Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas > Poljoprivreda

Poljoprivreda Kako privređivati plodovima zemlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.12.2012., 18:31   #1
Sadnja šume

Dakle zanima me koji je postupak nakon što na svojoj privatnoj parceli posadim industrisko drvo (ogrjev ili tehničko drvo ujedno i pčelinja paša).
Plan je da ovo prolječe zasadim 3 parcele jednim brzorastućim tipom industriskog drva. Od sadnje do uporabne vrijednosti je 7-10 godina, godišnji prirast drva je 2-3 metra visine i oko 5-6 cm u promjeru debla (u 7 godini promjer debla je oko 50 cm).
Kad dođe ta 7 godina i ja krenem u rušenje trupaca dal trebam dozvole šumarije ili išta slično. Parcele se vode ko oranice a drveče se sadi na foliju i navodnjavanje kap po kap...Dakle čisto industriska plantažna sadnja....
koka36 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2012., 18:50   #2
Što se tiče iskorištavanja šume na kraju željenog perioda, a govorimo o rušenju zrelih stabala u vlastitoj šumi, potrebno je s posjedovnim listom otići u šumariju, te tada lugar ide u doznaku, makar se radi o privatnoj parceli.. A tu je i pitanje transporta, jer vjerojatno ćeš morati te trupce voziti po prometnici (a možda i nećeš ako kupac dođe sam po njih), pa ako policija zaustavi transport, mora se nečime dokazati čije je utovareno drvo..

Isto tako je pitanje tko će rušiti stabla, jer ćemo valjda kroz neko vrijeme ući u tu Uniju, a tada će se možda mijenjati i nešto u vezi sigurnosti pri šumskom radu, tj. u svezi rukovanja motornom pilom i zaštite..

Možda će još netko znati bolje neke druge stvari, ili ispraviti što sam naveo..
__________________
..bla..
LavKravljegSrca is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2012., 19:04   #3
koliko znam na poljoprivrednom zemljištu ne smije se sadit drvenasta vrsta. e sad, ide se u promjenu toga zakona,a dal se šta promjenilo ne znam.
posto nemamo nasade na polj, zemljistu ne znam kako bi izgledala sječa(mislim na papirologiju). i danas bi svatko tko ide u šumu s pilom trebao imati položenu zaštitu ,rukovanje ,bla bla i potvrdu o tome, al naravno to nitko(većina) od ljudi koji rade drva nema, ne inzistira se na tome . možda se i to promjeni s ulaskom u eu.
Makyme is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2012., 19:23   #4
Dakle trebao bi tražiti promjenu kulture iz oranice ili pašnjak (nisam siguran kako se koja vodi) u šumu ???
Ili se ovaj plantažni uzgoj drva drukćije tretira jer recimo nakon sječe nije potrebna nova sadnja pošto drvo ponovno raste iz panja i vrijeme eksplatacije se smanjuje (radi razgranatog korjenovog sistema) i iste godine kad se ruši drvo imamo mladicu visoku 2-3 metra...
koka36 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2012., 19:16   #5
koka36, ako ništa drugo posadi orahe
Biljka is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2012., 19:28   #6
Quote:
Biljka112 kaže: Pogledaj post
koka36, ako ništa drugo posadi orahe
Zašto orahe kad je ovo traženije drvo od oraha i ekonomski puno isplativije...
Ovo drvo bum ja več 3 puta rušio da bi orah tek možda bio za rušenje.
Od sjemena do industriski iskoristivog trupca u 7 godina a orah preko 30 godina...
koka36 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2012., 21:16   #7
Neznam o kakvom se drvetu radi, nije nigdje navedeno. Neznam dali je po našem zakonu ovakva djelatnost uopće moguća, osim ako se nešto ne promijeni ulaskom u EU.

A za orah imam kalkulaciju troškova i prihoda.
Biljka is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2012., 22:45   #8
Quote:
Biljka112 kaže: Pogledaj post
Neznam o kakvom se drvetu radi, nije nigdje navedeno. Neznam dali je po našem zakonu ovakva djelatnost uopće moguća, osim ako se nešto ne promijeni ulaskom u EU.

A za orah imam kalkulaciju troškova i prihoda.
https://www.youtube.com/watch?featur...&v=TH02YRSkUtc

Kalkulacija je besplatno sjeme pobrano u jednom zagrebačkom parku koje upravo klija u akvariju. Sadnja 4x4 raspored na trenutno mojem zapuštenom zemljištu. Košnja i krčenje divlje kupine. Sadnja nekoliko stotina sadnica (još nisam izračunao točan broj oko 500 po hektaru ide). Prodaja ostatka sadnica po 70-80 kn (u rasadnicima ide i preko 200 kn). Prodaja sjemena (100 sjemenki 30 kuna trenutna cjena) a jedna čahura ima preko 1000 sjemenki samo ljudi ne gledaju u zrak... Sljedeče prolječe se ovogodišnje sadnice sjeku do zemlje (bolji prirast novog drveta koje tjera iz panja) i evo djela ogrijeva za zimu (kalorična vrijednost ko ugljen). Druga godina počinje cvjetanje drveta koke je obilna pčelinja paša i daje vrlo kvalitetan med a imam i pčele. Dakle ulog minimalan, samo moje slobodno vrijeme i par litara benzina za kosilicu...
koka36 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2012., 23:08   #9
mislim da nece biti tako jednostavno. strana vrsta, intezivan uzgoj, mislim da to kod nas nije jos definirano.... al trebalo bi malo bolje pročešljat zakone pa vidjeti i raspitati se u ministarstvu.... al ideja je na mjestu kao i mnoge druge s drugim vrstama ovisno o cilju.
Makyme is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2012., 23:15   #10
Nije loša ideja. Samo povećaj razmak sadnje.
Biljka is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2012., 23:41   #11
Quote:
Biljka112 kaže: Pogledaj post
Nije loša ideja. Samo povećaj razmak sadnje.

nema potrebe, s tom gustočom dobivaš ravne trupce visoke desetak metara

https://www.youtube.com/watch?featur...f2q9fmSOo&NR=1
koka36 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2012., 08:58   #12
Ja bih se nekako vodio onim da je dozvoljeno sve sto nije zabranjeno


Edit:
Evo i nesto iz zakona o sumama:

(3) Šumom se ne smatraju odvojene skupine šumskoga drveća na površini do 10 ari, šumski rasadnici i sjemenske plantaže koje nisu sastavni dio šume, vjetrobrani i zaštitne zone – zaštitni pojasevi drveća površine manje od 10 ari i širine manje od 20 m, drvoredi i parkovi u naseljenim mjestima.

(5) U slučaju sumnje ili spora smatra li se neko zemljište obraslo šumskim drvećem šumom, odnosno smatra li se neko zemljište šumskim zemljištem odlučuje središnje tijelo državne uprave nadležno za poslove šumarstva (u daljnjem tekstu: Ministarstvo).


Mozda upitati Ministarstvo sto oni misle o ideji... Koja mi se, BTW, svidja....

Zadnje uređivanje Garofeeder : 18.12.2012. at 09:07.
Garofeeder is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2012., 14:31   #13
Quote:
koka36 kaže: Pogledaj post
Dakle zanima me koji je postupak nakon što na svojoj privatnoj parceli posadim industrisko drvo (ogrjev ili tehničko drvo ujedno i pčelinja paša).
Plan je da ovo prolječe zasadim 3 parcele jednim brzorastućim tipom industriskog drva. Od sadnje do uporabne vrijednosti je 7-10 godina, godišnji prirast drva je 2-3 metra visine i oko 5-6 cm u promjeru debla (u 7 godini promjer debla je oko 50 cm).
Kad dođe ta 7 godina i ja krenem u rušenje trupaca dal trebam dozvole šumarije ili išta slično. Parcele se vode ko oranice a drveče se sadi na foliju i navodnjavanje kap po kap...Dakle čisto industriska plantažna sadnja....
Đizus Koka..krades mi misli....i ideje...
To je i meni plan..imamo toliko zemlje .... tesko da ce ikad biti opet poljoprivredno zemljiste... plan mi je posaditi paulovniju!!!
tonka is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2012., 19:01   #14
Quote:
tonka kaže: Pogledaj post
Đizus Koka..krades mi misli....i ideje...
To je i meni plan..imamo toliko zemlje .... tesko da ce ikad biti opet poljoprivredno zemljiste... plan mi je posaditi paulovniju!!!
Da kradem ideje ne bi ih ovako javno iznosio, dapače mogu te uputiti gdje da skupiš sjeme....
Ja se konkurencije ne bojim niti smatram da sam ikom ja neka konkurencija...
Jednostavno gledam kako ljudi troše lovu po pojedinim trgovačkim centrima i kupuju i kupuju čak i sadnice korova koje raste kraj svakog puta. Ljudi su ljeni skupiti sjeme i podaditi isto, super, onda bum ja skupio sjeme i prodao mu sadnicu...
Trenutno klijaju katalpe, lipe, kaletarija, trnovac, thuje, pa ćak i ligustrum (da i to ljudi kupuju) jer ih ljudi trebaju radi pčela i kupuju sadnice istih. A parkovi puni tog drveća i sjemena na njima
koka36 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2012., 20:57   #15
Quote:
koka36 kaže: Pogledaj post
Da kradem ideje ne bi ih ovako javno iznosio, dapače mogu te uputiti gdje da skupiš sjeme....
Ja se konkurencije ne bojim niti smatram da sam ikom ja neka konkurencija...
Jednostavno gledam kako ljudi troše lovu po pojedinim trgovačkim centrima i kupuju i kupuju čak i sadnice korova koje raste kraj svakog puta. Ljudi su ljeni skupiti sjeme i podaditi isto, super, onda bum ja skupio sjeme i prodao mu sadnicu...
Trenutno klijaju katalpe, lipe, kaletarija, trnovac, thuje, pa ćak i ligustrum (da i to ljudi kupuju) jer ih ljudi trebaju radi pčela i kupuju sadnice istih. A parkovi puni tog drveća i sjemena na njima
Sve rečeno stoji. Ali postoji kvaka, radiš kao ilegalac...
Biljka is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2012., 21:47   #16
Quote:
Biljka112 kaže: Pogledaj post
Sve rečeno stoji. Ali postoji kvaka, radiš kao ilegalac...
Ilegalac ??????
Po čemu ilegalac
koka36 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2012., 22:33   #17
a crni orah
HR Zvona is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2012., 20:57   #18
ma salim se.
nego ja o tome razmisljem intezivno od 8-9 mj.Za pocetak zelim jedno drvo u dvoristu kraj kuce radi hlada.
Vec sam zapusteno zemljiste odredila. Moram ga raskrciti od kupine...
Uz njega je jedna livada koja se samo kosi, radi odrzavanja...

Na koju kvadraturu bi sadio??
Sapnes mi gdje ima sjemena??
tonka is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2012., 00:36   #19
Zašto ne sadiš bagrem koji daje najbolji med, a drvo je odlično za ogrjev, raste jako brzo.
Gustavo is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2012., 00:42   #20
Gustavo, jesi mi ti upravo pročitao misli?

Dakle, upravo tako - bagrem. Kakva paulovnija?

Bagrem ima najkvalitetnije drvo ( možda mu je tisa konkurencija ) na ovim prostorima ( iako se u principu radi o alohtonoj vrsti ), raste nenormalno brzo, medonosna je biljka ( k tome jako popularna ). Zašto ne bagrem?
__________________
"Nije mazohizam, nego autoagresija, sa razlogom, jel'da..."
Shine on Rick.
Vinkovci Staljingrad flickr
Anton is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:21.