Natrag   Forum.hr > Društvo > Filozofija

Filozofija Misaone teme lišene dogme

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 06.03.2017., 15:22   #1
Demokracija je farsa

Kako je moguće da neobrazovani i neinteligentni ljudi imaju pravo glasa na izborima čime određuju ne samo svoju, nego i tuđu sudbinu?
Stalno su nas uvjeravali da ne možemo biti bogata nacija ako nemamo demokraciju. Kako onda Kina bilježi dvoznamenkaste stope rasta u jednopartijskom sistemu? Kako afričke i južnoameričke zemlje nemaju što za jesti iako imaju demokraciju?

Sve se svodi na ovo pitanje: može li narod biti u krivu?

Imamo rasista i šovinista trumpa kojeg je narod doveo na vlast, znači narod je donio lošu odluku.
U francuskoj Le Pen ima solidne postotke podrške a radi se o čistoj fašistici.
Hrvati su glasali za HDZ jer se bore protiv komunista i jugoslavena.

Alternativa je moć koncentrirana u malom krugu ljudi, pa ja pitam, što je loše u tome?
Ako kralj ili diktator donose dobre odluke, zašto bismo ih skidali s vlasti?

Da bi demokracija funkcionirala, kompletan narod mora biti racionalan, a on to nije niti će ikad biti jer čovjek je prije svega emocionalno, pa tek onda racionalno biće.
__________________
Čovjek nije drvo, i vezanost je njegova nesreća, oduzima mu hrabrost, umanjuje sigurnost. Vežući se za jedno mjesto čovjek prihvata sve uslove, čak i nepovoljne, i sam sebe plaši neizvjesnošću koja ga čeka. Promjena mu liči na napuštanje, na gubitak uloženog, neko drugi će zaposjesti njegov osvojeni prostor, i on ce počinjati iznova. Ukopavanje je pravi početak starenja, jer je čovjek mlad sve dok se ne boji da započinje. Ostajući, čovjek trpi ili napada. Odlazeći, čuva slobodu, spreman je da promijeni mjesto i nametne uslove. Kuda i kako da ode? (Derviš i smrt, Meša Selimović)
Srebrni-medvjed is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2017., 15:27   #2
"U demokraciji se samo pohlepni i odvratni ljudi uspinju do vrha. Jer su oni jedini koji će se sami onamo dogurati. Samo degenerirane rase su demokratske"

(D.H. Lawrence)
__________________
"Vrijednost ideje se može odrediti kvalitetom onih koji je zastupaju" (A. Hemon)
Nea-- is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2017., 15:30   #3
Tako je! Treba nam jedna Partija i avangarda klasne svijesti koja će razmišljati umjesto nas i voditi nas prema eshatonu besklasnog društva gdje ćemo svi biti jednaki i gdje ćemo svi pisati poeziju!

[/ironija]
Bijeli-Druid is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2017., 15:42   #4
Quote:
Bijeli-Druid kaže: Pogledaj post
Tako je! Treba nam jedna Partija i avangarda klasne svijesti koja će razmišljati umjesto nas i voditi nas prema eshatonu besklasnog društva gdje ćemo svi biti jednaki i gdje ćemo svi pisati poeziju!

[/ironija]
Na putu prema tamo će avangarda izgubiti motivaciju... ček, nije li to bilo nedavno ?

Demokracija nije već prostrt stol za koji sjedneš i krkaš... uostalom, rekli su i stari Grci koju pametnu o tome.
cestar is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2017., 15:55   #5
Nevjerojatno je koliki je umor kod nekih od demokracije...

Nije pobijedio moj favorit ? "Promijeniteee naroood !!" (Bertolt Brecht o Partiji NjDR 1953. za vrijeme nemira u Istočnom Berlinu)

Izvin'te me što psujem, ali teren totalitarizmu najjače pripremaju oni sa detektorom za "fašističke" kandidate...

Liberalizam se razdvojio od demokracije... jer smjesa nije bila protresena dulje vrijeme.
cestar is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2017., 18:22   #6
Quote:
cestar kaže: Pogledaj post
Nevjerojatno je koliki je umor kod nekih od demokracije...

Nije pobijedio moj favorit ? "Promijeniteee naroood !!" (Bertolt Brecht o Partiji NjDR 1953. za vrijeme nemira u Istočnom Berlinu)

Izvin'te me što psujem, ali teren totalitarizmu najjače pripremaju oni sa detektorom za "fašističke" kandidate...

Liberalizam se razdvojio od demokracije... jer smjesa nije bila protresena dulje vrijeme.
Znači jedina alternativa fašizmu je totalitarizam?

Meni ovo zvuči kao bezizlazna situacija, najebali smo kako god
__________________
Čovjek nije drvo, i vezanost je njegova nesreća, oduzima mu hrabrost, umanjuje sigurnost. Vežući se za jedno mjesto čovjek prihvata sve uslove, čak i nepovoljne, i sam sebe plaši neizvjesnošću koja ga čeka. Promjena mu liči na napuštanje, na gubitak uloženog, neko drugi će zaposjesti njegov osvojeni prostor, i on ce počinjati iznova. Ukopavanje je pravi početak starenja, jer je čovjek mlad sve dok se ne boji da započinje. Ostajući, čovjek trpi ili napada. Odlazeći, čuva slobodu, spreman je da promijeni mjesto i nametne uslove. Kuda i kako da ode? (Derviš i smrt, Meša Selimović)
Srebrni-medvjed is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2017., 18:18   #7
Quote:
Bijeli-Druid kaže: Pogledaj post
Tako je! Treba nam jedna Partija i avangarda klasne svijesti koja će razmišljati umjesto nas i voditi nas prema eshatonu besklasnog društva gdje ćemo svi biti jednaki i gdje ćemo svi pisati poeziju!

[/ironija]
O da, upravo tako, ali pazi: men' je zanimljivije, u ovom kontekstu, ovaj Lawrenceov fašistoidni citat:

Quote:
Nea-- kaže: Pogledaj post
"U demokraciji se samo pohlepni i odvratni ljudi uspinju do vrha. Jer su oni jedini koji će se sami onamo dogurati. Samo degenerirane rase su demokratske"

(D.H. Lawrence)
Degenerirane rase. Nego šta bratek.

Quote:
Srebrni-medvjed kaže: Pogledaj post
Kako je moguće da neobrazovani i neinteligentni ljudi imaju pravo glasa na izborima čime određuju ne samo svoju, nego i tuđu sudbinu?
Jao jao. Valjda je ideja ta da odrasli pojedinci, uz određene iznimke, imaju pravo slobodno sudjelovati u procesu odabira ljudi koji će činiti ključne odabire u njihova imena.

Quote:
Stalno su nas uvjeravali da ne možemo biti bogata nacija ako nemamo demokraciju.
Ccc, tranzicijsko-pretvorbena ideologija. Ništa čudno.
Što ne znači da je suprotno potrebno za bogatstvo nacije. Prije će biti da su oba široka oblika političkog ustroja kompatibilna s gospodarskim "napretkom".

Quote:
Da bi demokracija funkcionirala, kompletan narod mora biti racionalan
Onak, ne. Da bi demokracija "funkcionirala" - što god to značilo - samo je potrebno da se sudstvo i represivni aparart(i) promptno rješavaju realnih prijetnji temeljima iste.

Besmislena je ova dihotomija racionalnost/emocionalnost.

Quote:
Sve se svodi na ovo pitanje: može li narod biti u krivu?
Naravno da može.

Mogu li obrazovani i inteligentni biti u krivu? Ma, u biti evo da link re: Trumpa ostavim pa tko god čita engleski neka uživa.

Spoiler alert: mogu itekako.

https://www.theatlantic.com/politics...porter/484232/
ur-faust is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2017., 14:59   #8
Quote:
ur-faust kaže: Pogledaj post
O da, upravo tako, ali pazi: men' je zanimljivije, u ovom kontekstu, ovaj Lawrenceov fašistoidni citat:


Degenerirane rase. Nego šta bratek.
Ne znam što ste se svi digli na noge zbog ove riječi "degenerirano".
Degenerirano ovdje znači staro, na izdisaju, dekadentno, u nestajanju ... a ne nešto "niže i inferiornije" od nečega drugog.
Osim ako u glavi automatski ne povezuješ "staro" sa "inferiornim", što je onda tvoj problem a ne Lawrenceov.

U tom smislu se "degenerira" , odnosno "kvari", sve živo što postoji - svaka konačna i privremena stvar, tipa ljudsko tijelo, nacija, pa čak i rasa.


Lawrence je živio u doba prije pojave tzv političke korektnosti, koja je bajdvej veći fašizam nego bilo koja riječ ili sintagma - politička korektnost je uvođenje politike (drugim riječima uvođenje restrikcija i zabrana) u jezik i izražavanje, odnosno riječ je o tipičnom lingvističnom fašizmu.


Quote:
cestar kaže: Pogledaj post
Puno ti hvala na ovom spisku ....
Kada/ako dočekam degeneraciju vlastitog tijela radije ću otići u neku veselu komunu nego se prijaviti u starački dom
Radije ću se patiti u degenerativnim bolovima u nekoj zamračenoj sobi dok se u drugoj prostoriji svira gitara i hopefully vrti muzika 80tih, nego ležati između 4 bijela zida gdje sve smrdi po farmaciji, prikačena za cjevčice koje mi produžuju te predivne dane života i da se oko mene vrti totalno ravnodušna bolničarka itd itd....
Jer, ipak, kad bolje razmislim..... "bolje biti pijan nego star"
__________________
"Vrijednost ideje se može odrediti kvalitetom onih koji je zastupaju" (A. Hemon)
Nea-- is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2017., 09:50   #9
Zašto je Sokrat mrzio demokraciju?
https://www.youtube.com/watch?v=fLJB...&feature=share

Ukratko:
zato što je za odlučivanje(u bilo čemu) potrebna mudrost i vještina a što većina ljudi nema.
On je državu uporedio s brodom i zaključuje da će brodom najbolje upravljati oni koji znaju navigaciju a ne putnici.
Apsurdno je putnicima dati pravo odlučivanja tko će upravljati brodom.


tj parsifalTM misli:

Dati pravo glasovanja ljudima samo zato što su rođeni(negdje) je apsurdno. A u tom istom društvu za dobivanje prava na bilo što potreban je ispit, test, uvjeti , kontrola.

Pa parsifal misli. SVIJET JE PREPUN LAŽNIH VRIJEDNOSTI KOJE NAM SE SVIMA SMIJU A SVI ŠUTE I GLEDAJU SVOJA POSLA.
Bilo da se radi o lažnim invalidima, lažnim diplomama...lažnoj ''vrijednosti'' tzv. školovanja i demokracije.
Zaista, kažem vam,
čudan,licemjeran, nedosljedan, lažan, je politički sistem tzv demokracije .
Ustvari, pada mi napamet. 90% ljudi koji rade za državu ili su vezani za državu su prevaranti po definciji.
Ili zato što imaju lažne diplome, ili zato što su došli na taj posao preko veze i političke stranačke laži, ili zato što je ono što rade mlaćenje prazne slame
ili sve skupa zajedno.

Čitam neki dan da u državi imamo 13 800 političara koji nam uzmu 5% nacionalnog dohotka mjesečno odnosno godišnje

Znači ako imate plaću 5000 kuna 250kn svaki mjesec ste dali nekom mlatitelju prazne slame koji misli da zna što je za vaš život bolje od vas samih.

Dostojevski je zaista bio u pravu kada je napisao da je doći do vlasti jako lako.
Samo se treba usuditi tj imati ambiciju za to.
Sve ostalo dolazi samo po sebi.

Zato Milanović i cinično i iskreno kaže onoj ženi.
Bavite se sami politikom nemojte se meni žaliti da vam je loše.

Drugim riječima.
ja sam uspio u politici a rezultati nisu važni(u biti).
jedino je važno doći na vlasti i odlučivati i svako ima pravo i mogućnost na to.
Za svoje odluke neću odgovarati. Jedino mogu izgubiti izbore ali nije to neki gubitak u odnosu na silnu dobit koju čovjek ima u sistemu koji ti plaća da donosiš odluke za koje ne možeš biti kažnjen kao što može bit kažnjen inžinjer, radnik, arhitekt, ...
__________________
Najvažnija filozofska spoznaja svih vremena! Bolje je usred sunčanoga ljeta kupati se u moru, nego zimi raditi u mračnom uredu. Bela Hamvaš

Zadnje uređivanje parsifal : 16.03.2017. at 10:04.
parsifal is online now  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2017., 09:54   #10
Quote:
Nea-- kaže: Pogledaj post
Ne znam što ste se svi digli na noge zbog ove riječi "degenerirano".
Degenerirano ovdje znači staro, na izdisaju, dekadentno, u nestajanju ... a ne nešto "niže i inferiornije" od nečega drugog.
Osim ako u glavi automatski ne povezuješ "staro" sa "inferiornim", što je onda tvoj problem a ne Lawrenceov.

U tom smislu se "degenerira" , odnosno "kvari", sve živo što postoji - svaka konačna i privremena stvar, tipa ljudsko tijelo, nacija, pa čak i rasa.


Lawrence je živio u doba prije pojave tzv političke korektnosti, koja je bajdvej veći fašizam nego bilo koja riječ ili sintagma - politička korektnost je uvođenje politike (drugim riječima uvođenje restrikcija i zabrana) u jezik i izražavanje, odnosno riječ je o tipičnom lingvističnom fašizmu.
Znam što hoćeš reći... na terenu filozofije, umjetnosti, trebalo bi biti moguće slobodnije razgovarati.
Nažalost, pdf Društvenih znanosti je praktično na izdisaju (osim Jezikoslovlja), pa se sve "furije" i strahovi sa Politike (često samo dnevne politike) neposredno prenose i ovdje.

Vlada hiperinflacija riječi poput "fašizam", "demokracija", "ljudska prava"...

Quote:
Puno ti hvala na ovom spisku ....
Kada/ako dočekam degeneraciju vlastitog tijela radije ću otići u neku veselu komunu nego se prijaviti u starački dom
Radije ću se patiti u degenerativnim bolovima u nekoj zamračenoj sobi dok se u drugoj prostoriji svira gitara i hopefully vrti muzika 80tih, nego ležati između 4 bijela zida gdje sve smrdi po farmaciji, prikačena za cjevčice koje mi produžuju te predivne dane života i da se oko mene vrti totalno ravnodušna bolničarka itd itd....
Jer, ipak, kad bolje razmislim..... "bolje biti pijan nego star"
Nema na čem'...

Dobro, ovo je lista na virtualiji... volio bih čuti nečije iskustvo "u živo".

Ali, na kraju života, što možeš izgubiti... miris karbola ?
A možeš vratiti 80-te...
cestar is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2017., 12:07   #11
Quote:
Nea-- kaže: Pogledaj post
Ne znam što ste se svi digli na noge zbog ove riječi "degenerirano".
Degenerirano ovdje znači staro, na izdisaju, dekadentno, u nestajanju ... a ne nešto "niže i inferiornije" od nečega drugog.
Osim ako u glavi automatski ne povezuješ "staro" sa "inferiornim", što je onda tvoj problem a ne Lawrenceov.

U tom smislu se "degenerira" , odnosno "kvari", sve živo što postoji - svaka konačna i privremena stvar, tipa ljudsko tijelo, nacija, pa čak i rasa.
Prije će biti da je tvoj problem nedostatak razumijevanja konteksta i pokušaj žongliranja značenjem riječi.

Zanimljivo bi bilo vidjeti kako bi se uopće moglo zaključiti da nešto "staro", "na izdisaju", "dekadentno" te "u nestajanju" nije inferiorno suprotnom - nečemu što je mlado i snažno, nešto u usponu. Naravno, odgovor je jasan jer se očito radi o vrjednosnom sudu koji za kontekst ima vitalizam primjenjen na "rasu" i političko ustrojstvo. Da, degenerirane rase su inferiorne.

A što se tiče ove rasne pseudofilozofije, neću ulaziti uopće u raspravu o "rasama" i degeneriranju istih. Ovdje je samo bitno primjetiti da se u citatu utvrđuje unutrašnja povezanost između demokracije i degeneracije.

Quote:
Lawrence je živio u doba prije pojave tzv političke korektnosti, koja je bajdvej veći fašizam nego bilo koja riječ ili sintagma - politička korektnost je uvođenje politike (drugim riječima uvođenje restrikcija i zabrana) u jezik i izražavanje, odnosno riječ je o tipičnom lingvističnom fašizmu.
Oh, krećemo, politička korektnost kme kme.

Za tipični lingvistički fašizam onda pitaj institucije koje se profesionalno brigaju za hrvatski jezik. Evo jedan lik ima emisiju na radio Sljeme u kojem sije fašističko-lingvističku stravu.

Ali ni to nije bitno, nego je poanta naravno ne u riječima nego u stavu; radi se o ideji da radnička prava i političke slobode (dio kojih je naravno i "anti-PC" sloboda govora; jedino što je kmečalima problem to što ih se otvoreno poziva na red ne zbog grdih riječi nego zbog iznošenih stavova) dovode do degeneracije rase, što je vrlo stara ideja koja vuče korijen još od Burkea i ekipe koja se pjenila na usta zbog Francuske revolucije. Ubaci malo vitalističke filozofije i hijerarhije rasa, i evo divote jedne prave. I da, to definitivno jest skup ideja i stavova koji su barem fašistoidni. Što i jest u skladu s određenim stavovima koje je gospodin izražavao (iako ga se ne može pozvati na red zbog izjava lika; to bi bilo apsurdno naravno, ali se može pozvati na red osobu koja koristi taj citat kao izraz stava na pitanje OPu).

Quote:
nitko drugi kaže: Pogledaj post
Imamo li mi takve eksperte?
Takvi "eksperti" su plod filozofske mašte.
ur-faust is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2017., 20:16   #12
Quote:
ur-faust kaže: Pogledaj post
Jao jao. Valjda je ideja ta da odrasli pojedinci, uz određene iznimke, imaju pravo slobodno sudjelovati u procesu odabira ljudi koji će činiti ključne odabire u njihova imena.
Da se s tim slažem, ne bih pokrenuo ovu temu, mislim stvarno opaska ti je super
Quote:
Prije će biti da su oba široka oblika političkog ustroja kompatibilna s gospodarskim "napretkom".
To me jako veseli
Koji će nam onda kurac demokracija?
Hrvatski narod je upropastio hrvatsku, bolje bi bilo da više ne odlučuje.

Quote:
Onak, ne. Da bi demokracija "funkcionirala" - što god to značilo - samo je potrebno da se sudstvo i represivni aparart(i) promptno rješavaju realnih prijetnji temeljima iste.
Isto vrijedi i za ne-demokraciju

Ovoliko mlaćenja prazne slame gdje pored toliko riječi ništa nisi napisao je prava rijetkost
__________________
Čovjek nije drvo, i vezanost je njegova nesreća, oduzima mu hrabrost, umanjuje sigurnost. Vežući se za jedno mjesto čovjek prihvata sve uslove, čak i nepovoljne, i sam sebe plaši neizvjesnošću koja ga čeka. Promjena mu liči na napuštanje, na gubitak uloženog, neko drugi će zaposjesti njegov osvojeni prostor, i on ce počinjati iznova. Ukopavanje je pravi početak starenja, jer je čovjek mlad sve dok se ne boji da započinje. Ostajući, čovjek trpi ili napada. Odlazeći, čuva slobodu, spreman je da promijeni mjesto i nametne uslove. Kuda i kako da ode? (Derviš i smrt, Meša Selimović)
Srebrni-medvjed is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2017., 13:37   #13
Quote:
Srebrni-medvjed kaže: Pogledaj post
To me jako veseli
Koji će nam onda kurac demokracija?
Hrvatski narod je upropastio hrvatsku, bolje bi bilo da više ne odlučuje.
Kome bi to outsourceao? Kinezima? Europskoj uniji? Samo ljudima s visokim IQ-ovima? Tebi?

Valjda je jasno da sva pamet svijeta, kao i IQ, ne garantiraju da se neće još žešće i sočnije upropastiti stvari.

Quote:
Srebrni-medvjed kaže: Pogledaj post
Ovoliko mlaćenja prazne slame gdje pored toliko riječi ništa nisi napisao je prava rijetkost
A gle, bolje je ići diplomatski a ne odmah lupiti u glavu sa stavom da se ovdje radi o pseudo-intelektualnom izdrkavanju s vjerojatnom podlogom u vlastitom osjećaju superiorne megapameti

Mislim, znam kako je to. Svojedobno sam se poigravao tim hoch prezirom prema "masama" jer sam bio apsolutno nevjerojatno savršen. I onda dolazi odrastanje i pogotovo emocionalno sazrijevanje pomoću kojeg je lakše uvidjeti neke stvari. Prva je da niti jedan oblik političkog organiziranja ne predstavlja iole čvršću garanciju da stvari neće biti upropaštene; druga je da je ova djetinja podjela na glupe amorfne mase i prometejske izolirane pojedince slatka mistifikacija, ali i ne puno više od toga.

I da, ako svaki politički oblik može dovesti do pustošenja, onda svkakako biram demokraciju; tko zna, možda bi mi usfalilo 2-3 IQ poena, možda više, ali to mi se ne čini dobrom osnovom da mi se uskrate političke slobode i pravo na sudjelovanje u javnom životu.
ur-faust is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2017., 14:51   #14
Quote:
Bijeli-Druid kaže: Pogledaj post
Tako je! Treba nam jedna Partija i avangarda klasne svijesti koja će razmišljati umjesto nas i voditi nas prema eshatonu besklasnog društva gdje ćemo svi biti jednaki i gdje ćemo svi pisati poeziju!

[/ironija]
U suštini sve si točno rekao. Višak ti je ovo: Ironija
Mihail Suslov is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2017., 15:41   #15
Quote:
Nea-- kaže: Pogledaj post
"U demokraciji se samo pohlepni i odvratni ljudi uspinju do vrha. Jer su oni jedini koji će se sami onamo dogurati. Samo degenerirane rase su demokratske"

(D.H. Lawrence)
Ti ih isto vadiš...
Kada se već na sve strane galami o fašizmu, ovo podcrtano je školski primjer fašističke retorike. Ni najcrnjem Trumpu ne bi palo na pamet da se danas tako izražava u javnosti.
Bijeli-Druid is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2017., 21:37   #16
Quote:
Bijeli-Druid kaže: Pogledaj post
Ti ih isto vadiš...
Kada se već na sve strane galami o fašizmu, ovo podcrtano je školski primjer fašističke retorike. Ni najcrnjem Trumpu ne bi palo na pamet da se danas tako izražava u javnosti.
Da, danas bi bilo malo too hard ovakvo što javno izjaviti, pogotovo kada bi to izjavio političar.
No, ovo je iz romana s početka 20. stoljeća, razmišljanje 20godišnje učiteljice, i ne odnosi se ni na obranu fašizma ni "jednopartijskog sistema".

Stavila sam ovaj citat jer mi se čini da u njemu ima istine, no to ne znači da automatski zagovaram neku drugu suprotnu stranu, nego da naprosto ustanovljavam, ili se samo naglas pitam, nije li stanje stvari nažalost takvo, premda bolje od toga ne može biti.


(Ja nisam političar ni javna ličnost pa da moram paziti koje citate stavljam jer ću svojim riječima utjecati na mase pa da me krivo ne shvate i blabablabla)
__________________
"Vrijednost ideje se može odrediti kvalitetom onih koji je zastupaju" (A. Hemon)
Nea-- is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2017., 15:38   #17
Kakav glupi izljev ogorcenja. Ne znam gdje bi poceo uopce, a mozda poceti ni ne treba.

Prava dobrocudnost ne zamjera drugima.

Lazna dobrocudnost zamjera drugima sto ne ulazu isti napor u to da budu socijalno prispjeli, pa ih onda po toj liniji diskvalificira kao socijalno neprispjele u izljevima ogorcenja i zamjeranja - koji s druge strane uzdizu zamjeraca u moralna nebesa.

Sto se lazni dobrocud sam sebi doima uspjesnijim u diskvalifikaciji drugih, javlja se narcisoidnost tj osjecaj koji nagradjuje to sto si drukciji od drugih - po (hinjenoj) dobroti. To lako prelazi u patologiju.

People pleaseri svoje people pleasanje s vremenom uzdignu u moralni imperativ koji namecu ostalima ili se pak sami sebi onda doimaju predobri za druge ili bolji od drugih. Potreba za biti bolji od drugih na taj naopak slave-morality nacin je zapravo kompenzirajuci narcizam koji kompenzira za originalnu slabost da zadovoljis sebe naustrb drugog iz koje proizlazi cijela ta prica.

Dakle, autoru teme, ti si lazni dobrocud s totalitarnim tendencijama, a interni konflikt ocit iz suocavanja tvog potpisa i tvog prosjecnog ogorcenog upisa na forumu skoro pa garantira to da nisi sposoban racionalno razmisljati na temu.

Zadnje uređivanje addx : 06.03.2017. at 15:53.
addx is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2017., 18:41   #18
Quote:
addx kaže: Pogledaj post
Kakav glupi izljev ogorcenja. Ne znam gdje bi poceo uopce, a mozda poceti ni ne treba.
Meni to izgleda kao prilično razumna kritika sa kojom bi se mogao složiti. Naime, demokracija je dosta loš način upravljanja koji daje dobre rezultate sa vjerojatnošću koja nije veća od slučajnog pogađanja.
vamvam is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2017., 18:54   #19
Quote:
vamvam kaže: Pogledaj post
Meni to izgleda kao prilično razumna kritika sa kojom bi se mogao složiti. Naime, demokracija je dosta loš način upravljanja koji daje dobre rezultate sa vjerojatnošću koja nije veća od slučajnog pogađanja.
Pa evo za pocetak

Quote:
Ako kralj ili diktator donose dobre odluke, zašto bismo ih skidali s vlasti?
A ako diktator donosi lose odluke, kako ces ga skinuti s vlasti?

Drugo, kako ces odabrati prvog diktatora? Nasljednike ce on sam valjda imenovati.
addx is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2017., 08:29   #20
Quote:
Srebrni-medvjed kaže: Pogledaj post
Da bi demokracija funkcionirala, kompletan narod mora biti racionalan, a on to nije niti će ikad biti jer čovjek je prije svega emocionalno, pa tek onda racionalno biće.
Mislim da je ovo krivo postavljeno. Kakva demokracija i gdje to ljudi odlučuju, odnosno pravo pitanje o čemu točno odlučuju. Zar bi trebao biti sretan ako mi netko da da odlučujem hoću li imati bijelo ili plavo ofarbanu ćeliju. Zar je ljepota odlučivanja u tome da biram tko će biti u upravnom odboru zatvora, ili u tome da biram da nisam u zatvoru. (ili da sam u manjem "zatvoru" preneseno na stvarnost) Čast rijetkim zemljama koje ponekad i dopuštaju odlučivanje koje se takvim može nazvati, no i tamo se ne odlučuje ukupno gledajući o većini stvari. (niti je to nužno poželjno (pravna pitanja i sl))



Quote:
mravac8 kaže: Pogledaj post
Postoji li bolji sistem od demokracije? Postoji, recimo tehnokracija, vladavina stručnjaka. Ako ti za upravljanje automobilom treba vozačka škola, trebala bi škola i za upravljanje državom.
Ovo je jedna od najvećih priča koja se danas pokušava prodati valjda svima u svijetu, a to je da kvalitet života i opće blagostanje ovise prvo o tome koliko su stručni ljudi koji vode sustav. Najčešće se čuje "tako nam i je jer nam je obrazovni sustav loš, jer nas vode nestručni ljudi" i sl. Međutim jedina stvar koja je prva i posljednja, a garantira gornje jesu ljudi koji žele činiti u skladu sa općim dobrom, koji žele da ljudima bude bolje, a ne sebi ili manjinama, interesnim. Takvih ljudi ima izuzetno malo, i koliko god da su nestručni, tražiti će savjete od onih koji znaju, a u interesu sveopćeg boljitka. Inteligentni, stručni, snalažljivi su dvostruki mač, jer "dobrota" ne poznaje nivo inteligencije, te će isti upravo napraviti najviše štete ukoliko će raditi za vlastitu ili usku korist, a to je ono šta je trend (većine, čast iznimkama). Kod nas prilično izražen, u spominjanoj njemačkoj manje izražen. Iako se živi poprilično bolje nego ovdje, također se ljudima ostavlja dosta manje u odnosu na mogućnosti kako u materijalnim, (plaće) tako i ostalim pravima. Nama je neshvatljivo da francuski radnik štrajka svako malo, a ima triput više od nas.
samting is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:53.