Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Posao i karijera

Posao i karijera Od vratara do direktora u tri tjedna
Podforum: Informacije o poslodavcima, Iza katedre

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 02.10.2003., 22:10   #61
Trazi povisicu, ovo je stvarno jadno sto dobivas.
Jednostavno dodji sefu, zatrazi razgovor i objasni da je vrijeme za razgovor o povisici. Nemam pojma koliko jer neznam kakve su vam place inace u firmi i gdje je firma u ZG ili provincija. Ako odbije pocni trazit drugi posao.
Juraj is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2003., 22:16   #62
Quote:
Petra001 kaže:
Radim u firmi koja radi software za tehniču struku čiji sam ja ing.
Radim kao dio tima koji projektira software, te kao podrška korisnicima.
po mojoj procjeni to je mala plaća za tvoju struku i odgovornost
mislim da bi svakako trebala tražiti povišicu

od dragog stari je isto ing. i oni svake godine dobivaju povišicu koja se procjenjuje ovisno o količini posla u protekloj godini, učinku, naravno stupnju odgovornosti, a može se tu uključiti i marljivost tj. predanost poslu, entuzijazam..ideje...
Paw is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2003., 12:28   #63
Quote:
Petra001 kaže:
Radim u firmi koja radi software za tehniču struku čiji sam ja ing.
Radim kao dio tima koji projektira software, te kao podrška korisnicima.
dobar radnik nije samo onaj koji dobro obavlja zadani posao ...dobrog radnika odlikuje i sposobnost da se bori za sebe i da je siguran u vrijednost svoga rada. ž

Proaktivnost se danas traži...

ako je prošlo godinu dana i iza tebe je par projekata na kojima si se iskazala kao vrijedna i predana, trebas doci svom nadređenom i porazgovarati oko svog statusa.
ništa nabrijano tipa "ja moram", "ja trebam" već mu na lijep način objasni da si tu godinu dana, da si predana poslu, da bi htjela više izazova (optional) i da ti se čini da si svojim dosadašnjim radom (nabrojiš što i koliko) zavrijedila povišicu jer da ti je super raditi u firmi i da daješ sve od sebe i da želiš i dalje učiti i napredovati blabla.... nešto u tom stilu.
Agirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2003., 16:24   #64
onda strijelcˇic@? sta ima novog? zanima nas
Tigrica is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2003., 18:39   #65
Quote:
Petra001 kaže:
Radim u firmi koja radi software za tehniču struku čiji sam ja ing.
Radim kao dio tima koji projektira software, te kao podrška korisnicima.
takvi razgovori prvo pocinju time da nabrojis svoje i uspjehe firme u kojima si sudjelovala, napomenes kako si se profesionalno razvila na tim i tim podrucjima, stekla iskustvo , napravis malu stanku i pitas sefa jel i on vidi to tako, tj. jel zadovoljan tvojim radom ?

Kad to potvrdi - e onda pocnes o povisici To se zove stvaranje pozitivnog terena za tvoj zahtjev.

I ako pregovaras uvijek iznesi veci iznos nego kojeg se stvarno nadas jer ako je cicija smanjiti ce ga ionako.
Winona is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2003., 21:00   #66
Quote:
Tigrica kaže:
onda strijelcˇic@? sta ima novog? zanima nas
Pozdrav, ostala sam u državnoj firmi za sada.
__________________
Ko ne voli životinje ne voli ni ljude!
strijelčic@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2003., 21:47   #67
Joj, puno vam hvala svima na lijepim savjetima.
Evo slijedeći tjedan ću krenuti u akciju. Javim Vam.

Pozdrav
Petra001 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2003., 11:22   #68
Ekipa, pozdrav!

Naletih na vašu temu koja me zainteresirala jer sam upravo u takvim dilemama pa ako ima neko iz privatničke auto-branše , molim pomoć:

Trenutno sam na prekretnici država-privatluk i pokušavam napravit neku procjenu, ali nisam siguran u rezon jer dobivam prilično oprečne informacije o onom što me čeka ako krenem u te vode. Tri stvari su jasne: red, rad i disciplina... , ali nije mi posve jasno slijedi li se zdrava logika "dobro radiš=radiš i dalje" (ili još bolje, =napreduješ) ili ovisiš o trenutnom raspoloženju svog gazde kojeg je upravo neki veći gazda izbacio iz takta?
Mislim isključivo na auto-branšu tj. tehnički after-market, VSS, ima li iskustava?

Ajte, nemojte da sam se uzalud logiro...
Heady is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2003., 10:18   #69
Re: Privatna vs Državna firma

Quote:
strijelčic@ kaže:
Da li je bolje raditi u državnoj firmi za manju plaću ili kod privatnika za veću? Da možete birati bi li radilli kod priv. za npr. 4000 kn ili u drž. firmi za npr. 2500 kn mjesečno?
uf... ja super kvalificirana za ovu temu....
dakle, godinama sam radila kod privatnika..., za super placu..., al nije bilo ni petka ni svetka ni slobodne subote ni bolovanja ni godisnjeg kak spada ni niceg....
i ja sam zensko...., razmisljam o djeci jednog dana.... tako da kad sam vidla da se na zene kaj ostanu trudne kod privatnika gleda ko da je napravila najvece moguce zlo firmi.... a sva ona neizvjesnost, sad je dobro financijsko stanje firme pa je dosta lose, pa pol place cash na ruke... i tako nakon nekoliko godina radnog staza u 3 privatne firme meni puko film i otisla u drzavnu... placa je vise neki bolji djeparac nego placa..., al nis ne radis kad se sjetim kak sam radila kod privatnika..., stalno si s babama na kavama... stranku odjebes kad se sjetis (da ti ostane jos vremena za 47. kavu prije nego sto ranije zgibas doma )... u principu, glavni moto kod nas je "sve sto mozes danas, ostavi za sutra da se ne umoris previse".... u pocetku mi je bilo koma, jer sam ja izdresirana od privatnika da se sve radi odma i ode doma kad sve napravis.... al nakon par mjeseci sam se navikla da nis konkretno ne radim .... i smijesno mi je kaj se babe zale kak su se danas naradile, jer se sjetim kaj zapravo znaci naradit se kod privatnika i da je ovo vise ko igraliste s kavanom na koje svaki dan odes i jos primis djeparac za to....
eto...., ja sam u drzavnoj, samo ne zato sto sam lijena, nego zato sto mi je bio pun k### privatnika i njihovih jeb### po meni ... ovdje sam u sindikatu, niko me nis ne pita, niko mi nis ne smije..., bolovanje imam kada god mi treba bez da me itko prozove na to.... a kad ostanem trudna, odma cu otic na bolovanje, pa na porodiljski i tako to .... jer se to tako tu radi i jer ako sistem to dozvoljava onda cu to bome i uzet.... znam da nije fer prema drugim zenama kod privatnika, al eto..., meni se pruzila prilika i bila bi luda da je ne iskoristim

Vinska
__________________
Before you find your perfect prince you have to kiss a lot of frogs
Vinska Mushica is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2003., 23:00   #70
Hvala ti Vinska sad si me skroz uvjerila da je bolje ostati u državnoj firmi.
__________________
Ko ne voli životinje ne voli ni ljude!
strijelčic@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2003., 10:30   #71
Quote:
strijelčic@ kaže:
Hvala ti Vinska sad si me skroz uvjerila da je bolje ostati u državnoj firmi.
Sve ti je stvar stava i prioriteta u životu. Ja sam državni sustav napustio jer mi je plaća bila u razini prosječne u državi i trebao sam čekati još nekoliko godina za daljnje napredovanje - jer je napredovanje vezano primarno uz radni staž.

Državni ritam rada (mada je i tu bilo dosta prekovremenih i sl.) mi je odgovarao dok sam studirao - dug godišnji, plaćeni dopust za školovanje i sl. i par mjeseci nakon što sam dobio magistarsku titulu otišao sam kod privatnika.

Ovdje sam bolje plaćen, imam bolje uvjete za stručno usavršavanje (seminari, certifikati i sl.) i radim u sustavu gdje se više cijeni cilj nego aktivnost.

Dakle, moraš sama ocijeniti što te zanima u životu.
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2003., 13:38   #72
da bi shvatio svu problematiku na pravilan nacin moram te pitati da li si spreman u slucaju da ti i tvoja bracna druzica dobijete dijete uzeti dio godine fraj kako bi pomogao u tom odgoju ?

Jesi li to uopce u stanju u firmi u kojoj radis?

Da pojasnim - recimo oboje imate poslove koje volite, karijere itd. i sad zena rodi kaze ostati mogu doma samo pola godine, onda se moram vratiti na posao. Bi li ti sljedece pola godine ostao doma bio nezaposlen i aktivno se ukljucio u odgoj vaseg djeteta?

Ili bi trazio od nje da se odrekne svoje karijere ? Ili kako bi to rijesio?
Winona is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2003., 14:24   #73
Quote:
Winona kaže:
da bi shvatio svu problematiku na pravilan nacin moram te pitati da li si spreman u slucaju da ti i tvoja bracna druzica dobijete dijete uzeti dio godine fraj kako bi pomogao u tom odgoju ?

Jesi li to uopce u stanju u firmi u kojoj radis?
Naravno da sam u stanju jer je odlazak na porodiljni odmor oca u drugih 6 mjeseci zakonska mogućnost, ali to je smisleno uglavnom onda kada otac ima bitno manju plaću od majke, tako da mu pad na naknadu od cca. 900 kuna ne predstavlja veliki gubitak.

Mi planiramo aktivirati mogućnost iz čl. 59. Zakona o radu:

Članak 59.

(1) Kad je obvezni porodni dopust iz članka 58. stavka 5. ili 6. ovoga Zakona prošao, zaposlena žena ima pravo raditi polovicu radnoga vremena do navršene jedne godine djetetova života, odnosno za blizance, treće i svako sljedeće dijete može raditi polovicu radnoga vremena do navršene treće godine djetetova života.


Jer je 4 sata relativno kratko, a njana plaća ostaje otprilike jednaka punoj (razliku poslodavcu sufinancira država).
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2003., 21:24   #74
ne slazem se s time da je pola radnog vremena ili ovdje Teilzeit kratko kada te doma ceka beba stara nekoliko mjeseci.

Nazalost taj dio ces tesko razumijeti.

Znaci u tvom slucaju ce zena biti ta koja ce zrtvovati napredak na poslu ( tesko da se sa 4 sata dnevno moze napreodvati, moze se zadrzati posao ali ne i uciniti bitni pomaci u karijeri) radi familije.

Sve u redu Vojky, tocno to sam i mislila
Winona is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2003., 23:13   #75
Winona, moram protestirati

Čini mi se da se izražavaš u floskulama - napredak, karijera, žene, muškarci... ako se mene pita, a vjerujem da bi dosta i žena i muškaraca s formu subskrajbalo obitelj je cilj, a posao sredstvo. Ako ne mogu svojoj djeci pružiti ljubav, stabilnost, prisutnost i obitelj, za koji će mi k... karijera i uspjeh u poslu?

Pretpostavimo da imam normalan odnos s partnerom; on mene neće cijeniti manje jer ja ostajem doma niti je on nadmoćan u bilo kojem pogledu jer ima "karijeru". Ili obratno. To s karijerom ili treba ić iz duše i lagano, bez žrtava po obitelj ili je floskula koju su nam prodale bogate firme eda bismo ćubili na poslu miljun sati.

Ono što sam željela reći - uspjeh na poslu, uspjeh u firmi i zadovoljstvo uopće je postignuće obitelji, a ne pojedinca i mislim da je nebitno tko kada što i kako radi ako su sve strane zadovoljne.

Vojky
lucija is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2003., 23:36   #76
Quote:
Winona kaže:
Znaci u tvom slucaju ce zena biti ta koja ce zrtvovati napredak na poslu ( tesko da se sa 4 sata dnevno moze napreodvati, moze se zadrzati posao ali ne i uciniti bitni pomaci u karijeri) radi familije.

Sve u redu Vojky, tocno to sam i mislila
Ne vidim zašto ne bi napredovala u karijeri, za to vrijeme dok je kući može se i doktorata uhvatiti...

U moju bivšu firmu se kolegica vratila nakon skoro 3 godine porodiljnog (velika privatna firma s gazdom koji je po struci PTT-tehničar) i ništa joj nije falilo, zauzela je mjesto privatne gazdine tajnice koje je imala i prije. Plaćena u razini direktora!

A za 6 mjeseci baš i ne može puno stepenica napredovati.

Uostalom, može raditi i cijelo radno vrijeme - ima PC i firma ima sve dostupno preko mreže, a za peglanje i sl. radnje kod može se zaposliti neka studentica kao pomoć u kući, jer je curina satnica barem dvaput veća od satnice PKV radnika.

Stvari su vrlo jednostavne...
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2003., 23:42   #77
Quote:
lucija kaže:
Ono što sam željela reći - uspjeh na poslu, uspjeh u firmi i zadovoljstvo uopće je postignuće obitelji, a ne pojedinca i mislim da je nebitno tko kada što i kako radi ako su sve strane zadovoljne.
Ma, stvar ti je vrlo jednostavna - prvo pogledaš kome se više isplati biti kući - ako si ti VSS u recimo ZABA-i, a muž ti je SSS u državnoj službi s 2.600 kn plaće, bilo bi glupo da ti drugih 6 mjeseci ideš s 7.000 na 900 kn, ali da on ide s 2.600 na 900 kn to je 1.700 kn mjesečno a netko je stalno s bebom - i to se isplati.

Ako ste oboje na 7.000 a imate mogućnost izdržati s 7.900 onda neka ide drugih 6 mj. onaj ko ima i nekakvih drugih planova, recimo školovanje.

Ako oboje imate odlične plače - možete i platiti nekog da čuva dijete. Uostalom, amerikanke ostaju kući svega nekoliko dana, pa im je nacija još uvijek dosta živahna.

A ako si u vrhunskoj firmi, imaš i jaslice u okviru tvorničkog kruga.
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2003., 09:01   #78
Možda je offtopično, ali ja recimo nikako nisam za to da otac uzima porodiljni dopust drugih 6 mjeseci. Mislim da se tu ne radi samo o financijskom momentu, nego da prije svega treba gledati na potrebe djeteta.

Normalno, ako obitelj može preživjeti od očeve plaće + porodiljne naknade (koja, mislim, iznosi 1600 a ne 900 Kn) - ako ne može onda nema izbora.

Super je sistem u nekim skandinavskim zemljama u kojima otac može uzeti određeni broj dana dopusta, ali i nakon prve godine djeteta.
verica is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2003., 09:24   #79
Quote:
verica kaže:

Normalno, ako obitelj može preživjeti od očeve plaće + porodiljne naknade (koja, mislim, iznosi 1600 a ne 900 Kn) - ako ne može onda nema izbora.
Je u pravu si, naknada je 1600.

Nego, ovo me podsjeća na jedan slučaj kada su čovjeku koji spada u tzv. middle management otišle na porodiljni zaredom TRI tajnice! I onda ode do kadrovika - i kaže da mu je dosta i da hoće TAJNIKA!

I dobije tajnika.

I prođe nekoliko mjeseci. I tajnik je bio je prvi muški u sustavu od 600 ljudi koji je iskoristio mogućnost da ode na porodiljni!!!

Konkretno, bio je oženjen za neku magistricu koja radi na faksu, gdje je poznato malo slobodnije shvaćanje radnog vremena i radnih dana. Naravno, ona se nakon 6 mj. formalno vratila na posao, a njemu je ostati kući drugih 6 mj. bilo manje od 1000 kuna razlike na plaći...
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2003., 10:53   #80
Quote:
Konkretno, bio je oženjen za neku magistricu koja radi na faksu, gdje je poznato malo slobodnije shvacanje radnog vremena i radnih dana. Naravno, ona se nakon 6 mj. formalno vratila na posao, a njemu je ostati kuci drugih 6 mj. bilo manje od 1000 kuna razlike na placi...
Upravo si opisao moju situaciju. Samo ja ovdje ne bih o ciframa jer je sistem u Njemackoj sasvim drugacije uredjen nego u Cro - dakle ipak malo vise love. Plus svako dijete dobiva 150 i nesto eura mjesecno na poklon od drzave do 18 godine zivota ako studira i dulje.

Dakle dvoje djece 300 € i tako dalje....

Quote:
Možda je offtopicno, ali ja recimo nikako nisam za to da otac uzima porodiljni dopust drugih 6 mjeseci. Mislim da se tu ne radi samo o financijskom momentu, nego da prije svega treba gledati na potrebe djeteta.
voo ne kuzim ? Ako uzuzmemo dojenje, mislis li da dijete nema potrebe za ocem engo samo za majkom ?
Winona is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:22.