Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Književnost

Književnost Čitam, dakle jesam
Podforumi: Mali literarni kutić, Klub knjige

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 25.11.2006., 11:26   #1
Gustave Flaubert - Madame Bovary

vjerujem da je većina vas pročitala knjigu...
pa, zanima me koja bi vi problemska pitanja iz knjige izdvojili kao najbitnija, oko kojih stvari bi se mogla napraviti nekakva rasprava...
izgubljena u noci is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2006., 11:47   #2
a ne bi to ti napravila kao pokretač topica?
__________________


...
g2sl is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2006., 12:57   #3
ne tražim da netko napiše problemska pitanja o kojima bismo mi ovdje raspravljali, već mi je to potrebno od vas...
izgubljena u noci is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2006., 23:59   #4
evo jedno problemsko: jel emma moralna ili nemoralna osoba.
Vekki is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2006., 00:50   #5
Quote:
izgubljena_u_noci kaže:
vjerujem da je većina vas pročitala knjigu...
pa, zanima me koja bi vi problemska pitanja iz knjige izdvojili kao najbitnija, oko kojih stvari bi se mogla napraviti nekakva rasprava...
Je li se išta promijenilo kad je u pitanju preljub (nebitno iz kojeg razloga) u odnosu na tadašnje vrijeme?
Je li postupak opravdan u nekim okolnostima?
Može li uspjeti brak iz interesa?
Položaj žene?
Materijalna ovisnost - neovisnost?
............
Ima toga još pregršt.
__________________
Stipe Mesić: Uzeo sam ček na 30 000 dolara koji se u toj gužvi negdje izgubio... (na pitanje o donaciji iseljenika u Australiji za bolnicu u Lici)
Sweet/Bitter is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2006., 10:03   #6
Hm, Emma je osoba koja nikako i nikad nije mogla biti sretna, kakve god odluke donosila i što god činila. Osoba koja je sasvim odudarala od svoje okoline, nije se uklapala u nju, a nije uspjela pronaći mjesto kamo bi pripadala. Na selu je bila profinjena i elegantna dama koja čita časopise o pariškoj modi i šije si takve haljine, a u gradu bi prošla kao najobičnija seljančica. I jebiga, od samog početka je bila osuđena na propast. Tražila je ljubav kao iz bajke, posve nesvjesna da takvo što ne postoji, i čini mi se da se čak forsirala u tim svojim zaljubljivanjima, u svojoj silnoj želji da proživi neku od onih patetičnih ljubavnih priča o kojima je čitala.
Da li ju to sve opravdava? Iskreno, mislim da nije imala izbora i da su njeni postupci bili sasvim u skladu s njenom osobnošću. Ne potičem nevjeru, ali smatram da se osobi može dogoditi da se zaljubi u nekog tko nije njen partner i da u toj zaljubljenosti bude slijepa za sve ono dobro što ima kod kuće. To je u ljudskoj prirodi i, koliko god se trudili, neki od nas tome naprosto ne mogu pobjeći. Posebno ako to vide kao svojevrsni bijeg iz svoje svakodnevice kojom su frustrirani.
A za brak iz interesa smatram da je mogao uspjeti nekad davno, prije emancipacije žena i promjena koje su se dogodile u društvu. Ljudi se nisu ženili zbog ljubavi, već dogovorno, no to je funkcioniralo jer nije postojao drugi izbor (odnosno, postojao je, ali su rijetki bili oni koji su ga se usudili napraviti). No danas, kad svi težimo samostalnosti i kad je razvod normalna svakodnevna pojava, puno je lakše otići ako nisi zadovoljan. A u braku iz interesa uvijek jedna osoba postane nezadovoljna - osim, naravno, ako je interes obostran, a to onda ionako ne bih nazvala bračnim USPJEHOM.
__________________
Lady of the Lake Scrolls
niniane is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2006., 02:02   #7
sreca trazila cijeli zivot viteza koji ce je mazit i pazit a nije primjetila da bi joj vlastiti muz rado to cinio.
panta is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2006., 02:42   #8
Quote:
Vekki kaže:
evo jedno problemsko: jel emma moralna ili nemoralna osoba.
neizgrađena

što je bliže nemoralnom, al nađe se olakotnih okolnosti

emma je naivna i self-centered malograđanka
navodno i svojevrsno utjelovljene duha epohe

al unatoč flaubertovoj evidentnoj ironiji u prikazu mme b., dvaput promislimo prije bacanja kamenja i uočavanja trnja u očima.. (i)lustracije radi, citiram: "U razotkrivanju iluzija, Flaubert zapravo razotkriva sebe i svoju intimu, što je najbolje izrekao rečenicom: 'Madame Bovary, to sam ja!"




evo ti, ako voliš ambivalencije, još 1 citat: "Emma je žrtva jednog prevladanog pogleda na svijet, s kojim pisac obračunava baš zato što mu je i sam sklon."


btw flauberta nazivaju antiromantičarskim romantikom. mislim, stara spika, i sve to, al ijopet slatko
__________________
"Nothing is always absolutely so".
deep in the sun is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2006., 22:33   #9
evo, još jedan problem: mit idealne ljubavi u nižim književnim žanrovima (pa paralela s romantičnim komedijama i slično danas) i utjecaj tog mita na emotivno sazrijevanje
mayy is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2006., 14:56   #10
EMMA VS. ANA KARENJINA?
__________________
*LIBER LIBERTAS*
www.drugachijisvijet.blogger.ba
Bednaya Nastya is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2006., 18:27   #11
Ja znam kad je knjiga izašla 1857
Ignoramus is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2006., 23:27   #12
Quote:
Bednaya Nastya kaže:
EMMA VS. ANA KARENJINA?
Joj kako ovo volim.
Okata is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2006., 12:38   #13
Quote:
Bednaya Nastya kaže:
EMMA VS. ANA KARENJINA?
Zašto vs. kad su to sinonimi???
Ignoramus is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2006., 13:08   #14
emma vs don quijote
acraba is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2012., 17:27   #15
Meni je Emma osobno dizala živce pri početku knjige, točnije kad je još bila u Tostesu. Stalno se žalila kako je nesretna, kako ovo kako ono . Bilo mi je iskreno žao Charlesa jer koliko god on svojim ponašanjem prestao buditi strast u njoj čim su stupili brak, smatram da je i on emocionalno zakinut od strane svojih roditelja i načina na koji su ga pokušali odgojiti. Kasnije se moje mišljenje promijenilo, prvo jer Charles nikako nije obazirao pažnju na njene emocije niti pokazivao ikakvu ematiju prema njoj osim u očiglednim slučajevima (kad se razboljela, drugo jer je i ona bila spremna promijeniti svoje stanje (otići s Rodolpheom). Meni je definitivno najdraži u cijeloj priči Leon, baš mi je neka dušica .
__________________
Audiatur et altera pars. // Those who give up liberty for security deserve neighter.
Golden lily is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2012., 20:21   #16
Quote:
Bednaya Nastya kaže: Pogledaj post
EMMA VS. ANA KARENJINA?
joj ovo bi mi bio težak izbor. emmu sam prvu pročitala, al ana mi je nekako tragičnija.
Zorée is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2012., 20:51   #17
Quote:
izgubljena u noci kaže: Pogledaj post
vjerujem da je većina vas pročitala knjigu...
pa, zanima me koja bi vi problemska pitanja iz knjige izdvojili kao najbitnija, oko kojih stvari bi se mogla napraviti nekakva rasprava...
Baš me podsjetiš na tu knjigu
to je nekad bila obavezna lektirA,knjigu sam posudio i
zadržao godinu dana,platio masnu zakasninu počeo čitati
desetak puta,umalo pao godinu zbog lektire .Naravno
knjigu nisam pročitao jer nikad nisam došao dalje od desete stranice .
Stvarno ne znam kako netko uopće može škrabati takve bljuvotine .
d2267 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2012., 23:27   #18
Knjiga je odlicna, ja sam je citao prije 10 godina, u drugom razredu gimnazije, ali jos uvijek pamtim scene.
Tad sam morao na silu citati jer je bila lektira, al kasnije mi se knjiga svidjela i nekako sam zacudo uronio u taj svijet Eme Bovari i sad mogu reci da je Flaubert zaista napisao remek djelo, jer i nakon deset godina, meni su neke scene jos jako zivopisne u sjecanju.
Brkchey is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2012., 20:12   #19
Ona je najprije nezrela,djetinja osoba,mislim da jednostavno nije svjesna što radi,poput malog djeteta je koje misli samo na sebe.
slavonka101 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2012., 05:03   #20
Quote:
d2267 kaže: Pogledaj post
Stvarno ne znam kako netko uopće može škrabati takve bljuvotine .
A do ovog zaključka si vjerujem došao na temelju pročitanih prvih deset stranica?
__________________
"Otada sam gurnuo nos kojekuda, ali neka me vrag odnese ako sam našao puno toga što bi se dalo usporediti sa mirisom pseće šape. To je miris idiotskog i neiscrpnog optimizma."
NeaSnow is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:41.