Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.09.2003., 13:52   #1
Stanovi - Rijeka i okolica

Da li netko od formuaša trenutno kupuje stan ili teren za kuću u Rijeci? Bilo bi lijepo da razmijenimo iskustva. Ja sam u potrazi za stanom od bar 55 m2, do 55000 EUR, u manjoj zgradi i u relativno dobrom stanju. Alternativa mi je kupnja terena negdje oko Kastva ili Viškova i dizanje montažne kuće.

Sinoć sam npr bio u jednom stanu na Krimeji. Lokacija jako dobra, 15 minuta pješke od Korza, blizu bus, škole, vrtići i sve ostalo. Ali... Stan 55 m2 na osmom katu od neboderu od 12 katova. Fasada se ljušti, već krpana na nekoliko mjesta. Stan fin, čist, promijenit treba stolariju, ali mi se ni to ne čini hitno. Tip traži 55000 EUR. Moja žene neće ni da čuje da živi u neboderu, tako i svi ljudi koje znam, a nitko od njih nikad ni nije zivio u neboderu. Nisu mi jasni???

Novogradnje su ili skupe ili se još ništa ne vidi, a traže ti 50% unaprijed. Najbolja fora su one sa povoljnom cijenom (recimo 1000 EUR/m2). Zalijepiš se, nazoveš, a ono rohbau, trebaš još ubacit par stotina EUR da bi mogao uselit'
Bankei is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2003., 12:27   #2
Nagovori zenu na neboder :-)

Mi smo trenutno podstanari u stanu na 8. katu, na Zametu. Ma predivno nesto. Stan je 2s+db (68m2), neboder je uredan, susjedi odlicni, puno mjesta za parkiranje..... a pogled.... mmmmm!! Cijeli Kvarner, otoci, Opatija.... super super.

Na zalost, mi kupujemo nesto vece (3s+db) tako da nam svi ovi na Zametu ispadaju. Gledala sam nesto na Kozali (naravno, opet neboder, mislim da se cijenom jedino u tako nesto mozemo "ugurati"), stanovi mi se cine ok. Veliki, prostrani, suncani, zgrade djeluju ok. Jedino sam malo skepticna oko pozicije
Lei is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2003., 12:40   #3
Kako se cijene kreću na Kozali? Zašto si skeptična glede lokacije, dosta je bliže centru nego Zamet? A i Žurkovo je puuno bliže Nešto nebodera ima na Krimeji i Vojaku, ali mi izvana izgledaju pomalo derutno

Da li znaš kakvi su neboderi na Turniću? Ovako sa ceste mi izgledaju koma.

S obzirom da vam treba poveći stan, jeste li razmišljali o gradnji kuće? Lokacije jesu (okolica Viškova, Grobnik), ali za kakvih 30000 EUR + 400 EUR/m2 imaš kuću u cvijeću?!
Bankei is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2003., 14:16   #4
Razmisljali smo o kuci, ali smo ipak odluku stavili na stan.

Na Kozali cu cijene takve da se 87m2 moze naci za 65 - 70 000 Eu. Ovisno o katu. Sto nije toliko lose.

U S-evima su cijene jos povoljnije, tamo se trosoban moze naci za (cak) 45000 Eu, ali ... to je ipak S (ili Sh)

Turnic.... meni se isto cine dosta derutne te zgrade, ne znam kakve su iznutra.

A zasto mi je Zamet bolji od Kozale.... Odlican mi je jer je prometno na jako zgodnoj poziciji. Kad god je "cep" u gradu, Zamet to ne hvata. Ako hoces van grada zaobilaznica je pod nosom i za cas si gdje god pozelis. Kozala je s te strane nezgodna jer ima prilaze koje hvataju prometne guzve, tako da me malo toga strah.
Lei is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2003., 14:39   #5
Nedavno su naši poznanici kupili 70m2 u "Vratija se Šime" neboderu za 40000 EUR. To je tamo na trokutu Turnić-Krnjevo-Zamet, na cesti prema Kastvu.

Reci mi ideš li preko agencije? Da li neku možeš preporučiti? Ja sam ih dosad izbjegavao, ne da mi se tih 3%, ali ako mogu to isplatiti kroz povoljniju cijenu stana, zašto ne? Optimist sam, ha

Da li na Zametu ima manjih stanova u neboderima, recimo 60m2? Meni su ti interesantni, novce bi radije trošio na neke druge stvari
Bankei is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2003., 16:36   #6
Quote:
Nedavno su naši poznanici kupili 70m2 u "Vratija se Šime" neboderu za 40000 EUR. To je tamo na trokutu Turnić-Krnjevo-Zamet, na cesti prema Kastvu.
Vratija se Sime? Koji je to neboder?

Quote:

Reci mi ideš li preko agencije? Da li neku možeš preporučiti? Ja sam ih dosad izbjegavao, ne da mi se tih 3%, ali ako mogu to isplatiti kroz povoljniju cijenu stana, zašto ne? Optimist sam, ha
Da, nazvali smo par agencija. Al ne znam koju ti preporuciti. Mislim da su sve ok, samo da ti nadju stan

Quote:

Da li na Zametu ima manjih stanova u neboderima, recimo 60m2? Meni su ti interesantni, novce bi radije trošio na neke druge stvari
Ovaj u kojem smo mi ima 68, mislim da u zgradi ima i jednosobnih koji su manji, ali ne znam tocno koliko manji. Ovog kakav je nas mozes dobiti za 50-ak tisuca Eu.
Lei is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2003., 16:49   #7
Quote:
Vratija se Sime? Koji je to neboder?
Ustvari to je par nebodera sa desne strane ceste kojom ideš od Zametske ulice prema zaobilaznici. Mislim da je u prizemlju jednog od njih pošta.

Plaše li te eventualni troškovi obnove fasade u neboderu? To je meni ključna kočnica kad su u pitanju neboderi. Da li ima gradski plin na Zametu? Centralno?
Bankei is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2003., 18:19   #8
Quote:
bankei_ri kaže:
Ustvari to je par nebodera sa desne strane ceste kojom ideš od Zametske ulice prema zaobilaznici. Mislim da je u prizemlju jednog od njih pošta.
Jao, jao... ti neboderi zbilja izgledaju uzasno. U jednom od njih je i neka kladionica, a ta cesta je inace puna dilera
Quote:

Da li ima gradski plin na Zametu? Centralno?
Ima, i jedno i drugo. S tim da je i grijanje vode na centralno (znam da negdje to nemaju pa napominjem kao dodatni feature ). I kablovsku isto.

A gdje bih ja jos mogla ici gledati stanove trosobne? Sh-eve automatski otpisujem, Skurinje mi se isto bas ne svidjaju previse. Marceljeva..... e kad bi imala te novce
Lei is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2003., 09:23   #9
Za trosobne možeš još pogledati na Donjoj Vežici. A i Turnić ih je pun
NE znam, moja žena i dalje tvrdi da se boji visine i da neboderi ne dolaze u obzir. A i te fasade me brinu
Bankei is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2003., 21:25   #10
Uh uh uh uh... hocu otvoriti novu temu u vezi otkupa a nemam dozvola

Evo tu pitanje, pa ako netko od nadleznih vidi, pliz preselite pod pravu temu

U cemu je fora s otklupom? Zasto neki ponosno isticu "stan u vlasnistvu", a s druge strane oni koji imaju otkup predstavljaju to kao pogodnost. Koliko se meni cini, ako stan ima otkup prednost je utoliko sto se dize manje kredita od banke, kamate na taj dio otkupa su manje (mislim da otkup ima kamatu od nekih 1%), a i sanse da ZANE procijeni nekretninu na onoliko koliko treba su vece (jer je cijena stana umanjena zbog otkupa), provizija agenciji ce onda isto biti manja, porez onda vjerojatno isto, itd itd.

U cemu je kvaka?
Lei is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2003., 09:40   #11
Quote:
Uh uh uh uh... hocu otvoriti novu temu u vezi otkupa a nemam dozvola
cekaj da ti stigne confirmation mail od Foruma, tamo će biti jedan link koji trebaš kliknuti i voila, all doors are opened for you

ja ću ti otvoriti novu temu i dati ti prvi odgovor
Bankei is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2003., 12:47   #12
Nego palo mi nesto na pamet s obzirom da ti zena ne voli visine

Ima na Krnjevu krasnih prizemnih stanova s vrtom. OK, zvuci ovako na prvi pogled grozno jer ti prolaznici gledaju direkt u dvoriste, ali ima ih par (znam se tamo cesto setati), koji su skroz izolirani i jos imaju krasnu zivicu, tako da ti nitko ne vidi unutra. Jedan cak ima i maslinu posadjenu

Prodaje ih se puno (barem po oglasniku tako vidim), a i cijene su relativno pristojne.
Lei is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2003., 13:22   #13
Quote:
Nego palo mi nesto na pamet s obzirom da ti zena ne voli visine. Ima na Krnjevu krasnih prizemnih stanova s vrtom. OK, zvuci ovako na prvi pogled grozno jer ti prolaznici gledaju direkt u dvoriste, ali ima ih par (znam se tamo cesto setati), koji su skroz izolirani i jos imaju krasnu zivicu
He he, to ne volim ja kao gradsko dijete naviklo da živi barem 6 metara od zemlje. Kompliciran smo mi par Doduše u kući bih živio vrlo nisko, ali to je van grada pa mi nekako drugačije izgleda

Quote:
Prodaje ih se puno
Zašto li ih se puno prodaje kad su krasni ? Možda su krasni onima koji šetaju tuda , a onima koji žive unutra

Zezam se, ali prizemlje u velikom gradu mi se čini gadna opcija, ne znam kako bih otišao na dva tjedna iz stana, a da nemam neke solidne rešetke na svim prozorima

Usput budi rečeno, jučer sam gledao jedan teren na Viškovu-Furićevo, malo prije benzinske pumpe, 500 metara nizbrdo od glavne ceste na lijevu stranu (kad se ide iz Rijeke). Uglavnom 800 m2 = 20,000 EUR. Prilaz s jedne strane je bijeli put pristojne širine, a s druge asfalt širine jednog auta. Teren je relativno ravan, komunalije na 30tak metara udaljenosti, papiri OK, unaokolo se gradi kao da će sutra zabraniti daljnju gradnju

Dok sam se tako šetkao po terenu, shvatio sam da nisam iz te priče. Previše je tu za mene nepoznanica i stranputica. Možda bi mi bilo lakše da sam neki ing.grad. Ovako.... Stan je ipak puno jednostavniji zahvat, iako je i on daleeeeko od jednostavnog.
Bankei is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2003., 13:52   #14
Eee.... sad ti je jasno zasto smo mi odustali od gradnje kuce

Ma dalo bi se to jos izgraditi, ali trenutno u ovoj fazi zivota (kad radim preko 12h na dan i stalno negdje trcim) cini mi se komotnije kupiti stan, urediti ga po gustu i ne nervirati se previse.
Lei is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2003., 22:06   #15
Quote:
Lei kaže:
Na zalost, mi kupujemo nesto vece (3s+db) tako da nam svi ovi na Zametu ispadaju. Gledala sam nesto na Kozali (naravno, opet neboder, mislim da se cijenom jedino u tako nesto mozemo "ugurati"), stanovi mi se cine ok. Veliki, prostrani, suncani, zgrade djeluju ok. Jedino sam malo skepticna oko pozicije
Kozala je najbolja pozicija u gradu. Treba to 10 minuta pjeske do Korza, i 30 minuta za natrag

Osnovna skola ti je "u dvoristu", a vrtic iza "kantuna".

A ni groblje nije daleko
AgentScully is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2003., 22:23   #16
Najkvalitetniji neboderi u Rijeci su po mom misljenju oni vojni u Vjenceslava Novaka. Slijedeci sto se tice kvalitete su oni iza u Ante Kovacica. Po mom iskustvu, najbolji od tih nebodera je dvajstcetvorka (prvi do ceste), jer je najnoviji (1978, mislim). Unazad godinu dve poceli su pustat radijatori, pa ih ljudi moraju mijenjat. A to je prilicanm trosak, pogotovo ako vam se desi da vam procure preko zime. Onda imate jos i parket, i farbat plafon od susjeda ispod, a ako imate peh onda i parket u stanu ispod....

Ako kupujete tamo, iskljucivo juznu stranu, i ne vislje od 15. kata.

Ne isplati se ustedit 5000€ i onda godinama gledat u brdo. A kad bura udari da ni ne govorim...

Kad se pokvari lift, "umres" se popet. A nedaj boze da jos kojim slucajem imas i spezu sa sobom.

Ja sam jednom morala nosit malog, koji je tada imao ~1,5 godinu zajedno sa ruksakom (kolica sam ostavila u autu, nasrecu sam imala kljuc kod sebe) na 13. kat. Cijeli tjedan sam imala muskelfiber. Nije bilo cesto, ali ipak.

Izasla sam iz dvajstcetvorke prije 2 godine.

Neboder je OK, ali po mom misljenju to moze bit samo privremeno rjesenje.

Nesjecam se koliko je pred dve godine kostala pricuva mjesecno, no upravitelj zgrade nam je rekao da ako treba mjenjat recimo pogon od lifta, treba za to par godina pricuve cjelog nebodera.

Neboder ima 21 kat, ukupno 84 stana, od toga tada oko 30ak stanova nije placalo pricuvu i nista im nitko nije mogao. Na srecu je neboder tada bio jos u relativno dobrom srtanju, neznam kako je sada.

Jendek za smece nije bio u funkciji. Iskljucen je iz upotrebe jer je bilo stanara koji su ga zloupotrebljavali pa se zacepio. Mozete si zamislit smrad koji je bio poljeti. Od toliko ljudi 4 baje za smece uvjek su bile pune, i uvjek su smrdile (zato je bolje bit u visim katovima).

U neboderu je bilo oko 20ak pasa. Uglavnon su vlasnici bili nesavjesni i bezobrazni....
AgentScully is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2003., 22:36   #17
.... vlasnici dva pasa pustali su pase na sranje/pisanje iz stana same van. Naravno da su se pos.... na susjedov otirac (ta osoba je imala tada nekoliko tisuca kn duga po pitanju pricuve).

Ono malo travice ispred ulaza je sve ispisano i pokakano od pasa. Pa sada vi pustite djete da se igra ispred zgrade.

Vecina stanara je bila lijena redovito nositi smece, pa su ga ostavljali preko noci ispred vratiju da ga uzmu ujutro usput.... Nije bila rijetkost da su to smece razvukli pasi po hodniku....

Odredjeni stanari davali su si za pravo parkirati tocno pred vrata nebodera, iako je zabranjeno zbog vatrogasaca i hitne... Dobro da se u neboder ulazilo preko par stepenica, inace bi se valjda i pred lift parkirali...

Lift.... klinci su znali ici dole pjeske i popritiskati sve gumbe.... Ako ste upali u taj lift.... (ukljucite mastu).

Stanari na gornjim katovima ponekad su obicavali uglaviti lift navecer, kako bi im ujutro bio tu.

Ja sam stanovala na 13. katu, ako sam bila sama prije sam dole dosla pjeske nego sa liftom.

sta jos..... aha.... na sjevernoj strani je srtanovala osoba, koja je redovito na djecje igraliste kroz prozor kupaonice izbacivala upotrebljene ulozke, koji su tako znali visiti po granama.

Jedna druga (mozda ista?) osoba je izbacivala gnjilo povrce (naslo se je krumpira, kupusa, mrkve...)

Doc do parkiralista a ne stat u pasje govno bila je umjetnost....

sve u svemu, uzmete zraka, zadrzite dah barem dok ne udjete u lif, udjete u stan, zatvorite vrata iza sebe i uzivate u pogledu na Korzo, Guvernerovu palacu, Putnicku obalu i cjeli Kvarner.

I ako vas nije briga za pasja govna naokolo i uloske po granama, onda je neboder pravi izbor za vas!
AgentScully is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2003., 23:03   #18
Oh, da zaboravila sam napomenut da je prednost tih nebodera sta imaju gradski plin, centralno i tolu vodu iz toplane. U dvajstcetvorki su 2001. ugradili nove vodomjere u (skoro) sve stanove, i imaju kabelsku. Fasade se jos drze, svi balkoni su na mjestu, ali liftovi su vec poceli kasljucat.

Meni se u stanu najvise svidjalo sta kupaonica ima prozor i danje svijetlo.

Stanovi imaju po 3 balkona, a od sva tri nikakve koristi. Mali su. Da su bar umjesto tri napravili jedan posteni.

Robu nisam nikada, pa ni ljeti susila na balkonu. Imala sam osjecaj da bi za par minuta sva sa scipkama zajedno bila na Cresu.

Gore pod oblacima izmedju dva nebodera uvjek je bio "propuh". Poljeti zato nije bilo pretjerano vruce.

Susjedi sa 18. kata na vise znali su se zaliti da kod jeke bure zimi "secu" ormari po sobi. Ja sam na 13. primjetila da se za jake bure njise luster.

Tamo sam zivjela od 1996. do 2001. i za to vrijeme dva puta dozivjela manji potres. Oba dva puta sam se "us...." na smrt.

Posto sam ja kao djete odrasla u kuci, kad sam dosla tamo trebalo mi je par mjeseci da se usudim posteno pogledat kroz prozor.

Neboder je super, ali za mlade ljude i samo kao privremeno rjesenje. Mozete si zamislit susjedu sa 20. kata od recimo 75. godina a lift pokvaren?

Najvise sta su oba lifta bila u kvaru je 4 dana ukupno, sta sam ja dozivjela.

Nisu zabadava gornji stanovi jeftiniji.

Nemojte kupovati ni stanove ispod 5 kata. Imate sve nedostatke nebodera, a nemate pogled.

Kad bi dosla kasnije od 22:00 doma, na parkiralistu vise nije biko mjesta, osim bogu iza nogu.

U dve godine su mi sa golfa 2 puta "skinuli" plastiku sa zmigavaca, jednom sva cetiri poklopca na felgama, jednom antenu, a jednom su mi ga popisali po cijeloj duzini ostrim predmetom...

sve sto se sa golfa dalo skinuti drzala sam zato u podrumu, i namontirala kad sam ga prodavala.

Kad sam prodavala stan, agencije su obilazile ko lude, od kupaca nitko. Igrom slucaja prodala sam ga u roku 15 dana. Kupio ga je sin od susjede sa 12. kata koji je htio je bas takav stan u neboderu blizu mame, gdje je dosada zivio. Prvi i jedini interesent za stan. Susjed ispod mene prodavao je isti stan u losijem stanju vec dvije godine.....

svjesno sam prodala stan oko 5000 DM ispod cjene. Meni se tada zurilo. Kasnije mi je susjeda iznad rekla da su jos istu zimu procurili radijatori. Dakle, da sam cekala kupca za vecu cjenu, imala bi vecu stetu od tih 5000DM.

Sve u svemu, nije mi bilo ruzno tamo zivjeti. Ali i da sam ostala zivjeti u Rijeci, nisam planirala u neboderu jos dugo ostati...

Cjena koju sam tada dobila je bila dobra. Stan je bio u jako dobrom stanju, mi smo ga renovirali 1996. Stan je imao jos oko 17k DM otkupa, tada je to bilo 273kn mjesecno.

Eto, imate sada puno informacija iz prve ruke o zivotu u Rijeckim neboderima, pa razmislita...

BTW, zna li netko od vas koliko kosta stan na visim katovima u Candekovoj 8? Tamo su sigurno skoro svi skoro pa zabadava....

Onako, cisto me zanima, sta se u zadnje dvije godine tamo novog desilo?.... Otpadaju balkoni, ubistvo u prizemlju.... idealno za ljubitelje uzbudjenja....
AgentScully is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2003., 23:09   #19
Quote:
Lei kaže:
Kozala je s te strane nezgodna jer ima prilaze koje hvataju prometne guzve, tako da me malo toga strah.
Netreba te biti uopce strah. Tu guzvu prodjes za 10ak minuta...

Ja sam vrlo koistila cestu iza Poste pa iza eSheva, i izasla na Osjecku kod Bille. A od tamo si skoro na zaobilaznici.

Jedino je onaj tjedan kad su svi sveti za izludit. Tad nemozes nikamo ni pjeske....
AgentScully is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2003., 23:11   #20
Ako se ikad vratim u RI, ocu na Belveder, Kozalu ili na Pulac. Ali ne vise u neboder. kao alternativa mogla bi posluziti Vezica.

Nikakvi Zameti, Krnjeva.... ne dolaze u obzir.
AgentScully is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:47.