Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija > Teologija i religijska praksa

Teologija i religijska praksa Religije/denominacije, teološka i ostala vjerska pitanja

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.08.2016., 22:28   #41
Quote:
EliEliLama kaže: Pogledaj post
Zmaju sve religije su silom nametnute tako da kad dodje u suprotnom smjeru sila je posljedica na uzrok.Nebitno je totalno sto ti mislis ili ja to je kap u oceanu desiti ce se sto se ima desiti jer uzrok rezultira takvu posljedicu.Ako to ne shvacas onda nista nisi shvatio zasto se sto desava.Obe religije su u istom koshu sile a ne samo tvoja.
to sto bi ti volio da je tako je drugi par opanaka

Allah prima samo iskrena djela a ne prisiljena djela, za Boga je ponizenje da se u Njegovu vjeru na silu utjeruje jer da je On to htio on bi od nas sviju napravio meleke / andjele koji mu se nikako ne mogu suprotstaviti
__________________
ja sam Bošnjak, vjeroispovjest mi je islamska, a jezik bosanski
Bosanski Zmaj is offline  
Old 21.08.2016., 22:40   #42
Quote:
with_one kaže: Pogledaj post
Mogu oni reći štogod žele ali nisu mjerodavni. Znaš zašto? Zato jer ne postoji centraliziran vjerski autoritet kod islama kao što je papinstvo. Jedna ulema ne priznaje drugu, sami sebe proglašavaju ulemama, sami donose svoje fetve.

...

Nema autoriteta, i taj popis ništa ne znači. Živjeli.
ako ne znaci nista taj popis zasto bi onda znacilo tumacenje tzv. ISIL?
__________________
ja sam Bošnjak, vjeroispovjest mi je islamska, a jezik bosanski
Bosanski Zmaj is offline  
Old 21.08.2016., 22:47   #43
Quote:
Bosanski Zmaj kaže: Pogledaj post
to sto bi ti volio da je tako je drugi par opanaka

Allah prima samo iskrena djela a ne prisiljena djela, za Boga je ponizenje da se u Njegovu vjeru na silu utjeruje jer da je On to htio on bi od nas sviju napravio meleke / andjele koji mu se nikako ne mogu suprotstaviti
Nebitno kako ti Allaha dizivljavas to nije tema nego silom nametanje religija to tebi ne predatavlja problem dok silom unistavanje tih religija je po tebi zlo.Obicno licemjerstvo miki.Osnove ljudskosti nemas
EliEliLama is offline  
Old 21.08.2016., 22:47   #44
Quote:
Bosanski Zmaj kaže: Pogledaj post
to sto bi ti volio da je tako je drugi par opanaka

Allah prima samo iskrena djela a ne prisiljena djela, za Boga je ponizenje da se u Njegovu vjeru na silu utjeruje jer da je On to htio on bi od nas sviju napravio meleke / andjele koji mu se nikako ne mogu suprotstaviti
Nebitno kako ti Allaha dizivljavas to nije tema nego silom nametanje religija to tebi ne predatavlja problem dok silom unistavanje tih religija je po tebi zlo.Obicno licemjerstvo miki.Osnove ljudskosti nemas .
EliEliLama is offline  
Old 21.08.2016., 22:48   #45
Quote:
with_one kaže: Pogledaj post
...
Mogu oni reći štogod želi, ali i tu im je ISIS doskočio - postoji nešto što se zove abgoracija u Kuranu. Noviji tekstovi poništavaju stare. E tu su u prednosti teroristi jer je većina ratobornih ajet objavljena u Medini, tj u zadnjem ciklusu Muhamedove objave ljudima.

...
derogacija u Kur'anu se ne uspostavlja samim vremenskim razlikama, jer bi time logicno bilo da "stari" ajet/tekst bude potpuno izbacen iz Kur'ana.

za derogaciju trebaju cvrsti i konkretni dokazi da se stari tekst stavlja "van upotrebe"

cak ima islamskih ucenjaka koji kazu da derogacija nikako ne postoji jer to ne dolikuje Bogu da jedno govori jednom a drugo drugi put - i oni smatraju da se kontradikcije rjesavaju u korist opstih principa a jedan od najvaznijih opstih principa islama jeste mir i miroljubivost i pozdrav islama je mir i korijen islama je mir...

uostalom, ne moze se precizno ni utvrditi za vecinu sura da li su mekanske (starije) ili medinske (mladje)...

dakle, nedovoljno argumenata za debatu a i previse navoda za sirenje mrznje prema muslimanima
__________________
ja sam Bošnjak, vjeroispovjest mi je islamska, a jezik bosanski
Bosanski Zmaj is offline  
Old 21.08.2016., 23:10   #46
Quote:
EliEliLama kaže: Pogledaj post
Nebitno kako ti Allaha dizivljavas to nije tema nego silom nametanje religija to tebi ne predatavlja problem dok silom unistavanje tih religija je po tebi zlo.Obicno licemjerstvo miki.Osnove ljudskosti nemas
daj konkretan dokaz post gdje meni silom nametanje religije ne predstavlja problem!

inace dokazujes da podlo potvaras sagovornika a opet u cilju sirenja mrznje prema muslimanima
__________________
ja sam Bošnjak, vjeroispovjest mi je islamska, a jezik bosanski
Bosanski Zmaj is offline  
Old 21.08.2016., 23:18   #47
Quote:
Nepoznati kaže: Pogledaj post
Doživljavaš?



Bog poslo 2 medvjeda da pokolju 42 djece....



Bog poručuje preko brutalne likvidacije rastrgavanjem 42 djece, kandžama bijesnih medvjeda, da je NO NO rugati se ćelavcima? Nije mogao Pametnjaković nešto bolje smislit?



Je. Pisani su prije izuma pisma i slova.



Zato te to nitko i ne pita.
A Zvjezdane staze su vrlo anti-religijska serija rađena na temelju pisanja Roddenberry-a.

Odbacio je sve organizirane religije, jer su kao "zamjenski mozak... i to pokvareni". "Današnje religije će sve nestati do 23. st. "
he said that he dismissed all organized religions, saying that for the most part, they acted like a "substitute brain... and a very malfunctioning one"

According to Ronald D. Moore, Roddenberry "felt very strongly that contemporary Earth religions would be gone by the 23rd century".[155] Brannon Braga said that Roddenberry made it known to the writers of Star Trek and Star Trek: The Next Generation that religion, superstition, and mystical thinking were not to be included.[156] Even a mention of marriage in a script for an early episode of The Next Generation resulted in Roddenberry's chastising the writers.[128] Nicholas Meyer subsequently said that Star Trek had evolved "into sort of a secular parallel to the Catholic Mass".


To su plasirali kraljevi preko svojih pisara, da bi kralj/sultan mogao lakše držat narod u pokornosti pod svojom vlašću (Bibliju, Kuran, Vede...). Samo vladari su imali dovoljno resursa za to obaviti. Ne ribari i nepismeni zanesenjaci.
Rekao sam, na koji način mogu nešto doživjet, ukoliko se radi o svetom spisu, ali kao što ti rekoh, ne bi na taj način danas ljude tako poučavao, ipak bi koristio modernija razmišljanja. Zvjezdane staze proširuju vidik, neovisno o samom stavu scenarista.

A ovo da su spisi nastali prije slova, to je lapsus, ali dobro znaš što sam htio reći.


Poanta je bila, da me fascinira, koliko tu ima teksta.
__________________
Europske vrijednosti https://www.youtube.com/watch?v=4_vC...ature=youtu.be
pukovnikz is offline  
Old 22.08.2016., 00:08   #48
Quote:
Bosanski Zmaj kaže: Pogledaj post
daj konkretan dokaz post gdje meni silom nametanje religije ne predstavlja problem!

inace dokazujes da podlo potvaras sagovornika a opet u cilju sirenja mrznje prema muslimanima
Pa ne kritiziraš nikako Islam koji je silom nametnuta religija to još nisam vidio ovde.
Ista stvar je s kršćanstvom rekao sam religije,sila na silu ide,nestati će kako su i nastale silom..

Pravda miki pravda !!!!
EliEliLama is offline  
Old 22.08.2016., 00:31   #49
Quote:
EliEliLama kaže: Pogledaj post
Pa ne kritiziraš nikako Islam koji je silom nametnuta religija to još nisam vidio ovde.
Ista stvar je s kršćanstvom rekao sam religije,sila na silu ide,nestati će kako su i nastale silom..

Pravda miki pravda !!!!
Ovo što ti govoriš je index.hr teologija.
__________________
“We are going to have the most diverse and inclusive civilizational collapse in history” — Oilfield Rando on “X”
Basta is offline  
Old 22.08.2016., 00:35   #50
Quote:
Basta kaže: Pogledaj post
Ovo što ti govoriš je index.hr teologija.
Ovo što ti govoriš je klasična ladico logija viđena inkvizitorska shema progonitelja.

EliEliLama is offline  
Old 22.08.2016., 04:34   #51
Quote:
Bosanski Zmaj kaže: Pogledaj post
ako ne znaci nista taj popis zasto bi onda znacilo tumacenje tzv. ISIL?
To je za ove kao sto je with_one jedino ispravno i prihvatljivo tumacenje islama - jer se sto postotno podudara sa njihovim predrasudama o islamu.

A mi ostali il' se pretvaramo il' smo slabi muslimani - najcesce je ovo prvo
Palenholik is offline  
Old 22.08.2016., 05:45   #52
Da se vise ljudima nazivali i bili ljudi a manje krscanima i muslimanima moglo je biti drugacije no ovako...
EliEliLama is offline  
Old 22.08.2016., 09:31   #53
Quote:
Hlebyn kaže: Pogledaj post
@cestar, rekao bih da treba promijeniti naslov, na primjer u
"Kako da se islam zaštiti od zloupotreba poput ISILovih i sličnih", ili "Kako formulirati tolerantno tumačenje islama", ili "Kako formulirati tumačenje islama u skladu s univerzalnim ljudskim pravima", ili tako nešto,
ali nikako odbaciti ovu diskusiju jer vidiš da jest na tragu nečega:

- osim ovog "Pisma Bagdadiju": http://www.lettertobaghdadi.com/14/english-v14.pdf
kojeg je gore naveo Palenholik, i na temi o ženama je dao također neke podatke koje ću naknadno komentirati (kad uhvatim više vremena) a koji bude neke nade da bi se konačno nešto moglo učiniti u vezi ključnog problema doslovnog tumačenja svetih spisa, što ću uskoro eksplicirati dolje.

Mislio sam se ne javljati, ali, pojasnit ću zbog čega smatram temu neprikladnom za ovaj pdf...

Fundamentalističkih sekti ima u islamu, kršćanstvu, judaizmu... također, u nekom širem značenju, osim 'čisto' religioznih, postoje i postojale su one ideje i pokreti koji 'zatvaraju' svoje pripadnike u socijalnom smislu, 'iskapčaju' ih iz vanjskog, neprijateljskog svijeta (neki ekološki, tj. environmentalistički pokreti, ali i fašizam i komunizam kao totalitarni pokreti).
Njih sve opet možemo podijeliti prema 'sigurnosnom' kriteriju: miroljubivi (mi radimo po svome, a ostatak svijeta nije bitan, propast će...), one koji bi potencijalno mogli biti opasni pruži li im se prilika, i one ratoborne koji su svoju priliku i dobili.

Po meni, najbitnije su prema tom kriteriju ova druga i treća skupina. ISIL je priliku očito dobio, a rekao bih da ga prije dobivanja prilike nije niti bilo...

Salafističkih sekti je bilo odavno, no neke među njima spremne su čekati Mahdija koliko god treba... i nisu agresivne prema vanjskom svijetu.

U linku koji je Basta dao... "What ISIS really wants", konvertit na salafističku sektu, Breton Pocius, sada Abdullah, rekao je nešto interesantno...

Quote:
The Islamic State, of course, would agree, and say that God has anointed Baghdadi. Pocius’s retort amounts to a call to humility. He cites Abdullah Ibn Abbas, one of the Prophet’s companions, who sat down with dissenters and asked them how they had the gall, as a minority, to tell the majority that it was wrong. Dissent itself, to the point of bloodshed or splitting the umma, was forbidden. Even the manner of the establishment of Baghdadi’s caliphate runs contrary to expectation, he said. “The khilafa is something that Allah is going to establish,” he told me, “and it will involve a consensus of scholars from Mecca and Medina. That is not what happened. ISIS came out of nowhere.
Upravo ta zadnja rečenica, 'ISIS se pojavio niotkuda', govori sve. Ne samo što se pojavio niotkuda, već se pojavio na točno određenom mjestu, u točno određenom političkom trenutku, sa organizacijom, logistikom, sustavom medijske propagande i oružanom snagom 'da se smrzneš'...
Otkuda im sve to ?

Članak je dobar, ali i on se na kraju svodi na prijedlog za davanje potpore miroljubivim, makar i fundamentalističkim strujama.
Dobro, to je u redu, i zaista nije baš produktivno dijeliti lekcije o 'pravom' i 'nepravom' islamu... ali na kraju zaobilazi sam razlog uspjeha, barem privremenog, organizacija poput ISIS-a.

Možda bi naslov teme trebao glasiti "Kako spriječiti one koji nas povlače u provaliju i grade svoju moć iz kostiju i krvi tisuća ?"... Pod ovo 'nas' mislim na sve ljude, koje god vjere i uvjerenja, koji su žrtve stvarnih zavjera.

Negdje umiru pojedinačno, negdje u desecima, a drugdje u tisućama... ali svi osjetimo kandžu Zla, prije ili kasnije.

Quote:
Ego kaže: Pogledaj post
Lupat će se po glavi eventualno što su pustili ove što se nekontrolirano množe da im prijeđu granicu.
Ne, neće se lupati, jer točno znaju zbog čega su ih pustili... posljedice će snositi stoka sitnog zuba.
cestar is offline  
Old 22.08.2016., 10:06   #54
pozz,
da bismo mogli govoriti o teologiji tzv. islamske države trebali bismo imati nekoga ko je pripadnik te ideologije i ko razumije njihovu teologiju.
Koliko sam ja upoznat ne forumu nema nijednog muslimana koji podržava ili odobrava ijednu stvar koje ova para-država odnosno teroristička organizacija čini.

Treba reći da niti jedna islamska zajednica u svijetu, uključujući saudijskog muftiju(kažu da je jedan odrađeni ogranak vehabizma isilski!?), ne podržava ISIL niti odobrava njihovo djelovanje.
JA neću govoriti o teologiji ali ću govoriti o ideologiji ove terorističke organizacije.
U osnovi djelovanja ISIL.a jest sirenje terora
Teror (iz latinskog terror, terroris, strava ili užas) je sustavno i često naizgled planirano širenje straha i užasa kroz provođenje ili prijetnju nasilja kako bi se ljude činilo poslušnima ili pokornima.
Godine 1793. francuski revolucionari su pod vodstvom Robespierra prozvali teror kao državno sredstvo moći i na temelju toga "vladavinu terora" ideološki opravdali.
teror ovako zamišljen je do prakse PLO-a bio nepoznata praksa među muslimanima.
Terorizam kao sredstvo političkog djelovanje jest osobina silnika, silnika kao što su opisani Faraon i Karun u Kur'anu. to je isključivo djelovanje kafira, odnosno nezamislivo je da musliman čini djela koja imaju osobine fesada(nereda i smutnje) i zuluma(nepravde) a koja neizostavno vode u teror.
na krjau Kur'an sam je razgraničio muslimana od teroriste najmanje ovim ajetom:
"Allah naređuje: pravednost, dobročinstvo i udjeljivanje bližnjima, a zabranjuje: razvrat, sve što je odvratno i nasilje! On vas savjetuje, da bi pouku primili." (16 : 90.)
__________________
https://mislislam.blogspot.com/ U plodnom predjelu raste bilje voljom Gospodara njegova, a u neplodnom tek s mukom.
Vojnik Gorčin is offline  
Old 22.08.2016., 12:35   #55
Muhamed i teror

Quote:
Vojnik Gorčin kaže: Pogledaj post
pozz,
da bismo mogli govoriti o teologiji tzv. islamske države trebali bismo imati nekoga ko je pripadnik te ideologije i ko razumije njihovu teologiju.

U osnovi djelovanja ISIL.a jest sirenje terora
Teror (iz latinskog terror, terroris, strava ili užas) je sustavno i često naizgled planirano širenje straha i užasa kroz provođenje ili prijetnju nasilja kako bi se ljude činilo poslušnima ili pokornima.

teror ovako zamišljen je do prakse PLO-a bio nepoznata praksa među muslimanima.
Preskočio si Muhameda i teror koji je on uveo u srca svojih neprijatelja, da lakše pobijedi na Alahovu putu (džihad):

Mnogi hadisi pišu o tome Muhamedovom teroru:

http://sunnah.com/search/?q=terror+%...+of+enemies%29

Jedan primjer:

Tvrdi Muhamed za sebe samoga:

Muhamed: "Meni je data superiornost nad svim drugim prorocima u šest točaka: Meni su date riječi koje su sažete, ali sveobuhvatne u smislu; Meni je pomogao teror (u srcima neprijatelja): ratni plijen mi je u skladu sa zakonom učinjen: zemlja je napravljena za mene čista i mjestom bogoštovlja; Ja sam poslan cijelom čovječanstvu, a linija proroka je zatvorena sa mnom."


Abu Huraira reported that the Messenger of Allah (may peace be upon hlmg) said:

I have been given superiority over the other prophets in six respects: I have been given words which are concise but comprehensive in meaning; I have been helped by terror (in the hearts of enemies): spoils have been made lawful to me: the earth has been made for me clean and a place of worship; I have been sent to all mankind and the line of prophets is closed with me.
وَحَدَّثَنَا يَحْيَى بْنُ أَيُّوبَ، وَقُتَيْبَةُ بْنُ سَعِيدٍ، وَعَلِيُّ بْنُ حُجْرٍ، قَالُوا حَدَّثَنَا إِسْمَاعِيلُ، - وَهُوَ ابْنُ جَعْفَرٍ - عَنِ الْعَلاَءِ، عَنْ أَبِيهِ، عَنْ أَبِي هُرَيْرَةَ، أَنَّ رَسُولَ اللَّهِ صلى الله عليه وسلم قَالَ " فُضِّلْتُ عَلَى الأَنْبِيَاءِ بِسِتٍّ أُعْطِيتُ جَوَامِعَ الْكَلِمِ وَنُصِرْتُ بِالرُّعْبِ وَأُحِلَّتْ لِيَ الْغَنَائِمُ وَجُعِلَتْ لِيَ الأَرْضُ طَهُورًا وَمَسْجِدًا وَأُرْسِلْتُ إِلَى الْخَلْقِ كَافَّةً وَخُتِمَ بِيَ النَّبِيُّونَ " .
Reference : Sahih Muslim 523 a
In-book reference : Book 5, Hadith 7
USC-MSA web (English) reference : Book 4, Hadith 1062
(deprecated numbering scheme)
Nepoznati is offline  
Old 22.08.2016., 12:59   #56
Quote:
Nepoznati kaže: Pogledaj post
Preskočio si Muhameda i teror koji je on uveo u srca svojih neprijatelja, da lakše pobijedi na Alahovu putu (džihad):

Mnogi hadisi pišu o tome Muhamedovom teroru:

http://sunnah.com/search/?q=terror+%...+of+enemies%29

Jedan primjer:

Tvrdi Muhamed za sebe samoga:

Muhamed: "Meni je data superiornost nad svim drugim prorocima u šest točaka: Meni su date riječi koje su sažete, ali sveobuhvatne u smislu; Meni je pomogao teror (u srcima neprijatelja): ratni plijen mi je u skladu sa zakonom učinjen: zemlja je napravljena za mene čista i mjestom bogoštovlja; Ja sam poslan cijelom čovječanstvu, a linija proroka je zatvorena sa mnom."


Abu Huraira reported that the Messenger of Allah (may peace be upon hlmg) said:

I have been given superiority over the other prophets in six respects: I have been given words which are concise but comprehensive in meaning; I have been helped by terror (in the hearts of enemies): spoils have been made lawful to me: the earth has been made for me clean and a place of worship; I have been sent to all mankind and the line of prophets is closed with me.
وَحَدَّثَنَا يَحْيَى بْنُ أَيُّوبَ، وَقُتَيْبَةُ بْنُ سَعِيدٍ، وَعَلِيُّ بْنُ حُجْرٍ، قَالُوا حَدَّثَنَا إِسْمَاعِيلُ، - وَهُوَ ابْنُ جَعْفَرٍ - عَنِ الْعَلاَءِ، عَنْ أَبِيهِ، عَنْ أَبِي هُرَيْرَةَ، أَنَّ رَسُولَ اللَّهِ صلى الله عليه وسلم قَالَ " فُضِّلْتُ عَلَى الأَنْبِيَاءِ بِسِتٍّ أُعْطِيتُ جَوَامِعَ الْكَلِمِ وَنُصِرْتُ بِالرُّعْبِ وَأُحِلَّتْ لِيَ الْغَنَائِمُ وَجُعِلَتْ لِيَ الأَرْضُ طَهُورًا وَمَسْجِدًا وَأُرْسِلْتُ إِلَى الْخَلْقِ كَافَّةً وَخُتِمَ بِيَ النَّبِيُّونَ " .
Reference : Sahih Muslim 523 a
In-book reference : Book 5, Hadith 7
USC-MSA web (English) reference : Book 4, Hadith 1062
(deprecated numbering scheme)
to je jedna vrsta prevoda tog dijela hadisa koja je neadekvatna ali dobro odgovara sirenju mrznje prema muslimanima, a ocigledno je da je ti rabis maksimalno

arapska rijec الرُّعْبِ ima vise znacenja ali najvise se upotrebljava za
horror, panic, scare, awe, fright i arapi je razumiju vise u tom kontekstu jer arapi za teroristu imaju drugi izraz: إرهابي irhabi

dalje - neadekvatan je prijevod: meni je pomogao vec: pomognut sam...

a poenta hadisa je da se javlja u srcima onih koji mrze islam strah i panika a ne da muslimani trebaju da im kreiraju strah i paniku cineci nedozvoljena djela
__________________
ja sam Bošnjak, vjeroispovjest mi je islamska, a jezik bosanski
Bosanski Zmaj is offline  
Old 22.08.2016., 13:24   #57
Nema se tu šta puno raspravljati, evidentno je da je islam religija mržnje i nasilja. A takvu doktrinu mogu slijediti samo ljudi ograničena uma i uha.
Gospod Bog is offline  
Old 22.08.2016., 13:39   #58
Quote:
Bosanski Zmaj kaže: Pogledaj post
to je jedna vrsta prevoda tog dijela hadisa koja je neadekvatna ali dobro odgovara sirenju mrznje prema muslimanima, a ocigledno je da je ti rabis maksimalno

arapska rijec الرُّعْبِ ima vise znacenja ali najvise se upotrebljava za
horror, panic, scare, awe, fright i arapi je razumiju vise u tom kontekstu jer arapi za teroristu imaju drugi izraz: إرهابي irhabi

dalje - neadekvatan je prijevod: meni je pomogao vec: pomognut sam...

a poenta hadisa je da se javlja u srcima onih koji mrze islam strah i panika a ne da muslimani trebaju da im kreiraju strah i paniku cineci nedozvoljena djela
Ili ti malo cesce rabis uzrecicu kako svaka kritika teksta je mrznja prema muslimanima iz mrznje koju gajis prema nemuslimanima?Ti u stvari podrzavas Isil no nemas muda to reci a uzivas u njihovim djelima.Jelda ?
EliEliLama is offline  
Old 22.08.2016., 14:10   #59
Quote:
EliEliLama kaže: Pogledaj post
Ili ti malo cesce rabis uzrecicu kako svaka kritika teksta je mrznja prema muslimanima iz mrznje koju gajis prema nemuslimanima?Ti u stvari podrzavas Isil no nemas muda to reci a uzivas u njihovim djelima.Jelda ?
bas ovo sto ti radis je najbolja potvrda govora mrznje i progona muslimana.

poturas mi stavove koje nicim nisam potvrdio.
__________________
ja sam Bošnjak, vjeroispovjest mi je islamska, a jezik bosanski
Bosanski Zmaj is offline  
Old 22.08.2016., 14:30   #60
Quote:
with_one kaže: Pogledaj post
Meni je intrigantno kako su mnogi tvrdili da ISIS nema veze sa islamom jer ratuju za vrijeme ramazana. Ipak, očito ne znaju da je sam Muhamed za vrijeme ramazana ratovao u Badru. To možete provjeriti u autentičnim islamskim literaturama.

A postoji opravdanje i kuranskim ajetom (stihom). ISIS pronalazi opravdanje o učenju Kurana o tome jer se i taj čin opravdava za veće dobro (u očima muslimana naravno):

Kuran, 2, 217 (Sura Al-Baqara, Medina)
Pitaju te o svetom mjesecu, o ratovanju u njemu. Reci: "Ratovanje u njemu je veliki grijeh; ali je nevjerovanje u Allaha i odvraćanje od Njegova puta i časnih mjesta i izgonjenje stanovnika njegovih iz njih još veći grijeh kod Allaha.
Ramazan je sveti mjesec?

S kojim si ti to muslimanima raspravljao/razgovarao a da ne znaju da se bitka na Bedru desila 17. Ramazana?

Quote:
with_one kaže: Pogledaj post
Zatim silovanja - Muhamedovi pomagači, pa i sam Muhamed su prema hadisima imali zarobljenice. Zapisano je da su neke uzeli za žene. Evidentno je da te žene pošto su bile zarobljenice nisu bile vesele što su zarobljene, već su postale ropkinje. A pošto ropkinje (koje su evidentno sebi uzeli nasilu za žene), zbog toga i seksualne ropkinje. Praksu seksualnih ropkinja imamo u ISIS-u.

I tu ih je Kuran blagoslivljao:
Kuran, 4, 24 (Sura An-Nisa', oMedina)
"(Zabranjuju vam se) i udate žene, osim onih koje zarobite;... "
E sad, osoba koja bez dovoljnog znanja priča o svetim mjesecima, bi da priča i o "silovanjima" žena za vrijeme Božijeg Poslanika, alejhi selam, i ashaba?

Koliko žena je porobljeno i "silovano" prilikom osvajanja Sirije (Levanta), Egipta i Jerusalema za vrijeme halife Omera?

Zašto tokom osvajanja gore spomenutih država i gradova nije bilo robinja, a tokom bitaka s pojedinim plemenima - žene su uzimane kao zarobljenice?

Quote:
with_one kaže: Pogledaj post
Nasilju, tj silovanjima također nisu trebali justifikaciju:
Kuran, 2,223 (Sura Al-Baqara)
"Žene vaše su njive vaše, i vi njivama vašim prilazite kako hoćete..."
Baš? Gdje se još u Kur'anu termin "žena" koristi kao sinonim za "robinja"? Da možda ovaj ajet ne govori o odeđenoj slobodi tokom intime sa suprugama?

Mrsko mi dalje analizirati tvoj upis... vidi se da si samo copy/paste odnekud ni ne znaš o čemu pišeš a volio bi da se s tobom o ovome raspravlja. Najgore je što se o pojedinim stvarim aveć raspravljalo na drugim temama, čovjek bi očekivao da već nešto znaš...

Rasprava radi rasprave i zabave
Palenholik is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 05:04.