Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca

Roditelji i djeca Zato što ih volimo i oni vole nas.
Podforumi: Školarci i adolescenti, Dojenčad i predškolci, Trudnice, Medicinski potpomognuta oplodnja, Dječje zdravlje, Oprema

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 24.02.2018., 11:58   #181
Quote:
gargamišamel kaže: Pogledaj post
meni je bilo šokantnije kad sam čula da neke sa 16-17 god. ne znaju u koju rupu gurnuti tampon, tj. ne znaju da imaju dvije rupe.


Toga će biti sve dok nam se spolni odgoj u školama svodi na par šturih informacija na satu biologije. A to vjerojatno znači zauvijek.
__________________
La vida es sueno T. 1.1.2009. M. 25.1. 2013.
Kakadu is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2018., 12:16   #182
to su vrlo rijetki primjeri, ali većina nas cura je taj podatak znala puno prije stupanja u prvi spolni odnos i bez obzira na nikakva školska predavanja, pa čak i roditeljsku edukaciju koje isto tako nije bilo.
sve ima svoje vrijeme i smatram kako informacije i način komunikacije trebaju biti dozirani, odn. usklađeni pojedinoj dobi, razvoju i razumijevanju koji prate tu dob (+/- jer znamo da nema striktnih tablica razvoja, ali sve je to tu negdje).
evo, malo si razmišljam i vrtim filmove. već u vrtiću se razvijaju prve ljubavi, zagrljaji, puse, priče o svadbi, djeci, medenom mjesecu (da, da, sve sam to nedavno doživjela ). moj se znao sakrivati sa svojom curom i ljubakati se. i sad si mislim da sam ja njemu išla objašnjavati sve o seksu (i tehničke i psihološke pojedinosti) da li bi oni pokušali kopirati to što su čuli jer oni se ipak vole i imat će svadbu i ići će na havaje na medeni mjesec i imali su isplanirani broj djece i sve ostale pizdarije iz romantičnih filmova koje su im neke curice iz grupe servirale. šestogodišnjaci baš i nemaju razvijeno kritično mišljenje, a da i ja njemu u cijeloj toj priči idem filozofirati "čuj, to ti je tako i tako, ali ipak i nije tako jer..." vrlo brzo bi se isključio i počeo razmišljati gdje je stao sa slaganjem legića.
gargamišamel is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2018., 12:28   #183
Nisam imala ideju da se petogodišnjaku pripovijedaju složeni traktati o seksu, nego da mu se kaže par jednostavnih i osnovnih podataka koje u tom trenutku može razumjeti, a koje će se kasnije postupno proširivati.

Jednostavno mislim da je važno da moja djeca takve informacije saznaju od mene, a ne od ulice. I mislim da bi mi dobra literatura u tome pomogla.
__________________
La vida es sueno T. 1.1.2009. M. 25.1. 2013.
Kakadu is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2018., 12:36   #184
a što bi mu točno htjela reći? nisam baš pohvatala. rekla si da ne bi htjela preko anatomije ljudskog tijela, pa sam shvatila da bi ti to malo detaljnije.
gargamišamel is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2018., 12:59   #185
Quote:
gargamišamel kaže: Pogledaj post
a što bi mu točno htjela reći? nisam baš pohvatala. rekla si da ne bi htjela preko anatomije ljudskog tijela, pa sam shvatila da bi ti to malo detaljnije.
Mlađem? Želim mu objasniti kako nastaju djeca bez općenitih fraza "mama i tata se jako vole". Mislim da su izrazi "spermij" i "jajna stanica" za njega još komplicirani, ali uz pomoć jednostavnog crteža mislim da bi shvatio.

Ali mislim da za njega ima još vremena, on, uostalom, može slušati što starijem objašnjavam ako ga i koliko zanima.

A stariji je hitan slučaj. Prije nekoliko tjedana pitao me je što je to orgazam i ja sam se totalno pogubila, uopće mu nisam odgovorila, bila sam potpuno nepripremljena. Da sam ga barem samo uputila da pita tatu. A to pitanje više nije postavio pa se bojim da je zaključio da je to tabu tema.

Zato ga želim posjesti i, oboružana literaturom, bez nelagode i crvenjenja, zajedno s mužem, objasniti mu sve što treba znati.
__________________
La vida es sueno T. 1.1.2009. M. 25.1. 2013.
Kakadu is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2018., 13:13   #186
Quote:
Kakadu kaže: Pogledaj post
Da sam ga barem samo uputila da pita tatu.
dobra taktika.
još nismo došli do takvih pitanja i literature, al vjerujem da se može nešto pronaći.

kaj se tiče mlađeg, i ja sam izbjegavala frazu "mama i tata se vole", a nisam primijetila da su mu enciklopedijske slike i termini bili nešto komplicirani.
gargamišamel is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2018., 17:53   #187
Je li samo moja curka neobična po tome što joj je neugodno slušati o stvarima koje se tiču ljudskog tj. njenog tijela, ili ima više takve djece?

Treći je razred i kako dolaze prilike razgovaramo o tome kako tijelo funkcionira, sad su i na prirodi govorili o zdravlju, zaraznim bolestima , brizi o vlastitom zdravlju i sl., ali njoj je o tome neugodno razgovarati.

Pitanje puberteta, promjena u pubertetu, menstruacije smo lagano dotakli prošlo ljeto, zanima je to,ali je sva u nekakvoj neugodi prekinula razgovor i zaključila da joj se ne sviđa ideja da joj tijelo sazrijeva i mijenja se (jeah, još je malo emotivno nezrelija), ali kako ima visinu i težinu s kojom bi se promjene već lagano mogle početi događati mislila sam da je bolje da joj ja o tome kažem, nego da se iznenadi menstruacijom npr.

Ni sama ne znam kako tome pristupiti, vjerujem da bi i nama dobro došla nekakva literatura. O nastanku djece je informirana, dotakli smo se i kako do začeća dolazi (ali vidim da joj je teško o tome slušati, pa sam izbjegla neke detalje), ali bedasto mi je da djetetu od 10 godina govorim da se "mama i tata vole" pa dobiju dijete jer je jadna već radi takvih glupih rečenica zaključila da se dijete može dobiti samim činom vjenčanja (ono vjenčaš se, dijete je automatski na putu) .
nightfall is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2018., 18:27   #188
Mene je dijete nekidan iznenadilo sa pitanjem kako kokoš odluči da li će u jaju koje snese biti pile ili će biti prazno.
Rekla sam da ako je oplođeno, biti će pile.

- Oplođeno? Štaa?

Bilo je kasno pa sam samo kratko rekla, ako se spojila sa pijetlom i daj, da nastavim dalje čitat...

Pa tako nekako, nightfall, možda sa primjerom iz životinjskog svijeta? Ako je već toliko sramežljiva.

Kako odrasli muški pišo osim što piški može izbaciti i sjeme. A žene imaju između pipice rupice za pišanje i guze za drek još jednu rupu odakle dolaze djeca iz onog sjemena.
__________________
A snaha bijaše jezičljiva, (guzičljiva) nazlobna, proždrljiva i goropadna.
katjes is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2018., 18:36   #189
Ne znam, znam da je malo nezrelija od vršnjakinja i stalno čekam taj neki "klik" pa da sazre i da se može s njom normalno razgovarati, a ne da djetetu od 10 godina okolo naoklo objašnjavam kako nastaju djeca. Mislim ,pa ne mogu više o rodama i kupusu.

Čak nekako mislim da je ona sve i shvatila,jer smo razgovor obavili,čak ne bih rekla da ju je sram o tome razgovarati već da izbjegavanjem razgovora negira da se tako nešto događa (ako ne razgovaramo o sazrijevanju, zauvijek ću ostati dijete ). Ne bih htjela da su joj takvi razgovori neugodni, meni te teme nisu tabu (a ni mužu,ali vidim da mala radije samnom razgovara o tim stvarima).
nightfall is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2018., 19:08   #190
ak misliš da je shvatila čemu forsiranje? ionak bu te valjda pitala kad bu ju nekaj zanimalo.
gargamišamel is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2018., 09:59   #191
Quote:
Kakadu kaže: Pogledaj post
Mlađem? Želim mu objasniti kako nastaju djeca bez općenitih fraza "mama i tata se jako vole". Mislim da su izrazi "spermij" i "jajna stanica" za njega još komplicirani, ali uz pomoć jednostavnog crteža mislim da bi shvatio.
zasto mislis da je spermij i jajna stanica prekomplicirano?
mojoj je bilo apstraktvno, al uz sliku UZV-a (nje u raznim fazama), ovo se zapravo lijepo nadogradilo, i posteno sam imenovala.


uz funkciju spolovila (m i z), ja sam dodala i upotrebu mozga (sto nas razlikuje od ostalih sisavaca) , odn da mi odlucujemo kada cemo se s nekim seksati i kada ce taj seks proizvesti bebu.
u vise kasnijih razgovora smo dosli to toga kako ljudi mogu birati da imaju ili nemaju bebu za vrijeme seksa, samo sto sam za zastitu spomenula jedino mehanicku, tj rekla sam da muskarac moze nesto staviti na svoje spolovilo tako da bijela tekucina u kojoj plivaju spermici ne dodje do zenske jajne stanice i ne oplodi ju.
oplodjivanje smo znale pricat i i pcelicama na cvijecu i o sexu raznih zivotinja.
sex uvijek spominjem uz ljubav (i to isto da nas razlikuje od zivotinja)
ne mislim da ce, zato sto ima decka u skoli u prvom razredu se seksati zato sto sam joj ja rekla da se to veze uz ljubav.


Quote:
Kakadu kaže: Pogledaj post
Ali mislim da za njega ima još vremena, on, uostalom, može slušati što starijem objašnjavam ako ga i koliko zanima.

A stariji je hitan slučaj. Prije nekoliko tjedana pitao me je što je to orgazam i ja sam se totalno pogubila, uopće mu nisam odgovorila, bila sam potpuno nepripremljena. Da sam ga barem samo uputila da pita tatu. A to pitanje više nije postavio pa se bojim da je zaključio da je to tabu tema.

Zato ga želim posjesti i, oboružana literaturom, bez nelagode i crvenjenja, zajedno s mužem, objasniti mu sve što treba znati.
mislim da je dobro da ga nisi uputila da pita tatu
meni je skroz legitimno rec djetetu:ne znam, nisam sada spremna za razgovor o tomu, ajmo pricat za tejdan dana, moram se informirat...
pitaj tatu dijete moze shvatiti i kao, ok, moram biti oprezan sto pitam mamu, sto tatu.

ak ga hoces pozvat u razgovor, mislim da je skroz okej rec da te zatekao nespremnu da pricas o necemu tako vaznom. i da mu dugujes odgovor.

u nekim razgovorima o sexu, ja sam njoj rekla da je sex jako lijep i da stvara ugodu. da je vazno da si s osobom koju volis i koju vjerujes. i da ti je mozak dovoljno razvijen da samostalno mozes misliti o puno vaznih stvari (a ne da drugi misle i odlucuju umjesto tebe)

ono sto je meni vazno, da to nije jedan razgovor i nikad vise, nego vise prica kroz razna vremena.

o upotrebi mozga (i usporedbi s zivotinjama i pametnim telefonima ) mi uzasno puno pricamo, pogotvoo otkad je u skolu krenula
__________________
Ako postoji nešto što želimo promijeniti kod djeteta, trebamo vidjeti nije li to nešto što bismo prvo trebali promijeniti u nama samima
Monstera is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2018., 10:01   #192
samo da ohrabrim: neki razgovori kod nas su doslovce pitanje odgovor i traju minutu do najvise dve.
nema tu nekog filozofiranja i mislim da se za to vrijeme ntii ona niti ja/tata niti ne stignemo zacrveniti.
__________________
Ako postoji nešto što želimo promijeniti kod djeteta, trebamo vidjeti nije li to nešto što bismo prvo trebali promijeniti u nama samima
Monstera is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2018., 10:23   #193
ja vam nazalost mogu samo neke njemacke knjige/slikovnice preporucit, ali koliko ja vidim od mojih dvoje (ona 9, on 7 godina) oni su informirani preko ekipe iz skole i razreda, i svasta nesto znaju. neke teme smo "obradili" preko slikovnica tipa dobit cu brata/seku i kako djeca dolaze na svijet. ali mislim da mi je neke detalje uopce tesko i zamislit. s druge strane sam sretna sto kod nas u skoli u 4-om razredu postoji predmet koji se zove "Aufklärungsuntericht" tako da neki ticerica to ispredaje.
__________________
And I'm floating in a most peculiar way
aniano is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2018., 10:46   #194
Moj zna za spermić i jajnu stanicu jer je za neke gluposti čuo u vrtiću i onda sam da ne bude krivih drina objasnila malo podbrobnije

Naravno da je već sa 3 godine pitao kako beba dođe u mamin trbuh i gdje je beba prije nego dođe u mamin trbuh ali ga je tada zadovoljila priča o tome da beba čeka na oblaku i onda si odabere mamu i kao točkica dođe mami u trbuh

No, s vremenom su se stvari malo pobrzale
Pa sam morala objasniti spermić i jajnu stanicu, to sam napravila uz pomoć youtube filmića, ima baš dobrih koji pokazuju spermić koji ulazi u stanicu i dalje kako se razvija beba
Još doduše nije pitao eksplicitno kako spermić dođe u maminu pipicu

Sa ženskim tijelom je upoznat jer mi redovito upada u kupaonu i vidio me golu, nije sad da hodam gola po stanu ali kad mi upadne ne skrivam se panično nego to nekak normalno shendlam i normalnim tempom se obučem

Ja sam baš prilična konzerva i ne želim da napravim još jednu malu konzervu od njega, tj trudim se i dat ću sve od sebe da ima normalan odnos prema svom tijelu, i prema seksualnosti
__________________
Moj Zmajek je MPO beba :)

#nemrem
Francesca is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2018., 10:55   #195
i ja sam konzerva iz malog dalmatinskog mista, di postoje samo "one stvari" i "ono doli"...
meni ovi razgovori s djecom dodju ko neka vrsta terapije, a za vraga ne idu tatu to pitat...
__________________
And I'm floating in a most peculiar way
aniano is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2018., 10:57   #196
spremic i jajasce smo obradili jos davno, ali nismo prosli nacin kako se spoje
nije jos pitala, a ona je dijete koje bu pitalo kad ju bude zanimalo. zna sve o menstruaciji, zna kak se baba rodi (i rekla je da bu ona na carski da joj ne pada na pamet da progura cijelo dijete )
ocekujem pitanje koje uskoro, ne vidim kako bi ja njoj sad odjednom isla o proceduri pricati kad joj uopce nije zanimljivo
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is online now  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2018., 11:51   #197
Moj mali je previše zainteresiran za sve, i sve ga detaljno zanima.
Kad sam bila trudna bila su prvo pitanja jel i on bio u trbuhu, kako je došao, jesmo znali da će bit baš on.
Kako je seka došla u trbuh, kako to da on sliči na tatu.
Htjela sam mu prosut neku glupu pričicu o rodama il' kupusu, al onda me pitao kako to da mu je njegov tata tata, kako to znamo, kako sliče, kakve veze tata ima s tim, pa smo morali pričat o ljubavi.

I onda smo došli do tog kako M. (Moj nećak) nema mamu, pa je saznao i za ljubav izvan braka, rastave i svašta.

I došli smo nedavno do situacije u kojoj je moja prija rekla "mi radimo na nebi, al ne ide" i njemu je bilo nejasno kako, i onda smo došli do tog da puno ljudi pokušava i onda za neko vrijeme uspiju napravit bebu, onda je pitao jel se ljudi mogu voljet a da ne zele bebu, pa smo se morali i tog dotaknuti.

Za menstruaciju zna, zna da nisam bolesna kad imam stvari, rekla sam mu da se to tijelo priprema ako zelim novu bebu.

Trudim mu se ne ulazit u prevelike detalje, sukladno godinama, ali ni da mu ne stvaramo tabue. Sve je to normalno i sve ga to čeka u životu.
__________________
"Sve što je javno štampano treba biti i javno kritizirano." M.K.
lee anabell is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2018., 10:09   #198
Mene moj devetogodišnjak nedavno pitao je li istina da se odrasli seksaju i kad ne žele napraviti djecu, da uživaju u tome?

Rekoh mu da je istina, da je to kao igra i veselje za odrasle i da treba biti oprezan.

Odogovor: Iz užitka? Vi niste normalni!

Prošle godine se skanjivao jer sam mu posvijestila da se ptice seksaju, šta ću mu ja kad je istina

I dođe doma i kaže kako mu je frend ispitivao mamu gdje mu je tata (nikad ga nije upoznao) pa mu je ova rekla kako mu tata nije htio obveze i onda su samo ona i on, dijete je to u društvu komentiralo tako da tata nije na vrijeme stavio "vrećicu".

Urlala sam na toliku količinu sarkazma u djeteta (inače je mali skroz ok sa svime).
MMovca is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2018., 10:36   #199
Quote:
MajaMama kaže: Pogledaj post
dijete je to u društvu komentiralo tako da tata nije na vrijeme stavio "vrećicu".
ajme!

moj je jučer gledao sve čestitke koje je ikad primio i ljubavna pisma od svoje cure. u jednom takvom pismu je bio crtež dječaka i djevojčice veličine prek cijelog papira i pored njih dvoje manjih. prvo smo kometirali da ovo dvoje većih sigurno njih dvoje kak se vjenčaju, a ovo pored kumovi, no onda sam ja rekla da su im to možda djeca jer su mali. na to se puknuo smijati, pobjegao iz sobe vičući "ne! ne! ne! fuj!" umrla sam.
kad smo prije godinu dana gledali duricu bilo je riječi i o tinejđerskim ljubavima i ljubljenju (mislim da se čak spominjalo ljubljenje s jezikom ) na što se moj počeo cerekati i govoriti "fuj!".
gargamišamel is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2018., 10:37   #200
Quote:
MajaMama kaže: Pogledaj post
Mene moj devetogodišnjak nedavno pitao je li istina da se odrasli seksaju i kad ne žele napraviti djecu, da uživaju u tome?

Rekoh mu da je istina, da je to kao igra i veselje za odrasle i da treba biti oprezan.

Odogovor: Iz užitka? Vi niste normalni!

Prošle godine se skanjivao jer sam mu posvijestila da se ptice seksaju, šta ću mu ja kad je istina

I dođe doma i kaže kako mu je frend ispitivao mamu gdje mu je tata (nikad ga nije upoznao) pa mu je ova rekla kako mu tata nije htio obveze i onda su samo ona i on, dijete je to u društvu komentiralo tako da tata nije na vrijeme stavio "vrećicu".

Urlala sam na toliku količinu sarkazma u djeteta (inače je mali skroz ok sa svime).
Umirem

ajme meni šta me sve još čeka
__________________
Moj Zmajek je MPO beba :)

#nemrem
Francesca is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:30.