Natrag   Forum.hr > Informatička tehnologija > Mobilna tehnologija

Mobilna tehnologija Podforumi: Android, Android aplikacije, iOS, iOS aplikacije, Usporedbe mobitela

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.10.2011., 00:00   #1
Prvo punjenje Li-Ion baterija

Kako se najbolje puni baterija za mobi?
Mobi je nov iz kutije,pa dal trebam pricekat da se prvo iisprazni pa onda na punjac ili mogu odmah i kolko dugo se treba puniti prvi puta i dal treba da bude mobi on ili off (ako moze on dal se smije prckat po njemu) i kolko punjenja trreba da bude ?

Baterija je 12mah Li Ion

...neznam dal sam dobru temu stavio ovdje ,aako nisam moderator ce valjda premjestiti..
robert2828 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2011., 00:45   #2
isprazni ga do kraja, napuni do kraja bez diranja ( ne prčkaj po njemu kad se bude punio), zatim ga opet isprazni do kraja. Kad ga sljedeći put napuniš opet do kraja bez prčkanja (to najbolje preko noći puniš), baterija će već sigurno dobiti svoj puni kapacitet.
__________________
Ljubav je psihičko stanje poremećenosti ljudskog uma.
GoGs is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2011., 02:29   #3
Quote:
GoGs kaže: Pogledaj post
isprazni ga do kraja, napuni do kraja bez diranja ( ne prčkaj po njemu kad se bude punio), zatim ga opet isprazni do kraja. Kad ga sljedeći put napuniš opet do kraja bez prčkanja (to najbolje preko noći puniš), baterija će već sigurno dobiti svoj puni kapacitet.

Znaci tako 2 puta,i znaci netreba onako da se puni 12 sati ili 6 sati nego dok je puna to je to?

A jel mora biti ugasen ili upaljen ili svejedno?
robert2828 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2011., 14:05   #4
Quote:
robert2828 kaže: Pogledaj post
Znaci tako 2 puta,i znaci netreba onako da se puni 12 sati ili 6 sati nego dok je puna to je to?

A jel mora biti ugasen ili upaljen ili svejedno?
ne mora biti ugašen, ali je preporučljivo da se ne čačka previše po njemu. dakle neka ima jednoliko punjenje.
__________________
Ljubav je psihičko stanje poremećenosti ljudskog uma.
GoGs is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2011., 14:20   #5
Quote:
GoGs kaže: Pogledaj post
ne mora biti ugašen, ali je preporučljivo da se ne čačka previše po njemu. dakle neka ima jednoliko punjenje.
Ok..tnx na odgovoru
robert2828 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2011., 14:22   #6
Mislim da je danas sasvim svejedno kako ćeš ga puniti,i ne trebaš prva tri puta po 12 sati i te spike. To je bilo potrebno sa starim nikal-kadmij(NiCd) i nikal-metal-hidrid (NiMH) baterijama kad je trebalo bateriji da stvori kapacitet. Ove današnje Li-Ion baterije ne pate od memorijskog efekta tako da je možeš puniti bilo kada i nema potrebe za periodičim pražnjenjem.
ikaoivan is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2011., 15:02   #7
Quote:
ikaoivan kaže: Pogledaj post
Mislim da je danas sasvim svejedno kako ćeš ga puniti,i ne trebaš prva tri puta po 12 sati i te spike. To je bilo potrebno sa starim nikal-kadmij(NiCd) i nikal-metal-hidrid (NiMH) baterijama kad je trebalo bateriji da stvori kapacitet. Ove današnje Li-Ion baterije ne pate od memorijskog efekta tako da je možeš puniti bilo kada i nema potrebe za periodičim pražnjenjem.
teoretski da, ali u praksi ne.

danas imaš puno polemika oko toga treba li litij ionske baterije napuniti da bi postigle puni kapacitet. uvijek je ovo dobro napraviti.

također, laptopi koriste isto litij ionske baterije, pa mnogi preporučaju da se bar jednom mjesečno potpuno napune i potpuno isprazne jer se drastično gubi na kapacitetu i javlja efekt "fast drain" ili "fast drop", ovisno kako ga tko zove.

nigdje nije pravilo da se to napravi, čak proizvođači ni ne preporučaju ovo, ali ja tvrdim da je to dobro napraviti. Iz vlastitog iskustva.
__________________
Ljubav je psihičko stanje poremećenosti ljudskog uma.
GoGs is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2011., 15:12   #8
Quote:
GoGs kaže: Pogledaj post
teoretski da, ali u praksi ne.

danas imaš puno polemika oko toga treba li litij ionske baterije napuniti da bi postigle puni kapacitet. uvijek je ovo dobro napraviti.

također, laptopi koriste isto litij ionske baterije, pa mnogi preporučaju da se bar jednom mjesečno potpuno napune i potpuno isprazne jer se drastično gubi na kapacitetu i javlja efekt "fast drain" ili "fast drop", ovisno kako ga tko zove.

nigdje nije pravilo da se to napravi, čak proizvođači ni ne preporučaju ovo, ali ja tvrdim da je to dobro napraviti. Iz vlastitog iskustva.
Na laptopu je situacija drugačija jer laptop se koristi uglavnom češće na utičnici,bez baterije,pa stoga je dobro tu i tamo potpuno napuniti i isprazniti bateriju. Na mobitelu koristiš uvijek bateriju i baterija je stalno u opticaju tako da je nepotrebno to raditi.

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk
ikaoivan is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2011., 15:15   #9
Quote:
ikaoivan kaže: Pogledaj post
Na laptopu je situacija drugačija jer laptop se koristi uglavnom češće na utičnici,bez baterije,pa stoga je dobro tu i tamo potpuno napuniti i isprazniti bateriju. Na mobitelu koristiš uvijek bateriju i baterija je stalno u opticaju tako da je nepotrebno to raditi.

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk
vječna polemika. ja kažem da je potrebno
__________________
Ljubav je psihičko stanje poremećenosti ljudskog uma.
GoGs is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2011., 15:27   #10
Quote:
GoGs kaže: Pogledaj post
vječna polemika. ja kažem da je potrebno
apsolutno potpisujem ... i iz vlastitog iskustva.
na kraju krajeva, takav postupak sasvim sigurno štetiti ne može,,
ali pomoći itekako može.
pa čak i na xda forumu to preporučuju, tako da ....
dak0001 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2011., 15:49   #11
a litij polimer?
imam xperiu arc, u cijoj brosuri pise da je pozeljno puniti sto cesce, da to povecava kapacitet.
nisam nista posebno pazio kod prvog punjenja, a dalje sam ga punio po potrebi, bez cekanja da se baterija isprazni.
I mogu rec da nakon 2 mjeseca baterija radi ok, drzi osjetno bolje nego u pocetku.
samce is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2011., 16:14   #12
Ja što uradim jest napunim bateriju do kraja,kalibriram ju uz pomoć aplikacije Battery Calibration i ispraznim do kraja.Pustim da se puni bez diranja dok je mob ugašen i kad se napuni upalim.I to je to.To činim svaki put kad promjenim ROM,pa čak i kernel da vidim najbolje rezultate.A to je cirka svakih dva tjedna negdje

Ali što se tiče prvog punjenja,punjenje od 12 sati itd. je sasvim nepotrebno

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk
ikaoivan is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2011., 17:52   #13
Iskreno?

Nikad nisam kalibrirao niti jednu bateriju niti na jednom Li-Ion pogonjenom uređaju koje sam imao. Nikad nisam praznio do kraja i punio sam ih nekad i po 5-6 puta u danu (po 20-30 min).

Sve to dođe na svoje nakon par ciklusa. Li-Ion baterije čak i "vole" više kratkih punjenja nego jedno totalno pražnjenje pa punjenje do kraja i tako unedogled. Ovo nisu Ni-Mh baterije s memorijskim efektom, već visokoučinkovite baterije sa vrlo složenim nadzornim sklopovljem koje upravlja punjenjem i radom baterije.

Mislim, svatko radi kako hoće i misli/zna najbolje, osobno smatram da nije potrebno.

EDIT: Vrlo neloš članak sa XDA foruma.
__________________
"I nek' se zna da su mi ostala samo dva komada!" (by Koralica)

Zadnje uređivanje R1982 : 19.10.2011. at 17:59.
R1982 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2011., 18:30   #14
Quote:
R1982 kaže: Pogledaj post
Iskreno?

Nikad nisam kalibrirao niti jednu bateriju niti na jednom Li-Ion pogonjenom uređaju koje sam imao. Nikad nisam praznio do kraja i punio sam ih nekad i po 5-6 puta u danu (po 20-30 min).

Sve to dođe na svoje nakon par ciklusa. Li-Ion baterije čak i "vole" više kratkih punjenja nego jedno totalno pražnjenje pa punjenje do kraja i tako unedogled. Ovo nisu Ni-Mh baterije s memorijskim efektom, već visokoučinkovite baterije sa vrlo složenim nadzornim sklopovljem koje upravlja punjenjem i radom baterije.

Mislim, svatko radi kako hoće i misli/zna najbolje, osobno smatram da nije potrebno.

EDIT: Vrlo neloš članak sa XDA foruma.
radi se o tome što iz proizvodnje stižu nove nekalibrirane baterije u više slučajeva, koje čak nikad ni nisu bile napunjene do svog maksimalnog kapaciteta.

bateriju na V8 motoroli sam uspio zeznut na taj način, jer sam je flashao odmah nakon što sam je izvadio iz kutije, a flashanje obično povuče ogromnu količinu struje iz baterije te samim time nisam imao kapacitet od 24 sata nakon sljedećih nekoliko punjenja. Ustanovljeno je bilo da baterija nije dobila svoj puni kapacitet i dobio sam novu, originalnu bateriju. Nakon što sam je punio ovako kako sam gore napisao u prvom postu, baterija je držala 3 dana.

ja ne znam, iz vlastitog iskustva kod telefona koji nisu smartphone-i da sam uvijek primjećivao razliku kada nisam bateriju formirao.

Kod androida, priznajem da kalibracija baterije obično znači jako puno, ali ona je efektna nakon određenog perioda korištenja. Kod tvornički nove baterije, i na androidu bi savjetovao ipak to kompletno punjenje i pražnjenje.

Naškoditi sigurno ne može, može jedino pomoći. Stoga, onome kome stvarno nije sila sjediti na punjaču i prčkati po telefonu, neka ga prazni i puni ovako. Mirnije će spavati. A i na koncu, ipak se radi o telefonu kojeg ćete vi koristiti, nitko drugi.

Kod li-on baterija je opće poznato da ne valja ni držati bateriju dugo u ladici i ne koristiti je, također gubi kapacitet. također, kod drastične promjene temperatura isto gubi kapacitet. Ima tu puno caka, pa mislim da ne bi trebali ići u te ekstreme.

Ali kažem, ako smatrate da je nepotrebno, slobodno vi po svome, nitko vas ne tjera.
__________________
Ljubav je psihičko stanje poremećenosti ljudskog uma.
GoGs is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2011., 18:35   #15
Bump sad sam zbunjen..netko kaze da netko ne..e sad ga znaj..ja cu probat prvo punjenje napravit dok ispaznim bateriju i samo ju napuniti dok se ona ne napuni do kraja i tako sljedeci put i dalj enormalno ,,jel ce tako biti ok ?

Zadnje uređivanje robert2828 : 19.10.2011. at 18:48.
robert2828 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2011., 18:53   #16
Quote:
robert2828 kaže: Pogledaj post
Bump sad sam zbunjen..netko kaze da netko ne..e sad ga znaj..ja cu probat prvo punjenje napravit dok ispaznim bateriju i samo ju napuniti dok se ona ne napuni do kraja i tako sljedeci put i dalj enormalno ,,jel ce tako biti ok ?
ako imaš vremena, napravi kako sam ti ja rekao u prvom postu. ako misliš da je ok nadopunjavati svakih sat vremena telefon i držati na punjaču i tipkati po njemu, samo udri.
__________________
Ljubav je psihičko stanje poremećenosti ljudskog uma.
GoGs is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2011., 18:56   #17
Quote:
GoGs kaže: Pogledaj post
ako imaš vremena, napravi kako sam ti ja rekao u prvom postu. ako misliš da je ok nadopunjavati svakih sat vremena telefon i držati na punjaču i tipkati po njemu, samo udri.
Da GoGs napravit cu kako si ti reko ,tako mi se cini i najbolje,nego 3 ,4,5,6,i tako dalje punjenje se moze normalno onda nadopunjavat i dok se puni prckat po njemu?

Znaci to je samo za prva 2 punjanja?

I jos nesto da pitam jel bolje u mobitelu androidu imat li-po ili Li-Ion ?

I dok se to sve napravi jel pametno imat ga na punjacu i prckat po njemu ,mislim dok vec baterija ima svoj puni kapacitet,jer se brzo iztrosi.!? ili da igram igre ili surfam ili vec sta radim pa kroz par sati da se isparzni pa opet na punjac?
__________________
...niti lijevo niti desno...

Zadnje uređivanje robert2828 : 19.10.2011. at 19:10.
robert2828 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2011., 19:08   #18
Quote:
robert2828 kaže: Pogledaj post
Da GoGs napravit cu kako si ti reko ,tako mi se cini i najbolje,nego 3 ,4,5,6,i tako dalje punjenje se moze normalno onda nadopunjavat i dok se puni prckat po njemu?

Znaci to je samo za prva 2 punjanja?

I jos nesto da pitam jel bolje u mobitelu androidu imat li-po ili Li-Ion ?
ajd ovako. ja najbolje znam kako je to kupiti novi mobitel i onda ne igrati se sa njim.

prvo ga uzmi u ruke, isprazni bateriju do kraja. izdovolji se onak pošteno. nakon toga ga stavi puniti i nemoj ga dirati dok se ne napuni do 100 %. ako ti baš zazvoni ili moraš poslat sms, nema veze, neće mu se ništa dogoditi.

Ali gledaj da, kad ga napuniš, uvijek isprazniš do kraja. tj, ne uvijek, prvi i eventualno drugi put. 2 maksimalna punjenja i pražnjenja će sigurno biti dovoljno.

Ovdje ljudi pričaju da to nije potrebno, u teoriji, da ga možeš koristiti sasvim normalno kad ga kupiš, ali ja sam imao osobno drugačija iskustva u praksi i uvijek savjetujem da se ovo napravi, ako baš nemaš potrebe visiti na njemu odmah čim ti dođe u ruke. Ionako će ti se full napuniti za par sati, pa to vrijeme iskoristi za neki hobi ili nešto, kad se vratiš, čekat će te opet pun.
__________________
Ljubav je psihičko stanje poremećenosti ljudskog uma.
GoGs is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2011., 19:18   #19
@GoGs
I jos nesto da pitam jel bolje u mobitelu androidu imat li-po ili Li-Ion ?

I dok se to sve napravi jel pametno imat ga na punjacu i prckat po njemu ,mislim dok vec baterija ima svoj puni kapacitet,jer se brzo iztrosi.!? ili da igram igre ili surfam ili vec sta radim pa kroz par sati da se isparzni pa opet na punjac?
__________________
...niti lijevo niti desno...
robert2828 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2011., 19:28   #20
sve ti ovisi koji je tip baterije, koji kapacitet i još tonu toga. u pravilu su jako slične i nema neke velike razlike. što se tiče pražnjenja, isprazni ga kako hoćeš.
__________________
Ljubav je psihičko stanje poremećenosti ljudskog uma.
GoGs is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:31.