Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika > Svijet

Svijet Zbivanja u svijetu

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 24.02.2018., 00:49   #5921
https://imgur.com/a/yUqBR

Ovo je sve što je bitno što se tiče izbornog zakona, podijeli broj Bošnjaka iz neke županije s ukupnim brojem Bošnjaka u FBiH, dobiješ broj, pomnoži sa 17, zaokruži(jer ipak je 17 delegata, a ne 1 562 372 delegata koliko Bošnjaka po popisu ima), napravi to za sve županije i za sve narode i gotovo. 5 minuta posla za nekog tko zna matematiku 5. razreda OŠ i tko zna koristiti kalkulator.
-Damon is offline  
Old 24.02.2018., 08:38   #5922
Quote:
M0ssad kaže: Pogledaj post
Nemoguce jer ne postoji politicka volja u Sarajevu za tako nesto. Muslimani se nadaju da sto vise Arapi uloze u BiH da ce se vise zaloziti za muslimane u BiH. A ne znaju da su Arapi prevrtljivi i ako dodje do stani pani pustice ih niz vodu.

I sve da se Arapima zabrani oni to mogu da urade preko "domacih proksija".
Pusti arape, 10x vise ulazu u Srbiju nego kod Bakira.
A i turci takodje.

A bakirovci se uzdaju u njih i u engleze.

Tako je to kad zaboravis narodne izraze kao sto je vrbov klin.
tihobl is offline  
Old 24.02.2018., 09:15   #5923
Quote:
COD2 kaže: Pogledaj post
To ti znači da Hrvati koji žive izvan područja koje je Čovinjo odredio da daju kandidatebza dom naroda iz reda Hrvata, gube aktivno i pasivno biračko pravo.
Evo ti tablica:

1.Hercegovačko-neretvanski kanton 118.297 Hrvata
2.Srednjo-bosanski kanton 97.629 Hrvata
3.Zapadno-hercegovački kanton 93.725 Hrvata
4.Kanton 10/Livanjski kanton 64.604 Hrvata
5.Zeničko-dobojski kanton 43.819 Hrvata
6.Posavski kanton 33.600 Hrvata
7.Tuzlanski kanton 23.592 Hrvata
8.Kanton Sarajevo 17.520 Hrvata
9.Unsko-sanski kanton 5.073 Hrvata
10.Bosansko-podrinjski kanton 24 Hrvata

Plavo sam stavio gdje su Hrvati apsolutna većina sa preko 50%, a ljubičasto sam stavio gdje Hrvati čine više od 1/3 stanovnika.

izvor:
https://imgur.com/a/yUqBR

Dakle skoro 85% Hrvata u Federaciji živi u četiri kantona gdje čine većinu + srednjobosanski kanton.
__________________
.
Michael Collins is offline  
Old 24.02.2018., 09:52   #5924
Quote:
aleksije radicevic kaže: Pogledaj post
Može li, please, neko da mi objasni: šta znači ova tvrdnja da HDZ sada ima zagarantovanih svih 17 mesta u Domu naroda?
Zar tu gde HDZ osvaja tih 17 mesta ne može npr. da se kandiduje i taj Građanski savez, pa neka on osvoji ako ga narod hoće?
pitanje svih pitanja, samo ga nijedan probosanski medij ne želi ili ne smije postavit

evo kako vam izgleda građanska anacionalna takija

reuf bajrović tvita:

Quote:
Skoro 10 god nema podrske za primjenu presude Sejdic-F. Zasto? Pa zato sto bi onda demokratka vecina mogla uzeti drzavu pod svoje. Ljudska prava prestaju tamo gdje pocinje vecina koja ima pogresna imena i vjerovanja. Nazalost vam je tako.
https://twitter.com/ReufBajrovic
presudu sejdić-finci koja kaže da i manjine moraju biti birane i kandidirane za 2 člana predsjedništva iz federacije je ovaj velikobošnjački nacionalist shvatio kao ispunjenje sna o velikobošnjačkoj državi.

hdz naravno ima prijedlog koji velikobošnjačka strana odbija a to je 2 izborne građanske jedinice, jedna s hrvatskom, druga s bošnjačkom većinom. ovom velikobošnjačkom nacionalistu je to aparthejd
Samo jako! 1994 is offline  
Old 24.02.2018., 09:59   #5925
Quote:
COD2 kaže: Pogledaj post
Osim nekakvih paušalnih ocjena i predrasuda nisi ponudio nikakvo rješenje.

Ovdje može bilo ko najnormalnije otvoriti firmu, živjeti i raditi u njoj i nakok 5 godina ima pravo zatražiti državljanstvo. Tako se Albanci doseljavaju.

Isto to može uraditi bilo ko u EU. Budući da poznajem ljude koji su ltvorili firme u Mađarskoj i regularno nakon (sad ne znam koliko tačno) godina, (ali nije neki previše dug period) su dobili državljanstvo.

Znači ako imaš jedno 250 - 300 € da pokrenes nešto u EU možeš dobiti regilarne papire.

Zaista ne vidim način da selektivno zabranjuješ nekome da to radi u BiH.
Ustvari, Arapima se može zabraniti da rade to što rade i samo treba primjeniti postojeće zakone koji se ustvari izigravaju od strane vlasti - što je po zakonu strogo zabranjeno.

Dakle, Arapin kao i bilo koji drugi stranac može osnovati firmu, ali ne fiktivno - i potom kupiti nekretninu koja će biti u funkciji biznisa koji je realan, a ne fiktivan. Temeljem toga, svi arapski kupoprodajni ugovori vezani za nekretnine ako kupljene nekretnine nisu u funkciji biznisa (a takvi su većina) - se mogu poništiti, ali to košta.

ENo baš gledam neki dan kako u zgradi u Bugojnu u kojoj je Konzum stoji plakata da se iza zaključanih vrata nalaze 2-3 arapske fiktivne firme za koje dotad nikada nisam ni čuo.
RIOBOSS is offline  
Old 24.02.2018., 10:02   #5926
Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
Evo ti tablica:

1.Hercegovačko-neretvanski kanton 118.297 Hrvata
2.Srednjo-bosanski kanton 97.629 Hrvata
3.Zapadno-hercegovački kanton 93.725 Hrvata
4.Kanton 10/Livanjski kanton 64.604 Hrvata
5.Zeničko-dobojski kanton 43.819 Hrvata
6.Posavski kanton 33.600 Hrvata
7.Tuzlanski kanton 23.592 Hrvata
8.Kanton Sarajevo 17.520 Hrvata
9.Unsko-sanski kanton 5.073 Hrvata
10.Bosansko-podrinjski kanton 24 Hrvata

Plavo sam stavio gdje su Hrvati apsolutna većina sa preko 50%, a ljubičasto sam stavio gdje Hrvati čine više od 1/3 stanovnika.

izvor:
https://imgur.com/a/yUqBR

Dakle skoro 85% Hrvata u Federaciji živi u četiri kantona gdje čine većinu + srednjobosanski kanton.
A reci ti meni - zašto bi za boga miloga Bošnjaci trebali raditi od svoje države mutanta samo jer bi to Hrvati smatrali za cool?

Napravite normalan i prihvatljiv prijedlog i zaboravite na entitet!
RIOBOSS is offline  
Old 24.02.2018., 12:45   #5927
Quote:
RIOBOSS kaže: Pogledaj post
A reci ti meni - zašto bi za boga miloga Bošnjaci trebali raditi od svoje države mutanta samo jer bi to Hrvati smatrali za cool?

Napravite normalan i prihvatljiv prijedlog i zaboravite na entitet!
Ova drzava vec i jest mutant, osim nako pod frazu "od svoje drzave" nisi mislio na Federaciju. U tom slucaju razumijem bosnjacku stranu da ne zele podjelu svoje drzave i da ne zele Hrvatima dodijeliti teritorijalnu jedinicu u kojoj bi Hrvati bili zadovoljniji nego danas i u kojoj bi imali svoju vlast, a ne da nad njima dominiraju Bosnjaci. Stoga, apsolutno razumijem bosnjacku stranu koja ne zeli promijeniti ovakvu trenutacnu po njih povoljnu situaciju (u tom smjeru Bakirove izjave su s njihove strane logicne), a jos vise razumijem poziciju Hrvata kojima je ovakvo stanje neodrzivo i koji zele dobiti ono isto sto u BiH vec imaju Srbi i Bosnjaci. Tri naroda i dva entiteta nikako ne moze funkcionirati. Tri naroda i tri entiteta vec ima puno vise logike, pogledajmo samo Svicarsku. Da je tamo francuski dio pod njemackim, takodjer bi bilo zahtjeva od strane Francuza za vlastitom teritorijalnom jedinicom. Tako da, imamo pat poziciju u kojoj Bosnjaci logicno ne zele odustati od onoga sto imaju, a Hrvati ne zele prihvatiti situaciju u kojoj su podredjeni drugome narodu. Sto uciniti i kako to rijesiti, pitanje je za milijun dolara...
John_Wayne is offline  
Old 24.02.2018., 13:06   #5928
Quote:
RIOBOSS kaže: Pogledaj post
A reci ti meni - zašto bi za boga miloga Bošnjaci trebali raditi od svoje države mutanta samo jer bi to Hrvati smatrali za cool?
Napravite normalan i prihvatljiv prijedlog i zaboravite na entitet!
Zato što fBiH nije samo "vaša" država.
Jednostavno je.
__________________
Hold Infinity in the palm of your hand
And Eternity in an hour
Wikiceha is offline  
Old 24.02.2018., 13:53   #5929
Quote:
RIOBOSS kaže: Pogledaj post
A reci ti meni - zašto bi za boga miloga Bošnjaci trebali raditi od svoje države mutanta samo jer bi to Hrvati smatrali za cool?

Napravite normalan i prihvatljiv prijedlog i zaboravite na entitet!
Nije to vaša država vi to nikad niste imali.Mi cemo svoje teritorije organizirat kako mi ocemo to je jedino ispravno i ljepo što MZ to uviđa.
__________________
Whatever happens!Happens
https://www.youtube.com/watch?v=b11-37Me_a4&t=3s
Heero is offline  
Old 24.02.2018., 13:54   #5930
Quote:
Heero kaže: Pogledaj post
Nije to vaša država vi to nikad niste imali.Mi cemo svoje teritorije organizirat kako mi ocemo to je jedino ispravno i ljepo što MZ to uviđa.
Sad ce treci, samo sto nije...
Roodonja is offline  
Old 24.02.2018., 13:56   #5931
Quote:
RIOBOSS kaže: Pogledaj post
A reci ti meni - zašto bi za boga miloga Bošnjaci trebali raditi od svoje države mutanta samo jer bi to Hrvati smatrali za cool?

Napravite normalan i prihvatljiv prijedlog i zaboravite na entitet!
Najrealniji prihvatljivi prijedlog je ukidanje RS i Federacije te kantonizacija BiH. Sve drugo je nastavak rata drugim sredstvima (do ponovnog uključenja oružanih sredstava kad tad).

Onaj kome to ne odgovara želi otvoreno raskupusati BiH i što više oteti za sebe. Takva praksa spriječena je od međunarodne zajednice 1995, ne vidim zašto bi danas bilo drugačije. Otimanje više nije in.

Pa čak ni elegantno otimanje nije više u modi, svi referendumi o mirnom otcjepljenju u EU su propali. Došla su neka nova vremena. Teorija krvi i tla više ne vrijedi, osim možda za velesile a i to teško i uz velike probleme kao što smo vidjeli u Ukrajini i na Krimu. Neko ljudi na Balkanu čitaju pogrešne prašnjave knjige koje su se čitale prije 100 godina.
rolandus is offline  
Old 24.02.2018., 13:59   #5932
Quote:
Roodonja kaže: Pogledaj post
Sad ce treci, samo sto nije...
Ja misli da ce sad blokada države a ako netko od vas pokuša nešta silom e onda raskidanje deytona

Šta je najgore,uza sve ovo ja mislim da bi se ovaj lik iznenadio ako dođe do proglašenja hercegbosne !!

BTW

Ovo sa CIK-om su drugi neki forumi predvidjeli prije godinu dana a cinjenicu da MZ nepodržava unitarnu islamisticku državu i prije deset godina ali vi ništa niste shvacali ozbiljno.
__________________
Whatever happens!Happens
https://www.youtube.com/watch?v=b11-37Me_a4&t=3s
Heero is offline  
Old 24.02.2018., 14:04   #5933
Quote:
John_Wayne kaže: Pogledaj post
Ova drzava vec i jest mutant, osim nako pod frazu "od svoje drzave" nisi mislio na Federaciju. U tom slucaju razumijem bosnjacku stranu da ne zele podjelu svoje drzave i da ne zele Hrvatima dodijeliti teritorijalnu jedinicu u kojoj bi Hrvati bili zadovoljniji nego danas i u kojoj bi imali svoju vlast, a ne da nad njima dominiraju Bosnjaci.
Dobro, ako se već radi o čistoj teritorijalnoj podjeli. Zašto onda za Boga miloga ne uključiti i teritorij RS u podjelu. Zašto ostaviti 50% BiH teritorija u vlasništvu 30% naroda. RS ionako ne može ostati (ni opstati) u ovom pravnom obliku, ako ništa zbog distrikta Brčko.

Ima li neki suvisli razlog za to poklanjanje, možda su nas dobrim djelima zadužili ili šta. Ili je to ipak običan kukavičluk. Ako je ovo zadnje, takvi nikada ne dobiju teritorij. Čak niti ono što im pripada.
rolandus is offline  
Old 24.02.2018., 14:08   #5934
Quote:
Wikiceha kaže: Pogledaj post
Zato što fBiH nije samo "vaša" država.
Jednostavno je.
Dakle kako kažeš BiH je i naša, a ja se slažem u potpunosti. A sada slijedi pitanje, da li je onda i RS kao dio biH naša, tj od Hrvata.
rolandus is offline  
Old 24.02.2018., 14:17   #5935
Quote:
rolandus kaže: Pogledaj post
Dobro, ako se već radi o čistoj teritorijalnoj podjeli. Zašto onda za Boga miloga ne uključiti i teritorij RS u podjelu. Zašto ostaviti 50% BiH teritorija u vlasništvu 30% naroda. RS ionako ne može ostati (ni opstati) u ovom pravnom obliku, ako ništa zbog distrikta Brčko.

Ima li neki suvisli razlog za to poklanjanje, možda su nas dobrim djelima zadužili ili šta. Ili je to ipak običan kukavičluk. Ako je ovo zadnje, takvi nikada ne dobiju teritorij. Čak niti ono što im pripada.
Zato sto Srbi za to ne zele niti cuti. A realno, koliko je Hrvata ostalo u RS? Mozda 5% predratnog broja. Rat je trajno promijenio etnicki sastav drzave, prema tome ne mozes traziti za sebe teritorij na kojem te uopce nema. Hrvati mogu jedino traziti ono gdje ih ima, i gdje cine vecinu, a to je sve u Federaciji. Sta bi ti od RS-a dao Hrvatima i po kojem argumentu? Rat je promijenio sve, ne mozes se vise vracati za stanje prije. Kao sto je i rat u RH promijenio sve, nekad je Srba bilo 12%, danas ih je jedva 4% s time da ce udio opadati kako se iseljavaju i kako stare. Da je sve ostalo isto, mozda bi i Srbi u RH mogli traziti nekakvu autonomiju, uostalom to im je prije rata i nudjeno, ali sada nakon svega, nakon rata, nakon sto ih gotovo vise nema, nikakva autonomija ne dolazi u obzir. Tako da, ne mozes traziti ono za sto nemas nikakvih uporista u stanju na terenu. Sta mogu Hrvati traziti u RS? Nista. Ja bih volio da je drugacije, ali nazalost nije. Treba biti realan i pragmatican. Ja bih daleko vise volio da se cijela BiH preuredi, ali ako to ne ide, onda barem Federacija, neka u njoj Hrvati imaju svoju teritorijalno-politicku vlast i svi su sretni.
John_Wayne is offline  
Old 24.02.2018., 14:21   #5936
Quote:
rolandus kaže: Pogledaj post
Dakle kako kažeš BiH je i naša, a ja se slažem u potpunosti. A sada slijedi pitanje, da li je onda i RS kao dio biH naša, tj od Hrvata.
Naravno da jeste. RS je republika od cirka 26-28 hiljada Hrvata.
Kako god, tvoja nije. Tvoja je kako kazes Republika Hrvatska u kojoj si rodjen i u kojoj zivis.
Unknown Archont is offline  
Old 24.02.2018., 14:35   #5937
Quote:
RIOBOSS kaže: Pogledaj post
A reci ti meni - zašto bi za boga miloga Bošnjaci trebali raditi od svoje države mutanta samo jer bi to Hrvati smatrali za cool?

Napravite normalan i prihvatljiv prijedlog i zaboravite na entitet!
Jer bi Hrvati smatrali to za cool? Kada su Hrvati i Srbi rušili Ustav?
Vi ste demolirali Stolac i svi su vaši islamistički mediji stali uz Kaplana kao i cijela tzv intelektualna elita.
Mostar evo 12 godina blokirate jer vama pazi ne odgovara da Mostar ima izbore 12 godina, o blokadi Federacije ne treba trošiti riječi 2010-2014, to je bilo bolesno i to je sve bilo u vašoj režiji.

Zašto nam ne prijetiš više Komšićem? Misliš da ste vi neke kadije koje će nas držati kao taoce? Hoćeš li nam opet prijetiti da smo manjina?
Might is offline  
Old 24.02.2018., 14:38   #5938
Quote:
RIOBOSS kaže: Pogledaj post
A reci ti meni - zašto bi za boga miloga Bošnjaci trebali raditi od svoje države mutanta samo jer bi to Hrvati smatrali za cool?

Napravite normalan i prihvatljiv prijedlog i zaboravite na entitet!
Ako Hrvati moraju zaboraviti na entitet zašto Bošnjaci forsiraju "ukidanje akntona" iako je isto nemoguće jer se Washingtonski sporazum bazira na njima?
__________________
.
Michael Collins is offline  
Old 24.02.2018., 15:35   #5939
Quote:
RIOBOSS kaže: Pogledaj post
A reci ti meni - zašto bi za boga miloga Bošnjaci trebali raditi od svoje države mutanta samo jer bi to Hrvati smatrali za cool?

Napravite normalan i prihvatljiv prijedlog i zaboravite na entitet!
Kao i vecina Bosnjaka ti si u raskoraku onoga sto BiH jest, i onoga sto vi zamisljate da BiH jest.

Da se posluzim tvojim rijecima, BiH jest "mutant" po svom ustavno pravnom uredjenju, iako se ja nikako ne slazem sa izborom rijec mutant. Da ne bi bila "mutant" potrebno je srusit postojeci ustavni poredak, pri cemu se rusi i drzava kojoj klimave noge sklapane u daytonu podrzava MZ da se ne uruse.

O tome sam vec pisao:
BiH je po ustavu i svim zakonima definirana kao drzava 3 ravnopravna naroda, gdje nijedan narod nema ni vise ni manje vlasti u odnosu na druge.
Jedini koji zele rusit takav ustavno pravni poredak su bosnjacki politicari, jer je cilj i vizija bosnjacke politike ako vec ne moze bit drzava 1 naroda i brisanje druga 2, onda bar dominacija 1 bosnjackog naroda nad druga 2.
Dakle pogledajte istini u oci i recite tko rusi drzavu ovakvu kakva jest? Druga stvar je sto Bosnjaci imaju neku zamisljenu viziju kako bi trebala biti uređena BiH i svaku zapreku prema toj viziji karakteriziraju kao rusenje drzave. To se vidi iz svakog komentara u kojem se naglasava da Hrvata i Srba nema u BiH nego su to katolici ili pravoslavci, ili da treba biti građanska drzava sa samo 1 narodom i 1 predsjednikom. Kad se kaze da prema ustavu i svim zakonima postoje Hrvati, Srbi i Bosnjaci, po svemu ravnopravni, i da nijedan od 3 naroda nema gram prava ni vise ni manje u odnosu na druga 2 onda Bosnjaci kazu to je "rusenje drzave".
To nije rusenje drzave, nego to je upravo ono sto ova drzava jest, to je stvarnost ustavnog uređenja drzave. To moze biti samo rusenje bosnjacke vizije kako bi drzava trebala izgledati.

Zato provođenje ustava i ova presuda ustavnog suda utemeljena na ustavnoj realnosti je nesto necuveno za Bosnjake, jer oni imaju iluzije sto BiH jest, a sto nije.
__________________
Jeste, FAŠISTI ste. ~ klonka. Prvo polje hrvatskog grba i povijesne cinjenice
U Njemačkoj lustracija još uvijek 2017.godine traje, u Hrvatskoj nikad nije ni započela!
plus.nesto is offline  
Old 24.02.2018., 15:44   #5940
Quote:
Heero kaže: Pogledaj post
Ja misli da ce sad blokada države a ako netko od vas pokuša nešta silom e onda raskidanje deytona

Šta je najgore,uza sve ovo ja mislim da bi se ovaj lik iznenadio ako dođe do proglašenja hercegbosne !!

BTW

Ovo sa CIK-om su drugi neki forumi predvidjeli prije godinu dana a cinjenicu da MZ nepodržava unitarnu islamisticku državu i prije deset godina ali vi ništa niste shvacali ozbiljno.
Cemu cudjenje SIP-u, pa oni rade samo ono sto moraju po ustavu i zakonu.

Nebitno je koliko kojeg naroda ima u Federaciji, pa tako je posljedicno nebitno i koliko kojeg naroda ima u nekom kantonu. Sva tri naroda imaju paritet, 17 delegata u Domu naroda. Za svaki narod gleda se samo geografska raspodjela tog naroda, pri tome je nebitno kako su druga dva naroda rasporedjena., oni imaju svojih 17 delegata

Nema smisao usporedjivanje broja Bosnjaka, Hrvata i Srba unutar pojedinacnog kantona i broja delegata iz tog kantona. Nece broj Bosnjaka u Sarajevu odredjivati ili imati bilo kakav utjecaj na to koliko ce Hrvata slati Posavska zupanija.

I taj princip proporcionalnosti vrijedi i po starom zakonu i trenutnom ustavu. Jedino sto je Ustavni sud ukinuo je rezervacija "1 svakom kantonu". Princip proporcionalnosti je samo i dalje na snazi, nije sada uveden i nije nikakva novost.

I po starom izbornom zakonu iz Sarajeva je islo vise Srba nego Bosnjaka u Dom naroda.

Osnovni problem je sto Bosnjaci nemaju pojma o tome kakav je ustavni poredak BiH. Nego lupetaju gluposti o građanskoj drzavi i vracanja na ustav R BiH i ne znam sto jos. Lupetanje u rangu djecjeg vrtica.
Isto tako sve presude i rezolucije izvana postuju natkrovljujuce nacelo ustava o 3 ravnopravna konstitutivna naroda.

Ne, nikad BiH nece biti drzava kakvu su Bosnjaci zamislili. Takvu mogu imat na 23%
__________________
Jeste, FAŠISTI ste. ~ klonka. Prvo polje hrvatskog grba i povijesne cinjenice
U Njemačkoj lustracija još uvijek 2017.godine traje, u Hrvatskoj nikad nije ni započela!
plus.nesto is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:02.