Natrag   Forum.hr > Društvo > Filozofija

Filozofija Misaone teme lišene dogme

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.02.2018., 19:41   #21
Nisam ni teist, ni ateist ni agnostik. Odgovor na pitanje "ima li boga" nimalo me ne interesira. Sasvim sam si okej sa spoznajom da bih jednog dana eventualno mogla umrijeti, a ni zagrobni me život ne bi skroz izbacio iz cipela. Tako da uopće ne kužim ovu i slične teme, a zbog toga imam osjećaj da propuštam nešto bitno, neko općeljudsko iskustvo koje bih trebala imati. Zbunjena sam, eto.
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2018., 19:49   #22
Quote:
Leteća kaže: Pogledaj post
Nisam ni teist, ni ateist ni agnostik. Odgovor na pitanje "ima li boga" nimalo me ne interesira. Sasvim sam si okej sa spoznajom da bih jednog dana eventualno mogla umrijeti, a ni zagrobni me život ne bi skroz izbacio iz cipela. Tako da uopće ne kužim ovu i slične teme, a zbog toga imam osjećaj da propuštam nešto bitno, neko općeljudsko iskustvo koje bih trebala imati. Zbunjena sam, eto.
dontgiveafuckizam?
toxde is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2018., 19:50   #23
Quote:
Alyosha kaže: Pogledaj post
Pomaže, ali na pitanje iz naslova se može odgovoriti samo odgovaranjem na pitanje ima li istine u vjeri.

Inače, ja već duže vrijeme mislim da je ateizam posljedica fetišiziranja analitičkog dijela uma i cepanja svega na sve manje i manje komadiće, te se tako u konačnici zanemaruje intuicija i gubi se šira slika.
Ateizam je samo ne postojanje Boga u svjetonazoru. Ali našao se glupan koji nije u igri.
__________________
Love Lickers
implosive is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2018., 19:58   #24
Meni je to površna filozofija. Činjenica je da je malo pravih vjernika a i malo je ateista.
Većina ljudi živi, površno, točnije rečeno u skladu s vremenima, teškim temama se ne bave.
Fantasist is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2018., 20:02   #25
Quote:
mravac8 kaže: Pogledaj post
Zašto?
To nešto što traje je svijest koja promatra.
zoroasterix is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2018., 20:07   #26
Quote:
zoroasterix kaže: Pogledaj post
To nešto što traje je svijest koja promatra.
Nema dokaza da je svijest beskonačna. Nema dokaza ni da je svemir beskonačan, iako, ako je išta beskonačno, onda je to svemir.

Manifestaciju svijesti vidimo jedino u organizmima, a organizmi su konačni. Moguće je da u svakom organizmu nastaje svijest koja nestaje s njegovom smrću.
mravac8 is online now  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2018., 20:28   #27
Quote:
Alyosha kaže: Pogledaj post

Nisam pričao o tome, pričao sam samo o razlozima zbog kojih mislim da su neki ljudi skloni ateizmu. Što se ovog što ti ovdje kažeš tiče, nema ti tu "samo". Ideja da možeš maknuti Boga sa čela svjetonazora, a imati ostatak svjetonazora identičan je fantazija. To su obični retorički trikovi kojima se razni ateisti služe, ali nema vajde od toga.
Cool. Bogat majmun je isti siromašnom majmunu.
__________________
Love Lickers
implosive is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2018., 20:35   #28
Quote:
mravac8 kaže: Pogledaj post
Nema dokaza da je svijest beskonačna. Nema dokaza ni da je svemir beskonačan, iako, ako je išta beskonačno, onda je to svemir.

Manifestaciju svijesti vidimo jedino u organizmima, a organizmi su konačni. Moguće je da u svakom organizmu nastaje svijest koja nestaje s njegovom smrću.
Onda ti vjeruješ da je svijest ono što neki zovu iluzijom unutar mozga.
zoroasterix is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2018., 20:42   #29
Quote:
zoroasterix kaže: Pogledaj post
Onda ti vjeruješ da je svijest ono što neki zovu iluzijom unutar mozga.
Svijest je sposobnost živog organizma da reagira na okolinu. Nije iluzija jer ni reagiranje organizama nije iluzija.
mravac8 is online now  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2018., 20:43   #30
Quote:
mravac8 kaže: Pogledaj post
Svijest je sposobnost živog organizma da reagira na okolinu. Nije iluzija jer ni reagiranje organizama nije iluzija.
Svijest nije samo to. I biljka i bakterija reagiraju na okolinu.
zoroasterix is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2018., 20:52   #31
Quote:
zoroasterix kaže: Pogledaj post
Svijest nije samo to. I biljka i bakterija reagiraju na okolinu.
Pa napisala sam živog organizma, zar ne? I biljka i bakterija su živi organizmi, zar ne? Dakle, i biljka i bakterija imaju svijest, reagiraju na okolinu.

Bakterija se, recimo, primiče hranjivoj okolini, prepoznaje i bježi od, za nju, otrovne okoline ......
mravac8 is online now  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2018., 20:56   #32
Quote:
mravac8 kaže: Pogledaj post
Pa napisala sam živog organizma, zar ne? I biljka i bakterija su živi organizmi, zar ne? Dakle, i biljka i bakterija imaju svijest, reagiraju na okolinu.

Bakterija se, recimo, primiče hranjivoj okolini, prepoznaje i bježi od, za nju, otrovne okoline ......
Da, no čovjek ima samosvijest, bakterija samo reagira.
Znači, ljudska svijest je nešto drugo.
zoroasterix is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2018., 21:01   #33
Quote:
zoroasterix kaže: Pogledaj post
Da, no čovjek ima samosvijest, bakterija samo reagira.
Znači, ljudska svijest je nešto drugo.
Pa pisao si o svijesti, ne o samosvijesti, zar ne?

Napisao si da je svijest bekonačna, misliš li da je svijest beskonačna ili je svijest mora biti samosvijest da bi bila beskonačna?

Slažem se da bakterija i čovjek nemaju istu svijest, odnosno istu razinu svijesti, ali nema dokaza da samo čovjek ima samosvijest.
mravac8 is online now  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2018., 21:04   #34
Quote:
mravac8 kaže: Pogledaj post
Pa pisao si o svijesti, ne o samosvijesti, zar ne?

Napisao si da je svijest bekonačna, misliš li da je svijest beskonačna ili je svijest mora biti samosvijest da bi bila beskonačna?

Slažem se da bakterija i čovjek nemaju istu svijest, odnosno istu razinu svijesti, ali nema dokaza da samo čovjek ima samosvijest.
Mislim na svijest kao takvu, koja se u najvišem smislu iskazuje tek u čovjeku (možda u nekim drugim bićima u svemiru također), što ne znači da samosvijest nemaju i životinje, u manjoj ili većoj mjeri.
zoroasterix is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2018., 21:08   #35
Opet problemi, razumljivo je iz konteksta, ali mravac ima običaj ne shvatiti kontekst pa sve poistovjećuje s 3...


svijest

1. sposobnost mišljenja i rasuđivanja o objektivnom svijetu u sveukupnom doživljavanju; svjesnost
2. spoznajna jasnoća, pouzdanost u određivanju nekog predmeta, ukupnoga svijeta i samoga sebe
3. normalno stanje rada osjetila i reagiranja na vanjski svijet; stanje budnosti [biti pri (punoj) svijesti], opr. nesvijest
4. trajna prisutnost određenih socijalnih, političkih, etičkih i dr. načela i motiva [narodna svijest; moralna svijest]
- Sizif - is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2018., 21:08   #36
Quote:
zoroasterix kaže: Pogledaj post
Mislim na svijest kao takvu, koja se u najvišem smislu iskazuje tek u čovjeku (možda u nekim drugim bićima u svemiru također), što ne znači da samosvijest nemaju i životinje, u manjoj ili većoj mjeri.
Ako je svijest beskonačna ona se onda mora i treba manifestirati u svim živim organizmima pa čak i u neživoj materiji. Beskonačna svijest manifesitrala bi se u beskonačnom svemiru, ne bi prošle milijarde godina prije njene manifestacije.
mravac8 is online now  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2018., 21:12   #37
Quote:
- Sizif - kaže: Pogledaj post
Opet problemi, mrazumljivo je iz konteksta, ali mravac ima običaj ne shvatiti kontekst pa sve poistovjećuje s 3...


svijest

1. sposobnost mišljenja i rasuđivanja o objektivnom svijetu u sveukupnom doživljavanju; svjesnost
2. spoznajna jasnoća, pouzdanost u određivanju nekog predmeta, ukupnoga svijeta i samoga sebe
3. normalno stanje rada osjetila i reagiranja na vanjski svijet; stanje budnosti [biti pri (punoj) svijesti], opr. nesvijest
4. trajna prisutnost određenih socijalnih, političkih, etičkih i dr. načela i motiva [narodna svijest; moralna svijest]

Ja koristim izraz svijest onako kako ga definira Antonio Damasio.

Ti si, naravno, slobodan koristiti taj i bilo koji drugi izraz onako kako ti želiš. Ja tebi neću nametati svoje definicije, ti meni možeš slobodno nametati svoje, ali ja ih neću prihvatiti.
mravac8 is online now  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2018., 21:16   #38
Quote:
mravac8 kaže: Pogledaj post
Ako je svijest beskonačna ona se onda mora i treba manifestirati u svim živim organizmima pa čak i u neživoj materiji. Beskonačna svijest manifesitrala bi se u beskonačnom svemiru, ne bi prošle milijarde godina prije njene manifestacije.
U animističkim tradicijama se i kaže da se u svemu nalazi živi duh.
zoroasterix is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2018., 21:28   #39
Quote:
mravac8 kaže: Pogledaj post
Ja koristim izraz svijest onako kako ga definira Antonio Damasio.
To je na štreberski način bedasto izvan konteksta teme posvećene njemu ili nekom njegovom konkretnom radu.

Umjeto da proširiš znanje, ti si na taj način povećala količinu kontekstualnog nerazumijevanja pa se pogubiš i na mjestu koje većina razumije.

...kao Wand, i on nešto štreberski pokupi i onda 'jaše' na tome kao da je alfa i omega, a ima rupe u razumijevanju osnova...
- Sizif - is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2018., 21:35   #40
Quote:
- Sizif - kaže: Pogledaj post
To je na štreberski način bedasto izvan konteksta teme posvećene njemu ili nekom njegovom konkretnom radu.

Umjeto da proširiš znanje, ti si na taj način povećala količinu kontekstualnog nerazumijevanja pa se pogubiš i na mjestu koje većina razumije.

...kao Wand, i on nešto štreberski pokupi i onda 'jaše' na tome kao da je alfa i omega, a ima rupe u razumijevanju osnova...
Koliko ja znam ni Wand ni ja nismo tema ove teme. Prema tome ako je tko izvan teme onda si to ti.
mravac8 is online now  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:17.