Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Film

Film Art, cult and all that trash

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.04.2013., 12:11   #1
Kineska kinematografija

(Nevjerojatno da vec ne postoji ovakav thread.)


Kineski povijesni i wuxia filmovi su vec legendarni.
Medjutim, nedavno sam pogledao dva kineska filma "moderne" tematike, i prilicno su dobri, pa bi se zahvalio unaprijed ukoliko netko ima preporuku za druge kvalitetne kineske filmove.


Dva koja sam spomenuo su:

1. Cold War (2012)
Dolazi do eksplozije na javnom mjestu i otet je policijski kombi sa posadom. To je sve sto cu reci. Nemojte odmah na imdb jer glupi revieweri stavljaju spoilere. Film je nepredvidljiv (sto je jako rijedak slucaj), intrigantan, pametan, i s dobrim glumcima.

2. Due West Our Sex Journey (2012).
http://www.imdb.com/title/tt2370792/?ref_=fn_al_tt_1
Ako netko zna melodiju koja se pojavljuje na 00:35:27 (scena kad se poljube) neka javi. Sto se tice filma.. ne znam kako da ga opisem. Dosta je nejednak; pomalo su dijelovi koji su bliski Americkoj piti, a pomalo su kontemplativni dijelovi koji su za one koji cijene dublji dijalog.
A stranger is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2013., 12:22   #2
Quote:
A stranger kaže: Pogledaj post
(Nevjerojatno da vec ne postoji ovakav thread.)
Ali zato postoji thread "Azijski film". Možda tamo pronađeš kakvu preporuku za ostale kineske filmove.
Hard-Boiled Wonderland is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2013., 20:14   #3
Quote:
Hard-Boiled Wonderland kaže: Pogledaj post
Ali zato postoji thread "Azijski film". Možda tamo pronađeš kakvu preporuku za ostale kineske filmove.
Azijski thread je skupni thread za manje kinematografije a ne za divove kao sto su indijska, kineska, ili japanska kinematografija. Uostalom vec postoji posebni japanski i indijski thread (pa i iranski i tako dalje).

Za one koji nisu znali: kvantitativno gledajuci, top4 zemlje koje proizvode najvise filmova su: Indija, SAD, Japan i Kina.
A stranger is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2014., 12:34   #4
Nemoguce da nitko ne gleda kineske filmove (Hong Kong ukljucen) i da nema neku preporuku.
A stranger is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2014., 12:52   #5
Quote:
A stranger kaže: Pogledaj post
Nemoguce da nitko ne gleda kineske filmove (Hong Kong ukljucen) i da nema neku preporuku.
Dva (ne samo meni, iako ukusi su diskutabilni) odlična, Not one less i Happy times, oba iz ranije faze Zhanga Yimoua. "Mali" ljudi u neobičnim situacijama. Zgodno je i što, za razliku od određenog broja drugih njegovih filmova, ovdje kraj nije da se svi međusobno pobiju.

Također sam zainteresiran za preporuke sličnih filmova... zapravo ne moraju biti slični, samo da su dobri.
ptae2000e is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2014., 23:38   #6
Neuspješno pokušavam nać torrent za The red race. Netko?
female trouble is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2014., 00:18   #7
Quote:
ptae2000e kaže: Pogledaj post
Dva (ne samo meni, iako ukusi su diskutabilni) odlična, Not one less i Happy times, oba iz ranije faze Zhanga Yimoua. "Mali" ljudi u neobičnim situacijama.
Uh.. Procitao sam sazetke tih filmova i meni je to strava. Da mi se gledaju mali ljudi gledao bi sapunice. Gledaju mi se veliki i impresivni ljudi. Zato mi je i privlacna Kina - velika je i impresivna I imaju puno novca za velicanstvene filmove. Ne moraju to nuzno biti povijesni ili wuxia filmove, gorespomenuti Cold War je jako dobar.

Jedno vrijeme su Kinezi stancali dobre filmove kao na traci, i sad kao da su zastali. Mislio sam da su na dobrom putu da dostignu Holivudsku kinematografiju ali izgleda da ce jos dosta vremena proci prije nego se to dogodi (ako se dogodi).
A stranger is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2014., 02:26   #8
Quote:
ptae2000e kaže: Pogledaj post
Dva (ne samo meni, iako ukusi su diskutabilni) odlična, Not one less i Happy times, oba iz ranije faze Zhanga Yimoua. "Mali" ljudi u neobičnim situacijama. Zgodno je i što, za razliku od određenog broja drugih njegovih filmova, ovdje kraj nije da se svi međusobno pobiju.

Također sam zainteresiran za preporuke sličnih filmova... zapravo ne moraju biti slični, samo da su dobri.
Moja dva rana Zhangova favorita, ne smeta me pobijanje i Li Gong mi je soft spot.

http://akas.imdb.com/title/tt0099902/?ref_=tt_rec_tt
http://akas.imdb.com/title/tt0101640...=nm_flmg_dr_22
Fosna is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2014., 12:28   #9
to su odlični filmovi, savršeno režirani, ali mislim da A stranger traži holivudizirane kineske filmove. možda da proba sa detective dee serijalom ili journey to the west
__________________
Ptica bi pružila čovjeku ruku da je ima, ptica tako hoda i tako stoji.
androlog is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2014., 01:11   #10
Quote:
A stranger kaže: Pogledaj post
Nemoguce da nitko ne gleda kineske filmove (Hong Kong ukljucen) i da nema neku preporuku.
Šta te interesuje od kineskih filmova, tj., koji žanr? Ja sam u poslednjih godinu i po dana odgledao bar 50-ak kineskih filmova. Da budem iskren, mnogih (ili većinu?) naslova se i ne sećam.
__________________
Une difficulté est une lumière. Une difficulté insurmontable est un soleil.
Nomen Nescio is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2014., 01:23   #11
Quote:
androlog kaže: Pogledaj post
to su odlični filmovi, savršeno režirani, ali mislim da A stranger traži holivudizirane kineske filmove. možda da proba sa detective dee serijalom ili journey to the west
Ja bih krenuo sa Once upon a time in China. Mislim da ima čak 5 delova, od kojih su, bar meni lično, prva 3 najbolja. Jet Li se proslavio u njima, dok u preostala 2 glumi Vincent Zhao.
__________________
Une difficulté est une lumière. Une difficulté insurmontable est un soleil.
Nomen Nescio is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2014., 11:42   #12
meni je a chinese ghost story trilogija super, u rangu s evil dead
__________________
Ptica bi pružila čovjeku ruku da je ima, ptica tako hoda i tako stoji.
androlog is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2014., 12:58   #13
1911 i nije mi jasno kako nitko nije spomenuo Red cliff, ipak je to spektakl John Wooa. Gledao sam još preko nekoliko njih (povijesni i mitološki), al zaboravi im imena.
__________________
PPAF Foto VK Flickr
pobosutljanin is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2014., 13:45   #14
Quote:
pobosutljanin kaže: Pogledaj post
1911 i nije mi jasno kako nitko nije spomenuo Red cliff, ipak je to spektakl John Wooa. Gledao sam još preko nekoliko njih (povijesni i mitološki), al zaboravi im imena.
Red Cliff ima 2 dela, čini mi se. Odgledao sam oba, dobri filmovi.

Takođe preporučujem filmove o Yip Man-u, ili Ip Man, legendi borilačkih veština, bio je učitelj i Bruce Lee-u (umro je samo mesec dana pre Brucea). Ima par novijih filmova o ovom učitelju, jedan je iz 2008, Ip Man, sa Donnie Yenom u glavnoj ulozi. Isti glumac je 2 godine kasnije snimio nastavak - Ip Man 2: Legend of the Grandmaster. Postoji i Ip Man: The Final Fight iz 2013. Ne igra Donnie Yen. Konačno, prošlogodišnji The Grandmaster je, po mom mišljenju, film koji zaista treba odgledati, ja sam ga gledao po nekoliko puta. Glavni glumac, Tony Leung, je vežbao wing chun za ovaj film oko 5 godina. Film je kombinacija drame i nešto akcije, ima nekoliko scena sa borilačkim veštinama.
__________________
Une difficulté est une lumière. Une difficulté insurmontable est un soleil.
Nomen Nescio is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2014., 16:24   #15
Siguran sam da sam pogledao prva dva dijela Ip Mana, za treći nisam siguran.
Grandmasters imam duže u pripremi, al nikako.
__________________
PPAF Foto VK Flickr
pobosutljanin is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2014., 22:46   #16
Ja sam The Grandmaster pogledao još prošle godine, negde krajem leta, ako se dobro sećam, našao drugar online, i odmah sam ga skinuo. Neke delove sam pogledao i po nekoliko puta.


Ip Man je, kao što rekoh, zaista postojao, njegov najpoznatiji učenik je Bruce Lee.

The Legend Is Born – Ip Man, postoji i taj film o Ip Manu, gledao sam ga. Malo mi se ne sviđa glumac, nekako sam navikao na Donnie Yena, Jet Lia, Andy Laua (Shaolin iz 2011, Detective Dee, Three Kingdoms: Resurrection of the Dragon, House of Flying Daggers, The Warlords...) itd. Dosta filmova sam gledao od ovih (i još ponekih) glumaca, ali imao sam neke kriterije: 1) samo martial arts filmove, 2) samo eng. subtitle, 3) samo filmove čija je radnja u prošlosti, i 4) samo filmove novije produkcije (ni jedan nisam gledao iz '70-ih ili ranih '80-ih). Izuzetak je neki film o WWII, čak sam ga na preskok gledao, ne odjednom.

Kada su u pitanju martial arts, izdvojio bih 14 Blades sa Donnie Yenom. Takođe ga gledao u par navrata. Donne Yen je glumac koji i inače zna borilačke veštine.

Primetio sam da postoje neka pravila u toj vrsti filma:

1) uglavnom nema nemoralnih scena;

2) nije uvek happy end, tj., često glavni glumac (ili glumica) umire na kraju, ili postoji neka druga "unhappy end-a"; tako Donnie Yen umire na kraju 14 Blades, Andy Lao umire u Shaolin, dok u House of Flying Daggers umire glavna glumica u koju je on u filmu bio zaljubljen, u The Warlords mislim da neko od glavnih glumaca takođe umire, Jet Li u Fearless umire na kraju, spisak je zaista podugačak.

3) kontrast između izdaje i vernosti (obično imperatoru, nekom generalu, narodu, i slično).

Nakon što sam pogledao jedno 20-ak takvih filmova, prosto mi je bilo žao što nisam zapisivao sve te mudrosti i izreke koje se tokom filmova pojavljuju, a ima ih dosta. I nakon tih filmova, ni jedan holivudski mi više nije bio privlačan. Mislim da sam svega 2-3 filma iz holivudske produkcije pogledao u poslednjih godinu i po dana...bar se ne sećam više.
__________________
Une difficulté est une lumière. Une difficulté insurmontable est un soleil.
Nomen Nescio is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2014., 12:16   #17
meni su ti kineski filmovi koji se furaju na holivud preloši. budžet im je neusporedivo manji i posljedično često imaju loše efekte. također odaju neku vrstu kompleksa inferiornosti, u želji da dostignu holivudske uzore. čemu? cijela poanta renesanse hongkongškog žanrovskog filma 70-ih i 80-ih je bila u tome da su bili drugačiji od američkih i europskih filmova.

razloge za ovakav slijed događaja u 90-ima mogu samo nagađati: pripojenje hong konga kini i stvaranje unificirane nacionalne kinematografije, činjenica da se nije dogodila značajnija smjena generacija(novovalni veterani poput tsui harka i john wooa haraju boksofisom), itd... david bordwell u jednom intervjuu tvrdi da je za sve kriv spielbergov jurski park.

the grandmaster je dobar film, ali je realno wongov najslabiji, uz happy together(onaj američki izlet nisam gledao). jedini novi kung fu film koji me zanima je the assassin od hou hsiao hsiena. mislim da bi taj film, kao i wongov ashes of time 20 godina ranije, mogao dati nešto svježine pomalo umornom žanru.
__________________
Ptica bi pružila čovjeku ruku da je ima, ptica tako hoda i tako stoji.
androlog is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2014., 16:20   #18
Manji budžet ne znači nužno lošiji film. Ja smatram da je uopšte filosofija njihovih filmova drugačija od holivudskih. Ima i južno-korejskih koji su dobri, gledao sam nekoliko. Govorim samo o martial arts filmovima.

Da li si gledao 14 Blades?
__________________
Une difficulté est une lumière. Une difficulté insurmontable est un soleil.
Nomen Nescio is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2014., 21:05   #19
manji budžet znači lošije efekte, naročito ako radiš neki epski spektakl. u kombinaciji s neoriginalnim pristupom i kopiranjem holivudskih obrazaca često rezultira slabim filmovima. pogledao sam trailer za 14 blades i to je točno ono o čemu pričam - izgleda ko neki bastard pirata s kariba i lord of the rings. veze nema s kung fu i wuxia filmovima iz npr 80-ih ili 90-ih.
__________________
Ptica bi pružila čovjeku ruku da je ima, ptica tako hoda i tako stoji.
androlog is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2014., 02:16   #20
Quote:
androlog kaže: Pogledaj post
to su odlični filmovi, savršeno režirani, ali mislim da A stranger traži holivudizirane kineske filmove. možda da proba sa detective dee serijalom ili journey to the west
Ne znam kakvi su to holivudizirani filmovi, pretpostavljam da si htio reci 'plitki sa puno specijalnih efekata' Zbog takvih sam potpuno odustao od odlazaka u kino.

Detective Deeja sam vec pogledao zbog glavnog glumca, oba filma. Ne bih ih rangirao iznad prosjeka. Krimic je uvijek zanimljiv ali ovi su previse nerealni.

Pogledat cu ovaj drugi koji si naveo pa javim dojmove.

Quote:
Nomen Nescio kaže:
Šta te interesuje od kineskih filmova, tj., koji žanr?
Nije mi bitan zanr. Bitno mi je da je film impresivan po kvalitetnom dijalogu, cvrstim i zanimljivim likovima, ili po domisljatosti ako je komedija.

Quote:
Ja bih krenuo sa Once upon a time in China.
Ne znam zasto, cijelo vrijeme sam mislio da sam to gledao, i sad otidjem provjeriti nabrzinu na YouTube i uopce mi ne izgleda poznato. Dodao sam na listu

Quote:
pobosutljanin kaže:
1911 i nije mi jasno kako nitko nije spomenuo Red cliff, ipak je to spektakl John Wooa
Nikako mi nije sjeo.
A stranger is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:35.