Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje > Žensko zdravlje

Žensko zdravlje Od mjesečnice do menopauze: za ginekološke probleme i pitanja

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.11.2014., 11:38   #2141
O redoslijedu krpanja: Ameri imaju centre gdje krpaju istovremeno preponu i kuk na jednoj strani (zajedno rade abdominalni i ortopedski kirurg) i načelno nema neke prevelike potrebe predugo čekati između operacija. Ako je čovjek tako loše da je radno nesposoban ili u čestim/stalnim jakim bolovima, sve što treba krpati najbolje je što prije.

Npr. ja sam čekala godinu dana od operacije kila do kukova jer sam svjesno uklanjala mogućnost da su u priči "još i kukovi" (pa nisu valjda, jel) ali realno to je bila glupa odluka. Vjerujem da bi bilo bolje da sam napravila razmak od par mjeseci i riješila kukove odmah nakon kila. Brže bih se oporavljala i manje bi mi se mišići umorili od pustih kompenzacija ozljeda.
__________________
If liberty means anything at all, it means the right to tell people what they do not want to hear.
George Orwell
Godiva is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2015., 23:11   #2142
Bok cure!

Jel bio netko u zadnje vrijeme kod dr. Muschaweck? Kak se sad kreću cijene pregleda i operacije? Kontaktiram ju na [email protected] ili ona ima neki privatni mail?

I koga bih trebala tražiti u Neuronu za magnetsku?

Hvala.
ysera is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2015., 13:56   #2143
Quote:
ysera kaže: Pogledaj post
Bok cure!

Jel bio netko u zadnje vrijeme kod dr. Muschaweck? Kak se sad kreću cijene pregleda i operacije? Kontaktiram ju na [email protected] ili ona ima neki privatni mail?

I koga bih trebala tražiti u Neuronu za magnetsku?

Hvala.
hej bok, meni je zadnje kad sam pitala za cijenu kontrole rekla 250 eura, ali ja sam tamo bila na operaciji pa ne znam dal je to ista cijena i za prvi pregled...operacije su od 8000-10000 eura (obje strane). Imaš kilu? kile?
Ja sam na MR bila kod Prutki jer je navodno ok za kukove, ali ja niti nisam imala problem s kukom nego krivo operairanom kilom na lijevoj strani što se kasnije ispostavilo točno...
Dea2012 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2015., 13:56   #2144
Quote:
ysera kaže: Pogledaj post
Bok cure!

Jel bio netko u zadnje vrijeme kod dr. Muschaweck? Kak se sad kreću cijene pregleda i operacije? Kontaktiram ju na [email protected] ili ona ima neki privatni mail?

I koga bih trebala tražiti u Neuronu za magnetsku?

Hvala.
e da to je točan mail za dogovor termina, cijene...
Dea2012 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2015., 12:00   #2145
Samo da podijelim dva nova izvora koja mi se čine dobra:

http://paindownthere.com/our-story.html

http://www.instituteforwomeninpain.c...-dr.-echenberg
__________________
If liberty means anything at all, it means the right to tell people what they do not want to hear.
George Orwell
Godiva is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2015., 17:58   #2146
Quote:
Dea2012 kaže: Pogledaj post
hej bok, meni je zadnje kad sam pitala za cijenu kontrole rekla 250 eura, ali ja sam tamo bila na operaciji pa ne znam dal je to ista cijena i za prvi pregled...operacije su od 8000-10000 eura (obje strane). Imaš kilu? kile?
Ja sam na MR bila kod Prutki jer je navodno ok za kukove, ali ja niti nisam imala problem s kukom nego krivo operairanom kilom na lijevoj strani što se kasnije ispostavilo točno...
Nemam pojma još kaj imam, naručila sam se za pregled. Sad je 400.
ysera is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2015., 11:23   #2147
Quote:
ysera kaže: Pogledaj post
Nemam pojma još kaj imam, naručila sam se za pregled. Sad je 400.
Stvarno nisu normalni sa tim povišavanjem cijena. Mislim da to tajnice ordiniraju, pa možda se isplati prvo priupitati da li je cijena pregleda ista, tj 250 eura, jer meni je to uspjelo proći. Prvi put sam platila 300 što znači da nemaju fiksni cjenik.
__________________
Patience is bitter, but it's fruit is sweet.
nia-pia is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2015., 11:40   #2148
Bok cure/žene!

Malo da se javim i updejtam svoj slučaj.. Znači ja sam na ovaj forum došla radi skoro desetljeća bijesnog svrbeža dolje i to je sada konačno pod kontrolom. Riješila sam ginekološke probleme (spalila ranicu, prestala koristiti kanesten, promijenila dečka, ali svrbež je tu jer sam izgleda alergična na prašak za veš i pojavi se ako pretjeram sa alkoholom, hranom punom konzervansa, itd..imunitet mi je zmrdan jednostavno moram pazit na to i bude pod kontrolom.
Probleme sa živcima i bolovima te vrste hvala bogu nemam. Samo jednom netom nakon operacije hernije se pojavilo žarenje u uretri od par sekundi i to je to..

Ono šta mi je čudno..ali valjda je to neka sudbina..
Došla sam radi svrbeža, počeli su mi bolovi u preponama i žao mi je što sam požurila sa operacijom(radi posla) desne male hernije na Merkur jer sam mislila da me zato bole prepone pa sam još više atrofirala nakon operacije..kaj je tu je..godinu i 3 mjeseca nakon operacije je konačno taj ožiljak iznutra ok, ne zateže me više. Izvana je još ružan, ali sklona sam keloidnim ožiljcima.

Ali radi ovog foruma i Godive sam znala gdje trebam provjeriti i kukove jer 10 mjeseci nakon operacije hernije više nisam mogla sjedit puno, hodati, stajati, itd.. Nakon posjete x doktora sam i ja počela sumnjati da mi to nije "samo" od hernija. Sami kuk da me boli sam osjetila tek godinu dana nakon početnih bolova u preponama.

Čekam dr. Griffina iz UK da mi da točan termin i idem na operaciju desnog kuka radi kojeg ne mogu normalno hodati i u velikom mišićnom disbalansu sam.

Nakon učenja na sebi i konačno slušanja svog tijela vidim da moj prvi prvi problem nisu bile male kile nego kukovi. Radi kukova sam zvaršila u velikom mišićnom disbalansu. Zato su me prepone i donja leđa i boljela. U mom slučaju su se kile možda i pojavile radi disbalansa..tešk je to sto posto reć. Sada kužim da me prepone bole kada mi se mišić psoas iziritira i bude upaljen. Pogotovo ne voli prisilno istezanje. Osjećaj je kao da mi netko iscipelari prepone. Isti osjećaj sam imala prije operacije, a uzrok je bio puno aktivnosti na godišnjem i na kraju nošenje ultra teškog kofera gdje sam si vjerojatno preistegla psoase. Inače su napeti vjerojatno zbog oštećenih labruma u oba kuka i malo načete hrskavice, psa sam ih na godišnjem dodatno isprovocirala.

Snimila sam i lijevi kuk prije 2 tjedna kod dr Borića sa kontrastom u kuk ispada da mi je lijevi u malo gorem stanju, ali manje boli i stabilniji je. Da li se on nije potrudio isčitati dobro MR desnog ili je to stvarno tako ne znam. Do Neurona nisam došla jer sam se svađala sa ludom gospođom na šalteru. Sada je možda nema pa ako idete gore tražite snimku oba kuka za jednu cijenu.

Snimke su dosta dobre i od Borića, ali za vidjeti labrum kod njega treba vam dati injekciju u kuk pod kontrolom rengena. Nije strašno, traje par sekundi...ali ja nisam toliko strašljiva pa ono.. Jedino nisam gledala iglu. Cijena je 1200 + 400 kontrast. Ja sam zadovoljna jer mi Griffin neće ponovo raditi MR jer je ovaj već sa kontrastom. Ono šta pouzadno mogu reć za Borića da vam neće dobro očitati labrum na MRu bez kontrasta..zašto..neću ulazit u to..

Mišići su mi se počeli oporavljati tek 5 mjeseci nakon što sam odmarala doma. Leđa i stražnjica su mi se dosta odgrčile nakon akupunkture na šalati. Sada dalje se samo istežem lagano kod kuće, odem na leđno plivanje i ograničavam koliko sjedim i hodam. Jedino psoasi i aduktori ne pošuštaju i stalno su napeti.
Druge mi nema do operacije desnog kuka. Tek nakon operacije i fizikalne ću vidjeti dal moram odmah i na operaciju lijevog. :/

Lijevu sportsku kilu nemam namjeru sada dirati jer znam kako mi je grozno bilo nakon operacije desne kile kod nas i hvala bogu nije mi zahvatilo preponske živce. Možda mi ne bi bilo tako strašan oporavak da nisam već onda bila u velikom mišićnom disbalansu. Kod naprezanja osjetim gdje je mjesto slabosti na lijevo, ali ne boli me osim ako ne isprovociram mišić psoas i ne iritira mi živce u preponama hvala bogu. Nakon što operiram oba kuka, ako će me i dalje smetati to na lijevo onda ću otić nekome da mi ojačaju trbušni zid na lijevoj strani. Kod koga nemam pojma.
Sada moram izmisliti novac za Griffina tako da sumnjam da ću imati za Mušavek..otom potom. Navodno je neki finac isto dobar. 1000 eura je operacija. Ali nisam proučavala koliko su troškovi puta..

Preporučam svima grupe na fejsu gdje su ljudi sa vrlo sličnim ili istim problemima. Dosta njih je imalo ili ima problema sa živčanom boli.
Sports Hernia Awareness & Support
Hip Impingement Awareness (FAI, PAO, THR)

Dosta nas je imalo ili ima slične mišićne probleme koji mogu biti od različitih uzroka. Treba polako doći do uzroka. Također ne mora biti da je živčana bol uzorkovana radi kukova ili hernija, ali dobar je početak za pronalaženje uzroka nekima.

Zadnje uređivanje bluefire : 07.04.2015. at 11:59.
bluefire is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2015., 00:01   #2149
Quote:
bluefire kaže: Pogledaj post
Bok cure/žene!

Malo da se javim i updejtam svoj slučaj..
Ajme bluefire, svaka cast na opsirnom izvjescu.

Zao mi je da imas toliko problema s kukovima, ali ajde, barem si saznala sto ti je i ides to rijesiti.

Daj molim te malo vise detalja o Griffinu, koliko dodje operacija kod njega i sl.

Ja isto jako sumnjam na kukove, pogotovo desni, a to je i potvrdila snimka iz Neurona.

Doduse, otkad sam bila trudna i rodila, sad me vise nis ne boli, mozda je beba dovela kukove malo u red :-)

Pozdrav svim curama
__________________
''Dvije te stvari određuju: tvoje strpljenje onda kad nemaš ništa i tvoj stav onda kad imaš sve.''
Gardinija is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2015., 11:46   #2150
Pozdrav, Gardinija.

Baš mi je drago da te ne boli i da si dobro.
__________________
If liberty means anything at all, it means the right to tell people what they do not want to hear.
George Orwell
Godiva is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2015., 12:55   #2151
Ono što nikako da napišem i naglasim dovoljno i govorim sad ponajviše zbog budućih osoba koji čitaju temu jest da operaciju preponskih hernija naši nisu dovoljno obučeni da izvedu kako spada i velike su šanse da nećete biti dobro operirani! U detalje zalaziti neću jer želim neke stvari zadržati za sebe, no samo ću reći da su me u Hrvatskoj tako sprčkali da sam nakon operacije umirala u bolovima jer je posao obavljen i više nego traljavo. Morala sam početi uzimati lijekove za nervnu bol što prije operacije nije bilo nužno. Nakon pola godine agonije odlučila sam se na popravak kod dr. M. jer naprosto nije bilo drugog izlaza iz boli.

Da se razumijemo, niti jedan kirurg nema 100% sve zadovoljne pacijenate nakon operacije, uvijek postoji netko tko nije zadovoljan ili mu operacija nije prošla dobro. No, zato je potrebno dobro se raspitati i procijeniti gdje je rizik najmanji jer ono što primjerice Godiva često naglašava i sa čime se apsolutno slažem jest da upropašteno zdravlje nema cijenu! Dr. M. nije jedina da netko ne pomisli kako ju reklamiramo i da su svi zadovoljni s njom ima i ona svoje propuste. Postoje i drugi dobri kirurzi u Europi i svijetu koji operiraju hernije, no ona je bila moj izbor kao i još nekim curama na forumu. I nemojte se dati navući na spike uje Pere koji zna kirurga koji je njegovom susedu Štefu super operiral koljeno/kuk/hemeroide i sl., i nema problema, bude on vama i hernije zašio - kirurzi koji su sportski ili abdominalni i krpaju sve živo naprosto nisu za ovakav tip operacije. Potreban je specijalist za hernije koji zna svoj posao i to radi godinama. Živci koji se nalaze u preponskoj regiji moraju biti dobro napravljeni i ukopani nazad u mišić da bi se bol smanjila ili ne pogoršala nakon operacije,a za to je potrebno iskustvo i znanje.

Prema tome, ako vam bol i dalje perzistira nakon operacije hernije ili još gore- se pogoršala, napravite si uslugu i odite provjeriti stanje kod kvalificirane osobe odnosno van zemlje. Naši ovdje imaju ultrazvuk kojim se niti znaju koristiti niti imaju volju i želju naučiti i općenito unaprijediti svoje znanje kako bi poboljšali svoje tehnike, a kamoli priznali svoje pogreške.

Pozdravljam sve curke i nadam se da su dobro
__________________
Patience is bitter, but it's fruit is sweet.
nia-pia is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2015., 16:53   #2152
Slažem se sa Niom Piom..

Ja sam možda još imala i sreće sa operacijom desne ingvinalne kile u smislu da mi nije utjecalo na živce i da ne osjećam slabost više na toj strani (Deu je isti doktor sprčkao skroz)..to je konačno ok tak da ne mislim pipnut više.. :/ Na Merkur nikako ne idite!

Upoznala sam i curu jednu čijeg brata sportaša su sprčkali tamo isto, morao se prestati baviti atletikom.

Griffin..zaboravite mail, morate zvati na telefon. Uuuužasno su spori asistenti, doktor je prebukiran. Čekam od prvog mjeseca da "pogleda" nalaze, krajem drugog sam počela inzistirati na datumu operacije i konačno bi ga trebala dobiti kroz tjedan dana. Zadnje su mi rekli u šestom mjesecu. Naravno da još nije ni nalaze pogledao koje sam slala poštom..

Operacija sa bolnicom i konzultacijama je 6600 funti. Same konzultacije nisam sigurna koliko su. Nekih 300 funti valjda. Razmak će biti 2 dana. Eventualno ću ponoviti rengen. CT i MRove imam prilično dobre.
bluefire is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2015., 17:57   #2153
Super je što pišete javno o lošim iskustvima. Takvih informacija u nas kronično fali, a mogu spasiti čovjeka.
__________________
If liberty means anything at all, it means the right to tell people what they do not want to hear.
George Orwell
Godiva is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2015., 08:43   #2154
Gardinija tako mi je drago da ste ti i bebia dobro, bravo! Konačno da vam napišem nekakav rezime jer je prošlo 8 mjeseci od operacije. Nadam se da će nekome pomoći...Toliko uspona i padova je bilo (i još ih je) da je teško uopće sažeti sve te simptome. Dakle, lijeva strana gdje imam mrežicu i gdje mi je onaj mesar napravio neurom se još uvijek nije smirlila, to znaći da osječam bol u ilioigvinalnom kanalu i nekad tu stane a ponekad (tako je recimo zadnjih 7 dana) se proširi na kuk i nogu. Ta bol nije nepodnošljiva, mogu hodati ali je dosta jaka i sigurno sprječava bavljenje bilo kakvim aktivnostima i dosta jako smeta kod sjedenja. Desna strana slično ali tu je sve puno manje. Mislim da je ova moja lijeva strana bila u daleko najgorem stanju (što se tiće operacije koja je pogrešno napravljena)! Ja sam još napravila jednu veliku pogrešku a ta je da sam negdje u 12/01 mjesecu započela vježbe istezanja i masirala ožiljke i to je dodatno isprovociralo bol. ona se u konačnici malo smirila ali nikada do kraja pa sad ili sam nekaj baš zeznula ili sad treba punooooo vremena da se smiri. tako da ne dirajte ništa
e sad...ja sam to išla istezati jer sam u to vrijeme imala JAKO pečenje u pudendalnom području (nazovimo to tako jer po slikama odgovara tom području), dakle pečenje u rodnici i sve oko nje...kasnije se ispostavilo da je to bilo povezano s odlaskom na papa test u 12/04 i to je jako isporvociralo to pečenje. Trebalo mi je 5 mjeseci da se to malo smiri...sada je prošlo nekih 10 dana da je to puno bolje...sada sam sigurna da je u pitanju JAKI vaginalni grč od kojeg me sve to jako počne peći. Probala sam lagano, jako lagano masirati otvor rodnice i to mi je dosta pomoglo, ali to je stvarno jako lagano, i ne unutra nego otvor. Mene je već panika ulovila da je u pitanju pudendalni živac ali čini se da nije.
E da ne znam dal sam prethodno spomenula da sam dobila Lyricu koju pijem 2 puta dnevno, ujutro 75 mg i navečer 150 mg. Mislim da bi bolovi bez nje bili puno jaći, ne želim niti isprobavati...
Sto se tiće prepona i rezanih živaca i mrežice situacija je takva da bilo kakva provokacija vrača bol...npr. promjena vremena, menstruacija, dugotrajno sjedenje...svašta. Ponekad se ničm izazvano javi nekakav pritisak iznad pubične kosti i tako ostane nekoliko sati ili dana pa prođe pa opet dođe... malo se vrati u krug Doslovce mi je svaki dan drugačiji. kad bi podvukla crtu rekla bi svakako da mi je bolje ali je to daleko od potpunog izlječenja. Odlučila sam još malo pustiti vremena pa ako ne bude bolje idem u Njemačku na kontrolu, čisto zbog te mrežice iako ako su u pitanju živci teško da će ona nešto pametno moći reći.
Budem vidjela...
Držite se cure
Dea2012 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2015., 12:02   #2155
Dea, žao mi je da ti tako sporo ide oporavak, no drago mi je da se javljaš sa izvještajem
Meni je tek prošlo dva mjeseca od popravne operacije pa se isto zafrkavam sa hrpu problema,a uz to sve skupa još imam FAI dijagnozu na oba kuka uz oštećenje labruma pa to sigurno ne olakšava stvari. Još uvijek me bole prepone i rezovi, nekad sami od sebe, nekad kad se više aktiviram,boli na dodir i još je natečeno. Živci kao takvi još bole, no nemam više onaj ogavan osjećaj žarenja kad sjedim. Vjerojatno jer su napokon oslobođeni iz ožiljkastog tkiva i prerezani. Naravno, imam iznimno loših dana kada me više peče i žari ili me bole mišići, no to isto mi zna biti kod neke promjene vremena. Zna me dosta probadati u pubičnoj kosti ispod rezova u zadnje vrijeme i to sam imala nakon prve operacije i sigurno je nervna bol. Inače sam skužila da me na dnu zdjelice više žari ta lijeva strana na kojoj je bio neurom i s kojom je ustvari sve krenulo. Isto tako nemam više pečenje nakon mokrenja, već samo nelagodan osjećaj u lijevoj preponi.Nekada me nakon mokrenja pekla i uretra i prepona, tako da se ne žalim.Također sam na lijekovima za bol, no koristim Neurontin i Amyzol. Imam jako dobrih dana i jako loših. No mislim da treba vremena, osobito za nas isfušarene da se smiri bol.
Što se tiče kukova, sve više i jače me boli desni kuk i škljocam kako god se dignem ili okrenem. Mišići nogu i guzice su mi zgrčeni. Sigurno ću opet morati pod nož da to riješim, no sada je prerano i potrebno je uopće smisliti i organizirati odlazak vani jer mi ne pada na pamet više tu biti ničiji pokusni kunić.
Sve u svemu vidim nekakav napredak, iako spori, ali bitno da ide. Razina boli je manja nego prije operacije s tim da sam čak smanjila dozu lijekova. Ustvari mogu biti sretna što je problem bio rješiv i da sam izašla iz Merkura u jednom komadu

Čuvajte se curke, pozdrav svima
__________________
Patience is bitter, but it's fruit is sweet.
nia-pia is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2015., 00:09   #2156
Počelo se konačno i objavljivati o ovome:
(trenutno ne mogu do cijelog članka, ali nabavit ću)

Vulvodynia and Concomitant Femoro-Acetabular Impingement: Long-Term Follow-up After Hip Arthroscopy.

kopiram samo jedan manji dio:

Results: Twenty-six patients with generalized unprovoked vulvodynia (GUV) or clitorodynia underwent arthroscopy for FAI. Six patients, all younger than 30 years, experienced lasting improvement in vulvodynia. Twenty patients, with an older mean age, longer mean vulvodynia duration, and mainly severe pain scores, did not experience vulvar pain improvement after arthroscopy.

http://journals.lww.com/jlgtd/Abstra...lar.99690.aspx
lahor is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2015., 20:46   #2157
Quote:
lahor kaže: Pogledaj post
Počelo se konačno i objavljivati o ovome:
(trenutno ne mogu do cijelog članka, ali nabavit ću)

Vulvodynia and Concomitant Femoro-Acetabular Impingement: Long-Term Follow-up After Hip Arthroscopy.

kopiram samo jedan manji dio:

Results: Twenty-six patients with generalized unprovoked vulvodynia (GUV) or clitorodynia underwent arthroscopy for FAI. Six patients, all younger than 30 years, experienced lasting improvement in vulvodynia. Twenty patients, with an older mean age, longer mean vulvodynia duration, and mainly severe pain scores, did not experience vulvar pain improvement after arthroscopy.

http://journals.lww.com/jlgtd/Abstra...lar.99690.aspx
Hvala za ovo. :top.

Three to 5 years postoperatively, follow-up of outcomes after arthroscopy on vulvodynia was performed using chart review and patient questionnaire.

Sjećam se da i drugdje kažu da se konačni oporavak od artroskopije kuka procjenjuje nakon ovoliko vremena. Evo, meni je godinu i pol nakon artroskopije drugog kuka sva bol u genitalnom dijelu gotovo u potpunosti riješena, a ostalo je nešto bolova u donjem dijelu leđa i vanjskoj strani natkoljenica. Lijekove protiv boli više ne pijem, nikakve.

Ovim ritmom za godinu i pol do tri i pol možda budem i u potpuno normalnom stanju.

A daleko sam od "younger than 30", nažalost.

Prema mom slučaju, ima nade i za dosta starije.
__________________
If liberty means anything at all, it means the right to tell people what they do not want to hear.
George Orwell
Godiva is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2015., 21:25   #2158
Novi tipovi hip impingementa: AIIS

http://hermanwallace.com/blog/extra-...servation.html
__________________
If liberty means anything at all, it means the right to tell people what they do not want to hear.
George Orwell
Godiva is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2015., 03:49   #2159
Poslala na FB women's health pyhsio, jaaako korisno. Izgleda da se u tom smjeru stvari stvarno počinju publicirati. Trenutno je kuk interesantan, ali još slabo viđam radove na temu hernija-bol u zdjelici za što isto ruku stavljam u vatru da može biti uzrok.

Nakon prve edukacije u Engleskoj sam sigurna da sam radila sve po p.s.-u, sad još imam 2 tečaja sa Hollis Herman koja je glavna za to područje u Americi. Provela sam i tjedan na engleskom odjelu women's health pyhsio...Koliko god mislila da je to u women's health česta tema, kronična bol u zdjelici je i tamo onako - egzotična stvar.
lahor is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2015., 15:50   #2160
Quote:
lahor kaže: Pogledaj post
Poslala na FB women's health pyhsio, jaaako korisno. Izgleda da se u tom smjeru stvari stvarno počinju publicirati. Trenutno je kuk interesantan, ali još slabo viđam radove na temu hernija-bol u zdjelici za što isto ruku stavljam u vatru da može biti uzrok.

Nakon prve edukacije u Engleskoj sam sigurna da sam radila sve po p.s.-u, sad još imam 2 tečaja sa Hollis Herman koja je glavna za to područje u Americi. Provela sam i tjedan na engleskom odjelu women's health pyhsio...Koliko god mislila da je to u women's health česta tema, kronična bol u zdjelici je i tamo onako - egzotična stvar.
Meni je fenomenalno u toj priči što su hernija i bol u zdjelici koju može uzrokovati prastara priča koje se odjednom nitko ne sjeća, a ništa se u anatomiji čovjeka u međuvremenu nije promijenilo. Kile se kirurški tretiraju još od (neka me ispravi netko ako griješim) sredine 19. stoljeća. Za artroskopiju kuka se ipak morala razviti tehnologija, dovoljno male kamere koje mogu ući u zglob, itd., stvar je relativno nova i to donekle može biti isprika za otežanu dijagnostiku i liječenje, ali to da su svi zaboravili na nešto tako često i elementarno kao okultna kila i da ti svijećom moraš tražiti subspecijalista po Njemačkoj ili kakvoj sličnoj zemlji koji će ti znati pošteno skrpati kilu bez mrežice je stvarno sramota.

Super da ideš na ove tečajeve.
__________________
If liberty means anything at all, it means the right to tell people what they do not want to hear.
George Orwell
Godiva is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:22.