Natrag   Forum.hr > Društvo > Filozofija

Filozofija Misaone teme lišene dogme

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 09.03.2017., 09:40   #101
Quote:
addx kaže: Pogledaj post
ova tema postaje sve jaca i jaca

@detektor, mozda glupi ne moraju bas crknut, mozda bi mogli to rijesiti civilizirano? recimo odrezati pisu?
Čemu tako drastično, što fali običnoj kemijskoj kastraciji.

Staviš im je u vodu da ni ne znaju, ako su preglupi, neće ni shvatiti. A što ne znaš, ne može ti naškoditi... (kažu )


Quote:
Detektor kaže: Pogledaj post
što bi rekao da ima još više demokracije kako žele komunisti?
Je li Švicarska komunistička država? E, tamo ima najviše direktne demokracije na svijetu.
Apemant is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2017., 10:03   #102
Quote:
Apemant kaže: Pogledaj post

Je li Švicarska komunistička država? E, tamo ima najviše direktne demokracije na svijetu.
Suprotnost demokraciji nije kapitalizam već jedopartijski sistem ili monarhija.

Kapitalizam je nastao i najbrže rastao u sistemima koji nisu bili demokratski, barem ne za većinu stanovništva.

Kapitalizam je nastao i razvijao se u monarhijama, u sistemima u kojima su odlučivali oni plave krvi a ostali nisu imali pravo glasa, u SAD-u koja je bila robovlasnička, u Južnoafričkoj Republici u kojoj je na snazi bio apartheid, u kolonijama, u državama u kojima žene nisu imale pravo glasa, države u kojima žene moraju hodati u burkama također su kapitalističke ........

Kapitalizmu ne treba demokracija. Kapitalizam nije isto što i demokracija. Kapitalizam bi bio sretniji u robovlasništvu da nema jedne sitnice - današnji kapitalizam treba kupce. Ako želiš proizvoditi i prodavati moraš imati one koji će to moći kupiti.
mravac8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2017., 10:12   #103
Quote:
mravac8 kaže: Pogledaj post
Suprotnost demokraciji nije kapitalizam već jedopartijski sistem ili monarhija.

Kapitalizam je nastao i najbrže rastao u sistemima koji nisu bili demokratski, barem ne za većinu stanovništva.

Kapitalizam je nastao i razvijao se u monarhijama, u sistemima u kojima su odlučivali oni plave krvi a ostali nisu imali pravo glasa, u SAD-u koja je bila robovlasnička, u Južnoafričkoj Republici u kojoj je na snazi bio apartheid, u kolonijama, u državama u kojima žene nisu imale pravo glasa, države u kojima žene moraju hodati u burkama također su kapitalističke ........

Kapitalizmu ne treba demokracija. Kapitalizam nije isto što i demokracija. Kapitalizam bi bio sretniji u robovlasništvu da nema jedne sitnice - današnji kapitalizam treba kupce. Ako želiš proizvoditi i prodavati moraš imati one koji će to moći kupiti.
Zašto govoriš o kapitalizmu? Tema je o demokraciji, i ja sam odgovorio liku koji je poistovjetio komunizam i demokraciju. Pa zato pitam: je li Švicarska komunistička država. Možda čovjek ne zna da na svijetu ne postoji država s više direktne demokracije od Švicarske?
Apemant is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2017., 10:14   #104
Quote:
Srebrni-medvjed kaže: Pogledaj post
Kako je moguće da neobrazovani i neinteligentni ljudi imaju pravo glasa na izborima čime određuju ne samo svoju, nego i tuđu sudbinu?
Stalno su nas uvjeravali da ne možemo biti bogata nacija ako nemamo demokraciju. Kako onda Kina bilježi dvoznamenkaste stope rasta u jednopartijskom sistemu? Kako afričke i južnoameričke zemlje nemaju što za jesti iako imaju demokraciju?

Sve se svodi na ovo pitanje: može li narod biti u krivu?

Imamo rasista i šovinista trumpa kojeg je narod doveo na vlast, znači narod je donio lošu odluku.
U francuskoj Le Pen ima solidne postotke podrške a radi se o čistoj fašistici.
Hrvati su glasali za HDZ jer se bore protiv komunista i jugoslavena.

Alternativa je moć koncentrirana u malom krugu ljudi, pa ja pitam, što je loše u tome?
Ako kralj ili diktator donose dobre odluke, zašto bismo ih skidali s vlasti?

Da bi demokracija funkcionirala, kompletan narod mora biti racionalan, a on to nije niti će ikad biti jer čovjek je prije svega emocionalno, pa tek onda racionalno biće.

A ja mislio da su najblesavije teme na topic-ima poput seksa i život u dvoje


Pa čemu onda glasate za HDZ ili SDP? Stalno se netko javlja kako ima nešto protiv tih stranaka i onda kad dođe vrijeme glasovanja, tko pobijedi!?

I kakve veze ima to koliko je netko obrazovan? Pa neki od najbogatijih ljudi svijeta su se samostalno obrazovali i sposobniji nego svi mi na forumu zajedno. Ne treba netko čitati Shakespeare-a ili Hamleta da bi znao što je za njega bolje u životu.
Što se mene tiče pola stvari i povijesnih događaja koje se kontinuirano istražuju su gubitak vremena i novaca. Osim tehnoloških istraživanja ljudi koji su ustvari nešto pametnog za života i napravili. Baš je bitno tko je ubio koga prije 50 godina i zašto. Stalno se istražuju ratovi i zgražavamo se njegovih posljedica dok istovremeno razvijamo sve jače naoružanje i bombe.
Mr-Whatever is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2017., 10:31   #105
Quote:
Apemant kaže: Pogledaj post
Je li Švicarska komunistička država? E, tamo ima najviše direktne demokracije na svijetu.
Nema demokracije na radnom mjestu među radništvom. Više demokracije znači i demokracija u poduzećima i privatnom imovinom. Za to ti se zalažu socijalisti 21. stoljeća koji se boje reći da su komunisti. Opet ponavljam kako problem glupih ne možeš riješiti bez promjene načina razmišljanja među svim slojevima gdje bi bogati imali više djece,žena a najgori uopće ne bi imali. Francuska je pala unatoč monarhizmu (mislim da je monarhija bila) Francuskom revolucijom tako što su oni gori postali ljubomorni na one bolje a oni bolji nisu imali više djece. Demokracija nije kao u Hrvatskoj da narod izravno izglasa pozitivno Referendum o braku a kasnije se ozakoni brak pod drugim imenom,zatim demokracija nije da država ne dopušta referendum o upotrebu manjinskog pisma,to nije bio referendum protiv ćirilice već se nastojalo zabraniti pismo tamo gdje ljudi koji tako pišu nisu većina. Pod demokracija u ovom kontekstu podrazumijevam više demokracije. Probaj organizirati radničko samoupravljanje u švicarskim bankama pa da vidiš kako će direktna demorkacija postati iluzija.

Zadnje uređivanje Detektor : 09.03.2017. at 10:43.
Detektor is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2017., 10:33   #106
Quote:
Apemant kaže: Pogledaj post
Zašto govoriš o kapitalizmu? Tema je o demokraciji, i ja sam odgovorio liku koji je poistovjetio komunizam i demokraciju. Pa zato pitam: je li Švicarska komunistička država. Možda čovjek ne zna da na svijetu ne postoji država s više direktne demokracije od Švicarske?
Citirala sam: Je li Švicarska komunistička država? E, tamo je najviše direktne demokracije na svijetu.

Švicarska nije komunistička država.

Švicarska je kapitalistička država.

U Švicarskoj je najviše direktne demokracije na svijetu.

Kapitalistička država (Švicarska) plodno je tlo za direktnu demokraciju.

Komunističke države nisu plodno tlo za direktnu demokraciju.

Zato.
mravac8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2017., 10:38   #107
Quote:
Detektor kaže: Pogledaj post

Nema demokracije na radnom mjestu među radništvom.
Točno.

Kapitalističke države su demokratske samo na razini države.

Tvrtke nisu organizirane po demokratskom principu, već su potpuno totalitarističke.

Vlasnik tvrtke odlučuje o svemu, radnike ne mora pitati ama baš ništa.

Dakle, na mjestu na kojem radnik stiče ono što mu je najvažnije da bi mogao živjeti i raditi (plaću) na mjestu na kojem se odlučuje o kvaliteti njegovog života (nije isto da li ima plaću od 3 ili od 6 tisuća kuna) - ne odlučuje o ničemu.

To je totalitarizam a ne demokracija.
mravac8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2017., 10:40   #108
Quote:
mravac8 kaže: Pogledaj post
Točno.


Dakle, na mjestu na kojem radnik stiče ono što mu je najvažnije da bi mogao živjeti i raditi (plaću) na mjestu na kojem se odlučuje o kvaliteti njegovog života (nije isto da li ima plaću od 3 ili od 6 tisuća kuna) - ne odlučuje o ničemu.

To je totalitarizam a ne demokracija.
Da li bi Vi otvorili firmu i dali radniku na biranje koliku plaću želi?
Mr-Whatever is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2017., 10:56   #109
Quote:
Mr-Whatever kaže: Pogledaj post
Da li bi Vi otvorili firmu i dali radniku na biranje koliku plaću želi?
Ebemu miša, radnik ne može imati plaću koliku želi, to je prvo.

Drugo, radnik je u takvom položaju da ne može odlučivati o svojoj plaći.

Treće, ako radnik odlučuje o svojoj plaći a to podrazumjeva da mora odlučivati o cjelokupnom poslovanju poduzeća on više nije radnik već je - ortak, partner.

Četvrto, i u kapitalizmu imaš hrpu poduzeća koja vode - ortaci. I za koje, onda, rade oni koji ne odlučuju o ničemu odnosno - radnici.
mravac8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2017., 11:00   #110
Quote:
Mr-Whatever kaže: Pogledaj post
Da li bi Vi otvorili firmu i dali radniku na biranje koliku plaću želi?
Možda da li bi se dalo da radnici odlučuju? Ne bi se dalo a zašto? To je demokracija a demokracija je farsa zbog glupih kako se prezentira u ovoj temi dakle radnici su glupi s time da tu ne treba brkati bolje radnike jer bolji radnici postaju kapitalisti. S druge strane sad imaš državu koja ima demokraciju i postupa humano sa kriminalcima,štiti najgoreg učenika u razredu i pojedinci nisu eliminirani iz države kao u privantom sektoru,uhljebi također. Poanta nije u obliku vladavie već o odluci hoće li vladati pametni ili će zavladati glupi i dići revoluciju protiv sustava.To ovisi o najjačem kapitalistu tj. monarhu koji ima najviše posjeda.Što je narod napravio kad je došao Tim Orešković?Jedini je HDSSB bio suzdržan i Most za njega a taj lik je bio iz privatnog sektora.Gluplji su itekako revoltiran ina pametnu ideju jer to ide protiv njih neovisno o strankama,općenito kažem. 3/4 birača u Hrvatskoj se boji konkurencije i pokazati koliko zapravo vrijede.

Zadnje uređivanje Detektor : 09.03.2017. at 11:12.
Detektor is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2017., 11:06   #111
Quote:
Detektor kaže: Pogledaj post
Možda da li bi se dalo da radnici odlučuju? Ne bi se dalo a zašto? To je demokracija a demokracija je farsa zbog glupih kako se prezentira u ovoj temi dakle radnici su glupi s time da tu ne treba brkati bolje radnike jer bolji radnici postaju kapitalisti. S druge strane sad imaš državu koja ima demokraciju i postupa humano sa kriminalcima,štiti najgoreg učenika u razredu i pojedinci nisu eliminirani iz države kao u privantom sektoru,uhljebi također. Poanta nije u obliku vladavie već o odluci hoće li vladati pametni ili će zavladati glupi i dići revoluciju protiv sustava.To ovisi o najjačem kapitalistu tj. monarhu koji ima najviše posjeda.

Sorry, ali radio sam na dosta poslova makar nemam godine i godine iskustva, ali mogu sigurno reći da neki radnici i nisu oličenje inteligencije.
Niti su zainteresirani za nešto naučiti i još k tome se bune ako i trebaju nešto naučiti, a radili su za plaću i do 5000 kn. Znam neke koji su još i voditelji trgovina, a ne znaju tablicu u excelu napraviti niti su išta posebno inteligetni.
Većina ljudi koji pričaju protiv političara su isti takvog karaktera ako ne još i gori. Znam ih nekoliko koji govore kako političare treba sve na goli otok dok istovremeno koriste svoje veze kako bi si namjestili posao. Razlika je jedino ta što političari rade na boljim pozocijama pa si uspiju više novaca udijeliti nego ostali pa je u pitanju samo zavist, a ne to što su ovi pošteniji. Od 4 500 000 koliko nas ima, pitanje da li bi se moglo naći 100 -tinjak dobrih ljudi za koje bi se ustvari i moglo reći da su dobri.

Zadnje uređivanje Mr-Whatever : 09.03.2017. at 11:18.
Mr-Whatever is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2017., 11:09   #112
Quote:
Mr-Whatever kaže: Pogledaj post
Sorry, ali radio sam na dosta poslova makar nemam godine i godine iskustva, ali mogu sigurno reći da neki radnici i nisu oličenje inteligencije.
Niti su zainteresirani za nešto naučiti i još k tome se bune ako i trebaju nešto naučiti, a radili su za plaću i do 5000 kn. Znam neke koji su još i voditelji trgovina, a ne znaju tablicu u excelu napraviti niti su išta posebno inteligetni.
Slažem se.

Zato je samoupravni socijalizam i propao. Zato kapitalizam nije najpravedniji ekonomski sistem, ali najviše odgovara trenutnom razvoju svijesti većine ljudi.

Ali i najopasniji, pa samo možemo držati fige (ili moliti Boga) da ne uništi čovječanstvo prije nego se svijest ljudi razvije.
mravac8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2017., 11:22   #113
Quote:
mravac8 kaže: Pogledaj post
Slažem se.

Zato je samoupravni socijalizam i propao. Zato kapitalizam nije najpravedniji ekonomski sistem, ali najviše odgovara trenutnom razvoju svijesti većine ljudi.

Ali i najopasniji, pa samo možemo držati fige (ili moliti Boga) da ne uništi čovječanstvo prije nego se svijest ljudi razvije.
Da, ali tu se upravo i ne slažem. Živimo u svijetu kapitalizma i na kraju krajeva sad kad se svijet i tehnologija toliko razvija da nam život može biti ljepši i ugodniji, čemu to odbaciti?

Problem je jedino u tome što treba ravnomjernije raspodjeliti taj kapital. Što će jednoj osobi 50 milijardi dolara na računu. Ne treba joj ni milijarda. Barem bi po meni trebalo to nekako drugačije organizirati da se ti prihodi koji prelaze taj iznos daju za nešto drugo. Jel su firme bile i u državnom vlasništvu pa štekaju više nego kad su u privatnom vlasništvu. A da ne velim da se ljudima ili radnicima daju nekakve upravljačke funkcije, što bi tu bilo korisno? To je isto kao što i saborski zastupnici skoro sami odlučuju o svojim plaćama i povlasticama. Pa baš i ne vidim da se odriču nećeg. Tako bi i radnici htjeli više nego što realno mogu zaraditi.

Zadnje uređivanje Mr-Whatever : 09.03.2017. at 11:38.
Mr-Whatever is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2017., 11:54   #114
Quote:
Mr-Whatever kaže: Pogledaj post
Sorry, ali radio sam na dosta poslova makar nemam godine i godine iskustva, ali mogu sigurno reći da neki radnici i nisu oličenje inteligencije.
.
To znam i sam.U mojem slučaju idu se opijati poslije posla,troše,ne štede,rad na crno a govore kako su plaće male i kako je svijet nepošten,najglasniji je onaj ko ima najveću plaču što je šef,konkretno taj radnik koji je dogurao do tud ima plaću 7 a ostali ispod 3000.Ili znam slučaj gdje je onaj tko je imao 7 ukrao nešto ,ovaj ga cinkao za poziciju a ovaj otišao raditi za 4000 ali sa subotama tri smjene,norma.U pravilu vrijedi solidarnost po pozicijama a oni koji pričlaju o poštenju su najnepošteniji i onda sve ovo što vidimo u Saboru vidimo i među narodom.Početkom privatizacije prodavali dionice po jeftinoj cijeni a mogli su sami biti dioničari.Gluperde lutaju daleko...Što je problem s takvima? Imaju natalitet.
Detektor is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2017., 11:58   #115
Quote:
Mr-Whatever kaže: Pogledaj post
Da, ali tu se upravo i ne slažem. Živimo u svijetu kapitalizma i na kraju krajeva sad kad se svijet i tehnologija toliko razvija da nam život može biti ljepši i ugodniji, čemu to odbaciti?

Problem je jedino u tome što treba ravnomjernije raspodjeliti taj kapital. Što će jednoj osobi 50 milijardi dolara na računu. Ne treba joj ni milijarda. Barem bi po meni trebalo to nekako drugačije organizirati da se ti prihodi koji prelaze taj iznos daju za nešto drugo. Jel su firme bile i u državnom vlasništvu pa štekaju više nego kad su u privatnom vlasništvu. A da ne velim da se ljudima ili radnicima daju nekakve upravljačke funkcije, što bi tu bilo korisno? To je isto kao što i saborski zastupnici skoro sami odlučuju o svojim plaćama i povlasticama. Pa baš i ne vidim da se odriču nećeg. Tako bi i radnici htjeli više nego što realno mogu zaraditi.
Prvo, ne brkaj napredak tehnike, tehnologije, znanosti .... sa kapitalizmom. Sve to skupa napredovalo je i u robovlasništvu i u feudalizmu i u socijalizmu pa napreduje i u kapitalizmu.

Zatim, tko će odbaciti kapitalizam? Kapitalisti? Nisu pali s kruške, zašto bi? Radnici? Pa zar ne vidiš da su radnici odbacili socijalizam a ne kapitalizam? Penzići? Njima više ne treba ništa osim mira, malo hrane i topla dekica. Na ovom stupnju razvoja svijesti ne postoji nitko tko bi odbacio kapitalizam.

Ok, ti kažeš kapitalizam je divan i krasan samo ga treba malo popraviti, jednima treba malo više uzeti drugima malo više dati .....

Ali to nisu kozmetičke promjene, to dira u samu bit kapitalizma, u ono što kapitalizam tjera naprijed, a to su pohlepa i profit. Pogledaj našeg Todorića, njemu nikad dosta. Pohlepa je motor kapitalizma.

Ovo je važna rečenica, pa ću je izdvojiti i posebno obrazložiti:

*A da ne velim da se ljudima ili radnicima daju nekakve upravljačke funkcije, što bi tu bilo korisno.*

Što bi tu bilo korisno? Sve. Radnik koji ne odlučuje o ničemu je rob i ništa drugo. Obavlja poslove koje je naučio za plaću koju može dobiti i to je sve.

Radnik koji ima upravljačke funkcije odlučuje o svojoj sudbini, on nije objekt, njegov život je u njegovim rukama, on odlučuje o sebi i svom životu. A da bi kvalitetno odlučivao mora graditi sebe, mora učiti, mora sticati nova znanja, nove vještine .....

Samo čovjek koji odlučuje o sebi i svojoj sudbini slobodan je čovjek, samo čovjek koji je slobodan može razviti sve svoje ljudske potencijale.
mravac8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2017., 12:15   #116
Quote:
mravac8 kaže: Pogledaj post
Prvo, ne brkaj napredak tehnike, tehnologije, znanosti .... sa kapitalizmom. Sve to skupa napredovalo je i u robovlasništvu i u feudalizmu i u socijalizmu pa napreduje i u kapitalizmu.

Zatim, tko će odbaciti kapitalizam? Kapitalisti? Nisu pali s kruške, zašto bi? Radnici? Pa zar ne vidiš da su radnici odbacili socijalizam a ne kapitalizam? Penzići? Njima više ne treba ništa osim mira, malo hrane i topla dekica. Na ovom stupnju razvoja svijesti ne postoji nitko tko bi odbacio kapitalizam.

Ok, ti kažeš kapitalizam je divan i krasan samo ga treba malo popraviti, jednima treba malo više uzeti drugima malo više dati .....

Ali to nisu kozmetičke promjene, to dira u samu bit kapitalizma, u ono što kapitalizam tjera naprijed, a to su pohlepa i profit. Pogledaj našeg Todorića, njemu nikad dosta. Pohlepa je motor kapitalizma.

Ovo je važna rečenica, pa ću je izdvojiti i posebno obrazložiti:

*A da ne velim da se ljudima ili radnicima daju nekakve upravljačke funkcije, što bi tu bilo korisno.*

Što bi tu bilo korisno? Sve. Radnik koji ne odlučuje o ničemu je rob i ništa drugo. Obavlja poslove koje je naučio za plaću koju može dobiti i to je sve.

Radnik koji ima upravljačke funkcije odlučuje o svojoj sudbini, on nije objekt, njegov život je u njegovim rukama, on odlučuje o sebi i svom životu. A da bi kvalitetno odlučivao mora graditi sebe, mora učiti, mora sticati nova znanja, nove vještine .....

Samo čovjek koji odlučuje o sebi i svojoj sudbini slobodan je čovjek, samo čovjek koji je slobodan može razviti sve svoje ljudske potencijale.
Skužio sam poslije da sam malo izašao iz definicije kapitalizma

Ali daj pa da radnici jesu toliko sposobni da mogu odlučivati o toliko bitnim stvarima onda ne bi bili radnici nego bi imali svoje firme , a ne bi radili za minimalac. Nitko tko je sposoban i zna raditi ne radi posao za 2000 kn. Pa baš da govorimo i o frizeru ili cvjećaru.
Mr-Whatever is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2017., 12:28   #117
Quote:
Mr-Whatever kaže: Pogledaj post
Skužio sam poslije da sam malo izašao iz definicije kapitalizma

Ali daj pa da radnici jesu toliko sposobni da mogu odlučivati o toliko bitnim stvarima onda ne bi bili radnici nego bi imali svoje firme , a ne bi radili za minimalac. Nitko tko je sposoban i zna raditi ne radi posao za 2000 kn. Pa baš da govorimo i o frizeru ili cvjećaru.
Zašto radnici nisu toliko sposobni da mogu odlučivati o bitnim stvarima?

Odnosno znači li to da na svijetu postoje dvije vrste ljudi: radnici i kapitalisti, pa su radnici sposobni za jedno, a kapitalisti za drugo?

Znači li to da dijete koje će postati radnik ni u kom slučaju ne može postati kapitalist? Nije dovoljno sposobno da nauči odlučivati o toliko bitnim stvarima?

Ako smijem pitati osobno pitanje - kao što si se ti rodio, kao kapitalist ili kao radnik?
mravac8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2017., 12:39   #118
Quote:
Mr-Whatever kaže: Pogledaj post

Ali daj pa da radnici jesu toliko sposobni da mogu odlučivati o toliko bitnim stvarima onda ne bi bili radnici nego bi imali svoje firme , a ne bi radili za minimalac.
Još nešto. Klinka Svjetlost. Vlasnik je Nikca Gabrić. Svi ostali, vrlo stručni liječnici su radnici koji rade za njega.

Misliš li da su oni nesposobni odlučivati o bitnim stvarima? Vrhunski stručnjak u oftamologiji nije sposoban odlučivati o tvrtci u kojoj radi?

Savladao je komplicirana specijalistička znanja, ali, eto nije sposoban naučiti kako funkcionira jedna tvrtka.
mravac8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2017., 12:40   #119
Quote:
mravac8 kaže: Pogledaj post
Zašto radnici nisu toliko sposobni da mogu odlučivati o bitnim stvarima?

Odnosno znači li to da na svijetu postoje dvije vrste ljudi: radnici i kapitalisti, pa su radnici sposobni za jedno, a kapitalisti za drugo?

Znači li to da dijete koje će postati radnik ni u kom slučaju ne može postati kapitalist? Nije dovoljno sposobno da nauči odlučivati o toliko bitnim stvarima?

Ako smijem pitati osobno pitanje - kao što si se ti rodio, kao kapitalist ili kao radnik?
Dijete sam radnika. Ali to nije ni bitno. Barem je danas ako imaš znanja puno lakše uspjeti ako imaš i sposobnosti. Ja ne govorim da svi moraju biti milijunaši ili milijarderi. Ali za svaki posao ako želiš biti dobar moraš učiti o tom području ili pratiti trendove. Ne trebaš ti imati fakultet za to.

Izvrčeš riječi. Gdje piše da radnik ne može postati kapitalist. Pa to sam napisao još u prvom postu da ne trebaš biti fakultetski obrazovan da možeš uspjeti. Ali da trebaš onda samostalno učiti i osposobljavati se da bi uspio to valjda se već podrazumijeva.

I sad ako netko onda radi kao prodavač ili pekar ili možda u marketingu. Nije uopće bitno koji posao. Ali ako nemaš odvažnosti i sposobnosti i ako ne pratiš novosti u svom poslu onda nije stvarno ništa čudno što će takva osoba biti radnik do mirovine ako ga prije toga ne zamijeni i neki mlađi radnik jer možda u 50- oj ili 60-oj godini mu možda taj posao postane pretežak.
Mr-Whatever is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2017., 12:41   #120
Quote:
mravac8 kaže: Pogledaj post
Još nešto. Klinka Svjetlost. Vlasnik je Nikca Gabrić. Svi ostali, vrlo stručni liječnici su radnici koji rade za njega.

Misliš li da su oni nesposobni odlučivati o bitnim stvarima? Vrhunski stručnjak u oftamologiji nije sposoban odlučivati o tvrtci u kojoj radi?

Savladao je komplicirana specijalistička znanja, ali, eto nije sposoban naučiti kako funkcionira jedna tvrtka.
Ali nema odvažnosti otvoriti nešto svoje. Ja isto razmišljam da probam ići van, ali nemam muda. To ne znači da se ne bi uspio snaći vani. Ali neki jednostavno imaju možda i znanje, ali nemaju odvažnost ili samouvjerenost da nešto mogu i sami pa puste druge da riskiraju, a oni rade za tu osobu i ako propadne, oni sa traženom strukom će lako pronaći kod drugog posao.

Dobro nađe se netko tko ne može skupiti dovoljno novaca za nešto svoje. Ali većina ljudi se boji riskirati. Lako je onda baratati s tuđim novcem.
Mr-Whatever is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:35.