Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Fantastika (SF, fantasy, horror...)

Fantastika (SF, fantasy, horror...) We create Worlds!
Podforum: A Song of Ice and Fire

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 26.09.2017., 23:34   #41
A gdje su oni vidjeli politički korektan horor? Smorili su s tom političkom korektnošću.
Begemotica is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2017., 23:55   #42
Quote:
Begemotica kaže: Pogledaj post
A gdje su oni vidjeli politički korektan horor? Smorili su s tom političkom korektnošću.
To je onaj u kojem uz štenge mora trčati brineta s nevelikim cicama ili ?
__________________
Hold Infinity in the palm of your hand
And Eternity in an hour
Wikiceha is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2017., 00:17   #43
Quote:
Begemotica kaže: Pogledaj post
A gdje su oni vidjeli politički korektan horor? Smorili su s tom političkom korektnošću.
Lipo je poštivat druge ali polako idu na neku stvar s tim cjepidlačenjem oko svake sitnice
__________________
Kad bi oni koji provode pravila po istim živili svijet bi bio bolje mjesto- vlastita
Lakše umrit nego kopat toliko- vlastita
Arseface is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2017., 13:22   #44
kolko god sve bilo smiješno
ipak se iza brda valja veliki problem u ovom kontekstu

to je faktički autocenzura
ne tržišta, ne staljina ne mao ce tunga

nego autocenzura koja je najgori oblik cenzure

pročitati prigodan esej URSULE K LEGVIN na temu autocenzure pod nazivom "Staljin u duši"

zašto malo selo pored sijetla mora imati jednog azijata i jednog crnca i jednog npr geja nebitno

prigovara li se japanskim i korejskim filmovima što nemaju takve likove?

neko će reći nije isto... naravno... njima ne smiju prigovarati, a ove i nije briga
Zeljko81 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2017., 20:01   #45
Najbolji primjer je novi star trek
__________________
Kad bi oni koji provode pravila po istim živili svijet bi bio bolje mjesto- vlastita
Lakše umrit nego kopat toliko- vlastita
Arseface is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2017., 21:12   #46
Quote:
Arseface kaže: Pogledaj post
Jeste upoznati s pokretom Sad Puppies i njihovim utjecajem na Hugo nagrade?
Puppygate. Škandal jer je štenad uvjerena da su storytelling i rasa/seksualnost međusobno isključivi

Quote:
Zeljko81 kaže: Pogledaj post
to je faktički autocenzura
ne tržišta, ne staljina ne mao ce tunga

nego autocenzura koja je najgori oblik cenzure

pročitati prigodan esej URSULE K LEGVIN na temu autocenzure pod nazivom "Staljin u duši"
Zadnju uru tražim ovaj esej i sad napokon našla i idem čitat
earthsea is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2017., 00:39   #47
PC kultura je postala apsurdna do te mjere da je sama sebi najveci neprijatelj.
South park je ovo obradio extra imo.
cita is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2017., 14:49   #48
neko je negdje napisao ne znam je li točno da su na jugu amerike samo 1.4% bijelaca imali robove ... dakle nešto kao što i toliko ljudi danas ima svoje uposlenike u velikom broju dakle jake firme tojest njihovi vlasnici

takodjer se prešućuje da su i slobodni crnci imali robove = crnce

i na kraju da su arapi bili glavni robovlasnici ali o tome se šuti i niko njima to danas ne smije ni spotčitati...iako su filipinci i indijci u arapskim zemljama danas često moderni robovi
Zeljko81 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2017., 00:14   #49
Quote:
Arseface kaže: Pogledaj post
Najbolji primjer je novi star trek
Pa i nije. Star Trek je uvijek imao mjesanje svakakvih likova.
__________________
Our imagination is stretched to the utmost, not, as in fiction, to imagine things which are not really there, but just to comprehend those things which are there.
--Richard P. Feynman
UrchinStar47 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2017., 00:18   #50
sta je s onim da su serijske ubice uvijek bijelci, samci koje nece zene i u tridesetim...
jel to rasisam ili znanost???
Zeljko81 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2017., 01:12   #51
Quote:
cita kaže: Pogledaj post
PC kultura je postala apsurdna do te mjere da je sama sebi najveci neprijatelj.
South park je ovo obradio extra imo.
Zato nemaju buducnost.
Postali su sprdnja.


Ipak ostati ce odredjeni pozitivni elementi koje je PC unio....evo Star Trek koji se tu spominje...oni su uvijek gurali progresivizam...ali kako su to radili suptilno i inteligentno, to je uvijek bio samo dodatan plus. Medjutim ovaj zadnji ce pojesti samog sebe, jer su od silnog SJW postali negledljivi svojoj tradicionalnoj publici.
__________________
Uostalom...smatram da ZAMP treba pohapsiti.
u prolazu is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2018., 15:16   #52
Seksizam u SF-u i Fantasy-u

Pozdrav svima! Ove godine smo na jednoj konvenciji imali raspravu na temu uloge zena u Star Wars-ima, do originalne trilogije do danas pa ako je netko ua da se ova tema digne, mogli bismo prokomentirati i taj dio. Moje misljenje izneseno tamo i ovdje je da se uloga zenskih likova mijenjala ovisno o kontekstu vremena kad je film snimljen, ali da su otpocetka prikazane kao relativno ravnopravne, Leia, Padme i najnovija protagonistica Rey su daleko od pasivnih i bespomocnih djeva u nevolji, mogucnost da zena postane jedi i opcenito force user postoji otprije, samo je sada vise izrazena. Slicna usporedba bi se mogla napraviti i sa Star Trekom, od porucnice Uhure do kapetanicw Janeway kako su zenski likovi prikazani i koliko je vazna njihova uloga u cijeloj prici. Game if Thrones je tu zanimljiv primjer jakih i vaznih zenskih likova u fantasy-u, tamo je i njihova seksualnost dosta liberalno prikazana za razliku od Tolkeinovih zenskih likova koje vecinom spadaju ili u stereotip djeve u nevolji ili u zle vjestice gladne moci. Primjera ima mnogo unutar zanra, ovo su mozda najpopularniji. Moje je misljenje i dalje da je SF zanr, fantasy nesto manje tu prilicno ispred svog vremena i da je vecina optuzbi za gender gap i seksizam pretjerana i nema puno veze s istinom. Slazete li se samnom ili netko ima drugacije misljenje, primjer?
Leia Stark is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2018., 16:58   #53
Moderni Hollywood ne zna se dobro nositi s političkom korektnošću.

Često raznoliki set up likova bude predstavljen na način: stavit ćemo jednog pripadnika LGBTIQ populacije, jednog ''etnički'' obojanog (osoba azijskog, afričkog ili ne ''bijelačkog'' podrijetla) i sve to s ciljem kako nas ne bi prozvali da imamo isključivo: bijele, cisgender, hetero, muške, rimokatoličke likove.

Nedostaje autentičnost i dobijem dojam da su takvi likovi više predstavljeni da se izbjegnu osude, a ne zato što se ''iskreno'' osjećaju.

Evo, to je bila moja kritika i aktualnog Harry Potter filma (Grindelwaldova zlodjela). Ključni likovi: kvarter, Grindelwald, Dumbledore, Credence... svi su bijeli cisgender, hetero (osim Albusa koji je gay)...

Kao da su ubacili Zoe Kravitz (Lestrange) i Claduiju Kim (Nagini) da se ne bi slučajno uputile kritike. Ipak, svim znamo tko su nositelji radnje.

Malo manje bi to dojmi neiskreno u europskoj kinematografiji (znam da je pdf više usmjeren na literaturu pa žao mi je ako idem u off). Kada gledam neku britansku seriju ili film, manje dobivam dojam da je crnac tu da bismo imali crnca u postavi. On je tu jer je tako lik zamišljen. Kod Amera mi je to puno očitije.


Sljedeći problem, što je već ovdje pisano, jest, kada se i ''etnički'' likovi predstave, predstavljaju se stereotipino. Primjer su LOTR i GOT. ''Divljački'' narodi, jel? Imamo neke jeftine ili malo bolje odrađene oblike cultural appropriationa.

Baš sam nedavno pogledao jedan dokumentarac. I sada, totalno je nepovezan s fantasyjem. Radi se o dokumentarcu Abacus: small enough to jail.
I u tom dokumentarcu pratimo obitelj koja vodi obiteljsku banku.

I kada sam gledao, osoba s kojom sam gledao, rekla je kako mu je čudno vidjeti ''Kineze'' da se ponašaju tako američki: od naglaska do govora tijela. Zašto? Zato što su Azijci često predstavljeni (pa čak i mladi) kao prva generacija migranata, a ne kao osobe koja su već određena generacija migranata. I koje su visoko adaptirane u američku kulture.

Meksikanci će uvijek biti lajavi, ''aaay papi'' i sl. Crnci će uvijek biti svadljivi ili paćenici kojima je potreban jedan bijelac da ih se izvuće iz sranja.

Rijetko kada su predstavljeni na način kako su predstavljeni bijeli Amerikanci.

Iako postoje problemi što se tiče zastupljenosti pojedinih grupa u mainstream filmovima, pogotovo što se tiče važnosti tih likova, meni je ključan problem način na koji su oni zastupljeni, a ne koliko su zastupljeni i u kakvoj ulozi.

I fantasy, čak i onaj moderni, pati od navedenog.
Ja,Lucifer is online now  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2018., 17:49   #54
Quote:
Leia Stark kaže: Pogledaj post
Pozdrav svima! Ove godine smo na jednoj konvenciji imali raspravu na temu uloge zena u Star Wars-ima, do originalne trilogije do danas pa ako je netko ua da se ova tema digne, mogli bismo prokomentirati i taj dio. Moje misljenje izneseno tamo i ovdje je da se uloga zenskih likova mijenjala ovisno o kontekstu vremena kad je film snimljen, ali da su otpocetka prikazane kao relativno ravnopravne, Leia, Padme i najnovija protagonistica Rey su daleko od pasivnih i bespomocnih djeva u nevolji, mogucnost da zena postane jedi i opcenito force user postoji otprije, samo je sada vise izrazena. Slicna usporedba bi se mogla napraviti i sa Star Trekom, od porucnice Uhure do kapetanicw Janeway kako su zenski likovi prikazani i koliko je vazna njihova uloga u cijeloj prici. Game if Thrones je tu zanimljiv primjer jakih i vaznih zenskih likova u fantasy-u, tamo je i njihova seksualnost dosta liberalno prikazana za razliku od Tolkeinovih zenskih likova koje vecinom spadaju ili u stereotip djeve u nevolji ili u zle vjestice gladne moci. Primjera ima mnogo unutar zanra, ovo su mozda najpopularniji. Moje je misljenje i dalje da je SF zanr, fantasy nesto manje tu prilicno ispred svog vremena i da je vecina optuzbi za gender gap i seksizam pretjerana i nema puno veze s istinom. Slazete li se samnom ili netko ima drugacije misljenje, primjer?
Imaš nešto je prvotno bila lezbijska fora iz stripa, pa je poslije prešlo u mainstream - Bechdelin test. Caka je u tome kad ga provučeš kroz neko djelo, vidiš koliko i kako su žene zastupljene prema kriterijima tog testa. Naravno da test ima svojih mana, ali i same rasprave o njemu dovele su i do drugih testova i razmatranja. Uostalom i Bechdelin najpoznatiji strip pada taj test
Quote:
Ja,Lucifer kaže: Pogledaj post
Iako postoje problemi što se tiče zastupljenosti pojedinih grupa u mainstream filmovima, pogotovo što se tiče važnosti tih likova, meni je ključan problem način na koji su oni zastupljeni, a ne koliko su zastupljeni i u kakvoj ulozi.
Sve je to bitno, pogotovo u kakvoj su ulozi, jesu li ikad u glavnoj, ili samo u ulozi koja "služi" glavnom liku.
Klima je takva da pušu na hladno jedni i drugi (pro PC i kontraši). A i zgodno je primijetiti kako se voli odgovornost i sva krivica prebacit na PC kulturu, umjesto sebi priznati da eto - jednostavno nemaš mota za storytelling i točka.
earthsea is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2018., 17:49   #55
Istina Lucifer vecinom su likovi razlicitih rasa, spola ili seksualne orijentacije dodani kao dekoracija, totalno plitki i nerazradeni, tu su zato da budu. Tu mi je pozitivna iznimka Martin koji je stvarno dobro razradio sve likove. Ti divlji Dothrakiji nisu divljaci eto tako da netko bude i to nego jasno opisano u kakvim uvjetima zive i koliko im je takvo ponasanje nuzno da prezive. Isto tako likovi iz Dorna sa svojim slobodnijim moralom od Westerosa nisu samo dekorativni razvratnici nego zanimljivo razradena skupina.
Leia Stark is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2018., 18:22   #56
Quote:
earthsea kaže: Pogledaj post
Imaš nešto je prvotno bila lezbijska fora iz stripa, pa je poslije prešlo u mainstream - Bechdelin test. Caka je u tome kad ga provučeš kroz neko djelo, vidiš koliko i kako su žene zastupljene prema kriterijima tog testa. Naravno da test ima svojih mana, ali i same rasprave o njemu dovele su i do drugih testova i razmatranja. Uostalom i Bechdelin najpoznatiji strip pada taj test

Sve je to bitno, pogotovo u kakvoj su ulozi, jesu li ikad u glavnoj, ili samo u ulozi koja "služi" glavnom liku.
Klima je takva da pušu na hladno jedni i drugi (pro PC i kontraši). A i zgodno je primijetiti kako se voli odgovornost i sva krivica prebacit na PC kulturu, umjesto sebi priznati da eto - jednostavno nemaš mota za storytelling i točka.
Badchelin test zvuci jako zanimljivo samo kako sam gore navela ostavlja dosta prostora za dekorativna i nerazradene likove ili nepotrebne dijaloge koji u najmanju ruku razvodnjuju pricu. Necu reci da je nebitna zastupljenost svih skupina unutar zanra, ali samo kad ona otpocetka ima smisla, kad je lik ili vise njih kvalitetno napravljen. Sad je vec drugo pitanje zasto vecina autora ne moze kvalitetno razraditi i uklopiti u pricu kompleksan zenski, lgbt ili obojani lik. Osobno to ne bih prepisala nedostatku talenta, mislim da je situacija puno kompleksnija. Primjerice sto je s zenskim likovima kod suvremenih autorica i sto to govori o njihovoj percepciji samih sebe? Tu bih kao negativan primjer navela Stephenie Meyer, ali to je vise teen fiction.
Leia Stark is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2018., 18:55   #57
Quote:
Ja,Lucifer kaže: Pogledaj post
Evo, to je bila moja kritika i aktualnog Harry Potter filma (Grindelwaldova zlodjela). Ključni likovi: kvarter, Grindelwald, Dumbledore, Credence... svi su bijeli cisgender, hetero (osim Albusa koji je gay)...

Kao da su ubacili Zoe Kravitz (Lestrange) i Claduiju Kim (Nagini) da se ne bi slučajno uputile kritike. Ipak, svim znamo tko su nositelji radnje.
Pa neće se valjda mijenjati povijesne činjenice da bi kojekakvi redikuli bili zadovoljni.
Grindewald i Dumbledore imaju svoje obračune 20ih godina 20. stoljeća. Ja ne znam kako prilagodit činjenice da tada UK baš i nije obilovala crnima, Azijatima, šezdesetosmašima i lezbama žarko ljubičaste kose.
Quote:
I kada sam gledao, osoba s kojom sam gledao, rekla je kako mu je čudno vidjeti ''Kineze'' da se ponašaju tako američki: od naglaska do govora tijela. Zašto? Zato što su Azijci često predstavljeni (pa čak i mladi) kao prva generacija migranata, a ne kao osobe koja su već određena generacija migranata. I koje su visoko adaptirane u američku kulture.

Meksikanci će uvijek biti lajavi, ''aaay papi'' i sl. Crnci će uvijek biti svadljivi ili paćenici kojima je potreban jedan bijelac da ih se izvuće iz sranja.

Rijetko kada su predstavljeni na način kako su predstavljeni bijeli Amerikanci.
Počinjem sumnjati u to da si ti gledao ikakve serije ili filmove izašle u SAD-u zadnjih 20 godina.
Toliko živopisnih likova raznih boja kože koji nemaju ama baš nikakve veze sa stereotipima.
Quote:
earthsea kaže: Pogledaj post
Sve je to bitno, pogotovo u kakvoj su ulozi, jesu li ikad u glavnoj, ili samo u ulozi koja "služi" glavnom liku.
Klima je takva da pušu na hladno jedni i drugi (pro PC i kontraši). A i zgodno je primijetiti kako se voli odgovornost i sva krivica prebacit na PC kulturu, umjesto sebi priznati da eto - jednostavno nemaš mota za storytelling i točka.
Ako pričamo o nečemo što je podložno tržištu, onda će faktor zarade uvijek biti krucijalan. Jasno da bi neki htjeli vidjeti Wonder Woman na LGBT način, ali to nek rade sa svojih 100 milijuna dolara nužnih za snimanje filma.
Mislim da nitko nema ništa protiv toga da budu zastupljeni likovi koji prikazuju razne manjine. Neka ponekad budu i glavna uloga. Ali baš svaki film prosijavati kroz sito ne bi li pobrojali broj ovih ili onih je silovanje zdravog razuma, a to se pod pritiscima radi sve više i više.

Eto, debilizam u jednom odlomku koji opisuje Bechdel test. Kaže "Pacific Rim" je pao na testu. Zamisli.
Nema u filmu scene gdje dvije žene raspravljaju o nečemu, a da nije muškarac.
Jel ima toliko glupih ljudi kojima takvo nešto smeta konkretno za film "Pacific Rim"?
__________________
The two most important days in your life are the day you are born and the day you find out why.
Winter Snake is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2018., 21:18   #58
Quote:
Leia Stark kaže: Pogledaj post
Badchelin test zvuci jako zanimljivo samo kako sam gore navela ostavlja dosta prostora za dekorativna i nerazradene likove ili nepotrebne dijaloge koji u najmanju ruku razvodnjuju pricu. Necu reci da je nebitna zastupljenost svih skupina unutar zanra, ali samo kad ona otpocetka ima smisla, kad je lik ili vise njih kvalitetno napravljen.
Tako je - stvar je u balansu i implementiranju raznih višeslojnih likova u kvalitetan storytelling.
Quote:
Sad je vec drugo pitanje zasto vecina autora ne moze kvalitetno razraditi i uklopiti u pricu kompleksan zenski, lgbt ili obojani lik. Osobno to ne bih prepisala nedostatku talenta, mislim da je situacija puno kompleksnija.
Situacija može biti tržišna - što se najbolje prodaje, tržište diktira. A imajmo na umu i hiperprodukciju - svaka šuša piše, te blogovi, te fandom, i oćeš nećeš to vodi u površnost. Kvantitativno ima svega, a kvalitete ni za lijek.
Quote:
Primjerice sto je s zenskim likovima kod suvremenih autorica i sto to govori o njihovoj percepciji samih sebe? Tu bih kao negativan primjer navela Stephenie Meyer, ali to je vise teen fiction.
Nisu joj ni muški likovi bolje prošli. Bogati dijamantni vampir i smrdljivi indijanski vuk - ok, ovo je sad već klasna/rasna dimenzija
Quote:
Winter Snake kaže: Pogledaj post
Ako pričamo o nečemo što je podložno tržištu, onda će faktor zarade uvijek biti krucijalan. Jasno da bi neki htjeli vidjeti Wonder Woman na LGBT način, ali to nek rade sa svojih 100 milijuna dolara nužnih za snimanje filma.
Mislim da nitko nema ništa protiv toga da budu zastupljeni likovi koji prikazuju razne manjine. Neka ponekad budu i glavna uloga. Ali baš svaki film prosijavati kroz sito ne bi li pobrojali broj ovih ili onih je silovanje zdravog razuma, a to se pod pritiscima radi sve više i više.
Silovanje zdravog razuma su upravo debilni scenariji/romani čija se lošost pokušava sakriti ubacivanjem PC-a.
Quote:
Eto, debilizam u jednom odlomku koji opisuje Bechdel test. Kaže "Pacific Rim" je pao na testu. Zamisli.
Nema u filmu scene gdje dvije žene raspravljaju o nečemu, a da nije muškarac.
Jel ima toliko glupih ljudi kojima takvo nešto smeta konkretno za film "Pacific Rim"?
Slažem se, to je najmanji problem tog filma
earthsea is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2018., 22:13   #59
Quote:
earthsea kaže: Pogledaj post

Slažem se, to je najmanji problem tog filma
__________________
The two most important days in your life are the day you are born and the day you find out why.
Winter Snake is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2018., 23:00   #60
Moglo bi biti da se kompleksiniji likovi zena/obojenih/lgbt jednostavno ne mogu dobro prodati, nije razradena marketinska strategija za ciljanu publiku. Ili vrijedi ona sto plice i jednostavnije to bolje kakvi god likovi bili, sto dobro objasnjava uspjeh Twighlight trilogije
Leia Stark is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:42.