Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Film

Film Art, cult and all that trash

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.07.2014., 16:45   #1
Filmski klišeji

Iako se filmska industrija mjenja, raste ili pada svake godine, mnogi klišeji su stariji od maltene većine danas živućih gledatelja.

Našao sam recimo odličan članak o 8 filmskih likova koji će definitivno poginuti u toku filma i taj kliše vrijedi i za masu ne samo modernih, nego i vrlo starih filmova

1.Znanstvenik koji se igrao Stvoritelja

Kako: Stvorit će, najčešće iz dobrih namjera, čudovih, ne nužno stvarno nego i u obliku virusa ili tehnlogije koji će ubiti i njega i njegove najmilije

Zašto (Objašnjenje postojanja klišeja): Ljudi su i dalje vrlo vrlo praznovjerni i ustrašeni od novog i ne gledaju blagonaklono na igranje Stvoritelja

2. Stariji partner par tjedana pred mirovinu

Kako: Najčešće na ironičan način

Zašto: Jer policajci uvijek imaju nekog posla s nekim negativcima. Smrt partnera, pogotovo bezrazložna smrt starijeg partnera koji je trebao uživati na pecanju sa unucima, jednostavno stvara potrebnu emotivnu povezanost gledatelja sa radnom a glavnom liku sada daje razloge za osobnu osvetu i kršenje pravila

3. Pripadnik ratničke ponosne rase (najčešće SF, kopije Klingonaca i sl.)

Kako: Tako što će zadržati neprijatelja dovoljno dugo da glavni lik spasi

Zašto: Lik je najveći domorodački stereotip iz doba kolonijalizma, koji služi da glavnom lika uputi u ratnički nčin, a onda ga privremeno spasi od neprijatelja žrtvujući sebe, također, malo i emotivne povezanosti kao i gornji kliše

4. Štreber (kompjuteraš ili mehaničar) i komični predah

Kako: Neočekivano i tako još više tragično

Zašto: Što lakše promjeni ton film, od smrti simpatičnog i šaljivog lika?

5. Drolja

Kako: Bolje reći kada, nedugo nakon što pokaže sise

Zašto: Zato što su, koliko god se mi pravili, većina filmskih studija neobično konzervativni kada se radi o ženskoj seksualnosti

6. Crnac

Kako: Vrlo rano

Zašto: Danas je politički korektno imati barem jednog crnog lika, ali pisci nakon kratkog vremena jendostavno ne znaju što bi s njime kao likom

7. Žena ratnica

Kako: Nešto slično kao ponosni ratnik pratitelj našeg lik, može istodobno biti oba klišea kao Amazonska

Zašto: Opet neobičan konzervatizam u 21. stoljeću, ona će poginuti dok će ženstveniji lik preživjeti i postati nagrada glavnom liku

8. Sean Bean

Kako: Bolje reći kako ne

Zašto: To ni on ne zna
__________________
.
Michael Collins is online now  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2014., 20:54   #2
Možeš li malo detaljnije pojasniti ovu zadnju opasku?
__________________
Neću se bojati. Strah pobjeđuje um. Suočit ću se sa svojim strahom. Pustit ću ga da prođe kroz mene i preko mene.
I have a competition in me.
I drink your milkshake! I drink it up!
Niska rasta man is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2014., 22:57   #3
I mene to zanima
Davorček is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2014., 00:24   #4
Šala dečki, i u članku je bilo napisano da je šala.
Frajer je poginuo u svim filmovima u kojima je bio
__________________
.
Michael Collins is online now  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2014., 08:54   #5
Onda nam daš i link na članak ako nije bad.
__________________
"And that is the most important topic on earth: peace. What kind of peace do I mean and what kind of a peace do we seek? Not a Pax Americana enforced on the world by American weapons of war. Not the peace of the grave or the security of the slave. I am talking about genuine peace, the kind of peace that makes life on earth worth living, ..."
slafko is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2014., 12:15   #6
Quote:
slafko kaže: Pogledaj post
Onda nam daš i link na članak ako nije bad.
sad sam tek skužio da ga nisam stavio u uvodnom, sorry

http://www.dorkly.com/post/60847/the...y-going-to-die
__________________
.
Michael Collins is online now  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2014., 13:55   #7
NHF, ali članak je daleko razumljiviji i zabavniji u originalu. Otkuda si pokupio prijevod?
__________________
"And that is the most important topic on earth: peace. What kind of peace do I mean and what kind of a peace do we seek? Not a Pax Americana enforced on the world by American weapons of war. Not the peace of the grave or the security of the slave. I am talking about genuine peace, the kind of peace that makes life on earth worth living, ..."
slafko is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2014., 14:31   #8
Odlična lista... zabavno je pokušati se dosjetiti izuzetaka. U Cloud Atlas recimo mislim da nitko od crnaca ne pogine (rob, zaštitar, Halle), a Tom Hanks pogine više puta. Ali CA i inače nije baš tipičan.
ptae2000e is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2014., 20:05   #9
Quote:
slafko kaže: Pogledaj post
NHF, ali članak je daleko razumljiviji i zabavniji u originalu. Otkuda si pokupio prijevod?
Ma samo sam naslove uzeo, sam sam po svojim idejama napisao ne prijevod nego klišeje
__________________
.
Michael Collins is online now  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2014., 23:46   #10
Ne treba ni zaboraviti one klišeje tipa:
-vojnik uvijek umire kad drugom vojniku opiše svoju obitelj koja ga doma čeka
-policajac umire par dana prije penzije
-glavni junak akcijskog filma je nabildani dvometraš sa stranim naglaskom
-junak akcijskog filma obično nosi golemo oružje sa kojim bez problema gađa neprijatelje koji njega nikada ne mogu pogoditi
-ljudi se popiknu ili im krepa auto baš kad ih lovi serijski ubojica
-ljudi koji nekaj kupuju na kiosku ili plaćaju taxi samo bace novčanicu bez da pogledaju koliko novca daju
-strojnica nikad ne ostaje bez municije sve dok to ne zahtjeva scenarij
-kroz svaki prozor u Parizu se vidi Eiffelov toranj,a kroz svaki prozor u Londonu se vidi Big Ben
-svaka srednja škola ima popularnog sportaša,popularnu navijačicu koja je u vezi sa sportašem i štrebera kojeg zajebava cijela škola
-muškarce u kasnim 30-ima/ranim 40-ima ulovi kriza srednjih godina pa odmah kupe motor ili luksuzni auto
-mladi policajci uvijek nose pištolje,a stari policajci uvijek nose revolvere
-kad netko pada sa velike visine gotovo uvijek padne na auto
LeopardGecko is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2014., 07:50   #11
- Nitko ne zaključava auto.
__________________
"And that is the most important topic on earth: peace. What kind of peace do I mean and what kind of a peace do we seek? Not a Pax Americana enforced on the world by American weapons of war. Not the peace of the grave or the security of the slave. I am talking about genuine peace, the kind of peace that makes life on earth worth living, ..."
slafko is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2014., 09:17   #12
50 shades of cliche

Žica koja deaktivira bombu nikad nije ona koju na koju si prvo pomislio
Miševi ne postoje, kompjuterom se upravlja isključivo tipkovnicom
Koliko god da je glasna glazba u klubu, glavni likovi mogu normalno pričati
Ako sjednete u kafić popiti whiskey, u roku trideset sekundi na televiziji će početi prilog o temi koja vas se itekako tiče
Ako se nešto dogodi pilotima u avionu, budite bez brige, nitko neće poginuti pri slijetanju
U Parizu se sa svakog prozora vidi Eifellov toranj.
Muškarci ne osjećaju bol prilikom mučenja, ali kad im voljena krene čistiti ranu bol postaje neizdrživa
Ako u podrumu ne radi svijetlo, u kući je ubojica
Kad želite nekog prevariti da ste Nijemac, dovoljno je pričati engleski s čudnim naglaskom
Policijski inspektori za vrijeme filma barem jednom će naći trag koji ih vodi u striptiz klub
Bez obzira na prometnu gužvu, parkirno mjesto će biti slobodno točno ispred zgrade u koju morate ući.
Da bi riješio slučaj, detektiv prvo mora biti suspendiran
Dizala u Americi nemaju senzore koji sprječavaju zatvaranje vrata kad netko pruži ruku
Ako je prvi susret muškarca i žene pun mržnje, stvoreni su jedno za drugo
Kašalj je siguran znak smrtonosne bolesti
Smrtonosna bolest rijetko je kada stvarno smrtonosna
Koja se god vrsta apokalipse svali na svijet, Kip slobode je prvi na udaru
Načelnik policije je uvijek crnac
Automobili nikad ne pale iz prve
Ako si zavezan za stolicu, na podu je uvijek komad stakla
Ako se potrudiš, nema te eksplozije od koje ne možeš pobjeći
Prirodne katastrofe događaju se samo ako se lokalni gradonačelnik nasmije kad ga na to upozoriš
Koliko god trčao od ubojice koji lagano hoda, on je uvijek par metara iza tebe
Ne postoji koliba ili vikendica u kojoj se prije 20 godina nije dogodilo nešto strašno
Žene su besmrtne, osim ako se u jednom trenutku ne skinu gole ili su ružne
Ako si na odmoru s prijateljima i kreneš u podrum po pivo više se nikada nećeš vratiti
Ako je ubojica jedan od vas, to nije najnesimpatičniji tip
U bitci ćeš preživjeti samo ako nekome prije bitke ne pokažeš sliku djevojke
Milijun dolara u gotovini popunit će točno jednu aktovku, bez ikakvog praznog prostora
Otac nikad ne stigne na prvu školsku predstavu svog djeteta
Oživljavanje usta na usta uspješno je u 99% slučajeva
U 1% slučajeva bit će potrebno udarati šakama u prsa voljene osobe i reći: ”Ne možeš mi to učiniti!”
Ako se naganjaš s negativcom po ulici, ogromna je vjerojatnost da netko od vas sruši štand s voćem
Zločinca je lako prepoznati po ožiljku.
Čaša hladne vode u lice u sekundi otrijezni od alkohola onesviještenog čovjeka
Što više ljudi puca na tebe, manje su šanse da će te pogoditi
Bivšu ćete uvijek sresti u trgovini
Kad nekome prijetite pištoljem, morate stajati dovoljno blizu da ta osoba rukom može udariti pištolj
Kad zatvoriš vrata ormarića s lijekovima, netko je iza tebe
Svaka benzinska postaja će kad-tad eksplodirati
Ako te okruže, protivnici će te napadati strpljivo, jedan po jedan.
Ako si policajac, posljednja tri dana pred penziju su najopasnija
Plahte na krevetima napravljene su tako da muškarcima sežu do struka, a ženama do grudi
U boksačkim mečevima zabranjeno je braniti se od udaraca
Psi uvijek znaju tko je zao i instiktivno laju na njega
Ako je glavni lik na haubi automobila, gravitacija ne funkcionira
Što je lošija ekipa, veće su šanse da će osvojiti prvenstvo
Svatko ima jednog ultradebelog prijatelja koji je zabavni čudak
Skok s drugog kata uvijek završi u kontejneru
Prirodni kraj svakog helikoptera je eksplozija
__________________
"Glumiti, dozirati, biti distanciran ili hiniti emocionalnu hladnoću ne znači biti mističan. To naprosto znači biti pozer."
Dark Dizkober is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2014., 11:28   #13
Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
8. Sean Bean

Kako: Bolje reći kako ne

Zašto: To ni on ne zna


http://www.youtube.com/watch?v=zJODirze5EM


.
religula is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2014., 11:54   #14
Još bih dodala - ako nekome zvonite na vrata, velike su šanse da će vam otvoriti umotan u ručnik poslije kupanja, dok drugim ručnikom trlja mokru kosu
petrunjela84 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2014., 01:19   #15
  • Svaki detektiv ima kompjuteraša ili tipa koji ima pristup željenim podacima, a da mu duguje uslugu.
  • Patolozi uvijek jedu sendvič u mrtvačnici, kraj tijela.
  • Svaka scena u učionici počinje zvonom, učenici iste skunde krenu izlaziti, a profesor uvijek kaže: "Nemojte zaboraviti predati radove idući put"
  • Ona glavna ulica u New Yorku najebe u svakom filmu katastrofe - Godzila je sruši, alieni u Independence Dayu, pa onaj film kad se sve smrzne (nemrem se sad sjetit imena)
  • Informatičari su najčešće svemoćni - mogu preko neta otvoriti vrata staje u nekom amiškom naselju Ili isprogramirati virus u roku od 4 minute koji radi bez greške i infiltrirat će se na komp negativca.
  • Kad nestane metaka u pištolju, isti se uvijek baca Ali nerijetko metaka nikad ne ponestane
  • Kod naganjanja s autima, netko će uvijek otići na kontra stranu ulice i vozit u suprotnom smjeru.
  • Kad negativac zarobi murjaka na kraju filma, nikad ga ne ukoka odmah, nego u uvijek krene pričat svoju životnu priču dok ne dođe pojačanje ili se ovaj ne oslobodi.
Ovaj me možda najviše živcira od svih - kad netko pomogne nekome, uvijek krene kao da će otići, onda ovaj prvi kaže: "John..." Ovaj se okrene.
-"Thank you."
Nikad se ne zahvali odmah.

Ima toga još, sigurno će mi pasti na pamet kasnije
John Coltrane is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2014., 09:48   #16
A vremenski uvjeti su uvijek savršeno koordinirani po lokaciji - u Parizu je uvijek sunčano, u Londonu je uvijek magla, na sprovodima je uvijek kiša itd.

Inače, već smo imali ovakav topic.
__________________
Treba mi kuhinjsko pomagalo koje se koristi za prinošenje hrane ustima. Ima ručku i konkavnu površinu. Ovakve je veličine. Mislim da se zove žlica.
KukmastiČučumar is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.07.2014., 16:47   #17
Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
Šala dečki, i u članku je bilo napisano da je šala.
Frajer je poginuo u svim filmovima u kojima je bio


__________________
"When you look annoyed all the time, people think that you're busy." - George Costanza
dr.van nostrand is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.07.2014., 20:43   #18
evo najveceg filmskog klisea koji postoji:

Zaustavljanje odbrojavanja tempirane bombe je moguce iskljucivo na 00:01, a ama bas nikad na, recimo, 00:02 ili 00:07

Ako mi netko nadje film u kojem se broj zamrzava na 00:02 ili vecem castim ga gajbom pive
zilo is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.07.2014., 22:05   #19
Quote:
zilo kaže: Pogledaj post
evo najveceg filmskog klisea koji postoji:

Zaustavljanje odbrojavanja tempirane bombe je moguce iskljucivo na 00:01, a ama bas nikad na, recimo, 00:02 ili 00:07

Ako mi netko nadje film u kojem se broj zamrzava na 00:02 ili vecem castim ga gajbom pive
Goldfinger (1964)



http://www.007james.com/gadgets/goldfinger.php




.
religula is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.07.2014., 22:24   #20
Jedan od najvećih filmskih klišeja je tisuće filmova o genocidu nad Židovima, od toga deseci Oskarovskih ili nominiranih za Oskara, tako da nitko ne bi slučajno pomislio NA KLANJE I GENOCID Izraela nad Palestinicima svakodnevno već 50 godina.

Mene samo zanima kad će Spielberg snimiti film o genocidu u Palestini (kontinuirano već 50 godina), samo što mu jedan film ne bi bio dovoljan, trebala bi trilogija od 4 sata svaki film.
Dragon007 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:10.