Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Vojna povijest i tehnologija

Vojna povijest i tehnologija Od praćke do ratova zvijezda.

Pogledaj rezultate ankete: Pobjednik na natječaju za novi avion u HRZ-u
f - 16 , novi, SAD 62 55.86%
f - 16 , polovni, Izrael 34 30.63%
f - 16 , polovni, Helenska Republika (Grčka) 5 4.50%
JAS - 39, novi, Kraljevina Švedska 10 9.01%
Glasovatelji: 111. Ne možete glasovati u ovoj anketi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.10.2017., 23:00   #21
sve je bolje od ovoga sto tenutno imamo,neka bude F16, pa makar i polovan
__________________
Srbija/četnici/pregovori=nemoguća misija

Zadnje uređivanje Tupson : 10.10.2017. at 23:11.
Tupson is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2017., 23:19   #22
Gripen, po mogućnosti E/F naravno.

F 16 je avion na zalasku karijere. Kupiti njega sada je kao kupiti MiG 21bis 1984. Dobro za zemlju koja ga već koristi a ne može kupiti najnovije, ali uvoditi ga u upotrebu prvi put...

Ovo govoreći samo o tehničkim karakteristikama. Pitanje izbora ovisi i o kvaliteti ponude, eventualno offseta, podrške, ali mi trenutno ne znamo ništa od toga.

Što se tiče strateške suradnje može se ona ostvariti (i ostvaruje se) i na druge načine. Neće Ameri uvrijeđeni dignuti nos ako ne uzmemo njihovo, niti će LM propasti zbog nas (moga bi zbog F35).
__________________
Izreka "Nema ateista u rovovima" nije argument protiv ateizma, nego argument protiv rovova - James Morrow
silver22 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2017., 23:53   #23
Quote:
silver22 kaže: Pogledaj post
Gripen, po mogućnosti E/F naravno.

F 16 je avion na zalasku karijere. Kupiti njega sada je kao kupiti MiG 21bis 1984. Dobro za zemlju koja ga već koristi a ne može kupiti najnovije, ali uvoditi ga u upotrebu prvi put...

Ovo govoreći samo o tehničkim karakteristikama. Pitanje izbora ovisi i o kvaliteti ponude, eventualno offseta, podrške, ali mi trenutno ne znamo ništa od toga.

Što se tiče strateške suradnje može se ona ostvariti (i ostvaruje se) i na druge načine. Neće Ameri uvrijeđeni dignuti nos ako ne uzmemo njihovo, niti će LM propasti zbog nas (moga bi zbog F35).
F 16 na zalasku karijere? Sumnjam, f 35 i dalje je preskup dobrom dijelu članica NATO saveza, fightin' falcon letjet će još dugo.
Uspoređivati f 16 i jas 39 je kao uspoređivati vrhunskog kasača koji je već odradio brijeg pobjeda s galoperom koji nikad nije bio u utrci, ali pobijedit će na "majke mi".
Kaj se tiče toga hoće li Ameri dići nos ne uzmemo li f 16, prisjeti se kako su nas nagazili kad smo za CA umjesto Boeinga uzeli Airbus.
Amerika nije postala bogata zemlja ne boreći se za svaki cent potencijalne zarade.
A pogledam li naša dosadašnja iskustva s Šveđanima, Gripen bi mi bio opcija samo pod uvjetom da su jedini proizvođači na svijetu.
__________________
sjela Mare na kamen studenac
hoggar the terrible is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2017., 01:10   #24
Quote:
hoggar the terrible kaže: Pogledaj post
A pogledam li naša dosadašnja iskustva s Šveđanima, Gripen bi mi bio opcija samo pod uvjetom da su jedini proizvođači na svijetu.
Odviše ste velikodušni kolega...
__________________
Veliki inkvizitor budno pazi da se forumom ne proširi nikakva hereza.
otok_kiril is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2017., 01:12   #25
Quote:
silver22 kaže: Pogledaj post
Gripen, po mogućnosti E/F naravno.

F 16 je avion na zalasku karijere. .
Po čemu je to F-16 na zalazu karijere, a Gripen E/F koji u biti i ne postoji još- u cvijetu mladosti?

Mislim tehnološki gledano.
__________________
Veliki inkvizitor budno pazi da se forumom ne proširi nikakva hereza.
otok_kiril is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2017., 01:15   #26
Opet anketno "pitanje" ne valja.
Sročeno je manjkavo i neki očito nisu shvatili pa i dalje maštaju i navijaju.
Takvima očito treba nacrtati.

Nitko vas ne pita što želite da bude odabrano već što mislite da će Vlada uskoro učiniti.

Nedostatak je što se ne znaju barem okvirni detalji ponuda pa je sve manje više tapkanje u polumraku.

I točno je da fali 5. opcija koja bi bila, "odgođeno (iz bilo kojeg razloga) do daljnjeg".

S ono malo podatak što znamo, rekao bih da novi sigurno neće doći u obzir i tu opciju bih prekrižio. Najizglednijim se čine židovski F-16.
s-verse is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2017., 08:30   #27
Quote:
s-verse kaže: Pogledaj post

Nitko vas ne pita što želite da bude odabrano već što mislite da će Vlada uskoro učiniti.
Ako je tako onda sigurno "airpolice" Gripen održavan u Švedskoj i nekoliko IKEA u offsetu
__________________
Pesimist je optimist s iskustvom!
“Never argue with stupid people, they will drag you down to their level and then beat you with experience.”
Hawk75 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2017., 08:47   #28
Quote:
otok_kiril kaže: Pogledaj post
Odviše ste velikodušni kolega...
U pravu ste, kolega.
Kako inačica C/D nije izliječena od dječjih bolesti, a E/F se tek treba početi proizvoditi - bude li naivaca koji će naručiti mačka u vreći...
Da, odviše sam velikodušan.

I da, uvijek ću radije uzeti rasnog kasača, višestrukog pobjednika brojnih utrka, nego mješanca galopera koji nikad nije bio niti u jednoj utrci, ali "pobijedit će, majke mi". :čaj:


__________________
sjela Mare na kamen studenac
hoggar the terrible is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2017., 08:56   #29
oho hogar je ipak ziv
__________________
ad arma! ad arma!
7nationarmy is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2017., 10:38   #30
bas je komicno ovo "suptilno" spinnanje o gripenu e/f
to kaj se stari model vise ne radi, anovi se jos nije poceo raditi, to su ipak samo nevazne sitnice
kao i ona da nikad nije vidio borbu, ili detaljcic da je kompozit ipak kompliciraniji za odrzavanje od aluminija
ZgSash is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2017., 10:59   #31
Američka ponuda lijepo zvuči a pošto ne znamo ništa osim onoga što je ministar izjavio pitanje je cijene bloka koji je ponuđen tako da mi je zasad realnija izraelska ponuda što ć biti oabrano naa se saznajemo uskoro.
Yanagisawa is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2017., 12:13   #32
Ovo je opet popis želja. Nadam se strateškom vezanju uz US of A ala Puerto Rico, čisto da ljudi vide kako je to.
I da, šveđanke ja volim.
Loxhr is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2017., 12:25   #33
Quote:
otok_kiril kaže: Pogledaj post
Po čemu je to F-16 na zalazu karijere, a Gripen E/F koji u biti i ne postoji još- u cvijetu mladosti?
Mislim tehnološki gledano.
Tko još proizvodi aluminijske avione?
Osim toga, SAAB je za Gripena predvidio interferometrijske pozicije za antene za RWR u startu, dok na F16 uopće ne postoji mjesto predviđeno za tak nekaj.
F16 i tehnologija, ne baš...a o aerodinamici i data linku da ne pričamo.

Zadnje uređivanje Cola1973 : 11.10.2017. at 12:46.
Cola1973 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2017., 12:31   #34
Quote:
Loxhr kaže: Pogledaj post
Ovo je opet popis želja. Nadam se strateškom vezanju uz US of A ala Puerto Rico, čisto da ljudi vide kako je to.
I da, šveđanke ja volim.
Drugo i ne može biti.
Pretpostavljam da će vlada izabrati jednu od tri opcije f 16 jer vjerujem kako nisam usamljen u mišljenju da je nakon primljenih donacija od vujče Sama uputno posrati mu se u kapu.
Pardon my French.
A hoće li dobavljač biti Ameri, Grci ili Izraelci nemam i najblažeg pojma. Da vujča nije ponudil nove ptice, bez krzmanja bih rekao kako očekujem prihvaćanje izraelske ponude, ovako apetit raste, iako je sama cijena ptice najmanja stavka u priči.

__________________
sjela Mare na kamen studenac
hoggar the terrible is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2017., 14:02   #35
za izraelske F-16 Barak 2020. sve ono šta je iza toga/bar bi se moglo dogovorit je možda i važnije od samih aparata.
karabin is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2017., 14:15   #36
Quote:
karabin kaže: Pogledaj post
za izraelske F-16 Barak 2020. sve ono šta je iza toga/bar bi se moglo dogovorit je možda i važnije od samih aparata.
isto je u svakom ozbiljnijem biznisu
ZgSash is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2017., 14:28   #37
ma kakav gripen, svejedno je kaj nabavimo - pitanej od strateske vaznosti je od koga nabavimo. ako ce biti pameti biti ce od amera i nece se gledati cijena.
__________________
ad arma! ad arma!
7nationarmy is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2017., 14:34   #38
Ni Todorić nije gledao cijenu.
Loxhr is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2017., 15:07   #39
Quote:
Loxhr kaže: Pogledaj post
Ni Todorić nije gledao cijenu.
__________________
Veliki inkvizitor budno pazi da se forumom ne proširi nikakva hereza.
otok_kiril is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2017., 15:26   #40
Izrael. Najrealniji a i glas za Jeruzalem je glas za Washington . Treba se za Izraelce zaljepiti ko ljepilo. Od njih možemo jako puno naučiti.
__________________
..onaj tko mačeve pretopi u plugove -za drugog će orat!..
p3ro is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:31.