Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija

Gastronomija Za kuhare i kuharice te one koji to žele postati
Podforumi: Eno i ino, Hrana i zdravlje, Kuhinja bez mesa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.10.2003., 23:09   #1
Čobanac

zna li tko detaljan recept za cobanac... onako za kotao od 20 litara?
mrsavipas is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2003., 11:17   #2
ma nema tu nekog posebnog recepta. sve ide odoka , pa onda najbolje i ispadne. glavno da je ljuto i fino.
hator is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2003., 14:46   #3
I da.....obavezno degustiraj poslije svakog sastojka kaj dodaješ....onda je najfinije....
Mlaky is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2003., 21:34   #4
Cobanac

Pozdrav!

Recept za cobanac od 20 litara je:

4,5 kg svinjetine
2 kg junetine
1,5 kg svinjskih nogica
1,5 kg crvanog luka

5 zlica slatke paprike
2 zlice ljute paprike
soli po potrebi
Domace kuhane rajcice 3dl

Kuhati otprilike 2 h.

Kada voda prokuha doda se rajcica,te doda malo soli za pocetak,dvije zlice slatke paprike i jedna ljute (najbolje je 2 zlicu ljute dodati ztijekom kuhanja kada da se nebi bilo preljuto ako stavite odmah dvije i ostavite da kuha te povremeno mijesajte da ne zagori.
Mozete staviti u cobanac 1 ili 2 po zelji,svjeze paprike da se kuhaju koje mu daju dodatnu ugodnu aromu.
Ako tijekom kuhanja nije dovoljno slano nema veze sol se uvijek dodaje pri kraju.
I naravno obavezno degustirati tijekom kuhanja

Svi cobanci u koji se dodaje vegeta,vrhnje i ostali slicni zacini,zaboravite na to,ednostavno nije to to.


A poslje dobrog cobanca dobro dode i koja kapljica dobroga vina.
Zelim vam dobar tek.
Kensai is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2003., 21:50   #5
Hvala!!

Sto se jede uz cobanac osim kruha? Mislim, meni je to uvijek bilo nekako previse mesnato?

Moze neko stavit recept za bosanski lonac?
Shtefitza is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2003., 21:16   #6
Uz cobanac se uvijek jede kruh,mada neki jedu i tijesto,ali slade ga je jesti uz kruh.Tijesto najbolje ide uz riblji paprikas.
Kensai is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.06.2005., 17:03   #7
Question Čobanac

U Magorovoj temi našli smo se u velikoj dilemi,

šta je to zapravo ČOBANAC???


Kako to nije orginalno jelo iz mog kraja mogu reći samo ono što sam vidio kod svojih panonskih i pripanonskih znanaca dok smo pripremali nešto fino vani u koltliću na vatri. Dakle ono što je jedan Vinkovčanin priremio, a kasnije nešto slično sam jeo na krstitkama u Glini bilo je nalik vinskom gulašu od divljači (srentina, veprovina + junetina) BEZ krumpira. Mnogo crvenog luka, dosta ljute crvene paprike, umaka od rajčice, bez papra, neki panonski kiseliš, obavezno pacanje mesa u vinu i još nekim đakonijama. Kako se sve to kuha kojih 2 i pol sata na kraju se dobije dosta gust, ljut i kiselkast umak koji fino osvježava u rano jutarnjim satima na svadbama i veselicama.

Je li to čobanac ili nije?
Zavelim is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.06.2005., 17:06   #8
E jebi ga sad, ima li šanse da se nekako ispravi onaj čonabac iz naslova u čobanac ?
Zavelim is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.06.2005., 18:41   #9
na svadbama se u sitne sate poslužuje vinski gulaš.


za čobanac sam uvijek mislila da je grah spremljen na neki poseban način. u nas ga nirtko nije spremao.
__________________
tko zna, zna.tko ne zna, dva.
Dunj@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2005., 01:06   #10
Pokušao sam pronaći na netu slične stvari. Recimo

Baranjski čobanac

(za 10 osoba)
za čobanac:
0,60 kg srnetine
0,60 kg junetine
0,60 kg svinjetine
0,50 kg crvenog luka
4 kom ljutih feferona
1 kg krumpira
1 jušna žlica koncentrata rajčice
1 jušna žlica crvene slatke paprike
0,20L bijelog vina

za trgance:
0,20 kg oštrog brašna
1 jaje
sol, papar prema želji


Način pripreme:
Na ulju pirjati isjeckani crveni luk, dodati slatku crvenu papriku, a potom meso izrezano na kockice. Nastaviti s pirjanjem uz povremeno dolijevanje vode, a zatim dodati krumpir izrezan na kockice. Pirjati dok ne bude mekano, a zatim dodati rajčicu i ukuhati trgance zamiješane od brašna i jaja.


To bi bilo to samo bez krumpira i sa veprovinom umjesto svinjetine.

Ovdje nedostaje vino i divljač umjesto pitomih stvorova:

Originalni sljemenski čobanac

ovaj je popriličito pogodio:

Čobanac

A i ovo bi bilo to, samo bez divljači:

Slavonski čobanac

Sastojci
1 kg junećeg, svinjskog ili janjećeg mesa
1/2 kg luka
2 rajčice
2 žlice masti ili ulja
2 feferone
1 žlica crvene paprike
1 dl bijelog vina
sol

-------------------------------------------------------------------

Priprema
Luk koji ste sitno nasijeckali pirjajte na malo masti. Meso isijecite na komade pa dodajte luku i pirjajte. Najbolje je da imate više vrsta mesa. Nalijte vode toliko da je bude dvaput više od mesa, dodajte feferone, rajčicu, posolite pa kuhajte u otvorenoj posudi oko 1 i pol sat. Pred kraj kuhanja dodajte crvenu papriku, i zalijte s vinom. Jelo služite sa domaćom tjesteninom ili njokima koje možete ukuhati u sam čobanac.



No ovo moram pod hitno probati. Vukovo meso, pa toga u Maksimiru ima na bacanje

ČOBANAC OD VUKOVOG MESA
Zavelim is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.06.2005., 10:35   #11
imas moj recept za cobanac gore u magorovim receptima.
energy is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.06.2005., 11:22   #12
Hvala, onda ću ga i ovdje prekopirati

energy
Forumaš s iskustvom


Registracija: Jul 2003
Lokacija: sve dalje...
Postova: 295
u cobanac nikada ne ide krumpir ili noklice (skuhaju se posebno pa si stavis u tanjur koliko volis).nikada se ne stavlja cisto nemasno meso jer ne daje potrebnu gustocu.
najbolje je vrlo sitno nasjeckati puno,puno crvenoga luka i pirjati ga dok ne omeksa.
onda staviti svinjske nogice i po mogucnosti juneci ili govedi rep (koje daju potrebnu gustocu).
kada se to dinsta oko 45 min.dodaje se junetina, ovcetina ili divljac a jos kasnije svinjetina.
ostalo meso ,osim nogica i repa,moze biti krto ali nogice ili rep su obavezni za dobar cobanac.
kada je sve izdinstano prelije se vodom da pokrije meso,posoliti i staviti kvalitetnu crvenu mljevenu papriku (slatku i ljutu)i zacine po zelji.kuhati dok ne omeksa i pred kraj se moze sipati malo bijelog vina.
ne dolijevati vodu naknadno.


______________________________

stalno te ljubim a ti si i dalje zabac.



Zanimljiv recept moram priznati. Pogotovo ono s nogicama i repom.
Zavelim is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.06.2005., 11:31   #13
Mi smo stavljali meso uglavnom od buta i sitno nasjeckano. Bijelog luka (kapule) bilo je na bacanje (skoro pola težine mesa) i dinstala se kojih 40-tak minuta dok se nije raspala. Znali smo dodavati i jamnice kako bi se luk lakše raspao. Istina dodali smo i nešto sitno nasjeckanih šampinjona. Meso smo stavljali ovim redom; najprije srnetina, a onda nakon 20-tak minuta junetina i veprovina. Vina po želji u zadnjoj trećini kuhanja koje traje najmanje 2 i pol sata tako da nije bilo šanse da se čobanac ne zgusne.

U svakom slučaju jelo je živi mrak.
Zavelim is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.06.2005., 16:49   #14
staviš 4 vrste mesa (ne kokoš!!!!) u kazan i kuhaš dva i nešto sata sa svim živim začinima. stavi i paštu ako želiš. krompir i sve ostalo posebno, kako ko voli. znači, što više divljači, što više paprike i ostalog ljutila. ljuto je za riknut, fino za ubit i jebeno kad pojedeš
 
Odgovori s citatom
Old 06.06.2005., 21:48   #15
Quote:
Dunj@ kaže:
na svadbama se u sitne sate poslužuje vinski gulaš.

tako je
menu na svakoj svadbi je isti
bevanda&kruv is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2010., 19:25   #16
Čobanac - redoslijed mesa

Pozdrav kulinarska ekipo,

Pripremamo čobanac, od mesine sam uzeo teletinu, junetinu, jeleninu i svinjetinu.

Sad, malo pretražio forum, no ne nađoh ekplicitni odgovor.

Prvo jelena, pa junetinu, pa teletinu pa svinjetinu? 15min razlike ?
Nick Fallin is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2010., 19:35   #17
Quote:
Nick Fallin kaže: Pogledaj post
Pozdrav kulinarska ekipo,

Pripremamo čobanac, od mesine sam uzeo teletinu, junetinu, jeleninu i svinjetinu.

Sad, malo pretražio forum, no ne nađoh ekplicitni odgovor.

Prvo jelena, pa junetinu, pa teletinu pa svinjetinu? 15min razlike ?
Jelena, junetinu, svinjetinu, teletinu ako jelen nije lopatar iz Euroalfe, uvoz iz Novog Zelanda, jer je ovom dosta i 1 sat krčkanja. Ja bih dodao malo janjetine.
Pellaprat is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2010., 19:45   #18
Quote:
Pellaprat kaže: Pogledaj post
Jelena, junetinu, svinjetinu, teletinu ako jelen nije lopatar iz Euroalfe, uvoz iz Novog Zelanda, jer je ovom dosta i 1 sat krčkanja. Ja bih dodao malo janjetine.
Jelen-leđa i slabine, konzum, vrbovec.

Ak uspijem naći janjetinu, di da ju stavim u jednadžbu?
Nick Fallin is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2010., 20:37   #19
Quote:
Nick Fallin kaže: Pogledaj post
Jelen-leđa i slabine, konzum, vrbovec.

Ak uspijem naći janjetinu, di da ju stavim u jednadžbu?
Zajedno s teletinom. Računaj ovako: za našeg domaćeg jelena 2h, za junetinu 1,40h, za svinjetinu 1,30h, za teletinu i janjetinu 1,15h. i obavezno napacaj meso večer prije.
Pellaprat is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2010., 21:48   #20
Quote:
Nick Fallin kaže: Pogledaj post
Pozdrav kulinarska ekipo,

Pripremamo čobanac, od mesine sam uzeo teletinu, junetinu, jeleninu i svinjetinu.

Sad, malo pretražio forum, no ne nađoh ekplicitni odgovor.

Prvo jelena, pa junetinu, pa teletinu pa svinjetinu? 15min razlike ?
Ja ti radim ovako: Zemljanu posudu stavim na vatru da se ugrije, trećinu luka stavim dinstati cca 45 min do sat vremena. Za to vrijeme narežem meso (junetina, svinjetina, bilo što, sve skupa 1/3), i krumpire 1/3 Kad se luk malo podinsta sve zajedno stavim u isto vrijeme i čekam da zakipi (cca 1 sat). Kad zakipi kuham još dva sata i to je to. Začini po želji, može se staviti koja mrkvica i ostali začini po želji. Ja volim ljutinu napraviti sa biberom iako je i ljuta paprika sasvim u redu. Dobra svnjska mast za dinstanje luka ima neosporivu prednost pred uljem.
lončarstvo kral is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:20.