Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Dojenčad i predškolci

Dojenčad i predškolci Roditeljstvo korak po korak

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.07.2014., 11:30   #5101
Žene, pliz pomoć ne stignem pretraživati postoji li posebna tema za SRV.
Uglavnom zanima me je li netko tražio i dobio SRV za starije dijete (5 g.) s dijagnozom artritis (trenutačno reaktivni ali ide prema juvenilnom). Produljenje sam tražila po preporuci pedijatrice, ali odbili su me. Također je i astmatičar.
__________________
Le Petit Prince, 2009. Bébé n ° 2 2012.
Saffron08 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2014., 23:46   #5102
Pozdrav!

Imam bebu od 9,5 mjeseci kojoj je prošli mjesec fizijatrica dijagnosticirala Torticollis (krivi vrat). Iako je to dijagnoza koja se u pravilu otkrije nedugo nakon rođenja, kod nas je specifično da je kod moje cure to tek nedavno postalo uočljivo pa smo muž i ja samoinicijativno otišli kod pedijatrice i tražili uputnicu za fizijatra.

Za 4 dana kreće na vježbe 1 put tjedno, a već su nam na Baby handling edukaciji rekli da mora kući vježbati i educirali nas kako rukovati s njom da ju potičemo da koristi slabiji vratni mišić. Pošto je to stanje koje se sporije ispravlja kad je beba starija, postoji mogućnost da ćemo trebati vježbati i kad mi istekne porodiljni.
Mi se naravno nadamo da će se ispraviti do tad, ali ja to sad ne mogu znati, a ona puni ubrzo 10 mj, kad je rok za produljenje porodiljnog.

Što mislite, je li se za Torticollis uopće isplati tražiti produljenje porodiljnog? Ima li među vama takvih slučajeva?

Da još napomenem da smo muž i ja oboje zaposleni na puno radno vrijeme i Torticollis joj je na sreću jedina dijagnoza, inače dobro motorički napreduje.
makyca is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2014., 16:30   #5103
jel netko zna kad ti ne produlje produljeni porodilni jel žalba ide u Zagreb na hzz-o il u tvoju ispostavu u kojoj se nalaziš,meni je djete operirelo srce sa 5mj života ima tetralogiju fallot i danas po prici ovih iz komisije neće mi produljit porodilni,mada je kardio kirurg profesor napisao da je djetetu potrebna majcina njega da nesmi biti još u kolektiv ukljucen....
Maki1234 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2014., 11:58   #5104
Da li je netko dobio produljenje porodiljnog zbog alergija na hranu i atopijskog dermatitisa? I da li se njega može tražiti nakon što su se obadva roditelja vratila na posao? Mali je napunio godinu dana, uskoro kreće u jaslice, ali ne znam kako će to funkcionirati s obzirom na njegove nutritivne alergije i bolesti (oslabljen imunitet = reakcija na koži u vidu ekcema).

Kolika je naknada za njegu?
crazydiamond2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2014., 22:52   #5105
Produzenje porodiljnog mozes traziti i nakon povratka na posao. Naknada je oko 2200 kn ako si zaposlena duze od godine dana neprekidno ili 18 mjeseci sa prekidima unutar dvije godine.
__________________
Gnothi seauton.
adriatica is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.12.2014., 09:58   #5106
Quote:
adriatica kaže: Pogledaj post
Produzenje porodiljnog mozes traziti i nakon povratka na posao. Naknada je oko 2200 kn ako si zaposlena duze od godine dana neprekidno ili 18 mjeseci sa prekidima unutar dvije godine.
Hvala na odgovoru. Znaš li možda kako se obračunava naknada za SRV? Recimo ukoliko je plaća 6000 kn, a radi se 4 sata, 3000 kn se dobije od poslodavca, a od HZZO-a koliko? Da li ispaćuju polovicu od tvoje plaće ili polovicu od neke njihove osnovice?

I da li si čula slučajeve da za alergije odobravaju njegu, čula sam da su postrožili kriterije i da štede gdje god mogu?
crazydiamond2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.12.2014., 15:44   #5107
Ovisi o tome koliko je "jak" atopijski i koliko je staro dijete. Recimo, mog malog je komisija pozvala na pregled, pregledali ga, atopijski mu je bila jedna od nekoliko dijagnoza - između ostalog kraći trup u lijevu stranu, kosa zdjelica, asimetrija, hipoton, nedovoljna aktivnost trupa, ravnotežne reakcije slabije kvalitete, alergije, jednom je bio u febrilnom konvulzivnom statusu, loš imunitet, česte upale uha, jedna noga tanja od druge, kifoza kičme...
Tada je imao par ekcema na nogama i rukama i rekli da nije ništa strašno... i odbili nas... A još uvijek smo bili vježbači...
Obrazloženje: ima tri godine, veliki je i to nisu teške smetnje u razvoju.
Wellisia is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.12.2014., 09:45   #5108
Quote:
Wellisia kaže: Pogledaj post
Ovisi o tome koliko je "jak" atopijski i koliko je staro dijete. Recimo, mog malog je komisija pozvala na pregled, pregledali ga, atopijski mu je bila jedna od nekoliko dijagnoza - između ostalog kraći trup u lijevu stranu, kosa zdjelica, asimetrija, hipoton, nedovoljna aktivnost trupa, ravnotežne reakcije slabije kvalitete, alergije, jednom je bio u febrilnom konvulzivnom statusu, loš imunitet, česte upale uha, jedna noga tanja od druge, kifoza kičme...
Tada je imao par ekcema na nogama i rukama i rekli da nije ništa strašno... i odbili nas... A još uvijek smo bili vježbači...
Obrazloženje: ima tri godine, veliki je i to nisu teške smetnje u razvoju.
Mali je napunio godinu dana. Dermatitis je sve gori, po ljeti kada samo bili kod alergologa je imao blaži oblik, sada mu se dosta pogoršalo. Idemo na Šalatu uskoro na daljnja testiranja. Vidjet ću tada sa dermatologicom da nam napiše preporuku za svaki slučaj. Bojim se da mu se u jaslicama još ne pogorša. Avidiš, sa tim atopijskim je dosta škakljivo, možda baš taj dan kada bude komisija koža bude u super stanju, a dan nakon toga opet bukne. Nadam se da ne odlučuju prema trenutnom stanju kože.

Uglavnom mi od papira treba preporuka specijaliste i pedijatra, zar ne?
crazydiamond2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.12.2014., 16:34   #5109
Quote:
crazydiamond2 kaže: Pogledaj post
Mali je napunio godinu dana. Dermatitis je sve gori, po ljeti kada samo bili kod alergologa je imao blaži oblik, sada mu se dosta pogoršalo. Idemo na Šalatu uskoro na daljnja testiranja. Vidjet ću tada sa dermatologicom da nam napiše preporuku za svaki slučaj. Bojim se da mu se u jaslicama još ne pogorša. Avidiš, sa tim atopijskim je dosta škakljivo, možda baš taj dan kada bude komisija koža bude u super stanju, a dan nakon toga opet bukne. Nadam se da ne odlučuju prema trenutnom stanju kože.

Uglavnom mi od papira treba preporuka specijaliste i pedijatra, zar ne?
Nama su odlučili prema trenutnom stanju kože.
Da, jako je zeznuto to sa tim pregledima i komisijama i za produženje ti treba preporuka spec. i pedice.
Wellisia is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2014., 14:23   #5110
Quote:
Wellisia kaže: Pogledaj post
Nama su odlučili prema trenutnom stanju kože.
Da, jako je zeznuto to sa tim pregledima i komisijama i za produženje ti treba preporuka spec. i pedice.
Hvala Wellisia.

E sada.. da li ja mogu predati papire koje imam kod sebe (alergotest iz krvi od ljeta koji je poz na km i jaje), nalaz od alegologa iz 10 mj koji savjetuje daljnje pracenje i testiranje za 6 mjeseci ili po potrebi prije (kada smo bili na pregledu je bila dobra faza) i tražiti preporuku od pedijatra..

Na Salatu kod dermatologa smo naruceni krajem 1 mj, a pitanje je koliko ce jos potrajati dok ne napravimo kompletno alegolosko testiranje i eventualno gastroenterologa. Da li te nalaze mogu dostaviti naknadno? Kako i sama obrada zahtjeva za SRV traje do 60 dana bilo bi ju bolje što prije pokrenuti. Ali bojim se da bi sa ovim postojećim papirima teško odobrili iako imamo dokazane alergije i sada je koža stvarno koma.
crazydiamond2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2014., 00:43   #5111
Prilozi sto vise papira. Naknadnu papirologiju ne primaju, bar koliko je meni poznato, jer se odluka bazira na predocenoj dokumentaciji i stanju djeteta. Nalaze koje ishodis nakon vjestacenja dat ces im na uvid na slijedecoj kontroli tj. produzavanju.
__________________
Gnothi seauton.
adriatica is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2014., 06:37   #5112
Ali takoder, nakon sto predas papire cekas vjestacenje po mjesec dana i u tom periodu, dok papiri jos nisu otisli na komosiju mozes donjet naknadno nalaze. I ja sam napisala tako u zahtjevu na hzzo. Molim da mi se odobri i napomena tad i tad idemo obaviti te i te preglede i nalaze cu donijeti naknadno.
Ali to naravno ne mozes napisati ako pregled imas zakazan za par mjeseci nego samo ako je pregled uskoro.
I ne mozes predat samo sa preporukom pedijatra. Ne znam ni da li bi ti primili papire, a znam da nema sanse da ti odobre cak i ako bi ti primili papire. Masi ljudi ne odobravaju ni sa preporukom spec. Ugl. odi dermatologu i moli da ti samo napise preporuku i reci da ti je hitno, da nisi znala da se to mora imat...
Baj d vej, moj malac isto pozitivan na jaje... Km razred 1 (slaba alergija), i dalje vucemo kifozu kicme i svasta nesto i nismo dobili produzenje, a kad vidim i cujem (npr. po bolnicii) tko sve ima produzen porodiljni i zbog kojih dijagnoza zlo mi je!! Tako da skoro pa nema pravila...
Wellisia is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2014., 09:42   #5113
Dakle, bilo bi bolje pricekati barem jos pregled dermatologa za preporuku. Prije ne mogu doći do dermatologice jer mi iz Pule putujemo u ZG na obradu, tj. prvi pregled krajem siječnja. Tako mi ne preostaje nego čekati još mjesec dana, i tek onda pkrenuti zahtjev za SRV. Probat ću se ovdje u Puli barem naručiti još jednom na alergološko testiranje, možda i to bude gotovo unutar mjesec dana, pa neka mi alergolog iz Pule napiše također preporuku.

Da li onda trebam preporuku i od gastroenterologa ili je dovoljno samo od dermatologa i alergologa?

Mi imamo alergiju na KM (3. razred) i jaje (2. razred). Koliko čitam o tim komisijama, sve je stvar sreće. Nadam se da će izaći u susret.
Wellisia, kakvo je stanje vama sa atopisjkim sada kada ste stariji, jel se koža smirila?
crazydiamond2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2014., 20:03   #5114
Sve bolje i bolje je. Bukne na neke okidače (npr. bura mu baš smeta) ali je inače uglavnom OK... Mažemo se i mazimo i pazimo i pazimo na prehranu... Borimo se.
Wellisia is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.12.2014., 12:18   #5115
Jucer mi je fizioterapeutica rekla da mnogi roditelji koji traze produljeno za njegu djeteta ne znaju da imaju automatski pravo na djecji doplatak pa eto da podijelim ovdje info. Raspitajte se za ostvarivanje ovog prava jer iznos nije zanemariv.
Nykas is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.01.2015., 23:17   #5116
Quote:
Nykas kaže: Pogledaj post
Jucer mi je fizioterapeutica rekla da mnogi roditelji koji traze produljeno za njegu djeteta ne znaju da imaju automatski pravo na djecji doplatak pa eto da podijelim ovdje info. Raspitajte se za ostvarivanje ovog prava jer iznos nije zanemariv.
cim dobijes rjesenje za produljeni doci ce ti doma poziv da se javis u hzmo zbog doplatka
rade probleme jedino ako ne podneses "novi" zahtjev u drugom mjesecu kad ga podnose redovni korisnici doplatka, ali i to je rjesivo (pisale smo o tome u 2,3 mjesecu prosle godine)
mom2be is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2015., 09:30   #5117
Ne tražim ja produljenje, nego smo pričale nešto o tome kako ljudi uglavnom ne znaju na što sve imaju pravo, pa mi je ovo spomenula kao nešto što roditelje iznenadi da mogu tražiti. S obzirom na ovo što si napisala, da se doma dobije obavijest, onda ne znam kako ljudi to ne znaju. No u slučaju da ovdje ima netko takav, nek zna da može dobiti.
Nykas is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2015., 13:49   #5118
pitanjce

da li imam pravo na novčanu naknadu ako radim znači nisam produživala porodiljni počela sam raditi kad je mala navršila 6 mjeseci a na vježbe smo krenuli kad je imala 9 mjeseci i još uvijek idemo na vježbe i doma vježbamo, ima hipotonus ? i koja se dokumentacija mora predati na hzmo? hvala vam najljepša

pozdrav svima
labrador is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2015., 16:42   #5119
Pozdrav,

Koliko vremena treba proći od predaje papira do rješenja?

Supruga bi trebala početi raditi za tjedan dana, a još nismo dobili rješenje. Rečeno nam je da će nam se javiti. Ja trenutno radim, supruga bi trebala početi raditi u četvrtak, jedna baka radi, druga baka je udaljena 50km. Supruga me nagovarala da upišemo malu u jaslice kako bi se mogla priviknuti, a ne da je ostavimo prvi dan odmah 8+ sati. Upisali bi je u privatne jaslice jer sad ni ne možemo u državne, ali sam računao da ćemo sigurno dobiti produženje pa nema svrhe da ide u jaslice. Računao sam i predati papire 3mj. prije isteka porodiljnog tako da odmah znamo ako ga ne produže i možemo se pripremiti, ali su nam rekli da to ne ide tako već da nalazi moraju biti friški, stari max. mjesec dana. I to je glupost jer se na neke od pregleda koje treba obaviti čeka i po 6 mjeseci, ali eto balkan pa smo to riješili.
Guud is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2015., 17:55   #5120
Quote:
Guud kaže: Pogledaj post
Pozdrav,

Koliko vremena treba proći od predaje papira do rješenja?

Supruga bi trebala početi raditi za tjedan dana, a još nismo dobili rješenje. Rečeno nam je da će nam se javiti. Ja trenutno radim, supruga bi trebala početi raditi u četvrtak, jedna baka radi, druga baka je udaljena 50km. Supruga me nagovarala da upišemo malu u jaslice kako bi se mogla priviknuti, a ne da je ostavimo prvi dan odmah 8+ sati. Upisali bi je u privatne jaslice jer sad ni ne možemo u državne, ali sam računao da ćemo sigurno dobiti produženje pa nema svrhe da ide u jaslice. Računao sam i predati papire 3mj. prije isteka porodiljnog tako da odmah znamo ako ga ne produže i možemo se pripremiti, ali su nam rekli da to ne ide tako već da nalazi moraju biti friški, stari max. mjesec dana. I to je glupost jer se na neke od pregleda koje treba obaviti čeka i po 6 mjeseci, ali eto balkan pa smo to riješili.
Neka supruga u pon nazove hzzo pa neka pita u kojoj je fazi njen zahtjev...
Wellisia is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:10.