Natrag   Forum.hr > Društvo > Prirodne znanosti

Prirodne znanosti Čista znanost za jako pametne i one koji takvima žele postati
Podforum: Armstrong Station - Astronomija i astrofizika

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.03.2010., 16:15   #81
Quote:
goran333 kaže: Pogledaj post
Pozdrav
Jel mi moze netko nesto reci o ovome,i koliko je otprilike staro.
Unapred hvala
Molim vas da mi netko nesto kaze o ovome,ne znam gdje da postavim ovo pitanje.
goran333 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2010., 18:32   #82
Ma našao sam ja UVC, napisao sam gore. Samo ne znam čime zasjeniti silno svjetlo kojim bliješti. Fluorescencija se ne vidi nego u mraku.

Inače, za one koje zanimaju ove stvari - vijest.
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2010., 20:20   #83
Endi jel ima tamo pehblende, uranijevog smolinca? Ako budem išao da ne zaboravim ponesti Geigerov brojač
Napisao si da ima "polu radioaktivnih" minerala, možeš li navesti koji su to?
Futur1st is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2010., 20:55   #84
Nisam vidio nikakve nazivno radioaktivne. Pod ostalima sam mislio na stvari koje su radioaktivne iz sličnih razloga zašto je takav i granit. Iz zemlje su, specifičnog sastava i zato povišene radioaktivnosti. Toga mora biti. Nemam čime to mjeriti, a inače bih.
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2010., 21:26   #85
Aha, šteta što ovo nisam pogledao prije, bilo je u Rijeci pred tjedan dana, tek sad vidim.. ali siguran sam da bi se zalomio koji radioaktivni. Ljudi ne mare za to jer nemaju brojač
Futur1st is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2010., 15:22   #86
Slučajno sam naišao na prastaru lucinu temu pa sam spojio s ovom koju sam otvorio prije bit će 4 godine.
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2010., 16:18   #87
jel zna tko dali je ovo na slikama meteor? i dali ga negdje mogu odnest pa da netko stručan procjeni o čemu se točno radi?


http://uploadpic.org/storage/origina...j22fnkn29e.jpg

http://uploadpic.org/storage/origina...nn884sdnff.jpg

http://uploadpic.org/storage/origina...2sffd4r238.jpg

težak je 3.7 kila, boja je neka tamno smeđe-crvena, materijal je malo drukčiji nego kod tipičnog kamena

Zadnje uređivanje Endimion17 : 19.11.2010. at 17:01.
noww is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2010., 17:09   #88
Meteor sigurno nije. Meteor je blještavo svjetlo na nebu.
Može biti samo meteorit. Uputno je kod ovakvih situacija kraj uzorka staviti centimetarsku ljestvicu i osvijetliti ga dnevnom svjetlošću. Ovako ne znamo veličinu ni pravu boju. Boja može puno toga reći, kao i gustoća iz veličine i mase.
Nije zgorega ni navesti mjesto nalaska, pa recimo neku relativnu tvrdoću, miris prije i prilikom ogreba, ispitati magnetičnost...
Nisam baš upoznat s meteoritima, ali po onome što do sada znam, to nije meteorit jer ne djeluje kao ništa što je preživjelo struganje kroz atmosferu. Izgleda kao komad rudače.
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2010., 16:18   #89
Quote:
noww kaže: Pogledaj post
jel zna tko dali je ovo na slikama meteor?....

....težak je 3.7 kila, boja je neka tamno smeđe-crvena, materijal je malo drukčiji nego kod tipičnog kamena
Reci ti radije nama zašto misliš da bi to bio meteorit pa onda možemo raspravljati o tome. Općenita svojstva brojnih vrsta stijena možemo navoditi do unedogled a nećemo utvrditi puno.

Koji je to kamen 'tipični kamen'?

Zadnje uređivanje Hallucigenia : 22.11.2010. at 16:31. Reason: meteor-it!
Hallucigenia is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2011., 18:10   #90
Pozdrav svima, evo da malo ozivim ovu temu, a usput i odgovorim na:

Quote:
goran333 kaže: Pogledaj post
Pozdrav
Jel mi moze netko nesto reci o ovome,i koliko je otprilike staro.
Unapred hvala
dakle, ja bih rekla da je ovo Clypeaster- nisam sigurna za vrstu tocno ili rod, ali definitivno pripada nepravilnim jezincima

I da pridonesem svojom skromnom kolekcijom- za sada imam samo kvarceve koje kakve, kalcit, filit, šejl, dolomite, vapnence, pješčenjake, rožnjak neki, te lijepi komad zelenog skriljavca sa Sljemena, pirit, gips, mali komadicak zelenog turmalina. Sve sama iskopala (vise-manje)
Kad zatopli, nadam se, odlazim po jos
Arafel is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2011., 10:59   #91
Quote:
Arafel kaže: Pogledaj post
I da pridonesem svojom skromnom kolekcijom- za sada imam samo kvarceve koje kakve, kalcit, filit, šejl, dolomite, vapnence, pješčenjake, rožnjak neki, te lijepi komad zelenog skriljavca sa Sljemena, pirit, gips, mali komadicak zelenog turmalina. Sve sama iskopala (vise-manje)
Kad zatopli, nadam se, odlazim po jos
Gdje to ideš? Mene još ko klinca to jako privlačilo, ali sam došao do krivog zaključka da se ne mogu pretjerano zanimljivi minerali naći kod nas, pa sam odustao. Inače imam par kvarceva i manji broj drugih neidentificiranih minerala. Budem okinuo koju fotku, pa stavio ovdje.
Charobniak is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2011., 12:21   #92
Quote:
Charobniak kaže: Pogledaj post
Gdje to ideš? Mene još ko klinca to jako privlačilo, ali sam došao do krivog zaključka da se ne mogu pretjerano zanimljivi minerali naći kod nas, pa sam odustao. Inače imam par kvarceva i manji broj drugih neidentificiranih minerala. Budem okinuo koju fotku, pa stavio ovdje.
pa plan je ponovno otici na Bizek i posjetiti Kalnik. Nije bas da se ne mogu naci zanimljivi uzorci, ali je potrebno i podosta srece i ustrajnosti xD
Arafel is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2011., 22:22   #93
Na koju foru prepoznas recimo kalcit kad ga ima u sto izgleda? I kaj to kopas ili hodas pa kad vidis da je izaslo iz zemlje ili se odnekud dokoturalo uzmes?
puls is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2011., 23:22   #94
Quote:
puls kaže: Pogledaj post
Na koju foru prepoznas recimo kalcit kad ga ima u sto izgleda? I kaj to kopas ili hodas pa kad vidis da je izaslo iz zemlje ili se odnekud dokoturalo uzmes?
Kalcit je toliko čest kod nas da je poprilično dosadan. Varira od poluprozirnog do neprozirnog, boje hrđe, očito zašto.
Mogu biti svakakvog oblika, pa i okrugli poput kornjače, ali ako pogledaš izbliza kako se kalaju, vidjet ćeš ovaj uzorak.
Znaju se naći na površini zemlje na mjestima gdje je davno kolabirao svod špilje.
Fora primjerci zanimljivo fluoresciraju, obično narančasto pod mekim UV zračenjem.
Možeš ih zagrebati staklom i u kiselini se otapaju pjeneći se s CO2.
Tu i tamo po Dalmaciji znaju se naći udubine ispunjene kalcitom. Kao da si prosuo neki šljunak, može se zagrabiti rukom. To potječe od onih špilja koje sam spomenuo.
Malo koji primjerak je baš lijep. Obično su neugledni i dosadni, pohabani i tupi, i ne fluoresciraju skoro nikako. Ali s nečim moraš početi. :nostalgija:
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2011., 00:01   #95
pozdrav. Vidim da ima tu geologa. Vec se nekih 5 godina bavim sakupljanjem kristala i minerala. Ali vise tezim onome da sam pronadem primjerke i na hrvatskom tlu. Pa bi vas pitao ako znate koja nalazista kristala na podrucju ivancice i kalnika. Citao sam da bi na kalniku moglo biti turmalina kao na moslavackoj gori ali vec u par navrata dok sam pretrazivao nisam nista nasao.
Neka nalazista koja ja posjecujem:
Jerovec: kristali gipsa (predivni)
Gaveznica: ahat,ametist, kalcedon, obican opal
Očura: kristali kvarca ( to sam siguran jer sma pronasao), pitir,galenit, limonit(nisam siguran ali cuo sam da ima gore)
Ljubeščica: predivni kristali kalcita
Drava (od varazdina prema sloveniji): mogucnost pronalaska velikih komada jaspisa (predivni su dok se obruse)

Ajde ako znate koje mjesto jos napisite. Pa da mozemo jos traziti. hvala

Kaj nema nikog da zna nekaj nalazista u ovom sjevernom kraju(kalnik,ivancica,medimurje).

Ajde da trazimo zajendo, javite se.

Zadnje uređivanje Endimion17 : 01.04.2011. at 17:07.
covac is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2011., 17:31   #96
Quote:
Charobniak kaže: Pogledaj post
Budem okinuo koju fotku, pa stavio ovdje.
Na kraju zaboravih skroz na ovo. Evo fotka moje skromne kolekcije:


(klikni iznad za pregled veće slike)

Za primjerak gore desno sam prilično siguran da se radi o uobičajenom kvarcu. Ovo dvoje ispod (plavo i narančasto) su vjerojatno primjerci ahata(?), dok za ostale ne znam. Ovaj mi je trenutno najdraži.
Charobniak is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2011., 22:51   #97
Vrsta kristala/minerala?

Može mi netko tko je upućen u kristale i minerale reći o kojoj vrsti se ovdje radi? Hvala unaprijed

http://img832.imageshack.us/i/dsc05024k.jpg/

http://img576.imageshack.us/i/dsc05019d.jpg/

http://img571.imageshack.us/i/dsc05023g.jpg/
Lovmark is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2011., 00:23   #98
Prebačeno sa alternative.
__________________
How do vaccines cause autism?
Bat Kol is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2011., 00:53   #99
Po svemu sudeći - kalcit. Krški dio Dalmacije je bogat njime. Ko dica smo skupljali takva kamenja
__________________
Nema pravde ni nasuprot
spyker22 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2011., 10:45   #100
Da, kalcit je.
Hallucigenia is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:31.