možda je i otišlo u zastaru (obadva )

Sudski troškovi ti neće iznosit više od 150 kuna.
__________________
Nema pravde ni nasuprot
spyker22 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2009., 00:50   #2013
Identitet vozača

Pozdrav svima!
Pokušavam pronaći nešto o ovoj temi međutim nikako ne uspijevam...
Dakle dobio sam kaznu od 500,00 kn za nepropisno parkiranje (članak 12. stavak 4. ZSPC). Zanima me da li je moguće uputiti prigovor s obzirom da nije utvrđen identitet vozača? Drugo, vidim da na obavijesti o prekršaju piše "URUČITI GRAĐANINU!". Je li to iskoristivo, s obzirom da mi nije uručeno, nego je stavljeno pod vjetrobransko staklo (pa je nekim slučajem odlepršalo ili ukradeno)?
malee is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2009., 09:00   #2014
zastara se uglavnom gleda od dana kada je doneseno pravosnazno rjesenje....toliko ja znama mislim da ima zastara koja je vezana za dan pokretanja postupka,al mislim da je onda rok dug,jer postupci si jako spori,tako da....
nadina88 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2009., 11:01   #2015
Quote:
spyker22 kaže: Pogledaj post
Pametno razmišljaš - sve to stoji.

Al eto, kažem, proba sam, uspio..kaznu nisam platio. Ne kažem da sam ja sastavio prigovor vrhunski..to je bilo prije zadnje izmjene ZOSP-a, al upalilo je... možda je i otišlo u zastaru (obadva )
Kako to mislis da ne znas? Sto nisi ni dosao do suda? Posto imas neka iskustva, zanimaju me detalji da imam neki osjecaj kako to izgleda, pa ako ti se da, napisi malo detaljniji opis, moze i na pm ako iz nekog razloga neces javno.

Quote:
spyker22 kaže: Pogledaj post
Sudski troškovi ti neće iznosit više od 150 kuna.
Je li ovo provjereno? Cak i ako je kazna 2000kn? Pitam, jer ako je jedini rizik placanje 150kn vise, onda cu se definitivno zaliti.

Takodjer, kako ti izgleda kada stigne kazna? Da li mi odmah stupa na snagu zabrana, ili se to nekako produzuje ako ulozim prigovor?
zderopero is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2009., 11:38   #2016
Quote:
malee kaže: Pogledaj post
Zanima me da li je moguće uputiti prigovor s obzirom da nije utvrđen identitet vozača?
Moguće je, al onda moraš dokazat ko je u to vrime vozio tvoj auto.
Quote:
malee kaže: Pogledaj post
Drugo, vidim da na obavijesti o prekršaju piše "URUČITI GRAĐANINU!". Je li to iskoristivo, s obzirom da mi nije uručeno, nego je stavljeno pod vjetrobransko staklo (pa je nekim slučajem odlepršalo ili ukradeno)?
Pucaš na teoriju, al u praksi ti ide tako što ćeš, u slučaju neplaćanja, tu istu kaznu dobiti na svoju adresu, tj. uručit će je građaninu.
__________________
Nema pravde ni nasuprot
spyker22 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2009., 11:48   #2017
Quote:
zderopero kaže: Pogledaj post
Kako to mislis da ne znas? Sto nisi ni dosao do suda? Posto imas neka iskustva, zanimaju me detalji da imam neki osjecaj kako to izgleda, pa ako ti se da, napisi malo detaljniji opis, moze i na pm ako iz nekog razloga neces javno.
Samo kažem da ne znam šta se dogodilo s prigovorom. Uložio sam ga, al nikakvu povratnu informaciju nisam dobio. Zato kažem - moguće da je otišlo u zastaru (tada je vrime zastare iznosilo 2 godine) i tako oba žuto-crvena slučaja.
Uglavnom, zbog tog slučaja nisam iša na sud niti mora svidočit, potvrdit iskaz ili nešto slično, tako da ti ne mogu praktički ništa ni reć. Sam taj prigovor je upalio i to je to.

Quote:
zderopero kaže: Pogledaj post
Je li ovo provjereno? Cak i ako je kazna 2000kn? Pitam, jer ako je jedini rizik placanje 150kn vise, onda cu se definitivno zaliti.
Ja to iz vlastitog iskustva, a ima sam svakakvih kazni (svega osim pijanstva). Mislim, žali se, izgubit ne možeš ništa. Pogotovo ako do sad nemaš nikakav počinjeni prekršaj. Možda ti i ublaži kaznu.

Quote:
zderopero kaže: Pogledaj post
Takodjer, kako ti izgleda kada stigne kazna? Da li mi odmah stupa na snagu zabrana, ili se to nekako produzuje ako ulozim prigovor?
Ako se žališ, ne nastupa. Još tada nije pravomoćna.
__________________
Nema pravde ni nasuprot
spyker22 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2009., 12:27   #2018
Jedna digresija na ove prigovore, žalbe..pisati prigovor ili ne...

Uvik postoji mogućnost zakazivanja sustava, nenamjerne greške, nečijeg previda... jer, ipak, čitav taj sustav čine ljudi. I na takve neke banalnosti čovik se može izvuć.


Evo moja dva primjera

Prvi je banalan. Zakazala policija.
Dobio na adresu kaznu od 300 (ili 500kn) da sam pretica preko pune crte, da su snimili moj auto, a ako kojim slučajem nisam ja vozio nek obvezno navedem ko je. Napišem prigovor da sam sigurno vozio ja, al da nije istina blabla...
Bio pozvan na ročište, potvrdio svoj iskaz. Valjda je triba doć i policajac, al nije doša. Pozvali me opet na sljedeće ročište. Opet policajca nema. Sutkinja lagano koluta očima. Mene poslala kući i na kraju sve otišlo u zastaru



Drugi slučaj nije toliko banalan pa mi je draži. Tu je greška sustava sudstva.
Kaznila me policija i tereti me da sam parkira na križanju (inače, parkira sam na jedino misto koje sam uspio nać između 2 automobila). Naravno, pišem ja prigovor jer nema šanse da to platim, nije to nikakvo križanje!

Došlo to sve do suda, stiga mi poziv kući. Doša na sud. Sutkinja neka mlada, plava, lipuškasta..traži moj iskaz. Opisujem sve iz prigovora, da to nije križanje, da je policija pogrišila, objašnjavam, al sutkinja neprestano kontrira, upada mi u rič, ne da mi objasnit..pomalo me iznervirala. Al osta sam smiren, nisam joj puno prigovara jer sam vidio da nema smisla, ipak je ona 'iznad mene'.
Zadnje je bilo: "Možete ić! Doć će vam rješenje na kućnu adresu." To je rekla nekako nadmeno, pobjedonosno, ko da je sritna što me kažnjava. Nije mi se to svidilo.

Dobijem ja kući rješenje i pomno sve to čitam. Kad vidim, sud me tereti - pazi sad ovo - da sam auto parkira na križanju i to na parkirališnom mistu za invalide , da moram platit xxxx kuna. Ne sićam se točno koliko.

E sad se ja mislim, nema šta drugo bit nego je zapisničarka falila pri c/p neke presude prije pa je to slučajno otišlo u moju presudu. I tio sam otić na sud, reć sutkinji da me ne kazni, već da uvaži prigovor ili nešto slično, al sam se zbog njenog neprofesionalnog ponašanja zainatio, otiša na misto di me je kaznilo, fotografira misto, kopira rješenje suda i sve posla na Visoki prekršajni sud.

Da je bila iti malo korektna, da me je saslušala, razmotrila moj iskaz ili barem uvažila mišljenje, moglo je proć i drugačije; otiša bi do nje i ukaza joj na grešku..svi griše, i policija, pa i ona..niko nije savršen.

Uglavnom, sve sam posla i proša lišo. Sad samo molim Boga da me opet jednom ne dopadne ta ista sutkinja
__________________
Nema pravde ni nasuprot

Zadnje uređivanje spyker22 : 19.12.2009. at 12:33.
spyker22 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2009., 13:00   #2019
Quote:
malee kaže: Pogledaj post
... Dakle dobio sam kaznu od 500,00 kn za nepropisno parkiranje (članak 12. stavak 4. ZSPC). Zanima me da li je moguće uputiti prigovor s obzirom da nije utvrđen identitet vozača? Drugo, vidim da na obavijesti o prekršaju piše "URUČITI GRAĐANINU!". Je li to iskoristivo, s obzirom da mi nije uručeno, nego je stavljeno pod vjetrobransko staklo (pa je nekim slučajem odlepršalo ili ukradeno)?
Već ti je netko objasnio, ali da probam i ja.

Na obrascu koji si dobio piše "URUČITI GRAĐANINU" jer se on koristi (tj., koristio se) i u nekim drugim slučajevima, pa je složen općenito. U tom smislu se ne možeš žaliti.
Prigovor možeš pisati kao i na sve ostalo, a tu imaš više primjera.
A što se tiče "odlepršalog" ili "ukradenog" pismena, sve će ti dalje doći na kućnu adresu. Pazi samo da ti to ne pojede pas.
drot13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2009., 18:01   #2020
Question Koliko dugo traje prometni prekrsajni postupak? (malo komplicirano)

Bok zajedno! sljedeca situacija se dogodila..: Zivim u Njemackoj (HR drzavljanin) Na ljetovanju krajem 7. mjeseca (dakle prije 5 mjeseci) cura (Njemica) i ja se vozimo kroz jedno selo u Slavoniji (njezin auto, njemacke tablice i ona je vozila, jer sam ja bio pijan) - iznenada "iskace" policajac sa ugibalista sa "lizaljkom", ona ga u prvi mah nije ni primjetila (bio je samo JEDAN policajac) Ja sam primjetio da je ipak valjda pokusavao nas zaustaviti, i da je uskocio u policijski auto i ide za nama (ca. 6 - 7 vozila izmedju nas i njega) ja kazem curi da stane sa strane na nekoj autobusnoj stanici, i ona stane.. istovremeno stize ovaj policajac koji nas je sljedio dok sam ja izlazio iz auta sa suvozaceve strane. Dok smo si rekli "dobro jutro" iz drugog smjera stize drugi policajac (valjda ga ovaj prvi zvao "u pomoc").. sad pazite: traze me osobnu kartu (!), ja im dam putovnicu, oni pregledaju, pa onaj 1. sav biejsan pita "da zasto mu nisam stao"..?.. Ja mu odgovorim, da nisam ni vozio, a cura ga nije odmah primjetila jer je izneneda iskocio.., zatim me traze (moju) vozacku (imam njemacku dozvolu) koju nisam imao kod sebe, pa su ispitivali gdje je (bila je kod brata u autu), jesam li pod zabranom (NISAM) i da li pristajem na alkotest? Obzirom da NISAM vozio, ja im kazem da nisam vozio, i odbijam alkotest (sad sam shvatio da su navalili na mene, da sam ja vozio.. (ali NISAM) ponavljam: ovaj 2. policajac nije bio ni blizu, ali on je najvise navalio da sam ja vozio! Obzirom da sam i bez alkotesta priznao da sam pijan, odvezli su me u stanicu, zatvorili, i rekli da cu tu sad odlezati 12 sati do otreznjenja ako ne budem "suradjivao", alkotestirao, ili "priznao"..
Kako nisam htio "priznati", i kako sam vidio da uopce ne zele cuti sto im govorim, mislio sam si "bolje sad shuti" da ti ne prikvace mozda jos nesto.. tako da sam tih 12 sati presjedio "i bez alkotesta i bez suradnje".
U cijelom tom dogadjanju, tu moju curu nisu pitali ni za vozacku niti drugi dokument, niti za izjavu, NISTA. Jedino su joj dali novcanik, mobitel i cigarete sto su meni oduzeli, i mene su pitali za ime (ja im rekao ime), a oni u zapisnik napisali joj Moje prezime, iako se preziva sasvim drugacije. Taj zapisnik su mi i dali (nisam nista potpisivao), samo sam se smijao kako se od 5 policajaca (uklucujuci jos 3 u stanici) ni jedan ni sjetio, da ipak tu curu zatrazi dokument i ustanovi kome daje moje osobne stvari.. ) Da skratim pricu..: puste oni mene nakon tocno 11 sati, ja odma na pivu, dok nije cura dosla po mene (i na kraju se i tu vecer napijem..) Ali pitanja su sad..:
Odma drugi dan sam bio kod odvjetnika, kazem mu o cemu se radi, (uglavnom zbog toga, sto sam morao otputovat u Njemacku na posao i nemogu primati postu na prebivalistu u HR) dakle odvjetnik je javio u sud da je opunomocen od mene, i da se posta u vezi ovog slucaja salje direkno k njemu.
Evo, proslo je sad 5 mjeseci, i nikakva posta u vezi toga nije dosla, makar ne do odvjetnika. Jel moguce da toliko traje..?.. Dali prekrsajni nalog stize od suda ili policije..?.. (Ipak sam racunao, da ce meni pripisati taj slucaj, i da cu se morati braniti od toga) Vasa misljenja..?..
Dali je zaista moguce da su to bacili u kos, ili da se "zagubilo"..?.. (odvjetnik je spomenuo i tu mogucnost) recimo ako si murija ipak nije sasvim sigurna u ono sto je u pocetku tvrdila..?..
Dakle sto mislite o tome..?..

lalala123 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:51.