Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija

Gastronomija Za kuhare i kuharice te one koji to žele postati
Podforumi: Eno i ino, Hrana i zdravlje, Kuhinja bez mesa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 29.02.2024., 23:53   #2321
Kupio sam i grublji i finiji iz Lidla pa ću probati nešto nabrusiti za vikend. Možda nabacim i koju sliku. Do sad nemam iskustva s tim. Vidim po yt kanalima da profiči na kraju stave i nekakvu pastu na brušenu kožu pa "stroppaju" da maknu "burd" sa "apexa", tj. da maknu sitna raštrkana metalna vlakna i latice koje se zbog brušenja naprave na vrhu oštrice. Naravno, radi se o nečem što se praktički golim okom ne vidi.

Jel za kolinja i kućnu upotrebu bolje ostaviti taj "burd", ili bi ga bilo dobro ostrugati na koži? Brušene kože nešto i imam doma, al' ne znam gdje bih nabavio tu pastu. Mislim da je taj korak više za entuzijaste...
komna is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2024., 00:12   #2322
Quote:
komna kaže: Pogledaj post
Kupio sam i grublji i finiji iz Lidla pa ću probati nešto nabrusiti za vikend. Možda nabacim i koju sliku. Do sad nemam iskustva s tim. Vidim po yt kanalima da profiči na kraju stave i nekakvu pastu na brušenu kožu pa "stroppaju" da maknu "burd" sa "apexa", tj. da maknu sitna raštrkana metalna vlakna i latice koje se zbog brušenja naprave na vrhu oštrice. Naravno, radi se o nečem što se praktički golim okom ne vidi.

Jel za kolinja i kućnu upotrebu bolje ostaviti taj "burd", ili bi ga bilo dobro ostrugati na koži? Brušene kože nešto i imam doma, al' ne znam gdje bih nabavio tu pastu. Mislim da je taj korak više za entuzijaste...
burr moraš obvezno skinuti. Možeš na kamenu, koži bez paste, traperu.
Ili nakon kamena provuci lagano oštricu kroz pluto, preko ruba drveta…
Novine su isto dobar strop.
DaMo is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2024., 09:47   #2323
Quote:
komna kaže: Pogledaj post
Kupio sam i grublji i finiji iz Lidla pa ću probati nešto nabrusiti za vikend. Možda nabacim i koju sliku. Do sad nemam iskustva s tim. Vidim po yt kanalima da profiči na kraju stave i nekakvu pastu na brušenu kožu pa "stroppaju" da maknu "burd" sa "apexa", tj. da maknu sitna raštrkana metalna vlakna i latice koje se zbog brušenja naprave na vrhu oštrice. Naravno, radi se o nečem što se praktički golim okom ne vidi.

Jel za kolinja i kućnu upotrebu bolje ostaviti taj "burd", ili bi ga bilo dobro ostrugati na koži? Brušene kože nešto i imam doma, al' ne znam gdje bih nabavio tu pastu. Mislim da je taj korak više za entuzijaste...
Najbitnije pitanje je zapravo koji nož imaš, tj. od kojeg je materijala napravljen i koje je tvrdoće.

Prema tome ti se onda i može preporučiti gradacija kamena. Ova kombinacija od 1000/6000 je izvrsna za kovane noževe od čelika sa visokim udjelom ugljika gdje sa gradacijom 1000 zapravo oštriš nož, a sa 6000 skidaš "žicu" tj. poliraš oštricu povlačeći oštricu kod brušenja isključivo unazad...

Ukoliko nemaš takav nož ili imaš neki manje kvalitetan ili običan kuhinjski nož, ja bih ipak preporučio gradaciju 800/400 gdje će ti ovih 800 (pa i 400) biti sasvim OK...brusna koža kao strop u ovoj priči nema što tražiti.

Inače nemam pojma kakav je ovaj Parkside kamen za oštrenje. Cijena je super mala jer za 10 Eura dobiješ i kamen i postolje i kutnik (koji meni osobno ne treba, ali za početnika nije loše pomagalo)

Čisto za usporedbu, moj kamen za oštrenje firme Naniwa gradacije 800/5000 košta na netu oko 85 Eura i to bez postolja i kutnika, dakle samo kamen.
__________________
"Ja čitam"...kako se kaže na Crnski? Kaže se kao "Ja čitam"
...Vidi u riječnik Crnskog i Gorskog jezika
MLADJO is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2024., 12:17   #2324
komna@ mislim da ćeš ovdje naći sve što te zanima i što bi trebao znati za početak. Naše savjete ti je najbolje zanemariti jer ne postoji jedan pravi način.
Kad shvatiš ono bitno sam ćeš s vremenom doći do toga što tebi najviše odgovara.
https://youtu.be/v2Hb8iUoK3E?si=FYCfH4tXPNKWXaOe
DaMo is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:15.