Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Medicinski potpomognuta oplodnja

Medicinski potpomognuta oplodnja Želimo, nadamo se, vjerujemo

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 15.10.2014., 22:20   #1
Arrow Punkcija s ili bez anestezije - iskustvo i misljenje

Puno se diskutira o punkciji, tj kako je obaviti..s ili bez anestezije.
ovdje mozete iznijeti svoja iskustva i razmisljanja.
kako ste podnijele punkciju s anestezijom, a kako bez?
kako ste podnijele anesteziju?
__________________
Moje cure..L i N
zoro007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2014., 23:09   #2
Bila sam na punkciji bez anestezije. Boli poprilicno, trajalo je kratko, kakvih 5 minuta. Poslije punkcije blagi grcevi kakvih pola sata.
LaneLOIS is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2014., 23:13   #3
Mozda za pocetak razjasniti malo stvari. Preporuka nacionalnog povjerenstva za mpo kod nas jest anestezija. Netko je stavio link pa ako se moze ponoviti.

U RH gotovo svi imaju mogucnost anestezije - lokalne ili opce. Mislim da samo VV i L nemaju.
Problem je kod nekih bolnica sto ju nerado daju ili kad se vec dobije bude podosta teska za podnjeti. Zasto je tako ne znam. Mozda su kokteli konkretniji kao za operacije pa su i posljedice nezgodnije. laicka misao u svakom slucaju.

Privat mislim sa je prica bolje slozena. Iz vlastitog iskustva sa nekoliko opcih ( imam i bolnicku za usporedbu ) mogu reci da je to zbilja super. Nema posljedica, nema bolova nakon punkcije jer se i to usputno sredi, meni osobno nezamislivo drugacije.
Btw. Mislim da svatko tko nudi anesteziju mora zadovoljiti i određene standarde i logistiku, da ne bi bilo da se radi onako ofrlje. A ti kokteli su puno blazi i prilagođeni zahvatima koji traju 5-10 minuta.

Sad onako opcenito - mislim da svatko mora za sebe procijeniti koliko je tolerantan na bol. Ukoliko je puno folikula ili su nezgodno smjesteni, to sigurno boli.
Do 5 folikula mislim da je neka preporuka da se ide bez. Da se vrtim oko tog broja mislim da bi probala bez, sve iznad obavezno sa. To je moj osobni stav na tu temu
__________________
All I ever wanted, all I ever needed, is here in my arms.
sly47 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2014., 01:02   #4
Ja sam pretrpila 2 punkcije bez anestezije, 9 js i 5 js. Bilo mi je užas. Muž me čuo da jaučem, bio na hodniku, užas je brinuo
Meni je i dr rekao da sam za vrijeme punkcije bila bijela kao krpa, sva sam bila u hladnom znoju i jauknula za svaki boc

S anestezijom sam imala punkciju 2 js.
Tj. potoje 2 tipa anestezije - opća i taj koktel koji ide u venu. Ja sam imala to drugo jer nisam imala puno js. Lijepo me omamilo, malo mi se zamračilo, kao da sam se pošteno nacugala Onda se malo ne sjećam, malo sjećam, i već sam čula da je gotovo i da idemo u sobu. Osjetila jesam jedan boc u folikul, ali ne bolni, samo se osjetilo da se nešto događa. Poslije sam neka 2 sata ležala tamo i išla doma kao da ništa nije bilo
To bih ponovno uzela i za 1 js, a za više od 3-4 bih uzela opću
Snow Fairy is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2014., 10:51   #5
Da se i ja nadovežem na ovu temu.
Probala sam punkciju sa anestezijom i punkciju bez anestezije. U mom slučaju obično bude 5-8 folikula.

Razlika je ogromna, daleko je ugodnija punkcija sa anestezijom (kratkotrajna opća). A imam poprilično veliki prag za bol.
mrvice123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2014., 11:44   #6
Do sada sam imala samo jedan postupak i to prirodni, dakle jedan folikul.

Punkcija je bila bez ikakve anestezije, bol je bila minimalna, zanemarivo.

E sada, kako bi to izgledalo da sam bila u stimuliranom postupku s više folikula, za sada još ne znam.
Zečić is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2014., 13:02   #7
bila na 2 punkcije s anestezijom. nisam probala bez i ne želim. nikakvih problema radi nje nisam imala. uzeti ću je i idući put.
nora eleonora is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2014., 14:27   #8
Hm, na VV nema anestezije, a on je državna bolnica što ne? Kako se onda dopušta da rade van zakona?
Ili oni računaju one tablete što daju kao protiv bolova da je to to?
Snow Fairy is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2014., 14:51   #9
Na VV ne daju tablete nego i.m. tramal i apaurin, i da, odgovor je da smatraju da su ispoštovali analgeziju, prostorni uvjeti im nisu adekvatni za anesteziju.
klarazg is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2014., 16:30   #10
Iz mog iskustva bez anestezije mogu reci da bi mi anestezija bolje dosla sat-dva nakon punkcije nego za vrijeme punkcije.
Al to sam sredila s knavonom, normabelom zelenim i 4h sna.

Edit: a upravo to mi je doktor rekao kad sam trazila nesto protiv bolova - "ja cu vam rade dat nesto nakon punkcije"
__________________
People who think they know everything are a great annoyance to those of us who do.

Zadnje uređivanje jongerica : 16.10.2014. at 16:40.
jongerica is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2014., 16:59   #11
A vidiš, mene nakon punkcije nije boljelo. Nakon prve uopće ništa, a nakon druge me malo boljelo dok sam tamo ležala. Oba puta sam doma došla kao da se ništa nije dogodilo.
To pričam o punkcijama bez anestezije.
Snow Fairy is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2014., 22:04   #12
Imala sam 8 punkcija bez anestezije. Na to sam se odlucila jer sam polazila od toga da ne moze vise boljeti nego porod - a porod nisam dozivljavala kao dramaticno bolno iskustvo. No moj prag tolerancije na bol je visok, nekako sam se koncentrirala i to mi je pomoglo. Kako na porodu, tako i na punkcijama. Mada sam ovdje imala mogucnost za anesteziju.
No moram reci da je meni punktirano max 5-6..a ne znam..s onim malim, nezrelim foliklima mozda 7 komada.

Razlozi protiv - obzirom na dijete, posao i citavu logistiku mi je bilo nekompliciranije nakon punkcije da relativno brzo budem čila.
Ovdje u de te cak netko MORA pokupiti..dakle ajd obavezi jos nekog..mm je isao na posao..jednom je naispit morao..

'koktelcice' s tramalom ne daju..ja mislim da je to dobro rjesenje..ali sam sigurna i u to da oni hoce da anestezist zaradi svoj dio..ovdje oni rade na samostalnoj bazi.

Nadalje, bila sam u paranoji da narkoza ne nasteti ovim 'kržljićima'..mada je to vjerovatno neosnovano..s druge strane, ako neki lijekovi mogu utjecati na fertilnost, zasto ne i narkoza?

Nisam htjela izigravati herojicu, ali sam svakako htjela zaobici narkozu ako vec mogu bez nje. Pogotovo sto sam odradjivala vise postupaka u godini..nekad samo u razmaku od 2-3mj.
__________________
Moje cure..L i N

Zadnje uređivanje zoro007 : 16.10.2014. at 22:10.
zoro007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2014., 23:36   #13
Jedna punkcija po opcom anestezijom, 12 js izvadeno.
Probudila se rel.brzo , trbuh me poceo boliti kada su mi izvadili gazu....kao da mi sve unutarnje organe cupaju toliko je bolilo.
Kod ustajanja sevnisam mogla uspraviti, zatezali me jajnici pa sam pogrbljena hodala do auta.
Normabel i lezanje taj dan su mi bili neophodni, mokrenje tesko, lezanje na poluuzvisenom jer kad bih legla ravno kao da nisam mogla disati, oticala sam ja i trbuh cjeli koji je tek splasnuo nakon 3 mj.
Bojala sam se ET da ce biti bolan jer me sve probadalo ali nije.

Idemo ponovo pa cemo vidjeti dali cemo doci do tog djela.
__________________
The light of morning decomposes everything
Little Floramy is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2014., 12:52   #14
1. postupak - Reš - na živo - 19 js - bolilo je dosta ali podnošljivo
Probio mi neku žilu pa me natrpao gazama i tam sam ležala još jedno sat vremena i najviše me boljelo to vađenje, jedva me muž poslije odnio do auta nekako. Otišla sam nakon punkcije u hiper koji sam sanirala doma bez odlaska u bolnicu.
Taj dan me dosta boljelo cijelo vrijeme

2. postupak - Podobnik - kratka opća - 19 js - nije me boljelo uopće, ni poslije kad sam došla doma
Malo sam bila pogubljena nakon opće ali sam brzo zaspala i kad su me zbudili za doma i dali mi jesti - bila sam super

3. postupak - Lučinger - na živo - 3 js - ni osjetila nisam al doslovno

4. postupak - Lučinger - na živo - 9 js - prvih pet ni osjetila nisam, a slijedćih 4 sam za svaku doslovno vrištala, čudi me da ostale žene nisu pobjegle iz čekaone. Prag boli mi je inače iznimno visok
No kad sam došla doma nije me više skoro ništa boljelo

Da mogu birati, izabrala bi opću bez razmišljanja
Da moram opet na postupak, izabrala bi Lučingera bez razmišljanja
__________________
Moj Zmajek je MPO beba :)

#nemrem
Francesca is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2014., 16:18   #15
ja dva puta bez anestezije, oba kod Lučingera,.
1. put bolila dosta punkcija 8-9 folikula je bilo, ali poslije malo, a drugi dan ništa.
2. put bolilo ali podnošljivo skroz, isto 8-9 folikula. ali nakon toga nisam se mogla ustat 3 dana, čim bi se pokušala ispraviti bol je bila užasna. tako da sam ležala i jedva otišla do wc-a kad sam trebala
slatkish is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2014., 09:38   #16
U prirodnim IVF-ovima sam imala punkcije bez ičega,čak i bez voltarena i stvarno je bol zanemariva. U stimulaciji sam imala 11 stanica i vjerojatno i više od 11 folikula za punktirati jer je sigurno bilo i praznih i bila sam u općoj anesteziji..Obzirom kako me sve bolilo 2 dana nakon što su se jajnici "ohladili" mislim da bi me punkcija bez anestezije jako bolila...Ja se bojim opće anestezije i htjela sam bez,ali sam vidjela da doktor nekako suptilno me pokušava nagovoriti na opću anesteziju pa mi je to bio znak da ju prihvatim jer vjerojatno on zna zašto me nagovara i to još u bolnici,znači ne privatno pa da hoće zaraditi ..I mislim da ne bih tako lako pristala na punkciju većeg broja folikula bez anestezije...Jako razmišljam o Lučingeru i ima puno pro argumenata,ali nedostatak opće anestezije bi me mogao odvući ipak možda na drugu stranu..Jer ako plaćam onda želim ipak potpuni komfor..jbg..
red pepper is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2014., 19:29   #17
Danas imala punkciju bez anestezije, dobili 10 stanica. Trajalo je nekih minutu i pol. Da boli, boli ali iskreno teze mi je izdrzati depilaciju nogu. Sada me jos malo zateze ali sve zajedno i nije neko traumaticno iskustvo
katalea is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2014., 18:31   #18
Imala sam 2 punkcije bez anestezije (9 i 12 js-Petrova/Ljubljana), u Petrovoj mi je bilo strašno-nakon punkcije sam se srušila u nesvijest , u Ljuljani kod Reša bolno ali podnošljivo...
U Vinogradskoj 2 punkcije u prirodnjaku, bez anestezije - nisam ih ni osjetila.
U Mariboru punkcija u općoj anesteziji- 19 js, prošlo super (posebice jer se postupak napokon isplatio).
Nakon što sam probala opću ne znam bih li se ikada više dala nagovoriti na punkciju bez anestezije (govorim o stimuliranom postupku).
Merry Gentry is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2016., 18:22   #19
Pozdrav.
petrova bolnica
Nakon 10 dana puregona i stop inekcije i svih mogucih nuspojava sve odjednom i svaki jebeni dan mucnina,glavobolje,bolova u dojkama,bolovi u donjem djelu ledja,bolovi u jajnicima,nadutost,modrice na trbuhu od inekcija, promjena raspolozenja,i svako malo pun mjehur i nikak se ispisat do kraja..ziva sam. Cekala me aspiracija koja me dotukla dali su mi nesto u venu da me osamutilo lagano i veli mi simpaticna sestra nista nece boljeti..ali ocito nije bila u pravu ,prvi koktel lagano me osamutio iduci koktel jos osamucenija aliiiiii sve sam osjetila sto radi sveeeeee!!!! Di je tu bila anestezija..Savijala sam se od bolova. Doktor me je tako grubo oprao osjecala sam se kao zivotinja na stolu. Nije bio njezan ni pri vaginalnoj punkciji .Cjelu bocu ketanola 100 sam dobila jer nisam mogla sebi doc od bola,nisam vristala ali sam stenjala i okretala glavom ko munjena. Sjecam se svega ali u magli. Nezelim to vise prolazit.
plavusa taja is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2016., 00:25   #20
Kad je već izvučena tema, prošla sam dvije punkcije na živo uz Tramal i Apaurin.
Prvi put 15 folikula, drugi put 30.
Prvi puta je bilo bolno ali se preživi, drugi put je bilo mučenje. Makar mislim da imam visok prag tolerancije na bol, nisam pustila glasa samo sam duboko (krivo) disala pa mi je faca počela trnuti. Kasnije mi je doktor rekao "svaka čast gospođo Zhuta", a ja si mislim, nabijem te na svaku čast, daj droge neke. Poslije kad sam se digla sam od onog polasatnog ležanja mi je pozlilo.
Nije humano ako mučit žene kad je toliko folikula.
No kako moja klinika nema mogućnost anestezije (što bi trebao biti neki jebeni standard) nisam ni razmišljala o opcijama.
__________________
If I lay here
If I just lay here
Would you lie with me and just forget the world?
Zhuta is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:56.