Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo

Gospodarstvo Novac, profit, blagostanje. Kako doći do toga?
Podforumi: Kriptovalute, Dionice, Ostali oblici investiranja, Banke, osiguranja, krediti, Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.02.2018., 22:02   #921
Quote:
Pitralon kaže: Pogledaj post
Ajte vi meni objasnite kako ću smanjit troškove ako zapisujem na šta trošim ? Slikovito rečeno ako želim bocu vina dnevno onda kupim bocu dnevno, ako hoću zimsku salamu svaki dan onda je kupim svaki dan, ako idem u birtiju svaki dan i ostavim 20 kn onda je to 20 kn, ako svaki drugi dan kupim cigarete onda je to svaki drugi dan, dakle zapisivao ili ne svejedno je
Mozda ces iduci mjesec ako ti bude kriza sa lovom vidjeti na sto ti najvise ode, a mozes bez toga.
Stran is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2018., 22:04   #922
Quote:
Pametan Nick kaže: Pogledaj post
Lako je vama u zgradama izolirat objekt, od 6 ploha imaš izolirat za samo dva vanjska zida za smiješni iznos novca.
Ja na svojoj kući, da je propisno izoliram cijelu +vanjska stolarija, trošak bi mi bio toliki da se mogu sljedećim 20godina mukte grijat i hladit,a tada ionako ide opet nova fasada.

Osim toga kako riješavate pitanje odvlaživanja i pitanje oduška, jer si ipak pretvorija stan u hermetički zatvorenu kutiju,a koristiš plin kao energent..
Moja izolacija kuće(fasada,prozori,krov)koštala oko 100k kn.Prije svega toga na grijanje plinom trošili oko 9000kn a sada oko 4500.Prošle godine kada je prvi mjesec cijeli bio ispod nule ,za razliku od ovoga kada je cijeli iznad nule potrošili 300-tinjak kuna manje
pilif12 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2018., 22:04   #923
Quote:
Strangeways kaže: Pogledaj post
Mozda ces iduci mjesec ako ti bude kriza sa lovom vidjeti na sto ti najvise ode, a mozes bez toga.
nebih, hvala
__________________
Republica Dalmazia-https://it.wikipedia.org/wiki/Dalmati_italiani
Pitralon is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2018., 22:05   #924
S obzirom na njegov upis, nekako sumnjam da može skužiti da troši na manje potrebne stvari.
Jer, jebeš život bez gušta i užitka (makar išao u minus da registriraš auto ili slično).
__________________
Jebeš ženu koja ne zna kuhati i muškarca koji ne zna promjeniti žarulju!

Agroseksualac otvorenih pogleda na život :)
zbunjenixx is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2018., 22:25   #925
Quote:
_Mystical_ kaže: Pogledaj post
život u kući ima svoju cijenu koja je znatno skuplja nego život u stanu. Zauzvrat imaš i neke pogodnosti koje stan nema.

Uložiti 25.000 EUR u energetsku obnovu kuće je isplativo ako ti to donosi 3.600 kuna uštede na grijanju godišnje. Pa to je povrat 5-6% samo na grijanju. Ako netko zna bolje niskorizično ulaganje, neka odmah javi. iako sumnjam da je ulaganje baš toliko, vjerujem da za tu cijenu možeš riješiti i fasadu, stolariju i dodati solarke za grijanje vode.
Osim uštede na grijanju, raste cijena nekretnine, ugodnije stanovanje, manji troškovi hlađenja itd...
Po meni je to financijska (ne)pismenost.
što ću ja uštedit na grijanju kad je u Dalmaciji prosječna dnevna temeratura zimi oko 10 stupnjeva.

ček 25000 eura ulaganja i povrat od 500 eura je 5% u kojem to svijetu?
Pametan Nick is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2018., 22:27   #926
izolacija se ne isplati ali je ugodnije.
a prije bilo kakve izolacije trebalo bi riješiti tavan
dk1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2018., 22:35   #927
U Dalmaciji se ioolacija ne isplati, jer 90% dalmatinaca grije samo kuhinju/dnevnu sobu.
A u spavaćim sobama temperatura ko vani. Kupaš se jednom tjedno jer dobiješ upalu pluća u kupaoni.

Ne isplati se na kući izgrađenoj prije 20god sada počupati dobre prozore i staviti nove, ili na postojeću fasadu staviti stiropor. Al ako gradiš novo, ili je staro zrelo za obnovu, itekako se isplati više uložiti u izolaciju. Itekako se ugodnije živi.
__________________
Jebeš ženu koja ne zna kuhati i muškarca koji ne zna promjeniti žarulju!

Agroseksualac otvorenih pogleda na život :)
zbunjenixx is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2018., 22:42   #928
Quote:
Pametan Nick kaže: Pogledaj post
Lako je vama u zgradama izolirat objekt, od 6 ploha imaš izolirat za samo dva vanjska zida za smiješni iznos novca.
Ja na svojoj kući, da je propisno izoliram cijelu +vanjska stolarija, trošak bi mi bio toliki da se mogu sljedećim 20godina mukte grijat i hladit,a tada ionako ide opet nova fasada.

Osim toga kako riješavate pitanje odvlaživanja i pitanje oduška, jer si ipak pretvorija stan u hermetički zatvorenu kutiju,a koristiš plin kao energent..
..Beš fasadu i stolariju koji traju 20god, to mora trajati 40'god ako nije fuš posao.
Kakav odušak? Plinski bojler uzima zrak izvana. Pa danas i običan kamin treba spojiti na vanjski zrak, da ne uzima zrak koji dišeš iz sobe.

Quote:
Smotani2 kaže: Pogledaj post
Da bih ja htio svoju kuću, koja je nešto veća (100 m2) "obući" u novu fasadu, zadovoljstvo bi me koštalo nekih 7000 €
.
Pa koliko fasade imaš da ti treba 7000 samo za nju

Quote:
Pametan Nick kaže: Pogledaj post
Ako krovište ne izoliraš nisi ništa napravio, a malo tko to radi, pa ne riješe pitanje toplinskih mostova, balkoni i sl. jer ljudi nisu informirani i onda se čude kako puno troše za grijanje.

Najveći koeficijent toplinskog gubitka je na vanjskoj stolariji i tu se vlasnici kuća trebaju skoncetrirati, sve drugo je pretjerivanje...

Dakle obična PVC stolarija s dvostrukim IZO staklima, po mogućnosti s LOW-E premazom na njima i to je to.
Nikakav argon ili trostruka stakla i sl ludorije, plin ionako kroz neko vrijeme iscuri,a teški prozori(tri stakla) "padnu".
Treba se na sve koncentrirati. Jebeš bjesne prozore ako je zid betonski blok (70% kuća u dalmaciji). Ili još gore, beton s kamenom iz 60tih. TO ni nuklearka ne može ugrijati bez fasade.

Kako misliš "po mogućnosti LOW-e"? Naši propisi kažu d aje LOW-e danas NUŽAN. Fušeri naravno prodaju stakla bez premaza, duplo lošijih karakteristika.

Quote:
Smotani2 kaže: Pogledaj post
Znam.

I za sve nabrojeno treba mi cca 25000 €

No, kad imaš staru, takva ulaganja jednostavno nisu smislena.
Pa kolika je kuća kad ti toliko novca treba?

Smileno je promjeniti dotrajale trule prozore. Nije smisleno mjenjati neke 10god stare jer ne zadovoljavaju najnovije propise.
__________________
Jebeš ženu koja ne zna kuhati i muškarca koji ne zna promjeniti žarulju!

Agroseksualac otvorenih pogleda na život :)
zbunjenixx is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2018., 23:47   #929
U svakodnevnoj kolotecini funkcionisem po okvirnim troskovima i ne zapisujem nista jer nemam potrebe posto su mi izdaci vrlo jednostavni. Kad mi se desava neka veca promjena u zivotu, tada sjednem i stavim sve na papir i napravim plan.

Prihode u glavi uvijek umanjim, dok rashode povecam.
Npr. ako mi je prihod 1,100 novaca za mjesec, pravim racunicu sa 1000. Ako mi je trosak struje ovisno od mjeseca u godini u rangu izmedju 50-100 novaca, u racunici mi je uvijek 100 za svaki mjesec.
Ta razlika koja ostane mi je za sitne nepredvidjenosti.

Sve sto spada u vece troskove i znam da ce se desiti kroz godinu, planiram od prvog dana i ne cekam kasno.
Ne znam opet, ali mislim da je u cijeloj prici oko stednje najbitnija disciplina, poznajem ljudi koji krenu dobro ali kroz par mjeseci popuste, ili trebaju uzeti auto i kao stisnuli se i stede a onda kupe totalno nepotrebni lupam sad, ps4 a trica i dalje radi besprijekorno, i za moj pojam se takve gluposti ne kupuju u fazi kad skupljas novac za npr. kola da platis sto vise i eventualno uzmes sto manji kredit.
Shvacam da treba imati neke sitne radosti, jer dugorocno zatezanje moze dovesti da osoba pregori i osjecas se isprazno, rintas i sjebes se stedeci ne smijes nista sebi priustiti, ali zato se ostavlja mali prostor fleksibilnosti, u mom slucaju razlike koju sam iznad navela, i to mi bas pricinjava zadovoljstvo.
TheSpy is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2018., 06:17   #930
Quote:
_Mystical_ kaže: Pogledaj post
život u kući ima svoju cijenu koja je znatno skuplja nego život u stanu. Zauzvrat imaš i neke pogodnosti koje stan nema.

Uložiti 25.000 EUR u energetsku obnovu kuće je isplativo ako ti to donosi 3.600 kuna uštede na grijanju godišnje. Pa to je povrat 5-6% samo na grijanju. Ako netko zna bolje niskorizično ulaganje, neka odmah javi. iako sumnjam da je ulaganje baš toliko, vjerujem da za tu cijenu možeš riješiti i fasadu, stolariju i dodati solarke za grijanje vode.
Osim uštede na grijanju, raste cijena nekretnine, ugodnije stanovanje, manji troškovi hlađenja itd...
Po meni je to financijska (ne)pismenost.
Ma da, ali i dalje imam staru kuću, ne?

Ne vidim isplativost tako velikog ulaganja u objekt star 50 godina, naročito uz činjenicu da nisam siguran koliko ću dugo u njoj živjeti.
A uložilo se sigurno neće vratiti višom cijenom nekretnine...

EDIT:

Investicija 25000 €, što je 187500 kn.
Ušteda 3600 kn.

Kako je to povrat 5-6%?

Vidiš, to što si ti napisao je financijska nepismenost, bez zamjere.

Na stranu što moram imati toliki keš odjednom.



EDIT2: ta cijena nije isisana iz prsta već je dobivena prema ponudama.
Dakle, promjena kompletnog krovišta, izolacija tavana, promjena stolarije, fasada 15 cm.
Smotani2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2018., 07:47   #931
Quote:
zbunjenixx kaže: Pogledaj post
U Dalmaciji se ioolacija ne isplati, jer 90% dalmatinaca grije samo kuhinju/dnevnu sobu.
A u spavaćim sobama temperatura ko vani. Kupaš se jednom tjedno jer dobiješ upalu pluća u kupaoni.

Ne isplati se na kući izgrađenoj prije 20god sada počupati dobre prozore i staviti nove, ili na postojeću fasadu staviti stiropor. Al ako gradiš novo, ili je staro zrelo za obnovu, itekako se isplati više uložiti u izolaciju. Itekako se ugodnije živi.
ne isplati se niti meni kada je metar bagrema dvjestotinjak kuna, 10 metara više-manje....

ali ugodnije je, kuća se brže grije, sporije hladi, i ono najvažnije-ljepše izgleda. ženski dio obitelji je sretan a to jako pridonosi kvalitetu života
dk1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2018., 07:58   #932
Moj upis je vise bio sprdnja s razmišljanjem prosjecnog dalmatinca.

Inace se apsolutno slazem.

Ps : gdje su drva 200 kn?
__________________
Jebeš ženu koja ne zna kuhati i muškarca koji ne zna promjeniti žarulju!

Agroseksualac otvorenih pogleda na život :)
zbunjenixx is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2018., 08:00   #933
[QUOTE=Smotani


EDIT2: ta cijena nije isisana iz prsta već je dobivena prema ponudama.
Dakle, promjena kompletnog krovišta, izolacija tavana, promjena stolarije, fasada 15 cm.[/QUOTE]

Meni je ta cijena prevelika za kucu od 100 m2.
Nekako je taman za kucu od 200 m2
__________________
Jebeš ženu koja ne zna kuhati i muškarca koji ne zna promjeniti žarulju!

Agroseksualac otvorenih pogleda na život :)
zbunjenixx is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2018., 08:01   #934
Quote:
zbunjenixx kaže: Pogledaj post
Moj upis je vise bio sprdnja s razmišljanjem prosjecnog dalmatinca.

Inace se apsolutno slazem.

Ps : gdje su drva 200 kn?
tamo gdje je puno šume a malo ljudi sa novcima?

rekao sam dvjestotinjak kn bagrem, u proljeće jeftinije, u jesen skuplje...
dk1 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:55.