Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Radno, socijalno i obiteljsko pravo

Radno, socijalno i obiteljsko pravo Ugovori o radu i radni odnos, mirovinsko, zdravstveno, alimentacija, brak i razvod, posvojenje, skrbništvo, roditeljska skrb i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 30.10.2011., 21:44   #301
osnova za alimentaciju

Počeo sam čitati sve postove, ali ih je jako mnogo. Zanima me što se uzima za osnovu pri odredjivanju alementacije.

Prosječna plaća u RH ili plaća osobe koja treba platiti alimentaciju.

Ako osoba sa kojom će ostati djeca ima prihode, kako se to reflektira. Koliko je tu sudac slobodan čitati zakon.

Za referencu, osoba koja nije sa djecom, nije uzela sebi ništa. Nikakvu imovinu. Takodjer, osobba radi kao pomorac i prihodi su daleko iznad RH prosjeka.

Novci nisu pitanje, nego samo pravna strana problema.

Hvala na odgovoru.
__________________
Flogging will continue untill moral improves !
jvladimir is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2011., 23:58   #302
Nadam se da će se naći netko dobar da mi pojasni cijelu proceduru oko alimentacije?
Naime, zanima sve kako to ide?
Prvo moram u czs, pa mi oni kažu kako trebam podnjeti tužbu, i onda kada podnesem tužbu to natezanje traje dugoo??? jesam li u pravu?
Pozivaju li možda prvo ovi iz czs-a prvo njega i mene na kakav razgovor ili kako to već ide? (inače braka nikad nije bilo, niti izvanbračne zajednice).
Koliko bi me taj postupak koštao?
I koliko dugo u prosjeku (iz vašeg iskustva, ono po zakonu me ne zanima jer znamo da je zakon samo mrtvo slovo na papiru) sav taj postupak do donošenja konačnog riješenja traje, godinu-dvije-pet???
hvala
sberry is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2011., 19:34   #303
vladimire, uzima se u obzir plaća osobe koja je obvezna na uzdržavanje (pretpostavljam vas u ovom slučaju), ali u kombinaciji s potrebama djeteta (djece), ovisno o tome koliko imaju godina, da li idu u školu, da li idu u neke posebne škole, zdravstveno stanje i slično, sve što je subjektivno relevantno za kvalitetan život djeteta. obično to bude od nekih 10,15% do 30ak%, znam da je jednno vrijeme bilo za dijete osnovnoškolske dobi 20ak%, ali kao što rekoh, ovisi o djetetu, je li da tako kažem -prosječno - ili ima neke iznadprosječne potrebe

sama imovina ne igra preveliku ulogu, nego prihodi, i to se kod nas još uvijek gleda isključivo na plaću.

sberry, morate malo preciznije postaviti situaciju, iz ovog se ništa ne razaznaje, pretpostavljam da je dijete rođeno van braka i van izvanbračne zajednice, ali da li je otac upisan, koliko je dijete staro, koliko ima taj odbjegli roditelj plaću i sl, je li uopće zaposlen, i sl.
a ako se možete dogovoriti, onda vam nikakva tužba ne treba.
ciklama765 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2011., 00:51   #304
da dijete rođeno van braka i van bračne zajednice, otac upisan - njegovo prezime nosi, ima godinu dana.
a koliko otac ima plaću... pa cca 6,500, ali je prijavljen cca 2,500...
Problem je što smo se mi dogovorili, jedan mjesec je funkcioniralo i nikad kasnije jer ništa nije crno na bijelo...
Ja znam da od njega max mogu izvući 300kn, ali nije stvar u parama koliko bi iz principa čisto da zna da ima još jedno djete jer se prijetio svime i svačime pa je dijete moralo dobiti njegovo prezime a onda kasnije ga ne zanima, mjesecima niti pita za nju niti ju dođe vidjeti... Ali ne bitno koliko dao za nju, samo želim da ima obavezu jer ju je već nazvao kreditom od 18.god. i puno prije nego sam razmišljala o tome da podnesem zahtjev za alimentaciju.
No, mene zanima sama ta procedura koliko traje, kako to ide, kome se obraćam itd...
Ustvari zanima me dal' bi ga prvo centar zvao na kakav obavijesni razgovor ili slično, jer meni se na poziv ne javlja niti odgovara na sms-ove, a vjerujem da bi kad bi ga centar pozvao na razgovor onda shvatio stvar ozbiljno pa bi možda i mogli nešto potpisati, ili se to baš mora na sud tj. tužbom dobiti alimentacija?
sberry is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2011., 10:49   #305
Mislim da imam specifičan slučaj.Nisam sve postove mogao čitati pa neznam dali se negdje krije odgovor na moj problem.
Sin mi je pred rastavom.U braku su bili svega nekoliko mj.Ona je Turkinja iako je u Turskoj bila svega jednom,inače se rodila u Njemačkoj i ima pravo doživotno tamo boraviti.
Ovdje u Hr.sin je već to sve izhodio da može tu živjeti.Međutim ona je u drugom stanju preko 3 mj.Sada je na odlasku mami u Njemacku.Sin je jako pogođen,ne zbog nje već zbog djeteta.Kako bi mogao izvući djete sebi kad se ona porodi.Inače tamo nigdje nije radila i nema završenu niku školu osim 10 god.kao što je kod nas osmogodišnja.Majka joj trenutno radi i rastavljena je i žive sa bakom na stanu.
koje su pravne zavrzlame i koliko sin imaa šanse da dobije dijete.Sin je poduzetnik i ima sve uvjete zaodgajanje djeteta.
franjobrzi is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2011., 18:26   #306
Pozdrav svima!
Tražila sam po forumu neki post blizak mom slučaju i dosta stvari sam i uspjela saznati, međutim ima par stvari po kojima je moj slučaj specifičan, pa bih zamolila nekog ukoliko zna da mi pomogne savjetom.
Dakle, po mom rođenju otac me nije priznao, no moji su živjeli par mjeseci skupa i zatim nas je on napustio. Majka ga je tužila 88./89. godine (nisam sigurna) za utvrđivanje očinstva i dodjelu alimentacije. Tu je i analizom tkiva ustanovljeno da sam njegovo dijete, no kaže u sudskoj presudi da on nema primanja pa mi se alimentacija i ne može isplaćivati. Ni tada me nije priznao tj. nije upisano u maticu rođenih da mi je otac. To se dogodilo tek kad sam bila u Osnovnoj školi i to pod pritiskom moje majke, koja je otišla u inozemstvo raditi da bi me prehranila. Tada sam navodno imala zdravstveno osiguranje preko njega, pošto je on invalid, a to je prestalo s navršenih 18. godina. Ona nikad kasnije nije tražila nikakvu alimentaciju ni naknadu za mene, a niti mi je on u životu išta dao. Ja nemam nikakav kontaks s njim i nikad nismo jednu rečenicu progovorili jedno s drugim, a živimo u istom mjestu. Sad mene zanima da li bi ja mogla tražiti nekakvu otplatu alimentacije za svo to vrijeme, jer još uvijek se redovno školujem? Koliko znam on prima nekakvu invalidninu, ali neznam o kojem se iznosu radi. Novca za isplatu moje zaostale alimentacije on sigurno nebi imao, ali znam da ima nekretnina i pokretnina na svom imenu. U to vrijeme kad ga je majka tužila za alimentaciju možda i nije imao prihoda i nije imao invalidninu, ali zar se nije moglo iz nečeg to izvući? Zanima me kakva su moja prava po ovom pitanju i da li bi mogla dići tužbu protiv njega?
Mrs. Jinxy is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2011., 18:59   #307
Kako rijesiti problem s tatom?

Evo ovako... Imam 21 godinu i na drugoj sam godini faksa, studiram medicinu pa mi pravo bas i nije blizak pojam. znam da ima tema o alimentaciji, ali nisam tamo uspjela pronaci nista slicno ili nista sto bi mi pomoglo, stoga molim admine i modere da mi ne prebacuju temu i ne brisu je jer mi stvarno hitno treba pomoc, u gadnom sam skripcu i ne znam kako dalje...

Moji roditelji su se razveli kada mi je bilo 9 mjeseci, mama je poslije toga sa ocuhom imala dvoje djece (odnosno ima), ali je ocuh poginuo u nesreci prije 3 godine. Nije bio zaposlen tako da mama nema njegovu mirovinu. Radi u bolnici (sestra na otorini). Problem je u tome sto je moj brat sad krenuo u srednju skolu u drugi grad, a ja vec studiram izvan rodnog mjesta.
Moj tata nikada nije placao alimentaciju, mada mu je sud odredio alimentaciju (mislim da je u to vrijeme bilo nekih 1000 dinara, nemam pojma, negdje sam jednom vidjela rjesenje o razvodu, ali sam zaboravila o kojem je iznosu rijec)... Nikada me nije dosao vidjeti, nazvao, poslao poruku, cestitku, nista, kao da ne postojim...
Pa sam ja probala na lijepo... Kada sam imala 18, upoznala sam baku i djeda, pokusala preko njih doci do tate, pricala s njima, sve je bilo super, dok jedan dan baka nije napala moju mamu i optuzila je da joj je moja mama ukrala neke novce iz vitrine (sto nije istina jer moja mama i ja nismo makle od stola dok je baka bila na wc - baka je dosla iz wc i odma u vitrinu isla gledati i kao fale joj novci)... tu sam prekinula kontakt s njima...dido je u meduvremenu umro, a ja sam prije godinu ipo nekako uspjela stupiti u kontakt s tatom. on ima novu obitelj, dvoje djece, radi u opcini (bio je jedno vrijeme cak i predsjednik mjesnog odbora), rekao da ce mi pomagati i slati novce, da ima terene koje triba prodati... a cim sam ja otisla rekao teti (s kojom sam ja dobra) da ne misli on meni nista slati jer da ja ionako nemam nikakve veze s njim, da sam ja mamino dijete. otada mi je samo poslao dvije poruke kada se napio pa se ispricavao. kada sam ga ja zvala jednom nije se htio javiti.
e sad... kako mi je teska situacija... ja ne znam sto da napravim... da li da ga tuzim za uzdrzvanje ili jer nije placao alimentaciju? ne znam kako da sastavim te tuzbe? sto treba napisati?
cak sam mislila ako ce se to dugo povlaciti po sudu i ako ce me skupo doci (a nije bas da imam cime platiti troskove suda) da ja napisem te dvije tuzbe i odem kod njega s time te da mu kazem da ga namjeravam tuziti pa probati opet s njime pricati da to rijesimo izvan suda... ne znam je li to onda ucjena? mogu li u zatvor radi toga? (jaooo, za nekog tko studira medicinu, stvarno ispadam glupa, zar ne?)
je li mi molim vas neko moze poslati kako da ja bar napisem te tuzbe, ili link gdje ja to mogu pronaci...
hitno mi treba pomoc, molim vas!
upitnica is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2011., 08:32   #308
Povrat alimentacije

Dobar dan svima,iz foruma alimentacije su me uputili na ovaj pravni dio alimentacije. Ako mi netko moze razjasniti u vezi povrata novca alimentacije,

Roditelji su mi rastavljeni od moje 16-te godine.Ocu je dodjeljena alimentacija od 700kn i trebalo je proci dugo vremena da je uopce pocne isplacivati,a kad je napokon i poceo to nije bilo redovno svaki mjesec.U tom razdoblju je imao placu od oko 10,000kn(!!) dok je majka imala oko 4000kn..Nakon mog skolovanja,nastavio sam na fakultet do 2 godine ali jednostavno nije bilo sredstava za nastavak skolovanja pa sam se zaposlio.U 21.godini sud je presudio da trebam dobiti povrat alimentacije od 20,000kn koju sam i dobio.U tom razdoblju otac je imao vecu placu,oko 16000kn..Sada imam 24godine i odvjetnik je zaprimio dokument u kojem je receno da je sudski vjestak utvrdio da mi otac duguje jos 78,000kn(vjerovatno zbog toga sto je u toliko godina placao samo 700kn a trebao je i puno vise,i na osnovi povecanja i onako velike place).
Proslo je godinu dana vec,odvjetnik je slao pozurnice sudu za taj predmet ali jos se nista nije rjesilo i treba cekati..
Zanima me koliko dugo traje taj process do dobivanja povrata novca,koliko ce trebat izdvajati od place svaki mjeces(1/3,2/3 od place)? On ne zeli platiti te novce,da li mu moze doci ovrha na stan,auto i ostalo sto ima?Da li kamate na iznos idu od dana kad je odvjetnik zaprimio dokument od zaostalom dugovanju?(1 godina)
Hvala puno, Dario
dariozg99 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2011., 01:11   #309
Djeciji doplatak dodijeljen izvan HR, razvod izvan HR

Postovani, zanima me slijedece, brak smo sklopili u HR, odselili se u USA, gdje se sad razvodimo, i ja cu najvjerojatnije dobiti parnicu, i dobiti djeciji doplatak. Supruga je rekla djeci da se vraca u HR cim razvod bude potpisan, i mislim da zeli da izbjegne placanje djecijeg doplatka. Kakve su mogucnosit provodjenja toga ako se ona odseli u HR? Koji zakon to regulira?
disapointed is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2011., 10:54   #310
Thumbs up Ide maca u krug i ceka misa

Dragi moji,
evo da se i ja oglasim nakon godina sutnje i za buduce citatelje ostavim update svoje obiteljske i pravne situacije- Cisto da oni koji su trenutno u ocaju znaju u kojem smjeru treba krenuti...

Evo nase price:
- Rastala se od nevjencanog supruznika 3/2007, nakon 7 godina veze i 2 mlt djece
- cekala par mjeseci da vidim ima li znakova normalnog dogovora a onda 07/2077 ipak predala zahtjev za odredjivanje skrbnistva i alimentacije
- usljedila je godina pljuvanja i vrjedjanja na sudu, uz sve moguce protuoptuzbe koje je mogao smisliti; od zlostavljanja djece, do toga da sam ovisna o kavi?
-trazio je i imovinu i ja sam tad pomislila da me imovina nece usreciti pa sam lijepo posudila kombi na poslu i sve mu odvezla sto je postojalo u stanu (osim djecje sobe koju nisam dala dirati).
- to mu nije bilo dosta pa je dosao opet traziti da se iscupa radna ploca i odvode u kuhinji iz zida koji su njegovi. I to sam mu dala bilo mi je svejedno kad kuhinju ionako nisam imala. Vodjena politikom "bog je dao, Boj je uzeo, Bog ce opet dati ako treba biti"... sve sam mu dala i mjesec dana poslije pocela shvacati, da sve sto je on meni ostavio su dugove. Sve skupa njih 50.000Kn. kreditne kartice speglane, racun prazan, cak je polog digao kod najmodavca, a ostavio dug za neplacene stanarine i regrst rezija. Svugdje oko mene bilo su ljudi koji su me proganajli zbog dugova koje je ostavio . cak i obiljznja ljekarna, pizzeria i seoski ducan su imali zalbe. Ja sam digla kredit, prodala svoj auto i sve lijepo otplatila (kredit otplacujem i danas). Ali bog je uzeo, Bog ce i vratiti, sigurna sam u to - danas opet imam mali skromni autic
- skrbnistvo, susreti i alimentacija ipak su odredjeni bar privremeno u 7/2008
- naravno da unatoc tome sto privremeno rjesenje ne odgadja placanje i dalje nije placao ali se bar drzao susreta
- 6 mjeseci poslije uslijedilo je i konacno rjesenje o susretima, skrbnistvu i alimentaciji (nakon sto sam doslovce gnjavila i suca i pisarnicu i besplatnog odvjetnika... dok su mi svi rekli da ce oni placati samo vise da ih ostavim na miru
- tada sam bacila tulum od srece, ALI ...naravno da mi nitko nije rekao da odluka mora postati pravomocna.
- uslijedila je njegova zalba, i cekanje da se oglasi zupanijski sud.
- naravno cekanju nikad kraja pa sam i tamo primjenila taktiku telefonskog mobingiranja . Zvala sam ih svaki tjedan u pon. i petak i gle cuda, nakon 3 mjeseca njegova zalba je odbijena.
- i eto opet onog ALI... zupanijski nije vratio spis pa opcinski nije imao na sta lupiti pecat pravomocnosti ....potrajalo je dodatnih 2 mjeseca....
- jednog dana citajuci zalbe novinara u dnevnom tisku o pravu informiranja javnosti i dosjetila se procitati zakon i pravilnike vezano na tu temu.
- lijepo se ja pocela prijetiti opcinskom i zupanijskom s raznim clancima koje sam tamo nasla (za svaki slucaj drzala šalabahter sa oznakama clanaka u novcaniku) te je situacija sa pecatom rijesena 2 mjeseca poslije. A onda je postalo veselo.....
prvih 6 mjeseci nista....
jos 6 mjeseci nista ....
jos 2 dana nista ..... i ja pukla ko hepo kocka i lijepo na drzavno odvjetnistvo, oni me poslali na zupanijsko, ti me poslali na CZSS, ti na policiju ... (sve sam to odradila u 2 dana uz tank goriva i puno motivacije koja je proizasla iz bijesa) i eto me me na opcinskom drzavnom odvjetnistvu.
predam ja prijedlog tuzbe a oni ga odbiju, jer je bivsi donio neke racune za djecju robu (koju ja nikada nisam ni vidjela) i tvrdio da placa u naturi (sto je naravno protuzakonito)
- nema veze pomislih, idemo dalje i umjesto odvjetnistva krenula u napad na CZSS i policiju. obilazila ih svaki tjedan jednom sa zalbom da ne placa, da se ne drzi susreta, da se dere i prijeti i meni i djeci, da ih ne vozi na treninge .... sve istinito ali ga najvjeroatnije nikada ne bi tuzila zbog toga da je samo jednom platio skolske knjige ili neku predstavu- no taj se zakleo da mi nikada nece dati ni kune za djecu.
....
mnogo vremena i zivaca je potroseno i ma da jos uvijek nisam vidjela niti jedne kune (nema ga se naravno za sto ovrsiti jer se vodi kao nezaposlen, iako 20 godina radi na crno i odlicno zaradjuje, niti ima imovine jer je sve prepisao na rodbinu i sportsku udrugu gradjana koja se ne moze ovrsiti jer nije njegova vec je on tamo samo predsjenik) .... ipak smo dosli do nekog napretka:
- 11/2010 napokon je krivicno osudjen zbog neplacanja alimentacije, s uvjetnom kaznom od 11 mjeseci zatvora i obvezom da plati 40.000 kn duga (ne bi vjerovali ali priznali su mu racune za djecju odjecu, hranu i ice koje je naime kupovao djeci a koje NIKADA NITI JA NITI DJECA NISMO VIDJELI) + obezu da u buduce svaki mejsec redovito plati 2500 kn alimentaciju za njih dvoje skupa, jer u suprotnom je pocinio novo kazneno djelu
- proslo je evo i od toga 1 godina, i dalje nije nista platio, i dalje se ne drzi susreta, i dalje je na slobodi. sad jos ima i kafic i cak imovinu ali nitko ne mari - iskreno ne marim ni ja vise za novce iako djeca imaju pravo na njih
-ALI... probudio se u meni ponovo poriv hepo kocke i sad me vodi bijes protiv pravosudja pa sam sad lijepo obavijestila i sud i CZSS i policiju i odvjetnistvo i susjeda... i predala prijedlog za ukidanje uvjetne kazne
- a CZSS? nebiste vjerovatli!!!! kad sam isla kod njih rece mi tamo pravnica da je svakako obavijestim kako ce se spor zavrsiti jer u svojih 8 godina rada u CZSS kao jos nikada nije odzivila da je netko doista otisao u zatvor zbog neplacanja
- sad bi se mozda trebala rasplakati ali NE! Ne dam se ja demotivirati! ne odustajem! ne predajem se! prekrsio je moralna nacela! prekrsio je zakon! ostavio nas je da gladujemo !!! (da bilo je i takvih situacija kada nismo imali za jesti, ili gdje za skuhati i oprati.
- da slucaj ne bi bio zaboravljen, lijepo svaki tjedan nazvah sud, pod nekom izlikom trazim sudkinju i evo sam je napokon dobila prije 3 dana na telefon i obecala je da ce sazvati komisiju i da ce mu ukinuti uvjetnu

U medjuvremenu, ja i djeca smo dobro. Nitko vise nije bolestan, dugova skoro vise da i nemamo (ali imamo potrazivanja ), veseli smo i sretni iako zivimo skromnije nego sto bi zapravo trebalo biti. Ali ne zalimo se previse. Gledamo pozitivno i tako biste trebali i svi vi.
Jos malo i ukinuti ce mu uvjetnu kaznu i onda ce usljediti cekanje na pravdu jer prvo trebaju napraviti mjesta u zatvora da ga uopce imaju gdje primiti.
Za svali slucaj mi ovaj tjedan predajemo prijedlog za naplatu njegovih dugovanja od njegovih roditelja, koji su ga sve ovo vrijeme podrzali u njegovim nastojanjima da nam zagorca zivot. Doci ce dan kada cemo sjesti ili njemu ili njima na imovinu i naplatiti gotovo 100.000 kn koliko nam je duzan bez kamata do sada.

Znam da je ovo kutak za pravne price ali moram jos nesto obiteljsko naglasiti:
Kad sam se rastala mome sinu je bio jedva 1 godina a kceri 4. Oboje su bili u pelenama i zivjeli smo kao podstanari u iznamljenom stanu.
Dan kad sam se odlucila rastati i kad sam bivsem rekla da se iseli bio je dan kad sam sjedila nakon operacije svoje kceri na njenom krevetu u bolnici i plakala skupa s njom nad njenom boli.
To je ujedno bio dan kada se on trebao pobrinuti da odveze i pokupi naseg sina u jaslicama dok sam ja bdijela nad kceri u bolnici.
To je ujedno bio dan kada on NIJE odvezao naseg sina u jaslice jer se noc prije odlucio napiti i napuštiti i doci doma u 5 ujutro uz izliku da je morao raditi.
To je bio dan kada ja nisam stigla doci u bolnicu u 7 ujutro (nisam imala novca da platim apartman i budem s njom preko noc), jer sam cekala da se jaslice otvore (bivsi je bio tako oduzet da me molio da ja odvezem malog umejsto njega). Kad sam napokon dosla u bolnicu svoju 4 godisnju kcer sam nasla svezanu ispod kreveta (toliko je kricala od straha cijelu noc i iskakala iz kreveta da nisu imali izbora vec joj ispod krevetca staviti madrac i svezati je za nogu da ne pobjegne).
To je bio dan kada sam iz bolnice vozila sa djetetom u rukama preko autoputa natrag doma - vristala je i kidala si zavoje kad bi je ispustila iz ruku pa sam morala voziti s njom u krilu - a kad smo stigli doma u 2 popodne nasli smo gospodina kako mirne duse spava a mali i dalje i jaslicama.
To je bio dan kad sam ga probudila i rekla mu da ga njegova djeca trebaju i da se mora sabrati, a on se digao, otisao prvo na kavicu i kafic preko puta, pa lijepo doruckovao, pa se pozalio da ga boli zub kao nikada u zivotu i da bas taj tren mora kod zubara... i otisao je, ostavio me sa jednim djetetom koje je spavalo sa zavojima u svome krevetu, i drugom djetetu jos u jaslicama, obecajuci da ce se na vrijeme vratiti i pokupiti naseg sina.
To je bio dan kada sam preklinjala meni gotovo nepoznatu zenu koja je radila u obliznjoj ljekarni, da na pola sata zakljuca svoju radnju kako bi sjela ispred vrata naseg stana i pazila na usnulo bolesno dijete dok ja trknem po drugo u jaslice jer se tata naravno nije vratio na vrijeme....
To je bio dan kada sam se zaklela da ce zemaljska pravda za mene i moju djecu doci jednog dana, taman ja osobno pisala zakon i da nikada necu odustati!!!

I eto, danas 5 godina poslije, mi smo jedna mala sretna obitelj bez tate i uopce nam ne fali.
Jos uvijek smo podstanari ali kako vec rekog, dugova gotovo nemamo.
Djeca su sad dobro i potpuno zdrava. Vrijedna su paziljiva i puna ljubavi. Mala je odlikasica a mali se vrijedno priprema za upis u skolu. NJihova glavna zanimacija je slagati mini predstave za svoju mamu i izradjivati pisma i cestitke za nase prijatelje. Oni su moje najvece blago. Oni su moje sunce!
I gle cuda, dobro sam i ja! Zivimo svoj zivot i sretni smo

Toliko o nama.
A sad VI! Svi hrabro naprijed i borite se za svoju pravdu, jer cvrsto sam uvjerena da cemo je svi na ovaj ili onaj nacin jednog dana dostici
trust_me_rece is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2011., 22:33   #311
Naplacivanje djecjeg doplatka, dodijeljenog izvan Hrvatske

Da li hrvatska ima ikakve mehanizme prisline naplate djecjeg doplatka, ako je brak anuliran izvan hrvatske ( u USA) i ako je djeciji doplatak dodijeljen tamo. Da li postoji ikakav ugovor izmedju HR i USA po tom pitanju?
disapointed is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.12.2011., 00:43   #312
Dječjeg doplatka nikako, valjda misliš na alimentaciju.
winnerica is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.12.2011., 21:39   #313
Ne alimentaciju, nego djeciji doplatak (child support), s obzirom da djeca ostaju sa mnom. Alimentacija je ovdje jedna svar, a child support druga. Mozda ja neznam sta je djeciji doplatak ustvari.
disapointed is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.12.2011., 22:18   #314
alimentacija= uzdrzavanje= child support. djecji doplatak je nesto drugo i nema veze s razvodom braka.
Katrin is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.12.2011., 21:29   #315
Quote:
Katrin kaže: Pogledaj post
alimentacija= uzdrzavanje= child support. djecji doplatak je nesto drugo i nema veze s razvodom braka.
Ok, znaci u HR to je sve pod alimentacijom. Ovdje nije, jedno je alimentacija, koja se placa supruzniku za uzdrzavanje, "child support" se placa po djetetu, prvo 20% prihoda, za dva 25% itd. Znaci, supruznik moze ali ne mora dobijati "alimentaciju", ali "child support" je obavezan. Zbog toga sam zbunjen.
disapointed is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2011., 09:21   #316
Da, u Hrvatskoj se pod alimentacijom uglavnom smatra plaćanje za uzdržavanje djece (postoji i uzdržavanje supružnika, ali ono je rijetko i kratko), dječji doplatak je socijalna pomoć od države.
Nego što se tiče samog problema, Hrvatska je potpisnica UN konvencije o ostvarivanju alimentacijskih zahtjeva u inozemstvu i na temelju te konvencije je moguće tražiti isplatu iz drugih država. Potrebno se javiti u ministarstvo financija da se preda zahtjev. Najbolje bi ih bilo nazvati i saznati točno koji su točno dokumenti potrebni.
riche is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2011., 17:30   #317
Alimentacija

Što napraviti ako alimentacijski obveznik iseli iz zemlje?
Imamo škripac u obitelji i moj je očuh napustio zemlju uslijed određivanja njegove alimentacije i zaostataka. Pošto iz znanja kakva je on osoba i iz njegove povijesti naslućujemo da će prestati slati alimentaciju (ovaj je mjesec još poslao, otišao je u Njemačku u zadnjih tjedan dana - ne znamo točno kada). Naime, ima i kćer iz prvog braka kojoj je napravio istu stvar, otišao raditi u inozemstvo i prestao plaćati alimentaciju.

Pošto nemamo puno prihoda, moram i zamoliti što se može napraviti oko toga, i nevezano s time: tipa dječji doplatak (jer nas je 2 djece - mlađa sestra u osnovnoj i ja u srednjoj skoli)

Molim pomoć
ShinB is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2011., 21:12   #318
obrati se u centar za socijalnu skrb i podnesi zahtjev za drzavnu alimentaciju ali tek nakon 6mj kontinuiranog neprimanja alimentacije ..
i upitati ih u centru za neku barem jednokratnu novcanu pomoc jer u tom slucaju i tako pomazu ..
Mentolman is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2011., 21:45   #319
Quote:
riche kaže: Pogledaj post
Da, u Hrvatskoj se pod alimentacijom uglavnom smatra plaćanje za uzdržavanje djece (postoji i uzdržavanje supružnika, ali ono je rijetko i kratko), dječji doplatak je socijalna pomoć od države.
Nego što se tiče samog problema, Hrvatska je potpisnica UN konvencije o ostvarivanju alimentacijskih zahtjeva u inozemstvu i na temelju te konvencije je moguće tražiti isplatu iz drugih država. Potrebno se javiti u ministarstvo financija da se preda zahtjev. Najbolje bi ih bilo nazvati i saznati točno koji su točno dokumenti potrebni.
E, odlicno, puno hvala, barem znam kome da se obratim.
disapointed is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2012., 12:00   #320
Tko isplaćuje tužitelja ako tuženi ode u zatvor?

Poznanica mi ima slučaj i tuži oca koji je nju, braću i sestre napustioprije dosta godina i ona ga je sad ,pošto je punoljetna, tužila za ne isplaćene alimentacije. Sud je presudio njenom ocu da u roku od 2 god mora isplatit odštetu ili zatvor. Sad me zanima ako on ode u zatvor tko njoj isplaćuje i da li joj itko isplaćuje ili ne?
snoopypow is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:43.