Natrag   Forum.hr > Društvo > Psihologija > Psihokauč

Psihokauč Prozac Nation

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 26.10.2010., 13:51   #1
"Neslužbeni" znakovi šizofrenije

Čitam neku knjigu i slučajno sam naletjela na citat:

''Oduvijek sam se bojao ludila. Ono je za mene oduvijek bilo najstrašnija od svih bolesti i Ahilova peta moderne medicine. A pomišljao sam da sam ja tome možda posebno sklon. Muči me tjeskoba i lako se uplašim, i zato me strah možda može slomiti. A slabo i shvaćam zašto drugi ljudi čine to što čine, i zbog toga se počesto osjećam izoliran u upravo nepodnošljivoj mjeri. - A nosim, osim toga, i sve tjelesne znakove potencijalnog šizofrenika: imam preveliku glavu, spljoštene uši, kuštravu sivkastoplavu kosu, a koštani su mi hrptovi obrva i nosa slabo srašteni. Sve su to znakovi za kojima se povode liječnici.''

Boldani dio baš i nisam razumjela.

Osim toga, kažu da se psihički poremećaj može prepoznati po crtežima bolesnika.

Po čemu još? Mislite li da je ovo točno? Povode li se liječnici za ovakvim znakovima?

Znate li neku literaturu koja se bavi ovakvom tematikom?

Ispričavam se ako već postoji ovakva tema.
ŽabaKrastačaKre is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2010., 13:58   #2
Iz koje je to knjige?
Whereabout is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2010., 14:54   #3
Quote:
Whereabout kaže: Pogledaj post
Iz koje je to knjige?
Ledeni hram, pisac: Kim Stanley Robinson. Ali to nije bitno. Bitno je pitanje teme - postoje li ovakvi 'neslužbeni znakovi' i koliko su zapravo pouzdani.

Hvala.
ŽabaKrastačaKre is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2010., 14:55   #4
Meni je bitno da smjestim relevantnost izvora, pa makar i kao ilustracije.
Whereabout is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2010., 17:05   #5


Znači li to da me na moje pitanje odgovor manje zanima ako je izvor irelevantan? - baš i ne.
Ovo pitanje mi je i ranije palo na pamet samo što se nikada nisam sjetila napisati nešto o tome.
Citat me samo podsjetio.
ŽabaKrastačaKre is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2010., 17:27   #6
Ne obvezuje tebe moje podpitanje ni na što.
Whereabout is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2010., 17:38   #7
Quote:
Whereabout kaže: Pogledaj post
Ne obvezuje tebe moje podpitanje ni na što.
Ti si moderator.


P.S. Pleas briši ove postove ako su samo neobavezni chat, jer se čine kao offtopic. Ekipa će biti zbunjena.
ŽabaKrastačaKre is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2010., 17:43   #8
Ništa neću brisati - gornji citat je ilustracija onog što tebe zanima, a u vezi istog postavila sam ti podpitanje koje je meni bitno. A iz tvojeg uvodnog posta je jasno što je tvoje pitanje pa ćemo pričekati odgovore forumaša.
Whereabout is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2010., 17:49   #9
U redu.
ŽabaKrastačaKre is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2010., 18:52   #10
Zapravo, ja bih rekla da postoje, mada ih ne bih nazvala "neslužbenim".
Postoje znakovi koji upućuju na mogučnost razvoja neke bolesti tipa sch (ili je možda samo paranoidni poremećaj osobnosti), npr. osoba je podozriva u većini socijalnih kontakata i situacija. Međutim ti "neslužbeni znakovi" su najčešće pokazatelj da je nešto u podlozi i polako tinja. Bolest, tj. verificirani simptomi se mogu ili ne moraju nikada razbuktati.

Točno je da osobe i djeca koje boluju od određenih psihičkih bolesti češće crtaju tematski slične crteže od drugih. (tipa škare, noževi, iskrivljeni portreti)
Ali i zdrava osoba može to crtati, pa samo po tome ne možemo davati nekome dg.

Naravno da svaki psihijatar prije postavljanja dg (osobito tako ozbiljne i doživotne kao što je sch) mora prikupiti što više hetropodataka. Bitna je premorbidna struktura osobnosti, anamneza osobe, njeno ponašanje spram sebe i drugih, odnosi sa osobama... Tako da je sve bitno.

Za literaturu ne znam, nisam to proučavala, vodim se osobnom opservacijom i iskustvom.
__________________
I`m a supergirl, and supergirls don`t cry
~Scarlet~ is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2010., 19:31   #11
Quote:
~Scarlet~ kaže: Pogledaj post
Točno je da osobe i djeca koje boluju od određenih psihičkih bolesti češće crtaju tematski slične crteže od drugih. (tipa škare, noževi, iskrivljeni portreti)
Ali i zdrava osoba može to crtati, pa samo po tome ne možemo davati nekome dg.

Naravno da svaki psihijatar prije postavljanja dg (osobito tako ozbiljne i doživotne kao što je sch) mora prikupiti što više hetropodataka. Bitna je premorbidna struktura osobnosti, anamneza osobe, njeno ponašanje spram sebe i drugih, odnosi sa osobama... Tako da je sve bitno.

Za literaturu ne znam, nisam to proučavala, vodim se osobnom opservacijom i iskustvom.
Hvala na opširnom odgovoru.

Ne znam što znači podozriv.
I što bi spadalo pod morbidnu strukturu osobnosti??

Kada kažeš da crtaju iskrivljene portrete - rade li oni to nekontrolirano (nikako ne mogu nacrtati normalnu sliku čak i ako se trude) ili rade to iz gušta?

Recimo, meni često bude na predavanjima strašno dosadno, a onda krenem šarati bilježnice. Često crtam kocke, kvadrove, pa čak i neke škrabotine. Obično crtam objekte koji su simetrični, a to me ponekad istovremeno nervira, a opet 'ne mogu' prestati jer sam lijena za nešto složenije, a 'prenabrijana' da baš ništa ne crtam. Nekad počnem crtati lica, ali im namjerno dodajem neke ružne detalje tako da na kraju to ispadnu ružne, pa čak i bizarne slike. Ne znam što bih mislila o tome.
ŽabaKrastačaKre is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2010., 19:55   #12
Quote:
ŽabaKrastačaKre kaže: Pogledaj post
Hvala na opširnom odgovoru.

Ne znam što znači podozriv.
I što bi spadalo pod morbidnu strukturu osobnosti??

Kada kažeš da crtaju iskrivljene portrete - rade li oni to nekontrolirano (nikako ne mogu nacrtati normalnu sliku čak i ako se trude) ili rade to iz gušta?

Recimo, meni često bude na predavanjima strašno dosadno, a onda krenem šarati bilježnice. Često crtam kocke, kvadrove, pa čak i neke škrabotine. Obično crtam objekte koji su simetrični, a to me ponekad istovremeno nervira, a opet 'ne mogu' prestati jer sam lijena za nešto složenije, a 'prenabrijana' da baš ništa ne crtam. Nekad počnem crtati lica, ali im namjerno dodajem neke ružne detalje tako da na kraju to ispadnu ružne, pa čak i bizarne slike. Ne znam što bih mislila o tome.
Podozriva- nepovjerljiva, lagano paranoidna
Premorbidna struktura osobnosti- osobnost osobe prije nastanka bolesti (kod određenih psihičkih, bolesti se mjenja cjelokupna osobnost osobe)

Psihotične osobe imaju iskrivljenu percepciju realiteta, pa sam zato napisala iskrivljeni portreti, bizarnog, zastrašujućeg izgleda... Ne mislim da to rade nekontrolirano. Njima je to sasvim "normalno." Niti mislim da je to gušt.

O ovom zadnjem se nemoraš zamarati. Bizarni crteži ne znače da je osoba mentalno poremećena. Van Gogh je crtao lijepe slike...
Pokušaj se fokusirati na to o ćemu razmišljaš dok to crtaš.
__________________
I`m a supergirl, and supergirls don`t cry
~Scarlet~ is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2010., 20:06   #13
Hvala ti još jednom.
ŽabaKrastačaKre is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2010., 20:12   #14
Quote:
~Scarlet~ kaže: Pogledaj post
Podozriva- nepovjerljiva, lagano paranoidna
Premorbidna struktura osobnosti- osobnost osobe prije nastanka bolesti (kod određenih psihičkih, bolesti se mjenja cjelokupna osobnost osobe)

Psihotične osobe imaju iskrivljenu percepciju realiteta, pa sam zato napisala iskrivljeni portreti, bizarnog, zastrašujućeg izgleda... Ne mislim da to rade nekontrolirano. Njima je to sasvim "normalno." Niti mislim da je to gušt.

O ovom zadnjem se nemoraš zamarati. Bizarni crteži ne znače da je osoba mentalno poremećena. Van Gogh je crtao lijepe slike...
Pokušaj se fokusirati na to o ćemu razmišljaš dok to crtaš.
Ako je Van Gogh radio slike onda je slikao, ne crtao.



U knjizi su, dakle, opisani tjelesni znakovi potencijalnog shizofrenika?
Moram priznati da nisam nikad čula za tako nešto, niti sam čula da se time povode liječnici
SuperCow is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2010., 22:00   #15
Quote:
ŽabaKrastačaKre kaže: Pogledaj post
Čitam neku knjigu i slučajno sam naletjela na citat:

koštani su mi hrptovi obrva i nosa slabo srašteni.''

Boldani dio baš i nisam razumjela.
široko razdvojene obrve
felis23 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2010., 08:17   #16
Quote:
~Scarlet~ kaže: Pogledaj post
Podozriva- nepovjerljiva, lagano paranoidna
Premorbidna struktura osobnosti- osobnost osobe prije nastanka bolesti (kod određenih psihičkih, bolesti se mjenja cjelokupna osobnost osobe)

Psihotične osobe imaju iskrivljenu percepciju realiteta, pa sam zato napisala iskrivljeni portreti, bizarnog, zastrašujućeg izgleda... Ne mislim da to rade nekontrolirano. Njima je to sasvim "normalno." Niti mislim da je to gušt.

O ovom zadnjem se nemoraš zamarati. Bizarni crteži ne znače da je osoba mentalno poremećena. Van Gogh je crtao lijepe slike...
Pokušaj se fokusirati na to o ćemu razmišljaš dok to crtaš.
Van Gog je bolovao od shizofrenije.
imperija is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2010., 09:47   #17
Šta nije Van Gogh sebi odrezao uho jer ga Gaugin nije htio? Imao je kojkekakve ispadaje
Smjestili su ga kasnije u ludnicu
Ali da, bile su lijepe slike šta je radio
Evo ih - Vincent
__________________
Nije svaki žabac žaba! Recimo Kermit je bičva.
Frogger is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2010., 09:54   #18
Quote:
imperija kaže: Pogledaj post
Van Gog je bolovao od shizofrenije.
Pa da, that's the point. Dijagnoza se ne mora vidjeti iz slika/crteza.
cd8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2010., 10:03   #19
ali vidi se kod Van Gogha
Mislim, ne znači da ako tako crtaš/slikaš da si šizofreničan, ali šizofreničari crtaju takve nerealne, iskrivljene slike poput Van Gogha. Jest da su lijepe, ali su totalno off, boje ne štimaju, detalji su nerealni, prenaglašeni i van konteksta, groteskni, sve je nekako blesavo i halucinantno

Evo šizofreničarevi crteži mačke:


izvor
__________________
Nije svaki žabac žaba! Recimo Kermit je bičva.

Zadnje uređivanje Frogger : 27.10.2010. at 10:10.
Frogger is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2010., 10:33   #20
U pravu si, ove slike su

Ali ne bi mi palo napamet keljiti dijagnozu autoru, samo na osnovu "drugacijih" slika. Dobro, ne bih davala dg ionako jer nisam lijecnica ali znas sto hocu reci.
cd8 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:07.