Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Radno, socijalno i obiteljsko pravo

Radno, socijalno i obiteljsko pravo Ugovori o radu i radni odnos, mirovinsko, zdravstveno, alimentacija, brak i razvod, posvojenje, skrbništvo, roditeljska skrb i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.09.2017., 14:26   #1
Uzdrzavanje roditelja

Pozdrav,

Imam pitanje vezano uz uzdrzavanje roditelja u buducnosti. Koliko sam shvatio djeca su duzna uzdrzavati svoje roditelje ukoliko su isti stari, nemocni, u mirovini od koje si nemogu pokriti osnovne zivotne troskove i sl? Zanima me je li moguce nekako se ograditi od te obaveze za jednog od roditelja u buducnosti?

Situacija je sljedeća, otac i majka su se nedavno rastali. Oboje zive u inozemstvu. Do prije par mjeseci sam studirao i zavrsio sam fakultet te sada radim. Sestra je nedavno postala punoljetna i zivi samostalno u drugom gradu (u HR). Brat zivi sa majkom u inozemstvu.

Zivim trenutno u kuci koja je 2/3 od majke i 1/3 od oca i na kuci sjede ovrhe i dugovi koje je otac napravio. On u zadnjih dvije godine nije nikada pripomogao niti meni niti mom bratu i sestri iako smo se svi redovno skolovali (fakultet i srednja) i sav teret je bio na majci. Sada nas tuzi i za kucu jer je otplatio samostalno kredit (koji glasi na njegovo ime i nije otplatio sa svojim novcima vec od ljubavnice, ali ionako nebitno). Sto se tice nasljedstva, naslijediti nemamo sta jer dugovi premasuju vrijednost nekretnine, a ocevo nasljedstvo ionako necemo dobiti (par zemljista, isto nebitno u ovom slucaju jer i da odluci nama dati u nasljedstvo, odbili bi sve radi dugova).

Uz sve navedeno, zanima me kako se ograditi od oca i obveze da se u buducnosti moram brinuti za njega? Za majku mi je to u redu jer ona je sav teret snosila i da mi nije pomogla financijski u ove zadnje 2 godine nebi nikada skolovanje uspio zavrsiti, dok je otac samo stvarao probleme i dugove kroz citavo nase djetinjstvo.

Nadam se da sam sve bitno naveo, ako ima jos sto za pojasniti slobodno pitajte. Hvala na svakom odgovoru
Mackomir is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2017., 15:24   #2
Nisam pravnik, ali zaintrigirala me tema pa sam na brzinu googlao.
Možeš se osloboditi obveze uzdržavanja ako dokažeš da te otac nije uzdržavao kada je to bila njegova zakonska obveza, a bio je u mogućnosti to učiniti.
Kako to funkcionira u praksi...
Arcturus is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2017., 17:48   #3
Potrazi odvjetnika i vidi imas li temelja tuziti oca za to zanemarivanje. Ako dobijes to, onda imas dokaz da je zanemarivao obaveze prema tebi i nemas brige.
__________________
Zli zeleni kefir
Ego is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2017., 18:55   #4
od onoga što sam shvatio, otac mu je u dugovima i živio je (živi) na račun ljubavnice. tako da je pitanje da li ga je mogao uzdržavati financijski.
ali da, definitivno angažirati odvjetnika.
Arcturus is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2017., 23:56   #5
Ogradit se możeś od izdrzavanja roditelja samo ako bi dokazao na sudu da taj roditelj nije uopće ili premalo (prema svojim mogućnostima) lożio na Tebe u proślosti.

Inaće imaś mogućnost ogranićiti trażenja od Tebe od bilo koga, ako si u mogućnlosti pred sudom kvalitetno dokazati, da nisi momentalno niśta ili odredjeno u stanju plaćati/odplaćivati.

Kvalitetni dokazi za sud znaćilo bi sve śto dokazuje da bi bilo koja davanja sa Tvoje strane ili iznad odredjene visine, istinski ugrozila Tvojim i Tvojim bliżnjima kojih uzdrżavaś, minimalnu egzistenciju żivota, a pogotovo da tim ne budu ugrożoni Vaśe zdravlje i żivoti -smjeśtaj, hrana, lijekovi.
Dakle dokazati na papiru sva primanja i izdatke Tebe i Tvojih bliżnjih.

ALI ako je taj roditelj od kojeg se żeliś ograditi u jakom lośem materijalnom i zdravstvenom stanju teśko da Te sud oslobodi barem nekog oblika njegova zbriżavanja makar Ti nikada nije dao ni lipu.
__________________
AUTOBANIRAN - iz vlastitog izbora vise ne sudjelujem na forum.hr u znak protesta, radi nezasluzenog kartona od 100 bodova, koji me je direktno odveo u moj prvi ban.
Ponosan sam, da je moj kompletni post „vrijedan” 100 bodova, bio odbrana nevine Djece od tih politicara, koji ne donose zakone u prilog dobra Djece, nego njih samih, tj da im takvi zakoni generiraju dodatne glasove na izborima.
Benny is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2017., 16:54   #6
Quote:
benny kaže: Pogledaj post
Ogradit se możeś od izdrzavanja roditelja samo ako bi dokazao na sudu da taj roditelj nije uopće ili premalo (prema svojim mogućnostima) lożio na Tebe u proślosti.

Inaće imaś mogućnost ogranićiti trażenja od Tebe od bilo koga, ako si u mogućnlosti pred sudom kvalitetno dokazati, da nisi momentalno niśta ili odredjeno u stanju plaćati/odplaćivati.

Kvalitetni dokazi za sud znaćilo bi sve śto dokazuje da bi bilo koja davanja sa Tvoje strane ili iznad odredjene visine, istinski ugrozila Tvojim i Tvojim bliżnjima kojih uzdrżavaś, minimalnu egzistenciju żivota, a pogotovo da tim ne budu ugrożoni Vaśe zdravlje i żivoti -smjeśtaj, hrana, lijekovi.
Dakle dokazati na papiru sva primanja i izdatke Tebe i Tvojih bliżnjih.

ALI ako je taj roditelj od kojeg se żeliś ograditi u jakom lośem materijalnom i zdravstvenom stanju teśko da Te sud oslobodi barem nekog oblika njegova zbriżavanja makar Ti nikada nije dao ni lipu.
Trenutno je u nikakvom financijskom stanju (što se tiče HR, za njegove financije u inozemstvu neznam). Zdravstveno je ok.

Trenutno sam zaposlen i živim sam, ali me je strah da nebi nakon 2-3 godine mi doslovno banuo na vrata i rekao dužan si brinut o meni.

Mali rezime samo kako se otac brinuo: prijavio nas je sve za pučku kuhinju i onda se hvalio kako on nama jest donosi, plaća mu je držala (kada je radio) ravno 5 dana, a režije smo brat i ja podmirivali sa poslovima preko student servisa. Zato bi se ogradio i svako svojim putem.

Koliko sam skužio očito je jedino rješenje tužba.

Hvala svima na odgovorima
Mackomir is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 05:10.