Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Radno, socijalno i obiteljsko pravo

Radno, socijalno i obiteljsko pravo Ugovori o radu i radni odnos, mirovinsko, zdravstveno, alimentacija, brak i razvod, posvojenje, skrbništvo, roditeljska skrb i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.12.2009., 11:58   #181
[QUOTE=mima32;23693766]
Quote:
stres73 kaže: Pogledaj post
dragi forumaši, nova sam ovdje, ali alimentaciju sam apsolvirala (ne pravno, nego životno), pa bi Vam skrenula pozornost na par pojmova i slučajeva:

1. pojam samohrani roditelj ne odnosi se na rastavljenog partnera kome je dijete ili više njih povjereno na skrb i odgoj, nego se odnosi na pojam, kada jedan od partnera više nije živ;

2. da li se ikad itko zapitao zašto je otac od jednom prestao plaćati alimentaciju??? u 99,9% iz revolta, jer roditelj, kojemu je dijete povjereno na odgoj i skrb, a kod nas su to većinom majke, upravo to dijete koristi kao predmet manipulacije i osvetu, te kao robu, da za osvetu što više oguli bivšeg partnera;

3. zašto obadvije strane jednako ne moraju poštivati sudsku presudu, nego samo ona kojoj je određena alimentacija, prema kojoj se upućuju sankcije, ovrhe, tužbe itd...tko kontrolira i kažnjava roditelja kojem je dijete povjereno na skrb i odgoj, a koji brani i priječi susrete i kontakte sa drugim roditeljem, također navedeno u sudskoj presudi, kao i iznos alimentacije?! još nigdje nisam pročitala da je kažnjena i dobila ovrhu majka zbog nepoštivanja sudske odluke i sprečavanja viđanja djeteta s drugim roditeljem...


Neka je napokon i netko o tome progovorio, i ja sam žena i znam da ima svakakvih muškaraca koji bježe od svojih obaveza, ali to ne znači da su sve žene uvijek u pravu. Ovakvih slučajeva koji su gore navedeni ima sve više.
I ja se pitam zašto samo muška strana mora biti ta koja se kontrolira u izvršavanju obveza, a žena uredno krši sve sudske odredbe i nikom ništa.
Zato svaka čast na postu.
1. to je pitanje terminologije, mislim da čak i nije naročito bitno, ali ok.

2. roditelji koji ne žive s djetetom/djecom (i očevi i majke, da ne bi bilo zabune) ne prestanu plaćati alimentaciju iz revolta, nego to samo navode kao "opravdanje".
iznos alimentacije određuje sud, taj iznos je obično manji od polovice stvarnih troškova djeteta (iako bi bilo fer pola-pola) i glupo je nazvati ga "guljenjem" bilo koga.
naravno, postoje roditelji (i opet bez obzira na spol) koji koriste djecu kako bi manipulirali bivšim partnerima - a najbolji primjer manipulacije i osvete bivšem partneru je upravo neplaćanje alimentacije.

3. obje strane moraju poštivati sudsku presudu i obje strane mogu biti sankcionirane.
kršenje presude treba i dokazati, a ne samo laprdati naokolo. često roditelji koji svojevoljno ne viđaju djecu naokolo pričaju kako "onaj drugi" ne dozvoljava viđanje, ali to najčešće nije uopće istina. ja osobno znam dosta roditelja koji se žale da bivši partner (i opet nevezano uz spol) nedovoljno viđa dijete.
btw, znam jednu ženu koja je pokušala spriječiti viđanje djeteta s ocem da bi mu se osvetila za neplaćanje alimentacije. on ju je prijavio, došla je policija, reagirao je centar za ss i naravno da je žena morala popustit. dijete se i dalje uredno viđalo s ocem. doduše, on i dalje uredno nije plaćao alimentaciju
i, na kraju, kada bi oni koji ne plaćaju alimentaciju bili tako žustro sankcionirani, onda ne bi postojala hrpa djece koja od svojih vrlih roditelja ne dobiva ni kune.

Zadnje uređivanje simple mind : 16.12.2009. at 12:04.
simple mind is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2009., 14:28   #182
zastara?

Može mala pomoć?

Da li sam dobro shvatila:
1. zastara potraživanja alimentacije za dijete je nakon 5 godina od dana nastanka obveze
2. ako je donešena pravomoćna sudska presuda o uzdržavanju djeteta, nema zastare (može za ovo pravni propis, gdje to piše)

thx
__________________
I`m a supergirl, and supergirls don`t cry
~Scarlet~ is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2010., 15:29   #183
daklem, pitanje.
dobivam alimentaciju od starog (nekih pišljivih 500 kn, a on je sudski vještak ) koja će se valjda podići. na zadnjoj sam godini faksa, rekao mi odvjetnik, dok sam redovni student i godinu dana dok sam nezaposlena imam pravo na tu alimentaciju.
e, sada. zbog zdravstvenih problema prisiljena sam malo ubrzati udaju, dijete i sve to skupa. pa me zanima- ako sam ja još uvijek redovni student i udam se, da li imam pravo na alimentaciju? i ako imam, kada završim faks u 9. mj, najvjerojatnije neću odmah naći posao nego ću volontirati tko zna gdje. i sada, ako i rodim unutar tih godinu dana, a još uvijek volontiram i na zavodu sam, da li imam pravo na alimentaciju ili ne? znam da nakon što rodim kreće i porodiljna, ali čisto da znam koliko mogu računati na to. jer nije baš da imam nekih ekstra prihoda, moram se sjest i zbrojit.
hvala puno!
__________________
"This above all: to thine own self be true, And it must follow, as the night the day, Thou cans't not be false to any man " (Hamlet, ll.78-80)

Bowties are cool.
nephthys is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2010., 12:57   #184
molila bih pomoć

Suprug i ja smo se odlučili rastati, u braku je rođeno troje djece, pokušavamo sve dogovoriti sporazumo. Njegov prijedlog je da iselim iz stana (koji je od njegovih roditelja) sa djecom, da će nam on financijeski pomagati ali da u sporazumnom ugovoru ne navedemo nikakvu alimentaciju. U braku smo bili 15 godina i zajedno smo ulagali u taj stan.On nema novaca da me isplati već mi ima namjeru financijski i fizički pomoći urediti stan za sebe i djecu (potkrovje u kući mojih roditelja). Ako podignem tužbu za razvod, kaže da će tražiti skrbništvo nad djecom,

Što da radim?

unaprijed hvala!
snjeska33 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2010., 16:31   #185
Quote:
snjeska33 kaže: Pogledaj post
Suprug i ja smo se odlučili rastati......
Budi jako oprezna.

Ako nema novaca za isplatu, kako će te uopće financijski pomagati urediti stan?
Ako ne riješiš taj sporazumni raskid braka na papiru, teško da ćeš moći dokazati bilo što u slučaju da on ne želi provesti onako kako ste se dogovorili. Znači , sve trebaš staviti na papir, obavezno tražiti alimentaciju, a da bi to sve mogla, treba pokrenuti proces tužbom za razvod.
Prijeti oduzimanjem djece??????? Osvjesti se ženo, pred tobom je jako puno posla kojega treba obaviti hladne glave i krajnje trezveno, jer to sve konačno radiš zbog djece koju zastupaš jer su maloljetni.
__________________
Anđele moj mili, svojom snagom me zakrili.

Zadnje uređivanje File : 18.04.2010. at 17:38.
albaharija is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2010., 16:38   #186
Quote:
snjeska33 kaže: Pogledaj post
Suprug i ja smo se odlučili rastati......
trazi alimentaciju. prema ovome on bi te nakon 15 godina braka ostavio bez icega, s jos djecom koju ti trebas samostalno uzdzavati (barem na papiru). ovo sto ste se vi privatno dogovorili bez svjedoka on moze ali i ne mora ispuniti (moze on obecavati bilo sto samo da dobije sto povoljnije uvjete rastave, a kada dodje vrijeme da ispuni...).

zato ti je bolje traziti alimentaciju, zato jer ces onda znati da ga mozes pritisnuti ako ne ispunjava obecanja(a ti mozes izabrati kako ce te on kasnije potpomagati).

Zadnje uređivanje File : 18.04.2010. at 17:38.
robihr is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2010., 18:40   #187
Quote:
robihr kaže: Pogledaj post
trazi alimentaciju. prema ovome on bi te nakon 15 godina braka ostavio bez icega, s jos djecom koju ti trebas samostalno uzdzavati (barem na papiru). ovo sto ste se vi privatno dogovorili bez svjedoka on moze ali i ne mora ispuniti (moze on obecavati bilo sto samo da dobije sto povoljnije uvjete rastave, a kada dodje vrijeme da ispuni...).

zato ti je bolje traziti alimentaciju, zato jer ces onda znati da ga mozes pritisnuti ako ne ispunjava obecanja(a ti mozes izabrati kako ce te on kasnije potpomagati).

Sve je meni jasno, on je privatnik koji posluje jednim dijelom preko računa, a jednim djelom na crno. Od imovine ima samo auto. Zarada mu varira iz mjeseca u mjesec, nikada ne zna koliko će zaraditi, da li će mu mušterije platiti... Zato misli da bi bilo bolje da ne definiramo nikakvu svotu (boji se da neće moći svaki mjesec isplatiti cijeli iznos) A ja se baš zbog toga bojim da neću puno pomoći dobiti. Nemam namjeru u ništa uljetati bez da dobro razmislim. Spremna sam na puno manji iznos od onog koji bi dodjelio sud, samo da imam neko pokriče. Ako pokrenem tužbu sve će se razvlačiti mjesecima i na kraju se svesti na inat jedne strane prema drugoj.

Razmišljala sam da odemo do javnog bilježnika i da sve stavimo na papir, pa ako neće ispunjavati obečano imam sa čime otići na sud. Da li to može tako?

Znam da ovi moji upiti djeluju nesigurno, ja to radim samo iz razloga da sve prođe što bezbolnije za djecu. Pošto ćemo odseliti samo kilometar od sadašnjeg mjesta stanovanja djeca neće mjenjati školu i moći će se s njim viđati svakodnevno pa on računa da će biti više kod njega nego kod mene. Mislim da bi i to morali definirati na sudu (susrete s djecom i vikende) jer se bojim da bi me i na tom polju mogao izigrati.

Kako izglada stvarno neću moć proči bez tužbe

Zadnje uređivanje snjeska33 : 14.01.2010. at 18:47.
snjeska33 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2010., 17:29   #188
Quote:
snjeska33 kaže: Pogledaj post
Sve je meni jasno, on je privatnik koji posluje jednim dijelom preko računa, a jednim djelom na crno. Od imovine ima samo auto. Zarada mu varira iz mjeseca u mjesec, nikada ne zna koliko će zaraditi, da li će mu mušterije platiti... Zato misli da bi bilo bolje da ne definiramo nikakvu svotu (boji se da neće moći svaki mjesec isplatiti cijeli iznos) A ja se baš zbog toga bojim da neću puno pomoći dobiti. Nemam namjeru u ništa uljetati bez da dobro razmislim. Spremna sam na puno manji iznos od onog koji bi dodjelio sud, samo da imam neko pokriče. Ako pokrenem tužbu sve će se razvlačiti mjesecima i na kraju se svesti na inat jedne strane prema drugoj.

Razmišljala sam da odemo do javnog bilježnika i da sve stavimo na papir, pa ako neće ispunjavati obečano imam sa čime otići na sud. Da li to može tako?

Znam da ovi moji upiti djeluju nesigurno, ja to radim samo iz razloga da sve prođe što bezbolnije za djecu. Pošto ćemo odseliti samo kilometar od sadašnjeg mjesta stanovanja djeca neće mjenjati školu i moći će se s njim viđati svakodnevno pa on računa da će biti više kod njega nego kod mene. Mislim da bi i to morali definirati na sudu (susrete s djecom i vikende) jer se bojim da bi me i na tom polju mogao izigrati.

Kako izglada stvarno neću moć proči bez tužbe
Sve treba staviti na papir, ako se budeš oslanjala na nekakve dogovore nećeš ništa dobiti. Taj tvoj je jako prefrigani tip, ostavi se emocija koje nikuda ne vode i izbori se za sebe financijski. To nema veze s time da li će biti bezbolno za djecu ili ne. Tebe će itekako 'boliti' ako ne budeš imala financijska sredstva za zadovoljenja potreba svoje djece. Još te budu i klinci kasnije pitali zašto nemaju ovo ili ono.

Možeš misliti koliko će biti više kod njega nego kod tebe, privatnik je, ludo zaposlen pa će biti oduševljen da mora biti doma jer eto klinci su kod njega. A da ne kažem da muškarci ne mogu biti sami, žena koja će biti sa njime će biti oduševljena sa troje tuđe djece.

Daj se osvjesti.

Ako ne budeš pametna i trezvena, ostati ćeš bez ičega sa troje djece!!!!!! Ako njega ne zanima kako ćeš živjeti sa troje djece i odgajati ih i podizati, zašto bi tebe zanimalo što bi on mogao a što ne? Mjesečne potrebe stavi na papir i izrazi ih u novcu. To je jedino čime bi se trebala baviti. Nemoj ga žaliti, misli na sebe i djecu i zajebi više taj emotivni pristup .
__________________
Anđele moj mili, svojom snagom me zakrili.
albaharija is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2010., 13:03   #189
Quote:
albaharija kaže: Pogledaj post
Sve treba staviti na papir, ako se budeš oslanjala na nekakve dogovore nećeš ništa dobiti. Taj tvoj je jako prefrigani tip, ostavi se emocija koje nikuda ne vode i izbori se za sebe financijski. To nema veze s time da li će biti bezbolno za djecu ili ne. Tebe će itekako 'boliti' ako ne budeš imala financijska sredstva za zadovoljenja potreba svoje djece. Još te budu i klinci kasnije pitali zašto nemaju ovo ili ono.

Možeš misliti koliko će biti više kod njega nego kod tebe, privatnik je, ludo zaposlen pa će biti oduševljen da mora biti doma jer eto klinci su kod njega. A da ne kažem da muškarci ne mogu biti sami, žena koja će biti sa njime će biti oduševljena sa troje tuđe djece.

Daj se osvjesti.

Ako ne budeš pametna i trezvena, ostati ćeš bez ičega sa troje djece!!!!!! Ako njega ne zanima kako ćeš živjeti sa troje djece i odgajati ih i podizati, zašto bi tebe zanimalo što bi on mogao a što ne? Mjesečne potrebe stavi na papir i izrazi ih u novcu. To je jedino čime bi se trebala baviti. Nemoj ga žaliti, misli na sebe i djecu i zajebi više taj emotivni pristup .
Imaš pravo, zato sam i stavila svoj problem na forum.Nekako me uvijek uspjeva uvjeriti da je on u pravu. Ali ne dam se više! Već sam počela s popisom. Hvala
snjeska33 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2010., 22:27   #190
pitanje:.za koliko i nakon koliko od neplacanja alimentacije se to moze i prijaviti to, te kad i na koji nacin stize ovrha?sto ako doticni tj ex nema sredstava na racunu?pomorac je pa ajmo reci da dok je doma nema primanja ili radi na crno- (4-5mj )kako onda dolazi ovrha,moj ex vise ne placa alimentaciju jer misli da ja to trosim na sebe(to je njegovo opravdanje).hm..tipican slucaj!ali kakva je procedura za tu ovrhu?kome se prijavljuje neplacanje i koliko sve skupa traje...i sto ako mi npr dva mj ne uplati pa jedan uplati i tako...???
__________________
donatela is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2010., 07:33   #191
Quote:
snjeska33 kaže: Pogledaj post
Suprug i ja smo se odlučili rastati, u braku je rođeno troje djece, pokušavamo sve dogovoriti sporazumo. Njegov prijedlog je da iselim iz stana (koji je od njegovih roditelja) sa djecom, da će nam on financijeski pomagati ali da u sporazumnom ugovoru ne navedemo nikakvu alimentaciju. U braku smo bili 15 godina i zajedno smo ulagali u taj stan.On nema novaca da me isplati već mi ima namjeru financijski i fizički pomoći urediti stan za sebe i djecu (potkrovje u kući mojih roditelja). Ako podignem tužbu za razvod, kaže da će tražiti skrbništvo nad djecom,

Što da radim?
imovinu možete sporazumno dijeliti, ali sve sto se tice djece i njihovih prava, ne mozete.
jednako, nema ni sporazumnog razvoda kada u braku ima mlt. djece.

iz ovoga sto ti pises, ispada da se vi ne bi razvodili, samo bi se razdvojili i svatko zivio na svojoj strani.
s tim da on tebe ucjenjuje na samom startu (ako podignes tuzbu trazit ce skrbnistvo!)

pitanje je kome ce sud u slucaju razvoda od vas dvoje dodijeliti djecu da s njim zive a kome pravo na susrete i vidjanja, dok oboje imate obvezu njihove skrbi i uzdrzavanja.

prije samog cina razvoda (onog na papiru) imate obvezu i postupka mirenja u cemu ce ulogu odigrati i CZSS, pa je moj savjet da odes tamo i posavjetujes se o prvim koracima.
zuba is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2010., 12:17   #192
Quote:
zuba kaže: Pogledaj post
imovinu možete sporazumno dijeliti, ali sve sto se tice djece i njihovih prava, ne mozete.
jednako, nema ni sporazumnog razvoda kada u braku ima mlt. djece.

iz ovoga sto ti pises, ispada da se vi ne bi razvodili, samo bi se razdvojili i svatko zivio na svojoj strani.
s tim da on tebe ucjenjuje na samom startu (ako podignes tuzbu trazit ce skrbnistvo!)

pitanje je kome ce sud u slucaju razvoda od vas dvoje dodijeliti djecu da s njim zive a kome pravo na susrete i vidjanja, dok oboje imate obvezu njihove skrbi i uzdrzavanja.

prije samog cina razvoda (onog na papiru) imate obvezu i postupka mirenja u cemu ce ulogu odigrati i CZSS, pa je moj savjet da odes tamo i posavjetujes se o prvim koracima.
Bila sam na CZSS, rekla da se namjeravamo sporazumno rastati i oni su rekli da nema problema. Da ćemo sigurno morati kod njih na mirenje ali ako smo sve dogovorili da će to ići brzo. Ja se ne bi razdvajala, već rastala, zakonski.

Pošto je troje djece u pitanju (14g, 9g i 7g) on smatra da bi barem jedno bilo dodjeljeno njemu, a ja smatram da nema smisla odvajati djecu, ionako će za njih biti dovoljno stresno to što ćemo se iseliti i za početak živjeti svi u jednoj sobi (dok ne uredim to potkrovlje)

I još me nešto zanima, on tvrdi da nemam pravo na polovicu svega što smo u ovih 15g uložili u stan njegovih roditelja (uveli plin, centralno, zamjenili stolariju, renovirali stan, kupaonicu...) jer to nije njegov stan
snjeska33 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2010., 13:00   #193
Quote:
snjeska33 kaže: Pogledaj post
I još me nešto zanima, on tvrdi da nemam pravo na polovicu svega što smo u ovih 15g uložili u stan njegovih roditelja (uveli plin, centralno, zamjenili stolariju, renovirali stan, kupaonicu...) jer to nije njegov stan
E da, počelo je, zar ne vidiš da tvoj sadašnji suprug razmišlja o novcima, a ne o djeci ili o tebi??? Izbori se za imovinu u čijem si stjecanju ravnopravno sudjelovala uz odgoj troje djece.

Ono što on kaže uzmi kao informaciju, a ne istinu za sebe i svoju djecu. Uzmi sve ono što ti pripada, ali sve neka bude na papiru. Čeka te veliki posao, ali i ulog je veliki. Sama sa troje djece, od sada do ..., razmisli, lakše je kada imaš financijsku stranu donekle osiguranu.
__________________
Anđele moj mili, svojom snagom me zakrili.
albaharija is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2010., 13:06   #194
cuj, kada se netko nakon 15 godina braka i sa troje maloljetne djece razvodi, to znaci da su problemi u tom braku bili takvi da "zajednickog jezika" vise nema, jer da ga je bilo, mozda bi se naslo neko kompromisno rjesenje, iako..o tome bi se dalo raspravljati, a to nije ovdje tema razgovora..
u ovakvoj situaciji, iz iskustva znam, nema mogucnosti dogovora niocemu, a pogotovo ne oko imovine, djece itd. itd. vrlo, vrlo su rijetki slucajevi gdje se strane sloze i dogovore o svim pitanjima, tako da taj razvod zbog djece prodje sto bezbolnije..odnosno, oni se razidju na jedan kulturan i civiliziran nacin, jer ipak su godine i godine proveli skupa..
ne znam, ti svoga supruga poznajes bolje od svih nas ovdje, ali opet iz iskustva govorim, najjednostavniji nacin je uzeti odvjetnika i njemu prepustiti rjesavanje tih stvari, jer sam razvod je bolan, a postaje jos bolniji kada pocne navlacenje oko slika, vaze, posudja, a o djecjim rucicama da i ne govorim..

iz iskustva, djeca se ne razdvajaju, gledaju se njihovi interesi i zelje..rijetko, vrlo rijetko, dodje i do toga, ali to su posebne ocjene i procjene, ili zelja djeteta..
zuba is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2010., 13:11   #195
Quote:
snjeska33 kaže: Pogledaj post
...on tvrdi da nemam pravo na polovicu svega što smo u ovih 15g uložili u stan njegovih roditelja (uveli plin, centralno, zamjenili stolariju, renovirali stan, kupaonicu...) jer to nije njegov stan
ako stan nije na njemu u zemlj. knjigama, ok..on nije njegov, ali su u taj stan za vrijeme braka ulozena vasa zajednicka sredstva. prema tome, moze pricati sto hoce,
to ce se u parnici dokazivati, i ti imas pravo na dio onoga sto si ti ulozila.

ne znam jesi li zaposlena ili nisi, sada ili kroz tih 15 godina, pa tim vise bi bilo dobro konzultirati pravnu struku (odvjetnika) kako bi se manje optereccivala tim detaljima koji ti sutra mogu biti od velike vaznosti.
sretno!
zuba is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2010., 13:42   #196
Quote:
zuba kaže: Pogledaj post
ako stan nije na njemu u zemlj. knjigama, ok..on nije njegov, ali su u taj stan za vrijeme braka ulozena vasa zajednicka sredstva. prema tome, moze pricati sto hoce,
to ce se u parnici dokazivati, i ti imas pravo na dio onoga sto si ti ulozila.

ne znam jesi li zaposlena ili nisi, sada ili kroz tih 15 godina, pa tim vise bi bilo dobro konzultirati pravnu struku (odvjetnika) kako bi se manje optereccivala tim detaljima koji ti sutra mogu biti od velike vaznosti.
sretno!
Kao prvo hvala puno na trudu i vremenu koje ste posvetili mom problemu

Zaposlena sam neprekidno 16 godina, nisam radila samo kad sam bila na porodiljnom 3x.

Da, imate pravo, najbolje da pronađem odvjetnika i njemu sve prepustim,

hvala još jednom
snjeska33 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2010., 14:56   #197
Quote:
donatela kaže: Pogledaj post
pitanje:.za koliko i nakon koliko od neplacanja alimentacije se to moze i prijaviti to, te kad i na koji nacin stize ovrha?sto ako doticni tj ex nema sredstava na racunu?pomorac je pa ajmo reci da dok je doma nema primanja ili radi na crno- (4-5mj )kako onda dolazi ovrha,moj ex vise ne placa alimentaciju jer misli da ja to trosim na sebe(to je njegovo opravdanje).hm..tipican slucaj!ali kakva je procedura za tu ovrhu?kome se prijavljuje neplacanje i koliko sve skupa traje...i sto ako mi npr dva mj ne uplati pa jedan uplati i tako...???
__________________

zna li tko odgovor na moje pitanje???pleasee...
donatela is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2010., 21:30   #198
Alimentacija

poštovani,

dakle razveden sam i po običaju skrbništvo nad moje 2 djece je dobila majka. Djeca su stara 5 i 7 godina i plaćam 2000 kn alimentacije redovno. Nisam otac koji se odrekao djece i svoje obaveze završim uplatom, nego baš suprotno smatram da smo moja bivša žena i ja razvodom nanijeli bol i štetu dijeci. Iz tog razloga po ugovoru djecu uzimam od petka do ponedjeljka i ako uspijem još koji dan u tjednu nitko sretniji. Kako je bivša vrlo štedljiva oblačim i obuvam djecu skoro u potpunosti. Kako sam sad u sretnom braku i čekam prinovu razmišljam koliko će mi sredstava biti dodatno potrebno i žalim za 2000 koje uplatim bivšoj sa spoznajom da djeca od toga nevide puno..... a hrana i ostalo .... pa kod mene su jednako koliko i kod nje.

Molim Vas za savjet ... dali da se "pokrijem ušima" i dalje šutim jer takav je zakon ili ipak mogu nešto učinit.

Zahvaljujem

Zadnje uređivanje Thedaddy : 28.01.2010. at 21:37.
Thedaddy is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2010., 21:29   #199
Exclamation Obiteljsko

ne znam gdje da pitam jer se ne snalazim tu:
kad bi se pokrenuo proces razvoda, jel istina da onaj tko ga pokreće mora odseliti iz zajedničkog mjesta stanovanja?
i drugo pitanje, prema kojem kriteriju se određuje iznos alimentacije i mora li ju otac plaćati ako su djeca punoljetna a na studiju?

edit:hvala moderatoru na premještanju
__________________
close your eyes and stare into the dark

Zadnje uređivanje zaručena : 09.03.2010. at 21:58.
zaručena is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2010., 23:01   #200
Dalo bi se odgovarati dugo na pitanje ali ukratko
1. nema obveze iseljenja iz stana , bez obzira tko pokreće postupak, jer imovina i razvod nemaju nikakve veze jedno s drugim. Ali ak se ide na razvod onda valjda više nema ni interesa zajedničkog života. Predlažem da se dogovorite ak je ikako moguće, putem suda dok se to ne riješi izgubiš pola života.
2. Uzdržavanje se određuje prema potrebama djeteta i materijalnim mogućnostima roditelja, a sam iznos prema dobi djeteta i %prosječne plaće u pravnim osobama u RH, npr. dijete starije od 13 godina ima pravo na minimalno 1.200 kn mjesečno, uz mogućnost suda da odredi više, ali i manje, al ne manje od 600 kn. Punoljetno dijete ima pravo ak studira redovito i uredno ispunjava obveze na faksu. Punoljetno dijete roditelja nije predmet rasprave u razvodu braka, ali sud zna odrediti uzdržavanje ak to tražiš u tužbi i dokažeš potvrdom da je redovit student. Ak to ne prihvati, onda dijete tuži roditelja s kojim ne živi, postupak ne traje dugo.
leva is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:15.