Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Vojna povijest i tehnologija

Vojna povijest i tehnologija Od praćke do ratova zvijezda.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.10.2013., 09:21   #61
never then less.... PzH 2000 govori za sebe, ali mozda grijesim ili nisam up to date, ne bi li se trebale zadrzati 122 mm haubice kao opcija, pogotovo zbog air mobile sposobnosti...?
Gaius Julius C. is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2013., 10:14   #62
Quote:
Sinji strijač kaže: Pogledaj post
Nego, reci mi kao topnik, kako bi ti navodio paljbu haubice dometa 40 km na neprijateljske ciljeve koji su npr. 30 km od bojišnice? Sudeći po onom što pišeš, naši izvidnici bi ulazili duboko u neprijateljsku pozadinu, promatrali metu dalekozorima i korigirali naše topnike super tajnim šifriranim uređajima koje nemamo (a kolege ti kažu da ipak imamo).

Pa valjda bi se te stvari navodile bespilotnim letjelicama ili bi bile poklapane mete koje se mogu promatrati sa neke uzvisine na našoj strani pa ti je dobar i neki primitivni uređaj manjeg dometa.
Pa neće valjda dubinski izvidnici (imamo mi i neke postrojbe s takvim pridjevima u ustrojbenom imenu) ići u neprijateljsku dubinu?
Ako su slučajno tamo, prvo što trebaju je radio uređaj (kojega ili imamo ili nemamo, ili imamo uređaja a još trebamo neke dijelove da bi mogao slati poruke (glasovne ili data) na daleko, šifrirano ...
Ako ga imamo onda ti izvidnici mogu to odraditi na "starinski" način preko karte, kompasa, daljinomjera i slanjem podataka glasom ili de podatke mogu prebaciti ručno u računalo i onda slati data poruke ... Uglavnom to sve može trajati i po 5-10 minuta dok topništvo ne krene s poslom.
Ako jedared nabavimo pravi uređaj za prednje motritelje (ok tu treba i pošteni sustav za upravljanje paljbom na razini voda/bitnice), onda imamo proceduru od najviše minutu možda dvije od uočavanja cilja do ispaljenja prve granate.
Isto tako s korekturom, možemo čekati da izvidnik smisli koliko je odstupanje pogotka od cilja ... onako pješke ...
S pravim uređajem za motrenjem nema puno mudrovanja i pametovanja, uređajem otpucaš na mjesto gdje je pala granata, s 2-3 klika podatci su u sustavu za upravljanje paljbom, koji automatski računa popravke za oružja. Tu je ušteda u vremenu možda manja nego kod računjanja početnih elemenata, ali daleko značajnija, jer neprijatelj sada zna da ćeš ga stresti i probati će se pomaknuti s mjesta ako je to ikako moguće ... računaj da granata do cilja na 30-40 km leti i po nekoliko minuta ...

Da ima i varijanta s bespilotnom letjelicom.
Ali i tu imaš opciju da je većina toga "ručno", dakle da operater mora uočiti gdje je granata pala, te snimak ili odstupanje obraditi i pješake poslati topnicima da poprave elemente za gađanje ... Ili imaš letjelicu koja ima opremu za osmatranje, komunikaciju i sofverska rješenja koja omogućuju da operater letjelice otpuca daljinomjerom na mjesto pada granate, a sustav sam automatski računa odstupanje pogotka od cilja i popravlja elemente za oružja ...
Naravno kod bespilotne letjelice moramo voditi računa da je ne vozimo "ispod" naših granata jer to baš i nije zdravo za letjelice ...

Nitko tu nije pomenuo topničke radare koji su jedna od opcija za navođenje paljbe na neosmatrane/daleke ciljeve ...

Uglavnom i s dubinskim izvidnicama i s bespilotnim letjelicama (ali i radarima) to možemo raditi na "starinski" način koji traži relativno puno vremena ili ukoliko netko kupi (što se mene tiče može i sam razviti) automatizirani sustav koji omogućuje da oružje tipa PzH 2000 pokaže svoj puni potencijal.
Isti ti sustavi za osmatranje i upravljanje paljbom bi podosta podigli efikasnost trenutnih topničkih oružja, ali naravno da bi tek u kombinaciji s modernim topničkim oružjem pokazali koliko doista vrijede ...

Zadnje uređivanje Grga-os : 17.10.2013. at 10:24.
Grga-os is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2013., 13:31   #63
OSRH neće dobiti haubice PzH 2000 slijedeće godine
Quote:
Najave o skoroj nabavi samohodnih haubica Pzh 2000 njemačke proizvodnje ostat će samo najave. Iz MORH-a su nas izvjestili kako "MORH-u u narednim godinama tek predstoje pregovori o mogućoj nabavi rabljenih samovoznih haubica s ministarstvima obrane drugih zemalja". Dakle, ipak nema realnih pretpostavki da se krene u nabavu haubica niti u 2014., jer kad bi to bilo tako, onda bi se već u planovima proračuna u 2014. za takav projekt morala rezervirati sredstva. Očito je kako je remont borbenih zrakoplova i helikoptera, konačni početak gradnje ophodnih brodova u 2014. i nabava američkih terenskih lakih oklopnih vozila vrhunac kapitalnih nabavnih projekata roba i usluga za potrebe OSRH u 2014. Za ostalo novaca nema, a neće niti biti barem do 2020. Tako kažu projekcije proračuna, ali i visoki vojni dužnosnici.

Može se samo nagađati o kakvim će nabavama idućih godina biti riječi, jer sve do negdje 2017. svake godine poprilična sredstva idu na remont helikoptera Mi-8 i Mi-171Sh i na gradnju ophodnih brodova. U MORH-u su nam potvrdili kako će se u 2014. sigurno ići na remont još četiri helikoptera Mi-8, pored šest koji su već na remontu. Tome treba dodati i remont deset tenkova M-84.

Također, nužna je potreba za nabavom 30mm daljinski upravljanih oružanih stanica za potrebe opremanja borbenih oklopnih vozila AMV. Koliko će prostora ostati za bilo koje druge kapitalne projekte nabave uz ovakav proračun, strah je i pomisliti. Gotovo i ništa.
__________________
Ja sam disleksičan!
darkwood is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2013., 13:51   #64
Pa je na mogu vjerovat!!! To je predstavljeno ko gotova stvar! Rečeno je da ih dobivamo, da su kupljene, bla bla. Pa odakle sad ovakav obrat???

Zadnje uređivanje Hollow Point : 25.03.2014. at 15:08.
Azmo is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2013., 14:08   #65
Pažljivo čitaj što piše: nabava će ići zajednički s drugim zemljama. Znači, neće Hrvatska imati haubice, nego će ih dijeliti s još nekim.
_MK_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2013., 15:25   #66
ne znači
__________________
mučko jedno džubre
asmodeus is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2013., 15:29   #67
"Pregovori o nabavi s nekim" nije isto što i "pregovori s nekim o nabavi".

No dobro, uvijek postoji mogućnost da su u MORH-u nepismeni i ne poznaju svoj jezik.
_MK_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2013., 16:36   #68
Pregovori traju duze vrijeme.
Pregovori su sa dvije drzave, i jednim konzorcijem.
PzH 2000 niti u jednoj prici nije trebao doci 2014-te god.
Ne pregovara se o drugim sustavima
Pregovara se o broju i stanju.

Vrli novinar bi mogao manje izmisljati i nagadjati, i jedno i drugo mu ne ide od ruke. Mjesto uprave za odnose sa javnoscu neka posalje upit za razgovor direktno sa nadleznim upravama , takav interview nece biti brzo sankcioniran,
ali za posljedicu bi mogao imati istinit i objektivan tekst ili crtice o opremanju HV-a.

Zadnje uređivanje Hollow Point : 25.03.2014. at 15:08.
Bahaticek is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2013., 18:19   #69
Odlično ako je istinito da se i dalje pregovara o PzH2000

Zadnje uređivanje Hollow Point : 25.03.2014. at 15:08.
zuikaku is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2013., 15:28   #70
U sljedećem tekstu se spominje ispitivanje municije zbog kompatibilnosti sa novim haubicama iz Njemačke. Čini se da ćemo ih kupiti u dogledno vrijeme

VATRENO ISPITIVANJE UBOJITIH SREDSTAVA

"...Načelnik Pažin nam je objasnio da je model projektila 155 mm koji se ispituje kompaktibilan i za nove haubice iz Njemačke pa je stoga bilo vrlo važno ispitati nekoliko serija projektila 155 mm kako bi mu se mogao produžiti životni vijek uporabe, naravno, ako ispitivanja ne otkriju neki veći stupanj degradacije....."

http://www.hrvatski-vojnik.hr/hrvats..._pages/ubs.asp
__________________
Boli me sjećanje na dane slavne, dane ponosne, al' borim se, i nedam se dok Dunav tiho protiče... I boli me istina što nema onih koje volim ja. Pokriva ih zastava, nek sanjaju u sjeni hrastova...
river_city is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2013., 20:38   #71
Quote:
river_city kaže: Pogledaj post
U sljedećem tekstu se spominje ispitivanje municije zbog kompatibilnosti sa novim haubicama iz Njemačke. Čini se da ćemo ih kupiti u dogledno vrijeme

VATRENO ISPITIVANJE UBOJITIH SREDSTAVA

"...Načelnik Pažin nam je objasnio da je model projektila 155 mm koji se ispituje kompaktibilan i za nove haubice iz Njemačke pa je stoga bilo vrlo važno ispitati nekoliko serija projektila 155 mm kako bi mu se mogao produžiti životni vijek uporabe, naravno, ako ispitivanja ne otkriju neki veći stupanj degradacije....."

http://www.hrvatski-vojnik.hr/hrvats..._pages/ubs.asp

vrlo malo je za virovat da će nešto tako uskoro u nabavu. planirana gradnja OOB-a je odgođena, srizana su sredstva osnovnog održavanja,obuke, ... .haubice iz švabije? a još patrije koliko mi se čini nisu sve pokupile. ako se Svevišnji smiluje na ovu dolinu suza i pelina,pa providi samo malo poštenije političare.
karabin is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2013., 03:17   #72
PzH 2000 ce uci u sastav HV-a kao pozitivan presedan i zaokret u opremanju. Nazalost puno puta smo izgubili mogucnost
da OS opremimo kvalitetnim i vrlo ocuvanim polovnim sredstvima za vrlo malu cijenu-najvaznije kroz mali ledeni brijeg eksploatacijskih troskova.
Za takve propuste treba prije svega gledati u sam HV, ne MORH, jer se negativnom selekcijom nakotilo puno previse odlucujuceg kadra koji je svojim poltronstvom/pasivnoscu i neznanjem/indolencijom onemogucava/o/ opremanje novim sredstvima jer bi to iziskivalo "previse" angazmana i izlazak iz inertne svakodnevice.
Najbolji primjer je propustanje nabavke YPR-765 ili Mardera, MARS-a itd...itd....
Bahaticek is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2014., 21:43   #73
Znači ipak se kupuju Pzh 2000..
http://obris.org/hrvatska/otvorene-k...ponude-za-oob/
__________________
Tko vrijedi leti
Tko leti vrijedi
Tko ne leti ne vrijedi
kopriva-vk is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2014., 22:04   #74
Haubice dolaze da bi pratile borbeni raspored oklopno mehaniziranih snaga. Dometa 40 -ak km i bit će ih sve više, proporcionalno izjavama preko Save.To je jednostavno tako.Sukladno jučer donesenoj odluci Vlade na zatvorenoj sjednici o mobilizacijskim kapacitetima HV-a.

O da, o da, o da.

Zadnje uređivanje Hollow Point : 25.03.2014. at 15:27.
pp5d6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2014., 22:23   #75
Quote:
kopriva-vk kaže: Pogledaj post
Znači Pzh2000?

Fina haubica, samo, sa 25 mil. kn ( cca. 4,5 mil. USD ), ne znam koliko ih se može nabaviti? Mislim, riječ je o polovnim njemačkim primjercima? Da je i 1 mil. USD po komadu, to je opet 4 komada.
__________________
Veliki inkvizitor budno pazi da se forumom ne proširi nikakva hereza.
otok_kiril is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2014., 22:25   #76
Piše u tekstu višegodišnje financiranje.
many-m is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2014., 22:32   #77
A vidim i ja...
__________________
Veliki inkvizitor budno pazi da se forumom ne proširi nikakva hereza.

Zadnje uređivanje Hollow Point : 25.03.2014. at 15:27.
otok_kiril is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2014., 23:31   #78
Ako već nabavljaju nove samohotke, šteta što nisu pokušali nadograditi m-84 sa ovim - vjerujem da bi izašlo manje love, a i ĐĐ bi imao više posla:

T-6 DENEL
http://www.army-guide.com/eng/product1270.html

Tada bi na istoj platformi bili i tenkovi, inžinjerijska vozila i samohotke,(a tko zna, jednom možda i kakav nasljednik m-80...)
XAR is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2014., 00:59   #79
Pakleni stroj
http://www.youtube.com/watch?v=Tc9sb71px5I
http://www.youtube.com/watch?v=S1XS9OubD3c
__________________
Tko vrijedi leti
Tko leti vrijedi
Tko ne leti ne vrijedi
kopriva-vk is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2014., 12:06   #80
pa istina je da će održavanje i uporaba (bez plaća) jedne te haubice biti skuplje od održavanja i uporabe bilo kojeg drugog pojedinačnog primjerka sustava u HV-u. I jedno red veličine veće od neke moderne vučene 155ice i pripadajućeg vozila za vuču.

No s druge strane, broj ljudi koji operira jednu pzh2000 naspram broja koji operira npr m777 te kamion trebao bi se razlikovati za jedno 3-4 čovjeka. Ni to nije malena ušteda. Opet, koliko će više dodatnih ljudi makar povremeno održavati pzh2000 naspram vučene kombinacije?

Nije ni problem zapravo da ispadne skuplje, ako daje dodatne sposobnosti. Samo je te omjere uloženo-dobiveno jako teško odrediti.
Shpiro is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:37.