Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Automobili

Automobili Život na kotačima
Podforumi: Nautika, Motori i skuteri, Autoplin

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.02.2018., 17:27   #241
Quote:
europe2seoul kaže: Pogledaj post
Ja za rutu od 1-2 km najcesce odem pjeske. Za 1km 80% da odem pjeske a za 2km oko 50% da odem pjeske. I naravno istim putem se i vratim nazad.

Ako hodas 5 km/h, 1km je 12 minuta. Ako malo pozuris napravis to i puno prije. Dok udjes u auto, zavezes se, upalis, krenes, neki semafor 1-2 minute, nije da si nesto profitirao. Osim ako ne ides u ducan po gajbu pive za rostilj pa ti treba auto da ne nosis.

u mom slučaju bih prije rekao.. dok nađeš parking... voziš se okolo dok netko izađe.. još neugodna vrućina ljeti, ni klima ne pomaže ako je vreo auto od sunca.. bolje sjest na bicikl i ta 2 km rješiti..
Doduše ovisi kako kad.. nekad autom nekad biciklom nekad i pjehe

Quote:
kerbi kaže: Pogledaj post
Do 20-30km idem biciklom ako mi se ne žuri, osim sad po snjegu

Ovo mi malo ipak previše za bicikl

Što se tiče auta, kod mene je otprilike 60 km po radnom satu
Nikomah is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2018., 17:45   #242
Quote:
europe2seoul kaže: Pogledaj post
Pa nije. Ak imas sporohodni motor od 40KS kaj ima 4 litre, i da su svi dijelovi overengineered taj moze raditi od danas do sudnjeg dana. No on je isto tako pretezak i preskup da bude iole konkurentan danas na trzistu.

No procitaj i za radne sate kao sto sam napisao. Ja posao-kuca-posao napravim za 1.5-2h dnevno a to je 34km. Dok da se vozim po AC napravio bi 260km za isto vrijeme. Znaci za 770 radnih sati bi natukao 200 tisuca km, a po gradu bi mi trebalo za istu kilometrazu 5882 radna sata odnosno 7.64 puta vise! Kao da na AC napravim 1.528 miliona km

Usput 770 radnih sati je kao da vozim 96 dana po 8 sati dnevno ili 192 dana po 4 sata dnevno odnosno 39 radnih tjedana (radnih dana). Trgovacki putnici to lako istuku za 1-1.5 do 2 godine. Ili Taxisti - primjer Cameo.
nešto si krivo izračunao..

ako voziš 260 km za 1.5-2 to je nešto preko 130 km/h prosječno.. znači za 1000 sati je to 130 000 km

A ti si napisao da za 770 sati prijeđe 200 000 km

uglavnom..

za prosječnu vožnju ovako ispada

uz brzinu 40km/h, 200 tkm se prijeđe za cca 5000 sati

uz brzinu 60 km/h (vrijedi za mene), ista kilometraža se prijeđe za 3300 sati

uz brzinu 120 km/h (po meni realnija cifra*) ista kilometraža se prijeđe za 1500 radnih sati


*odnosi se na vožnju primarno autocestom ali dok se dođe do autoceste a i stajanja na semaforu i sl. drastično smanjuju prosječnu brzinu

Kako vidimo po oglasnicima ima auta koji prijeđu preko 500 tisuća.. dakle, ako su 95% toga radili na autocesti to je cca 3800 radnih sati, još uvijek manje od gradskog prdekala koje napravi 200 tkm.. s tim da naravno treba uzeti i u obzir što kaže sinisa - takav gradskić ima i puno više hladnih startova pa bih ja prije uzeo ovog od 500 tkm nego tog gradskog od 200 tkm.
Nikomah is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2018., 18:33   #243
U firmi imamo službene aute za servisne poslove koji naprave otprilike 8 - 12 servisa isključivo u gradu (Osijek).
BC pokaže prosječnu brzinu 20 - 25 km/h.
Što će reći, za 100tkm treba 4500 radnih sati.
Isti ti auti na autoputu idu u prosjeku bar 100km/h, pa im za 100tkm treba 1000 sati.
Nedavno smo dobili novog dobla, regeneracija se prvi puta uključila kad je imao 1400km na brojaču.
sinisaplatz is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2018., 18:48   #244
Quote:
sinisaplatz kaže: Pogledaj post
Nedavno smo dobili novog dobla, regeneracija se prvi puta uključila kad je imao 1400km na brojaču.
zanimljiv info..

Ako je dp filtero krenuto okomito, zar je moguće da ipak i nešto pepela pomalo prođe van? Jer i dalje sam fasciniran onim autom s druge teme što je prešao 500+ tkm a dpf i dalje sve super...
Nikomah is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2018., 19:04   #245
Quote:
Nikomah kaže: Pogledaj post
u mom slučaju bih prije rekao.. dok nađeš parking... voziš se okolo dok netko izađe.. još neugodna vrućina ljeti, ni klima ne pomaže ako je vreo auto od sunca.. bolje sjest na bicikl i ta 2 km rješiti..
Doduše ovisi kako kad.. nekad autom nekad biciklom nekad i pjehe


Ovo mi malo ipak previše za bicikl

Što se tiče auta, kod mene je otprilike 60 km po radnom satu
Što previše? Kako tek idu oni sportiji kad ja od nikad ispod 110kg vozim toliko iz rekreacije.

Poslano sa mog LG-M700 koristeći Tapatalk
__________________
Volim sve komade koje vole mladi.
Kupujem minsko polje radi ugodne šetnje s punicom.
link
kerbi is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2018., 19:50   #246
Quote:
Nikomah kaže: Pogledaj post
nešto si krivo izračunao..

ako voziš 260 km za 1.5-2 to je nešto preko 130 km/h prosječno.. znači za 1000 sati je to 130 000 km

A ti si napisao da za 770 sati prijeđe 200 000 km

uglavnom..

za prosječnu vožnju ovako ispada

uz brzinu 40km/h, 200 tkm se prijeđe za cca 5000 sati

uz brzinu 60 km/h (vrijedi za mene), ista kilometraža se prijeđe za 3300 sati

uz brzinu 120 km/h (po meni realnija cifra*) ista kilometraža se prijeđe za 1500 radnih sati


*odnosi se na vožnju primarno autocestom ali dok se dođe do autoceste a i stajanja na semaforu i sl. drastično smanjuju prosječnu brzinu

Kako vidimo po oglasnicima ima auta koji prijeđu preko 500 tisuća.. dakle, ako su 95% toga radili na autocesti to je cca 3800 radnih sati, još uvijek manje od gradskog prdekala koje napravi 200 tkm.. s tim da naravno treba uzeti i u obzir što kaže sinisa - takav gradskić ima i puno više hladnih startova pa bih ja prije uzeo ovog od 500 tkm nego tog gradskog od 200 tkm.
Da zeznuo sam broj.

No evo na BCu mi je prosjecna brzina 27.1 km/h po Zagrebu gdje radim vecinu kilometraze. Sto i spada u prosjeku 1.5 sa posla na posao koliko potrosim dnevno. Oko 8000-9000 km godisnje imam gradske voznje a svega 3-4 tosuce izvangradske godisnje vecinom po AC i dobrim otvorenim cestama.
A recimo kerbi vozi puno km no potrositi ce manje sati rada motora nego ja. I to puno manje. Ja bum za 5 godina imao cca 60-70 tisuca a on 150 tisuca. I jad dodje kupac on gleda kilometre a ne radne sate A i on i ja imamo isti motor
europe2seoul is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2018., 20:44   #247
europe, ti si vozio oba, jel možeš dati kratki sažetak vožnje na plin stari 1.6 16V vs 0.9 Tce?
Koliko ti je koji trošio, koliko je trebalo za prebacivanje na plin?
Za grijanje si već napisao da slabo grije mali turbak.
c-shadow is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2018., 21:37   #248
Quote:
c-shadow kaže: Pogledaj post
europe, ti si vozio oba, jel možeš dati kratki sažetak vožnje na plin stari 1.6 16V vs 0.9 Tce?
Koliko ti je koji trošio, koliko je trebalo za prebacivanje na plin?
Za grijanje si već napisao da slabo grije mali turbak.
Za prebaciti na plin mi je trebalo par semafora zimi ali na njima bas nije guzva dakle recimo 5-7 minuta cca 1.5-2 km tak nekaj. Znaci jako brzo. Govorim za zimu. Preko ljeta je to puno krace. Gleda temp rashladne i kad je dovoljno topla brijem nesto preko 40C prebaci na plin. Ovaj novi se puno bolje vozi jer je turbak pa gdje god da stisnes gas on krene dok atmo treba prvo u okretaje i pocne zivit od 3500 na vise tek. Isto tako uzbrdicu na A6 prema vrbovskom/ravnoj gori turbak puno bolje savlada i klizi gore puno kakse nego atmosferac sto je bio. Atmo isto na AC je drzao u petoj na oko 4200 okretaja sto je i bucilo i trosilo a turbak to radi na puno kulturnijim nizim okretajima a brzina i dalje 130-140. A u prosjeku turbak trosi 1.5-2 litre manje na 100 ovisi kak i gdje se vozim. Sve u svemu bolja solucija; osim grijanja. mislim i turbak kad zagrije bude ti sauna u autu. ali dok pocne grijat mu treba vremena....maltene 15-20 minuta gradske voznje u ZG.
europe2seoul is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2018., 22:14   #249
....i samim tim po zimi puno kasnije prebaci na plin od atmo.
__________________
Volim sve komade koje vole mladi.
Kupujem minsko polje radi ugodne šetnje s punicom.
link
kerbi is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2018., 22:19   #250
Quote:
europe2seoul kaže: Pogledaj post
Za prebaciti na plin mi je trebalo par semafora zimi ali na njima bas nije guzva dakle recimo 5-7 minuta cca 1.5-2 km tak nekaj. Znaci jako brzo. Govorim za zimu. Preko ljeta je to puno krace. Gleda temp rashladne i kad je dovoljno topla brijem nesto preko 40C prebaci na plin. Ovaj novi se puno bolje vozi jer je turbak pa gdje god da stisnes gas on krene dok atmo treba prvo u okretaje i pocne zivit od 3500 na vise tek. Isto tako uzbrdicu na A6 prema vrbovskom/ravnoj gori turbak puno bolje savlada i klizi gore puno kakse nego atmosferac sto je bio. Atmo isto na AC je drzao u petoj na oko 4200 okretaja sto je i bucilo i trosilo a turbak to radi na puno kulturnijim nizim okretajima a brzina i dalje 130-140. A u prosjeku turbak trosi 1.5-2 litre manje na 100 ovisi kak i gdje se vozim. Sve u svemu bolja solucija; osim grijanja. mislim i turbak kad zagrije bude ti sauna u autu. ali dok pocne grijat mu treba vremena....maltene 15-20 minuta gradske voznje u ZG.
Koliko ti je cca trošio 1.6 na plin, grad/van grada?
c-shadow is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2018., 22:26   #251
Quote:
c-shadow kaže: Pogledaj post
Koliko ti je cca trošio 1.6 na plin, grad/van grada?
8.5 litara benzina na 100 km ak se vozis samo na benzin.
9.5 litara plina ak se vozis na plin.
I isto ti je grad, van grada cca. Na AC je stari imao losu aerodinamiku i radio na prek 4000 okretaja da odrzi putnu brzinu pa je i pio.
europe2seoul is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2018., 18:49   #252
kupujem auto- molim pomoć

pozdrav svima. evo ja sam nova na ovoj temi pa kako sam naslov kaže kupujem novi auto do cca 120 000 tis kuna- pa ako ima koja dobra duša da mi pomogne bila bi jako zahvalna.

Inače bila sam na autoshowu i malo sam se zadržala na seat štandu ajmo reć i tamo mi je jedan prodajni predstavnik svašta ispričao za ibizu cool 1.0. mpi 55 k i ušla mi malo ponuda u uho i tak tipično žensko Došla drugi dan na posao i ekipa kaže ne to, ne taj motor to se kvari i nejde s mjesta. pitam kolegu jednog koji vozi i testira aute za raznorane autokuće i također veli auto da kao marka, ali motor ne jer kad upališ klimu auto nejde s mjesta. da bolje 1.4 , 1.6 tdi, ili benzinac ali više od 100 ks. također pitala mehaničara i on veli da nije to baš pametno da ne mpi nego tsi da su bolji motori. neki kažu da je oke motor da to nije kao prije. frendica mi ima ibizu 1.2. već 2 godine putuje iz samobora do zagreba svaki dan također na posao i njoj je oke.

Znači meni auto treba na relaciji kuća posao, posao kuća. a to znači gornja dubrava - novi zagreb, svaki dan od pon do petka od 8-16 , znači put na posao i vraćanje s posla po najvećoj gužvi i mic po mic. ja osobno vozačkog iskustva imam preko 7 godina vozila sam i male i velike i kratke i uske aute tako da mogu hendlati s bilo čim. kiee nije bilo na autoshowu htjela sam vidjeti i njihove modele i ponude što nude, tako da ću ići do salona nekog da pogledam. toyote i hyundaii su mi se činili dosta skupi pa ne znam možda i griješim..

voljela bih da ako ima koja dobra duša da me posavjetuje jer ne želim kupovati mačka u vreći. želim da mi bar taj auto traje koliko mislim dignuti kredita ( 5-7) godina, a ne da nakon godinu-dvije doslovce se plačem što sam kupila.. ipak je to dosta velika investicija..

hvala unaprijed
ancica89 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2018., 19:18   #253
Pusti priče..napravi probnu vožnju.I par frendica povedi sa sobom. Boju nemoj gledat na probnoj vožnji nego slušaj motor..jer je to to za tebe ili ne.

Ako se večinom voziš sama..onda ostavi frendice na kavi da listaju kataloge. Nitko ti ne može potvrditi da li je to dovoljno dobar motor i performanse..dok sama to ne osjetiš.
Po meni za to kaj ti treba..bit će dosta atmosferac..iako ovaj tsi od 95ks je puno živahniji.
__________________
da?
hakkler is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2018., 22:32   #254
@ ancica
To je dovoljan novac koji mislis potrosit za kupit super auto.

Ja bi na tvom mjestu kupio Yarisa benzinca provjerenog.
Ili polovnog Sfifta, tu mozes kupit dobro auto za dosta manje novaca.
Dizel za tvoju relaciju voznje ne dolazi u obzir.

Ja kad budem mijenjao svog clia koji je dobar auto kupit cu pandu ili yarisa.
Jos triba vrimena da se dokazu mali turbaci. Po meni
__________________
Ignore :ecobarbarus,koka36,Mc Ozy,McAucliffe,cave troll,guzica3,judolino,kiss me,kumek,Stipe23,swap,twistdrum,ViktorViktorija,Ša bović Adis,Xenoborg,manchild,Sforza Aspang,Darcuese,PETIT-BEURRE
marko-m is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2018., 22:39   #255
Quote:
hakkler kaže: Pogledaj post
Pusti priče..napravi probnu vožnju.I par frendica povedi sa sobom. Boju nemoj gledat na probnoj vožnji nego slušaj motor..jer je to to za tebe ili ne.

Ako se večinom voziš sama..onda ostavi frendice na kavi da listaju kataloge. Nitko ti ne može potvrditi da li je to dovoljno dobar motor i performanse..dok sama to ne osjetiš.
Po meni za to kaj ti treba..bit će dosta atmosferac..iako ovaj tsi od 95ks je puno živahniji.
DrAqua is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2018., 23:11   #256
Quote:
ancica89 kaže: Pogledaj post
pozdrav svima. evo ja sam nova na ovoj temi pa kako sam naslov kaže kupujem novi auto do cca 120 000 tis kuna- pa ako ima koja dobra duša da mi pomogne bila bi jako zahvalna.

Inače bila sam na autoshowu i malo sam se zadržala na seat štandu ajmo reć i tamo mi je jedan prodajni predstavnik svašta ispričao za ibizu cool 1.0. mpi 55 k i ušla mi malo ponuda u uho i tak tipično žensko .

hvala unaprijed
Pa ta ibiza ne košta 120k kn,za te novce idu auti b segmenta sa najboljom opremom i srednje jakim motorom(1.0 ,95ks)
pilif12 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2018., 23:12   #257
Mpi ibiza je posve dovoljna za po gradu, a i dobije se automatic emergency braking i u najslabijoj opremi, što većina konkurencije mislim da ne nudi. Imao mpi motor 5 godina, 0 kvarova.
ptae2000e is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2018., 01:33   #258
Quote:
ancica89 kaže: Pogledaj post

Znači meni auto treba na relaciji kuća posao, posao kuća. a to znači gornja dubrava - novi zagreb, svaki dan od pon do petka od 8-16 , znači put na posao i vraćanje s posla po najvećoj gužvi i mic po mic.
hvala unaprijed
Gle, taj motor je stvarno minimalna motorizacija za auto, no iskreno govoreći, za gradsku vožnju kuća - posao - konzum trebalo bi zadovoljiti.
Ne znam za konkretan motor, no 100tkm bi danas svaki motor morao preći uz normalno održavanje.
BTW, kaži frendicama da je fićo imao oko 15kW, i da su im roditelji vjerojatno obišli pola bivše države sa takvim autima, bez serva, ABSa, klime i sličnih modnih dodataka.
Ni autoput nije problem za takav motor, nemoj misliti da nemoš' na GO sa tim....moraš malo smanjit očekivanja, ali održavat tempo 130 nebi trebao biti problem.
Ono što je problem sa takvim motorom je: bosna, uzbrdice, jadranska magistrala i sl.
Smetaš svima, pretječu te na silu jer ih nerviraš, a ti trljaš motor do yaya ali ne mo'š ni održat tempo, a kamoli prestić' kamion....E tu moraš imat malo pameti, puno živaca, i i plan defanzivne vožnje u glavi i savladat ćeš i to....
Samo jedna stvar mi ne odgovara: 7 godina otplate je po meni previše, auto koji kupuješ treba trajat dvostruko duže od otplate kredita, pa ako trebaš 7 godina da otplatiš auto, to nije auto za tebe.
sinisaplatz is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2018., 17:23   #259
@pilif 12

ponuda koju sam dobila za ibizu 1.0 mpi 55 kw cool je sa popustom i ja sam dodatno htjela zimske gume - jer to sam od starta rekla kada kupujem auto kupujem odmah i 4 nove gume ( bilo zimske ili ljetne ovisi u kojem dobu kupujem auto) i cijena ponude je 98 000 tis kuna.

a tražila sam ponudu za dizel ibizu, znači 1.6 tdi 59 kw style također sa zimskim gumama cijena je 125 tis kuna..

@marko-m što se tiče pande to sam isto imala savjet da kupim hahaha ali ja bi ipak auto koji ima mjesta u gepeku, ko zna danas sutra za dječja kolica, za ići na more da mi barem koferi stanu a ne da vozim na krovu
znači ipak bi voljela malo veći auto da stane nešto u gepek a ne 3. vrećice i snalazi se

@sinisaplatz to sam ( vezano za 7 godna) napisla u smislu svog minimalca da je to minimum koliko ga mislim koristiti, znači mislim ga i više koristiti- zato bi voljela kupiti auto kojeg ću barem 7 godina minimalno imati - iako kao što sam rekla ništa vječno ne traje..

eto zapravo mene zanima ovo tsi , mpi da li postoji koja razlika ili ne?
znači po vašim odgovorima vidim da u mom slučaju benzinac dolazi u obzir ili sam krivo shvatila?
ancica89 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2018., 17:51   #260
super si ti to ispregovaral

nova ibiza 75ks je 93 000kn
https://cc.porscheinformatik.com/cc-...SEAT/S/auv/300

https://www.seat.hr/nova-ibiza/pregled

nova ibiza 95ks 1.0 tsi je 99 000kn

kak si ti došla na ponudu od 98 000kn za ibizu od 75ks????...4 nove gume su ti 2000kn

tsi je bolji jer se bolje vozi a manje troši,uzmi oba na probnu vožnju pa se sama uvjeri...
Mahun is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:13.