Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Vojna povijest i tehnologija

Vojna povijest i tehnologija Od praćke do ratova zvijezda.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 15.06.2009., 09:18   #81
Ajde da probam oživjeti ovu temu:

Novi proizvod dok-ing(a):

http://www.armedforces-int.com/categ...-eod-robot.asp
von Tegetthoff is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2009., 10:29   #82
Tvornica Marko Orešković, Lički Osik

Tvornica minobacačke i artiljerijske municije M. Orešković u Ličkom Osiku pokraj Gospića bila je nakon povlačenja vojske RSK u 8. mj.1995. neoštećena i potpuno ispravna.
Skladišta sirovina i gotovih proizvoda bila su puna,a radni komadi stajali su na strojevima.
Trebalo je samo dovesti radnike, uključiti struju i nastaviti proizvodnju.
Tvornica je čitavo vrijeme rata 1991. - 1995. proizvodila za potrebe srpskih snaga.
Ubrzo je tvornica uništena - strojevi su razgrabljeni i rasprodani,kao i sve što se moglo odnijeti i prodati, a Hrvatska i dalje uvozi sve vrste municije.
Za ovaj teški kriminal, nitko nije odgovarao, a po sudu se povlačilo nekolicina lokalnih likova, koji da, se na vrhu nije tako odlučilo, nikad ne bi mogli uništiti i opljačkati ovu, relativno novu tvornicu, izgrađenu i opremljenu u 80. godinama.
__________________
Sve je uzalud.
McFuck is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2009., 15:33   #83
Žalosno je to zbrinjavanje nakon Oluje. Inače minobacačke mine u Hrvatskoj se proizvode na bar 5 lokacija u 5 različitih županija i ništa se od minobacačkih mina nije uvozilo ,jer je to bio prioritet 1991 da se ZNG omogući elemntarna obrana proizvodnjom minobacačkih mina,minobacač i ručnih bombi. I dok su se minobacači i mine razvili do vrhunske kvalite za razliku od počtne poizvodnje iz 1991 ,ručne bombe ni do danas nisu a da bi bile postojane i potpuno pouzdane.
Čak štoviše razvijeni su i proizvode se vrhunske ciljničke sprave za minobacače koje su izvezene u nekoliko zemalja.
pp5d6 is online now  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2009., 20:10   #84
Ta proizvodnja u garaži koštala je života i zdravlja desetke članova MB posada, kad su MB mine eksplodirale u MB ili neposredno kod izlaza iz cijevi.
Nije bilo rijetko da su šupljine u ljevanom kućištu mine zatvarane auto kitom !
Toliko o proizvodnji MB mina u Hrvatskoj.
__________________
Sve je uzalud.
McFuck is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2009., 20:38   #85
Ne znam kako je danas, ali za vrijeme rata održavana je ona vježba za Tuđmana i ekipu (čini mi se Žirje), gdje su sa Mb trebali pucati preko svečane lože. Koliko je to istina ne znam, ali znam, jer sam bio prisutan, da su neki logističari s više razine onda pohodili postrojbe i nudili 2x, 3x više mina u zamjenu za one iz JNA, koje smo imali na lageru.
električni_zec is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2009., 13:37   #86
Quote:
pp5d6 kaže: Pogledaj post
i ništa se od minobacačkih mina nije uvozilo .
Je i to u velikim kolicinama osim ako mi nismo proizvodili mine sa tezinskim oznakama na Kineskom Poz
__________________
Si vis pacem para bellum
chuturasti is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.06.2009., 02:00   #87
Quote:
chuturasti kaže: Pogledaj post
Je i to u velikim kolicinama osim ako mi nismo proizvodili mine sa tezinskim oznakama na Kineskom Poz
A onda more bit ako si dužija/vidija .Ja sam od Kineza nosio kalašnjikov tamo 1993. -to je onaj što ima sklopivu bajunetu pogodnu za pile peći.
Valjda ista pošiljka.
pp5d6 is online now  
Odgovori s citatom
Old 26.06.2009., 11:10   #88
Sta kazete na ovaj video?
http://www.youtube.com/watch?v=8PMxSayySck
DrugDalmatinac is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.06.2009., 12:16   #89
Eddington is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.06.2009., 12:48   #90
Cijepljeni smo od skromnosti kao i susjedi (do juče neprijatelji)
__________________
Pesimist je optimist s iskustvom!
“Never argue with stupid people, they will drag you down to their level and then beat you with experience.”
Hawk75 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.06.2009., 08:45   #91
Ja nemogu virovat zasto nas vojni vrh kao i cijela država ne zeli (a moze) zarađivati lipe novce od vojne industrije. Aj bar nas HS 2000 vojne kacige i nesto sitne opreme izvlači izvlači ali meni doslovno ne ide u glavu zasto i gdje je stala vojna brodogradnja u kojoj smo bili jedni od jacih u svijetu. Dobro, mi nemamo opreme (artiljerija,radari i sva elektronik koja je potrebna za vojne brobove) ali nasi inžinjeri imaju ogramno iskustvo u projektiranju brodova i njihovoj izgradnji. Dosta se osvrniti na 80.e u kojima je izgrađena u ono vrijeme jedna od mocnijih vojnih flota za šugavu jugu(od patrolnih čamaca, razarača, topovnjaca pa cak i podmornica) i to sve znanjem naših hrvatski stručnjaka koji i dandanas kad se priča o tome su žalosni i tužni sto ih ntiko od vojnih glavešina nista ne pita i gura ih u kraj, SRAMOTA
tenk21 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.06.2009., 12:58   #92
Quote:
DrugDalmatinac kaže: Pogledaj post
bul šit!
nemrem vjerovat is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.06.2009., 16:25   #93
Quote:
tenk21 kaže: Pogledaj post
Ja nemogu virovat zasto nas vojni vrh kao i cijela država ne zeli (a moze) zarađivati lipe novce od vojne industrije. Aj bar nas HS 2000 vojne kacige i nesto sitne opreme izvlači izvlači ali meni doslovno ne ide u glavu zasto i gdje je stala vojna brodogradnja u kojoj smo bili jedni od jacih u svijetu. Dobro, mi nemamo opreme (artiljerija,radari i sva elektronik koja je potrebna za vojne brobove) ali nasi inžinjeri imaju ogramno iskustvo u projektiranju brodova i njihovoj izgradnji. Dosta se osvrniti na 80.e u kojima je izgrađena u ono vrijeme jedna od mocnijih vojnih flota za šugavu jugu(od patrolnih čamaca, razarača, topovnjaca pa cak i podmornica) i to sve znanjem naših hrvatski stručnjaka koji i dandanas kad se priča o tome su žalosni i tužni sto ih ntiko od vojnih glavešina nista ne pita i gura ih u kraj, SRAMOTA
Igrom slučaja,prvenstveno potrebama u Domovinskom ratu za jakim kopnenim snagama što je imalo za rezultat opremanje pješaštva potrebnom opremom,nije se razvijala ratna brodogradnja..
Nešto brodova što je napravljeno za HRM uglavnom su projekti iz SFRJ ili modifikacije istih. Podmornica Velebit,RTOP -12 KDZ,DBM Krka i LM Korčula.Najveći iskorak je barem po meni bila reizgradnja podmornice Velebit a najbolje izgrađen brod je RTOP-12 KDZ koji je modifikacija izvornog projekta iz 1989. RTOP 411 Sergej Mašera,tj. Kralj Petar Krešimir IV u HRM. Naši 1994 nisu išli na smioniji pristup redizajna Velebita sa AIP sustavom nego su je produzili, ugradili generator i ugradili novorazvijeni sustav upravljivosti podmornice po smjeru i dubini.
Prvi novi projekti koji bi se trebali realizirati se odgađaju u nedogled i svi rokovi pa i oni najpesimičniji su probijeni a HRM nema niti jedan novi obalni ophodni brod a kamo li projekt izvanobalnog.
Hrvatska nema nikakvog iskustva u projetiranju brodova veličine korvete (2 VPBR izgrađena u Kraljevici u drugoj polovici osamdesetih su modifikacija ruskog projekta).
Problem glavni je da su se jezgre ljudi u projektiranju jednostavno razbježale iz BI i Brodoprojeta te je nastalo niz firmica koje se više manje uspješno bore na tržištu i javljaju se na strane natječaje. Projektanti u BI imaju veliki nedostatak jer većina nikad nije provela vrijeme u brodogradilištima ili na brodovima sličnima onim koje trebaju projektirati.Da se razumijemo nije tu krivnja isključivo na bI ,jer i oni moraju zarađivati da bi opstali pa se bave nizom drugih komercijalnih projekata koji ih drže na životu a ponajmanje se bave projektiranjem.
Veliki izvozni poslovi napravljeni su za libijsku mornaricu koja od 2004. remontira svoju flotu u više hrvatskih škverova od Kraljevice ,Lamjane do Trogira i to je nemali iznos od cca 130 mln $.

Zadnje uređivanje pp5d6 : 27.06.2009. at 16:37.
pp5d6 is online now  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2009., 22:53   #94
Remont libijskog spasilačkog broda građenog u brodogradilištu Tito u Beogradu (modifikacija projekta broda HRM Faust Vrančić) 2005.godine u Hrvatskoj. Brod je dotegljen u katastrofalnom stanju (neviđeno-ovo je već gotovo odrađen remont) ,remontiran, remontirana je i spasilačka oprema (spasilačko zvono i spasilačka ronilica ).



Nakon završetka posla ,pred odlazak za Libiju.Dobra lova je pala u milijunima $


Isporuka prva dva broda PV LS 30 za libijsku obalnu po projektu Krste Jurasa posao odradio Adria mar.

Libijski zapovjednik mornarice i neki libijski časnici uz neke naše civilne duznosnike-bivše i bivše direktore poznatih hrvatskih škverova za vojna plovila.



PB-20 izvezeni u Sudan.

Zadnje uređivanje pp5d6 : 28.06.2009. at 23:26.
pp5d6 is online now  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2009., 13:00   #95
Quote:
pp5d6 kaže: Pogledaj post
Naši 1994 nisu išli na smioniji pristup redizajna Velebita sa AIP sustavom nego su je produzili, ugradili generator i ugradili novorazvijeni sustav upravljivosti podmornice po smjeru i dubini.
No hard feelings, ali AIP u Velebitu.. i to 1994!!!
Ma daj...

Osim što ne vidim smisla u ugrađivanju takvog sustava (inače jako skupog) u đžepnu-desantnu podmornicu, Velebit je podmornica duga 21m (i to nakon produživanja trupa), a koliko ja znam Šveđani su svoje Sodermanland podmornice baš radi AIP-a trebali produžiti na 49 na 61 metar, a ta razlika od 12m je već blizu izvornoj veličini klase ''Una'' od koje Velebit i potječe!

Oism toga, zar prve podmornice sa AIP sustavom nisu švedske ''Gotland'' klase, a one su porinute 1996, dakle čak i 2 godine iza Velebita!
Mikojan is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2009., 17:01   #96
Da,sve to stoji. Govorio sam o planu SFRJ koja je imala projekt unapređenja diverzantskih podmornica sa propulzijom neovisnom o vanjskom zraku. Idejni je projekt bio gotov početkom devedesetih a projekt je nosio oznaku R-3 SE (stirling električna). Zato sam i rekao da je za mene ogromno postigunuće reprojekt podmornice P914 Zeta u P-01 Velebit sa ugradnjom Končarevog generatora čime je podmornica dobila 4 puta veći radijus kretanja (ostale tada JRM džepne su se morale puniti preko većih dizel el.podmornica ili stacionarnih postaja) i dobila je novi sustav upavljivosti za koji su strani analitičari vjerovali da se ne može proizvesti u Hrvatskoj.Sve to u uvjetima rata i embarga i bez tehnološke osnove kakva je bila u SFRJ u tom trenutku.
Inače da se razumijemo podmornički program u Hrvatskoj je u ovom trenutku prošlo svršeno vrijeme, a to su još ministrici Antunović i kazali odgovrni kad su Tajvanđani poslali upit.
Isto tako je istina da se na pojedinim lokacijama Hr vode skromno projekti za ovladvanje tehnologijom za pogonom neovisnim o zraku za podvodna plovila.
pp5d6 is online now  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2009., 10:18   #97
Quote:
McFuck kaže: Pogledaj post
Ta proizvodnja u garaži koštala je života i zdravlja desetke članova MB posada, kad su MB mine eksplodirale u MB ili neposredno kod izlaza iz cijevi.
Nije bilo rijetko da su šupljine u ljevanom kućištu mine zatvarane auto kitom !
Toliko o proizvodnji MB mina u Hrvatskoj.
Ovo ti ne virujem. U ratu sam bio na MB godine 93. i 94. i nikad nisam čuo za takvu priču. A samo naš MB je ispalio nekoliko stotina. Bile su glanc nove, navodno proizvedene u Rijeci.
Sinji strijač is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2009., 16:35   #98
Nisu navodno proizvedene nego su proizvedene u tvornici Rikard Benčić u RI.Svaka mina,granata ili raketa ima svoj lot ili šaržu i točno se zna tko ju je proizveo, kad pa i u kojoj smjeni toga dana i od kojih dobavljača.
Tako da ovo o garažama već od sredine 1991.uglavnom ne stoji.
pp5d6 is online now  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2009., 11:39   #99
Quote:
Sinji strijač kaže: Pogledaj post
Ovo ti ne virujem. U ratu sam bio na MB godine 93. i 94. i nikad nisam čuo za takvu priču. A samo naš MB je ispalio nekoliko stotina. Bile su glanc nove, navodno proizvedene u Rijeci.
Preozbiljne su to stvari da bi se s tim zezao.
Odljevci kućišta mine 120mm su ponekad bili loši, a rupe su zapunjavane auto kitom i prefarbavane. ( To je radio proizvođač.)
Kod ispaljivanja, eksplodirala bi u cijevi ili neposredno kod izlaza - desetak metara od usta cijevi.
Kao i sve drugo, zataškavano je.
__________________
Sve je uzalud.
McFuck is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2009., 13:55   #100
Quote:
pp5d6 kaže: Pogledaj post
Nisu navodno proizvedene nego su proizvedene u tvornici Rikard Benčić u RI.Svaka mina,granata ili raketa ima svoj lot ili šaržu i točno se zna tko ju je proizveo, kad pa i u kojoj smjeni toga dana i od kojih dobavljača.
Tako da ovo o garažama već od sredine 1991.uglavnom ne stoji.
Rekao sam "navodno" jer im zaista nisam provjeravao deklaracije nego sam navodio ono što su mi rekli oni koji su ih dopremali. Uvijek je postojala mogućnost da je to fol za vojsku da ispada da sve proizvodimo, odnosno da ne kršimo embargo.
Ovo što MCFuck tvrdi nije točno jer bi se takve "zataškavane" stvari brzo pročule među topnicima pa niko ne bi htio ni pucati ako bi mine bile opasnije za posadu nego za neprijatelja.
Sinji strijač is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:23.