Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Školarci i adolescenti

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.04.2011., 14:56   #61
Quote:
magaly kaže: Pogledaj post
je protuzakonito je..

al npr što napraviti ako ti je radno vrijeme od 8,30-16,30 i imaš samo prvi razred mogućnost dnevnog boravka, a nisi u financijskoj situaciji priskrbiti neku čuvalicu djetetu od cca 7,5 godina jer škola nije u mogućnosti drzati dnevni boravak u drugom razredu osnovne škole

uopće nije protuzakonito

Članak 94. Obiteljskog zakona
(1) Roditelji su dužni čuvati i njegovati dijete i skrbiti za njegove potrebe.
(2) Roditelji ne smiju dijete predškolske dobi ostaviti bez nadzora odrasle osobe.

dakle, predškolac nije dijete koje je krenulo u prvi razred..jedino se naša percepcija promijenila, još je naša generacija najurednije išla sama u školu i bila doma sama
itapita is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2016., 14:29   #62
Pozdrav svima,
mene zanima ako je dijete izostalo sa nastave radi prehlade ili nekog drugog razloga, plaća li manji iznos za školsku kuhinju za taj mjesec ili za produženi boravak.
Ako netko ima iskustva molim da ga podijeli!
bingulina is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2016., 19:17   #63
ovisi od škole do škole. u našoj maknu cijenu ručka pod uvjetom da je javljeno u jutro prije početka nastave da dijete neće doći.

školsko dijete koje nema neke poremećaje u razvoju mora biti zrelo i osposobljeno samo ostati doma. ako nije, nek se roditelji zapitaju ne štite li dijete previše jer odgoj je i pripremanje za samostalni život, mic po mic.
pikuli is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2017., 17:59   #64
Pozdrav svima, 🖑
Podižem temu u nadi da ću pronaći roditelje sa iskustvom čija su djeca upisana ili su bila upisana u cjelodnevni boravak u OŠ Pojišan u Splitu!? Naime, nakon što su nam se svi planovi u travnju ove godine preslozili i nanovo poslozili nisam imala puno vremena ali ni prostalih opcija pa sam sin upisala u navedenu školu! Pedagogica je bila štura sa informacijama pa bih molila roditelje ako mogu podijeliti svoja iskustva?
Kada se potpisuje ugovor sa školom? Hoće li se održati roditeljski sastanak prije početka nastave? Kada i gdje će biti objavljen popis udžbenika? I naravno, kako ste vi i vasi maleni zadovoljni sa cjelodnevnim boravkom u OŠ Pojišan?
Hvala ...

Poslano sa mog SM-A510F koristeći Tapatalk
__________________
v3eka
v3eka is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2019., 09:51   #65
Naslov je sve o cjelodnevnoj nastavi a svi pišu o produženom boravku..

Dobro vam je netko na 1. stranici napisao- to nije isto!

U cjelodnevnoj nastavi to izgleda otprilike ovako:
dolazak u školu
jutarnja tjelovježba
razgovor i dogovor s učenicima
doručak
1 h nastave
odmor
izlazak van (odmor)
1 h nastave
ručak
šetnja
2 h nastave
užina
odlazak doma

Predmeti su raspoređeni tijekom cijelog boravka na nastavi i zato nije moguće doći po dijete prije dogovorenog vremena. Imaju 2. učiteljice.

U produženom boravku/jutarnja smjena
- dijete je na nastavi s 1. učiteljicom koja mu predaje sve predmete s odmorima po 5min + veliki odmor (20-25min) za doručak
- učiteljica iz produženog preuzima učenike nakon nastave (4. i 5. sat)
- u produženom boravku vrijeme je podijeljeno na slobodno vrijeme, organizirano i vježbanje odnosno domaća zadaća
- u produženom boravku osiguran je i obrok (kuhani ili ne -ovisi o školi)

U produženom boravku/popodnevna smjena je ista stvar, samo se produženi održava prije nastave

Zbog toga što ne ostaju sva djeca u PB-u, često se u istu grupu upisuju učenici iz različitih razreda (dok se ne popuni grupa - a to je priča za sebe). Djeca uglavnom ne uče čitati, tekstove napamet i slično u PB-u jer to zahtijeva veliku koncentraciju a u takvim je grupama to skoro i nemoguće odraditi jer svi imaju drugačije zadatke. Ovisi o školi, učiteljici i grupi!
adry88 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2019., 10:29   #66
u zg nema smjena, tj bar mislim da bas nigdje nema smjena
nastava je uvijek ujutro a boravak popodne
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is online now  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2022., 18:10   #67
Dal netko zna koje zagrebačke škole kreću s cjelodnevnom nastavom ove školske godine?
Bilo je medijskih najava za pilot program, al ne nalazim popis koje su to škole?

https://vijesti.hrt.hr/hrvatska/cjel...rojekt-4505391
Trublja is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2022., 08:20   #68
Za zagrebačke pretpostavljam možda neke po centru koje imaju manje djece pa to mogu organizirati. Ostalo je SF.
-skyfall- is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2022., 09:23   #69
Trebao je biti javni poziv za škole. Jel bio,nemam pojma. Ali po onom što sam čitala, mogle/ mogu se prijaviti samo jednosmjenske škole. A s druge strane sam negdje pročitala da će se to za početak odnositi samo na niže razrede( čitaj: za one koji su već u produženom boravku) šta je točno ne znam.
__________________
Škorpija okružena Blizancima. Drugo dijete bit će Škorpija.
Atrama is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2022., 10:09   #70
Quote:
Atrama kaže: Pogledaj post
Trebao je biti javni poziv za škole. Jel bio,nemam pojma. Ali po onom što sam čitala, mogle/ mogu se prijaviti samo jednosmjenske škole. A s druge strane sam negdje pročitala da će se to za početak odnositi samo na niže razrede( čitaj: za one koji su već u produženom boravku) šta je točno ne znam.
Nadam se da ce zauvijek, ili barem iduce dvije godine, to i bit samo za nize razrede.
kakvi crni cjelodnevni boravci teenagera u skolskim zidinama

Nadam se da me se ova tema uopce ne tice i da ju sad citam po sluzbenoj duznosti, al ne mogu ne komentirati:

krajem svibnja 2022. nema javno dostupnih podataka na koje skole ce se potrositi pusti miljoni za koje je drzava digla kredit koji cemo do kraja stoljeca otplacivati

jel u toj cjelodnevnoj nastavni prehrana prebacena na proracun ministarstva ili ce i dalje osnivac (npr.grad zagreb) placati a roditelj sufinancirati? odnosno, hoce li hrana bit besplatna za djecu?
Hoce li cijena produzenog boravka, koju sada u Zagrebu financiraju Grad i roditelji, bit u potpunosti prebacena na drzavu?

Ako se samo produzeni boravak pretvara u cjelodnevnu /tam di postoji/ opet treba neka korekcija, mozda sitna al bitna, da se definira ugovor o radu s uciteljicama u boravku jer je do sada njihova placa ovisila, izmedjuostalog i o participaciji roditelja

toliko pitanja, a tako malo vremena....
__________________
Ako postoji nešto što želimo promijeniti kod djeteta, trebamo vidjeti nije li to nešto što bismo prvo trebali promijeniti u nama samima
Monstera is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2022., 10:47   #71
Ma ljudi uozbiljite se. Koje škole, u Zgb, imaju uvijete za to, osim njih par?
Kod nas ne mogu ni njemački i informatiku složiti u satnicu, kakva jedna smjena, pa trebali bi valjda montažni kat dignuti ad hoc.
Inače neke srednje privat imaju tako 8-16.
8-14 je nastava i onda do 16 imaju izvannastavne aktivnosti ili instrukcije i pomoć u učenju, pisanje dz...
-skyfall- is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2022., 12:16   #72
ak su im ta dva sata opcionalna, odlicno.
ono, trebas pomoc ostanes, zelis napisati zadacu u skoli pa.poslije usput u birc, super.
ako.moraju ostati ta dva sata, uzas
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is online now  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2022., 12:33   #73
Quote:
SummerNight kaže: Pogledaj post
ak su im ta dva sata opcionalna, odlicno.
ono, trebas pomoc ostanes, zelis napisati zadacu u skoli pa.poslije usput u birc, super.
ako.moraju ostati ta dva sata, uzas
Opcionalno naravno. Ali kaže frendica dosta ih koristi.
-skyfall- is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2022., 12:41   #74
Quote:
SummerNight kaže: Pogledaj post
ak su im ta dva sata opcionalna, odlicno.
ono, trebas pomoc ostanes, zelis napisati zadacu u skoli pa.poslije usput u birc, super.
ako.moraju ostati ta dva sata, uzas
ona gimnazija na sv.duhu kojoj ne znam ime je sluzbeno od 8-16, a onda klinci jos dodatno ostaju u skoli ako nesto nisu savladali. Tipa, odgovaraju fiziku, pa ako se vidi da ne znaju, ostaju s profesorom nakon nastave da to nauce. Izgleda odlicno na papiru i upisu (i trebalo bi bit motivirajuce), al frustrira nastavnike koji "moraju ostat dodatno u skoli", a od klinaca sam cula da ionak moraju doma ucit, da se ne nenauci na satu sve.
to kolko ce dijete naucit na satu, ovisi o kvaliteti profesora, a i motivaciji/koncentraciji ucenika i onda ak je prof los, zapeo si s njim cijeli dan (umjesto da ti doma tata pomogne ili plati instrukcije. sto je realnost)

mislim da bi isto bilo i s osnovnom.
ima to smisla u nizim razredima, u visima je to bas koma.
treba bit realan, nisu nam svi profesori nes super da dobro predaju i mogu zadrzat paznju djece od 8-17, a nisu nam ni skole tak super opremljene da ce djece imat sport 2 sata svaki dan da se ispucaju i odrze koncentraciju: bazen, igraliste, vise razlicitih sportova da djeca mogu birat.
ok je da se ponudi taj produzeni boravak preimenovan u cjelodnevnu nastavu u nizim razredima po cijeloj hrvatskoj, al da se gura u sve skole i svim ucenicima, to je bas bezveze.
pa jebote, ne mogu nac asistente u nastavi za 3-4 sata dnevno (i platit ih) di ce nac za cjelodnevnu nastavu?
__________________
Ako postoji nešto što želimo promijeniti kod djeteta, trebamo vidjeti nije li to nešto što bismo prvo trebali promijeniti u nama samima
Monstera is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2022., 13:21   #75
Quote:
SummerNight kaže: Pogledaj post
ak su im ta dva sata opcionalna, odlicno.
ono, trebas pomoc ostanes, zelis napisati zadacu u skoli pa.poslije usput u birc, super.
ako.moraju ostati ta dva sata, uzas
Meni nije užas, dapače, super mi je. Pod uvjetom da djeca nakon izlaska iz školske zgrade mogu zaboraviti na školu.
__________________
La vida es sueno T. 1.1.2009. M. 25.1. 2013.
Kakadu is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2022., 13:45   #76
pa to da ali koja je tonsrednja skola u kojoj je dost dva sata za napisati sve zadace i nauciti sve za testove i ispitivanja.?
moja mala je dost brza i organizirana pa u osnovnoj pise zadace/radi projekte i uci samo duze od toga
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is online now  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2022., 08:40   #77
Quote:
Kakadu kaže: Pogledaj post
Meni nije užas, dapače, super mi je. Pod uvjetom da djeca nakon izlaska iz školske zgrade mogu zaboraviti na školu.
Ako pricamo o produzenom boravku od 1-3.razreda koji ce se preimenovat u cjelodnevnu nastavu, vecina djece, prosjecnih sposobnosti i uz dobru uciteljicu RN i ovu u boravku, moze zaboravit na skolu onog trenutka kada zatvore vrata, recimo u 15:30.
Iako vec u 2., a pogotovo u 3.razredu, neki broj djece, iznadprosjecnih ili ispodprosjecnih sposobnosti, se ne uklapa u taj rad.
Ovim iznadprosjecnima je dosadno, a moraju cekati i prosjecne i ispodprosjecne, a ispodprosjecni (ili s teskocama paznje) ne dobivaju ono sto trebaju da bi savladali gradivo svojim tempom.
I to pod uvjetom da su obje uciteljice strucne, da znaju odrzat disciplinu i odrzavat motivaciju. a nisu sve.
Uopce ne zelim zamisljat kak to izgleda u 4.razredu (znam da neke skole imaju boravak i tada) ili u visim razredima.

I da, koncept cjelodnevne bi trebao biti drugaciji od produzenog boravka i ta ideja da se sve za skolu odradi u skoli je ok, osim sto jedan dobar dio djece ne pokazuje interes za sadrzaje u skoli, ali ih ima izvan skole, a o motoricki aktivnima (i spretnima) da ne govorim. Ajmo djecu stavit u skolu na puno radno vrijeme i zaboravit da cemo ikad nakon imat neke sportase ili violonceliste, djecu spretnu rukama (tehnicki npr.), djecu sposobnu sama si podgrijat rucak i/ili skuhat rucak.

cjelodnevna kao izbor, da. kao nesto sto se uvodi u hr skole jer hr ima manje sati nastave nego druge zemlje, ne, ne i ne.
al u cijelom tom ljuti da je dignut kredit za projekt, a par mjeseci prije pocetka se ne zna koje skole idu na njega.
po meni bi bilo super da se financije koje sada grad zagreb placa za boravak, prebace na ministarstvo. i to je mozda i jedina pozitivna strana ovog projekta i to samo zato jer je zagreb u debelom minusu,a ocito se ne mogu rjesit nit majki odgajateljica s proracuna.
kad je vec novac dignut.
__________________
Ako postoji nešto što želimo promijeniti kod djeteta, trebamo vidjeti nije li to nešto što bismo prvo trebali promijeniti u nama samima
Monstera is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2023., 15:00   #78
ovo je navodno iscurilo - prijedlog satnice za cjelodnevnu nastavu:

__________________
Confluence of sounds
manchild is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2023., 17:54   #79
I opet ću reći da je premalo TZK u današnje vrijeme.
Galaktik is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2023., 19:43   #80
od kuda je to iscurilo

dakle, vjeronauk ostaje postojan 2 sata tjedno, al digitalne kompetencije je dovoljno 1 sat
i ocito su uvalili ono govno od kritickog misljenja
__________________
Ako postoji nešto što želimo promijeniti kod djeteta, trebamo vidjeti nije li to nešto što bismo prvo trebali promijeniti u nama samima
Monstera is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:30.