Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Vrt

Vrt Sobne i vrtne biljke, kantice i lopatice, vaši zeleni ljubimci.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 09.03.2011., 14:42   #1
"Zeleni" namještaj

Bavim se mišlju o samogradnji komada namještaja u koji bi "ugradio" neki živi pokrivač tla ili trave - evo za ilustraciju:




Moje poznavanje biljaka se svodi na malo drukčije vrste i načine primjene. Stoga, ako netko ima dobar savjet ili dva, te prijedlog vrsta ili travne smjese koja bi bila dobra za dolje navedene uvjete, bio bih zahvalan.

Uvjeti su dakle:
- polusjena, stan je južna ekspozicija i pun svjetla ali ciljani komad namještaja nikad neće biti na direktnom suncu
- sloj podloge 5-10cm (manje je bolje)
- gust sklop / velika pokrovnost
- održavanje mora biti jednostavno
LexMoloch is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2011., 15:16   #2
Nedavno sam vidjela ove 'travnate instalacije' i djeluju veoma atraktivno, ali nisam sigurna koliko ćeš ih moći održati u indoor uvjetima, baš zato jer se radi o travi koja, po meni, čezne za suncem i stalnom cirkulacijom svježeg zraka.

Meni pada na pamet druga ideja, a dobro bi išla uz onaj prvi stolić sa staklenom površinom - mahovina. Ja bih onda i dio stranice napravila u staklu - veoma atraktivno, a bilju osiguravaš toliko važno svjetlo.

Quote:
LexMoloch kaže: Pogledaj post
Mahovina treba zasjenjeno mjesto i puno vlage, što joj onaj stakleni 'poklopac' osigurava, a onda se čak možeš i poigrati s formiranjem malog krajobraza, pa staviti i pokoju stijenicu, dvije tri vrste mahovine, suhu grančicu, sitne kamenčiće... veoma atraktivno, a sigurno će ti se održati duže nego trava. Uostalom, danas su jako in mahovinaste livade u zasjenjenim područjima - Japanci su razvili cijelu umjetnost u tome. Utipkaj u google japanese gardens ili stone garden ili zen garden ili moss garden... ideja da ti pamet stane

A mahovina i ispunjava sve uvjete koje si naveo

Quote:
LexMoloch kaže: Pogledaj post
Uvjeti su dakle:
- polusjena, stan je južna ekspozicija i pun svjetla ali ciljani komad namještaja nikad neće biti na direktnom suncu
- sloj podloge 5-10cm (manje je bolje)
- gust sklop / velika pokrovnost
- održavanje mora biti jednostavno
No, držim ti fige i za travu, pa će mi biti drago ako uspiješ u svojoj nakani . Potražit ću ime jednog pokrivača tla koji koriste umjesto trave, nizak, zbijen i pomalo sliči na djetelinu, a kažu da je jednostavniji za održavanje od trave. Čim se sjetim imena, stavim ti ovdje
__________________

Zadnje uređivanje fermina-daza : 09.03.2011. at 15:23. Reason: poispadala slova :cudise:
fermina-daza is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2011., 15:51   #3
Hvala na prijedlozima!

Minijaturni Karesansui ispod stakla je i bila prvotna ideja, no ipak mi je interesantnije vidjeti nešto živo i homogeno - skoro pa "isječak" živog tla u interijeru.

I onda - baš taj problem, koja biljka se može nositi s takvim specifičnim uvjetima. Mahovina mi je svakako pala na pamet, ali bih ipak nešto višlje od nje.

Ukoliko bih išao na mahovinu, onda bih to svakako kombinirao s "modeliranjem" mini terena za nju i staklenim pokrovom.

Quote:
No, držim ti fige i za travu, pa će mi biti drago ako uspiješ u svojoj nakani . Potražit ću ime jednog pokrivača tla koji koriste umjesto trave, nizak, zbijen i pomalo sliči na djetelinu, a kažu da je jednostavniji za održavanje od trave. Čim se sjetim imena, stavim ti ovdje
Vjerovatno si mislila na Dichondra Repens? To je jako dobar prijedlog, ali se bojim da će bez sunca biti rijetka i/ili sporo napredovati... no ide u razmatranje, zajedno s ljuljem koji mi je isto opcija.

I hvala na držanju figa, ako prođe sve dobro staviti ću slike. Inače, riječ je o planiranom regalu u dnevnom boravku koji će biti dom i računalu, zvučnicima i ostalim čudima moderne tehnologije... savršeno mjesto za malo "uhvaćene" prirode!

Zadnje uređivanje LexMoloch : 09.03.2011. at 15:57.
LexMoloch is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2011., 16:36   #4
Pšenica!

Ove mi je sekunde pala na pamet. Izgleda kao trava, možeš je čak i šišati , hajde dobro, škarama , a što je najvažnije, možeš je redovno obnavljati, jer će ti veoma brzo rasti. Čak postoje neke robustnije sorte ili nešto što jako sliči pšenici. Meni je trajala punih mjesec dana već potpuno izrasla (kupljena u punoj visini), da bi tek onda počela lagano žutjeti, a čak je nisam ni držala u zemlji, niti je održavala za duži boravak u stanu.

Zapravo, možeš se poigrati s klijanjem raznih žitarica, mahunarki i ostalih sjemenki, pa vidjeti koja ti izgledom najviše odgovara.

Daj, ni o čem drugom ne razmišljam zadnju uru nego o tvom kućnom travanjku

EDIT: Da, mislila sam na Dichondru
__________________
fermina-daza is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2011., 09:35   #5
Pšenica mi nije dosad pala na pamet iako u principu izgledom odgovara savršeno. Jedino je trajnost problem, no nju stvarno nije problem ni ponovno zasaditi. Dobar i jednostavan prijedlog, hvala!
LexMoloch is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:25.