Natrag   Forum.hr > Informatička tehnologija > Mobilna tehnologija

Mobilna tehnologija Podforumi: Android, Android aplikacije, iOS, iOS aplikacije, Usporedbe mobitela

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 30.01.2018., 16:51   #1
Razvoj i budućnost smartphone 2018-2023

Koje nove tehnologije će biti implementirane u mobitele u sljedećih pet godina po vašem mišljenju? Šta možemo realno očekivati, a šta je još teoretski i hipotetički? Ne mora ovo biti rasprava sama o tehnologijama. Može i općenito o proizvođačima.

Moja predviđanja za sljedećih 5 godina što se tiče proizvođača:

1. Akvizicija HTC-a od strane Googlea na sličnim osnovama kao što je Microsoft izvršio akviziciju Nokie. Znači gašenje branda HTC kojem već godinama ide loše. Nadam se na sa istim ishodištem kao Nokia. Google je danas preuzeo dizajnerski tim HTC-a za 1,1 milijardu dolara

2. Daljnji, ali usporeniji rast Samsunga ali u svakom slučaju brži rasto d Appleovog

3. Daljnji, ali usporeniji rast Applea

4. Daljni i ubrzaniji rast Huaweija koji ima ozbiljne planove da postane svjetski broj 1. Sjetite se gdje je Huawei bio prije 5 godina, a gdje je sada. Gdje tek može biti za 5 godina ako ovako nastavi.

5. Pokušaj Nokie preko svoje kompanije-kćerke HMD Global da se vrati na veliku scenu i na svjetski broj 1, pa ako ne to onda u top3 proći će bezuspješno. Bit će oni prisutni ali nikad kao što su nekad bili. Ni približno. Nemaju te kapacitete više.

6. Neizvjesna budućnost LG Mobile. Loše im ide. A imaju tako velike kapacitete i odlične mobitele nakon rješavanja problema s bootloopom ( odlični mobovi G5, G6, V20, V30). Ne mogu predvidjeti hoće li im doći bolji dani. Ali dobili su novog šefa Mobile ogranka koji bi ih navodno trebao dignuti. Vdijet ćemo. Bilo bi šteta da ne uspiju.

7. Pojavljivanje bar još jednog kineskog igrača na najvećoj globalnoj sceni. Ne znam koji proizvođač bi mogao agresivno napasti europsko i američko tržište kao što to radi Huawei - uspješno. Možda se pojavi takav. Ja tipujem na brand Nubia pošto su pod gigantom ZTE-om i imaju kapacitet. Ali vrijeme će pokazati.

8. Daljni pad popularnosti tableta i pametnih satova. Ne tiče se baš izravno tržišta pametnih telefona ali je usko vezano s tim. Mobiteli su toliko danas dobri, ai dovoljno veliki da je potreba za tabletima nadiđena. Što se tiče pametnih satova njihov najveći problem je autonomija baterija, troše se ludo. Dalje prevelika ovisnost o mobitelu. I pod tri brandirani pametni satovi su još uvijek neopravdano skupi. A tko želi sat radi sata i ima novca ipak će uzeti klasiku a ne nešto će mu biti na punjaču.

9. Stagnacija Sonyja

U ovoj godini smo dobili senzor za otisak prsta ispod displaya. Dolazi i Samsungov savitljivi telefon. https://www.gsmarena.com/samsung_is_...news-23723.php

Šta još očekujem?

1. Da tehnologiju prepoznavnanja lica preuzmu i ostali proizvođači pored Applea

2. Da svi proizvođači pređu na 18:9 format čak i u midrange i budget class mobitelima

3. Da svi proizvođači pređu na OLED displayje.

4. Tamo negdje pred kraj ovog razdoblja očekujem mobitele bez okvira, znači display od ruba do ruba, te da kamera mirkofon i senzori budu smješteni ispod displayja baš kao i senzor za otisak prsta.

5. Pojava materijala koja neće biti tako lomljiva kao današnji stakleni mobiteli koji pucaju pri padu na tvrdu podlogu.
Caeruleus is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2018., 02:41   #2
Volio bih na smartphoneima vidjeti ugrađen projektor slike. Ne ovog tipa nego doslovno da to bude integriran dio smartphonea. Mislim da bi se to moglo pojaviti u sljedećih 5 godina također.

Caeruleus is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2018., 12:38   #3
takav mobitel vec postoji, tj. napravljen je prije par godina
genius_one is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2018., 18:15   #4
I više nego jedan, Projector phone.
Mephisto is online now  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2018., 03:52   #5
Zašto to još nije zaživilo? Recimo da Samsung ugrađuje taj projektor u S seriju mobitela. To je super stvar.
Caeruleus is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2018., 07:37   #6
Vjerojatno iz razloga što nema baš tržišta za to (tko danas kupuje samostalne piko-projektore?), a značajno povećava cijenu mobitela.
Mephisto is online now  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2018., 15:53   #7
HMD ima prava na Nokia branding, nemaju oni veze s Nokiom kao firmom.
Jarvis is online now  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2018., 11:54   #8
Slažem se za Huawei, iako je 5 godina puno vremena i svašta se može promijeniti.

No, iskreno ne znam što očekivati od samih mobitela osim usavršavanja trenutnih stvari i spuštanja cijena.
Ono, spajanje super kamere i baterije je već 90% posla. Mislim da su ljudima to najbitnije stvari.
Ostalo već sve dovoljno dobro rade i današnji mobiteli.

Mislim, da, fora bi bio senzor otiska ispod stakla, ali to je opet poboljšanje trenutnog i nije baš revolucija.
Uglavnom, nekako mi se čini da polako usporava tržište inovacija.
Nije to nužno loša stvar- ni laptopi već dugo ne napreduju na neki poseban način, ali se spušaju cijene i može se jeftinije dobiti bolji stroj.

No, optimističan sam barem s te strane da će se truditi usavršiti trenutne stvari pa onda možda krenu riskirati inovacijama kao Nokija u svojim zlatnim godinama.

A za projektor- fora ideja, ali vjerojatno nije zaživjelo zbog realizacije (iako je vjerojatno i bilo samo da Samsung pokaže da može).
15-ak lumena i neka jadna rezolucija.
Ako bi koristio za neke iznimne situacije kad nemaš laptop i "pravi" projektor- trebaš na mobitelu prebacivati slideove, a imaš i dosta malu sliku i trebaš skoro potpuni mrak.
Ako bi koristio za filmove doma- vjerojatno ćeš si kupiti televizor i odmah uživati u boljoj slici.
Pogotovo danas kad postoji Chromecast i SmartTV pa lako streamaš s mobitela što trebaš- tj. bilo tko može streamati pa ne trebaju svi imati neki poseban mobitel.
Naravno, ako tehnologija još pojeftini i uspiju minimizirati uz malo ozbiljniji broj lumena- super, bolje da imamo više featurea pa biramo.
__________________
Često postavljena pitanja: Android, iPhone
Pravila: Mobilna tehnologija i telefonija i Usporedbe mobitela.
Mjesto za oglašavanje mobitela.
assassin is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2018., 12:04   #9
spustanje cijena? joj, kak si optimistican. pozlatile ti se rijeci..
al vidim da cijene idu u drugom smjeru.. svake godine mobiteli sve skuplji i skuplji...
iskreno se nadam da ce biti tak, al ne vjerujem...
genius_one is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2018., 23:18   #10
Istina- iPhone X je sad podigao granicu prihvatljive cijene flagshipa, ali mislim na ove mid-range i jeftinije.
Oni napreduju i spuštaju se cijene, a mobiteli su sve bolji.
Nije više ono jedva prihvatljivo.
__________________
Često postavljena pitanja: Android, iPhone
Pravila: Mobilna tehnologija i telefonija i Usporedbe mobitela.
Mjesto za oglašavanje mobitela.
assassin is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2018., 15:51   #11
Razvoj i budućnost mobitela do 2023 godine će vjerujem ići u smjeru 18:9 format i to u potpunosti bez "mesa", gdje će kamera i senzori biti ispod ekrana, a ekrani u srednjoj i visokoj klasi amoled.

Također jedan dio kolača će uzeti i savitljivi hibridi mobiteli/tableti https://www.google.hr/search?q=samsu...qD4r77kqk0fpM: , koji bi uz još lakše i tanje laptope 3-1 ili 2-1 mogli pokopati tablete.

Ne vjerujem u spuštanje cijena jer će top modeli biti oni s savitljivim ekranom, dakle hibrid mobitel tablet za 1000€ +

Što se tiče baterije tu nažalost ne bude bilo značajnijih pomaka u smislu povećanja kapaciteta uz iste dimenzije ali zato će se ići vjerojatno u smjeru Samsunga s baterijom od grafena koje će se puniti 5 ili više puta brže nego postojeće.

Razvoj kamera u mobitelima će vjerojatno napokon zabiti zadnji čavao u nižu i srednju klasu fotoaparata.



Što se tiče starih i novih brandova, mislim da će se njih barem 30 posto ugasiti jer ih je i sada previše. A budućnost velikih igrača koji to zapravo više i nisu je vrlo upitna, a tu prije svega mislim na LG, HTC i Sony koji već godinama hodaju po rubu i koji svoje mobilne divizije krpaju s drugim poslovanjem. Ne isključujem mogućnost i gašenja nekih brendova poput blackberrya, alcatela, motorola i slično u korist nekih drugih unutar kompanija... Plus kako stvari stoje, Huawei i Honor bi mogli zavladati mobilnim svijetom i ozbiljnije uzdrmati nedodirljivi Samsung.
Rawvana is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2018., 17:18   #12
Aha e hvala na info. Nisam to znao.

Eh evo šta nas jos čeka, zubac (notch). Počeo iPhone X i nekako je to loše rješenje. A nastavili onda sljedeći proizvođači i uz to OnePlus 6 kojeg nema na slici. Užas.

Caeruleus is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2018., 17:38   #13
nije počeo iPhone nego Essential. slažem se da je to pošast koja se nažalost širi i ako OP to bude imao,više kod mene ne dolazi u obzir...
Wodoo is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2018., 21:52   #14
Quote:
Wodoo kaže: Pogledaj post
nije počeo iPhone nego Essential. slažem se da je to pošast koja se nažalost širi i ako OP to bude imao,više kod mene ne dolazi u obzir...
Hoće. Evo ga

Caeruleus is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2018., 11:23   #15
Bilo bi lijepo kad bi se pojavio proizvođač koji će na tržište izbaciti mobitel s tri kamere - jedna standardna, te do nje s lijeve i desne strane dvije specijalizirane kamere. Jedna specijalizirana kamera da bude wide-angle 135' što fura LG a jedna da bude tepephoto što furaju Samsung i Apple. E to bi bilo već nešto.
Caeruleus is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2018., 11:53   #16
Znači P20 Pro, ali monokromatsku zamijeniš širokokutnom?
Ništa, trebat će onda 4 kamere da se sve pokrije
__________________
Često postavljena pitanja: Android, iPhone
Pravila: Mobilna tehnologija i telefonija i Usporedbe mobitela.
Mjesto za oglašavanje mobitela.
assassin is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2018., 11:06   #17
Quote:
assassin kaže: Pogledaj post
Znači P20 Pro, ali monokromatsku zamijeniš širokokutnom?
Ništa, trebat će onda 4 kamere da se sve pokrije
P20 Pro ima tri kamere ali ne ovo što sam spominjao

Da je širokokutnu staviti umjesto monokromatske onda bi to bilo to. :klap:
Caeruleus is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2018., 01:34   #18
Nadam se da će neki proizvođač smoći snage da na mobitel ugradi identične kamere i stražnju i prednju. Selfie je uvijek lošija, što je neobjašnjivo.
Caeruleus is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2018., 16:44   #19
Projektor totalno bezveze opcija.

Pametni satovi i tableti ce samo jacat. Imam dva tableta i nekoliko pametnih satova koje manje koristim al tek sad pocinju biti zanimljivi i oku ugodniji. Al tablet non stop. Laptop vise uopce ne palim, vecinom samo za fipmove al uz smart tv, netflix i slicno i to sve manje i manje. A 10 ili 12-13" idealno za surfanje i sve ostalo.

Za 5godina ce biti na vrhu onaj koji ima najbolju kameru i najbolji marketing.

Uz trojac samsung, apple, huawei, ostali kinezi su vec istisnuli poznatije brandove.


I dalje ce samo jacat xiaomi, oppo, vivo, lenovo, zte..

Zelje? Bolje kamere, zadnja jedna i prednja nek budu jebene. Iza ajd jos jedna za bokeh efekt ako treba, al prioritet je prednju pojacat. Ostalo iza ako ima lufta nek ubace. Solidno pojacalo za muziku i bateriju.
I ovaj notch je skroz ok. Uzeo bi iduci s tim radje nego edge.
I nek budu izdrzljiviji, zadnja 3mobitela sam strgao.

Poslano sa mog SM-N950F koristeći Tapatalk
__________________
Pročitaj pravila o oblikovanju potpisa link ;)
dubrava is online now  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2018., 17:37   #20
Kad smo već kod želja ja bih jednu infra crvenu kameru, bolju bateriju, i 10x optički zoom.

Gesendet von meinem SM-G965F mit Tapatalk
Brico_GO is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:38.