Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Književnost

Književnost Čitam, dakle jesam
Podforumi: Mali literarni kutić, Klub knjige

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.08.2008., 11:15   #81
već se neko vrijeme spremam čititi Hamvasa. mislim da će mi ovaj vaš topic poslužiti kao dobar uvod.

nego... šta biste mi, kao početniku preporučili?

tnx
__________________
I took a deep breath and listened to the old brag of my heart. I am, I am, I am...
Floverka is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2008., 11:19   #82
Quote:
jimmy jazz kaže: Pogledaj post
jee..nemru pagani tak lefko prihvatiti Hamvasa. morem si zamisliti kak im se grlo stegne, kak im je neugodno v zelucu, kad vide kolko je bil spojen s Krstjanstvom. iako je on napisal i jedno cisto dionizijsko delo, i sam plesal i na toj strani cuvstvenosti, i to je kristijaniziral.
Gle Jimmy, ja sam još mala i nikako da odvojim kršćanstvo od 'kršćanstva' nam milog u mirisu tamjana vrlih nam crkava katoličkih, naroda hrvatskog..
To je valjda stara navada da nekog želiš 'pokrsititi', pa sam tako i ja sklona paganizirati one koji mi se sviđaju
Priznajem da me iznenadila 'sklonost' Hamvasova prema kršćanstvu, pogotovo u mojim žešćim paganskim fazama, ono zar i ti sine Brute?
No, ne kažem da mi nije jasan.. Uzeo je samu ideju utkanu u tkivo kršćanstva i ukazuje na nju kao jednu zaboravljenu kariku u nečem što je postalo organizirana religija.
Tu se vidi pad predaje, čiste i izvorne misli, u skup pravilnika crkvenih otaca.

Quote:
jimmy jazz kaže: Pogledaj post
bil je svjestan, na svoj nacin, iako nisam cital njegvo delo o krstjanstvu, neg govorim s pozicije njegvih drugih djela, o padanju ljudskog duha i zaboravljanju, koje se vidi kod Indijanci il drugih, primitivnih naroda po dzunglama i pustinjama. primitivnih ovdi ne uobicajenom smislu, nego u smislu popustanja i stovanja prirodnih snaga, koje postoje, i koje su oko nas, al i koje se isto treba nadvladati, onak kak to vuce Lao-Tse, Vede, i Isus.
Svidjelo mi se kako je u 'Scientiji', ne znam sad jel prvi ili drugi dio, oprao bavljenje magijom.. Kad se dokopam knjige, priložit ću citat

Quote:
jimmy jazz kaže: Pogledaj post
u Profilu kod Cvjetnog Trga°!
THNX
__________________
Ja uopće ne tražim sreću, samo neki sklad isprekidan ekstazama. (FB)
Bruna is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2008., 11:25   #83
Quote:
florine kaže: Pogledaj post
već se neko vrijeme spremam čititi Hamvasa. mislim da će mi ovaj vaš topic poslužiti kao dobar uvod.

nego... šta biste mi, kao početniku preporučili?

tnx
Hmm.. mislim da se na topicu pojavljue dosta citata iz njegovih knjiga, pa možeš sama procijeniti..
Kažem, čitala sam samo te tri knjige, tako da nisam baš mjerodavna, još uvijek.
'Scientia Sacra I i II' ti daje osvrt na predaje u ljudkosj povijesti koje su prethodile kršćanstvu. Moglo bi se reći kao filozofsko promišljanje o mudrostima starog svijeta i mitovima svima nam, manje više, poznatim.
Vrhunsko djelo
__________________
Ja uopće ne tražim sreću, samo neki sklad isprekidan ekstazama. (FB)
Bruna is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2008., 11:36   #84
Quote:
Bruna kaže: Pogledaj post
Gle Jimmy, ja sam još mala i nikako da odvojim kršćanstvo od 'kršćanstva' nam milog u mirisu tamjana vrlih nam crkava katoličkih, naroda hrvatskog..
To je valjda stara navada da nekog želiš 'pokrsititi', pa sam tako i ja sklona paganizirati one koji mi se sviđaju
Priznajem da me iznenadila 'sklonost' Hamvasova prema kršćanstvu, pogotovo u mojim žešćim paganskim fazama, ono zar i ti sine Brute?
No, ne kažem da mi nije jasan.. Uzeo je samu ideju utkanu u tkivo kršćanstva i ukazuje na nju kao jednu zaboravljenu kariku u nečem što je postalo organizirana religija.
Tu se vidi pad predaje, čiste i izvorne misli, u skup pravilnika crkvenih otaca.
Nisam pripadnik crkve, ali tamjan mi lijepo miriši i romantična su mi crkvena zvona. Nedavno, u Lubenicama na Cresu, prisustvovala sam moljenju krunice. To su bili domaći starci, molili su tako ravnim glasom, mrmljajući, crkva je imala sjajnu akustiku i to je bilo tako tajanstveno, kao neko mantranje, baš je stvaralo atmosferu svetosti.

Crkva kao dnevno-politička tema nije mi interesantna.

Quote:
Bruna kaže: Pogledaj post
Svidjelo mi se kako je u 'Scientiji', ne znam sad jel prvi ili drugi dio, oprao bavljenje magijom.. Kad se dokopam knjige, priložit ću citat
Da, kao buđenje niskih sila. Njoj suprotstavlja orfiku.


Quote:
florine kaže: Pogledaj post
već se neko vrijeme spremam čititi Hamvasa. mislim da će mi ovaj vaš topic poslužiti kao dobar uvod.

nego... šta biste mi, kao početniku preporučili?

tnx
Ja sam počela baš s "Kršćanstvom". Nesklona sam krutim, čvrstim stavovima, njegova zanimljiva tumačenja su mi prihvatljiva. Obično preporučaju "Filozofiju vina", meni je drago da sam krenula sa zahtjevnijim tekstom.
__________________
Los laberintos que crea el tiempo, se desvanecen.
contra rationem is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2008., 11:40   #85
Quote:
contra rationem kaže: Pogledaj post


Ja sam počela baš s "Kršćanstvom". Nesklona sam krutim, čvrstim stavovima, njegova zanimljiva tumačenja su mi prihvatljiva. Obično preporučaju "Filozofiju vina", meni je drago da sam krenula sa zahtjevnijim tekstom.
veliš dakle da je Kršćanstvo zahtjevniji tekst.. hm, moram vidjeti šta se nudi
u mojoj knjižnici.

a kronološki... zapravo bi mi bilo zanimljivo tom strujom pratiti razvoj njegove filozofije.

koje je njegovo prvo djelo?
__________________
I took a deep breath and listened to the old brag of my heart. I am, I am, I am...
Floverka is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2008., 11:52   #86
Quote:
florine kaže: Pogledaj post
veliš dakle da je Kršćanstvo zahtjevniji tekst.. hm, moram vidjeti šta se nudi
u mojoj knjižnici.

a kronološki... zapravo bi mi bilo zanimljivo tom strujom pratiti razvoj njegove filozofije.

koje je njegovo prvo djelo?
Zahtjevna je i "Scientia sacra". "Filozofija vina" je razigranija i veselija.

Ne znam kako idu kronološki. Puno tog mu je izgorilo skupa s kućom, tako da gomila djela nije objavljena, osim toga, samo je jedan mali dio preveden - iako velik, s obzirom da ga ni Englezi ili Nijemci nisu baš preveč preveli. Ja već sad strahujem jer mislim da sam skoro sve prevedeno pročitala. A ovisnik sam.

Jel netko zna kako se dočepati "Karnevala" na njemačkom? Čitanje na srpskom me deprimira (a vidjela sam na netu i da je rasprodano).
__________________
Los laberintos que crea el tiempo, se desvanecen.
contra rationem is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2008., 11:54   #87
Quote:
contra rationem kaže: Pogledaj post
Jel netko zna kako se dočepati "Karnevala" na njemačkom? Čitanje na srpskom me deprimira (a vidjela sam na netu i da je rasprodano).
probaj s torrentom, ako postoji u pdf formatu... što bi se lako moglo dogoditi,
jer možeš naći i mnogo manje popularnu literaturu na taj način
__________________
I took a deep breath and listened to the old brag of my heart. I am, I am, I am...
Floverka is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2008., 11:59   #88
Quote:
florine kaže: Pogledaj post
probaj s torrentom, ako postoji u pdf formatu... što bi se lako moglo dogoditi,
jer možeš naći i mnogo manje popularnu literaturu na taj način
Da i ima (a radi se o opsežnom djelu koje je teško čitati na monitoru), ja rado guštam čitajući Hamvasa u ljuljačci u vrtu okružena paprenom metvicom, matičnjakom, kaduljom, pa i tamjanom...
__________________
Los laberintos que crea el tiempo, se desvanecen.
contra rationem is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2008., 12:03   #89
Quote:
contra rationem kaže: Pogledaj post
Da i ima (a radi se o opsežnom djelu koje je teško čitati na monitoru), ja rado guštam čitajući Hamvasa u ljuljačci u vrtu okružena paprenom metvicom, matičnjakom, kaduljom, pa i tamjanom...
ljepotice, isprintaj ga

snimiš na USB i odeš u bilo koju napredniju kopiraonu u gradu u kojem živiš i to ti je to
__________________
I took a deep breath and listened to the old brag of my heart. I am, I am, I am...
Floverka is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2008., 13:43   #90
Quote:
jimmy jazz kaže: Pogledaj post
tak da je polako nashe "tu" postajalo ono "tu" kesnih, scientifistickih Grka, a da ne spominjemo grube, dekadentne Rimljane poslije njih. takvo tu je postalo doktrina, i ljudima je ono drugo "tu" postalo nepoznato. ne svima, Indijci npr. cuvaju to jace i neposrednije. kroz poznavanje Indijci i njihovih rituala moremo naslutiti kakvi su bili stari Grki i Egipcani-jer to su rituali i energije koje su ostale josh iz doba Grka i Egipcana. no Vede i Hinduizam su opstali, dok su se i Grki i Egipcani udaljili od svojih pravih ucenja, i nestali.
Mislim da ću u svojim slijedećim čitanjima Hamvasa obratiti pažnju baš na tu njegovu kritiku razvoju znanstvene misli i pokušati shvatiti što drugo nudi, a vezano za izvornu misao predaja ovih i onih. Kad kažem da nije 'tu', onda baš i mislim na njegovo odbacivanje ove filozofije koja vrijedi ovdje i sada, a mi je živimo.
Možemo li uzeti u obzir vrijeme kada je stvarao, opći kaos II sv. rata? Logika mu je nametala do čega je možebitno dovelo grčko/rimsko razmetanje razumom i diskusijom.
Radikalan je u svakom slučaju. A ja tako malo znam (o njegovim djelima, i općenito), da mi se misao petlja, pa bolje da stanem, da ne pregorim..
__________________
Ja uopće ne tražim sreću, samo neki sklad isprekidan ekstazama. (FB)
Bruna is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2008., 12:06   #91
Quote:
florine kaže: Pogledaj post
veliš dakle da je Kršćanstvo zahtjevniji tekst.. hm, moram vidjeti šta se nudi
u mojoj knjižnici.

a kronološki... zapravo bi mi bilo zanimljivo tom strujom pratiti razvoj njegove filozofije.

koje je njegovo prvo djelo?
ma zemi kaj god najdesh! nije bash tak da moresh prevec birati!

Krstjanstvo njegvo sam cital sam neke pasuse, i cini mi se da je to vishe njegov osobni pogled na Krstjanstvo, onak kak je i Steiner interpretiral Krstjanstvo na svoj nacin, tak da mi ta knjiga trenutacno nije prioritet, al bum ju negda nabavil.
jimmy jazz is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2008., 12:26   #92
Quote:
Bruna kaže: Pogledaj post
Mislim da ću u svojim slijedećim čitanjima Hamvasa obratiti pažnju baš na tu njegovu kritiku razvoju znanstvene misli i pokušati shvatiti što drugo nudi, a vezano za izvornu misao predaja ovih i onih. Kad kažem da nije 'tu', onda baš i mislim na njegovo odbacivanje ove filozofije koja vrijedi ovdje i sada, a mi je živimo.
Možemo li uzeti u obzir vrijeme kada je stvarao, opći kaos II sv. rata? Logika mu je nametala do čega je možebitno dovelo grčko/rimsko razmetanje razumom i diskusijom.
Radikalan je u svakom slučaju. A ja tako malo znam (o njegovim djelima, i općenito), da mi se misao petlja, pa bolje da stanem, da ne pregorim..
njegva kritika znanstvene misli proizlazi iz njegve "filozofije", nije nesto poput glavne teme, ili leitmotiva, neg vishe nekaj kaj proizlazi iz uvida kojeg je on postigel. zgleda da je on proucaval djela starih majstora u originalu, i naravno pritom i kritiziral ono kaj svakom upadne u oko, recimo Platon i njegva filozofija ideja i dushe, koja se proucava danas, rekel bi od pocetka industrijskog doba, kad se gubi pojem dushe, proucava se cist racionalne, logicki, kao neki apstraktni pojam, a time je taj pristup promashen. u svakom slucaju, uzimaju se Platonovi pojmovi, istrgnuti iz pojvesnog, duhovnog i religioznog kontexta, zato jer vecini ljudi ti kontexti nisu dostupni, nisu dostupni nikome u cjelini, al je moguci "switch". ti vec kad citas stara anticka djela, ili novija prije srednjeg vijeka, recimo na engleskom, morash napraviti switch, a kamoli kad citas originale, poput Hamvasa koji je cital kineske majstore, indijske, Zaratustru, itd. v originalu, grcka djela, i povlacil usporedbe. radili su to i drugi, al njegov pristup je bil sadrzajni, dok su drugi, scientifisti, bili cisto na formalnom nivou, apstraktno filozofosko-rationalnom. on je poimal vishim intelektom(buddhijem), intuicijom, spiritualnim pristupom, serdcem, kakov se naravno mora i imati jer su to spiritualna djela.

2. svetski rat i autoritarno komunisticko drustvo je sigurno utjecalo na njegvo stvaranje i poimanje, u tom je videl potvrdu covjekovog pada, preuzimanja vlasti prvo od ratnika Kshatrija(plemstvo), a unda od svjetine/gradjanstva (njemacka revolucija '33. - i nesto blazha hrvatska revolucija '90. a cije posljedice bezbostva i primitvnosti josh i danas osjecamo,jer su upravo ti primitivni ljudi na vlasti, al ko sto veli Hamvas za komuniste onomad, siguran je da se nece dugo odrzhati), a koje je josh jeden nivo ispod heroja, ratnicke kaste, u koju ubraja i Budu Sakamunija. idealno je naravno spiritulana, brahmanska kasta. u tom kontextu i ja zazivam Augustinovu Bozju Drzhavu, kao nesto idealno, cemu se treba tezhiti, al cirkva je vec odavno, zeznula samu sebe, iako "Crkva", vlast je isto odavno otisla k ratnickom ili gradjanskom sloju, vec poslije Augustina i germanskih razaranja. no sad imamo to kaj imamo, i trebalo bu pak vremena za uzdizanje.
jimmy jazz is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2008., 09:29   #93
Ostalo mi je još samo par strana "Nevidljivog zbivanja", bilo mi je preinteresantno... i kaj bum sad?
Sad sam na poglavlju o gdje je krenuo analizirat žene od Sofije, preko Lilit, Eve... nekako baš nisam zadovoljna s njegovim pogledom na žene... svatko ima svoje slabosti... Kaj se tiče kršćanstva, pa njemu je otac bio evangelički svećenik, tak da ne čudi kaj ga osjeća tako bliskim...u jednom eseju govori o prvoj duši kao Titanu i posljednjoj duši kao Kristu... Zanimljiv mi je i esej gdje uspoređuje Peru i Tibet. Peru kao mjesto gdje se korak niže ide ispod bitka i Tibet gdje se korak više ide iznad bitka - gornja i donja granica...
Mislim da ću ga sad krenut čitat ispočetka.

ovo si jimmy lijepo rekao:
Quote:
jimmy jazz kaže: Pogledaj post
on je poimal vishim intelektom(buddhijem), intuicijom, spiritualnim pristupom, serdcem, kakov se naravno mora i imati jer su to spiritualna djela.
kako i tumači da se sve može razumjeti iz Jednog, središta gdje se sve točke spajaju...
__________________
Los laberintos que crea el tiempo, se desvanecen.
contra rationem is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2008., 23:27   #94
Quote:
contra rationem kaže: Pogledaj post
Ostalo mi je još samo par strana "Nevidljivog zbivanja", bilo mi je preinteresantno... i kaj bum sad?
Sad sam na poglavlju o gdje je krenuo analizirat žene od Sofije, preko Lilit, Eve... nekako baš nisam zadovoljna s njegovim pogledom na žene... svatko ima svoje slabosti... Kaj se tiče kršćanstva, pa njemu je otac bio evangelički svećenik, tak da ne čudi kaj ga osjeća tako bliskim...u jednom eseju govori o prvoj duši kao Titanu i posljednjoj duši kao Kristu... Zanimljiv mi je i esej gdje uspoređuje Peru i Tibet. Peru kao mjesto gdje se korak niže ide ispod bitka i Tibet gdje se korak više ide iznad bitka - gornja i donja granica...
Mislim da ću ga sad krenut čitat ispočetka.

ovo si jimmy lijepo rekao:

kako i tumači da se sve može razumjeti iz Jednog, središta gdje se sve točke spajaju...
a ti contra, sutra opet u supermarket...
šalim se, svatko od nas može poimati na hamvasov način, ali onda gubi vezu sa stvarnošću. nitko nikada nije razotkrio koliko je on zbog toga trpio i da li je trpio. bio je poput onih redovnika što se povuku od ljudi, poput Nietzschea, tada se s mislima može ama baš sve, pa i ići ispod i iznad bitka... ali s druge strane možda je to jedini način umaći od ovog prije svega brutalnog svijeta...
augustin is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2008., 11:16   #95
upravo procital Cudesno putovanje Joachima Olbrina, super prica, tu se more videti par referenci na 2. svetski rat, a vredi i za EU ili nama tak daleku Ameriku. i tu Hamvas pak nedvosmisleno zauzima poziciju za Srce Istoka, nasuprot hladnom, mehaniziranom Zapadu/Sjeveru.

a za pocetak, mozda je najbolje poceti sa Scientiom Sacrom, jer se tu dobi kontext o cem Hamvas pishe. a v tom nema nish o Krstjanstvu, tak da je dobra i za pogane. ak se recimo pocne s Filozofijom Vina onda covek lako ne skuzhi visheslojnost tog djela.
jimmy jazz is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2008., 11:35   #96
Quote:
contra rationem kaže: Pogledaj post
Ostalo mi je još samo par strana "Nevidljivog zbivanja", bilo mi je preinteresantno... i kaj bum sad?
Sad sam na poglavlju o gdje je krenuo analizirat žene od Sofije, preko Lilit, Eve... nekako baš nisam zadovoljna s njegovim pogledom na žene... svatko ima svoje slabosti... Kaj se tiče kršćanstva, pa njemu je otac bio evangelički svećenik, tak da ne čudi kaj ga osjeća tako bliskim...u jednom eseju govori o prvoj duši kao Titanu i posljednjoj duši kao Kristu... Zanimljiv mi je i esej gdje uspoređuje Peru i Tibet. Peru kao mjesto gdje se korak niže ide ispod bitka i Tibet gdje se korak više ide iznad bitka - gornja i donja granica...
Mislim da ću ga sad krenut čitat ispočetka.

ovo si jimmy lijepo rekao:

kako i tumači da se sve može razumjeti iz Jednog, središta gdje se sve točke spajaju...
gde ima Nevidljivo zbivanje? v Profilu u Zgb ima Scientia Sacra, al je ima i po drugim gradovima shirom Hrvatske.

za Krstjanstvo velim stvarno neznam kolko mu je blisko, v Scientii Sacri se to da sam naslutiti. al nekak mislim da djelimo neke poglede..

Peru, i Mexiko, odnosno njihovu religioznu tradiciju, ja isto vec odavna vidim kao osudjenu na propast, zbog krvolocnosti vladajuce kaste, opsjednutosti smrtju u njihovoj kulturi, koje je udareno u same temelje njihove civilizacije i more se pratiti sve do Olmeka prije nove ere.
prevec nisko je to bilo i bez perspektive. i prevec su se predali tim demonima, koji su ih podrzaval tolko dok su imali koristi od njih.

i nesto drugcija duhovnost sjeverno-americkih Indijanci je isto morala propasti, jer se nikak nije izdignula iznad prirodnih sila, iznad status quoa. kolko god je imala plemenitosti u sebi koje danas nedostaje Zapadu, nije uspjela pokrenut covjeka na taj "korak dalje".

v Evropi pak Kelti i ostale "poganske" tradicije, koje su sklopile pakt s prirodnim silama i demonima, koje su vladale nad njimi, a koji ih na kraju nisu uspeli sacuvati ni obraniti. isto kao sto i kanaanski Baal, odnosno Baal-Zebul(Baal-knez), il kak ga izraelska predaja podrugljivo zove Bal-Zebub (Baal-muha), je jadno propal, jer nije imal tu svjetlost i tu kvalitetu koju je donosil JHW u Novo vrijeme da covjek napravi josh jedan korak vishe na stepenici. pa rimski bogovi. no prije rimskih bogova, propal je vec Rimljanin, jer je pocel imitirati cara, a jedan majstor veli da je to izmedju ostalog zato jer su poceli jesti lezeci, i time su prekinuli vezu zemlja-nebo, koju simbolizira i provodi uspravna kraljeznica, na kojoj upravo zbog toga i inzistira Joga.

Tibet, tam postoji upravo kultura nadvladavanja prirodnih sila. uzdignuli su se (uz utjecaj Indije) od animistickog dodira sa svijetom, i prek tantrickog budizma krenuli na krocenje demona. to stvarno je korak dalje.
jimmy jazz is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.08.2008., 22:33   #97
@jimmi jazz, "Nevidljivo zbivanje" i "Kap prokletstva" isto možeš naći "svugdje", uz malo sreće. Ja sam ih pronašla u "Kaptol centru".

Hamvas naglašava kako i u Peruu i u Tibetu postoje strogi zakoni baš da se čovjek ne potone ispod niti se ne raspline iznad bitka ili kako je Hamvas za sebe rekao: "Užasavam se biti mudrac, junak ili svetac. Moje želje su daleko veće. Želim biti normalan čovjek." Hm...

Isto tako zagovara jednostavnu svakodnevicu, kako negdje kaže "kao gutljaj obične vode". Hm, da... @augustin... on niti ne potiče na preveliko povlačenje u osamu, iako se slažem kako nas svakodnevica troši, ponirati u sebe... to je teško u banalnosti dnevnih obaveza (i supermarketa )

Jel netko zna gdje se može nać "Karneval"? Ovi Nijemci ga još uopće nisu preveli do kraja (a malo mi je i sumnjiv taj njihov projekt s patchwork prijevodom), da ti daju on-line pristup textu moraš platiti ko svetog Petra kajganu. Da je tekst preopsežan i skoro pa neprevediv da bi se jedan čovjek u to upuštao, hm... Jel netko čitao srpski prijevod? (Možda se u očaju čak i na to odlučim.) Jel naši namjeravaju kaj prevodit? Dajte ljudi... U apstinentskoj krizi sam!
__________________
Los laberintos que crea el tiempo, se desvanecen.
contra rationem is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2008., 14:21   #98
Vidjela sam na netu da je prevedena Hamvasova "Antologija humana" i sad jurim po gradu i nema je nigdje! Ko zna gdje bih ju mogla naći? Učinite nešto!

(Al zato sam si upravo na poslu potajice sprintala i lijepo spiralno uvezla 70-ak stranica njegovih komentara na Tabulu smaragdinu. Bila sam spretna i hrabra i nitko me nije skužio. )
__________________
Los laberintos que crea el tiempo, se desvanecen.
contra rationem is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2008., 15:36   #99
Karneval, pa zemi na srpskom, oni imaju super prevode. ak oces ja ga morem prevesti sa srpskog. dobro razumem taj jezik i pristup.

Kaptol Centar? tam moja nogu stupi samo u iznimnim slucajevima, jer vu to zdanje koje nagrdjuje celi taj pitomi potez koji se spushta ispod Gornjeg Grada prema Kaptolu ne zelim ulaziti. vredja smeta i unistava svaki dozivljaj grada. poput ljudi koji su to napravili, neki gadni barbari. no sad se ispred radi josh jedan barbarizam, zgrada arhitekta Rake. isti stil gradnje, isti tip ljudi.

za knjige bum mozda ipak pogledal.
jimmy jazz is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2008., 15:42   #100
Quote:
jimmy jazz kaže: Pogledaj post
Karneval, pa zemi na srpskom, oni imaju super prevode. ak oces ja ga morem prevesti sa srpskog. dobro razumem taj jezik i pristup.
Na netu stoji da je rasprodan, a osim toga je i na ćirilici! Kaj ga prevedeš na međimurski?

A za ove dve ne moraš ići baš u "Kaptol centar", moraš samo uporno obilazit knjižare. (Mislim da sam ja tam i kupila zadnje primjerke.)
__________________
Los laberintos que crea el tiempo, se desvanecen.
contra rationem is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:46.