Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 06.03.2013., 18:41   #4081
Quote:
Peletko kaže: Pogledaj post
Jednog lijepog dana dođe pacijent u riječku hitnu ---CUT THE CRAP---
...svaka sličnost s kotlom na pelete koji izgleda kao kotao na drva je slučajna
Vrlo pametno i argumentirano. Uostalom, kao i do sada. U ovom postu si jos jednom objasnio kako hidraulicko povezivanje ima utjecaj na krivo ocitavanje temprature dva termostata na istom mjestu. Dotakao si se i tromosti ocitavanja i utjecaja na sustav. Doduse, osim hidraulickog spajanja, sjetio si se i ovog:
Quote:
Peletko kaže: Pogledaj post
@Rijeka
Senzor auromatica ti ide u cas na cca sredinu (u ravninu dna sanitarca) a ne u kotao
Naravno, to sto bi ti, u mojem slucaju i mojem pitanju a po Vaillantovoj shemi spajanja,osjetnik temperature kotla stavio na spremnik ...hmmm...nema veze. Necemo dalje o tome da su to POTPUNO razliciti senzori i da su im POTPUNO razlicite namjene i da se POTPUNO drugacije koriste. A naravno i 620ka ih razlikuje kao takve. I to sam ti objasnio ali ti po svome.
ali ide jos bolje ...
Quote:
Peletko kaže: Pogledaj post
Pa, dug je put od pogrešne premise do ispravnog rezultata ali kpk i tu se stiže, kotlovskom pumpom uvijek upravlja kot. automatika, 620 je odlična regulacija, moram naći password pa budem pogledal sheme iste ali po sječanju trebaš spajati kotao kao el. grijač na shemi
Ispalis, ostanesh ziv i ides ti dalje. Naravno, sheme i passworda ni od korova (iako ni ne treba) pa ni objasnjenja. To sto sam ti ja napisao da se to TAKO ne spaja ...nastavio si i dalje pa si danas lijepo objasnio (argumentirano, jel' kao i uvijek) kako se " pogrešno primjenila 620-ka".
Mozda sam je trebao i spojiti kao električni grijač...ma super...
Iako sam ti objasnio i pitao jedino ovo:
Quote:
Rijeka555 kaže: Pogledaj post
PA koji je to toliko očiti HIDRAULIČKI problem. Objasnio sam ti da je vod na koji se referiras nize (ne i najnize) i zasto nije najnize. Sve i da sam ga postavio najgluplje na svijetu to nije uzrok problema koji sam opisao. Dok nisam prebacio pumpu na upravljanje Vaillantu taj problem nije postojao ovakav kakav je sada.
Ponavljam.
Da je i najgluplja hidraulička shema cinjenica je da
a) oba senzora su na istom mjestu / rupi / cijevi
b) prate jedan drugog kod rasta temperature i kasne par sec (zanemarivo)
c) rast temp je sporiji (ovo nije problem vec dodatna informacija)
d) problem nastaje kod pada temperature (brz) od 10 ak stupnjeva u cca tri minute
e) najveca izmjerena razlika je bila 8 C u 5 min tj. CM 72 naspram Vailant 80
f) nakon dodatnih 3 minute izjednačili su se
g) dotle je "šteta" već učinjena / pojačana i problem očit jer se peć iznova pali

Da, problem se može riješiti na više načina (npr da ne ulazi u peć voda hladnija od 65, da se prepusti CM upravljanje pumpom kao i do sada...) ali eto ja zapeo za razlike u brzini odziva temperaturnih osjetnika i probleme koji mogu doci u praksi zbog toga.
Dakle, gdje je očiti hidraulički problem i kako on utječe na OVAJ problem.
I tako dalje i dalje i dalje.....

Dakle, molim te da se vise ne obazires i ne pokusavas pomoci. Ili ne znash ili ne zelis pomoci. Ilui se fokusirash na nepostavljena pitanja i tupis li ga tupis. Kada ti se pojasni ignoriras pojasnjenje i tupis svoje...
A da imash problema sa citanjem i razumijevanjem procitanog, to je definitivno cinjenica.


Doduse, prica s pocetka moze ici i dalje s dopunom...
uđe osoba u ordinaciju a doktor s vrata rece... "Nemojte mi nista govoriti ! Znam, sve znam ! Vi ste se naspranjili !"
Osoba, zbunjeno pogleda i rece "Ma, ja bih trebao.."
Doktor prekidajuci " Znam, to Vam je zbog spranje !"
Osoba jedva izgovori "Ja nisam pacijent i trebam samo očitati struju"
Doktor, uvrijeđeno "Pa nisam ni ja doktor ali sam sebi dobro izgledam u bijeloj kuti a i kad pričam nerazumljivo ljudi pomisle da nešto znam"
Rijeka555 is offline  
Old 06.03.2013., 18:54   #4082
Quote:
centrometal kaže: Pogledaj post
Ako mislite da Vam dimnjak toliko ohladi kotao za vrijeme dok palmenik ne radi ugradite na dimnjaču jednu klapnu koja će se zatvoriti kada ventilator na plameniku ne radi. Pa onda javite tu koliko je to koštalo i kolika je ušteda sa tom klapnom, bilo u kn ili u kg peleta.
Zar ne bi bilo normalno da vi u svojoj lijepoj ispitnoj stanici simulirate sve smetnje sa terena i date ljudima odgovore.
Vi ste prevelika firma da bi ljudima na forumu preporucivali da nesto sami testiraju i jave vam kako bi vi i ostali kupci znali. Sramota.
Ili posaljite stepskom pp pa ce vam reci . Navodno je on to testirao.
novi13 is offline  
Old 06.03.2013., 19:05   #4083
@Rijeka

Ma gledaj, ja sam ti pokušao možda na krivi način pomoći, ne vidim smisao bilo kakve "argumentirane rasprave" u kojoj ti ja trebam pisati "plahtice" pojašnjenja koja ti nećeš prihvatiti jer su suprotna tvojoj viziji.

Valjda i ovi termometri kojima si nakitio cas su neispravni.

Nema smisla postavljati senzore tako kako ih ti hoćeš koristiti pa je razlika u brzini očitanja nebitna.

Uglavnom, prije ili poslije doći ćeš do toga da sam ja tebe pravilno savjetovao, dok ne dođeš do tog zaljučka budi ti meni sretni korisnik koji je u pravu sa malo većom potrošnjom nego kaj trebaš.
Peletko is offline  
Old 06.03.2013., 20:05   #4084
Quote:
Peletko kaže: Pogledaj post
@Rijeka

Ma gledaj, ja sam ti pokušao možda na krivi način pomoći, ne vidim smisao bilo kakve "argumentirane rasprave" u kojoj ti ja trebam pisati "plahtice" pojašnjenja koja ti nećeš prihvatiti jer su suprotna tvojoj viziji..
Forum upravo za to sluzi. Ne jednom sam te pozvao da argumentiras stavove i ne donosis pausalne ocjene i procjene. Nisam ni toliko glup a jos manje uobrazen da necu poslusati ili priznati (makar sam sebi) da nisam u pravu.
Naravno, isto tako kad vidim da pomoc pociva na krivim premisama, a onda i zakljuccima...


Quote:
Valjda i ovi termometri kojima si nakitio cas su neispravni.
Ne bih se tako izrazio. 4 su dosla s cas-bs spremnikom. Ostali su tu s namjenom i potrebni su. Nije kicenje ni u kom smislu. Svakako imas pravo na svoje misljenje i stil rada.
Da, moguce je da je (rijec je o jednom) neispravan. Buni me sto sam ga kontrolirao pa... Nema veze...

Quote:
Nema smisla postavljati senzore tako kako ih ti hoćeš koristiti pa je razlika u brzini očitanja nebitna.
Tu se ne slazemo. Opet govoris u mnozini pa ne znam na koji mislis. Brzina ocitanja je vrlo bitna. Ako mislis na paljenje kotla od strane automatike meni je bilo bitno ali sam odustao zbog poznatog problema. Na cas-u i polazima i povratima su isto senzori bitni a jednako tako i brzina ocitanja. Jedino tako ima smisla. Preklopni ili mis ventili moraju imati tu informaciju na vrijeme. Ali to je samo moje misljenje. Ja ih mislim koristiti onako kako je to predvidjeno automatikom.

Quote:
Uglavnom, prije ili poslije doći ćeš do toga da sam ja tebe pravilno savjetovao, dok ne dođeš do tog zaljučka budi ti meni sretni korisnik koji je u pravu sa malo većom potrošnjom nego kaj trebaš.
Ko o cemu ti o... Pa spameti se i vidi da tvoje povezivanje trenutno meni nema smisla. A da ce poslije proljeca biti slicno (ne i isto) hoce. Hvala na lijepim zeljama. Fyi tvornicke postavke (amenovane od ovlastenika) su mi dale potrosnjicu od 6 vreca dnevno. Naravno, uz napomenu da to tako mora i da je objekt takav i bla bla... Da cu doci ja na njihove postavke...
Al' eto... tvrdoglav kakav jesam malo pomalo... I uz pametne savjete sad sam na prosjeku oko 3 vrece. I puno mi je.
U svakom slucaju hvala i budi mi ziv i zdrav.
Pozdrav
Rijeka555 is offline  
Old 06.03.2013., 20:16   #4085
Quote:
ramzay kaže: Pogledaj post
Ovo poboldano mi objasni . šta je za tebe zadana temperatura kotla, koja je to temperatura od onih na mom dijagramu par postova ranije

Sa tropoložajnim ručnim miš ventilom i oscilacijama temperature od 20 C kod Pelet seta imamo stanje gore nego kod kotla na cjepanice, naime tamo Samson ili laddamat drže temperaturu stabilno u par stupnjeva, a kod peleta ???????

Sad vidim da fali opis dijagrama sa posta 4027 , dakle vremenska skala je rađena sa jednim mjerenjem u 10 sekundi , pa to znači da za cca 1100 sekundi kotao prođe jedan ciklus , i onda ponovno tako nakon par minuta, toliko o modulacijii regulaciji snage.

Isprobane su sve moguće varijante prelazaka sa snage na snagu i ovo na dijagramu je najbolja, zato što elektronski upravljani miš ventil malo ublaži povrat hladne vode iz sustava grijanja.

Bez elektronske regulacije miš ventila te su oscilacije izraženije i kreču se kao što sam već napisao od 55 do 75 C , tih 20 C razlike miš ručni miš ventil uspjeva prepoloviti ili svesti na jednu trećinu , što je i podnošljivo ako se na radijatorima nalaze termo glave .

Dinamika promjene temperature vode koja ide ka radijatorima je takva da to sobni termostat ne može pratiti jer je predugo transportno vrijeme tako da on ne gasi pumpu grijanja, i može se dogoditi da se temperatura vode u radijatorima oscilira i do 10 C , iako je ugrađen miš ventil.
prvo nikakav ručni miš ventil ne dolazi u obzir jer on po meni funkcionira samo ak sediš kraj njega i frčeš ga levo desno kak se grije voda u kotlu znači upotrijebiti esbe VTC ili troputni ventil sa elektro pogonom od 2 ili 4 minute ovisno o količini vode u kotlu do nekih 60 litara vode u kotlu 2 minute a prek 4 min

zadana temperatur kotla je ona temperatura koju si ti podesio kao max temperatura kotla

sljedeča stvar koju još možeš upotrijebiti je elektronska pumpa sa termosenzorom pa ima modelirajuči rad odnosno iz kotla vuče vodu samo ako ima trmperaturu zadanu osjetnikom
ivek-k is offline  
Old 06.03.2013., 20:24   #4086
Quote:
centrometal kaže: Pogledaj post
evo ti slike presjeka CAS-eva. Nije mi jasno kako nisi mogao naći ovu sliku.

http://www.centrometal.hr/wp-content...-501-40011.jpg
kak sam ja videl to nije točno to je samo skica jer ak gledaš kroz 6/4 rupe vidi se lim a to tu nije nacrtano dakle po meni ovo nije točno pogotovo BS ima i cirkulaciju koja uopče nije navedena na inox spremniku toliko o tome
ivek-k is offline  
Old 06.03.2013., 20:27   #4087
Quote:
mranderson kaže: Pogledaj post
centrometal kad je taj Zugbegrenzer već tako dobar, pa zakaj ga vi nemate u ponudi?!?
ima ga moja firma da ne reklamiram firmu ja sam na poslu ovaj tjedan od 11-19
pa me mežete nazvati na 048/222-800 za cijenu i rok isporuke
ivek-k is offline  
Old 06.03.2013., 20:32   #4088
Quote:
rns kaže: Pogledaj post
Zvao sam centrometal i dečki su stvarno bili dobri, rekao mi je da će me nazvati kad se konzultira sa kolegama i stvarno nazvao me kroz sat vremena. Rekao mi je da si ugradim sobni term. kad sam mu ja rekao da imam termo glave dali ima potrebe za termostatom on kaže da to nema veze jedno sa drugim, za klapnu na dimnjaku mi je rekao da mi ne treba ak je dimjnak visine po njihovom proračunu. Tražio sam i da mi preporuče dobrog serisera tu mi nije ništa rekao samo je prešutio kao da ne smije reć i stalno me upućivao na ovu dvojicu neznalica iz moje županije.

Stmat: dimnjak mi je veliki problem upravo mi on izvuče toplinu iz kotla tako brzo, probat ču ga sada ugraditi dok bude malo toplije da sve vučem dok još grijem. Nisam mislio kada sam ugrađivao kotao da će dimnjak tako puno vući ali kasno se jeb. kajat.
idealan potlak dimnjaka je između 8 i 10 paskala bio jučer na prezentaciji u tehno domu prije toga bio u bošu i u feroliju svi kažu između 8 i 10 paskala [B][B]JAKO važna stvar[B] pri večem potlaku sve ode u dimnjak
ivek-k is offline  
Old 06.03.2013., 20:34   #4089
Quote:
ivek-k kaže: Pogledaj post
kak sam ja videl to nije točno to je samo skica jer ak gledaš kroz 6/4 rupe vidi se lim a to tu nije nacrtano dakle po meni ovo nije točno pogotovo BS ima i cirkulaciju koja uopče nije navedena na inox spremniku toliko o tome
Da dobro si vidio unutra je lim. ALi taj lim ima funkciju usmjerivača vode.
Na najvišem priključku taj lim vodu usmjerava prema gore , sredni dva usmjeravaju vodoravno ljevo i desno a najdoljni usmjeren prema dolje.
I nema druge skrivene cirkulacije.
kolman is offline  
Old 06.03.2013., 20:36   #4090
Quote:
centrometal kaže: Pogledaj post
Za tehničke savjete postoji naša tehnička služba i svaki telefonski razgovor vezani za tako "delikatne stvari" kao što su potrošnja traje minimalno 30 minuta. Tako da za sve takve stvari ne preferiramo forum jer bi se ta diskusija mogla provlačiti i na desetke stranica foruma. Ima telefon i preko njega je takve stvari lakse rješiti.

Evo samo jedan primjer gdje je po rječima stranke kompletno sva oprema original, sve bilo ok instalirano namontirano, pušteno u pogon. Ali kotao javlja grešku nestanka plamena u radu (E6) i grešku u potpali (E2) i napokon dolazi slika kotlovnice:


Uploaded with ImageShack.us

I sad je pitanje zasto kod ovog kotla dolazi do nestanka plamena u radu. Kriv je centrometal i njegov plamenik koji nista ne valja. A samo za taj slučaj kolege su potrošile cijeli dan dok na kraju nije ustanovljeno ono što se vidi na slici.

Molim Vas da za sve tehničke diskusije kontaktirate našu tehničku službu, jer preko foruma nešto takvo nije bas najbolje rješenje.

Zahvaljujem na razumijevanju.

to kaj ste napisali da bačva ima neku ulogu to su čiste gluposti važan je samo nagib puža uskladiti sa dužinom doziranja da ne zatrpava ili ne dozira dovoljno ili možda vaš dozator ima osjetnika u kakvom se spremniku nalazi
ivek-k is offline  
Old 06.03.2013., 20:48   #4091
Quote:
dxer kaže: Pogledaj post
Dajte malo više podataka o toj klapni tj. gdje ju je najbolje staviti ako se ispostavit da dimnjak previše vuče. Tu vidim neki pišu na usis ventilatora !?!? Ako je na usis ventilatora, onda je znači prije ventilatora.
Kakve svrhe ima takva klapna, zar ne bi normalnije bilo samo usporit rad ventilatora ? Ali onda se remeti rad peći.
I jel postoji problem da dimnjak vuče previše dok je peć upaljena ili ugašena ili oboje ?
klapna obavezno mora biti na dimnjaku da se smanji usis dimnjaka najbolje montirati na metalnu cijev između kotla i dimnjaka sa klapnom na ventilatoru se ne dobiva previše osi što stvarate probleme radu ventilatora i smanjujete mu snagu to možete i u postavkama
ivek-k is offline  
Old 06.03.2013., 20:50   #4092
Quote:
ivek-k kaže: Pogledaj post
to kaj ste napisali da bačva ima neku ulogu to su čiste gluposti važan je samo nagib puža uskladiti sa dužinom doziranja da ne zatrpava ili ne dozira dovoljno ili možda vaš dozator ima osjetnika u kakvom se spremniku nalazi
Mislim da ti je Centrometal upravo to i htio reći sa ovom slikom da je nepravilno postavljen puž. POd krivim kutem. I ja sam već naletio na par takvih " spremnika" I svima je bio problem dobava peleta. Nakon postavljanja na dobru kosinu dobava peleta ide uredno iz bilo čega.
Jbg to je jedna mala caka koju monetri zanemare.
kolman is offline  
Old 06.03.2013., 20:51   #4093
[QUOTE=patafljengo;43951019]Moj ferroli sfl ,a i ostali vaši ne preveliki miljenici imaju na izlazu dima iz kotla mehaničku regulaciju - klapnu koja se regulira ručicom. Utječe položaj ručice na potrošnju peleta ?? bolje rečeno koji je njezin najbolji položaj , otvoren,poluotvoren ili ????.Zanima me, pošto je serviser odredio vodoravni položaj ručice kao najbolje riješenje, a to znači skroz otvorena klapna.
Inaeč dimnjak (fi 160 )je vanjski sa plaštom i šidel tuljcima ,obložen ukrasnom ciglom bez izolacije.[/QUOTE

naravno da utiče s njime smanjuješ protok dimnih plinova što je on manji iskoristivos je veće a potrošnja manja po meni okomito ako se ne javlja greška F04 ak se ona pojavi malo otvoriš
ivek-k is offline  
Old 06.03.2013., 20:52   #4094
Quote:
kolman kaže: Pogledaj post
Da dobro si vidio unutra je lim. ALi taj lim ima funkciju usmjerivača vode.
Na najvišem priključku taj lim vodu usmjerava prema gore , sredni dva usmjeravaju vodoravno ljevo i desno a najdoljni usmjeren prema dolje.
I nema druge skrivene cirkulacije.
znači da onaj presjek u biti nije presjek već neka skica koju je neko nacrtal toliko da je obavil taj posel
ivek-k is offline  
Old 06.03.2013., 21:07   #4095
Quote:
ivek-k kaže: Pogledaj post
a gDajc piše da se nemre mislim da kotel ne igra tolku ulogu ak smanjiš snagu plamenika na optimalno plamenik bude delal konstantno znači samo treba pravilno podesiti parametre
da se s njim sve napraviti samo se treba igrati
brle1 is offline  
Old 06.03.2013., 21:10   #4096
Quote:
ivek-k kaže: Pogledaj post
to kaj ste napisali da bačva ima neku ulogu to su čiste gluposti važan je samo nagib puža uskladiti sa dužinom doziranja da ne zatrpava ili ne dozira dovoljno ili možda vaš dozator ima osjetnika u kakvom se spremniku nalazi
spremnik je ok ja bum isto napravis slični kolegi samo je loš kut
brle1 is offline  
Old 06.03.2013., 21:20   #4097
Quote:
kolman kaže: Pogledaj post
Da dobro si vidio unutra je lim. ALi taj lim ima funkciju usmjerivača vode.
Na najvišem priključku taj lim vodu usmjerava prema gore , sredni dva usmjeravaju vodoravno ljevo i desno a najdoljni usmjeren prema dolje.
I nema druge skrivene cirkulacije.
Ivek je mislio na recirkulaciju koja se ne vidi na "presjeku". A gdje su ti limovi ? Majke mi tamo su ? A mozda tako i cijev gornjeg prikljucka ide ??? A mozda i ne ide... Dakle, rekli bi u nasem kraju " dao si mi ku... od ovce" . U slobodnom prijevodu nisi mi dao nista. Bar ne ono sto sam trazio.
Kolman, ovo se ne odnosi na tebe nego na CM.

Quote:
ivek-k kaže: Pogledaj post
znači da onaj presjek u biti nije presjek već neka skica koju je neko nacrtal toliko da je obavil taj posel
Upravo tako.
Btw onaj obecani poziv od CM-a , naravno, jos nije dosao.
Rijeka555 is offline  
Old 06.03.2013., 21:33   #4098
Quote:
Rijeka555 kaže: Pogledaj post
Ko o cemu ti o... Pa spameti se i vidi da tvoje povezivanje trenutno meni nema smisla. A da ce poslije proljeca biti slicno (ne i isto) hoce. Hvala na lijepim zeljama. Fyi tvornicke postavke (amenovane od ovlastenika) su mi dale potrosnjicu od 6 vreca dnevno. Naravno, uz napomenu da to tako mora i da je objekt takav i bla bla... Da cu doci ja na njihove postavke...
Al' eto... tvrdoglav kakav jesam malo pomalo... I uz pametne savjete sad sam na prosjeku oko 3 vrece. I puno mi je.
U svakom slucaju hvala i budi mi ziv i zdrav.
Pozdrav
Evo spametio sam se i zahvalan sam ti na tome, toliko da ti mogu reći bez obzira kako ćeš to tumačiti da su prosječno 3 vreće dnevno ipak malo previše za primorje, lp
Peletko is offline  
Old 06.03.2013., 21:34   #4099
treban pomoč zna tko CM plamenik od 50 kw koliko radi a koliko stoji puž na 40kw a koliko na 50
HVALA
brle1 is offline  
Old 06.03.2013., 21:41   #4100
Quote:
centrometal kaže: Pogledaj post
Ak nije problem poslikaj ti to sve lijepo, pa onda koje termometre gdje koristis itd.
Pa sad da je neki problem i nije. Sto ocekujete vidjeti na spoju a nije vidljivo na skici - stvarno ne znam. Ima li utjecaj kut slikanja ? .
Sto tocno zelite vidjeti ? Koji segment Vas buni ? Zelite li da slikam i pec sa spremnikom da nije slucajno bacva spojena !?
Senzori su od automatike Auromatic 620 i taj, upitni, je spojen na polaz koji krece od vrha spremnika gdje je i odzraka. Mjereno i s Vasim osjetnikom za sanitarnu vidu isporuce s kotlom. Mjeren i s digitalnim "laserskim" . Svi pokazuju nizu temp negoli bi trebala biti. Stegnuti obujmicom uz cijev i prekriveni termo izolacijom.
Pozdrav
Rijeka555 is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:19.