Natrag   Forum.hr > Društvo > Filozofija

Filozofija Misaone teme lišene dogme

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.05.2017., 09:48   #1
Duboka podjela našeg društva

Evo, kako sam i najavio, pokušati ću ovdje otvoriti temu koju sam izvorno otvorio na "Politici", ali nekako se nije razvila u željenom smjeru.

Quote:
Templarski red kaže: Pogledaj post
Iz političkog života općenito, ali i iz tema i upisa na ovom forumu jasno je vidljiva duboka podjela našeg društva. Bez obzira o kakvim se podjelama radilo, one su sveprisutne kroz razvoj čovječanstva i donekle su prihvaćene kao normalna pojava. Ono što mene zabrinjava je to da su te iste podjele dosegnule takve razmjere da gotovo sprečavaju bilo kakvo ujedinjeno djelovanje građana za dobrobit društva općenito. Naravno da direktnu korist imaju političke elite i centri moći kako one na vlasti tako i one u opoziciji jer samom podjelom neupitno dobivaju topovsko meso koje im služi za političke obračune.

Nadalje, siguran sam da je dio tema oko kojih se polemizira i smišljeno plasiran kako bi se taj jaz održavao i produbljavao, a u taj jaz neupitno upada pojedinac sposoban za objektivno kritično mišljenje.
Da spomenem samo neke koje su aktualne i na ovim stranicama, pitanje abortusa, vjere, pa evo i ove Frljićeve predstave koja me i ponukala da otvorim temu.
Sam proces indetifikacije pojedinca kroz aktualizaciju neke od ovih tema, je sveden na puku inerciju krajnje ljevice ili desnice koja je obično i incijator same aktualizacije. Ti počeci su vrlo bitni je obično u nedostatku znanja, sposobnosti artikulacije istog i niskog praga tolerancije dolazi do pristranih i emocijonalno nabijenih polemika i reakcija. Ta kontaminacija izvlači ono najgore s obe strane i sukob, doseže vrhunac.

Nakon toga dolazi do smirivanja strasti jer su primarne potrebe zadovoljene i u sukobu ostaju samo krajnje opcije. Predstava se bliži kraju. Politički dijalog je razmrvljen, ostaju samo najekstremniji pojedinci s obe strane, a ja se pitam da li smo mi kao građani uopće sposobni djelovati ujedinjeno ili nam je potreban nekakav zajednički neprijatelj iz vana da odbacimo predrasude i prihvatimo različitosti.
Uglavnom neka promišljanja su išla u smjeru da nismo podjeljeni već da se radi o pluralizmu.

Quote:
Templarski red kaže: Pogledaj post
A što je pluralizam nego podjela, kad je lišen svoje osnovne komponente, a to je tolerancija?
Quote:
Templarski red kaže: Pogledaj post
Žao mi je da nemam više vremena večeras, ali evo samo par crtica vezano za toleranciju. Ista je zasnovana na znanju, otvorenosti, komunikaciji i slobodi mišljenja, a sve od navedenog je izostalo u tim nemilim događajima izuzev ovog zadnjeg.

Naizad, sam izostanak nereda koji bi prerastao u nasilje, a samim time bio i netolerantan, ne znači nužno da smo tolerantni.

Ako nema poštovanja, prihvaćanja i uvažavanja, nema tolerancije. Ona mora biti aktivan stav.

To što 90% ljudi bolio kurac kako kažeš ne potvrđuje toleranciju, već nešto drugo.
Uglavnom, bilo je i dobrih rasprava unutar teme, ali nisam ih htio uvlačiti u ovu novu, jer želim da se koncentriramo na ova pitanja:

Da li smo mi kao građani uopće sposobni djelovati ujedinjeno?
Građanski neposluh kao način intervencije u javno politički prostor?
Da li smo posljednje generacije sposobne i za korak više (nužnost izlaska na ulicu kao jasno suprostavljanje i možebitno nasilje kao preduvjet za otvaranje prostora novim idejama i ljudima)?
Templarski red is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2017., 11:00   #2
Naravno da smo spremni ujediniti se za nekupičkumaterinu (TM). Dapače, izići ćemo na ulice čim se pojavi dovoljno veliki vođa s dovoljno velikim kurcem. Povijesna nužnost!
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2017., 11:06   #3
Quote:
Templarski red kaže: Pogledaj post
Evo, kako sam i najavio, pokušati ću ovdje otvoriti temu koju sam izvorno otvorio na "Politici", ali nekako se nije razvila u željenom smjeru.



Uglavnom neka promišljanja su išla u smjeru da nismo podjeljeni već da se radi o pluralizmu.
Da, pluralizam se spominjao... kako sam van nekakvog političkog aktivizma, pripadnosti nekoj udruzi, stranci, pitam se... da li oni koji su "unutra" uopće očekuju "rješenje problema". Da li je to primarno ili njihov posao u kojem oni kao nešto "rješavaju" (i žive od toga).

Pluralizam nije cilj sam po sebi, već sredstvo... tako si predočavam.



Quote:
Uglavnom, bilo je i dobrih rasprava unutar teme, ali nisam ih htio uvlačiti u ovu novu, jer želim da se koncentriramo na ova pitanja:

Da li smo mi kao građani uopće sposobni djelovati ujedinjeno?
Građanski neposluh kao način intervencije u javno politički prostor?
Da li smo posljednje generacije sposobne i za korak više (nužnost izlaska na ulicu kao jasno suprostavljanje i možebitno nasilje kao preduvjet za otvaranje prostora novim idejama i ljudima)?
1. Ne znam, ovisi sigurno o kakvoj se društvenoj inicijativi uopće radi... i vrlo bitno, na kojoj razini... na lokalnoj da, sigurno.
Na nacionalnoj, pada mi na um Udruga Franak, npr.
Spomenuo sam na chatu koliko je velika uloga klijentelističkog ponašanja i manjka horizontalne solidarnosti kod nas u manjku krupnijih građanskih inicijativa.

2. Građanski neposluh... u krajnjoj liniji da, prije svega kada su sve zakonske mogućnosti djelovanja iscrpljene, pa se mora djelovati vaninstitucionalno.
Ali, u zemlji očito postoje mnogi ventili koji omogućuju kontrolirano "puštanje pare"... što je i dobro i loše.

3. Ne znam... možda smo i prva kojoj su dovoljne društvene mreže...


Tema je odlična, samo, idućih tjedan dana neću moći aktivnije sudjelovati zbog obaveza u RL.

cestar is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2017., 17:22   #4
Mislim da je situacija bolja nego kad je Sigmund otvorio ovu temu: https://www.forum.hr/showthread.php?p...4#post43388874 A razlog je taj što je za rat (pa i kulturni) potrebno dvoje, a za pluralizam troje ili više. Tako da je politička promjena koja se dogodila u zadnje vrijeme ipak značajno smanjila te tenzije, kako barem meni izgleda.

U vezi pozivanja na nasilje, nije mi jasno koji je točno cilj koji bi se trebao postići nasilno, a ne može se nekako drugačije postići.
nitko drugi is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2017., 18:13   #5
Znam, pratio sam tu temu. Između ostalog izdvajam...

Quote:
Sigmund kaže: Pogledaj post
Nisam baš siguran da jedni tako potpuno određuju druge. Određuju donekle, utječu jedni na druge. Svejedno, autor gornjeg teksta ih izjednačava iz svoje kule od bjelokosti, on ih u svom univerzalizmu "nadilazi". Ne ide to tako. Kad se počne pucati, što će on jadan - pobjeću u Norvešku ili SAD i tamo pisati intelektualističke blogove u kojima će se na eruditski način zgražavati nad "primitivizmom" i "balkanskom krčmom"? Već viđeno, deja vu. ne bi li ipak bilo poštenije odabrati stranu? Alternativa je da si počnemo pripremati "plan B" negdje u inozemstvu. A što ću ja koji nemam te mogućnosti, osim da živim pod šatorom u nekom izbjegličkom kampu? Očito je da dijaloga nema, neće ga ni biti, a stvari će se neizbježno pogoršavati s neizbježnim pogoršavanjem ekonomske situacije u nadolazećim godinama. Već i ta ekonomska propast predstavlja realnu opasnost za opstanak države, a u sklopu s vjerojatnim budućim građanskim ratom dugoročna materijalna i duhovna propast je zajamčena. Možda nas u posljednji trenutak spasi neki novi karizmatični vođa?
Ne znam da li sam ti s ovim uspio donekle odgovoriti. Upravo sam na tragu ovoga o čemu je Sigmund pisao prije nekolio godina. Nisam po prirodi nasilan, niti pozivam na isto, ali nasilje kao takvo uvijek dođe, prije ili kasnije.

Kad se "okrate" svi razlomci, dolazimo do trenutka kad je ostala samo jedna kost i dva vuka.
Templarski red is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2017., 18:20   #6
Pa u koga bi ti pucao?
nitko drugi is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2017., 19:29   #7
Quote:
nitko drugi kaže: Pogledaj post
Pa u koga bi ti pucao?
S moba, pa kratko, večeras opširnije. Ovo me pretpostavljam, pitaš u slučaju građanskog rata?

Ekonomski problemi koji se reflektiraju na normalan razvoj obitelji kao jezgre društva, nepovjerenje u institucije, bestidna pljačka od strane političkih moćnika, i ovo famozno preslagivanje u Saboru, kao krajnji čin nepoštivanja volje birača, da samo izdvojim neke simptome bolesti sustava zvanog RH.

Došlo je mislim vrijeme, kad se trebamo prestati igrati demokratskim antibioticima, i kirurški pristupiti problemu. Treba odvojit zdravo od nezdravog.

Sinoć mi je Druid ukazao na mogućnost ne izbora, odnosno ne glasanja za određenog kandidata. Ali ako nemaš mogućnos izbora, nego biranja manjeg od dva zla, to i nije neki izbor. Sjaši Kurta da zajaše Murta.

I kako se ti osjećaš kao građanin u takvim okolnostima?
Gdje je naša intelektualna elita, silni akademici? Pa do kada mislimo uzimati stvari zdravo za gotovo ?

Ne treba sve nužno eskalirati u nepotrebno nasilje, ali dobo dođe malo revolucije s vremena na vrijeme.
Templarski red is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2017., 20:20   #8
Pa kakva revolucija, to me zanima? Tko bi u zatvor, tko bi preuzeo vlast, bi li bilo streljanja, gulaga, konc-logora, giljotina? Bi li po nekom prijekom sudu ili po nekim zakonima? Tko bi donio zakone?
nitko drugi is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2017., 20:23   #9
Well, you know
We'd all love to see the plan


https://www.youtube.com/watch?v=BGLGzRXY5Bw
nitko drugi is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2017., 20:44   #10
Quote:
nitko drugi kaže: Pogledaj post
Mislim da je situacija bolja nego kad je Sigmund otvorio ovu temu: https://www.forum.hr/showthread.php?p...4#post43388874 A razlog je taj što je za rat (pa i kulturni) potrebno dvoje, a za pluralizam troje ili više. Tako da je politička promjena koja se dogodila u zadnje vrijeme ipak značajno smanjila te tenzije, kako barem meni izgleda.

U vezi pozivanja na nasilje, nije mi jasno koji je točno cilj koji bi se trebao postići nasilno, a ne može se nekako drugačije postići.
Odlična tema!

No, izgleda da se u međuvremenu javila treća opcija onih koji još nisu skužili što bi htjeli. Ali su jako revolucionarni. Jedinstveni pluralisti. Živi zid. Lovci na reptile. Antivakcinaši. Kršćanski komunisti. Liberalni staljinisti. Feministkinje u burkama. Anarho-rentijeri. Politički markiranti. Postfaktualisti...

Meh, Sigmundu to ide bolje. Mislim da ću si pucati u nogu i promašiti.
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2017., 21:27   #11
Quote:
nitko drugi kaže: Pogledaj post
Mislim da je situacija bolja nego kad je Sigmund otvorio ovu temu: https://www.forum.hr/showthread.php?p...4#post43388874 A razlog je taj što je za rat (pa i kulturni) potrebno dvoje, a za pluralizam troje ili više. Tako da je politička promjena koja se dogodila u zadnje vrijeme ipak značajno smanjila te tenzije, kako barem meni izgleda.
Tebi je situacija bolja? Misliš da su se tenzije smanjile? Ne znam, mi kao da živimo u različitim državama.

Quote:
Templarski red kaže: Pogledaj post
Ne znam da li sam ti s ovim uspio donekle odgovoriti. Upravo sam na tragu ovoga o čemu je Sigmund pisao prije nekolio godina. Nisam po prirodi nasilan, niti pozivam na isto, ali nasilje kao takvo uvijek dođe, prije ili kasnije.
Sigurno. Treba gledati i malo šire. Mislim da će ovog puta sranje početi u Bosni. Možda istočnije, oko Kosova ili Makedonije, zapravo svejedno. Možda započne raspadom Europe ili ratom u Ukrajini koji će se proširiti do Atlantika. U svakom slučaju, u međuvremenu, od kad sam to pisao, dio rodbine se odselio u München, tako da sad ipak imam neki backup plan. Ne kanim se povlačiti po izbjegličkim logorima, a pucat ću samo u samoobrani.
__________________
"Tko izgubi dobitak, dobije gubitak."
Sigmund is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2017., 21:29   #12
Kako se prevladavaju ognjistari i komunjare? Koja je sinteza?

Mi ko amerikanci i englezi, pukli na pola i odgurujemo se jedni od drugih.

Ja krivicu vidim vise na lijevoj strani, zato sam i pobjego s nje na vrijeme.

Zadnji put je bila kriva desna strana (WWII), sad ce bit kriva lijeva.


Jedino sto me tjesi jest sto se ljudima u europi a i hrvatskoj zapravo generalno ne ratuje, po nekim anketama koje sam vidjao. Cini se da se svi samo nesto pjene, pas koji laje i te fore.

Ne znam bas sta mozes nekom europljaninu danas prodat da bi on uzeo pusku i isao ratovati radi toga? Mislim uvijek ima postotak populacije koji brije na to, ali to inace nije dosta...
addx is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2017., 21:38   #13
Quote:
Templarski red kaže: Pogledaj post
...želim da se koncentriramo na ova pitanja:

Da li smo mi kao građani uopće sposobni djelovati ujedinjeno?
Građanski neposluh kao način intervencije u javno politički prostor?
Da li smo posljednje generacije sposobne i za korak više (nužnost izlaska na ulicu kao jasno suprostavljanje i možebitno nasilje kao preduvjet za otvaranje prostora novim idejama i ljudima)?
1. nismo
2. jedino lokalno - kao što je bila ova pobuna zbog parka na Savici
3. to je jedino otvoreno pitanje. Ja mislim da će do nasilja doći samo kao odgovor na nasilje, pa će onda doći do eskalacije (pozitivna povratna sprega).

Quote:
addx kaže: Pogledaj post
Kako se prevladavaju ognjistari i komunjare? Koja je sinteza?
Sinteza ti je Plenković. Marić, Dalićka i ostale moralne nakaze. Sinteza ti je "radikalni centar". Neoliberalizam je sinteza.
__________________
"Tko izgubi dobitak, dobije gubitak."
Sigmund is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2017., 21:41   #14
Quote:
nitko drugi kaže: Pogledaj post
Pa kakva revolucija, to me zanima? Tko bi u zatvor, tko bi preuzeo vlast, bi li bilo streljanja, gulaga, konc-logora, giljotina? Bi li po nekom prijekom sudu ili po nekim zakonima? Tko bi donio zakone?
Prvo nije potreban nikakav radikalizam u smislu streljanja, gulaga i već svega što si nabrojao. Radikalan zaokret se treba dogoditi u glavama građanstva na način da se organizira i poveže u artikulaciji iznošenja mišljenja o ponašanju političkih elita u zadnjih 20ak godina. Gledaj... i ulica, zapaljene gume, suzavac... i to je oblik dijaloga, nekad mnogo jasniji od prožvakanih floskula i parola.

Onako kako ja smatram da bi trebalo biti je od lokalnog, prema globalnom. Rješavanje problema koje je moguće ukloniti. Kroz sustavno rješavanje "manjih" problema prikuplja se nužno iskustvo i optimizam za hvatanje u koštac sa globalnim problemima društva. Esencija današnjeg kapitalizma nalazi se u nezaustavljivoj akumulaciji kapitala i to na resursima ograničenoj Zemlji.

Da bi takav apsurd mogao nesmetano funkcionirati nužna je kontaminacija politike, ali i javno političkog prostora da bi se skrenula pozornost sa bitnih problema.

Čitava priroda počiva miljardama godina na samoodrživosti sustava, pa je li zbilja teško uzeti neke obrasce i prenjeti ih u društveni i politički sustav.

No da bi se sve to dogodilo treba obvezati političare kroz restriktivne zakone i jasno definirane drakonske kazne u slučaju bilo kakve uzurpacije položaja. Prije toga napraviti gustu filtraciju kandidata, pa neka novinari rade svoj posao i kopaju po smeću i životopisima istih.

Pa onda, nakon takve selekcije, izbor jednog od njih, bio bi uistinu izbor.
Templarski red is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2017., 22:17   #15
Quote:
nitko drugi kaže: Pogledaj post
Pa kakva revolucija, to me zanima? Tko bi u zatvor, tko bi preuzeo vlast, bi li bilo streljanja, gulaga, konc-logora, giljotina? Bi li po nekom prijekom sudu ili po nekim zakonima? Tko bi donio zakone?
Filozofi.
USAisfreedom is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2017., 22:38   #16
Život je patnja.

Bijeli-Druid is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2017., 22:55   #17
Quote:
Templarski red kaže: Pogledaj post
Prvo nije potreban nikakav radikalizam u smislu streljanja, gulaga i već svega što si nabrojao. Radikalan zaokret se treba dogoditi u glavama građanstva na način da se organizira i poveže u artikulaciji iznošenja mišljenja o ponašanju političkih elita u zadnjih 20ak godina. Gledaj... i ulica, zapaljene gume, suzavac... i to je oblik dijaloga, nekad mnogo jasniji od prožvakanih floskula i parola.
Vjerojatno nemam dovoljnu imaginaciju, ali ulica, zapaljene gume i suzavac nemaju više za mene ništa autentično... vjerojatnije je da bi se radilo o ponavljanju neke "kolor" revolucije.
Imamo dosta primjera u susjedstvu... ne znam da li se išta konstruktivno postiglo.

Quote:
Onako kako ja smatram da bi trebalo biti je od lokalnog, prema globalnom. Rješavanje problema koje je moguće ukloniti. Kroz sustavno rješavanje "manjih" problema prikuplja se nužno iskustvo i optimizam za hvatanje u koštac sa globalnim problemima društva. Esencija današnjeg kapitalizma nalazi se u nezaustavljivoj akumulaciji kapitala i to na resursima ograničenoj Zemlji.
Upravo to... recimo, već sam dosadan s tim primjerom, ali za način na koji su radnici u ITAS Prvomajskoj u Ivancu zadržali svoja radna mjesta i tvornicu, svaka im čast. Da je u Hrvatskoj bilo još barem pedesetak takvih primjera, manji bi bio osjećaj društvene bespomoćnosti i apatije.

Primjeri lokalnih inicijativa, općina u kojima lokalna vlast nije sinonim za korumpiranu ekipu koja vedri i oblači... dobro je iznijeti takve primjere.

Quote:
Da bi takav apsurd mogao nesmetano funkcionirati nužna je kontaminacija politike, ali i javno političkog prostora da bi se skrenula pozornost sa bitnih problema.
Stvar tehnike vladanja...

Quote:
Čitava priroda počiva miljardama godina na samoodrživosti sustava, pa je li zbilja teško uzeti neke obrasce i prenjeti ih u društveni i politički sustav.
Teško ili ne, primjeri u svijetu postoje za ovo o čemu govoriš... sociokracija, razni oblici participativne demokracije... za neke sredine funkcioniraju sasvim dobro.

Quote:
No da bi se sve to dogodilo treba obvezati političare kroz restriktivne zakone i jasno definirane drakonske kazne u slučaju bilo kakve uzurpacije položaja. Prije toga napraviti gustu filtraciju kandidata, pa neka novinari rade svoj posao i kopaju po smeću i životopisima istih.

Pa onda, nakon takve selekcije, izbor jednog od njih, bio bi uistinu izbor.
Eh, to ne znam kako bi ih se prisililo... možda je bitno napraviti što veći dio posla bez njih, jednostavno ih ignorirajući koliko god je to moguće.
Tek kasnije, razvojem mreže horizontalne solidarnosti u društvu, moglo bi se prisiliti političare na drugačije ponašanje... i preokrenuti sustav negativne selekcije u pozitivnu, inicirati pravedniji zakon o financiranju političkih stranaka, promjenu zakona o referendumu, itd.
cestar is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2017., 23:14   #18
Quote:
Leteća kaže: Pogledaj post
No, izgleda da se u međuvremenu javila treća opcija onih koji još nisu skužili što bi htjeli.
Skužili su što ne bi htjeli. Ne bi htjeli onaj dotadašnji bipolarni poremećaj.
Quote:
Ali su jako revolucionarni. Jedinstveni pluralisti. Živi zid. Lovci na reptile. Antivakcinaši. Kršćanski komunisti. Liberalni staljinisti. Feministkinje u burkama. Anarho-rentijeri. Politički markiranti. Postfaktualisti...
To je dobro. Čim nisu 2 opcije, čim nije slavno ili-ili, odmah je više od 3, cijela gomila. Sad već ni one 2 nisu onako jedinstvene, već ima lijevijih od lijevih i desnijih od desnih. Što je i normalno. To da bi bila dva tabora logički je besmisleno. Imamo niz problema i čak da za svaki doista postoji ili-ili binarna odluka, jasno je da pri mnoštvu takvih odluka nije samo moguć nego i realan cijeli spektar raznih kombinacija. A na točno dvije opcije, na kulturnom ratu, insistiraju uglavnom oni koji imaju neke koristi od njega ili/i oni koji su toliko su zabrazdili u neku ideologiju da sve ostale (koliko god raznolike) koji ne prihvaćaju tu njihovu ideologiju vide kao naprosto drugu stranu ("tko nije s nama protiv je", "na kraju moraš izabrati stranu", itd.).
nitko drugi is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2017., 23:50   #19
Quote:
Bijeli-Druid kaže: Pogledaj post
Život je patnja.

Efilizam je racionalni imperativ!



Nesto se mora poduzeti!
addx is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2017., 19:41   #20
Quote:
Templarski red kaže: Pogledaj post
Da li smo mi kao građani uopće sposobni djelovati ujedinjeno?
Građanski neposluh kao način intervencije u javno politički prostor?
Da li smo posljednje generacije sposobne i za korak više (nužnost izlaska na ulicu kao jasno suprostavljanje i možebitno nasilje kao preduvjet za otvaranje prostora novim idejama i ljudima)?
"Psi laju, karavane prolaze"- Sanader nakon uhićenja
Clovis is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:41.